^Buitenland fEümmlamL DE FINSCHE REGEERING AFGETREDEN. 25-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. elf dooden bh een NIEUWE ONDERHANDELINGEN TE GENEVE. DE BEGROOTING VAN AMERIKA. Hoovers begrootingsboodschap aan het congres. Ruim anderkali milliard dollar tekort op de Amerikaansche begrooting. ROOSEVELT OVER ZIJN PLANNEN. -.fedoeleïnden bezigt? Zijn ook Ged Staten 1 van oordeel, dat in sommige deelen der n „rie het afnemen van electriciteit, voor- ProV1".;k voor industrieele doeleinden, wordt »aI"„'ehonden door de ter plaatse geldende Willen Ged. Staten aan de Staten ^Iwlen een vergelijkend overzicht van de wpldeifde tarieven bij 'het P.E.N., bij de ge- g „„ipliike electriciteitsbedrijven die stroom 171 het P E N betrekken, bij de N.V. Aanland", bii het staatsvisscherij- en ha venbedrijf te Ijmuiden en bij de electrici- Jpitsbedrijven van Amsterdam en Haarlem? 7iio Ged Staten bereid, voor zoover dit mo gelijk is, van deze gelegenheid tevens ge- En,ilc te maken om met de stroomafnemende Gemeente- en andere bedrijven overleg te ple- Ln omtrent een herziening hunner tarieven, daardoor aan de bestaande bezwaren kan orden tegemoet gekomen, een en ander, v0or wat de industrie betreft voor zoover mo- -eijik in overleg met en gehoord de belang enenden? fen lid was door de voorgestelde verla ag van tarieven zweinig bevredigd, dat hij zeide voornemens te zijn een voorstel in te ^onen om te komen tot ingrijpender verla- ^'sommige leden juichen het toe, als ge- jnfenteli'ke bedrijven zi^h vrijwillig in het provinciaal bedrijf oplossen, doch willen Waarschuwen voor het gevaar dat door het _roV. bestuur onceoorioofde pressie in die jichtins zou worden uitgeoefend Gevraagd werd. wanneer toch de Prov. $h>ten bes'ofen hebben om d" geheele stroolhd'stributïe in handen van de provin cie te brengen, en dus te streven naar ophef fing van de gemeentelijke distributiebedrij ven- De voorgestelde verminderde bij drage uit de prov. kas voor het wegenfonds. Het voorstel van Ged. Staten om over 1933 in plaats van 1000.000 een bedrag van 500.000 uit de gewone middelen der provincie ten behoeve van het wegenfonds ter beschikking te stellen, heeft in de afdeelin- gen o.a. de opmerking uitgelokt, dat Ged Staten thans een geheel ander geluid doen hooren met betrekking tot de middelen van het wegenfonds, dan vroeger. In de naiaars- zitting van 1931 werd nog van de zijde van Ged Staten de gedachte, om iets van de middelen van dit fonds af te nemen, ter zijde geschoven met de motiveering, dat men „de huid zou verkoonen voordat de beer gescho ten is", ind'"en men de middelen van het we genfonds ging verminderen vóórdat het jaar 1934, het laatste jaar van een vijfjarig wericn'an, zou ziin aangebroken. Andere leden wezen er op, dat de financie ring der uitvoering van het wegenolan is op gezet aan de hand van berekeningen, welke gemaakt zijn in een geheel anderen tiid dan men nu be'eeft. Zii hadden, ook in verband met de mededeelingen, van de zode van Ged Staten verstrekt, den indruk, dat die bereke ningen thans niet meer als juist kunnen wor den erkend, en vroegen, of de omstandighe den thans niet zóó liggen, dat er aanleiding bestaat de betreffende berekeningen geheel te herzien. Wellicht zou het ook mogelijk zijn, dat de nieuwe berekeningen ertoe konden lei den de som van 2.000.000, welke eenige jaren ge'eden uit de reserve der provincie werd genomen en ten goede werd gebracht aan het wegenfonds, weder in de reserve te rug te storten met het gevolg, dat belasting- verhooging achterwege kon blijven Met de betreffende f 2 000 000 zou men huns in- z'ens de thans voorgerie'de veriiooging der be'asting met 4 opcenten op inkomsten- en vermogensbelasting gedurende 3 jaren kun nen voorkomen. Fenige leden die van oordeel waren, dat aan de uitvoering van het wegenolan op voortreffeiüWe wüze en met voortvarendheid wordt gewerkt zouden het bekeuren, indien de Staten verder gingen dan door Ged Sla ton is voororpQteld. Anderen zouden zelfs b°zwaar hehhen om de gewone inkomsten van het we<renfnnds met een bedrag van snr\ non tp vernederen. indien zii met dp zekerheid krpcren. dat in de uitvoering van het wefrermtpn de«ondanks geen vertraging ral komenj Afdeelingsverslag over de be grooting. In het afdelingsverslag over de begroo- fing 1936 van de provincie Noordholland maken de leden de bekende opmerkingen over den financieelen toestand der provincie en de maatregelen die naar aanleiding daar van al dan niet zijn voorgesteld. Nieuwe gezichtspunten werden in deze beschouwin gen niet aangeroerd Voorts hebben eenige leden opmerkingen gemaakt ove. het peil van het IJselmeer. Daarbi' wezen enkele leden erop dat vele waterschappen hun gemalen nog niet gemoderniseerd hebben, ten ge volge waarvan bii grooten regenval onge- Wenschte toestanden ontstaan Deze leden vroegen Ged. Staten ernstig te overwegen wat hunnerzi'ds kan gedaan worden om den algemeenen waterstaatkundigen toestand in de provincie onder de oogen te doen zien en onvoldoend blijkende bemalingsinrichtingen le doen verbeteren. Tijdelijke salaris-kortingen. Was een aantai leden het over het beginsel *an korting eens, en verheugde men zich er over. dat ook het Georg. Overleg met groote Meerderheid van stemmen de noodzakelijk heid daarvan inzag, toch was er geen een- stemmigheid ten aanzien der vraag, of in het voorste' van Ged Staten dit beginsel op de Meest gelukkige wijze tot uitdrukking is ge- komen Een aantal i-cck-n was geneigd voorste' zooals het daai ligt, accoord te gaan Anderen meenden, dat de daling der koeten van het levensonderhoud en de finan- oecle perspectieven welke zich voor de pro vincie openen ertoe konden leiden om de loonkorting van grooteren omvang te doen g'jn dan in het voorstel ligt opgesloten. Doordat de boot overbelast was, liep hij vol met het gevolg, dat alle inzittenden verdron- ken. DE IN Eden, SOVJET-PROPAGANDA ENGELAND. Londen dreigt met verbreking der handelsbetrekkingen. de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de regeering van haar gezant te Moskou heeft vernomen, dat de Derde Inter nationale de Engelsche communisten heeft aangezet tot cellenbouw in het leger en in andere organisaties. De regeering had zich ook bezig gehouden met een artikel in de „Izwestia", waarin wordt beweerd, dat de Engfclsche regeering haar agenten heeft op gedragen, door middel van echte en valscne documenten den samenhang te bewijzen tus- schen Sovjetregeering en Internationale. Op 28 November heeft Simon den Russi- schen gezant Maisky er op gewezen, dat door deze voorvallen vele moeilijkheden zouden kunnen rijzen, speciaal met het oog op de onderhandelingen inzake een handelsverdrag tusschen Rusland en Engeland. Wanneer de Russische regeering wenscht, dat de besprekingen plaats hebben in den gebruikelijken vriendsehappelijken sfeer, dan moet zij haar excuses aanbieden voor het ar tikel in de „Izwestia" en voorzorgen nemen, dat degelijke publicaties in het vervolg ach terwege blijven. Den Russischen gezant was uiteengezet, dat een dergelijke politiek de grenzen tus schen handelspolitieke en propagandakwes- ties zou vervagen, zoodat het onmogelijk zou worden, de onderhandelingen betreffende den handel met succes voort te zetten. Simon heeft daaraan toegevoegd, dat de Russische regeering haar vroegere beloften niet beeft gehouden. Hij heeft met nadruk verklaard, dat de politiek van de Engelsche regeering er op is gericht, de handelsbetrek kingen te bevorderen op een vasten groi.d- slag. De Engelsche regeering verwacht, dat de Russische regeering zich duidelijk in haar antwoord zal uiten over de politiek, die zij in het vervolg tegenover Engeland denkt te volgen. De Engelsche gezant te Moskou heeft dit standpunt aan de Sovjetregeering uiteen gezet. Eden verklaarde tenslotte, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken thans het mon deling antwoord van den Russischen gezant heeft ontvangen, en dat dit antwoord thans wordt bestudeerd. De Finsche regeering is afgetreden. De Agrarische leder van de regeering had den in den Kroonraad van Woensdag voorgeslagen, aan het parlement een voorstel inzake rentenregeling te doen, volgens hetwelk voor uitgeleend geld ten hoogste 7 rente mocht worden be rekend. De Finsche president heeft dat voorstel afgewezen. In de afgetreden regeering hadden 5 Agrariërs zitting, terwijl de 5 andere regeeringsleden aan de zijde van den president staan. Koning Gustaaf van Zweden heeft gis teren zijn 25-jarig regeeringsjubileum gevierd. Hoewel hij verzocht had van alle feestelijkheden af te zien, heeft het geheeie land zijn koning geeerd. Den 8 December 1907 is de oude ko ning Oscar II Overleden en zijn oudste zoon besteeg als Gustaaf V den troon De 25-jarige regeeringsperiode van ko ning Gustaaf beteekent op ieder gebied een gelukkige en ongestoorde opwaart- sche ontwikkeling van Zweden, waaraan de koning een krachtig aandeel heeft ge nomen. Hij heeft o m. het initiatief ge nome voor de eerste bijeenkomst der drie Scandinavische vorsten (in 1914 te Malmoe) en heeft hiermede de vroegere tegenstellingen tusschen de drie Rijken opgeheven. Op hei gebied der binnen- landsche politiek heeft de koning de invoering van het algemeen kiesrecht ook voor vrouwen bekrachtigd en ande re grondwetswijzigingen ingevoerd, waardoor de positio van het Zweedsche koningshuis geenszins wordt geschokt De koning is thans 74 jaren oud en hij wordt door al zijn onderdanen met groote liefde en achting behandeld. SMOKKELAARSDRAMA. bladen in Zuid-Slavië maken melding Van een smokkelaarsdraraa, waarbij elf per sonen om het leven zijn gekomen. Negen smokkelaars, die door de douane werden ver- Jo'gd, dwongen een veerman eo zijn zoon, hen over de Neretwa-Narenta te zetten. De ontwapeningsconferentie, die Woensdagavond zou worden gehouden door de vijf mogendheden, is, waar schijnlijk in verband met den langen duur van de buitengewone plenaire zit ting, uitgesteld tot Donderdag. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in leidende kringen de wensch bestaat, het Duitsche plan en Herriot's verkla ring aangaande de gelijkgerechtigdheid met elkaar te verbinden, om een uitweg te vinden uit de impasse, waarin de be sprekingen dreigen te geraken Het zou wellicht de bedoeling zijn, de door Duitschland voorgestelde commissie van deskundigen op te dragen, een oplossing van de materieele en formeele ge'ijkge- lechtigdheidskwestie te vinden op de basis van de verklaring van Herriot. In de boodschap aan 't congres, waar van de begrooting vergezeld gaat, waar schuwt Hoover voor het langer volgen vc.n de verspillingspolitiek, daar die car tastrophale gevolgen voor de financiën van de Vereenigde Staten zou hebben. Een onmiddelijk in evenwicht brengen van de begrooting door drastische bezui nigingsmaatregelen en door nieuwe be lastingen is noodig Noodig 's ook ver mindering van de oorlogsuitkeeringen, bezuiniging op do werkverschaffing, aT mede een nieuwe verlaging van de ambtenarensalarissen van 11 Verder is voorzien in een producentenbelasting van 2Ji die niet geldt voor de pro ductie van levensmiddelen en goedkoope kleeding. Van de belasting op bier wordt in de boodschap niet gesproken, daar entegen wordt 35 millioen dollar gevor derd voor de verdere uitvoering der prohibitiewet. Voor de marinebegrooting is 309 millioen en voor de legerbegroo- ting 580 millioen dollar uitgetrokken. De totale begrooting sluit met 4219 millioen dollar, dat is 580 millioen min der dan in het vorige jaar. Ten slotte stelt Hoover vast, dat de staatsschuld ondanks bezuiniging en nieuwe belas tingen dit jaar enorm zal aangroeien De secretaris van de schatkist, Mills, heeft het congres de begrooting in alle details voorgelegd. Het tekort voor 1933 wordt geraamd op 1644 millioen dollar De „Evening Standard" publiceert een artikel van Roosevelt, waarin hij zijn plannen voor zijn ambtsperiode uiteen zet. Zijn streven is het, het algemeen ver trouwen te herstellen. De nieuwe regee ring zal trachten, den nood in den land bouw te lenigen door den prijs van Je producten te verhoogen. Rocsevelt ver wacht de opheffing van het alcoholver bod en wil de kosten van staatsbeheer met 25 verlagen, het publiek bescher men tegen beursspeculatie en tegen zwendelarij bij het oprichten van nieuwe lichamen. Inzake de schuldenkwestie verklaart hi>, dat de buitenlandsche schulden be taald moeten worden. De stabilisatie der wereldfinanciën kan het beste bereikt worden door een helder wederzijdsch begrip voor de verplichtingen. De al te gunstige behandeling van de buitenland sche particuliere leeningen hebben er toe geleid, dat de schuldenbedragen enorm zijn gestegen. Maar aan den eco- nomischen toestand heeft dat geen goed gedaan, alleen hoop op uitstel van beta ling opgewekt. Men moet echter in het oog houden, dat iedere regeering in de eerste plaats het welzijn van haar eigen vo'g heeft te bevorderen. De welvaart van de wereld hangt evenzeer af van Amerika als van de andere landen. Met het oog op de geweldige financieele in ternationale verplichtingen kan men echter alleen van meening zijn, dat dit geweldige bedrag de nationale arbeids kracht, d. i. de arbeid van een groote massa arbeiders vertegenwoordigt. AARDBEVINGEN IN MEXICO. In eenige centrale staten van Mexico op een afstand van eenige honderden mijlen van de Pacific kust is de bevolking opgeschrikt door eenige aardbevingen, die vooral te Colima zeer krachtig waren. Tengevolge van de schokken begon de kerk te luiden, terwijl van eenige huizen de muren instortten en vele andere muren scheuren vertoonden. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en zij vluchtten uit de huizen de straat op, waar door velen de nacht werd doorgebracht M/JNGASONTPLOFFING IN AMERIKA. Negen dooden, 75 bedolvenen In den mijn „Madrid", gelegen bij de stad Albuquerque in Nieuw-Mexico zijn door een mijngasontploffing negen mijnwerkers ge dood en 75 bedolven. EEN AANVAL. Op den stillen Kweekerijweg te 's-Graven- hage speelde zich Dinsdagmiddag een ietwat vreemd geval af. Er wandelde daar eenzaam een ongeveer 55-jarige dame, die, naar haar zeggen, onverwacht een harden klap op haar linkerschouder voelde en daarna een aantal stompen in het gelaat kreeg, waardoor zij bloedend werd verwond. Bovendien had, zoo zeide de dame, de aanvaller gevraagd: „ga ie mee" en vervolgens toen de dame om hulp had geroepen en eenige kreten had geslaakt, het op een loopen gezet. Personen, die in de omgeving liepen, kwa men op het hulpgeroep af en waarschuwden politie en G.G.D. De aanvaller was inmid dels achterhaald. De lezing, die de verdachte van dit geval faf, is evenwel gansch anders, dan het ver aal van de dame. Deze, een 15-jarige leer ling-plantsoenarbeider, zeide, met z'n kruiwa gen, waarop een riek lag, de dame te hebben willen voorbijrijden, en toen over een stuk- hout kwam te vallen. De riek zou toen de dame in het gelaat hebben getroffen, waar door een bloedende verwonding ontstond en de jongeman zou, omdat de dame zoo te keer ging, het op een loopen hebben gezet. Zoo stonden de twee verklaringen tegen over elkaar. Ten poütiebureele beeft men getracht nader uit te zoeken, hoe de vork hier werkelijk in drn steel heeft gezeten De 15-jarige plantsoenarbeider heeft daar bij bekend, dat hij de dame had aangevallen en gestompt, zonder dat hij zich van eenige aanleiding daartoe bewust was. Vermoedelijk is de jongen wat overspannen. Bij het ver hoor was zijn vader tegenwoordig, die o m vertelde, dat de jongen den laatsten tijd nog al stug was. In gezelschap van zijn vader is hij huiswaarts gezonden. BEZUINIGING EflJ HET RIJKS- TOEZICHT DER SPOORWEGEN. Opheffing van het kantoor te Haarlem. Het Rijkstoezicht bij de Nederlandsche Spoorwegen zal belangrijk worden ingekrom pen daar het kantoor te Haarlem, onder lei ding van hoofdinspecteur van Ooyen eerlang zal verdwijnen. Deze opheffing is des te belangrijker, daar genoemd kantoor ook de voorbereidende werk zaamheden waren opgedragen terzake van de ringbaan om Amsterdam. Het grootste ge deelte van het personeel onder wie een inge nieur, hoofdopzichters, opzichters en teeke naars, is tegen 1 Februari 1933 ontslag aan gezegd Slechts hoofdingenieur Ooyen, een hoofdopzichter en enkele hulpen zullen ge handhaafd blijven, om enkele aangelegen heden af te wikkelen. Deze heele tak van dienst zal door de Ned. Spoorwegen zelf wor den overgenomen. VERZAKKINGEN DOOR MIJNBOUW. Tengevolge van den mijnbouw hebben de laatste weken in de gemeente Geleen verschil lende verzakkingen plaats gehad Op den rijksweg Zuid is de werking duidelijk te zien op het trottoir en de tegels. Aan de Napo- leonbaan en te Lindenheuvel zijn verschei dene gevels gescheurd. LANGDURIG OVERLEG. De heer Braambeek wordt al on geduldig. De heer H. J. van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, heeft den ministers van eco nomische zaken en arbeid en van defensie gevraagd. Is het overleg tusschen de departementen van Economische Zaken en Arbeid en van Defensie betreffende een voornemen tot uit breiding van het schietterrein bij Harskamp, en waaromtrent vragen zijn gesteld op 11 November 1931 en 10 Juni j.1., nog steeds niet beëindigd? Kan beantwoording van die vragen spoedig worden tegemoet gezien? UIT EEN WONING GEZWAVELD. Een doortastende huisbaas Een huiseigenaar had een huurder in de Katerstraat te Den Haag, dien hij graag kwijt wilde. Daar partijen blijkbaar niet tot overeenstemming konden komen, is de huis eigenaar Dinsdag ertoe overgegaan in de benedenwoning een pot met brandenden zwa vel te plaatsen, waardoor de bewoners van het bovenhuis wel genoodzaakt waren het perceel te verlaten. De brandweer werd toen gealarmeerd om den pot met zwavel te verwijderen. In den afgeloopen nacht heeft de politie den huiseigenaar in zijn woning aan de Ar- chimedesstraat aangehouden. VEERTIEN MILLIOEN CRISIS UITGAVEN IN 1931. Ten laste van het Leeningsfcnds 1914. Thans is verschenen het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het lee- ningfonds 1914 voor 1931. Hieruit blijkt, dat de uitgaven voor den crisisdienst zijn ver hoogd met 14.340.335 gid. Dit zijn de gelden, die gebruikt zijn voor uitkeeringen aan verbouwers van suiker bieten, tarwe, aan de aardappelmeelindustrie, ten behoeve van bestrijding der buitengewone werkloosheid, van subsidies aan werkloozen- kassen en van behoeftige Nederlanders in het buitenland. Door middel van conversie van nog uit staande schuldbekentenissen is de gewone dienst met on-geveer hetzelfde bedrag ver minderd. HET WEGENFONDS 1931. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroo ting van het wegenfonds 1931 ingediend. Blijkens de toelichting sluit de gewone dienst van de weg enfondsbegrooting 1930 met een batig saldo van 4.349.000, welk bedrag als eerste post van ontvang wordt overgebracht naar de rekening van het fonds voor 1931, waardoor op laatstgenoemd dienstjaar dit bedrag extra beschikbaar komt, hetwelk kan worden aangewend als gedeeltelijke aflossing op de bereids ten laste van het fonds opgenomen kapitalen. In verband hiermede wordt art. 15 (uitkee- ring aan het rijk wegens aflossing van ver strekte voorschotten) van 133.750 gebracht op 4 482.750, terwijl compensatie voor deze verhooging wordt gevonden in -de hoogere inkomsten van het fonds. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd: Indien de berichten juist zijn, volgens welke de vertegenwoordigers van vijf groote mogendheden te Genève beraadslagen over het denkbeeld, om de ontwapeningsconferen tie te doen uiteengaan, zonder dat zij de haar door het Volkenbondsverdrag opge legde taak heeft volbracht, acht de regeering het dan niet haar dringenden plicht, om, zoo mogelijk gemeenschappelijk met de regeerin gen van andere staten, onverwijld pogingen in het werk te stellen, ten einde voortzetting en voltooiing van het werk der ontwape ningsconferentie zonder uitstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen? DE VERKOOP VAN MELK IN AMSTERDAM. Na twee jaar studie is het rapport verschenen. Conclusie: een gemeen telijke monopolistische bedrijf op richten. Twee jaar geleden werden B. en W. ge machtigd een commissie te benoemen, die tot taak had een onderzoek in te ste'len naar de mogelijkheid van het oprichten en in stand houden van een centraal gemengd melk- bedrijf, zijn grondslagen en organisatie, als mede de wijze waarop het benoodigde kapi taal moet worden gefourneerd. De toen be noemde commissie is met haar taak gereed en haar uitvoerig rapport is hedenavond ver schenen. Het rapport geeft allereerst een korte be schrijving van de ontwikkeling van het Am- sterdamsche melkvraagstuk sinds 1920 en de samenstelling en werkwijze der commissie om daarna de wenschelijkheid te betoogen van het oprichten en in stand houden van een centraal gemengd melkbedrijf. Daarna wordt overgegaan tot het onder zoek naar de mogelijkheid van een centraal gemengd melkbedrijf, en .wordt allereerst de technische mogelijkheid behandeld, in ver band waarmede een schets wordt gegeven van de inrichting en den gang van het bedrijf, gelijk de commissie zich die heeft voorgesteld. De volgende punten treden daarbij op den voorgrond: Centra iseering en monopoliseering van de melkvoorziening in dier voege, dat afge zien van de zgn. modelmelk geen melk in Amsterdam zal worden gebruikt dan de zoo danige, die in het centraal bedrijf is verwerkt Oprichting van drie fabrieken aan de peri- pherie der stad, elk met een capaciteit van 100.000 liter per dag, waarbij wordt uitge gaan van een gemiddeld verbruik van melk van 300 000 liter per dag. De productie der melk wordt overgelaten aan de veehouders ah zelfstandige onder nemers die evenwel contractueel jegens het bedrijf zullen zijn verbonden en aan wie langs contractuëelen weg voorwaarden ter bevordering van doelmatige en deugdelijke melkwinning zu'Ien worden opgelegd terwijl de. betaling der door hen geleverde melk zal geschieden met inachtneming van de kwali teit daarvan. Centralisatie van den aanvoer der melk van de veehouders naar de drie fabrieken. Aflevering van de melk door het bedrijf aan de distribuanten, die als zelfstandige on dernemers zullen werkzaam zijn, doch con tractueel jegens he bedrijf zullen zijn verbon den. De prijzen, welke den consumenten mo gen worden berekend, zullen door het bedrijf worden vastgesteld; op den duur beperking van de distribuanten tot het voor een doel matige distribuatie noodzakelijk aantal. Het volgende deel van het rapport is gewijd aan den bedrijfsvorm en aan de financiëe'e grondslagen van het bedrijf. Aan het rapport zijn nog toegevoegd drie afwijkende nota's. IN BRAND GERAAKT. Gisterochtend zijn de kleeren van mej. R» wonende te Delft, die werkzaam was bij me vrouw O. aan de Kerklaan te Rijswijk, in brand geraakt, doordat haar schort vlam vatte bij de kachel. Zij kreeg ernstige brand wonden. Nadat een dokter haar de eerste hulp had verleend, is zij per auto naar het ge meenteziekenhuis te Delft vervoerd. Haar toe stand is ernstig. Mevrouw O., die haar hulp verleende, kreeg brandwonden aan beide han den en moest zich ook onder geneeskundige behandeling stellen. DE BOUW VAN DE MERWEDEBRUG TE MUIDEN. Gistermiddag heeft bij den bouw van de Merwedebrug een belangrijke en interessan te gebeurtenis plaats gehad, n.1. de laatste betonstorting in dit gedeelte van het groote werk, dat hier in uitvoering is. Naar vele weten is de bouw van deze brug over het Merwedekanaal het laatste punt, dat lange jaren bezwaren heeft opgeleverd in verband met den aanleg van den nieuwen weg van Amsterdam naar Amersfoort, aangezien met de uitvoering van dit belangrijke onderdeel niet eerder kon worden begonnen vóór er een beslissing was genomen met betrekking tot de verbinding van Amsterdam met den Rijn. Toen eenmaal beslist was, dat het Mer wedekanaal daarvan deel zou uitmaken, kon den het project voor de brug en de beide op ritten worden ontworpen; waarbij men reke ning moest houden met de thans noodzake lijk geworden verbreeding van het Mer wedekanaal. De doorvaarthoogte wordt 9.15 meter bo ven N.A.P., de breedte van hoofd tot hoofd zal honderd meter bedragen. De beide oprit ten, waarvan de Westelijke nog in wording is, zullen tezamen een lengte hebben van een kilometer en worden grootendeels van gewapend beton opgetrokken; dit bleek voor den bodem ter plaatse de goedkoopste oplos sing te zijn. Alleen de beginstukken van de opritten zijn van aarde; een aarden oprit is n.1. goedkooper zoo lang de hoogte beneden vijf meter blijft. De hoofden verheffen zich twaalf meter boven het terrein. De oostelijke oprit- en ook met de westelijke zal dit het ge val worden rust op zware betonpalen, welker lengte in verband met den meerderen of minderen slappen toestand van den grond varieert van 12 tot 21 meter. In het geheel zijn ongeveer twee duizend palen ingeheid. Op twee zware landhoofden komt de ijze ren brug te rusten; deze wordt gebouwd bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Am sterdam onder toezicht van het Bruggen- bureau. Als het zoover is zal deze brug on tweenschuiten door het Merwedekanaal naar de plaats van haar bestemming worden ge bracht; een belangwekkend transport, aan gezien deze brug, die breeder is dan het ka naal zelf en dus aan beide zijden over de oevers uitsteekt, niet alleen door de sluizen van Zeeburg moet worden geschut een ex periment op zichzelf! maar bovendien zoo boog op de schuiten moet worden geplaatst, dat zij over bet huis bij de oude brug heen kan „scheren". In het vooriaar is men met den bouw van de beide landhoofden begonnen; in den loop van het volgend jaar hoopt men met al bet betonwerk voor de opritten gereed te zijn. Men had aanvankelijk gedacht, dat de over brugging tegen het einde van het volgend jaar tot stand zou komende Friesche Be tonbouw voert echter tot nu toe het werk in zu'k een snel tempo uit, dat het er alleszins naar uitziet, dat het gereed komen van het geheeie werk, ettelijke maanden vervroegd za' worden. De opritten krijgen een rijvloer ter breedte van twaalf meter, waarvan de tram een baan van drie en een halven meter is toebedeeld. Z'i komt te rijden op een afzonderlijke baan, achter hekken. Aan weerskanten komt een uitbouw ter breedte van vier meter: bier ko men een riiwielpad en een voetpad. De ge heeie breed+e is dus twintig meter In de via ducten worden 3.200.000 kilogram bewaoe- ningsijzer de hekken dus nog buitengeslo tenverwerkt, alsmede rond 20 000 ku bieke meter beton. De belling bedraagt 1 70. A' ri het betonwerk voor de viacducten is een bed ag van 588.000 gemoeid, met de paalfundeerïng f 380.000 en met de ijze ren brug 240.000. Als straks binnen den vastgestelden tijd dit groote werk gereed zal zijn en de oude brug over het Merwedekanaal zal worden wegenomen, zal er voor de duizenden auto mobilisten en weirijders, die vrijwel dage lijks voor de zoo vaak gesloten boomen van

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5