Alkmaarsche Courant. „ARNHEM" Radionieuws Met vaische papieren LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ nonderü fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 9 DECEMBER. jMÜileion Nieuws uit België. 'ftovinciaai 'tlieuws Zoo kan het niet langer! $0 "91 1932 Zaterdag 10 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA) 8 Gramofoonplaten. 10— VPRÜ-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continube drijven: Hetty Beek, voordracht. De Fliere fluiters o.l.v. H. de Groot. Leo Fuld, zang. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappe len. 12. 2— VARA-Kleinorkest ol.v. P. Duchant en Gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 Causerie over Rusland door J. W Matthijsen. 3.10 Gramofoonplaten. 4.30 Coöperatie kwartiertje. 4.50 De Notenkrakers o.l.v. D Wins en gramofoonplaten. 5.40 Literair halfuurtje door A. M. de Jong 6.— Volks:iederen door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 6.30 De Notenkrakers ol.v. D Wins. 7.— Voor het Platteland. 7.30 Louis Davids in zijn programma. 7.50 Orgelspei Joh. Jong. 8.05 SOS-berichten. 8.10 Vervolg Louis Davids. 8.30 De Dorpsbarbier. 8.4o Uit het Concertgebouw, Amsterdam: Jood- sche Mannenzangvereeniging „Harpe Da vids" o.l.v. H. Lindeboom. VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Josef Schmidt, tenor A. Roodenburg, viool. Mevr. R. Vegt—De Zwarte, piano. 9.25 Toespraak door A. de Vries en VARA-varia. 9.45 Vaz Dias. 9.55 Vervolg concert uit het Concertgebouw. 11. 12.Gramofoonmuziek. Huizen1S75 Al. (Uitsluitend KRO). 8. 9-15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd halfuurtje. 12 15 Sextetconcert. 2.Voor de jeugd 2.30 Kinderuur. 4.Piogramma NCRV. 5.Gramofoonplaten. 5.30 De Vier Cavelli's. 5.50 Gramofoonplaten. 6.20 Weekoverzicht. 6.40 De Cavelli's. 7.Gra mofoonplaten. 7.10 R.K. R.V.U. 7 45 Gramo foonplaten. 7.50 Lezing. 8.Gramofoonpl. 8.15 Operette-uitzending Ca. 9.15 Vaz Dias Ca. 10.30 Voordracht. 11.—i2.Gramo foonmuziek. Daventry, 1551 M. 10 35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, belichten. 11.05 Lezing. 12.20 Midland Studio orkest o.l.v. F. Can- te'1. 1.05 Orgelspel Reg. New. 1.50—2.50 Commodore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 3 50 Michael Doré's Oitet m. m. v. E. Har- greaver. tenor. 5.05 Orgelspel Reg. Foort. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Golf praatie. 7.05 Welsh Infprmezzo. 7.25 Lezing 7.50 Zang door het Radio koor. 8.20 Vaude ville-programma. 9 °0 Berichten. 9 40 Juri- d'sch hoorspel. 10.10 R3C-orkest o.l.v. E Clark. 11.05—12.20 Ambrose en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9 70 Orkestconcert. 12 20 Concert door het Omroeporkest. 4.10 Dito 5 05 Concert door,, de Assoc. des Concerts Lamoureux. 9.05 ,7^r\<z door D. Bohhaud. Ko'urdboro, 1153 Ai. 11.20—1 20 Concert uit Rest. „Wivex" 1.50—2.20 Gramofoonpl 2.50—4.50 Radio Harmonie-orkest o l.v Giöndahl. 7.50 Bonte avond m ffi. v. orkest en solisten. 9 20 Gramofoonplaten. 9.40 En- ge'.sch-Amerikaansrhe Operettemuziek. 10.25 11.35 Dansmuziek o 1 v. Kai Julian. Lanpenberr. 473 A'. 6 25, 7.25 en 10.40 Gramofoonplaten 11.20 OrVestcon-ert o.l.v R Keutel. 12 20 Concert o.l.v Wo'f.^ 155 Oramofoonnlaten. 4.20 onceri door Kamer orkest m. m. v. te. or. Dirigent: H Spitz 7 20 Vroolijk nroTamma. 10 Dansmuziek o.l v. Harrv Ri*ch. 11.20—12 20 Dansmuziek (Gramofoonp^ter.. Rome, 441 M 7.50 Gevarieerd programma m m v. bet Omroeporkest. Brussel, 338 n\ ei 508 Af. 338 M.: 12 20 Gtamofoonpiaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. P. Leemans. 5 20 Piano recital Suz. Daneau. 5 35 Dam muziek uit St. Souveur, Brussel. 6.5rt Omroepk'einorkeH i.l.v. Lee mans. 8 20 Oniro po- kest o.l.v. Walpot m. m v T tp"cr. 10'O—11.20 Max Alexvs orkest. 508 M 1220 Omioenkieinorkest 0'v I 1 PI Cir—T.-»e(Hinr)latpn. 5 20 Omroeporkest o.l.v. K. Walpot. 6 35 Zang door mevr. Van LIouo Vo1 aert. 7.1' P-Hjo-tooneel. 7.20 e' 8.20 Gcamofoonpl 8 5A pp<-'r i ;1- o nv. A. Marsick 10.30—11.20 Zie 338 M. Zeesen, 1635 Si. 7. - Volksmuziek <UCr O-''»"1 rn r-' V D' senwald 8 20 Gevarieerd programma. 9.35 Berichten en hierna ,ot 11.50 Dansmuziek door Bruno Mabnkopf en zün orkest. van HERMAN ANTONSEN. 15 Ja, dat is geen manier van zaken doen, zei hij luchtigjes. Anders wel een gekke uitdrukking tusschen oom en neef, vindt u niet? Als iemand bij me komt om zaken te doen, dan houd ik me ook altijd op zakenstandpunt, zei Derwent kortaf. O, als dat de eenige moeilijkheid is, meende Thornton gewoontjes, toen hij den ander zag aarzelen, wel, dan zetten we onze verwantschap even op zij en gaan samen zaken doen. Dan mag ik ook vragen stellen, niet waar. Om dan te beginnen... die papieren zijn dus volgens u in waarde gedaald Ja, tijdelijk altijd. Vertrouwt u er op, dat ze weer zullen stijgen? Natuurlijk. En als dat eens niet het geval was. Daar heb jij niet mee te maken. Ik ben er verantwoordelijk voor. Het geld, dat me toevertrouwd werd, zal ik o den laatsten shilling uitbetalen. Goed, laat ik dan een voorstel doen. U hebt in elk geval toegegeven, dat u me veertigduizend pond moet uit betalen. En u bent er zeker van, dat, °ver een tijdje, die papieren in waarde weer zullen zijn gestegen. Maar ik kan hiet wachten. Geeft u my dus een NA DE PARLEMENTAIR*!. VERKIEZINGEN. De re£( erings vocrtitzichten. De uitslagen van de oarlementaire verkie zingen zijn nu ongetwijfeld bekend. De libe- raten oeKomen 24 zetels en verliezen er 4* de katholieken blijven met 79 zetels de sterk ste partij en hebben 3 zetels gewonnen; de socialisten hebben 3 zetels gewonnen, zoodat hun zetels op 73 komen; voor de Vlaamsche nationalisten is de storm betrekkelijk goed verloopen en zij komen uit den strijd met 8 zetels, of 3 minder dan in de vorige Kamer; de communisten winnen 2 zetels, zoodat zij voortaan met 3 in het parlement zullen zete len Viat de Senaat betreft hebben de katho lieken 42 zetels veroverd (winst 1), de libe ralen 11 (verlies 2), de socialisten 39 winst 3; de Vlaamsche nationalisten 1 (verl. 2) V oor den Senaat betreffen deze cijfers slechts de rechtstreeks gekozen leden. Een aantal andere senatoren moet door de vandaag ge kozen provincieraden worden aangeduid^ ter wijl de rechtstreeks gekozen senatoren en de provinciale senatoren dan nog naar verhou ding van de partij-sterkte een aantal senato ren aanduiden, de zoogenaamde gecoöpteer de senatoren. Aldus de taal der cijfers, die wij stellen het vast zonder de minste zelfvoldoening onze vooruitzichten eenigszins hebben beves tigd, namelijk, dat de verkiezingen niet veel wijzigingen zouden brengen, dat voor de libe ralen niet veel te verwachten was, evenmin als voor de Vlaamsche nationalisten, en ook geen absolute meerderheid voor de socialis ten. Practisch is het „bloc des droites", dat door de socialisten zoo fel werd bestreden, onaangetast. De liberalen hebben weliswaar 4 zetels verloren, maar hun bondgenooten, de katholieken, winnen 3 zetels, zoodat het bloc slechts één zetel minder telt dan in de vorige Kamer. De verkiezingen zijn ongetwijfeld eer. succes voor de katholieke partij, meer nog dan voor de socialisten, die, na jarenlange oppo sitie, er in slagen 3 zetels op hun tegenstan ders te veroveren, juist evenveel als de katho lieken. Men kan dit slechts verklaren door de verwarring, die de propaganda in dezen ver kiezingstrijd heeft weten te scheppen. De premier, de Broqueville, heeft nog niets van zijn inzichten laten blijken. Van aftreden wordt nog niet gesproken door de regeering van generaals. Er wordt onderhandeld en men wacht af. Het parlement komt niet vóói 20 December bijeen en tot zoolang heeft men den tijd. We meenen, dat de liberale leiders al het mogelijk zullen doen om tot een drie ledige regeering te komen, dus liberaal-katbo liek-socialistisch, want nu is het geen gehgim meer, voor niemand, dat de manoeuvre van de ontbinding slechts tot doel had het den socialisten gemakkelijk te maken om tot een drieledige regeering toe te treden. Sommige socialisten, zooals Destrée en Brunet, zijn overigens voor dit plan gewonnen. Slechts in allerlaatste instantie zou het tot een nieuwe ontbinding kunen komen, als de liberale lei ders er niet zouden in geslaagd zijn, degenen van hun groep, die een anti-clericale politiek willen voeren, te doen inbinden. Dat dit slechts lastig zal gaan, spreekt van zelf en in elk geval zullen de liberalen in een eventueele nieuwe coalitie met de katholieken niet de compacte, sterke groep vormen, die noodig is voor een krachtige politiek, zooals deze door de omstandigheden is geboden. Over ae houding van de socialisten als groep is mei. intusschen ingelicht. Vandervelde heeft ver klaard niet te vinden te zijn voor deelneming aan een drie'edige regeering, omdat degenen, die een moeilijken toestand hebben gescha pen, ook maar de verantwoordelijkheid heb ben te dragen voor de maatregelen, d:e die nen genomen. Vandervelde verklaarde zich geen tegenstander van een coalitie met de christelijke democraten, doch hij gelooft er niet aan, omdat deze democraten meer katho liek zijn dan democraat. Een links cartel acht de socialistische leider ook uitgesloten, om- Een polls der is de beste geldbelegging. Bijkantoor Kanaalkade 2, Dir. A. j. Stikkel chèque van veertigduizend pond, dan g ~f ik u die papieren en zijn we klaar. Een oogenblik stond Derwent per plex; maar hij herstelde zich spoedig. Goed, breng de schuldbekentenis sen en zoo meer dan mee en laten we elkaar ontmoeten op het kantoor van Fosdyke, mijn procureur, in Bishops- gate street, morgenochtend om twaaif uur. Iedereen weet het te vinden, als je in de stad naar den weg vraagt. En, denk er vooral om je papieren mee te brengen. Je hebt ze immers bij de hand? O zeker! zei Thornton, ze uit zijn binnenzak halend. Hier zijn ze, ik ben als Amerikaan te goed zakenman, om ze niet bij me te houden. Hij hield ze zoo, dat Derwent ze goed zien kon, en deze verschoot zichtbaar van kleur en zijn hand op de schrijfta fel begon zoo te beven, dat hij er hoor baar mee op de tafel begon te tromma- len Thornton schrok, toen hij zag, hoe de adren op zijn voorhoofd opzwollen en hij vreesde, dat de man een beroerte zou krijgen. Hij stak de papieren weer in zijn zak en was op het punt naar Derwent toe te gaan, om hem zoo noo dig te ondersteunen, toen deze op vreemden, afwezigen toon zei. Dat is in orde. Houdt ze maar goed bij je! Je bent een handige jongen Ik geloof niet, dat Londen je veel nieuws zal kunnen leeren. Wel te rus ten! HOOFDSTUK IX. Op het kantoor van Fosdyke. Na zijn gesprek met Derwent was dat de liberale partij een klasse partij is, een partij van het kapitalisme, terwijl de sodalis- tische partij deze is van het proletariaat. Slechts een toenadering is mogelijk met democratische elementen uit de liberale partij vooral met het oog op de verdediging van dè openbare scholen. Zoodat practisch slechts de huidige regeenngscombinatie van katho lieken en liberalen mogelijk blijft. Aldus de algémeene toestand. Over de be- teekenis van sommige afzonderlijke uitsla gen in een volgenden brief. OTERLEEK. ^.°°r de Provinciale samenwerking op anti-militaristisch gebieu, was Dinsdagavond een vergadering uitgeschreven in café van Ham. De heer Joh. van Harskamp leidde met een enkr] woord den spreker, jo de Haas. in. die zijn rede aanving met het bekende bijbel woord: ,.Eben Haezer', dat wil zeggen tot hiertoe heeft de Heer ons gehoipen". In goed Hollandsch wil dat zeggen, dat de wereld krankzinnig is. Waartoe heeft de Heer ons dan geholpen? Het is ongelooflijk maar waar, dat de kerkmenschen nog steeds met hun gedachten vertoeven in een sfeer, dat a'les van God komt Men stopt de kerken ,n het Zuiden vol met ammunitie. Menschen, die op grond van hun principe niet naar een bioscoop gaan. zien er echter geen berwaar in des Zondags schietoefeningen te houden in de kerk. Zij vormen de burgerwacht en vrijwillige land storm, tellende een 70,000 manschappen, be reid de ,orde" te handhaven. De minister heeft gezegd, dat hij ze weer van wapenen had voorzien omdat hij nog groote diensten van hen verwacht. De minister is de spreek trompet van het kapitalisme, een gevolg van ons waanzinnig systeem, aldus spr Men weet zeer goed. dat daar opstand en verzet van zal komen. Het kapitalisme ziet wel, dat een groot deel der menschheid dreigt onder te gaan. In Nederland steunt het kapitalisme op po litie en troepen Dat is alieen mogelijk door dat de menschen met hun gedachten eeuwen ten achter zijn. De wereldorde is nog steeds een goddelijke orde en hieruit vloeit voort dat de overheid, het gezag, ook komt uit God. Het Nederlandsche parlement heeft een wet aangenomen tegen de godslastering In wezen is deze wet gericht tegen de vrijden kers, maar hoe belachelijk is deze wet. Het heeft den schijn alsof men onzen lieven Heer in bescherming moet nemen. Als wij zeggen, dat de wereldorde krank zinnig is, dan is dit geen overdrijving We be schikken over wonderen van techniek en in weerwil daarvan is de wereld zieker dan ooit. Millioenen menschen hebben behoefte aan alles en toch spreekt men van over productie en vernietigt tegelijkertijd groote voorraden. In China loopen 35P.0Ö0.000 men schen zonder kleeding. maar het katoen wordt vernietigd. Onder het kapitalisme wordt al leen ge everd wat men kan koopen, anders wordt er geen winst gemaakt. Op het oogen blik leven in Dusseldorf 40.000 gezinnen on der den blooter. hemel op een stuk heide om dat ze de huur niet meer kunnen betaien. En deze waanzin zou worden geleid door God? Dan zijn de vrijdenkers nog het zedelijkst, zij beschuldigen tenmiusie daarvan het kapita lisme. Deze ellende is niet plotseling opge komen. maar is een gevolg van een lang durig proces. De ontwikkeling der maat schappij is uitgegroeid tot war wij noemen: het moderne kapitalisme. Daardoor zijn mil lioenen menschen onteigend. daar ze over niets anders beschikken dan over hun spier kracht. Dit is moderne slavernij, de meesters eigenen zich de opbrengst toe. In de 18e eeuw is een gewe'dige vlucht gemaakt door de invoering der machines. He: feoda'e tijd perk. waarin nog plaats was voor handen arbeid werd hierdoor afgesleten. Het mo derne in dustriekari talisme stichtte groote fa brieken en centras en de groote rooftocht over de were'd was begonnen. De arbeiders werden een verlengstuk van de machine, de gouden eeuw voor het kapitalisme was aan gebroken De koloniaie politiek kreeg hier- dooi tevens een ander aspect. Had deze eerst het karakter van handel, van ruil, dit werd door de veranderde behoeften van de groote fabrieken ook anders. Men kreeg behoefte aan allerlei producten, wdke hier niet te krijgen waren De benoodigde grondstoffen zaten buiten Europa in den grond. Men had arbeides noodig die er uit te halen en zoo maakte het kaoitalisme de bruine inlanders Thornton dien nacht in een hotel gaan logeeren. Hij schreef een briefje aan la Foneuse, waarin hij vertelde, hoe het met de papieren stond en vroeg haar den volgenden dag met hem te willen lunchen. Voor zoover hij wist was er niemand, die iets van die ver huizing afwist; maar den volgenden morgen, toen hij juist zou gaan ontbij ten, kwam een piccolo hem aan de tele foon roepen. Hij volgde den jongen ge willig, maar vol angst voor wat er ko men zou. Aan de telefoon hoorde hij een vrouwenstem, die erg verschrikt klonk. Hoe bent u er achter gekomen, dat ik hier was? Wie heeft u daar iets van verteld? vroeg hij en drong op een ant woord ag.ii, voordat hij verder wilde spreken. De vrouw legde het hem uit. Ze was de kamenier van lady Calcroft en sprak van uit de woning in Ormeston Gar- dens. De post had juist zijn briefje ge bracht en in haar angst had ze het ge opend. Ze was al jaren bij lady Cal croft in betrekking en met al haar doen en lafen op de hoogte en zoodoende had ze ook over hem hooren spreken. An ders zou ze het nooit gewaagd hebben, hem op te bellen. Ze was zoo in de war, dat ze niet wist, wat ze anders doen kon. Wat is er dan toch aan de hand? vroeg Thornton doodelijk verschrokken. Gisteravond is mylady naar ge woonte uitgegaan om te zingen, mijn heer, en ze zei, dat ze op z'n laatst om half elf thuis zou zijn. Ik moest een en ander voor haar klaar zetten. Mylady tot loonarbeiders. Men dwong bun die pro ducten en grondstoffen af te staan. Hierdoor ontstond een razende productie in het Wes ten, met als gevolg, dat de wereldmarkt overvoerd raakte. Telkens opnieuw stokt de wereldhuishouding en dan spreekt men van crisis. Men tracht elders afzetgebied te vin den, doch overal is ook reeds de concurrent. Hieruit groeit het mili'arisme. Steeds weer stoot het kapitalisme /an het eene land op dat van een ander bij het zoeken van afzet gebieden. Dit proces heeft in 1914 geleid tot den wereldoorlog. Maar het volk werd- wijs gemaakt, dat het vaderland in gevaar was. Indien er sprake was van gevaar, dan was het wel het leven van de proletariërs, toen zij ten oorlog trokken. In 1826 begon Krupp zich in Duitschland te ontwikkelen en werkte met 7 menschen. Er werden alleen geweerloopen gemaakt, doch in 1847 begon hij ook kanonnen te fabricee- ren Toen hij in 1877 stierf had het geweldi ge bedrijf 24.576 kanonnen geproduceerd, waarvan 10.000 geleverd waren aan het eigen land en de rest aan andere landen. In 1911 had men afgeleverd 53 000 kanonnen, waarvan 26.000 aan Duitschland en de rest aan 52 verschillende landen Dat wil dus zeggen, dat toen de oorlog uitbrak, de Duit- schers aan f'arden werden geschoten door hun eigen kanonnen. Dat is het nationalis me van de bezittende klasse. In Dordrecht staat een ammunitiefabriek, doch deze werk' niet a"een voor Nederland, doch levert aan •eder. die beta'en wil. Zoo werden in 1929 80 mi1,:oen patronen geleverd aan China, waar de N"',er'andc''he regering een oor logsbodem heen zond, om de belangen van Nederland te verdedigen Indien het tot onge regeldheden had geV^d. waren de Hollanders beschoten met door Hollanders vervaaidigde patronen. De corlog beeft gekost duizend milliard mark, dat is 700.000.000 mark ner dag. Er ziin 10.000.000 menschen gevallen in den oorlog, d.w.z., het doodpn van één enkel mensch kostte 60.000. Hiervan zou een ar beider^gezin 60 jaar lang kunnen leven, als ze ?o ner wppk berekenden. Om dat alles mogelrk te maVn werden ge'd'eeningen ge sloten bij het kapitaal, tegen een flinke ren te. Zoo verdiende het kapitaal eerst aan de 'everanties en daarna aan het geleende geld pngp'and leende 365 000 000 cond sterling Per da<r moet deze natie beta'en 12 000.000 tot bet 'aar 2070. Nederland leende twee mil'iard gn'dnn. teren 5 rente, zoodat ze ner iaar 10O.000.000 gn'den moet beta'en. aan rente al'een. On dp begrooting is uitge trokken voor mi'itaire doe1oinden 375 milli oen gulden. In totaa' wordt aan het miMta- ri«mp ner jaar betaa'd twaa'f mi'liard gul den. En wat kriigt de menerbbeid daarvoor? Een staand leger van 7.0O0.000 manschap nen, waarhii noor komen 38 000 000 oeoefen- d°n. totaal 45 oon.nfto soldaten. Deze b? «chikken over: 7000 tanks. 9000 stuks zwaar gesrhut, 35000 stuks 1'Vbt geschut, 256000 ma'-Einenewpren, een oor'oTsv'ont van 5 mi! Heen ton. en bovendien nog 20.000 gevechts vliegtuigen. Dit a1'es niettegenstaande de Volkenbond re°ds 13 iaar 'ano niets anders doet, dan nraten. D?ze zal d*n vrede niet kunnen bren gen. men sprppkt in Genpve over vrede, doch bere:dt zich thuis voor. Snr. noemde het een verstandig besluit om de conferentie maar te verdagen tot 1936. De vrede zal moeten ko men van onderen on. door pronaganda on- d°r de arbeiders. Niet alleen om te weigeren dienst te npum. maar ook om te weigeren, nor'oorsnrodnrtpn te fabriceeren. De mensch s+aat veor de keus: ten onder te gaan of door eioen kracht naar boven te worstelen, ten bate der gehe°V menschheid. Fen vraag wprd door Hen soreker beant woord waarna de heer Harskamp de bijeen komst sloot. NTFUWF NTFT>ORP. Naar we vernemen, is aan de huurders der gemeente'anderijen voor de verleden jaar gehuurde landerijen een reductie verleend van 10 behoudens goedkeuring van Ged. Staten Het grasland is opnieuw aan de huurders vernacht voor een jaar voor een prijs van 70—75 ner H.A. Het bouw'and, waarvoor van gemeente wege een huursom van 60 ner H.A. werd gevraagd, is nog niet verhuurd. Dinsdagavond werd alhier het Sint Ni- colaasfeest gevierd in het lokaal van den heer Visser. De belangstelling was zoo groot, dat de zaal geheel gevuld was. Ongeveer zes uur kwam de Sint met Zwarte Piet binnen. Met gezang, op zeer verdienste lijke wijze begeleid door de mondharmonica club, werd hij verwelkomd. Sinterklaas ver is altijd erg vertrouwelijk tegenover me, ziet u, en als ze niet van plan was geweest thuis te komen, dan zou ze me dat zeker gezegd hebben. Maar ik heb den heelen nacht zitten wachten En niets gedaan? vroeg Thornton. Er kan haar toch best wat overkomen zijn? Heb je de politie al gewaar schuwd? Heb je al iets gedaan, om haar terug te vinden? Mylady heeft me altijd gezegd, dat ik in een dergelijk geval minstens vier en twintig uur moest wachten met naar de politie te gaan. Eerst dan mocht ik naar Scotland Yard gaan en daar alles vertellen wat ik wist, maar ik mocht in geen geval eerder gaan. Thornton trachtte zoo goed mogelijk te bedenken, wat hem te doen stond. Weet de chauffeur niets? vroeg hij na een poosje. Had hij geen orders haar ergens te komen halen? Dat moet toch bijna wel! Williams stond met den wagen op haar te wachten, toen ze hem een bood schap liet brengen, dat hij maar naar huis moest gaan. Ze zou wel alleen thuis komen. Daaruit ziet u, dat ze van plan was naar huis te komen, mijn heer. Opeens schoot hem het gebeurde van den vorigen avond te binnen. Hij her innerde zich welk een slechten naam de hertog van Rouse had. Hij vermoedde, dat nij wel eens met Devereux en door diens bemiddeling met Derwent kon sa menspannen. Hij meende een oplos sing gevonden te hebben. Goed, zei hij kortaf. Ik weet mis- Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoor- nissen, hoofdpijn en duizeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zif verzwakt, dan hoopen urinezuur en an dere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit waterzucht, graveel en blaasstoornissen veroorzaken Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebrui ken Dit speciale middel werkt recht streeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. telde van de lange, vermoeiende reis en de vele avonturen, die hij met Zwarte Piet had beleefd. De chocolade en speculaas vielen zeer in den smaak, terwijl de grabbelmand vele vroo- lijke oogenblikken bezorgde. Bijzonder aardig waren de leuke kinder films, die de belangstellenden menigmaal in schaterlach deden uitbarsten. Voordat Sinterklaas vertrok, reikte hij aan elk kind een prachtig geschenk uit. De heer Arts, voorzitter van de oudercom missie, dankte allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. 1 KOSTELOOS PROCEDEEREN. Voorloopig verslag der Tweetfe Kamer gaat in beginsel accooid met de voorgestelde herziening. De vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer heeft thans haar voorloopig verslag uitgebracht over het wets ontwerp tot herziening der voorschriften no pens de toelating om kosteloos te procedee- ren. Wij ontleenen er aan: Met het hoofdbeginsel van het ontwerp, dat voortaan hij, die kostelooze procedure verzoekt, in plaats van een bewijs van onver mogen moet overleggen een stuk, waaruit blijkt of en voor hoeveel hij aangeslagen ts in de inkomsten- en vermogensbelasting, kan de commissie zich vereenigen. Een ernstig bezwaar tegen de voorgestel de regeling acht de commissie de vergroo ting van de kans op verschil van inzicht tus schen het bureau van consultatie en den rech ter. Reeds bij den bestaanden toestand acht zij het onjuist, dat de positie van het Bureau van consultatie niet in de wet gefundeerd is. Wordt het ontwerp wet, dan zal ook het bureau gaan onderzoeken, of uit de overge legde stukken het onvermogen van den ver zoeker ten aanzien van een bepaalde proce dure voldoende blijkt. Weigert het bureau dan op grond van deze stukken een advocaat toe te voegen, dan zal de verzoeker toch weer naar den president kunnen gaan en aanwij zing van een procureur kunnen vragen om een gratis-admissierekest voor hem in te die nen, waarna de rechter op zijn beurt zal hebben uit te maken, of de verzoeker werke lijk de kosten van deze procedure niet kan betalen. En ook indien het Bureau wè! toe voegt, zal de rechter precies hetzelfde onder zoek opnieuw moeten instellen. Dit alles geeft dubbel werk. De commissie acht het dus noodig, dat de positie van het bureau van consultatie wette lijk worde geregeld, wat dan wellicht het beste zou kunnen geschieden in dien vorm, dat toevoegingen uitsluitend worden gedaan door het bureau, met beroep op den rechter in feval van weigering. Zeer ernstige bezwaren ziin in de commis< sie gerezen tegen de opvatting van den mi nister, dat geen ondersche'd gemaakt be hoort te worden tusschen on- en minvermo genden. De argumenten, die de minister daarvoor aanvoert, werden niet sterk ge- a"ht. De meerderheid der commissie zou aan verwezenliiking van het denkbeeld der Advo- catenvereen'ging falie minvermogenden la ten croredecen te<ren de he'ft van het gewo ne tarief) de voorkeur geven boven het systeem van het ontwerp Zii acht het niet nendicr. uitvoerig uiteen te zetten, hoeveel birijiker een d'fferentialiestei«e1 zou ziin dan i'ef fbnn« freidende stekel van alles of niets, da* fa minister in heginsel wil handhaven. De door bet ontwern {re«rbanen mocreliik. be.'rf vpn intreVWng eener eenmaal verleende toelating arbt He commicoie pen verbetering. Naacf de in bet ontwern voorore^teMe wij- schien wel, waar mylady te vinden ia en als ik het goed raad, dan zal ze eer- der terug zijn, dan sommigen het ver wachten; mocht ik me vergissen, dan zal ik het je dadelijk laten weten en kun je naar de politie gaan. Mocht je soms vóór dien tijd iets hooren, laat het me dan dadelijk weten... ik blijf hier de eerste dagen logeeren. Zoodra hij met zijn ontbijt klaar was, zocht hij den suppoost van de concert-, zaal op, die hem het kaartje had ge toond. Van hem vernam hij. dat la Fo neuse dien avond met den hertog van Rouse in diens auto was weggereden. Dat stelde hem in zoover gerust, dat ze dus niet in levensgevaar was en binnen korten tijd haar vrijheid wel zou weten te herkrijgen. Maar hij had niet veel tijd, om zich er verder mee bezig te houden, want hij wilde zijn afspraak met Derwent op het kantoor van Fos dyke niet missen. Daar aangekomen zag hij, dat hij nog tien minuten over had en, omdat hij zich liever niet lan ger in dat huis waagde, dan strikt noo dig was, bleef hij doelloos nog wat ronddrentelen. Hij had een poosje voor een juwelierswinkel staan kijken, toen hij Derwent en Devereux uit het kan toor zag komen. Hij liep terstond den anderen kant uit en wachtte op een af stand, tot hij de beide mannen in een taxi had zien stappen en wegrijden. Daarna keerde hij naar het kantoor te rug. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5