Hlkmaarsche Courant. lBuitenland Jeugdlectuur ^lert fier «ertlisii laargano. VRIJDAG 9 DECEMBER Londensch aanteekenboek De Schotten. aiPi 8i?a*n Ültten' terug te winnen. Integen- stTev.en is de ontspanning (om er dit vleiend woord voor te gebruiken) van huis stad beschikbaar te stellen op de treinen, maatschappijen gaan uit van de gedachte, at haar reizigers niet gelukkig kunnen zijn zonder radio, gramofoonmuziek. films, bars e.d. ten van de verschrikkelijkste uitwassen van den tijd, de fataria, vrij vertaald eet- machine, die het eens zoo genoeglijk proces voor versterking van den inwendigen mensch heeft gerationaliseerd, maakt nu zelfs deei uit van de gerieven en attracties, welke de trein naar en van Schotland verschaft. Een Engelsche trein, die zichzelf eerbiedigt, heeft in zijn sliert rijtuigen en kapperssalon en een instituut in miniatuur voor schoonheidscul tuur ten behoeve van de reizigsters. Turksche baden zijn alsnog niet te krijgen. Maar stort baden wel. Cocktails worden er klaargeschud en uitgeschud op hetzelfde rhythme dat in staat was uw gedachten op te stuwen naar zuiverder regionen dan zij gewoonlijk berei ken. Gelukkig.voor hen, die eens weg willen zijn van ontspanningskoorts en haar symp tomen. zijn er met dat al meer rustige hoek jes vrij in de coupé's naarmate de trein- bioscoop voller is. EEN PROFESSOR EN ZEVEN STUDENTEN VERDRONKEN. DE OPZEGGING VAN DE PETROLEUMCONCESSIES IN PERZIE. Voorlegging der kwestie aan het perm. hof van internationale justitie voorbereid. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De ïapansche aanval op de pr» vincie Jehol begonnen. Soe Ping Wen naar Europa? 1932 Mo. 991 (Van onzen correspondent). Een Schot, die na een eerste verblijf in Lon den naar zijn vaderland terugkeerde, werd bij aankomst de vraag gesteld, hoe hij de Engeb L^en vond. Zijn antwoord was: „Ik kan het ie niet zeggen, want ik heb alleen met de hoofden gesproken". Dat is een van de verhalen, welke in Engeland de ronde doen om den indruk te vestigen, dat alle belang- riike posten op allerlei gebied er worden be kleed door mannen, wier wiegen benoorden de Tweed hebben gestaan. Er is een debat geweest over de kwestie van gchotsch zelfbestuur in het Lagerhuis Er js een minderheid (het is alsnog een minder heid) in Schotland, welke van meening is, dat het hechte bestuursverband met Engeland 011 voordeelig is Het centrale bestuur in Lon den, van parlement en regeering, schenkt dit is de opvatting der Schotsche nationalis ten te weinig aandacht aan de behoeften €n nooden van Schotland, ondanks het feit, dat er een 70 Schotsche Lagerhuis-leden zijn, en dat er ook een minister voor Schotland is. Pe nationalistische grieven zijn, dat b.v. de werkloosheid in Schotland naar verhouding hooger is dan in Engeland en dat het noor delijk gebied van de Britsche eilanden niet genoeg waar krijgt voor zijn belastinggeld. De Unionisten zijn echter nog ruim in de meerderheid. Zij betoogen in den geest van de anecdóte hierboven, dat het achteruitgang zou beteekenen, indien de Schotten hun be- stuurs- en andere gaven gingen samentrek' ken op hun nationaal gebied en zij kunnen niet begrijpen, hoe nationale eerzucht zich kan manifesteeren bij een ras dat „als bestuur ders van het gansche Britsche Rijk" al ruim erkenning heeft ontvangen voor zijn buiten gewone eigenschappen. Is het eervoller, vra gen zij, Schotland te besturen dan dit enorme gebied, waar de zon nimmer ondergaat? Met deze redeneering wordt uiteraard bedekt te kennen gegeven, dat de Schotten allerwege in het Britsche Rijk de be'angrijkste mannen zijn en er het heft in handen houden. De Na- ioi.alisten weten dit niet te waardeeren. Zij willen, dat Schotland zijn eigen geluid zal laten hooren in het concert der naties. Hun land moet een stem kriigen in de zaken der wereld De Schotsche nationalistische beweging richt zich op het oogenblik alleen op een eigen parlement in Edinburg. Maar gematig de bewegingen ontwikkelen zich vaak tor extremistische. In Engeland wordt hier en daar de vrees geuit, dat Schotland op den duur op afscheiding zou kunnen aansturen. En men kan wel begrijpen, dat de Schotsche nationalisten thans bezuiden de grensrivier niet bijster geliefd zijn nu zij deze moeilijke tijden gebruiken om hun politek opnieuw te propageeren. Historisch kan men spreken van een nieuwe poging „to reak the union". Dat is altijd de term geweest, waarmede het doel der nationalisten is aangegeven. De vereeni ging van Schotland en Engeland, die in 1707 tot stand kwam, was als een erkenning van een belangengemeenschap tusschen de twee landen. Voor die erkenning heeft men langer dan een eeuw bloedig gevochten, hoezeer de vereeniging uit natuurlijk, economisch en godsdienstig oogpunt zich opdrong. Maar van de Acte van Vereeniging af heeft het nim mer ontbroken aan meer of minder invloed rijke elementen in het land, die haar onge daan wilden maken, wier streven was „to break the union". Tot omstreeks 1750 toe is er voor gestreden. Op een eeuw van strijd voor vereeniging volgde een halve eeuw van strijd tegen vereeniging tot het een vol dongen feit verd geacht. Maar geen feit in deze wereld is vo'aongen, getuige de actie hoezeer men ze thans niet ernstig opvat welke thans toch weer met toenemende kracht zich doet gelden. Sporen voor pleizier. Van treinreizen is gezegd, dat ze geen rei zen zijn; men vertrekt in een trein en men komt aan in een trein; over hetgeen er tus schen ligt is het beter te zwijgen. Smaken verschillen of zooals een Gelderlander mij eens toevoegde, die krieken verkoos boven kersen, „ieder z'n meug". Mijn „meug" gaat uit naar wat er tusschen ligt, tusschen ver trek en aankomst. Menigeen, die wel eens ontkomen wil aan de drukte en het gedaver van den dag, zal rust vinden, en de uren van overpeinzing (zonder welke geen dag in een menschenleven zou mogen voorbijgaan), in den trein, die vertrokken en nog niet aange komen is. De trein, die eens het tijdperk des lawaais moet hebben ingeluid, is nu het over blijfsel geworden van kalmer tijden, bijna zoo als de trekschuit het was een eeuw geleden. De excessen onzer beschaving (volgens sommigen is onze beschaving verworden tot enkel exces) kan en nog slechts ontvluchten in den spoortrein, indien men overigens voor zijn bestaan op het stadsleven is aangewe zen, indien men de middelen en den tijd mist om naar de bosschen van Finland of naar de kletschers van Groenland te gaan. De trein brengt dan verlossing, wanneer men zijn hoekje heeft gevonden in een van die prach tige rijtuigen, prachtig in hun assen en prachtig in hun gang, van de Great Western of de L.N.E.R. De rustelooze golfslag van het gemoed komt gauw tot rust onder den in vloed van het kalmeerend rhythme der wie- ion. De keten der gedachten verlengt zich met den afstand, welken de trein aflegt. De geest gat dwalen in diepe gebieden, die in hot jachtend leven van eiken dag onaange roerd bleven. De trein en zijn rhythme heb ban het wonder volbracht. Zij hebben de per soonlijke beslommeringen die een mensch hozitten van dag tot dag weggetrokken, tot ver achter het laatste rijtuig. Zij hebben een vrijer, een wijzer, een gelukkiger mensch mee genomen. Zijn oogen dwa'en nu en dan over het landschap, dat eeuwenlang zichzelf is gebleven terwijl de wereld rondom verander de en volgeslagen werd met de stempels van den vooruitgang Hij vindt het goed en wel dadig, de oogen te verzadigen aan die on vergankelijkheid. dat Maar dit is niet het „sporen voor pleizier" tt de tngelsche spoorwegmaatschappijen haar reizigers thans aanbieden om te beproe ven, vroegere klanten, die achter den motor staande straffen, welke gegeven zijn wegens economische geschillen. Langdurige straffen "'orden met de helft verminderd. Levenslan „e gevangenisstraffen worden gewijzigd in gevangenisstraffen tot 7 K jaar. Uitgeslo ten zijn: misdaden tegen het leven, overtre dingen van paragraaf 1 van de Noodveror dening tegen politieke excessen, welke ver grijpen den dood tot gevolge hadden, hoog verraad, landsverraad en overtredingen van J" wet op de vuurwapen wet. WAT IS ER IN HITLERS PARTIJ GEBEURD? Treedt Gregor Strasser op den achtergrond? De „Taegliche Rundschau" meldt onder den titel „Gregor Strasser treedt af", dat de leider der rijksorganisatie van de N.S.D.A.P., het Rijksdaglid Gregor Strasser, al z'n partij functies heeft neergelegd en ook zijn mandaat als Rijksdagafgevaardigde ter beschikking zal stellen. Gregor Strasser blijft lid der par tij. Het aftreden van Strasser is Donderdag middag aan Hitier medegedeeld. Gregor Strasser heeft zijn motieven in een uitvoerig schrijven uiteengezet, waarbij hij zich aller eerst keert tegen het standpunt dat Hitier bij de laatste bespreking met de afgevaardigden der partij te Berlijn heeft ingenomen. Hitier zou bij die gelegenheid critiek hebben ge oefend op den ouden medestrijder en slechts zijn eigen persoon in het middenpunt hebben geplaatst vcor het verdere politieke gebeuren in Duitschland. Voorts zou Strasser hebben verklaard, dat hij de impasse, waarin de partij is geraakt en de exclusiviteit waarmede in de afgeloopen maanden de politiek is ge voerd, niet langer wenscht te volgen. Hij heeft zijn taak in de partij steeds slechts kun nen zien in het tot den staat samenbrengen van de breede massa der boeren, employe's en arbeiders en wel op de basis van een Duitsch socialisme. Met betrekking tot de mededeeling der partij, dat Strasser drie we ken ziekteverlof heeft gevraagd, verklaart het blad, dat Hitier voor de ontvangst van het schrijven geen vermoedens heeft gehad dat zijn organisatieleider plan had af te treden Strasser zou zich volgens het blad in het ge heim naar een Kurort hebben gegeven. Gregor Strasser met ziekteverlof De N.S.D.A P. deelt mede, dat Gregor Strasser voor drie weken ziekteverlof heeft genomen met goedvinden van de partij. De mededeeling der N.S.D.A.P inzake Strasser. De geruchten, waarvan in de partijmede deeling der N.S.D.A.P. met betrekking tot het verlof van drie weken aan Strasser spra ke is, komen hier op neer, dat Strasser in een schrijven aan den partijleider zijn partij functies en zijn Rijksdagmandaat ter beschik king heeft gesteld, zonder evenwel uit de par tij te zijn getreden. Strasser heeft dezen stap gemotiveerd met de door hem voor niet juist gehouden politieke leiding der N.S.D.A.P Voorts wordt verklaard, dat Strasser zich in het particuliere leven zou terugtrekken, doch zich ter beschikking van zijn parij zou hou den. Deze geruchten worden thans door het Rijkspersbureau der N.S.D.A.P. tegengespro ken. Gregor Strasser is Donderdagmiddag uit Berlijn vertrokken. DRANKSMOKKELAAR GEARRESTEERD. In de nabijheid van Namdal bij Dront heim is de Duitscjie dranksmokkelaar Tiede mann, die reeds sedert geruimen tijd te Ant werpen woonachtig is, gearresteerd. In den afgeloopen zomer is hij reeds eens door de Noorsche politie gearresteerd en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld Daar na is hij uit Noorwegen uitgewezen. In de nabijheid van Namdal ligt thans een Duitsch smokkelschip, dat alcohol aan boord heeft en waarvan, naar verluidt, Tiedemann de eige naar is. Tiedemann is thans te Drontheim in gesloten. DUITSCH VERKIEZINGSCANDIDAAT GEVONNIST. De twaalfde strafkamer van het Land gericht te Berlijn heeft Hans Pitak, die zich journalist noemt, veioordeeld wegens bedrog tot twee jaar gevangenisstraf. Pitak, die bij de beide laatste Rijksdagverkiezingen en bij de Pruisische Landdagverkiezingen in vel districten bovenaan stond op de lijst van de „Belangengemeenschap van kleine renteniers ën inflatie-slachtoffers'', had te Berlijn ge tracht, een nieuw dagb'ad op te richten. Hij had reeds een aantal redacteuren,' verslag gevers en verder personeel aangenomen. Voor de financiering had hij zich gewend tot Ivar Kreuger, Hanussen, Hoersing en Jakob Goldschmidt, die echter geen van allen inte resse toonden. HET BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN DEN DUITSCHEN RIJKSMINISTER VAN JUSTITIE INZAKE AMNESTIE Het amnestievoorstel dat de rijksminister van justitie gisteravond in de juridische com missie van den rijksdag heeft ter tafel ge bracht houdt het volgende in Amnestie wordt verleend: voor straffen van poiitieken aard en daarmede in verband de COMMUNISTEN DOEN OVERVAL OP NATIONAAL SOCIALISTISCH VEREENIGINGSLOKAAL. De Hamburgsche politie deelt mede dat gisteravond om kwart over zes een aantal communisten eenige schoten hebben gelost op een vereenigingslokaal der NSDAP, in de Schellingstrasse te Hamburg gelegen Een 18-jarige jonge man werd gewond. Alle per sonen waren bij aankomst der politie reeds verdwenen. Het politieonderzoek wordt voortgezet. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond is te Duisburg een luxe-auto in botsing gekomen met een bestelauto. Twee vrouwen werden daarbij op s'ag gedood, ter wijl een derde met zware verwondingen naar het ziekenhuis werd gebracht, evenals de bestuurders der beide wagens. HET SCHULDENPROBLEEM. Betaalt België in geen geval? Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat België zijn schuldenbetaling van 15 De cember in geen geval zal verrichten, ook al zouden Frankrijk en Engeland betalen. Schuldendebat in de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer heeft gisteravond een kort debat plaats gehad over de Fransch- Amerikaansche schuldenkwestie, die de socia listen oorspronkelijk op Zaterdag hadden willen zien behandeld. Echter was reeds voor de bespreking een accoord tusschen de regee ring en de socialisten tot stand gekomen. Herriot deed nog een korte verklaring, waar in hij de verdaging tot Maandag motiveerde. De verklaringen, die hij dan in verband met de schuldenkwestie zal geven en eventueel het regeeringsbesluit, dat hij aan de Kamer zal voorleggen, zijn van zoo groote beteekenis, dat zij een rijp overleg waard zijn. Bij zijn beslissingen zal hij zich niet laten leiden door partijpolitieke overwegingen, maar slechts het welzijn van het land in het oog houden Ook Franklin Bouillon voerde nog het woord. Daarna besloot de Kamer, Maandag middag over de schuldenkwestie te beraadsla gen. Overeenkomst tusschen Frank rijk en Engeland. Naar verluidt is het heden tusschen de Engelsche en de Fransche regeering tot een overeenkomst gekomen, inzake de schulden kwestie tegenover de Verenigde Staten. Frankrijk zal dus een bearag van 480 millioen Frs. betalen, de Fransche regeering zal er echter tegelijkertijd op wijzen, dat deze betaling de laatste is binnen het kader der Mellon-Berenger overeenkomst en dat zij een principieele regeling der schuldenkwes tie eischt die parallel loopt met de te Lausan ne getroffen overeenkomsten. Dit besluit zal Herriot vandaag en morgen in de commis sies der beide huizen en Maandagmiddag in de kamer verdedigen en daarbij de beslissing in laatste instantie aan het parlement laten. Het valt thans nog niet te overzien, hoe deze beslissing zal uitvallen. Het is mogelijk, dat het parlement met groote meerderheid elke betaling weigert en dat de regeering zal vai len, wanneer zij de vertrouwenskwestie aan haar voorstel verbindt. Het is echter ook mogeliik dat de kamer de door de regeering aan de betaling ver bonden voorbehouden bevredigend acht en den door de regeering voorgestelden weg volgt. De Parijsche ochtendbladen onthou den zich voorloopig nog van commentaar, en constateeren, dat de Fransche regeering on mogeliik zonder meer de betalingsverplich ting kan afwijzen wanneer zij niet het gevaar wil loopen een ernstig precedent te scheppen en den doodsteek te geven, aan de door haar aanvaardde stelling van de heiligheid der verdragen. Geen wonder dat zij cynisch was Dag in dag uit kwamen er heel wat mindere meisjes dan zij haar naam in het bruidsboek schrij ven. Zij vertelde mij het was twee maan den voor zij zelf zou trouwen dat er vijf soorten presenten zijn, afhankelijk van de meerdere of mindere kennis tusschen den gever en de bedachte. Niet meer dan drie ont moetingen op cocktailfuifjes vijftien shilling zes stuiver; een keer te dineeren geweest: dertig shilling; twee keer op een avondfeest 57 shilling zes stuiver; betere kennis vijf pond; intieme vriendschap, verwantschap of struggle for high life: 10 pond of meer. Geen wonder dat juffrouw Mann in het ge heim getrouwd is. Sommige jongemannen vertellen mij hun geheele verleden, ging zij voort, anderen schijnen in de wolken dat het meisje, voor wie zij een huwelijkscadeau komen koopen, met een ander getrouwd is. Het is hun klaarblij kelijk een pak van het hart Soms kan ik me eenvoudig niet begrijpen, dat het meisje, dat haar naam in het boek schrijft, een man heeft kunnen vinden. Totdat ik den man zie, dan ben ik in den regel niet meer verbaasd. De verloofde meisjes van te genwoordig zijn allerminst bescheiden. Zij schrijven met genoegen 70 of 80 dingen op die zij hebben willen en krijgen ze in den regel ook, op een kleinigheid na. Er is hier ook eens een meisje gekomen, dat zei, dat zij nog geen verloofde had, maar dat zij maar vast haar verlanglijstje zou opschrijven. Den volgenden dag kwam zij terug en zei dat de zaak in orde was. Natuurlijk worden verlo vingen ook wel eens afgebroken, zei zij een voudig (ik begreep natuurlijk niet dat zij aan zichzelf dacht), maar de cadeautjes we den zelden teruggebracht. De menschen die ze gekocht hebben bewaren ze tot een volgen de gelegenheid, soms voor het zelfde meisje Vrouwen geven in den regel lorrige ca deautjes. Zij schijnen jaloersch te zijn, dat een van haar huwelijkscandidaten door een ander wordt ingepikt. Eenvoudige huwelij ken zijn niets voor ons, vervolgde juffrouw Mann, een mooie trouwpartij in St. Mar- garet's Westminster, met een receptie en een tentoonstelling van de cadeautjes ten huize van de bruid, daar moeten wij het van heb ben. De menschen stellen er prijs op, dat ge zien wordt, wat zij hebben gegeven. De eene bruid krijgt meer dan de andere; dat hangt heelemaal af van het aantal mannen waar zij mee bevriend is. Aanvankelijk was het huwelijk van den ïeer Baruch en mej. Mann vastgesteld in April te Londen, maar 48 uur van te voren voerden bruid en bruidegom een telefonisch gesprek, waarin mej. Mann haar verloving verbrak. Baruch vertrok onmiddellijk naar Amerika, maar schijnt vandaar het meisje nog herhaaldelijk te hebben opgebeld In Augustus zegde mej. Mann haar betrekking op, omdat zij ging trouwen. Pas thans is te Londen bekend geworden, dat zij daarop t» Genève met Baruch in het huwelijk is ge treden. DE WINTER IN ENGELAND. De Britsche eilanden zien er thans winter achtig uit. Deze toestand zal waarschijnlijk nog eenige dagen aanhouden. Er was de af geloopen drie dagen nachtvorst, terwijl her in Schotland en Noord-Engeiand zeer koud is geweest. DE ROMAN VAN EEN WINKEL JUFFROUW. De Engelsche bladen zijn er volgens de N. R. Ct. achter gekomen, dat den 19den September te Genève in alle stilte het huwe lijk is voltrokken tusschen den zoon en erf genaam van den Amerikaanschen millionnair Barney Baruch en mejuffrouw Winifred „Dinkie" Mann, een Londensche winkeljuf frouw. Bernard Mannes Baruch Jr is dertig jaar oud, zijn vrouw 28 jaar. Dinkie Mann is jarenlang winkeljuffrouw geweest bi Fortnum en Mason in Piccadilly, waar zij de afdeeling huwelijksgeschenken onder- haar leiding had. Als zoodanig had zij het z.g. bruidsboek in beheer. Dat is een boe: waarin verloofde meisjes hun verlanglijstj schrijven, zoodat de koopers van presenten een keus kunnen doen en niet het gevaar loo pen iets uit te kiezen wat reeds door een an der gegeven is. Een verslaggever van de Dal ly Express had toevallig met mej. Mann ken nis gemaakt bij het koopen van een cadeautje Gelijk honderden anderen, zegt hij. werd i' getroffen door haar bijzondere schoonheid, haar prachtig blonde haar, haar fraai ge vormde neus en haar regelmatige tanden, b nevens door haar cynisme. Dit laatste toon de zij niet onmiddellijk, maar het was op dat oogenblik stil in den winkel, wat mij gelegen heid gaf een praatie met haar te maken Zij vertelde mij van de mengeling van blij- en treursoel, die het bruidsboek haar onthulde Terwijl zij sprak vroeg ik mij af waarom ze zelf nog niet getrouwd was. Zoo'11 mooi meisje. Ik wist toen niet, dat zij verloofd was geweest met den millionnair. waarmee zij nu getrouwd is en dat zij dit engagement ver broken had. Bjoernson, Bergliot Ibsen, liederen van haar ader zong. Vanavond hebben de studenten .en fakkeloptocht gehouden De regeering heeft alle binnen- en buitenlandsche autorH teiten een groot banquet aangeboden. DE PARTICULIERE WAPEN INDUSTRIE IN ENGELAND. In het Hoogerhuis kwam gisteren de kwes tie aan de orde der particuliere wapenindus trie. De minister van oorlog verklaarde na mens de regeering, dat hij er geen enkel be lang in zag de particuliere wapen-industrie te verbieden. Engeland is bij de fabricage van wapenen grootendeels van de particulie re industrie afhankelijk, wat bij andere lan den niet het geval is. Een verbod van de par ticuliere fabricage van wapenen zou boven dien een ongunstigen invloed hebben, op de arbeidsmarkt. Daarom is het voorstel, om de particuliere wapenindustrie af te schaffen on- practisch. Uit deze overweging heeft Enge land ook desbetreffende Fransche voorstellen afgewezen. Indien echter nieuwe voorstellen betreffende controle op de particuliere wa penindustrie worden gedaan, dan is Enge land bereid deze welwillend te overwegen op voorwaarde dat de Engelsche controlemaat regelen ook in andere staten worden toege past. PLECHTIGE OPENING VAN DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE MILAAN. Nadat eenige weken geleden de inwijding van de nieuwe katholieke Universiteit had plaats gevonden, is de universiteit gister plechtig geopend in tegenwoordigheid van den Kroonprins, van den minister van On derwijs Ercole, van talrijke wereldlijke en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders en van vertegenwoordigers van Italiaansehe en bui tenlandsche universiteiten en wetenschappe lijke instituten. Nadat de rector magnificus, Gemelli, een feestrede had gehouden, werd aan een aantal geleerden, zoowel uit Italië als uit het buitenland, het eere-doctoraat ver leend. Naar uit Guayaquil (Ecuador) wordt ge meld, zijn een professor en zeven studenten van San Gabriel-college, die een uitstapje maakten met een motorboot, verdronken. Acht studenten konden worden gered. SABOTAGE OP EEN FARM VAN FORD. Op den Ford-farm in Iron Mountain (Michigan) hebben radicale elementen 3000 bushels groenten vernietigd door het overgie ten met een scherp zuur. De groente was be stemd voor nooddruftigen ELF ZEELIEDEN GERED. Het Noorsche passagiers- en vrachtschip „Mercur" uit Bergen heeft op zijn reis naar Hamburg, waar het Donderdag zou aanko men, 11 zeelieden gered van de „Viktoria" die 60 mijlen ten Westen van Hanstholm is vergaan. NOORWEGEN EERT BJOFRNSON. Gister, de honderdste verjaardag van geboorte van Bjoernson, is in Noorwegen als nationalen feestdag gevierd. In het geheel-: land is druk gevlagd. Er is als het ware een bedevaart ondernomen naar Aulenstadt, het landgoed waar de dichter heeft gewerkt waar hulde is gebracht aan de thans bijna honderdjarige weduwe van den nationalen dichter Karolini. Om twaalf uur zijn uit de vesting Akei. lius (bij Oslo), evenals van alle Noorsche vestingen 21 saluutschoten gelost. Op het graf van den dichter had een herdenkings plechtigheid plaats. Om half een begon de groote plechtigheid in de aula der Universi teit, bij welke gelegenheid de dochter van Reeds thans bereiden de betrokken Engel sche departementen de maatregelen voor ora de kwestie van de opzegging der petroleum- concessies aan de Anglo-Persian Oil Cy door de Perzische regeering aan het perma nente hof van internationale justitie te D n Haag voor te leggen. De documenten wor den gereed gemaakt en zullen, indien de Per zische regeering niet binnen eenige dagen haar standpunt wijzigt, naar den Haag wordt gezonden Verbitterde stemming in Perzië. In Perzië is de meening zeer verbitterd te- gen de Engelsche concessionnarissen, aan gezien de Anglo-Persian Oil Cv niet alleen niet aan haar verplichtingen heeft voldaan, doch bovendien Perzië in verschi'1ende op zichten ernstig heeft benadeeld. Zij was ver plicht 16 van haar inkomsten aan den Perzischen staat over te maken, doch heeft slechts in totaal een bedrag van 10000000 overgemaakt, terwijl kan worden bewezen, dat haar inkomsten 2000000000 en meer hebben bedragen. KOUDE GOLF IN AMFPIKA. In het Midden en Westen der U. S. A heerscht sedert eenige dagen weer een koude golf. In de groote steden, veroorzaakt de vorst voor de tallooze werkloozen groote ellende. Pas in Indiana begint de koude golf haar invloed te verliezen. De koudste tempe raturen, en wel 22 graden onder nul. wer den gemeten te Superior in Wisconsin, Miles City in Montana en Duluth in Minesota Naar het telegraafagentschap Sjimboen Rengo meldt, is de aanval der Japansche troepen op de provincie Jehol ingezet. Japan sche vliegtuigen bombardeeren de stad Tspanganbao, ten Noord Westen van Sjanghaikwan. Naar de meening van het Japansche hoofd kwartier is dit een belangrijk punt voor de vrijscharen, welke de provincie Jehol willen verdedigen. Uit Moekden wordt gemeld, dat met het staken der militaire operaties in Noord Mantsjoerije de gevechten om Sjanghaikwan zijn begonnen. De Japansche garnizoenen te Sjanghaikwan en Soeitsjoeng zijn opgetreden tegen de vrijscharen en hebben deze een nederlaag toegebracht op de grens der pro vincie Jehol. Naar uit goedingelichte bron wordt verno men, heeft de regeering der Sovjet Unie den geïnterneerden leider der Chineesche vrij scharen, generaal Soe Ping Wen, toegestaan het gebied der Sovjet Unie te verlaten en naar Enropa te reizen. De generaal heeft den wensch te kennen gegeven naar Moskou te gaan en van daar uit Duitschland en andere Europeesche landen, o.m. Engeland te bezoe ken. 3000 zijner soldaten hebben het recht ge kregen zich in de Sovjet-Unie te vestigen. MANTSJOERIJE IN DE ASSEMBLEE. In de buitengewone Assemblée legden gis ter de vertegenwoordigers van Japan en China verklaringen af over het reeds beken de standpunt van hun regeering. Zij maak ten elkaar daarbij de zwaarste verwijten De Chineesche gezant te Londen, Kwo Tai- Tsji verklaarde, dat China accoord gaat met de verdere behandeling van het conflict on der voorwaarde, dat alle leden van den Vol kenbond zich verplichten, Mantsjoekwo niet te erkennen. Matsoeoka zocht de schuld van de gebeur tenissen in het Verre Oosten alleen bij China De openbare meening is op het oogenblik nog tegen Japan gericht, maar zooals het Chris tendom 2000 jaar geleden de geheele wereld tegen zich had en toch overwon, zoo zal ook het Japansche standpunt zegevieren. De regeering te Moskou is het inzake Mantsjoe rije volkomen met Japan eens. Gedurende de vergadering vonden voort durend besprekingen tusschen de Engelsche gedelegeerden en de Amerikanen plaats, die ten doel hadden, Japans uittreden uit den Bond te verhinderen. Gebr. Kluitman te Alkmaar brengen doof vele jongensboeken den jeugdigen lezers als het ware spelend de liefde voor onze vader- landsche geschiedenis bij en een groot aan deel in belangstelling voor groote mannen en groote feiten in onze historie heeft zeker de overleden schrijver Joh. H. Been van wiens hand bij genoemde uitgevers een uitgebreide serie jongensboeken is verschenen. Voor ons ligt thans Het kind van Voorne de geschie denis van een jeugdigen schildknaap van der Keerlen God, Floris V. Het is een prettige vertelling van een jongen edelknaap, die eens Heer van Voorne, Burggraaf van Zeeland zou worden, maar die als jongen met de een voudige dorpsjeugd speelde en daaronder vrienden voor het leven verwierf, die hij ook in de dagen van macht en rijkdom niet heeft vergeten. Zooals dat in al zijn boeken het ge val is, vertelt Been op prettige en onderhou dende wijze van het Holland uit de dagen van Floris V en al lezende raakt de jeugd vertrouwd met een tijdperk, dat alleen door het leeren van jaartallen en het lezen van geschiedenisboekjes den jeugdigen lezers

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9