JCeck 6L Schooi ^Binnenland Voor de Huisvrouw. vaiien doen de toeschouwers schateren. Hans jVloser is eveneens zeer vermakelijk als de oom. Hedy Kiesler is een allerliefste Kathe en vader en moeder Brandt worden door Hans junkermann en Ida Wüst natuurlijk zonder eenige moeite raak getypeerd. PANIEK IN CHICAGO. SENSATIE UIT DE ONDERWERELD, i In het Alkmaarsch Bioscoop Theater. CINEMA EN THEATER. VEENHUIZEN. De heer A. Appel heeft bedankt als ouderling bij de Ned. herv. gemeente alhier Moor kleine tuinen. Planten en de bchaudeluig van het geplante materiaal. Met planten en verplat:ter bekooron we nu klaar te zijn. Zeker het kan nog wel, maar de meest geschikte tijd daai voor ligt weer achter ons. Immers is de kans heel groot, dat strenge vorst ons verrast, en voor planten welke dan boven den grond liggen kan dat gevaar lijk zija. Ook is het mogelijk aat door u bestelde planten bij flink vriezend weer aankomen Het beste is dan om ze.inge pakt te laten en voorloopig op een vorst- vrije, maar zeer koele plaats neer te leggen, waar ze dan geleidelijk kunnen ontdooien. Bij niet vriezend weer worden ze dan uitgepakt en geplant, of indien dit bezwaarlijk is. tot aan het vroege voorjaar opgekuild. Bij dit opkuilei moet vooral worden gezorgd, dat alle wortels flink onder de aarde komen' en ook de ruimte tusschen de wortels goed met aarde wordt aangevuld. Ver der is het goed de aarde tusschen pas- geplante vaste planteu en kleinere hout gewassen te bedekken met een dun laagje turfmolm, korte mest of fijn^ compost, waardoor voorkomen wordt da de grondoppervlakte bij veel regen val, of andere weersinvloeden, dicht slaat. Ook geeft een dergelijk laagje eenige beschutting aan gevoelige plan ten tegen strengen vorst. Waar Lij hei planten de grond te veel is vastgetrap wordt de oppervlakte vooraf met een riek of ander gereedschap weer losge werkt. Boomen, hooge heesters en groen- blljvende planten, vooral coniferen, wel ke op vlak .errein sttaan, moet men var eenig steunsel voorzien om te voorlio me dat deze scheef waaien Boornen kunnen we schoren door het aanbrengen van 3 draden op circa lte tot 2 meter hoogte welke in verschillende richtin gen om den stam aan een kort stevig paaltje vast gemaakt worden. Om het insnijden der draden in den stam te cvoorkomen brengen we een stuk jute oi oude fietsband om den stam aan, waarover nog eenige platte stukjes hout komen. Groonbl'jvende planten kunnen we schoren door 2 stokken op eenigen afstand van de plant te plaatsen en de boveneinden zoodanig te kruisen dat een mik gevo'rmd wordt, welke den stam of een of meer der hoofdtakken steunt. Wanneer de planten eenmaal zijn vast gegroeid kunnen deze draden en stokken worden opgeruimd. Bij het plaatsen van het steunsel houden we rekenniug -net de meest heerschentle winden. Het voorprogramma opent met een Para- jnount-journaal. Dan komen Karl Dane en Oeorge K. Arthur de aandacht vragen in een dolle komische twee-acter: Kom je ook bij de marine?" Verder een Screensong en tot slot Holland Nieuws met zeer interessante opna men o.a. van Louis Saalborn ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum en van de bran dende P. C. Hooft. Een afwisselend vroolijk programma. DE GROOTE PARADE. Een prachtige oorlogsfilm in de Cinema Americain. Heden draait in de Cinema he: meesterwerk van King Vidor „De groote parade", de film, die een paar jaar geleoen ook in Alkmaar zulke groote successen oogstte, maar die nu is gesynchroniseerd. Zoo ziet men, dat een kunstwerk niet verjaart, zelfs niet in dezen tijd, waar de eene film de andere achterhaalt, en waar de eene al even gauw is vergeten als de andere. Trouwens het onderwerp, dat „De .groote parade" behandelt, is nog steeds niet verjaard en hopelijk nog minder vergeten, want het is de oorlog. „De groote parade' is niet direct een anti- oorlogsfilm, maar werkt toch als zoodanig, want de bladzijde, die door deze film wordt opgeslagen, is al erg genoeg om den meest lauwe tot een vurig oorlogstegenstander te maken. De drie soldaten, die uit zeer verschillende lagen van de maatschappij komen en in het jeger tot drie trouwe vrienden worden, wor den buitengewoon goed gespeeld door John öilbert, Karl Dane en Toni O' Brien. Het eerste deel der tilm gaat niet over den oorlog, maar over het soldatenleven, hier speelt de humor een eerste rol en hier treedt op den voorgrond Renée Adorée, als het Fransche boerenmeisje, dat het hart verovert van den Amerikaanscnen fabrikantenzoon. Het spel van Renée Aaorée brengt aan dit eerste deel der film vooral de bekorende noot, want het is zoo natuurlijk, dat het niet meer spel, maar werkelijkheid lijkt Ze is gevoelig, gees tig en van een levendig, echt Fransch tempe rament en met haar tragischen gang achter de auto's, die naar 't fron' gaan, stelt zij alle Harvey's en Von Nagy's in de schaduw. Zulk spel is de moeite waard en moet men gaan zien. Den inhoud na te vertellen ;s noodeloos, genoeg zij, dat het hier een film geldt, die op een allereerst plan staat en overal de meester hand van den grooten regisseur King Vidor verraadt. Verder verdient de reclamefilm van Persil, dat men er de aandacht op vestigt, want dit is zeker iets nieuws op dit gebied. Wanneer men een tijdlang zoo'n echte spannende historie uit de onderwereld van Chicago niet heeft gezien, dan wordt men bij t aaüiscliouwen van „Paniek in Chicagó", weer meegesleept van 't begin tot het einde en volgt men de sensationeele romantiek tot het slot. Nu aan sensatie is er in deze film, het hoofdnummer in het A.B.T., geen gebrek. Een paar voorname bendeleiders, die men i buiten hun milieu voor perfecte gentleman zou verslijten, komen natuurlijk ook met el kander in conflict en al spoedig valt één van hen als slachtoffer van een moordaanslag. Maar zijn vriendin Florenz wil licht in de zaak hebben en ook de politie-inspecteur Re- nard. Maar dat licht komt natuurlijk pas aan 't slot als men langs gemaskerde bals, caba- rettafreelen, operavoorstelling enz., omtrent de ware toedracht der zaak in verwarring is §ebracht. Zeer mooi zijn de diverse opnamen, chitterend geënsceneerd is de groote bank overval, waarmee de film begint. Olga Tsechewa is de vertolkster van de voornaamste damesrol en deze elegante ac trice wist ook nu weer te imponeeren. Zeer mooi zijn de typen uit 't bendeleven van Chi cago getypeerd en ook de diverse milieus zijn zeer goed getroffen. Het voorprogramma bracht eerst een in teressant journaal. Toen volgde een klucht van onzen ouden vriend Lloyd Hamilton. maar ditmaal in een sprekende film en wel Mijnheer de Loodgieter. Een allerdwaast ge goochel met diverse echtgenooten gaf aanlei ding tot groote vroolijkheid. Niet minder is er gelachen om de dolle avonturen van Mr. Goochum en Co. Een aar dige teekenfilm van Felix de Kater dient eveneens nog vermeld, 't Was alles geluids film en wie weer eens een echte sensatiefilm wil zien, kan in het A.B.T. best terecht. Behalve het vervolg-verhaal geeft C en Th. van heden nog twee complete verhalen en daarenboven nog andere lectuur. Willy Fritsch wordt er meer malen in afgebeeld, en vindt men er te vens portretten in van o. m. Kathe von Nagv, Louis Saalborn, Henriëtte Bos- mans, Charlotte Kohier,' en van het Haagsche trio, gevormd door Theo v. d. Pas, Willem Brederode en Eduard Röntgen. De uitvoering van het geheele nummer is schitterend. PanUHCiaai 'ïlieuws KOEDIJK. Ontevredenheid cnder tuinders. Een demonstratie op a.s. Maan dag. Donderdagavond werd door de afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers een vergadering gehouden in het lokaal van den heer Groot, onder lei ding van den heer P. Hart. Deze opende met een welkom, waarin hij zei tevreden te zijn over de opkomst (59 leden), maar toch had, gezien hetgeen er gebeurt, cte zaal vol moeten zijn. Spr. stelde aan de orde de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer Jb. Otto, die schriftelijk bedankt had De heer Otto, in de gelegenheid gesteld ziin schrijven toe te lichten, meende dat hij in het bestuur bij verkiezingen gepasseerd is en nu hij in werkverschaffing is, meende hij dat het daarom ook beter is een ander te be noemen. De voorzitter zette uiteen, dat de politiek niet in het bestuur zit, er is-altijd een goede samenwerking. De steun der regeering onvol doende. Een pret est vergadering te Hoorn. Vervolgens besprak de voorzitter de steun die door de regeering toegezegd is ai bepaald werd vp 5.000.000, dit is ongeveer 5 pCt. van den omzet der laatste jaren. Het hoofdbestuur had gemeend een krachtige actie te moeten op touw zerien voor een hoo- gere steunverleening. Hiervoor zal een pro testvergadering gehouden worden in de Parkzaal te Hoorn. De minister heeft gezegd, dat men moet beperken en als er niet ge ploegd en bemest wordt, komt er beperking, maar waar gaan dc tuinders dan heen? Dan kan het bedrijf niet doorgaan. Als middel ter verbetering noemde spr. oprichting van een Staatshypotheekbank. Indien de Tweede Ka mer dit niet wil moet de solidariteit van de tuinders de macht vormen om de noodlijdende vakgenooten te helpen en te behoeden voor ondergang. De onderwerpen, dia te Hoorn behandeld zullen worden, zijn: Steunwet 1932, Overname hypotheek, Steunv/et 1933 en „Wat doen wij, als we onze verplichtingen niet kunnen nakomen?" De heer P. Zvetsm.'n vroeg r.aar de richtprijzen die gesteld zullen worden. Hij verwachtte dat de 5.000.C00 te weinig zullen zijn, maar dan nar. de minister naar de Ka mer gaan en zeggen dat het te weinig is. De heer M. t u 1 d c r besprak den toe stand en zei medelijden te hebben met de wer kers, die bedrogen ziin uitgekomen door hun partijleiders. Spr. vroeg nadere inlichtingen over de steunwet. De heer IJ. Visser verklaarde, dat de voorzitter van „De West" gezegd heeft, dat de Commissie niet zeggen mocht hoe de steunwet zal werken. De voorzitter antwoordde dat de steunwet is voor 1932; de steunwet voor 1933 is slechts bij enkelen bekend, niet bij den Neutralen Bond, want die is in de Commissie niet vertegenwoordigd. In christelijke en r.k. kringen is men erg ontstemd over het werk der Tweede Kamer. Spr had graag krachti- ger actie van den heer Valstar gezien en wenschte, dat deze het plan-Lovink gesteund had. Den heer Zwetsman werd geantwoord, dat de hypotheekkwesties afzonderlijk behan deld kunnen worden. De secretaris gaf een voorbeeld van den vermoedelijken richtprijs die zal zijn het midden tusschen hoog en laag. De heer Z wc t r m a n vroeg: Wanneer krijgen wij iets, want wij zijn er zoo erg aan toe, anders wordt het Mei eer dat wij wat krijgen. Kan het Kamerlid Duys ons helpen? De voorzitter antwoorddeWij moe ten de straat op en naar den burgemeester gaan en dan moet die actie voeren bij den minister en dit moeten alle gemeenten doen. (Rumoerige stemmen gingen in de vergade ring op). Voorgesteld werd een demonstratie op a.s. Maandag te houden, zij zal ter bevoegder plaatse aangevraagd worden. De bestuursverkiezing. De uitglag van de bestuursverkiezing gaf aan, dat de heer Joh. Blaauwboer gekozen is Oeen belasting betalen. Men zal trachten per autobus naar Hoorn te gaan. Als er geen belasting betaald kan worden doet men het beste alle aanslagbil jetten te verzamelen en terug te zenden aan de afzenders. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Fried te Ber gen, die voor het jaar 1931 geen korting op de pachtsom wil geven aan den heer Dissel, wel voor 1932, mits de pacht vóór 1 Maart 1933 voldaan wordt. Het schrijven werd in handen gesteld van het kringbestuur ter verdere afwikkeling. Van de afd. S.D.A.P. was een mededee- ling ingekomen, dat in het lokaal van den heer de Weerd een radio-avond gehouden zal worden, waar de rede van het Kamerlid Duys over de steunwet beluisterd zal worden, waarna gezamenlijke gedachtenwisseling zal volgen. Vastgesteld werd, dat uit de kas van den Neutralen Bond geen bijdrage kan wor den gegeven, zoodat door vrijwillige bijdrage de kosten gedekt zullen moeten worden. Van de landarbeiders een verzoek om geen ongeorganiseerde in de plaats te zetten van een georganiseerde in de werkverschaffing, nu den georganiseerden aangezegd is dat zij niet in de werkverschaffing mogen werken, daar zij eerst hun werkloozenkas maar moeten uittrekken. Hierover werd menig hard woord gezegd. Men noemde het ongehoord en een middel om de organisaties den kop in te drukken, daar nu een ongeorganiseerde in de werkverschaffing meer verdient dan de georganiseerde ontvangt uit zijn werkloozen kas. waarvoor hij altijd betaald heeft. Uit solidariteit zal men zooveel mogelijk het ver zoek steunen. De dagtaak in de werkverschaffing is ver licht van 24 driekwartpraam op 21 per week. Op voorstel van den secretaris, den heer Butter, zal een schrijven naar den gemeente raad gaan om ook het tarief van de dubbele meters te verlagen en te brengen op 6 cent per kilowatt. Ds. E. Warmölts te Scherpenzeel (Geld.) heeft bedankt voor het beroep naar de hervormde kerk t e Sint-Pan- cras. De herv. gem. te De Klim (Over- ijsel) heeft een legaat van 7-1C0 ont vangen, waarvan 5400 voor de kerk voogdij. Donderdagavond heeft prof. ds. S. Greydanus het rectoraat van de theol. school der geref. kerken te Kampen aan zijn opvolger, prof. dr. H. Bouman, overgedragen, met een rede over de vraag, of Jezus en de apostelen in hun prediking de Grieksche taal hebben ge sproken. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 December. EGMOND AAN ZEE, 7 uur, ds Roobol. bool. Oud Katb. Kerk, 8 uur, vroegdienst, 10 uur laatdiepst, 3 uur vesper. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. Roo bol. Een dame wil vóór Kerstmis nog een dege lijke, eenvoudige jumper breien. Hiervoor heeft u 2 stel breinaalden noodig: één paar no. 3J4 en één paar no. 234. Het patroon, dat ik u beschrijf, is van den schouder tot onderaan 71 c.M. lang; de mou wen met omgeslagen manchet zijn 66 cM' de wijdte van den jumper is 99 c.M. Er komt ongeveer 12% steek op de 5 c.M. recht brei werk en ongeveer 15 toeren op de 5 c.M. in de lengte. Begin van voren onderaan en zet met de naalden no. 2te 120 steken op. Brei dan 5 c.M. het ribbetje, 1 recht, 1 averecht. Ga ver volgens door met de naalden no. 3%: recht heen en averecht terug over een lengte van 10 c.M. Brei daarna de zakken. Met den rech ter kant van het werk naar u toe moet u de eerste 14 steken recht breien en de volgende 25 steken 1 recht, 1 averecht; de middelste 42 st. recht; de volgende 25 weer het ribbetje: 1 recht, 1 averecht, da nde overige 14 steken weer recht. Volgende toer: de eerste 14 ste ken averecht; de volgende 25 steken 1 recht, 1 averecht; de 42 middelste steken averecht; de volgende 25 steken 1 recht, 1 averecht en de overige 14 steken averecht. Herhaal de laatste toeren nog tweemaal. De volgende toer: de eerste 14 steken recht; de volgende 25'steken afkanten; de middelste 42 steker, recht; de volgende 25 st. afkanten; de overi ge 14 recht. De volgende toer: de eerste 14 steken averecht, 25 steken opzetten ter ver vanging van de 25 afgekante in den vorigen toer; de middelste 42 averecht; 25 steken op zetten en de overige 14 averecht tot het eind van den toer. Nu doorgaan: recht heen, ave recht terug tot het werk 48 c.M. lang is, ge meten van af het begin. Dan is u aan het armsgat. Kant aan het begin van de volgende 2 toe ren 5 steken af; dan 1 steek minderen aan beide einden van het werk, om den anderen toer, 10 maal, zoo het aantal steken op 90 brengende. Ga op deze steken door over een lengte van 10 c.M.; brei dan met den rechter kant van het werk naar u toe, 33 recht, de volgende 24 afkanten en de overige 33 recht tot het einde van den toer. Met de 33 schou dersteken doorgaan, om den anderen toer 1 steek minderende aan de halszijde van het werk 4 maal. Daarna 10 toeren zonder min deren. Nu aan de halszijde van het werk om den anderen toer 1 steek meerderen; 4 maal. Hiermee is de rechterschouder af. Breek de wol af en hecht deze vast aan de andere 33 steken aan de halszijde. Daarna wordt de linkerschouder op dezelfde manier als de rechter gebreid, wanneer u heeft gewerkt tot de halszijde in den linkerschouder, zet daar dan 24 steken op voor den achterkant van den hals en ga door over den rechterschou der. Als u zoo ver is, moeten alle steken, dus 90 in het geheel, op één naald staan. Ga op deze steken door over een lengte van 10 c.M.; daarna om den anderen toer aan beide einden van het werk 1 steek meerderen, 10 maal Nu aan het begin van de volgende twee toeren 5 steken opzetten; dan hebt u weer 120 steken. Ga op deze steken door over een lengte van 43c.M. en brei daarna verder met de naal den no. 2 A over een lengte van 5 c.M. het ribbetje: 1 recht, 1 averecht. Kant ten slotte losjes af. De mouwen begint u bovenaan te breien. Zet met de naalden no. 3 te26 steken op. Brei recht heen, averecht terug. Den eersten toer moet u recht breien en dan aan het begin van eiken toer 2 steken opzetten, tot er 86 steken op de naald staan. Nu 6 toeren zonder meerderen breien; dan 1 steek minderen aan beide einden van het werk in eiken 6den toer, tot het aantal steken teruggebracht is tot 54. Ga op deze steken door tot de mouw 50 te c.M. lang is of in ieder geval de voor uw maat vereischte lengte heeft. Dan doorgaan met de naalden no. 2'A en over een lengte van 15 c.M. het ribbetje 1 recht, 1 averecht breien; kant daarna losjes af en brei nog zoo'n mouw. Vervolgens het kraagje. Met uw 4 brei naalden no. 2 te neemt u de steken rond den hals op voor dit kraagje. Begin in het mid den van de voorzijde; neem 33 steken op de eerste naald, 34 op de tweede en 33 op ae derde naald. Ga op deze steken door, heen en terug breiend (dus niet in het rond!) het rib bet je: 1 recht, 1 averecht, 1 steek meerderend aan het begin van eiken toer, door eerst den achterkant en daarna den voorkant van den eersten steek te breien: let er vooral op dat uw ribbetje correct en recht blijft zonder on regelmatigheden. U gaat hiermee door tot er 136 steken zijn en het kraagje ongeveer 10 te c.M. breed is. Dan kant u het losjes af. Voor de afwerking naait u de mouwen in de armsgaten; de naden der mouwen en de zijnaden naait u dicht. Vervolgens moet u, om de zakken te maken, met de naalden no. 3te: 25 steken opnemen van het opzetrandje der zakopeningen 10 c.M recht heen en ave recht terug breien Dan afkanten en het zakje onzichtbaar aan den averechten kant van den jumper vastnaaien. Herhaal dit natuurlijk precies zoo voor den tweeden zak. Pers ten slotte de jumper aan den averechten kant even op. Iemand wilde slaapsokken breien; doe di: in 2 kleuren b.v. wit of crème en zalmtint, of rose en licht blauw; of grijs en lichtblauw. Neem dubbeldraadswol van de hoofdkleur en zet 40 steken op. U moet los breien; de 1ste toer gaat afwisselend: omslaan, 1 steek af halen, 1 steek recht; de 2de en de daarop volgende toeren: den omslag en den afge- haalden steek samenbreien, daarna omslaan, 1 steek afhalen enz. Het is de z.g. Patent steek. Op deze manier breit u 100 toeren, afwis selend 2 toeren van de dubbeldraadsche hoofdkleur en 2 toeren van de enkeldraadsche 2de kleur. Na die 100 toeren moet die reep 18 c.M. lang en 20 c.M. breed zijn geworden, dan vouwt u hem over de lengte dubbel en naait de opzetsteken aan elkaar. Vervolgens wordt de laatste toer met een enkelen draad dichtgetrokken en afgehecht. Nu het werk van de punt af tot het midden van de randsteken dichtnaaien Uit de overige randsteken neemt u 44 steken op en breit 16 toeren den patent steek in de dubbeldraadsche hoofdkleur. Kant daarna af. Nu gaat u haken met een dubbel draad van de hoofdkleur en een enkele van de 2de kleur: in iederen randsteek I vaste. Na iedere steek legt u den draad om een 2 c.M. breed latje; hierdoor ontstaat een ruche van lussen, die de sokjes aardig afmaakt. Rijg daarna door den bovenrand der sokjes een 54 c.M. lang koord van lossen, gehaakt van 2 draden 1ste en 1 draad 2de kleur en maak kwastjes aan de uiteinden. NOORSCH IJS NAAR IJMUIDEN? Het is goedkooper dan het Heder- landsehe, maar onhygilnisch. Naar aanleiding van het bericht in de bladen, dat zich te IJmuiden een com binatie van eenige vischhandelaren heeft gevormd, met het doel tiaar Noorse*" ijs in te voeren, ten behoeve van den visch- handel, schrijft de correspondent van het Ilbl te IJmuiden het volgende: De ijsfabricage te IJmuiden is van groote beteekenis; er is een uitgebreid personeel bij werkzaam, de geheele vloot wordt van het ter plaatse gemaakte ijs voorzien. Daarom hebben wij der. heer K H Tusenius, directeur van de V«r- eenigde Ijsfabrieken aldaar, gevraagd, welken invloed de invoer van Noorsch ijs op de ijsfabricage te IJmuiden kan hebben. „Is het Noorsche ijs beter, zooals be weerd wordt door deze handelaren?" vrogen wij. „Het Noorsche ijs", zei de heer Tuse nius, „is van veel minder kwaliteit dan het onze; wat ook voor een niet-vakman gemakkelijk te begrijpen Is. Ons ijs wordt van duinwater gemaakt, het wordt in Je fabriek zoo hygiënisch mogelijk behan deld en in de speciaal daarvoor gebouw de opslagruimte met zorg verwerkt. Maar het Noorsche Ijs is onverzorgd na tuurijs. Het wordt uit de fjorden gehaald, waar men het in groote blokken zaagt, in de schepen laadt en het dan vervoert voor de visscherij. Van hygiënische maatregelen is geen sprake." De heer Tusenius liet ons een paar proeven zien, resten van gesmolten ijs uit Noorwegen en van in IJmuiden ge maakt ijs. Het Noorsche ijs liet een be zinksel na, dat duidelijk bewijst, dat het van verontreinigd water afkomstig is. Koelijs is koeüjs, zegt men; maar het maakt een groot verschil in welk ijs de visch gekoeld wordt. Zoolang de visch in het ijs verpakt is, kan men het ver schil niet zien, inaar is het Noorsche ijs gesmolten en het bezinksel op de visch neergeslagen, dan moet de visch veel eerder tot bederf overgaan dan wanneer zij met zuiver ijs gekoeld is De heer Tusenius verzekerde ons daaromtrent, dat de vischhaudel groot nadeel van het gebruik van Noorsch ijs zal ondervinden. Terwijl de ijsfabrieken te IJmuiden zich er op toeleggen door de zuiverheid van hun product C visch bacteriënvrij te houden, in het belang van den consument en van den handel, brengt men met het Noorsche ijs bacte riën binnen. Dat dit Noorsche ijs goedkooper gele verd kan worden spreekt dus vanzelf. Men heeft daar geen regelingen voor loonen en arbeidstijden, de menseden maken er lange dagen en werken ook 's nachts. In blokken van honderd kilo- gn m wordt het ijs in schepen geladen en zoo komt het hier. Nu wil men het te IJmuiden in een gewoon pakhuis op slaan. Dat wordt daargelaten de volko men onhygiënische behandeling, een waterpartij. Maar staan de handelaren er op, dat Noorsch ijs wordt gebruikt, dan, zoo ver klaarde de heer Tusenius, zullen wij het ook halen en dan kunnen wij het beter opslaan en goedkooper leveren dan de combinatie. Maar in het belang van IJmuiden zal het niet zijn, want de kwaliteit van onze visch zal er door ach teruit gaan. INDUSTRIEELE SPIONNAGE. En hoe er zich tegen te beveilingen. Het Hbld. ontving van zijn medewer ker G. Nijpels berichten over industri- eele spionnage, gepleegd door Ooster lingen in glasfabrieken in Tsjecho-Slo- wakije. Uit nadere mededeelingen, door hem dienaangaande ontvangen, bleek o. a., dat men ook in ons land fa brieksgeheimen moet zijn komen afkij ken, daar ook Nederlandsche fabrikaat in het Verre Oosten bedriegelijk goed is nagemaakt. Interessant lijkt mij, zoo vervolgt de schrijver dan, vooral de mededeeling van een vriendelijken lezer, dat in een groot Duitsch technisch concern, waar men ook al de ervaring had opgedaan, dat bezoekers, met miniatuur film- en fototoestellen, opnamen gemaakt moes ten hebben, niet alleen thans alle be zoekers laat begeleiden door een be ambte, die er speciaal voor waken moet, dat geen dezer ongemerkt van het gezelschap afdwaalt om onderzoe kingen te doen of schetsen te maken; maar dat men, voor het verlaten van alle fabrieken van dit concern, de be zoekers ook door een gang leidt, waar, onzichtbaar voor de passeerenden, van weerszijden twee toestellen Röntgen stralen dóór alle personen zenden! De belichte platen en films in de knoops gat- of andere camera'tjes der indus trie-spionnen hebben na die „behande ling" hun waarde verloren, zoodat de spion met ledige handen thuiskomt! In hoeverre men thans reeds in staat is om dergelijke camera'tjes die vol gens een onzer correspondenten ge bruikt worden door al die vele Oost- Aziatische ingenieurs en „studenten dio uitgestuurd worden om in Amerika en Europa de kunst te komen afkijken met lood of anderszins te beveiligen tegen die platen en films vernietigende Röntgenstralen, weet ik niet. In ieder geval weet men thans wat sommige Duitsche fabrikanten er reeds op moes ten verzinnen. En kan, wie reden heef! om dergelijke spionnage ook bij hem tc vreezen, zich zoo'n spionuen-sterilisp»- ringstunnel laten maken. AFSCHUIVINGEN EN VERZAKKINGEN VAN DEN MAASDIJK. in verband met de vele meer of minder on< juiste of overdreven voorstellingen betreffen de afschuivingen en verzakkingen van den Maasdijk onder Ravenstein en Overlangel, welke kort geleden in verschillende dagbla den te lezen waren, deed de heer J. kerse- maekers, hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat, mededeelingen, waaraan wij het vol gende ontkenen: Als eerste oorzaak van de afschuivingen is te beschouwen het nog in rück-vasten toe stand verkeeren van de nieuw opgebrachte dijkspecie. Had de dijkspecie tijd gehad om in te klinken, dan zou het regenwater niet in die mate in het dijksüchaam zijn ingedrongen en had ook het kwelwater de dijkspecie niet zoo gemakkelijk doorweekt. In een volgend seizoen, als de dijk voldoende uitgedroogd is zal hij vaster en dichter van samenstelling zijn en onder dezelfde samenstelling van re gen en hoog water als zich thans voordeden een sterk verhoogd weerstandsvermogen blij ken te bezitten. Persberichten als zouden de Maasdijker, hier op slappen ondergrond zijn gebouwd, zijn onwaar. Wel is de ondergrond niet zoo kleihoudend als b.v. bij de Waaldijken, waar door hij meer poreus is en vrij gemakkelijk kwelwater door komt. FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE OVEREENKOMST. Publicatie van den volledigen tekst bepleit. Het Tweede-Kamerlid, de heer Mol Ier, heeft den minister van buitenlandsche zaken gevraagd of hij, indien de Fransch-Belgische militaire overeenkomst mocht worden ver nieuwd, bereid is op grond van art. 18 van het Volkenbondsverdrag te vorderen, dat 'door het secretariaat ter registratie en ter openbaarmaking niet met een loutere kennis geving omtrent de vernieuwing genoegen zal worden genomen, doch slechts met de mede deeling van den volledigen tekst van de over eenkomst zelf? BRAND. Twee personen bij reddingspogingen gewond. Gistermiddag om halftwee is door onbe kende oorzaak een hevige brand ontstaan in den winkel van de heeren Hamme en Leeuw, handel in fietsen, lampekapoen en electri- sche artikelen, gevestigd Nieuwe Hoog straat 21 te Amsterdam Zoo fel en ver sloe gen onmiddellijk de vlammen naar buiten, dat de gevels aan den overkant zwaar geblakerd werden en er eenige spoegelruiten sprongen. Een agent, een brandweerman in burger die toevallig met zijn vrouw voorbij wandelde en twee particulieren snelen de trap naar de bovenverdiepingen op, toen geroepen werd dat drie hoog nog menschen in huis waren. Inderdaad gelukte het hen drie kinderen veilip op straat te brengen. De brandweerman liep daarbij snijwonden aan handen en gelaat op. Een der particulieren zag zich door rook en

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11