Rechtszaken MacktêecidU&L^ Van de blauwe kust Haagsche brieven. wil- uM*« "noorderkwartier. vlamme nden terugweg afgesneden, hij vluchtte naar achteren, waar hij met behulp van de inmiddels verschenen brandweer ge red kon worden via de tuinen. Bij deze red ding viel de man de veranda van de eerste verdieping in den tuin; met brandwonden en enkele andere kwetsuren werd hij opgenomen en in bewusteloozen toestand naar een der gasthuizen vervoerd. De winkel en een deel der eerste étage Vandden uit. het toelaat, zullen de nieuwe tarieven eerder van kracht worden. reeds VERLAGING VAN HET BUSRECHT BIJ DEN POSTDIENST. Het ligt in het voornemen met ingang van Januari a.s.#het recht voor het hebben van een postbus te verlagen. Dit recht, dat thans per kwartaal voor de meeste kantoren 2.50 (voor de grootste kantoren 5) bedraagt, zal worden verlaagd tot 2 (resp. 3.75) per kwartaal. De daarvoor noodige wijziging van het postbesluit 1925 is in voorbereiding. VERKEERSONGEVALLEN. Botsing tusschen auto en tram. Gistermiddag is een personen-auto bij de Zijpsche poort te Arnhem in botsing geko men met een motorwagen van lijn 3 van de gemeentetram. De auto werd tien meters meegesleurd en toen tegen een boom geslin gerd De tram werd aan het voorbalcon be schadigd. Ook de auto werd ernstig geha vend. De bestuurder van den auto, de heer K. brak een sleutelbeen; zijn vrouw werd aan het gelaat gewond. DE GEMEENTEBEGROOTING TE AMSTERDAM GOEDGEKEURD. Gisteravond heeft de gemeenteraad de be- rfooting van 1933 aangenomen met 27 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de Vrijheidsbon- ders, de chr.-historischen. de twee midden standers, twee anti-revolutionnairen en de communisten. Voor stemden de s.d.a.p., de r.k., de vrijz.- democraten, één anti-revolutionnair en dr. de Hartogh. DE „P. C. HOOFT" NAAR HET DOK. Wij vernemen, dat thans vaststaat, dat de „P. C. Hooft" vandaag in het Hendrikdok van de Amsterdamsche Droogdok-Mij., het welk ligplaats heeft bij het Nieuwendammer- kanaal, dicht bij de plaats van het wrak, zal worden opgenomen. De ankerkettingen van het schip zullen worden doorgebrand, de an kers zelf zullen later worden geborgen. Het wrak wordt met sleepboothulp naar het dok gebracht; als alles naar wensch gaat zal de P. C. Hooft te 11 uur droog staan. Ondanks het schitterend werk. door de dui kers aan boord van de P. C. Hooft verricht, is bij het onderzoek, dat de Havendienst, me de op verzoek van den havenmeester te IJmui- den, in de diverse ruimten van het schip heeft ingesteld, op verschillende plaatsen een dusdanige lekkage aangetroffen, dat de hoofdstedelijke havenmeester geen vergun ning heeft kunnen geven om het schip, zon der dat dit gedokt heeft, langs het groot- scheepsch vaarwater te verhalen, waardoor dus ook de reis naar IJmuiden moet worden ■ntgesteld. STEUN NOODIG VOOR BUITEN- LANDSCHF SCHEPELINGEN. Een Joegc -Slavisch stoomschip v kan niet uit Rotterdam vertrekken wegens schulden voor steenkolen. In de Rotterdamsche haven ligt, sinds een drie-tal weken het Joego-Slavische s.s. „Gjuro Milosévic", wegens onbetaalde reke ningen aan een kolenleverancier, aan de ket ting. Hiervan is de uit 30 man bestaande be manning, die niet alleen sinds Juli geen loon meer heeft ontvangen, maar wat hare voe ding betreft afhankelijk is van de vraag of de leverancier nog voldoende vertrouwen heeft in de blijkbaar failliete firma „Luka Milosé vic" te Kotor in Dalmatie of in de Joego Slavische regeering om nog langer voedings middelen op crediet te leveren, de dupe. Gis teren is het schip bezocht door afgevaardig den van de I.T.F. en de A.I.O.M., alsmede van de vereeniging van scheepswerktuigkun digen van Nederlandsche gezagvoerders en den Centralen Bond van Transportarbeiders, tot welke organisatie de officieren en man schappen van het schip zich om bijstand had den gewend. Naar aanleiding van dit bezoek is besloten tot den gevraagden bijstand. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Aan periodieke bijdragen van de verschil lende onderdeelen der landmacht is bij boven genoemd comité tot op heden ingekomen een bedrag van 23.488,35. KERSTGAVEN. Een omzendbrief van minister Ruys. De minister van binnenlandsche zaken deelt aan de gemeentebesturen mee, dat hij er zich mee vereenigen kan, dat aan ondersteunde ar beiders over de week van 18 tot en met 24 December een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvan- fên. Een bijdrage vanwege zijn departement an slechts worden verleend voor zoover be doelde uitkeering is verstrekt aan arbeiders, die door den minister in de steunregeling zijn opgenomen. Aan de arbeiders, die bij de werkverschaf fing te werk gesteld zijn, kan de Kerstgave niet worden toegekend. Voor deze arbeiders geldt de door den minister getroffen regeling inzake vergoeding wegens loonderving over den Tweeden Kerstdag. PRIJS CRISIS-BOTERMERK. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat voor de week van 11 tot en met 17 December de prijs van het crisis-botermerk op 85 cent per K.G. en die van de vervoer-vergunning voor buitenlandsche boter op 80 cent per K G. is bepaald. NIEUWE INDEELING Er is een niewe indeeling van gebieden voor de rechtbanken en kantongerechten voor gesteld. Volgens deze nieuwe indeeling zal de gemeente Beemster (voorheen kanton Purmerend) gevoegd worden bij Alkmaar. Ook het kanton Schagen zal bij Alkmaar ge voegd worden met uitzondering van Cal- lantsoog en Anna Paulowna (deze komen bij Den Helder). Van het kanton Purmerend zullen de ge meenten Broek in Waterland, Landsmeer, Monnikendam, Ilpendam, Katwoude, Edam en Marken bij Amsterdam worden gevoegd; de gemeenten Middelie, Oosthuizen en Warder van het kanton Purmerend en het geheele kanton Medemblik komen bij Hoornhet kan ton Zaandam krijgt de gemeenten Purmerend, Kwadijk, Jisp, Wormer en Wijde Wormer van het kanton Purmerend. (Van onze eigen correspondente) De Cflte d'Aznr „en pantonffles Nice, Dec. 1932. Neen, waarachtig, hand op het hart, de Hollandsche kennissen, die eigenlijk ondanks mijn verzekering „kom gerust, het loont de moeite" toch maar schoorvoetend hierheen gekomen waren in de maand November, am per geloovend dat zij aan hun geld zouden komen en als in een Hollandsche badplaats vóór Mei en na September tegen niets dan geblindeerde ruiten en schuine regenstralen zouden hebben te kijken, zij hebben zich niet te beklagen. De groote vreemdelingenstroom vliedt weliswaar nog niet op zijn breedst, het gaat nog maar druppelsgewijs, zoodat de menschen van het land den toon aangeven en overheerschen, maar zoetjesaan komen er toch al eenige meer of minder aanzienlijke vreemdelingen opzetten en doen bij de nu eenmaal zwaar bij de vreemdelingen-indus trie geïnteresseerde bevolking vol verwach ting het hart kloppen of zij de koek of de gart zullen krijgen, met andere woorden: of het seizoen slagen zal of 'n Jour" worden en on danks alle angsten is het tot nu toe altijd „koek" geworden en heel aardig meegeloo- pen. Daar is de oude heer Poincaré, eens Frank rijk's eerste burger, onder de hoede van een verpleegster en zijn trouwe gade al in Hyè res neergestreken, waar hij stil en onopvol- lend verlichting komt zoeken voor de vele ouderdomskwalen welke hem in zijn nog al tijd ongebluschten werkijver zijn komen knot ten. Wanneer de aangekondigde deelen der mémoires van deze prominente figuur uit een veelbewogen tijdperk van Frankrijk's geschie denis, bestemd om als zeer gewichtig „do cument humain" te blijven voortleven niet aan het nageslacht onthouden worden, dan zal dat voor een gedeelte aan den koesteren den zonneschijn, de bloemen en het levenge vende licht van deze gebenedijde streek lig gen „De sneeuw ligt op de heuvels in Midden Frankrijk", lezen wij 's ochtends in de cou rant, en wij vertellen 't de Hollandsche gas ten, die gehuld in zwem-tricot en badmantel nèt het huis uitstappen om de straat over te steken en hun dagelijksche „morning-dip" te gaan nemen in de klaar-blauwe zee. Zii hoo ren het, maar het wekt geen voorstellingen bij hen op. Zooiets geloof je niet, het dringt niet tot je door als je puffend van de zalige warmte op het strand ligt te zonnen. Of wanneer je voor een geurenden mimosa boom staat, die nog steeds of alweer bloeit. Het voordeel van een mondain oord „en pantouffles" is, dat je de onopgesmukte ge noegens van de bewoners-zelf mee te genieten krijgt. Met een negeeren van een duizendtal kilometers is het Concours Lépine van de boorden der Seine naar de oevers van de Paillon gekomen. Een dertigtal jaren geleden stichtte een braaf prefect van politie een ver eeniging, die de belangen van kleine uitvin ders behartigen en beschermen zou. Daar mee werden meteen de duizenden knutselaars en vernuftigen, die het Fransche volk rijk is, aangemoedigd om met hun producten voor den dag te komen en voor menige vinding rijken geest, die niet met aardsche goederen gezegend was, is op deze wijze den weg tot fortuin geopend Ieder jaar is er een „Salon", die naar den stichters „Concours Lépine" ge naamd is, en dit jaar voor het eerst is men met de heele collectie naar het uiterste Zuid- Oost-puntje van het land gegaan, waar het Palais des Fêtes wijd zijn deuren geopend heeft. Wat is men den landgenooten in het Zuiden komen toonen? Van alles. Daar is: een deurbekleeding, die stof, tocht en regen buitensluit en welke toch niet langs den grond sleept als men opendoet; en een rek dat aan den bovenkant een katrol heeft loo pen, baby wordt er eenvoudig in een soort leidsel vastgemaakt, kan niet vallen of zich bezeeren en leert onderwijl nog loopen op den koop toe! Een practische en tegelijkertijd menschlievende geest vond een speciale vlag- gestandaard uit om op den spoorbaan te plaatsen teneinde de werklieden te bescher men, die daar bezig zijn. Doch welk ideaal heeft den uitvinder bezield, die een pop schiep welke met zorgvuldig gearticuleerde ledematen kunnende loopen benauwend veel aan een echt menschenkind doet denken men, maar waarvoor de Franschman heel te recht een uitgesproken zwak heeft, viert dan de door haar gekozen schuts-heilige Sinte- Catherina. Ben je midinette en bovendien on getrouwd, dan maak je jezelf op dien dag een geestig japonnetje van krantenpapier en een hoofddeksel van hetzelfde materiaal en dan ge ja bras-dessus bras-dessous met een heele sleirt kornuiten de straat op, zingt ge zamenlijk een liedje en lacht eens tegen de jonge mannen om ze nog eens extra in het hoofd te prenten, dat je marier' bent en zij de grootste dwaas om daaraan al niet lang te voren een eind te hebben gemaakt. Ditmaal was een der plaatselijke couranten op het idee gekomen om leiding aan het feest te geven en een concours uit te schrijven voor het mooiste of geestigste costuum, lou ter en alleen vervaardigd uit exemplaren van gezegd blad. Een oproep die niet tevergeefs was. Acht duizend toeschouwers hebben zich zonder hun goede humeur te verliezen, laten platdrukken in het „Palais de la Méditerran- née", dit modernste en meest somptueuze van alle Casino's aan de Middellandsche Zee, om er naar de frappante creaties te kijken, die de meisjes te voorschijn hadden getooverd. Een ongehoorde fantasie en vaardigheid in een geestig yo-yo-meisje, in kanten mantilla, en markiezinnen in indrukwekkende Lode- wijk XVI costumes; in torenhooge fantasti sche bouwsels van hoofddracht. En dat alles vervaardigd, die kant en die ruches, en die wintersport-costumes, van niets anders dan stug krantenpapier! Wat heeft de Fransche mode te vreezen, wanneer zelfs de meest on dergeschikte medewerkstertjes deze dood gewone bijtjes der kleedindustrie blijken te beschikken over een zoo ongehoorde vin dingrijkheid en vaardigheid, dat zij stuk voor stuk in staat zouden zijn voor een veel- eischend theaterpubliek te verschijnen en in een groote revue met een eigen-ontworj>en en uitgevoerd costuum een goed figuur te slaan? Marcel Achard, de ook in Holland bekende tooneelschrijver, auteur van „Voulez-vous jouer avec moien „Jean de la Lune" is hier in een bijzonder drukbezochte voor dracht eens zijn hart komen luchten over den toestand van Cinema en Tooneel. En het wit te doek, waaraan hij toch ook eenige succes sen te danken heeft, kreeg bij die gelegenheid menigen harden noot van hem te kraken. „Wilt u weten hoe het komt, dat het publiek vaak de deuren der schouwburg voorbijloopt om verderop in een cinema naar weeë liefdes- geschiedenisjes en hinderlijk opzettelijk ge- etaleerde beenen van in sex-appeal handelen de filmdiva's te gaan kijken Omdat het tooneel noodlijdend isGeen kwestie van! Dan zouden er niet zooveel tooneelschrijvers met talent zijn. En daarvoor worden er bo vendien veel te veel goede tooneelstukken ge schreven Zal ik u eens zeggen waar de kneep zitHet publiek heeft geen talent meer Daarmee kon men het doen. En het ergste is, dat de man waarschijnlijk nog gelijk heeft bovendien.1 ANNA BENAVENTE. Wanneer u het wenschelijk mocht achten, ucu&cu schrijft de minister verder, van gemeentewege Voorts zijn er vereenvoudigde gaskranen ét- ten overeenkomstige Kerstgave te verstrekkeu chrnmeerH ----i aan hen, die uitkeering uit een werkloozenkas DE RELLETJES BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE HAARLEM. Op Woensdag 26 October hebben zich in het bureau van het burgerlijk armbestuur in het Proveniersbuis te Haarlem relletjes voor gedaan. Een aantal werkloozen dat om brandstoffen kwam vragen, trachtte door te dringen tot de kamer van den directeur, welke op de eerste verdieping gelegen is. In verband met deze relletjes zijn aange houden de 42-jarige bankwerker S. en de 28- jarige metselaar Van der M. Beiden stonden gisteren voor de Haarlemsche rechtbank te recht wegens openlijke geweldpleging. Verdache S. verklaarde, dat het de bedoe ling was, om met een deputatie van drie man naar den directeur te gaan. Er ontstond ge drang en verdachte zelf werd opgedrongen. De andere verdachte gaf toe, dat hij den agent gest ompt had. De officier van justitie eischte tegen ieder 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, welke ongeveer zes weken heeft geduurd. Uitspraak over 14 dagen. LETSEL DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag terecht gestaan de chauffeur H. v. d. B. uit Nijkerk, die op 26 Juli te Gennep met ziin auto een voetganger aanreed, waar door dezen een arm werd afgerukt. Het O. M. eischte 200 boete, subs. maanden hechtenis en 6 maanden onthouding van het rijbewijs. Mr. Hilterman te Amster dam pleitte vrijspraak. Het O. M. bij de rechtbank te Tiel heeft tegen den 29-jarigen limonadefabrikant J. W H. uit Zaltbommel wegens letsel door schuld H. had in dronkenschap met zijn auto een landbouwersknecht aangereden 6 maanden gevangenistraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar geëischt. BEDREIGING VAN EEN VELDWACHTER. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft dri landbouwer J. A. v. M. te Oerle, tegen wien 1 jaar was geëischt wegens bedreiging tegen het leven in het jachtveld tegenover den on bezoldigd rijksveldwachter C. v. Halteren, deswege vrijgesproken. Hij werd echter we gens vernieling, het doodschieten van den hond van den veldwachter, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Zijn invrijheidstel ling werd bevolen. genieten, bestaat daartegen bij mij geen be zwaar. Subsidie in de kosten hiervan wordt echter van Rijkswege niet verleend. DE TARIEFVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Telegraaf verneemt, zullen de tariefswijzigingen bij de Nederlandsche Spoorwegen uiterlijk 1 Mei worden inge-1 voerd Indien het uitgebreide administratieve werk, dat aan deze tariefswijziging vastzit, chromeerd metalen reclame-opschriften uit een stuk getrokken; een fauteuil, die je met een paar handbewegingen in een heel ameu- blement kunt transformeerden; mottenmiddel- tjes, breukbanden, alleraardigste volksfiguur tjes uit broodkruim vervaardigd en daarna beschilderd. In het kort, een echte „Salon der Knutselaars" met hier en daar een genia le geest er tusschen. Einde November wordt opgevrooHikt door een alleraardigst feest: dat der Cathérinettes. Al wat naaistertje of modiste-tje is, de midi- nettes en cousettes, welke wij in Holland heel onelegant „naaimugjes" plegen te noe- opvarenden van eenige booten, die in de buurt voeren, kwamen de behulpzame hand bieden. Ook de Dordtsche arts kwam helpen. Hij kon niet anders dan den dood constatee- ren en noemde als vermoedelijke doodsoor zaak: een bloeduitstorting in de borstholte. Later bleek echter, dat de heer Schoorl door een schot was getroffen. Het vermoeden lag zer voor de hand, dat dit schot was gelost uit een van de buksen, waarmee het gezelschap van den dokter aan het schieten was. Deze zaak werd indertijd te Utrecht voor den strafrechter gebracht. Men kon echter niet vaststellen, wie van het gezelschap het doodelijk schot heeft gelost. Derhalve kon geen veroordeeling volgen. De familie Schoorl stelde nu evenwel tegen den dokter een eisch tot schadevergoeding in bij den burgerlijken rechter. Gisteren wer den naar „Het Volk" meldt in deze zaak de pleidooien gehouden. De raadsman van e.scnti, oir. A. H. J. van der Biesen, uit Amsterdam, lichtte de vorde ring toe op deze graden, dat de Dordtsche dokter aansprakelijk is voor de daden van zijn minderjarigen zoon. Daar deze zoon de schietpartij had georganiseerd, was, aldus pleiter, die zoon aansprakelijk voor hetgeen met die buks gebeurde. En als vader van een minderjarige, was de dokter weer aansprake lijk „voor de aansprakelijkheid van zijn zoon". Voorts betoogde mr. v. d. Biesen, dat de vader had behooren te voorkomen, dat zijn zoon een buks gebruikte, en ten slotte wees spr. er op, dat vader zelf aan het schieten heeft deelgenomen. Hieruit construeert plei ter een aansprakelijkheid van de geheele groep en dan is elk lid van die groep even eens hoofdelijk voor de daden van die groep aansprakelijk. De eischer vraagt thans voor de weduwe een schadeloosstelling van 3000 per jaar gedurende haar verdere leven, en voor elk van de drie kinderen van den heer Schoor! een zoon en twee dochters 1000 per jaar tot hun meerderjarigheid. Voor den dokter trad op mr. F. G. Reus, die alle drie grondslagen van den eisch be streed. Wat betreft de aansprakelijkheid van den gedaagde voor de daad van zijn zoon, zoo zou deze volgens dezen pleiter al leen aanwezig zijn, indien vaststond, dat de zoon inderdaad degene was, die het schat had gelost. Den derden grondslag, namelijk de collec tieve en hoofdelijke aansprakelijkheid van de geheele groep, bestreed pleiter eveneens met kracht. Onze Nederlandsche rechtspraak kent deze bewijsvoering alleen bij groote vechtpartijen, en dan nog met zeer veel voor behoud. Deze spreker concludeerde dus tot afwijzing van den eisch. Na eenige repliek deelde de president der rechtbank mede, dat de officier van justitie Woensdag 11 Januari conclusie zal nemen. DREIGBRIEF. De 29-jarige chauffeur A. C. v. H. te Waalre zond op 5 Juni aa ndr. A. F. Phi lips te Eindhoven een brief, waarin hij eisch te, dat dr. Philips een bedrag van 1200 in een groentenbus zou doen en deze op een be paalden tijd op de Tongelreep zou laten af drijven. Gebeurde dit niet, dan zouden ver schillende eigendommen van de N V. Philips in brand worden gestoken en de schrijver zou er ook niet voor terugschrikken dr. Philips neer te schieten. Er werd werkelijk een bus in het water gevonden en zoo ontdekte de politie den briefschrijver. Deze heeft Donder dag voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht gestaan. Het O. M. eischte 1 jaar ge vangenisstraf. SCHIETPARTIJ AAN DE VECHT. De dood van den heer Schoorl. Een civiele zaak voor de Dordtsche rechtbank. In den zomer van 1930 had destijds uitvoe Vecht, vlak bi dat den heer sterdam, het zijn motorboc familie uit D boot een reis, juist daar ter naar wij vermeld hebben op dé eland, een ongeluk plaats, hoorl, zilversmid te Am- kostte. Deze heer voer met Vecht, toen een dokters- ent, die ook per motor- angs de Vecht maakte, zich plaatse onledig hield met „schijfschieten". Plotseling zakte de heer Schoorl, die in zijn boot aan het roer stond, in elkaar. De Evenals in heel het land heeft St. Nico laas zijn jaarlijksch bezoek ook aan de residentie gebracht. Maar er is een merkbaar verschil geweest tusschen nu en anders. Een verschil, aat ons een beetje trotsch maakt en een beetje meer voldan dan anders en een beetje geluk kig. De Hagenaars hebben ditmaal allen per soonlijk kunnen ondervinden, dat geven za liger is dan ontvangen. Sint Nicolaas in den malaisetijd! En dan in de residentie, waar zooveel crisis-slacht offers wonen! Wie wat pessimistisch was aangelegd, heeft waarschijnlijk zijn hart vastgehouden bij de vraag, wat daarvan te recht moest komen. Hij zag dan waarschijn lijk met ontstellend-snelle wentelingen den vicieuzen cirkel voor zijn oogen draaien. Ma laise, geen inkoopen, slechte dagen voor de winkelier, nóg meer narigheidEn dan maar weer van voren af aan Maar zooals het meestal gaat, het is alles zoo veel beter en zoo veel prettiger verloojjen dan de zwartkijkers verwacht hebben. St. Ni colaas is dit jaar teruggekeerd tot zijn goede, oude reputatie, zijn rol, die hij zelf in den loop der eeuwen misschen een beetje vergeten was: die van weldoener der niet-bezittenden. In allerlei gedaan en onder allerlei vormen Niet, omdat er plotseling een gouden regen was neergedaald op onze stad, maar omdat ieder, als hij eens even tot zich zelf inkeerde, waarschijnlijk tot de conclusie is gekomen, dat er altijd nog anderen waren, die er veel slechter aan toe moesten zijn en die dus extra recht hadden op wat vreugde van verrassing 1 en geschenk op dien dag aller dagen, die he: uiting geven aan een vriendelijke gedachte, van een blijk van sympathie zoo licht maakt. Was vroeger het, ieder jaar meer gebruike lijke: „we doen niet aan Sint Nicolaas", in veel gevallen een uiting van snobisme, om dat men de viering van het Kerstfeest chi quer,, moderner, meer „du ton" vond, dit maal was het vaak bittere noodzaak. Maar behalve dan een aardigheid voor de kinderen, kon er toch wel één kleine verrassing of voor die of voor die of nog een ander, die toch waarlijk wel recht hadden op een klein zon nestraaltje. Als ieder zoo denkt, kabbelen de eerste golfjes al van een beekje, die al hee gauw een sterke stroom wordt: een stroom van vriendehikheid en van lieve verrassin gen. En het hééft gestroomd! Een van de voormannen van het Leger des Heils kwam op de gelukkige gedachten om nu, in de Sin terklaasdagen, aan de menschen die speel goed kochten, te vragen: toe, koop, behalve voor rfiZ<a ?open w'lt, één stuk spee'ooed n^uws ie^anne -k,nd€ren' d>« nooit iets e»gens. in handen krijgen. Wii zamelen dat op en zullen ze dat met Kerstmis PTaD/lrraag:Jaat een tónd dat heeft, dat blij moet zijn met ouden J met| ten, vaak onbruikbaren rommel .gedanL speelgoed, met gescheurde, uit elkaar de prenteboeken, ook eens wat niem, 8&en. ben, heeft ingeslagen. De tonnen di* kek schillende groote magazijnen 'Wa® ln v*r. plaatst, waren ieder oogenblik Wollen beesten, spoortreinen, auto's mPv°l, boeken, telramen, blokkendoozen hètP°pPe>. er uit! Telkens en telkens moesten 2f „^''de worden. Ook de ziekenhuizen is Sint Nicoiaa gegaan met milde hand. De zusters r°nd" dokters, zoowel in het kinderziekenhui/11 jte iet groote gemeenteziekenhuis hebt* als *0 Sinterklaasfeest zeer a «oeur en ie^;n .het doen ze hun uiterste best om het tot er dag van vreugde te maken voor de na?- IV uiunvu V uui ug Dafi" ;root en klein, maar vooral klein nat en. eder jaar moet het particulier kjfaffiï ïulp sch.eten, maar ditmaal haddt„ v handen ineen geslagen en er was (wen van cadeautjes voor al die kleine haS.0^ Door een toevallige omstandigheid in de gelegenheid het Sinterklaasfeest j?vk groote ziekenhuis bij te wonen. Dat wa" k ieurigst op de zaal met de chirurgisch» tiëntjes, kinderen, die niet werkelijk ziek P4' maar die opgenomen worden tengevolge Z'ln' een ongeluk of voor de behandeling van Van eczeem, dat thuis door de minder gunsteen omstandigheden niet genezen kan Deze za i geniet een bijna-historische reputatie van o noegelijkheid en tegen dat de bisschop k; zijn rondgang daar was aangeland, was hél er vol gestroomd. Lachende, vroolijke zuster* met stralende oogen, blij om de blijdschan van de kinderen, die voor een groot deel ook aan haar te danken is, want het heele zieken huis draagt bij voor de verrassingen op dé kinderzalen, de dokters in hun witte jassm een tikje deftig en een tikje geposeerd, om toch vooral hun prestige niet te verliezen maar toch zoo zichtbaar mee.evend, de direc teur en de directrice, dokter Sehoemaker, dé opérateur met de wereldreputatie, jolig'ais een jongen, wijzend naar de groote ramen- „kijkt kinderen, daar loopt hij al door dè gang, hij zal dadelijk hier zijn. ik zou maar vast een liedje zingen". Dan een van de zusters voor de piano en daar klinkt het koortje van kinderstemmen, Link gesteund door de zusters, door de dok- :ers, door de enkele bezoekers. De bisschop treedt binnen, lang en statig, met een diepe bromstem van achter zijn witte baard en snor. 't Is een jonge dokter en hij doet het ;oed, is heelemaal in zijn rol. Hij heeft geen ïaast, er is tijd voor een toespraakje aan ieder kind, dat er voor in aanmerking komt. „Als het je eigen zaal is", fluistert een van de dokters me in, „dan is het hier heel ge- makke.ijk, want je weet van ieder kind of ze iets velen kunnen, of ze bang zijn, of je ze bij je roepen kunt. Hij moet nu afgaan op de verkregen gegevens" Maar de oude bisschop zeilt op een goed compas. Het gaat alles schitterend. De blo zende snoetjes boven de witte nachtjapon n en hansoppen stralen, de oogen schitteren als sterren, er is er niet één, die gaat huilen. Zelfs niet het kleine, verlegen, tweejarige ke reltje, dat op het bed zit van een groote vriendin van twaalf, die niet loopen kan. Hij kijkt met groote verwonderde oogen als Zwarte Piet een handvol pepernoten op het ;>ed gooit. De bisschop komt naderbij, wair, iet meiske in het bed, met het etherisch- mooie gezichtje onder het donkere haar, krijgt een extra-toespraakje en een extra-handdruk. Een handdruk, die ze teruggeeft met een glimlachje van waardeering voor de wijze, waarop ae bisschop zijn rol speelt, van dank voor de extra cadeautjes, die zij gekregen heeft, letterlijk van iedereen wat. De bisschop ïoudt even 't smalle, witte handje in de zijne en meer dan ik 't zie, voel ik den stroom van grenzeloos medelijden, die er uitgaaf naar dit kind, dat niet loopen kan, nooit zal kun nen loopen door een verlamming van de be& nen, die steeds verder gaat. Maar ze ziet er niet uit of ze behoefte heeft aan medelijden. Misschien zou ze lachen, als ze wist Ze schijnt zoo gelukkig Als de bisschop weg zal gaan, is hij weer het laatst aan haar bed en ze houdt een klein heel natuurlijk toespraakje, zonder een enkel mooi of deftig woord, als ze het cadeautje oveihandigt, waaraan „alle kinderen van de zaal" hebben meegedaan, omdat Sinterklaas op zijn verjaardag toch ook wat krijgen moet I En ze zegt lachende en heel vroolijk; „Ja, Sinterklaas", wanneer de bisschop bij het afscheid nemen zegt: En als ik nou het volgend jaar weer kom, dan hoop ik wéér hooren, dat je een brave meid bent geweest- Een héél jaar Sinterklaas met zijn gevolg van en zusters, moet verdér Ër zijn nog «j9 zalen, die bezocht moeten worden, en diptherie-barak, waar uitteraard geen den binnen mogen, maar waar buiten, de vensters de nieuwsgierigen zich verMj gen om een glimp te zien van den roo mantel en den hoogen mijter 2-o is het ook geweest in andere zie huizen. En dan is er geweest het schoolfeest, wa voor ook velen gewerkt en gaven bi)ee,-. bracht hebben en dat zoo goec peslaag Dit alles geeft hoop op wat zonneschijn de Kerstdagen ook, innerlijke zonneschijn, meer en beter verwarmt dan het fla ^aDk. cemberzonnetje, al zullen we daar °°k baar voor zijn, als het met Kerstmis sc j Wie met Sint Nicolaas ervaren hebne prettig hot is om eens even niet aan zici maar aan anderen te denken, zullen varing willen herhalen, wie deze bro blijdschap nog niet kennen, zullen Je hun beurt ook willen ervaren. Om de n die dat geeft en ditmaal nu eens nie p anderen het óók doen! N.V. EIERVEILING NOORDHOLLA ALKMAAR, 10 Dec. 1932. Op gehouden eierenveiling waren 'n de**!! VTU»«- -fyflil 100.000 stuks kipeieren aangevoeid^w' de prijzen als volgt: 58 - 60 5 2vp 62—64 5.70—6.40, kleme f 4-80- ,an de 31.000 stuks Eendeieren, waarva zen niet genoteerd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 12