DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Laatste week. S. KROM T>jaqeiiiksch Oveczicht 35uitwêattd !Bitweuiand No. 294 Dinsdag 13 December 1932 134e Jaargang Wij rioteeren nog tot 17 December onze speciale heropeningsprijzen. Ververij en Chemische Wasscherij TELEF. 1523, Winkel Langestraat 91. Tel. 794. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2—, hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti, '.en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Briefen franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. HET ACCOORD TE GENEVE. In Frankrijk heerscht groote tevredenheid. Duitsche perscommentaren. De te Genève bereikte overeenstemming (men zie ons overzicht van gisteren) wordt door de Parijsche ochtendbladen bijna alge meen toegejuicht en beschouwd als een suc ces voor Paul Boncour en MacDonald. De „Petit Parisien" schrijft, dat de ver klaring der vijf mogendheden ondanks haar nietszeggend uiterlijk de beteekenis heeft dat Frankrijk heeft toereikt dat Duitschland weer aan de ontwapeningsbesprekingen deel neenjt, zonder dat Frankrijk op eenig gebied belangrijke concessies heeft moeten doen. Wanneer men zich bewust is van de moei lijkheden die bestaan tegen toepassing van artikel 213, de controle betreffende, dan be seft men de volle beteekenis die de schepping van een internationaal controlesysteem heeft, en die thans binnen het bereik is gekomen. Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles zal weliswaar door een nieuwe ontwape ningsovereenkomst worden vervangen, doch tegenover deze overeenkomst komt een reeks van veiligheidsvoorwaarden, en een nieuwe concessie is zij niet. Het „Journal" wijst eveneens op de ver vanging van hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles doch schrijft tevens, dat de geheele kwestie der gelijkgerechtigdheid op nieuw aan de orde komt, wanneer Frank rijk niet de veiligheidsgaranties krijgt, die 't verlangt. Dit voorbehoud komt duidelijk tot uiting in den tekst van de verklaring der vijf mogendheden. Het „Petit Journal" uit de hoop, dat de Rijksregeering thans haar plan totopvoering der bewapening zal laten varen en dat het werk der Ontwapeningsconferentie spoedig tot de vorming van een internationale en permanente controlecommissie zal leiden. De „Oeuvre" zit in het feit, dat men zoo wel van Fransche a's van Duitsche zijde van een succes spreekt, het beste bewijs dat de onderhandelingen een voor beide partijen gunstig verloop hebben en dat ieders hoop in vervulling is gegaan. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat het te betreuren is dat de veiligheid, die oorspronkelijk het uitgangspunt der Ontwa peningsconferentie is geweest thans door de ge'iikgerechtigdheid is vervangen en eind doel der conferentie is geworden. De socialistische „Populaire" schrijft, dat het betreurenswaardig is dat de tekst der ge- meenschanne'iike verklaring wederom wijst on de „veiligheid" waarachter zich niets an ders dat bet Fransche p'an verschuilt. Dit pian is echter niet geschikt om het ontwape- ningswerk te bevorderen. Er valt integendeel te vreezen dat het een onoverwinnelijke be lemmering voor eike ernstige poging tot ont- waoening is. Men mag echter de hoop niet ongeven dat aan het begin der ontwape- nrngsbesorekingen de regeering-Herriot of de regeering, die haar zal oovolgen, einde- liïk zal beginnen te begrijpen, dat de ware veiligheid slechts mogelijk is bij algemeene en gecontroleerde ontwanening. -o Ook in Londen juicht men de overeenkomst van Genève toe. omdat daardoor de deelne ming van Duitschland aan de ontwapenings- voorste'len weer mogelijk is geworden. De „Times" schrijft, dat men allen betrok ken staatslieden hiervoor dank verschuldigd is. en dat het bijzonder verheugend is, dat de leider der Britsche nationale regeering de rol van succesvol bemiddelaar heeft kunnen spelen. In Europa kan geen enkele po'itiek Vucces hebben wanneer Duitschland aan de eene zijde van den door den oorlog ver°°r' zaakten kloof staat en de andere mogendhe den aan de andere zijde. Met behulp van Duitschland is tnans een brug geslagen, die de Duitsche vertegenwoordiger zal over schrijden Het is bijzonder verheugend, dat de Duitsche regeering. die hierbij hielp, een regeering is welker samenste'ling in het bui tenland zooveel bezorgdheid heeft gewekt. De instemming van Duitschland is in zoover een duidelijk bewijs van tegemoetkoming waar de formule niet vaststaat, wat met ge- ü'kgererhtigdheid is bedoeld. 'De „Daily Telegraph" stelt de vraag, hoe- vei thans de ontwapeningsconferentie za gaan Het twijfelachtige besluit om de confe rentie slechts in een commissie te laten voortleven zal zeker nog door eenigc staten gesteund worden. Het slot van de jongste verklaring schiint echter uiting te geven aan een eenigszins bemoedigende opvatting om trent de mogelükheden der Ontwapenings conferentie. De „Daily Express" schrijft van een Duit sche overwinning te Genève. De „News Chronicle" noemt de op ossing dp definitieve overwinning van het gezond verstand Door den terugkeer van Duitsch land zullen de ontwapeningsonderhandelin gen een nieuwen prikkel krijgen. o Wanneer wij verder de Duitsche perscom mentaren beschouwen, dan blijkt men in Duitschland lang zoo enthousiast niet te zijn dan in Frankrijk. Wel is men tevreden, doch meer niet. De „Angriff" noemt de nieuwe formule een vernuftig compromis. Frankrijk is nog steeds in de mogelijkheid, den Duitschen eisch tot rechtsgelijkheid te doorkruisen met tegen- eischen. Zeer bedenkelijk doet ook deel 4 van de verklaring aan. Als Frankrijk werkelijk den heldhaftigen wil had gehad, te geraken tot een algemeene en gelijke ontwapening, dan had het niet toegestemd in een „verclau- suleerde" verklaring vol onduidelijkheden en voetangels. Volgens de „Lokal Anzeiger" beteekent de Geneefsche formule slechts een theoretische erkenning van de rechtsgelijkheid. Bij ieder afzonderlijk punt der komende onderhande lingen moet nu nog gestreden worden voor de practische rechtsgelijkheid. Het is de vraag, of bij langer Duitsch verzet nog niet meer bereikt had kunnen worden, vooral een opheffing van het verband tusschen rechts- ge'ijkheid en veiligheid. De „Tag" constateert, dat het Engelsche standpunt heeft gezegevierd, terwijl de onze kerheid voor de ontwapende staten blijft be staan. De „Vossische Zeitung" verklaart, dat het resultaat van Genève bewezen heeft, dat di plomatiek inzicht ook problemen vermag op te lossen, die jaren lang onoverwinlijk sche nen. De „Vorwarts" betoogt, dab het resltuaat wel toe te juichen is, maar dat men er met algemeene formules och niet komt. Eerst als iedere gedachte aan oorlog bij Franschen en Duitschers is verdwenen, zal een nieuwe stap gedaan zijn op den weg naar verzekering van den vrede. De „Germania" schrijft, dat, hoe onduide lijk de formule op sommige punten ook moge zijn, dit eene vast staat, dat de rechtsgelijk heid der ontwapiende staten als grondregel wordt erkend. Mislukt de conferentie, dan krijgt Duitschland zijn vrijheid van handelen terug, daar deel 5 van het verdrag van Ver- .sailles heeft opgehouden te bestaan. De „DAZ" beweert, dat er in het geheel geen aanleiding is voor vreugdebetoon, maar dat integendeel Genève heeft bewezen, hoe zeer Duitschland nog in de boeien van Ver sailles ligt. HET SCHULDENVRAAGSTUK. De beoordeeling der Amerikaansche nota- nieuwe De kanselier van de Schatkist heeft gister besprekingen gevoerd met ambtenaren van zijn ministerie, o.a. met Sir Leith Ross over de nieuwe Amerikaansche nota Daarna over legde hij met eenige zijner medeministers. Ook Baldwin hield een aantal besprekingen. Terwijl des morgens de stemming nog min of meer opgewonden was, beoordeelde men den toestand des middags veei kalmer In bevoegde kringen meent men, dat bet verschil van inzicht tusschen Engeland en Amerika niets zal veranderen aan het besluit der En gelsche regeering, in goud te betalen. De afstand tusschen de be'de opvattingen is niet zoo groot. De weg is open voor spoedige onderhandelingen, die Engeland in de gele genheid zouden stellen, zijn standpunt uiteen te zetten. Nieuwe nota van Engeland. Gisteravond had MacDonald een bespre king met Baldwin en Thomas over de schul denkwestie. Vandaag zal waarschijnlijk een kabinetszitting worden gehouden, waarin zal betalen en dat Amerika de betaling zal nieuwe nota aan Amerika zal zenden. Het staat echter vast, dat Engeland op 15 Dec. zal betalen, en dat Amerika de betaling zal aanvaarden. In |;t Lagerhuis eischte Chur- chill, dat ook Frankrijk en Italië hun schul den aan Engeland zouden betalen indien En geland zijn schuld aan Amerika voldeed. WINTERHULP IN DE DUITSCHE BEGROOTINGSCOMMISSIE. In de begrootingscommissie van den Rijks dag heeft de docr de sociaal-politieke com missie voorgestelde resolutie over den winter hulp een ietwat andere redactie gekregen. De Rijksregeering wordt uitgenoodigd zoo spoe dig mogelijk ingrijpende maatregelen te nemen, waardoor de groote massa van de noodlijdende bevolking een uitkeering voor Kerstmis en steun voor den winter wordt ver zekerd Daarbij moet dan op het volgende het oog gehouden worden: aan alle ontvangers van overheidssteun en van renten wordt een extra-hulp verschaft in natura, geschiedt naar de plaatselijke omstandigheden en mag niet leiden tot een vermindering van de uit keering in geld. Van December tot April ont vangt ieder gerechtigd huisgezin per week 4 pond brood en 1 pond vleesch en voor de ge heele periode 100 K G. kolen. Het rijk stelt de middelen beschikbaar. Aangenomen werd ook het nat.-soc. voor stel, volgens hetwelk boeren, industrieele mid denstand en mijnbedrijf achterstallige belas tingen kunnen afbetalen in' natura. In een eveneens aangenomen voorstel van het Cen trum wordt de Rijksregeering uitgenoodigd. nog andere maatregelen te nemen, o.a. ter be spoediging van de uitvoering van het werk verschaffingsprogram. Tenslotte heeft de commissie den rijksmi nister verzocht, in de volgende zitting, die heden zal worden .gehouden, mededeelingen te doen over het Rijksbegrootingsplan voor 1933. WERKLOOZENRELLETJES TE MAAGDENBURG. Gistermiddag is het te Maagdenburg tot werkloozenrelletjes gekomen. De onder aan voering van communisten staande werkloo- zen zonden een delegatie naar het raadhuis om met de burgemeester te onderhandelen over de winterhulp. Terwijl binnen werd on derhandeld, verzamelde zich op de markt een groote menigte, die de politie hoonde. Ten slotte greep de poltie in, in het handgemeen werd een agent tegen den grond geslagen Het marktplein werd ontruimd. Vier perso nen- werden gearresteerd. ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE KOLENMIJN. Zes dooden Door een explosie in de kolenmijn Sainte Marguerite bij Péronn^s in Henegouwen zijn zes mijnwerkers gedood. Nog kans op redding? Nader wordt gemeld, dat nog een geringe kans bestaat op de redding van de zes in de mijn Sainte Marguerite opgesloten mijnwer kers, wier leven men reeds had opgegeven. De gang, waar het ongeluk gebeurde, ligt op een diepte van 750 M. Pij den ingang van de mijn spelen zich hartverscheurende tooneelen af. DE STILLHALTE-ONDERHANDE- LINGEN TE LONDEN. Over de Stillhal te-onderhandelingen te Londen wordt het volgende medegedeeld „De besprekingen in de studiecommissie, die in de afgeloopen week is bijeengekomen, zijn verdaagd tot 10 Januari. De gewichtigste punten van de agenda hadden betrekking op het standpunt der landencommissies in de voorstellen, die in de voorafgaande bespre kingen in de studiecommissie in de maand November warer, medegedeeld. Er zijn vor deringen gemaakt en men houdt er rekening mede, dat deze bijeenkomsten het werk voor de samenkomst, die op uitnoodiging van den voorzitter Wiggin 30 lanuari te Berlijn zal worden gehouden tusschen de vertegenwoor digers der crediteurstaten en die der Duitsche debiteurs, belangrijk zal vergemakkelijken"'. Op te merken valt. dat de voor 10 Januari aangekondigde vergadering waarschijnlijk weer te Londen zal plaats hebben. In het middelpunt der onderhandelingen heeft blijk baar gestaan de Zwitsersche clausule, be treffende het veranderen van credieten op langen termijn in credieten op korten termijn. HONGERSNOOD IN CHILI? Volgens Engelsche berichten uit Santiago de Chili heerscht in vele districten van Chili hongersnood. Velen, waaronder talrijke kin deren, zijn omgekomen In sommige steden hebben demonstraties van arbeiders te-en de regeering plaats gehad. OVERVAL OP EEN „SPEAK-EASY". In Detroit hebben gangsters een „speak- easy" overvallen en met hun machinepistolen 5 personen neergeschoten. Een werd op slag gedood, terwijl de vier andere zwaar werden gewond. De gangsters ontkwamen in een gepantser de auto. Door een sterke afdeeling politie werd de achtervolging ingezet. Waar het hier betreft een strijd tusschen alcoholsmokkelaars, vreest men voor een her leven van het bendewezen. ONLUSTEN EN BOTSINGEN IN SPAN IE. Ook gister zijn in geheel Spanje onlusten en botsingen voorgekomen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen In Toledo is het toi een heftige botsing gekomen tusschen stakers en politie, waarbij 4 personen werden gedood en 6 zwaar ge wond. In het dorp Castellar, in de provincie Toledo. trachtten staker* het raadhuis te be stormen. Zij werden door de politie terugge slagen. waarbij 3 dooden en verschillende gewonden vielen Uit de provincie Jaén wordt gemeld, dat tijdens botoingen met de politie 2 dooden zijn gevallen. In Madrid richtten anarchisten in een in een drukke straat gelegen restaurant op klaar lichten dag een verwoesting aan, aangezien zij daar geen geld vonden. IN EEN HOLLEN BOOM. En in een ilesch. In de buurt van Pernignan hebben grond werkers in een hollen boom in een flesch een lijst gevonden van de edelsteenen en andere waarden, die 4 September 1870 door Eugenie de Montijo, echtgenoote van Napoleon III, aan een zekeren Manuel Perez overhandigd werden, die ze aan haar moeder te Madrid moest overhandigen. Deze lijst vermeldt o.a. een parelsnoer, door den tsaar van Rusland aangeboden, waarde frs. 600.000, een arm band met briljanten, door den sjah van Per- zië gégeven, ter waarde van frs. 130 000 en vele edelsteenen van mindere waarde. De lijst eindigt met de aangifte van een bedrag groot frs. 2.000 000 in bankbiljetten. Het ge heele vermogen vertegenwoordigt frs. 6.650.000. Het vel gewoon papier, groot for maat dat in uitstekenden staat is, draagt het zegel met den keizerlijken adelaar benevens het stempel van de kanselarij met signatuur van den kanselier, die onleesbaar is. Men weet niet hoe dit document op die plaats komt. Is het wel echt, vraagt de N. R. Crt. NOG STEEDS ZWARE STORM IN HET KANAAL. In het Kanaal heerschte nog steeds een zware storm. Vijf-en-veertig schepen hebben Plymouth binnengeloopen. Twintig vaartui gen zijn onder Bolt Head voor anker gegaan DE TOESTAND »N HET VERRE OOSTEN. Een half millioen Mantsjoerijsche vluchtelingen in Peking. Het aantal vluchtelingen uit Mantsjoerije, dat in het laatste jaar te Peking is aangeko men, wordt geschat op een half millioen. ONTSNAPT UIT SING-SING. In de vroege morgenuren zijn gister twee, tot lange gevangenisstraffen veroordeelde, gevangenen er op wonderbaarlijke handige wijze in geslaagd te ontsnappen uit de gevan genis Sing S'ng. Op onverklaarbare wijze waren zij in het bezit gekomen van zagen, waarmede zij de één-duim dikke stalen tra'ies van hun „escape-proof" cellen doorzaagden, waarna zij. zonder gezien te worden de gan gen doorslopen, eenige wakers overmeester den en met behulp van ladders, die zij aan elkaar bonden, uit de gevangenis wisten te ontkomen. ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND. Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van dezen bond hield het hoofd bestuurslid W. Klooster, een rede, waarin hij sprak van een onrecht den oud-militairen aangedaan, toen de nieuwe pensioenwetten in 1922 tot stand kwamen. Hij gaf met voor beelden aan, hoe groot het onrecht wel is. Met verschillende voorbeelden toont hij verder aan, hoe de regeering op velerlei ge bied getracht heeft zich te onthouden van het recht doen aan de oud-gepensionneerden. Na drukkelijk wordt critiek geoefend op de wer king van de steunregeling, die den oud-mili tairen een toeslag geeft alsof zij bedelaars zijn. Langdurig stond spreker stil bij het ver handelde in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de begrooting van defensie voor 1932, bij welke gelegenheid de heeren Suring en K. ter Laan, gesteund door den oud-minister Van Dijk, ter sprake brachten de achterstelling van de oud-militairen bij de oud-burgerambtenaren. Spreker wees er verder op, dat de minister van defensie bij die gelegenheid een onder zoek heeft toegezegd. Spr. toonde aan, dat die achterstand inderdaad bestaat, hetgeen aan het departement van defensie maar al te oed bekend is, en hij wekte op om onvermoe'd voort te gaan met het voeren van actie voor rechtsherstel. De vergadering nam tenslotte de volgende mo'ie aan: De Algemeene Militaire Pensioenbond, enz. Constateert le. dat het recht doen aan de oud-gepen sionneerde militairen van land-, zeemacht en ko'oniën nog steeds op zich laat wachten; 2e. dat aan de verleden jaar in uitzicht gestelde gelijkstelling van de pensioenen der oud-gepensionneerde militairen, met die der oud-gepensionneerde burger-ambtenaren, nog geen begin van uitvoering is gegeven, al thans hiervan nog niets nader bekend is; 3e. dat de steunregeling grievend aandoet, geen recht brengt en alle verhoudingen in vergoeding voor aan den Staat in verschil lende rangen bewezen diensten daardoor zijn verdwenen en dat door belanghebbenden van die regeling sterk als grief wordt aangevoeld, dat de ouderdomsrente geheel en de ver diensten van de inwonende kinderen voor de helft als inkomsten worden medegeteld; 4e. dat ook de algeheele gelijkstelling van de oud-gepensionneerden van het Koloniale Leger, met die onder de nieuwe wet gepen- sionneerd, nog steeds tot de vrome wenschen behoort Spreeict als haar wensch uit, dat de regee ring thans spoedig tot herziening van de hiervoren genoemde punten moge overgaan aangezien jiust de oud-gepensionneerde mi litairen in dezen tijd van werkloosheid uit sluitend van het geringe bedrag hunner in- V'V'-'Sv*" Uirnrp-r" I1 Colbertcostuums chemisch reinigen f 2.50 Japonnen 2. Mantels 2.50 Regenjassen of -mantels - 2.50 Op alle andere goederen 20 korting. komsten van den Staat moeten bestaan besluit: a. het hoofdbestuur op te dragen krachtig te blijven ijveren voor al datgene, waarop de oud-gepensionneerde militairen van alle ca tegorieën recht hebben; b. deze motie te zenden aan den voorzitter van den ministerraad, de ministers van fi nanciën, defensie en koloniën, aan de volks vertegenwoordiging, de pers en het hoofdbe stuur, en c. over te gaan tot de orde van den dag TWINTIG MILLE UIT POSTZAK VERMIST. Gistermorgen kwam men tot de ontdek king, dat uit een postzak van het postkan toor te Winschoten een aangeteekend stuk met een geldswaarde van 20 000 was ver dwenen. Deze postzak was per trein van Winschoten naar Groningen verzonden. Het betreffende stuk was afkomstig van den di recteur van het postkantoor te Winschoten en was bestemd voor den directeur van het post kantoor te Groningen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. DRIJFIJS IN FRIESLAND. Er bevindt zich op het oogenblik veel drijf- ijs in het vaarwater tusschen Lemmer en Groningen. De alhier binnengekomen motor boot „Harm Nieveen", kapitein J. Sijverda, raporteerde, dat het Tjeukemeer niet bevaar baar is voor zeil- en motorschepen. Stoom- booten kunnen zich met veel moeite een weg banen. LOONSVERLAGING IN DE TILBURGSCHE WOLLENSTOFFEN NIJVERHEID. De Vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollen stoffen heeft een bespreking gehouden met de hoofdbesturen van St. Lam- bertus en „De Eendracht*' over een voorgeno men herziening der thans geldende arbeidt voorwaarden. Er werd nog geen overeenstemming bereikt. De afgevaardigden der arbeidersorganisaties zullen deze week, na de leden te hebben ge hoord, een definitief antwoord geven. DE VORST. Oorzaak voor stopzetten van werk. Gistermorgen is het betonstorten voor het landhoofd van de brug over de Waal bij Nij megen niet hervat. Het heeft Zondagnacht te Nijmegen 14 gr. Fahrenheit gevroren en gis termorgen tien uur vroor het nog negen gr. Fahrenheit. Bij 6 gr. Fahrenheit vorst moet het betonstorten worden gestaakt. Het deel van den bouwpunt, waarin Zaterdag beton gestort is, is met asfalt en zeildoek afgedekt, teneinde ongewenschte gevolgen van de voist te voorkomen. Indien de vorst niet al te lang aanhoudt, zal het mogelijk zijn het werk toch nog tijdig, dat is vóór Kerstmis, te beëindi gen. De scheepvaart ondervindt vertra ging. Door de plotseling ingetreden vorst liggen reeds vele kanalen in de omgeving van Gro ningen dicht, waardoor de scheepvaart reeds veel vertraging ondervindt. In de stad Gro ningen werd gistermiddag één van de vier ijsbanen geopend. Verwacht wordt, dat bij doorgaand vriezend weer vandaag de andere banen eveneens zullen worden opengesteld Het ijs was reeds 5 c.M. dik, op de slooten wordt door de jeugd reeds druk gereden. Werkverschaffing in Friesland stop gezet. Gisternacht heeft het in Friesland 8 a 9 gr. Fahrenheit gevroren. De zeilvaart is door het ijs gestremd, de stoomvaart nog niet. Op sloten en vijvers kon gisteren al schaats ge reden worden; op de grootere kanalen is het ijs daarvoor nog te zwak. Alle rijkswerkverschaffing in Friesland is door de vorst stopgezet

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1