DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vóór den slag. Ja, zoo'n kleine FIAT 508 Fa. A. DAM i Co., Alkmaar Laatste week. S. KROM „het Evangelie en de Volkeren.'' ^Binnenland „KERK EN VREDE." No. 295 Woensdag 14 December 1932 134e Jaargang ren MOPGENAVOND (Donderdag 15 Dec.) 8.15 spreekt prof. H. Hoffmann, R.K. Hoogleeraar te Bres- lau, in 't Gulden Vlies, Koor straat, over dat is DE wagen voor dezen tijd I Zeer zuinig Benzineverbruik. Wij noteeren nog tot 17 December onze speciale heropeningsprijzen. Ververij en Chemische Wasscherij TELEF. 1523. Winkel Langestraat 91. Tel. 794. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. h ancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti, .en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Als de Eerste Hulpdienst een auto krijgt, zal de dienst automatisch de eerste hulp kunnen verleenen. De Hooge Kunst die slechts door haar uitver koren dienaren kau worden beoordeeld zal door het proianum vulgus bewonderd mogen worden mits de gemeente de kastekorten betaalt. EEN LATER SLUITINGSUUR. Morgen breekt het jaarlijksche groote feest weer aan waarop onze stedelijke afgevaar digden van diverse politieke pluimage elkaar eens uitvoerig vertellen zullen hoe goed hun eigen beginselen zijn en hoe verderfelijk die van alle raadsleden, die niet tot hun fractie behooren. Verleden jaar heeft de Raad kans gezien daarover in totaal 25 uren te spreken en heeft de heer Govers berekend, dat deze dis cussie de gemeente op ongeveer duizend gul den te staan kwamen. Het zijn dus wel gulden woorden, welke hier worden gesproken en het is zeker toe te juichen, dat er een stenograaf in den Raad is, die er voor zorgt, dat deze woorden van wijsheid in druk kunnen verschijnen en voor het nageslacht bewaard zullen blijven. - Aan den vooravond van den grooten poli- tieken veldslag is het misschien wel eens nut tig nog even de aandacht te vestigen op eenige punten uit het vragen- en antwoorden- spei, dat in gecyclostineerden vorm is ver- sciienen en den naam draagt van A1 g e- meen verslag betreffende het onderzoek van de gemeentebe- crooting voor 1933 met Memorie van Antwoordvan Burgemeester en Wethouders. De naam is een beetje officieel en een beetje lang, maar het is dan ook een zeer ge wichtig stuk, een programma van de groote voorstelling, die morgen in onze raadszaal voor de publieke tribune zal opgevoerd wor den. nrg belangrijk is dat programma niet. De namen van de spelers komen er niet in voor, of, beter gezegd, zij treden hier nog anoniem op' en men spreekt van „een lid", „meerdere leden" enz. Evenwel, wie deze met-gesubsidieerde volksvoorstellingen een reeks van jaren heeft bijgewoond behoeft niet lang naar de identi teit van dergelijke leden of groepen van leden ie zoeken. Elk vogeltje zingt zooals het ge- bekt is en elk raadslid spreekt zodals zijn partij en zijn fractie dat op ieder oogenblik wenschelijk oordeelt. Wat in deze Memorie van Antwoord voor namelijk opvalt is, dat de antwoorden van B. en W. een beetje vaag zijn. Iets bijzonder is dit eigenlijk niet en het geeft zelfs blijk van een zekeren diplomatieken aanleg. Het we melt in de antwoorden van het college van toe zeggingen, dat een onderzoek naar allerlei gegevens zal worden ingesteld en dat tabel len, cijfers en overzichten daarna voor de raadsleden ter visie zullen liggen, wat ïntus- schen na de begrooting van weinig beteeke- nis is te achten. Natuurlijk zullen B. en W. ook allerlei vragen nog nader overwegen en zij maken zich bij andere opmerkingen nog korter van den lastigen vrager af door eenvoudig mede te deelen, dat zij het niet met hem eens zijn. Het zou te veel van onze ruimte en van het geduld onzer lezers vragen om alle op- en aanmerkingen met de daarbij behoorende antwoorden op den voet te volgen. Wij zul len de eerstvolgende dagen als de raadsver- siagen in onze courant verschijnen, toch reeds zooveel van hun uithoudingsvermogen ver gen, dat wij hun geduld niet noodeloos op de proef willen stellen. Evenwel, er Zijn een paar punten, die wij thans even naar voren willen brengen omdat juist deze, naar ons bekend is, de inwoners onzer gemeente in het bijzonder interessee- Men verwacht misschien, dat wij dadeiijK over de radio-distributie zullen beginnen, maar men komt dan bedrogen uit omdat er in dit vragen- en antwoordenspel zoo goeo a s niet over de d.stributie wordt gesproken. Wij hopen daaraan binnenkort eens een ai- zcnderlijk artikel te wijden en bespreken nu allereerst pagina 18 van het verslag, waai meerdere leden het betreuren, dat sommige vereenigingen hun feestavonden buiten de gemeente houden doordat verlenging van het sluitingsuur werd geweigerd. Zij wenschten daarom aldus de opmerking dezer leden den burgemeester als hoorn van de politie te vragen cf het niet mogelijk is wat meer vlotheid bij het toestaan van nachtpermissie ten behoeve van te goedet naam bekend staande vereenigingen te be trachten en willen voorkomen, dat de buiten gemeenten ten koste van onzen middenstand van bedoelde feestavonden profiteeren. Het college heeft daarop geantwoord, dai het toestaan van een later sluitingsuur door de politie geschiedt volgens algemeene rege len door den burgemeester vastgesteld en dat deze bereid is daarin een wijziging te bren gen ten behoeve van feestavonden van bona fide vereenigingen van volwassenen. Wij kunnen ons over deze toezegging slechts verheugen. Er is o.i. geen enkele reden om goedaar dige burgers en dat zijn vrijwel alle Alk- maarders die iliet hun vereeniging een feestje vieren of een partie de danse georga niseerd hebben, om twaalf uur als kinderen naar huis en naar bed te sturen. Men ont stemt daardoor een groot deel der ingezete nen en benadeelt de zaaleigenaren die in deze moeilijke tijden alle zeiltjes moeten bij zetten om aan hun financieele verplichtingen te kunnen voldoen. Hier is inderdaad plaats voor een zeer soepel optreden. De burgerij zal het over het algemeen de politie zeker niet kwalijk nemen wanneer zij het oog houdt op revolutionnaire of rumoerige bijeenkomsten waaruit ongere geldheden kunnen voorkomen of wanneer nachtverlof wordt geweigerd aan minderja rigen, die van de hun toegestane vrijheid misbruik maken. Wij gelooven de toezegging van den burgemeester aldus te kunnen opvat ten, dat ook vereenigingen van onvolwasse- neri een later sluitingsuur kunnen verkrijgen mits daarbij door ouderen behoorlijk toezicht wordt gehouden. Wanneer de toezegging van den burge meester door de politie met de steeds zoo ge roemde soepelheid zal toegepast worden, zul len de grieven van vereenigingsbesturen en zaal-eigenaren voor een zeer groot deel wor den weggenomen. In verband met het ongeval op den Helder- sche weg is door een der leden de vraag ge steld of de geneeskundige dienst niet eerder ter plaatse had kunnen zijn en B. en W. heb ben daarop nog eens medegedeeld op welke wijze het raderwerk van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst toen in beweging is gekomen. Wij hebben dat destijds ook uiteengezet en wij weten wel, dat ten slotte ieder zijn plicht heeft gedaan en men eigenlijk niemand iets kan verwijten. Dat alles zegt evenwel niets wanneer men de vraag stelt of de organisatie van onzen Eersten Hulpdienst thans zoodanig is, dat daaraan niets meer te verbeteren zou zijn. Vast staat, dat b.v. bij het ernstige ongeluk van 15 November de Gemeentelijke genees kundige dienst eerst na ruim een half uur op het terein van de ramp is verschenen, dat dit in de toekomst weer kan gebeuren en dat het heel wel mogelijk kan zijn, dat er zich dan onder de slachtoffers gewonden bevinden voor wie een half uur uitstel van geneeskun dige hulp den dood kan beteekenen. Wanneer de Alkmaarsche brandweer een half uur na hare alarmeering ter plaatse ver schijnt zou onze courant niet groot genoeg zijn om alle van verontwaardiging getuigen de ingezonden stukken te kunnen bevatten. Dan gaat het in hoofdzaak om het be houd van gebouwen, maar bij den Gemeente lijken geneeskundigen dienst gaat het om het behoud van menschenlevens, die toch nog al tijd hooger getaxeerd worden. Het heeft geen nut alle bijzonderheden bij de hulpverleening op 15 November hier nog eens de revue te laten passeeren. Vast staat, dat er hier ter stede leden van de transport- colonne van het Roode Kruis zijn. die voor alle wissewasjes met hun verbandtasschen op de fiets stappen en deskundige hulp ver kenen, maar die toen door niemand zijn ge waarschuwd en van wie b.v. het zeer actieve lid de heer Stoutjesdijk eerst een half uur na het ongeluk toevallig daarover iets van een voorbijganger heeft vernomen. Vast staat ook, dat de directeur van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst te zij nen huize niet telefonisch is gewaarschuwd, dat hij zich wandelend naar het ziekenhuis heeft begeven en met een paar verpleegsters is ingestapt toen de inmiddels bestelde auto daar was verschenen. Niemand is blijkbaar op de gedachte g komen, dat men door onmiddellijk op de fiets te springen binnen weinige minuten op de plaats van het ongeluk had kunnen zijn. Het Roode Kruis wordt niet gewaarschuwd en blijft dus weg en de gemeentelijke dienst wacht op een bestelden auto waardoor het ten slotte van de activiteit van den verhuur der en van het beschikbaar hebben van een wagen afhangt binnen welken tiid geneeskun dige hulp verleend zal kunnen worden Een raadslid heeft thans opgemerkt dat aanschaffing van een auto of uitbreiding van personeel de werking van den dienst zeer ten goede zou komen. B. en W. hebben tegen uitbreiding van personeel bezwaar en doen een beroep op de moeilijke financieele om standigheden als zij zich tegen de aanschaf fing van een eigen auto verklaren Dit laatste bezwaar kunnen wij niet dee len. Naast auto's voor den dienst, die onze gebouwen tegen vernieling door het vuur moet beschermen is een auto voor den dienst die gewonden van den dood moet redden niet minder noodzakelijk. Mocht men dë tijd daarvoor nog niet gekomen achten, dan is een andere organisatie van den Eersten Hulpdienst waardoor deskundig en verple gend personeel, zoowel van het Roode Kruis als van den Geneeskundigen dienst na syste matische waarschuwing onmiddellijk per rij wiel naar de plaats des onheils kan vertrek ken, o.i. een eerste vereischte. B. en W. hebben beloofd, dat zij met den Directeur van den Gemeentelijken geneeskun digen dienst overleg zullen plegen op welke wijze een snellere berichtgeving en een spoe diger hulpverleening kunnen worden bevor derd en wij vertrouwen, dat dit onderhoud in de organisatie van onzen Eerste Hulp dienst een doeltreffende verandering en ver betering zal brengen. Wat de reeds zooveel besproken en becri- tiseerde kunstsubsidies betreft kunnen wij ons in hoofdzaak aansluiten bij wat wij daarover het vorige jaar hebben geschreven Er was toen een bedrag van 2800 be schikbaar en B. en W. hadden, zonder den Kaad daarin te kennen, een som van niet minder dan 1000 daarvan eigenmachtig toegezegd aan het Comité voor Tooneeluit- voeringen om daarvan één, zegge en schrijve een, volksuitvoering te geven waarvoor ge gadigden toen op Pygmalion getracteerd zijn. Er is destijds heel wat te deen geweest over het feit, dat het Wllege dit vérstrekken de besluit had genomen zonder den Raad daarin te kennen en'de burgemeester heeft ten slotte ruiterlijk erkend, rat dit een ver gissing was geweest. Ondanks zijn dringend beroep op den Raad om dit bedrag toe te staan omdat B. en W. het nu eenmaal toege zegd hadden en het Comité al verplichtingen had gemaakt, bleken niet minder dan acht raadsleden genegen een voorstel-Keesom te steunen om het geheele bedrag van 2800 voor kunstdoeleinden te schrappen en naar de reserve over te brengen. Hadden B. en W. de toezegging niet definitief gedaan dan zou zeker de meerderheid van den Raad haar goedkeuring aan deze onverantwoordelijke subsidieverlening hebben onthouden Dat een dergelijk besluit zelfs in de oogen van de abonne's dezer tooneelvoorstellin^en geen genade kon vinden is destijds gebieken uit een adres waarin een vijftal weldenkende en vooraanstaande bezoekers een beroep op het Comité hebben gedaan, in deze voorAlk maar zoo moeilijke tijdsomstandigheden een dergelijk groote subsidie niet te aanvaarden wanneer het Comité reeds verplichtin gen mocht hebben niet meer van het geld te gebruiken dan daarvoor strikt noodzake lijk zou blijken. Wij weten niet of deze abonné's op dit schrijven ooit eenig antwoord hebben ont vangen. Ook wij hebben destijds op dit Comité waarvan de voorzitter de drijvende kracht is eenzelfde beroep gedaan en het zijn mo- reele plicht genoemd dit geld niet te acecp- teeren, maar nooit heeft iemand vei nomen dat men daarvan ook maar het kleinste deel tje aan de gemeente terug heeft gegeven Het is moeilijk na te gaan hoeveel er van het geld voor bedoelde „volksvoorstelling gtbruikt is want dit Comité is geen vereeni- gingsbestuur en daarom aan de abonné's geen financieele verantwoording schuldig Waar andere gesubsidieerde vereenigingen we denken b.v. aan de Openbare Lees zaal herhaaldelijk door het indienen van rekeningen en begrootingen, de haar toege kende subsidies moeten verantwoorden is dit Comité blijkbaar gemachtigd daarover naar willekeur en naar eigen inzicht te be schikken. Vc elk gedeelte der financiën voor net geven van opvoeringen, welk gedeelte voor reis- en verblijfkosten, voor het bezoe kn van voorstellingen in andere steden «c- bruikt wordt, het blijft voor de niet-ingewij- de'/'lOM der' f' "f' Vast staat' da' ".en de J 1000 der gemeente aangenomen en niets daarvan gerestitueerd heeft vnnr-^Mrdt dat d« bedoelde volks '?rf'lin» ten slotte niet meer dan 250 Cnmfté d e[ WOrdt zelfs beweerd, dat hei Comité de rest van het geld gebruikt heeft om het tekort van zijn financiën te dekken n i aarvan ook waar moge zijn riui strekken van mon^ gew°rden' dat bet ver- streKKen van 1000 voor het geven van epn volksvoorstelling men late zich door de neere?- Sa Ku"St al te 2fc€1 imP°' neeren in deze voor Alkmaar zoo moei lijke tijden een betreurenswaardige vergis sing is geweest. De leider van dit Comité, die op zijn mede leden een grooten invloed schiint uit te oeie- nen, heeft het vorig jaar gemeend een ver standige daad te doen door een vooraan staand lid der Sociaal-Democratische raads fractie als comité-lid No. 5 aan zijn garde toe te voegen. Wij willen niet nagaan in hoeverre deze toen voor de verspilling ran gemeentegelden mede verantwoor delijk is geweest, maar wij willen hier een woord van ernstige waarschuwing laten hooren omdat wij er niet zeker van zijn, dat van de zijde van dit Comité niet opnieuw een dergelijke aanval op onze stedelijke financiën ondernomen zal worden. B. en W. hebben onder het hcofd „Overige uitgaven voor kunstdoeleinden" een bedrag van 500 op de begrooting geplaatst en wanneer door een raadslid in het algemeen verslag gezegd wordt, dat men juist in dezen tijd goede kunst van hoog belang acht en dat volks voorstellingen zonder gemeentelijken steun niet voor verminderden prijs toegankelijk kunnen worden gesteld, dan is het niet moei lijk te voorspellen, dat wij hier naar His Masters Voice No. 5 hebben geluisterd. Gelukkig blijkt uit het voorloopig verslag, dat er thans weer leden van oordeel waren, dat het subsidie voor kunstdoeleinden geheel kan worden geschrapt, dat het nu geen tijd is voor het geven van volksvoorstellingen en dat, zoo men dit subsidie wil handhaven, men het beter voor de geestelijke belangen van de werkloozen zal kunnen gebruiken. Wij deelen deze opinie in alle opzichten. Het gaat niet aan een belangrijk bedrag toe te stoppen aan een organisatie, die daarvan een vorig jaar reeds buitensporig geprofi teerd heeft terwijl andere, die eveneens sub sidie vroegen, nul op het request hebben ge kregen. Tal van vereenigingen, die in het tee- ken der volksontwikeling staan, de Openbare Leeszaal, de Volksuniversiteit, de Kamermu- ziekvereeniging en zoo vele andere op het ge bied van tooneel, zang en muziek, kunnen haar begrootingen niet sluitend maken en moeten ter wille van de tijdsomstandigheden met een gedwongen subsidiekorting van niet minder dan 20 procent genoegen nemen. Hier zal het geld voor kunstdoeleinden bestemd, heel wat nuttiger gebruikt kunnen worden en wij steunen daarnaast gaarne het denkbeeld een deel van het bedrag in de kas te storten der commissie, die onder voorzitterschap van den heer Kohnert voor de ontwikkeling en ontspanning der werkloozen arbeidt, een werk, dat in cultureel opzicht van heel wat grootere waarde is dan de opvoering van een tooneelstuk waarvan men de keuze nog aan een comité moet overlaten, dat in den waan verkeert, dat het alleen en uitsluitend in staat is de kunstwaarde daarvan te beoor- deelen. Anderen hebben bepleit het geld te gebrui ken voor vermindering der steeds moeilijker op te brengen vermakelijkheidsbelasting, er de werkloozen eenige verlichting in de kosten der radiodistributie voor te geven, ofwel dezen post te schrappen en voor het subsidieeren van de kunst een beteren tijd af te wachten. De Raad staat voor een ruime keuze van mogelijkheden en wij kunnen slechts hopen, dat de commissie van raadsleden, welke het vorig jaar benoemd is om B. en W. van voor lichting te dienen een verstandig advies zal geven en het volk over de beslissing van zijn afgevaardigden in alle opzichten tevreden zal kunnen zijn. Men heeft dit jaar 1500 uitgetrokken voor verbetering van het hoofdgebouw van de A.l- gemeene Begraafplaats en wij steunen gaar ne het denkbeeld de wachtkamer niet alleen te verbeteren maar tevens te vergrooten. Bij verschillende begrafenissen van officieele of algemeen bekende personen is men bij slecht weer voor het houden van redevoeringen al leen op deze kamer aangewezen en herhaal delijk is gebleken dat ze te klein en voor dit doel volkomen ongeschikt is. Een aula van bescheiden afmetingen met meer zitplaatsen dan men tegenwoordig kan bieden, is bij een keurig verzorgde begraafplaats als de onze geen overbodige weelde, al erkennen wij gaarne, dat er geen bezwaar kan zijn daar voor een financieel gunstiger tiid af te v/ach ten. De omvang van dit artikel laat niet toe andere opmerkingen uit het algemeen verslag in den breede te bespreken. Wanneer men leest, dat de algemeene kosten van den dienst der Gemeentewerken plus minus 85 procent van het totaal bedragen en dat het Electri- citeitsbedrijf eenmaal opgericht om de gemeentenaren tegen de woekerwinsten van particuliere ondernemers te beschermen bij een begreoting van 475.200 een bedrag van niet minder dan 345.000 aan winst aan de gemeente kan uitkeeren, waarbij het reser vefonds nog niet eens in gevaar gebracht wordt, wanneer dus duidelijk is, dat hier een zeer zware indirecte en onbillijke belas ting wordt geheven, dan komt men onwil lekeurig in de verleiding aan deze opmerkin gen nog vele beschouwingen vast te knoo- pen. Evenwel, dat alles komt morgen en over morgen in den Raad, er zal in de eerstvolgen de etmalen meer dan genoeg over gezegd worden en wij zullen ongetwijfeld gelegen heid vinden er in onze raadsoverzichten uit voeriger pp terug te komen, Kaarten a 15 ct. verkrijgbaar in Hartland's Sigarenmagazijn, Langestraat hoek Hoog straat, 's avonds aan de zaal. HET DRAMA IN DE NAALDWIJKSCHE STRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbetering van hetgeen omtrent het drama in de Naald- wijkschestraat in Den Haag is gemeld, wordt nog medegedeeld, dat de dader niet van de straat af, doch staande in de gang van het per ceel moet hebben geschoten; de schoten zijn n.L door de voorkamerdeur gegaan en hebben in de kamer de vrouw, die achter deze houten deur stond om deze gesloten te houden, met het noodlottige gevolg getroffen. Bij zijn vlucht moet de dader de buitendeur waarvan de bovenste helft een glasruit was, daar het perceel vroeger een winkel is ge weest hebben opengelaten. Vervolgens is de boenbewoonster gaan kijken wat er aan de hand was. Zij heeft, aa de doodelijk getroffen vrouw te hebben zien liggen, het perceel dade lijk weer verlaten en in haar angst de voor deur dichtgetrokken. Inmiddels kwam de benedenbewoner thuis en deze heeft, daar hij geen sleutel bij zich had, de ruit van de voordeur ingeslagen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij zich op het tijdstip van het drama elders in de stad bevond. De dader is nog voortvluchtig. Comfort, gepaard aan degelijkheid en nuttig effect. Oordeel Zelf: 4 ruime zitplaatsen. Geruisclilooze gang.. Prima constructie, Eersie klas materiaal. Kortom: een ideaalwagen, voor den prijs vanaf f 1600.00 Vraagt inlichtingen en demonstratie bij SCHARLOO 2—4. TEL. 490. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Opheffing van een buslijn deswege. Nu de directie van de Ned. Spoorwegen het voornemen heeft om de bewaking van den spooroverweg nabij Nootdorp, in het traject van de Z.H.E.S.M. RotterdamScheveningen, uit bezuiniging op te heffen, heeft de directie van de autobusonderneming V.I.O.S. te Wate ringen, welke 'n geregelden dienst onderhoudt tusschen Delft en Nootdorp, aan Ged. Staten verzocht dit traject te mogen opheffen met in gang van den datum, waarop de overweg niet langer bewaakt zal worden. Op dit traject wordt toch reeds groote aandacht gevraagd van de chauffeurs voor twee onbewaakte over wegen en de directie van V.I.O.S. acht zich tegenover het publiek niet verantwoord, in dien nu nog een derde onbewaakten overweg, waarlangs des zomers 80 tot 90 treinen daags passeeren, moet worden gepasseerd- KORTE BERICHTEN. Naar de Tijd verneemt, zullen dit jaat geen veilingen van inlandsche tarwe vanwege de regeering meer worden gehouden. Colbertcostuums chemisch reinigen f 2.50 Japonnen - 2. Mantels - 2.50 Regenjassen of -mantels - 2.50 Op alle andere goederen 20 °/0 korting.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1