uyïïfassASfiifa:su*"» Spoct £aud: en luinbouux Vtaaq. en Aanbod 'f-tooinciaal Wat de eeuwen zongen. Rust, kalmte en zelfbeheersching - heeft dr. Naber steeds dapper verdedigd, o.a. in een in de Wereldbibliotheek versche nen werkje „De ster van 1572". „De Hollandsche Archiraedes" noemt hij Drebbel en dat hij in zijn bewondering niet te ver gaat blijkt uit het feit, dat de scherp zinnige 17e eeuwsche Hollandsche natuur kundige een perpetuum mobile vervaardigde, dat inderdaad onafgebroken liep! Dr. Naber heeft er een model van vervaardigd. Het is een vat met door glas afgesloten lucht, dat door de veranderingen van temperatuur en druk in beweging wordt gehouden. Daar on ze athmospheer steeds aan veranderingen on derhevig is, blijft het perpetuum mobile voortdurend, dus eeuwig in beweging, ook al is het dan geen perpetuum mobile in den en- gen zin des woords. Op de vraag of Drebbel het samengesteld microscoop heeft uitgevonden, antwoordt dr. Naber bevestigend. En hij voert hiervoor o.a. aan, dat Drebbel reed vroeg met lensen werkte. Zoo zou hij eens, een groote lens van ijs als brandglas gebruikend, een boompje, over de Alkmaarsche stadsgracht heen, in brand hebben gestoken. Aan tijdgenooten dit te herhalen Als het levenswerk van dr. Naber mag ze ker wel de sirene genoemd worden, die hij tot een practisch bruikbaar muziekinstrument construeerde, waarin een Cagniard de la Tour en een Holmholtz niet konden slagen. Dr. Naber noemt het een „tooverfluit" en ze ker is het een der merkwaardigste muziekin strumenten in de laatste drie eeuwen gecon strueerd. Beter dan het orgel geeft het de vox humana weer, timbre en vibrato heeft men volkomen in zijn macht. Behalve physicus en historicus getuige o.a. zijn navorschingen naar leven en werken van Drebbel is dr. Naber ook en vooral philosoof. Hij interesseerde zich uitermate voor het theorema van Pythagoras, dat hij in zijn antieken, eenvoudiger en vruchtbaar der vorm herstelde, voor vraagstukken als de Egyptische driehoek, de regelmatige licha men, de Sactio Divina (Gulden snede) en veel van zijn denken is vervat in een van zijn be langrijkste werken: „Meetkunde en mystiek". 'Jaren lang propageerde dr. Naber denkbeel den tot het bereiken van betere resultaten in 't onderwijs en vele van deze ideeën zijn door de moderne paedagogie aanvaard. Dr. Naber behoorde ook tot de oprichters van de Neder- landsche vereeniging voor luchtvaart, ja, zelfs was hij toen de eenige physicus temid den van het dozijn mannen, dat onder leiding van generaal Snijders het initiatief nam. B. En plotseling was bij den engel een schare van het hemelsche heirleger, die God prees en zeide; Eere zij God in den hooge en vrede op aarde on der de menschen in wie Hij welbehagen heeft. Het oude bijbelsche verhaal uit Lucas 1 heeft de eeuwen geïnspireerd tot zingen. Al staat daarin niets van een zang der engelen, de wereld heeft het aldus opgevat, laat de engelen de blijde boodschap aan de gedruk te menschheid uitjubelen en zingt zelf de vreugde „die al den volke wezen zal". En er is één lied, dat in de germaansche landen door jongen en ouden wordt aangeheven en dat bij den lichtenden kerstboom niet mag ontbreken. Het is het „Stille Nacht, Heilige Nacht". Een eeuw en langer heeft men het gezon gen. Men wist noch wie de dichter, noch wis de componist was. Doch men zong het; het beantwoordde aan wat Kerstlied moest zijn: het was sober en vroom. Toen werd er ver teld, dat Michael Haydn, een broer van den grooten componist, het getoonzet zou heb ben. Ook waren er, die het lied voor een volksschepping uit Tirol of Stiermarken hiel den of een nog al groot verschil voor een compositie van Beethoven Maar de zaak is nu opgehelderd. Bekend en bewezen schijnt het te zijn, dat de maker van den tekst was de dorpsgeestelijke Jose!: Mohr in Oberndorf bij Salzburg, die zes strophen dichtte op 24 December 1818. Dien zelfden dag gaf hij zijn werk aan den muzi- kalen hulp-leeraar Gruber, die het terstond op muziek zette Eenige uren later werd het gezongen. Het orgel in het Oberndorfsche kerkje was echter onbruikbaar; het kon het nieuwe lied niet begeleiden. Doch in de Kerstmis werd het vervangen door een gui taar. Dichter en componist zongen samen het lied: een klein vrouwenkoor herhaalde tel kens den slotregel van elke strophe. De me lodie sloeg in; de muzikale dorpsbewoners onthielden haar gemakkelijk; de tekst werd gecopieerd. Door een handschoenen-fabrikant die jaarlijks de Leipziger Messe bezocht, werd het lied in Leizig bekend en vandaar begon het zijn zegetocht door de germaan sche landen en overal klinkt het: „Stille Nacht, Heilige Nacht". Maar de oude, de heel oude Duitsche Kerstliederen, die uit de 15e en 16e eeuw. worden gezongen, zonder dat men van de meeste de namen van dichter en compo nist kent. Waar zij ontstonden, weet men ook meestal niet. Ergens ontstonden zij en werden zij gezongen, door geslacht aan ge s acht overgedaan; zij verkwikten de men schen door hun vrome gedachten en hun vro- Sf.jLanken: dat was genoeg. Als anonyme weldoeners heten dichters en toonkunste naars hun geestelijke gave den tijdgenooten en die dezen opvolgden, na Hoe oud is niet en hoe ontelbare malen nachtslied"feZ°nRen het Keulsche "Weih Dank sagen wir alle mit Schalie dem Herrn unserm Gott, der durch sein Geburt uns erlöset hat. Ouder nog is het volgende uit Trier: Mijn Hertz ist ervüllet mit vrolichkeit; Von vreuden mois ich syngen. Und ist upgegangen dat licht der selichkeit Laist uns mit systen stymmen 1) clyngen Het spreekt van zelf, dat het Kerstlied te verheerlijking van „het Kindeke" meermalen toon en rhythme aanneemt van een wiege lied. Men ging immers in heel oude tijden naar de Middernachtsmis of de Vroegmis om er een Christuskind, dat in een kribbe lag, te aanbidden en te wiegen. Daaraan herinnert de tekst van een lied, dat ontleend is aan de Straatsburgsch Gezangboek van 1697, en waarvan de woorden, gemoderniseerd, lui den: Seid still, ihr Wind' Las schlafen das Kind, All Brausen sei fern, Es ruhen will gern. Schlaf' Kind und tu die Aeuglein zul Schlaf und gib uns die ewige Ruh! Ihr Stürme halt' ein. Das Rauschen laszt sein, Seid still, ihr Wind', Laszt schlafen das Kind. Dit lied doet denken aan den tekst van een compositie van Hugo Wolf, die, naar men zegt, ontleend is aan een oud Spaansch Ma- rialied en dus ook weer naar verre eeuwen terugvoert. Ziehier de woorden op Wolf's toondichting: Die ihr schwebet um die Palmen in Nacht und Wind, Ihr heil'gen Engel, stillet die Wipfel, Es schlummert mein Kind. Ihr Palmen von Bethlehem in Windes- brausen, Wie möget ihr heute so zornig sausen. O, rauscht nicht also! Schweiget, neiget euch leis und lind; Stillet die Wipfel, es schlummert mein Kind. och gaat onze voorkeur naar het oude Kerstlied in zijn ouden vorm, naar het klas sieke van Luther: Von Himmel hoch, da komm ich her Und bring euch neue gute Mar; Der guten Mar ich bring so viel, Davon ich sing'n und sagen will. Dat zijn blijde, vrome klanken uit een een voudige, overvolle ziel, die God prijst in zijn liefdegaven; die klanken zijn meer dan vier eeuwen oud en kunnen gehoord worden naast die andere van het bekende lied, dat steunt op de oud-testamentische profetie: Es ist ein Ros entsprungen Aus einer Wurzel zart, Wie uns die Alten sungen: Aus Jesse kam die Art, en dat in 1609 door Praetorius vierstemmig gezet werd. We kunnen nog verder terug, naar het „alte Passional" uit de 13e eeuw, waarin Christus als een volksheld wordt verheerlijkt. Hij wordt geboren in een stal. ein Dach zwisschen zwei Hausern empor; Nicht viel Wande waren da vor. Os en ezel knielen voor het Kindeke, dat door Maria in winselen wordt gewikkeld, waarbij de Engelen behulpzaam zijn. En op <le velden van Bethlehem Die Hirten da vernahmen wie zu den Engeln kamen viel himmlische Ritterschaft Die horten sie in groszer Kraft mit einander schreien droben. Ihre Stimmen weinten im Loben. Hier, in dit lied, leeft de gedachte voort van de middeleeuwsche voorstelling: de hemel is ingericht als een burcht. Op aarde is de Verlosser, die geboren wordt, de „arme Christ"; de hemel is bevolkt met „Ritter schaft", heerscharen, die van vreugde weenen en luid schreeuwen over het wonder der menschwording. De hemel is een koninkrijk. Daar zit „Gottvater" met hooge kroon en kroningsmantel en Rijksappel op een prach- tigen troon en zendt „het Woord" naar de aarde, beneden Hem. En als „het Woord" op de aarde komt, wordt het „Vleesch", en het Kerstwonder is geschied, en zoo kan Reimar von Zweter, een oude minnezanger, zingen: Aus Liebe ward Gottvater jung, Der alte Gotte ohn Ende, Von Himmel tat er einen Sprung Herab in dies Elende. All andrer Wunder sei geschwiegen Den Himmel die Erd hat überstiegen, Das sollt ihr als Wunder wiegen. Himmel unten, Erde oben Das Liebeswunder soll man loben, Als aller Wunder Wunderproben. Nog ouder in het oudste Duitsche Kerst gedicht, is Christus een koning, een machtig germaansch vorst; zijn jongeren zijn adel lijke heeren van zijn gevolg. De „Heliand", oud-Saksisch gedicht van de 9e eeuw, noemt Christus „Drohting" (Koning der volkeren), Weroldcuning (wereldkoning), Cuningo rikarst (Rijkste Koning), Allaro cuningo craftigest' (Sterkste aller Koningen), Hold herro (Goedgunstige Heer). Bij de kribbe van Bethlehem staan zijn „beminde mannen", zijn „gevolg", rondom. Ridderlijk staan zij ge reed hem, den goddelijken „munbero" (be schermheer), met buiging van hoofd en knie te ontvangengen. Zoo hebben de eeuwen het Kindeke gezet in het kader harer eigen gedachten. Zoo hebben de eeuwen gezongen, overtuigd van het won der: het licht, dat de duisternis overwint; dc- verlossing van drukkende banden; de over winning van de liefde. Ook wanneer later in de middeleeuwen de Kerstliederen meer Ma ria-liederen worden, blijft toch de gedachte aan Christus' koningschap over de wereld ongerept, zooals in het volgende, dat als Kerst-wiegelied in de kerken werd gezongen en waarbij vroolijk gesprongen en gedanst werd. Seid fröhlich und jubilieret Jesus dem Messiae Der die ganze Welt regieret Ist ein Sohn Mariae. Jauchzet un springet, Klinget und smget Hodië, hodië, hodië (heden) Ist geboren Christ, das Söhnlein m Mariae, Mariae, Mariae, Mariae! Als de middeleeuwen lang voorbij zijn, hiTr'nH1 13f eeAuw 1}0g eens een „dichter bij Gods genade, Angelus Silesius", de mid deleeuwsche mystiek in mooie verzen uitzin gen. Het mysterie der „Godsgeboorte" te Bethlehem, Adam's schuld gedelgd, geeft hem deze regels in de pen* Merkt: in der stillen Nacht wird Gott eindKindgeboren, und wiederum ersetzt was Adam hat verloren, Ist deine Seele still Und dem Geschöpfe Nacht, So wird Gott in dir Mensch Und alles widerbracht. In dit lied ligt de stemming van den Kerst nacht: de ziel ontvankelijk te doen zijn voor iet licht, d.w.z. voor de verzekerdheid, dat er een kracht is, sterker dan het kwaad. Het is de fundamenteele gedachte der menschheid, die zonder die verzekerdheid niet zou kunnen voortkaan op haar moeilijken gang, de eeuwen door. Het is het geloof aan een toekomst van vrede en vreugde. 1) „met onze zoetste stemmen". A. J. B. B Voetbal. HET KERSTPROGRAMMA VAN DEN K. N. V. B. De beide Kerstdagen zijn door den K. N. V. B. bestemd geworden, om de afdeelingen gelegenheid te geven, eenige achterstallige wedstrijden in te halen. Voor enkele clubs is dat noodig, voor andere (de meeste) niet en als men eens ziet hoe flink de competitie op geschoten is, dan had men beter kunnen doen, om er een geheele kerstvacantie te geven aan de voetballers. In Oost en Noord wordt niet gespeeld. Daar houdt men werkelijk vacantie. Wat het Noorden betreft, is dat heel goed gezien, want 't zou al heel gek móeten loopen, als Velocitas' kampioenschap zoo laat kwam, dat deze slot-competitie er door verlaat zou wor den! En in het Oosten zal wellicht pas de aatste wedstrijd de beslissing brengen, doch daar gaat alles zoo regelmatig, dat een sto ring bijna uitgeschakeld is! In het Westen hebben een paar ontmoetin gen plaats, die voor de betrokken clubs zeer zeker van belang zijn. Daar is allereerst lïlauw WitH.D.V.S. Blauw Wit heeft tot nog toe geen enkelen wedstrijd kunnen win nen, doch ze heeft nu zeker een fraaie gele genheid, om 1932 goed te beëindigen. Wint Tlauw Wit, dan wordt de toestand zeer span nend, want dan zitten naast de Amsterdam mers, ook Hermes, A.D.O., 't Gooi, R.C.H en H.B.S. in de knoei! D.H.C. ontvangt V.S.V. en moet winnen, wil ze niet heelemaal achteraan komen. Nu reeds is Feijenoord drie punten voor; wan neer het er 4 of 5 woraen. is de zaak voor Delft vrijwel hopeloos. D.H.C. zal echter wel zorgen, dat een nieuwe teleurstelling uitblijft In de andere afdeeling gaat V.Ü.C naar K.F.C. Hoewel K.F.C. de beste kansen heeft, is een V.U.C.-zege toch niet uitgesloten. In dit geval zou West-Frisia een leelijke dobber hebben! Doch ook bij een V.U.C.-nederlaag zijn de Enkhuizers nog lang niet veilig. In het Zuiden speelt P.S.V. thuis tegen Longe, de club, die dit jaar lang haar eenige concurrent was, doch later afzakte. Echter, ook P.S.V. speelt niet meer zoo onweerstaan baar en het is de vraag, wie van de twee nu eigenlijk het vlugste haar spel terugvindt. Voorloopig heeft P.S.V. de beste papieren. Middelburg trekt naar Maastricht en zal wel ondervinden, dat M.V.V. thuis feitelijk ongenaakbaar is. Verder heerscht er overal stilte in de eerste klasse, behalve dan de talrijke vriendschap pelijke ontmoetingen, die georganiseerd zijn tegen buitenlandsche en inheemsche clubs. DE TWEEDE KLASSE. Alcmaria trekt Maandag naar Amster dam, om nu eindelijk eens een bezoek aan Zeeburgia te brengen. Dat beteekent een moeilijke tocht voor de withemden. En toch wanneer er één puntje uit al de Amsterdara- sche wedstrijden gehaald kan worden dan is dat wellicht tegen Zeeburgia. Het spel der andere tegenstanders en de velden van T.O.G., V.V.A. en D.E.C., het zijn beide fac toren, die Alcmaria bijna nimmer kan over winnen. Tegen Zeeburgia kan het echter een aar dige ontmoeting worden en hoewel men alge meen geneigd is, nu de Amsterdammers een beste kans te geven, weten wij, dat Alcmaria haar huid heel duur zal verkoopen en zelfs in staat is, voor een verrassing te zorgen. Wel nu, eindigt 1932 dus met een onverwachte overwinning, het feest in Januari zal er des te gezelliger om zijn! ■H.F.C. krijgt bezoek van D.W.S. Hier spe len dus de twee groote concurrenten tegen elkaar en feitelijk kan hier van een beslissen de ontmoeting gesproken worden. In Amster dam speelde H.F.C. gelijk en dat zou dus mogen wijzen op een overwinning thuis. Zoo erg gemakkelijk zal dat echter niet gaan, want D.W.S. is zeer sterk. Wij gelooven zelfs, dat v. d. Meulen het drukker zal krij gen, dan zijn collega, doch wen gelooven ook, dat juist de verdedigingen den doorslag zul len geven. En daarom heeft H.F.C. een klein kansje! x DE VIERDE KLASSE. Alkmaar speelt deze keer thuis tegen Uit geest. 't Wordt nu toch hoog tijd, dat Alk maar eens wint, doch dan dient er 90 minuten met 100 enthousiasme aangepakt te wor den. Uitgeest zal echter geen gewillig slacht offer blijken en zich danig verweren. Maar is dat misschien geen aanleiding, om voor een verrassing te zorgen? Komaan, Go ahead weest uw naam getrouw aan en zorgt voor twee winstpuntjes! Q S. C.—Schagen brengt een overwinning van de thuisclub en Beverwijk zal thuis haar doelgemiddelde flink verfraaien ten koste van D. T. S LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN We kunnen deze keer al buitengewoon kort met ons overzicht zijn, zulks in verband met het feit, dat er in al de —door ons te verwer ken klassen, slechts één luttele wedstrijd is vastgesteld geworden, en wel in het Westen, waar de ontmoeting W.F.C. V—K.F.C. III beschouwd kan worden als een zoogenaam den inhaalwedstrijd. Geheel van belang ont bloot is deze ontmoeting trouwens niet! Hoe wel er op voetbalgebied nog heel wat rare fpfS rT gebeuren, kan men dit treffen feitelijk beschouwen als de laatste troef voor de Koogers. Verliezen voor K.F.C. beteekent niet a"een dat zij op haar concurrenten nog twee achterstallige wedstrijden heeft die zii dient te winnen, doch dat zij dan tevens nod over vier verliespunten meer beschikt dan de Boys en Assendelft. Met deze wetenschap voor oogen, zullen de Koogers dan ook ongetwijfeld heftig strij den" in deze halve derby voor de overwinning enwij geven hun dan ook kans op beide winstpunten. HET KERSTPROGRAMA. (2de Kerstdag). K. N. V. B. 2de klasse A. Zeeburgia—Alcmaria. Res. 2de kl. A. Alcmaria II—Westfrisia II. 4de klasse A. Alkmaar—Uitgeest. Verder wordt hier nog gespeeld Alphen Bloemendaal, waarbij de bezoekers kunnen winnen. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. KENNEMERLAND. De afgeloopen week stond in tegen stelling met de vorige week weer in het teeken van een lusteloozen»handel, veel over schot dat zoo goed als niets of geheel niets opbracht, en over het generaal lage prijzen. Dat behoeft niemand te verwonderen. Zoo dra mooi zacht weer intreedt is het als regel misère en nog meer geldt dit voor de tweede ïelft van December. Het is de gewone re actie op een week waarin de vorst zij het dan lichte vorst - den scepter zwaait. Daar bij komt nog dat de aanvoer weer bijzonder groot was en ook dat is een gewoon ver schijnsel, omdat er na een vluggen handel weer zeer veel wordt aangevoerd. Boerekool, die zeer ruim werd aangevoerd, zat hopeloos in den put. Zeer lage prijzen van 0.10— 0.20 per kist waren schering en inslag en nog geen vijfde gedeelte van den aanvoer kon 0.200.30 per kist halen. De aan voer van spruiten was al heel abnormaal. Men vraagt zich wel eens af, waar komen al die spruiten vandaan, doch als men de talrijke handelaren, zij het dan gelegen- leidshandelaren, ziet, is het weer verklaar- )aar. We gelooven dat voorloopig de lust tot aanvoeren wel bekoeld zal zijn, want de zeer lage prijzen, die op het einde der veiling- dagen tot het laagst mogelijke peil daalden, zal de lust wel benemen. De prijzen der spruiten waren (het gemiddelde over de week) 6.509.50 per 100 K.G., doch alleen voor mooie kwaliteit, 't restant gold minder, terwijl de extra gesorteerde spruiten iet nog tot 12 per 100 K.G. brachten. De aanvoer van diverse koolsoorten (z.g. stapel producten) was groot genoeg met lage prij zen van 12.25 per 100, alleen groene rooi gold beter, n.1. 3.505.50 per 100 stuks. Bloemkool werd in onbeduidende par tijtjes aangevoerd en de kwaliteit was matig, de prijzen 48.50 iper 100 stuks. Andij vie werd nog ruim aangevoerd, met sterk wisselende prijzen. Mooie andijvie was in trek, doch 2e en 3e kwaliteit gold weinig, de prijzen waren 0.15—0.80 per kist. Prei, die ruim werd aangevoerd en grootendeels van superieure kwaliteit, zat in den put. De handel was lui, wat tot uiting kwam in de prijzen van 5.50—9 per 100 bos. De aanvoer van witlof was niet groot, terwijl de kwaliteit den toets der critiek kon door staan (dit in tegenstelling met de laatste twee weken toen het niet mooi was). Indien we den luien handel bezien was de prijs van witlof niet slecht, n.1. 16—23 voor le soort en 6.5010 voor 2e soort, alles per 100 K.G. Bospeen werd sporadiscn aangvoerd; daarentegen was er ruime aan voer van breekpeen, die in mooie kwaliteit 11.25 per kist opbracht. Uien werden niet ruim aangevoerd en toch was de handel traag, de prijzen 3—4.50 per 100 K.G. De aardappelenhandel zit nog steeds met een groot surplus waarvoor geen koopers zijn omdat door de hooge tariefmuren uitvoer niet wel mogelijk is. De prijzen bepa len zich naar kwaliteit en de reputatie die de verkooper 'bezit, doch blijven beneden de 4 per 100 K.G. Alleen voor duinaardap pelen en ook buiten de veiling om, gelden een ietsje hooger prijzen. De aanvoer van de overige artikelen was niet groot, doch niette min lage prijzen. Bijv. prima selderie en pieterselie (zware bossen) golden slechts 2.504.50 per 100 bos, terwijl afwij- kende kwaliteit geen bod kon krijgen. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. Koopjes. Gebruiktte Rijwielen: Dames fiets 18.50, Heerenfiets met Torpedo als nieuw 15.50—17.50—12, Jon gensfiets 12, alle met garantie. NIEROP, St. AnnaDraat 41. Kapokbed met kussen 7.50, mahonie Buffer 19, beste Fornuizen vanaf 6 pracht Divans 10. Alle soorten Tafe'i, Stoelen, Kasten enz. z. g. a. n. J. L. Sost- man Jr., Verkooplok. Ridderstraat 10. Gemakskoffer met pot 6.50, Zi^T stoel met pot z. g. a. n. 12.50, Ledik»«I 2.50, mooie Gaskachel 8.50, w Lits-jumeau met spiraalmatrassen enz. DEKKER, Laat 18' J Zoo goed als nieuw Blauwe cn Zwarte H. Costuums, Winterjassen, Gabardines Capes, Jongenssportpakjes, MeJsjesman tels, lappenbuks, div. Colberts en Panta lons. Nieuwpoortslaan 85. TE KOOP EEN AUTO, Essex, prima in orde. Te bevr. K WIEDIJK, Groet, Gem. Schoorl. TE KOOP EEN RADIOTOESTEL lamps, overcompleet. Te bevragen Lindenlaan 9. Alhier. Te koop gebr. H. Rijwielen ƒ4, 7.50, 6, tevens gebr. Damesrijwielen 11.50, 7 50, 5, gebr. losse frames 1.50. LIMMERHOEK 18. Zeer mooie Piano, zonder gebreken, prachtigen toon, voor slechts 75, mooi Buffet z. g. a n. 22.50, pracht Orgel- bank 7.50, 4 Stoelen en 2 Crapauds, pracht stel 65. DEKKER. Laai 182. Di«nChf frri8 z a n 15, pïtaJ DE RIJWIELHAL heeft nog eeri^ prima gebruikte DAMES- en HEERnv RIJWIELEN voor spotprijzen J. HENSTRA, Laat 158—160. HEILOO. Onder presidium van den heer M San gers hield de polder „Het Maalwater"' «T" vergadering in de „Rustende Jager". De goed bezochte vergadering was zeker een gevolg van het bedanken van den heer P. Vos, secretaris-penningmeester van den polder. 1 De voordracht luidde: G. Blomberg F 1 Jonker en J. Schuijt. waarvan de eerste zich terug trok. Daarna werd candidaat gesteld de heer C. A. Rotteveel. Gekozen wend de heer J Schuijt met 16 stemmen tegen 13 nr> den heer Rotteveel. op In de vacature N. Blokker, die wegens hoogen leeftijd bedankte, werd gekozen de ïeer H. Mulder Mzn. Bij de sluiting werd door den voorzitter een woord van afscheid en waardeering ge uit tot den heer N. B!okker, bestuurslid die wegens hoogen leeftijd (bijna 70 jaar) heen ging. Tevens sprak de voorzitter een woord van afscheid tot den heer P. Vos secretaris- oenningmeester van den polder, waarna de ïeer P. C. Rike te Alkmaar namens de inge landen werden toegesproken en hem dank werd gebracht De wensch werd uitgespro ken. dat zij nog een aantal jaren van hun wel verdiende rust kunnen genieten. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Zuidscharwoude—Broek op Langendijk van den Bond voor Staatspension- neering hield Donderdagavond een propa- ganda-avond ten lokale van den heer P Kramer, alhier. De zaal was vrij goed bezet. Een flink aan tal ouden van dagen had aan de uitnoodi- ging om aanwezig te zijn, gehoor gegeven. De voorzitter, de heer J. du Burck opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Spr. herinnerde er aan, hoe twee jaar geleden in deze zelfde zaal een propa- ganda-avond is gehouden. Spr. wees op de noodzakelijkheid, dat de Staatspensionneer- ders van zich laten hooren, voor dat de 4- jaarlijksche verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden, opdat de menschen weten, wat hun bij de verkiezingen te doen staat. De ouden van dagen, die hier aanwezig zijn zijn het sprekend en levend bewijs van deze noodzakelijkheid. Spr. ging na, hoe er voor den ouden dag van hen die in loondienst zijn, is gezorgd door de Invaliditeitswet Doch ook is er iets voor de anderen gedaan Die kunnen zich vrij willig verzekeren en zelf de premie betalen. Doch dat is voor velen te bezwaarlijk en door deze wetten is „Oud en Arm" de wereld nog niet uit geholpen. Spr. betoogde uitvoerig waarom premie- vrij staatspensioen niet onzedelijk is, om ouden van dagen een pensioen van 3 gulden te verschaffen. Hierna was het woord aan den heer Piet Cloeck van Beverwijk, die met een geestige inleiding de stemming er dadelijk goed in wist te brengen en met zijn verschillende hu moristische xn ernstige liedjes buitengewoon succes behaalde. Vervolgens werd de bekende bondsfilm „Oud en Arm"' vertoond, waarna de voor zitter dezer goedgeslaagden propaganda- avond sloot onder dankzegging aan allen, d'e door hunne medewerking hiertoe hebben bij gedragen. BEVERWIJK. In t Kennemer Theater werd Donderdag avond door de leden der moderne arbeiders beweging, onderdeel van de plaatselijke afd. der S. D. A. P. van Beverwijk en Wijk aan ZeZe en Duin een groote openbare kerstver gadering gehouden, waarin als spreker op trad de heer W. v. d. Vall uit Alkmaar met het onderwerp „Het licht schijnt". Spr. begon met te zeggen, dat er een strijdvraag is of sociaaldemocraten op christelijke feestdagen bijeenkomsten mogen uitschrijven onder de leuze van het christe lijk karakter. Men zegt zoo vervolgde spr. deze dagen kunnen niet door ons geëigend wor den. Wij zien, zegde de heer v. d. Vall. de waar heid hiervan geenszins in, doch al ware dit zoo, het kerstfeest zei spr., kan wel terdege door ons gevierd worden en wel om deze symbolische reden dat het licht de duisternis overwonnen heeft en weer gaat stralen. Het kerstfeest zegde spr., is het zonne- wendefeest dat reeds zoo oud is als in de oertijden en het licht wat spr. bedoelde, is de symboliek die de menschheid voorstelt: Volksvrijheid, vrede en welvaart. Vervolgens stond spr. nog even stil bij het fascisme en het bolsjewisme, dat tegenwoor dig vooral bij de jeugd maatschappelijk onheil sticht. Ook de armoede welke op het platteland heerscht als een gevolg onzer kapitalistische en christelijke regeering welke hier nog erger gevoeld wordt als in de steden, werd door spr. met voorbeelden verduidelijkt. Aan 't slot van zijn betoog verheugde hij zich over dit eenc belangrijke lichtpunt dat in deze dichte en ondoordringbare maat schappelijke duisternis straalt, n.1. dat onder onze arbeidersbeweging het gevoel van of fervaardigheid. saamhoorigheid en solidari teit met den dag sterker wordt. Ook dit toonde hij met voorbeelden aan. HENSBROEK. Woensdag vergaderde de IJsclub alhier onder voorzitterschap van den heer Wit. Deze deelde mede dat de Koninklijke goed keuring op de Statuten is ontvangen. Aan gaande de ziekteverzekering van baanperso- neel zeide hij dat deze is verzekerd door den bond en dat dit over alle bondsafdeelingefl wordt betaald (drie cent per 1 arbeids loon).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10