Bij Verkoudheid 3&idtenland EGMONDBINNEN. HOOGKARSPEL. WOGNUM. HOORN. DE STREEK. PROVINCIALE STATEN. Voor- en nazorg voor geestes zieken. Het wegenfonds. De politiek der bedrijven. Het contract van de „Zaanland". Het hek om het provinciale duingebied. TEXEL. DE REGEERING-DE BROQUEVILLE MET 20 STEMMEN IN DE MEERDERHEID. POLITIEKE MOORD OP STRAAT. FINGERHUT OPNIEUW VRIJGESPROKEN. BRUTALE STRAATROOF. NORMAN DAVIS' MEENING OVER DE ONTWAPENING. DE RADIOREDE VAN DEN PAUS. Om 12 uur M. E. T. IN EEN KRATER AFGEDAALD. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De geïnterneerde vrijscharen» VIJF DOODEN BIJ ONTPLOFFING. CHERON BRENGT RAPPORT UIT OVER DE FRANSCHE SCHATKIST. DUNIKOWSKI VOOR HET GERECHT. NOG EEN SLACHTOFFER DER NIOBE BIJGEZET. PLUNDERINGEN IN SPANJE. MET DE ZIEKENAUTO VERONGELUKT. Moi? was ingekomen een schrijven van den nd dat iedere afdeeling op den te houden :0!acdair een lid mag laten meedingen het- voor hardrijden of schoonrijden. Z,J Rekening penningmiester. Ontvangsten 140,27X, uitgaven 22.50, H f 117 77 ^Oo de boerenleenbank staat een bedrag van 115,63. De penningmeester ontving een woord van Aaa Bespreking contributie. Op voorstel van den heer Kolder werd be sloten dit jaar de contributie van de leden niet eerder op te halen dan wanneer het ijs sterk genoeg is om te rijden. Bestuursverkiezing. Aftredenden waren Jb. v. d. Molen en D Leegwater. Beiden werden herkozen. In de vacature Ounder werd gekozen de heer K. Gelder. Daar de rondvraag niets opleverde volgde sluiting. Küsvereeniging. Donderdagavond hield de r.k. kiesver. haar jaarvergadering. Daar de voorzitter verhinderd was, leidde de vice-voorzitter, de heer Straathof, de bijeenkomst. Na de gewo ne zaken: openen, notulen, jaarverslagen en rekening en verantwoording werd de contri butie bepaald op 20 cent. Wie invloed op de candidatenlijst wil uitoefenen moet zich vóór 1 Jan. als lid opgeven. Na eenige bespreking werden tot candidaten voor de Tweede Kamer opgegeven: Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar; Ch. van de Bilt; Jac. Groen (Zuid- jcharwoude) en P. G. van Wees (Nieuwer- Amstel). Vervolgens hield pastoor Looyaard een schitterende lezing. De opkomst was ditmaal beter dan in vorige vergaderingen. LIMMEN. Door de r. k. kiesvereeniging is can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Jac. Groen Azn. te Zuidschar- woude. In tuinderskringen zal deze candidatuur zeker gesteund worden. aVn den tuinder J. Brugman zijn een 5 a 600-tal bloemkoolen van het veld gesne den en meegenomen. Voor den eigenaar betee- kent dit een schadepost van ongeveer 50 De politie reeft de zaak in handen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer Jb. Stam. Tot secretaris-penningmeester van het waterschap „Drechterland" is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd de heer mr. P. S. Winkel te Alkmaar. Hoewel door de vorst eenige dagen ge leden vrij wat bloemkool ernstig heeft geleden en aan de veiling alsb esmet wordt uitge worpen, is er gelukkig nog een massa Over gebleven. Alleen deze maand zijn reeds 2 millioen stuks verveild, terwijl er nog groote hoeveelheden te veld staan. In de middagvergadering van Don Jerdag van de Prov. Staten kwam de heer Verschure (r.k.), lid van Ged. Sta ten, aan het woord. Spr. betoogde, dat voor- en nazorg, zooals door dr. Heyermans is bepleit, ook door Ged. Staten noodzakelijk wordt geacht Ged. Staten zullen nagaan op welke wijze de provincie aan dit werk zal kunnen deelnemen. Komende tot de opmerkingen over de uitbreiding van het aantal uitwonen den, zeide spr., dat de gelegenheid voor inwonenden gereserveerd is. Wordt nu een deel daarvan uitwonend, dan komt dit voor de provincie belangrijk duur der. Ged. Staten zullen hieromtrent nader overleggen. Voorts deelde spr. mede, dat Ged. Sta ten in de Januari-vergadering met een voordracht zullen komen tot verbete ring van de verblijven der onsociabelen De kosten zijn geraamd op 300.000. De mededeeling van mevr. Miedema over de aanschaffing in het komende halfjaar van 50 pet. Nederlandsch en 50 pet. Argentijnsch vleesch bevestigde spr. De begrootingen van de ziekenhuizen werden z. h. s. goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna de begroo ting van het Wegenfonds. De heer Thomassen (s.-d.) was over tuigd, dat getracht wordt den aanleg en de verbetering van wegen en kanalen zooveel mogelijk te bevorderen. Hij be pleitte aanleg van nieuwe rijwielpaden, ook uit een oogpunt van werkverrui ming. Spr. meende dat het gerechtvaardigd is een proef te nemen met handkracht bij den wegenaanleg. De soc.-dem. zijn tot geen enkele con cessie bereid waar het geldt den wegen aanleg in werkverschaffing. De heer Klaarenbeek (r.-k.) sloot zich aan bij den door den heer Thomassen keuiten wensch omtrent het onderzoek naar de mogelijkheid om handkrachten *e gebruiken bij wegenaanleg in plaats van mechanische krachten. Spr. uitte koorts nog enkele wenschen ten op zichte der wegen- en kanalenplannen. De heer Van der Wal (s.-d.) besprak de werkverschaffing en keurde de wij ze van werken af, omdat de normale ar beid in de bouwbedrijven hierdoor on- Künstig wordt beïnvloed. De heer Ringers (c.-h.) verheugde er dat Ged. Staten niet bereid zijn tot versmalling van de vastgestelde bteedte der wegen. Ook spr. kwam tot werkverschaffing en maakte er be- De heer Miedema (v.b.) besprak o. a het tempo, waarin de uitvoering van het wegenplan zal geschieden en ver- haruii^rkJ1 °°k hi^ de toePassing van 1zou toeiuichen met het xr ^oote werkloosheid. Nadat ook de heer Luden (c.-h.) enke le opmerkingen had gemaakt, was het woord aan den heer Kooiman (v.-d.), Ged. Staten. Ged. Staten, zei spr., zullen zoo snel mogelijk met den aanleg der kanalen voortgaan. De aanbesteding van den Franschen Kampweg is geschied. Spr. deelde mee, ten opzichte van de mogelijkheid om mechanische kracht door handkrachten te vervangen, dat overleg wordt gepleegd, ook met de re- geering, maar dat Ged. Staten van oor- deel zijn, dat de uitvoering van 't werk daardoor niet mag vertragen. En Ged. Staten willen deze wijziging alleen toe passen op het grondwerk. De begrooting werd z. h. s. goedge keurd. In behandeling kwamen vervolgens de begrootingen der bedrijven. De heer Best (v.-d.) besprak de tarie ven van het P. E. N. en de adressen van verscheidene gemeentebesturen, waarin op verlaging wordt aangedron gen. Spr. was overtuigd, dat het op den weg der gemeentebesturen ligt om den electrischen stroom aan de afnemers te leveren. De heer Hooy (r.-k.) wees er op, dat de vragen, in de afdeelingen omtrent de winst en den kapitaalslast van het P. E. N. gesteld, onvoldoende zijn be antwoord. Spr. was overtuigd, dat de kapitaalslast te zwaar op het bedrijf drukt. Met de verdere kapitaalsuitbreiding zal de grootste voorzichtigheid moeten worden betracht. Spr. deelde mee, dat wanneer hij alle gegevens had gehad, waarover hij nu kan beschikken, het de vraag was of zijn motie zou zijn ingediend. Hij trok thans zijn motie in. Spr. stelde hierna voor de in het prae- advies op zijn motie aangegeven verla ging van 10 per KWH voor de ge meenten met tarief 1931 te brengen op 30. De heer De Vries (r.-k.) besprak het waterleidingbedrijf, dat hij een goed be drijf noemde. Maar hij vond de tarie ven te hoog, in het bijzonder voor ar beiderswoningen en vroeg Ged. Staten verlaging te overwegen. Hij kwam dan tot het contract met de „Zaanland" en zei, dat, wanneer het contract niet wordt verlengd, Alkmaar, Hilversum, Bussum en andere gemeenten er ook op kunnen rekenen dat hun contracten niet worden verlengd Hij keurdè niet alles goed van de „Zaanland", maar hij begreep, dat wan neer zij jarenlang op uitstekende wijze de gemeenten aan de Zaan van stroom heeft voorzien, zij zich dan nu met kracht verzet tegen de voornemens van het P.E.N. Spr. was overtuigd, dat, wanneer Ged. Staten voortgaan op den ingesla gen weg en voor alle overgenomen be drijven schadeloosstelling moet worden betaald, de bedragen enorm groot zullen worden en de tarieven niet verlaagd kunnen worden. Als geen rekening wordt g*houden met zijn bezwaren, zal spr. tegen de be grooting der bedrijven stemmen. De heer Luden (c.-h.) besprak het adres van Vreemdelingenverkeer te Bergen over de afsluiting van de dui nen van het Waterleidingbedrijf en keurde de z. i. onbehoorlijke uitdruk kingen in dat adres af. Hij hoopte dat aan deze vereeniging, die toont niet te weten, hoe zij zich gedragen moet, geen toegangskaarten voor het duingebied zullen worden uitgereikt. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdagochtend half elf. De zitting van Vrijdag. De begrootingen van het P.E.N. In de zitting van Vrijdagmorgen werd voortgegaan met de behandeling van de be grootingen voor het waterleidings- en het electriciteitsbedrijf. Vooral de begrooting van het electriciteits bedrijf is juist daarom zoo belangrijk, omdat daarbij voor het eerst in bespreking kwam, hoe gehandeld moet worden bij het eindi gen van contracten van het P.E.N. met ge meenten. Het contract met de Zaanland, die aan een 6-tal Zaansche gemeenten stroom levert, loopt ten einde. Ged. Staten voeren onderhandelin gen voor overname en hopen nog steeds op redelijke gronden te bereiken, dat het P.E.N rechtstreeks aan de verbruikers kan leveren De Zaanland gevoelt er niet voor en haar meening wordt gedeeld door de gemeenten, die betoogen, dat deze gemeenten dan 300000 per jaar meer moeten opbrengen Ged. Staten vragen daarom bij deze be grooting van de Staten een crediet van f 500.000 om, indien de noodzakelijkheid blijkt, de taak van de Zaanland over te ne- mWie de geste van het bedrijf heeft gevolgd, waarbij hoe langer hoe sterker naar voren kwam het streven om de gemeentebedrijven in te pikken, zal begrijpen, dat men in N.-H huiverig is geworden en tal van gemeenten vreezen daardoor in moeilijkheden te komen. Het is de verdienste van Mr. Wendelaar, dat hij in groote lijnen de zaak hedenmorgen principieel aan de orde stelde. De afsluiting van het duingebiec te Bergen. Alvorens deze zaak in bespreking te bren gen oordeelde spr. het noodig een opmerking te maken over het waterleidingbedrijf, waar bij hij niet voldoening constateerde, dat de be- e, - MUNHARDT'S ->' SALMIAK iab/oiien ■■boosgO en 3 O c t. drijven buiten de politieke sfeer vallen en de opinies erover in alle partijen zijn verdeeld. Niemand, zoo zeide spr., heeft geweten, dat het hek om het terrein van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf te Bergen er zou komen. Deze afrastering is zoo'n beetje uit de lucht komen vallen. Op een slechten dag was het er op eens. Spr. oordeelde dit zeer betreu renswaardig. Men kon daar in die streek tot nu toe absoluut vrij wandelen en dat is nu voor een belangrijk deel afgesneden. Ook met medewerking van de provincie is daar een groot wandelterrein tot stand gekomen door aankoop van het duingebied voor het water leidingbedrijf en tenslotte met zeer groote liberaliteit door medewerking tot den aan koop van het bosch. Nu is het hek gesteld en gezegd: „men kan voor het wandelen op het terrein kaarten be komen", maar dat is niet hetzelfde. Het kost moeite om daar binnen te komen, dat is daarom al onaangenaam, omdat wij in die streek niet gewend zijn, wat men in deze buurt al lang kent, dat de terreinen zijn af gesloten. Daar is bovendien niet zooveel reden voor, omdat daar niet zoo'n aandrang van het publiek is als hier. Spr. verzekerde nog niet te kunnen begrijpen, dat het motief, zooals men dat in de stukken heeft gekregen, zoo klemmend was. Het motief „voorkoming van schade aan 't duinterrein'' is bezien door de bril van menschen die de plaats niet ken nen en spr. hield zich voor, dat als men het had overgelaten aan degenen, die goed ter plaatse op de hoogte zijn, die gezegd zou den hebben „er is natuurlijk eenige schade, maar dit is niet zoo groot, dat afsluiting noo dig is". Het is zeer jammer, dat men daar een der- gelijken vergaanden maatregel heeft geno men. Spr. is bang, dat men het hek niet meer zal gaan afbreken, maar meent toch de vraag te moeten stellen, waarom men dat hek zoo buitengewoon kostbaar gemaakt heeft. Als men zegt, dat het noodig is om het terrein voor het publiek af te zetten, dan ben ik overtuigd, dat Prov. St. denken aan een zeer eenvoudig hek van houten palen op 2 M afstand met wat prikkeldraad. Dat zou vol doende zijn, maar men heeft daar op beton- palen een rasterwerk opgericht van 2 M. hoogte. Het rasterwerk is fijn en het wonder lijke is, dat het hek ook onaer den bodem is doorgetrokken; men zegt: voor de konijnen Maar daar begrijp ik niets van. Men zegt, dat het een hek is, om daar de wandelaars te keeren, maar waarom dit dan ook aan de ko nijnen belet? Ik begrijp er niets van en zal het zeer op prijs stellen, eenige nadere in lichtingen te krijgen. Waarom, als het hek noodig was, het op deze manier uit te voeren en het zoo kostbaar te maken? De heer A s s c h e r: Men zou er ook diamanten op kunnen zetten. Mr. Wendelaar: Dat zouden sommi gen wel willen, maar dan zou ik mij er tegen verzetten. Begrooting waterleidingbedrijf en P.E.N. Van half 11 tot half 8 hebben de Staten met een onderbreking van slechts K uur gis teren over de begrooting van het waterlei dingbedrijf en het electriciteitsbedrijf ge sproken. Tal van sprekers hebben in verband met het conflict met de Zaanlandsche, het woord gevoerd. Het waterleidingsbedrijf is dan ook nagenoeg buiten bespreking geble ven. Nimmer is het voorgekomen, dat de Staten in zoo'n lange zitting bijeen waren, maar ook nimmer is het voorgekomen, dat ten aanzien van het electriciteitsbedrijf zoo principieel aan de orde is gesteld, welken weg in de toe komst tegenover de gemeenten, wier contract eindigt, zal worden ingeslagen. Ook voor Alkmaar is de zaak van buiten gewone beteekenis, aangezien in 1937 het contract met de Provincie afloopt en alles wijst erop, dat de leiding van het bedrijf het contract niet wil vernieuwen, ook al, omdat Ged. Staten Alkmaar tot de onwelwillende gemeenten rekenen. Het is de groote verdienste van mr. Wendelaar, dat hij als een handig diplomaat de zaak in de principieele lijnen heeft gebracht en gebruik heeft gemaakt van het feit, dat meerdere gemeenten, waaronder ook Hilversum, in het gedrang komen, zoodat er verdeeldheid onder de partijen is gekomen en zelfs een 8-tal soc.-dem. een motie indien den, waarin als het oordeel van de Staten wordt uitgesproken, dat bij overname van distributiegebieden vooral op het belang der stroomverbruikers moet worden gelet, de ta rieven zoo moeten worden gesteld, dat voor al de kleine gebruikers daarvan geen schade zullen ondervinden en dat de voorwaarden van overname in overleg met de gemeenten zoo moeten worden geregeld, dat de over gang voor de gemeenten zonder te groote be zwaren kan geschieden. Mr. Bruch, die voor Ged. Staten om half 6 aan het woord kwam om, naar hij zeide, in dringenden telegramstijl de sprekers te beant woorden, doch daarvoor desondanks met de grootste radheid van tong 2 uur noodig had, poogde nog deze motie, naar hij mededeelde, in overleg met de directie, in een practisch uitvoerbaar kleed te steken. De verdediger van de motie, de heer Rei nalda, vloog er bijna in en tijdens dit moment stonden de Statenleden in gespannen aan dacht om hem heen geschaard. De heer Westerhof, die als wethouder van financiën, begrijpt, dat Alkmaar zijn 3 ton uit de lichtbedrijven niet kan missen, haastte zich, om zijn partijgenooten duidelijk te ma ken, dat de heer Reinalda zijn motie door mr Bruch om hals lietb rengen en smaakte de voldoening, dat de wethouder van Amster dam, de heer Eduard Polak, verklaarde, dat hij slechts voor de motie zou stemmen, los van elke toelichting, welke verklaring door een gelijke van den heer Ketelaar en een van mr Wendelaar werd gevolgd. Mr. Bruch zeide hierop, dat het college de motie zonder de toelichting afwees en poogde nog, zijn toelichting onschuldig voor te stel len, doch de heeren bleven onvermurwbaar, met het gevolg, dat de voorzitter, die persé in deze zitting de begrooting wenschte af te doen, de moie in stemming bracht en een echec voor het college bereikte. Met 45 tegen 21 stemmen werd de motie aangenomen, waarna de begrooting werd vastgesteld met de stemmen van den V.B de M. P., de communisten en den heer Zeegers tegen. Voor Alkmaar is deze beslissing in ieder geval hoopvol, aangezien thans is komen vast te staan, dat in ieder geval de meerder heid in de Staten afzonderlijk onder de oogen wil zien, hoe het met Alkmaar en Hilversum zal gaan Aangezien de Staten aan het col lege van Ged. Staten de gevraagde 500.000 voor het maken van een net in het gebied van de Zaanland hebben gevoteerd, staat wel vast, dat in de zes Zaangemeenten de rechtstreek- sche levering door de provincie zal geschie den, hoewel voorop gesteld wordt, dat dit zoo mogelijk moet plaats hebben door overname van het bedrijf, met schadeloosstelling aan de Zaanland. Over het waterleidingbedrijf vermeldden wij nog, dat de heer P. Stapel uit Hoog- karspel aan de hand van een staatje, ver strekt door het technisch bureau van de F.N Z., aantoonde, dat een zuivelfabriek in Fries land 240 voor eenzelfde hoeveelheid water betaalt, waarvoor een gelijke fabriek in N.- Holland 518 moet betalen. Spr. verzocht dan ook het tarief voor de veehouderij en de zuivelfabrieken te verlagen. De heer Sneevliet drong er nog bij Ged. St. op aan, om het gemaakte hek in het Berger duingebied, door hem de Chineesche muur ge noemd, buiten gebruik te stellen, door er ope ningen in te maken, waardoor men onbelem merd in dat gebied kan komen. Spr. zag niet in, waarom de Prov. het aantal hekken met „Verboden Toegang" zou vermeerderen en oordeelde althans het verstrekken van wan- delkaarten door de V.V.V. in Bergen beter dan dit in handen te leggen van de Haarlem- sche autoriteiten van de Provincie. Mr. Bruch antwoordde, dat het hek in Ber gen noodig wa3 geworden, omdat het terrein eerst grensde aan een particulier terrein, waarin men, na het bekomen van wandel- kaarten evenals in het Provinciale terrein, kon wandelen, doch dat het nu, door aankoop van het Berger bosch als natuurreservaat grenst aan een openbaar terrrein en dus een andere bescherming behoeft. Beoogd wordt, de menschen langs de paden te leeren loopen en op de plaatsen van de paden zijn draai- poorten gemaakt. Men kan er dus binnenko men, maar Ged. Staten zijn van oordeel, dat het hek gehandhaafd moet blijven. Voorts betoogde spr., dat de middelprijs van het water in de Prov. 19.6 cent bedraagt en dus niet duur is. Het industriewater is in derdaad niet goedkoop, doch zoolang men aangewezen is op duinwaterwinning, kan het niet goedkooper geleverd worden dan voor 22 y« cent per M3. Wanneer de doorzoeting van het IJselmeer blijft doorgaan, zal het mogelijk blijken, dat daaruit behoorlijk water gewonnen kan worden en wordt goedkooper levering van industriewater mogelijk. In een volgend nummer zullen wij, met het oog op de belangrijkheid, de twee naar voren gekomen principes ten aanzien van de electri- citeitslevering belichten. *De heer S. Eelman, over wiens be noeming als zoodanig eenige jaren ge leden zoo'n grooten strijd is gevoerd, heeft thans bedankt als regent van het Alg. Weeshuis alhier. De voordracht, door het bestuur van bovengenoemde instelling voor deze benoeming opge maakt, vermeldt als no. 1 de heer C. Keijser Hz., die destijds voor den heer S. Eelman moest wijken. Als no. 2 op deze voordracht staat de heer J. G. Kooiman, die naar aanleiding van de be noeming van den heer Eelman destijds zich niet meer als regent herkiesbaas stelde. De Belgische Kamer heeft gistermid dag met 100 tegen 80 stemmen haar ver trouwen uitgesproken in de nieuwe re geering-De Broqueville. Gisterochtend is de directeur der cen trale gevangenis te Sofia op straat ver moord. De daders konder vluchten. De vermoorde was lid der Protogeristen, doch korten tijd geleden is hij overge gaan naar de groep-Michailow. Waar schijnlijk betreft het hier een wraakne ming wegens verraad. Gisteravond is te Wupperthal vonnis gewezen in het proces tegen den fabri kant Fingerhut. Indertijd was Finger hut veroordeeld tot 18 maanden tucht huisstraf. Hij is in hooger beroep gegaan van dat vonnis, waarna hij voorjaar 1932 werd vrijgesproken. Met deze uitspraak kon het O. M. zich weer niet vereenigen en bij de behandeling in derde instantie eischt het O. M. opnieuw 18 maanden, doch de rechtbank heeft hem bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Een bejaarde vrouw die voor een fa briekskantoor een bedrag van 6000 M. van de bank had gehaald, is te Hof door een ongeveer 20-jarigen jongen overval len Deze beroofde haar van het geld en vluchtte met een medeplichtige. Des middags zijn twee personen als ver dacht van dezen overval gearresteerd. Zij ontkennen. Het geld is niet terecht gekomen. Bij zijn terugkeer uit Geneve verklaar de de Amerikaansche vertegenwoordi ger ter ontwapeningsconferentie Nor man Davis, dat hij in den stand van het ontwapeningsvraagstuk eenig teeken van hoop zag. Hij geloofde, dat de econo mische wereldconferentie de economi sche crisis zou kunnen bespreken. Als te veelvuldiger regeeringswisselingen in de komende jaren vermeden kunnen wor den, dan zouden de voornaamstr pro blemen, door samenwerking tusschen de regeeringen tot oplossing kunnen wor den gebracht. N Naar uit Vaticaanstad gemeld wordt, is de uitzending van de Kersttoespraak van den Paus door het Vaticaansche Radiostation vastgesteld op Zaterdagmiddag 12 uur M E. T. in plaats van om 24 uur M.E.T. Uit Napels wordt gemeld, dat de geleerde Arpad Kirner in den krater van den vulkaan Stromboli is afgedaald, alwaar hij zich drie uur heeft opgehouden. Voor dit doel was hij geheel in een asbestpak gekleed, met een ste- vigen helm, om hem te beschermen tegen val lende stukken lava. Achter zich aan sleepte hij een 300 M. lang asbest touw, waarin de electrische draad was geborgen, die zijn lamp voedde. Toen hij terug kwam was hij volkomen uitgeput en kon hij slechts de woorden uitbrengen: „Het was vreeselijk". Hierop viel hij in een diepen slaap. De dagbladen publiceeren een communi qué van het Tass-agentschap, waarin gezegd wordt, dat de mededeeling van het Japan- sche ministerie van oorlog inzake een vertrek van Soepingwen naar Europa van iederen grond ontbloot is. Tevens wordt ontkend, dat 300 soldaten van Soepingwen naar Chaba- rowsk zijn overgebracht en dat Soeoingwen gelijk de Japansche dagbladen melden in Moskou zou zijn, waar Tsjang Sjoe Lian hem een telegram zou hebben gestuurd met voorstellen betreffende een snelle terugkeer naar Peking om deel te nemen aan de mili taire operaties tegen de Japansche troepen. Het Tas-agentschap deelt in dit verband me de, dat Soepingwen met al zijn officieren cn soldaten in het district Tomsk is geïnter neerd gelijk in de Sovjet-pers reeds is mede gedeeld. Geen hunner is iut Tomsk vertrok ken, noch naar Moskou, noch naar elders. Hun lot zal in de toekomst afhangen van de besprekingen, die te dien aanzien worden gevoerd tusschen de Russische en de Chinee sche regeering. Naar eerst thans bekend wordt* is voor eenige dagen bij een oefening van de zee schietschool van Nettuno een munitieontplof fing ontstaan, waardoor een sergeant en vier man gedood werden. De ter aarde be stelling der slachtoffers had gister plaats in tegenwoordigheid van den minister van oor- loS- J De commisise voor financiën is begonnen met het bestudeeren van de nieuw in te voe ren belasting. Om 4 uur gistermiddag bracht Chéron rapport uit over den stand der schat kist en over de artikelen van het voorstel, waarbij de regeering wordt gemachtigd een nieuwe serie schatkistbiljetten uit te geven tot een maximum van 5milliard. Chéron had de cijfers, gegeven door Martin en Palmade voor hun heengaan, genomen en daarbij aan vullende inlichtingen gegeven, die een juist licht op den toestand werpen. Ten gevolge van de onvoldoendheid van de belastingop brengst sedert Juni heeft de schatkist onge veer 9 milliard geleend onder verschillende vormen, vooral schatkistbiljetten. Ten einde te kunnen voldoen aan de behoeften van de volgende maanden ziet Chéron zich gedwon gen goedkeuring te vragen voor een nieuwe emissie van schatkistbiljetten voor een be drag van 5 milliard, waardoor de vlottende schuld zou stijgen tot ongeveer 14 milliard. Chéron schat het deficit op de laatste drie beg'rootingen op 17 milliard en het deficit op de exploitatie van de spoorwegnetten op 10 milliard. Zbiniew Dunikowski, de Poolsche inge nieur, die beweerde goud te kunnen maken, is gister voor het gerecht verschenen, be schuldigd van oplichting en misbruik van vertrouwen. Verscheidene getuigen die door de verdediging waren opgeroepen, waren af wezig. Tijdens de behandeling gaf de themicus uit Bayonne, de abbé Silhouette als zijn mee- ning te kennen, dat men de proefnemingen vao Dnikowski moest steunen. Dunikowsli zeif beweerde, dat zijn radioactieve s'of ge stolen was. Vrijdagmiddag is op de begraafplaats te Kiel het stoffelijk overschot bijgezet van een seiner der Niobe, Josef van Gennern, wiens lijk onlangs bij Fehmarnbolt is aangespoeld. Het graf is gedolven naast dat der andere 26 slachtoffers van de ramp. In Granada en in Bilbao is het herhaal delijk tot plunderingen van winkels door werkloozen gekomen. In Madrid drongen eveneens werkloozen een slagerswinkel bin nen, waarbij drie personen werden gewond Tusschen Sondershausen en Bebra is een is een ziekenauto van het roode kruis ten ge volge van de gladheid van den weg in een sloot gereden en over den kop geslagen. De chauffeur werd zoo zwaar gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis overleed. Twee andere inzittenden bekwamen zware verwon dingen aan het hoofd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11