LBinnenland JCeck&Schoal QemeetUecadm JUooinciaal Hieums Rechtszaken £uchtoaact Ru&ticaÜes JnqezcndeH Stukken ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Alcmaria II West-Frisia AANSLAG OP EEN SNELTREIN IN SPANJE. EEN UIT DE VELEN r voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON 2en Kerstdag - f Op den van Avila vertrekkenden sneltrein Is gister een aanslag gepleegd. De onbeken de daders beschoten den machinist, die zwaar gewond werd. Gelukkig slaagde de ge troffene er nog in den trein met groote tegen woordigheid van geest tot staan te brengen •n aldus een ramp te voorkomen. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. Het in voorraad hebben van niet- aangegeven vetten zal na 1 Januari streng gestraft worden. Onbekend heid met de voorschriften wordt niet meer als verontschuldiging aange nomen. f De crisis-zuivel-centrale brengt het volgen de ter kennis van belanghebbenden: In de laatste weken is bij herhaling geble ken, dat, wanneer de controleurs der centra,o voorraden vetten aantroffen, de houders zich op onbekendheid met de voorschriften berie- ,pen. Na 1 Januari a.s. zal de centrale deze 'onbekendheid niet meer als verzachtende om standigheid beschouwen en met gestrengheid optreden, wanneer voorraden vetten worden 'aangetroffen, waarvan aan de centrale geen opgave is gedaan. Ditzelfde geldt, wanneer ongedekt vervoer van vetten wordt geconsta- tccrd Overtreding van de voorschriften betreffen de vetten kan tot gevolg hebben inbeslagne ming der vetten en daarenboven hechtenis :van ten hoogste zes maanden of geldboete -van ten hoogste 10.000. Indien een dergelijke overtreding wordt ge constateerd, kan dus niet worden volstaan met betaling van de verschuldigde heffing. r VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag heeft op den weg langs de ^iorgervaart te Smilde een ernstige aanrij- ding plaath gehad. De bejaarde echtgenoote van den aldaar wonenden heer Moes werd, terwijl zij een pakje aanreikte aan den be stuurder van de Veenhuizer autobus, door een voorbijrijdenden auto, welke geladen was met steenen, aangereden. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar haar woning ge bracht. ür. Tholen verleende de eerste hulp j Auto tegen boom. Drie gewonden. Onder de gemeente Aduard (Gr.) is gister middag de heer J. Nienhuis, inspecteur van politie te Groningen, vermoedelijk doordat de ■stuurinrichting defect raakte, met een auto, waarin ook zijn verloofde en een andere dame gezeten waren, tegen een boom gebotst. De heer Nienhuis kreeg een bekken- en voetbreuk, terwijl de beide dames licht werden gewond Alle drie personen zijn naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. - Dat de botsing hevig is geweest, bleek uit het feit, dat het voorgedeelte van den wagen yast zat aan den boom. De toestand van den heer Nienhuis is niet levensgevaarlijk. Fietser doodgevallen. De 56-jarige D. G. de V. van Lange- zwaag kwam Donderdagmiddag te Heeren veen met zijn fiets te vallen en werd dood op genomen. PAARD OP HOI. Een ernstig gewonde. Gistermiddag is in de Heerenstraat te Bus- sum het paard van een boerenwagen door onbekende oorzaak op hol geslagen. De veer- tigjarige boer J. Vos uit Huizen, die op den bok zat, viel op den grond. Hij kreeg een zware hersenschudding en is naar de Majel- lastichting vervoerd. Hij was gisteravond nog niet bij kennis gekomen. Zijn toestand wordt hopeloos geacht. V MISLUKTE BANKOVERVAL. Gistermiddag is een overval gepleegd op het bijkantoor van de „Spaarbank te Rotter dam" in pand 3 in de Van der Takstraat in de Maasstad. Toen de kassier en een kantoorbediende alleen in het kantoor waren, kwam een man binnen, die, toen hij voor het loket stond, den •kassier een revolver voorhield en het geld 'opeischte. De kasier antwoordde, dat er geen geld was en liep. langzaam achteruit.. Ook de kantoorbediende retireerde, waarbij hij een stoel voor zich hield. Met dezen stoel sloeg hij een ruit in, waarop de indringer op de vlucht sloeg. De polifie is van een en ander op de hoogte gebracht. De indringer is tot op dit oogenblik onbekend gebleven. Er wordt niets vermist. ONTSLAG BIJ DE NED. DOK •MAATSCHAPPIJ TE AMSTERDAM. Oevolg van syndicalistische actie. Bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam is onlangs een loonsverla ging ingevoerd, welke de vaklieden hadden aanvaard. De arbeiders volgden het advies hunner besturen en werkten rustig door, met ^uitzondering echter van twintig man, n.1. tien sjouwers en tien dokververs, die al se dert eenige weken hebben gepoogd, de ande re arbeiders over te halen het werk neer te leggen. Volgens het Hbld. terroriseeren zij, geholpen door werkloozen, de menschen, die bleven werken, en besmeurden de huizen der arbeiders in het Tuindorp „Oostzaan" niet pamfletten. Tot nu had de actie niet veel succes. Daar echter de staking van de sjouwers en de ververs een normale voortgang van het werk niet mogelijk maakt, heeft de directie zich genoodzaakt gevoeld, thans 200 man te ontslaan, zoodat de arbeiders, juist nu er jog wat werk is, op straat zijn. Zij heb ben dat te wijten aan de twintig, die zich verzetten tegen het advies van de vakbonden WILLEKEURIG GEHANDELD? Het lid van de Tweede Kamer de heer K ter Laan heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de kapitein van de 4e compagnie hospitaalsoldaten te Breda (Kloosterkazerne) in het begin dezer maand verboden heeft, dat een pakje sluitzegels .yoor de 40-urige arbeidsweek, afgezonden zou U kunnen zeggen dat Nervostrong, HET Zenuwsterkend Voedsel, Uw ver zwakt Zenuwgestel weer gezond maakt. Onder voortd. controle van Dr. W. G. SMIT. Bij alle Apoth. en Drog. vanaf I 1.10 per 100 Gr, door het N. V. V. te Amsterdam, werd ter hand gesteld aan een dienstplichtige? Zoo ja, is de heer Minister bereid mee te deelen, dat hij een dergelijke willekeurige handeling afkeeurt? BOTERACCIJNS BLIJFT 85 CENTS. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 25 t/m 31 Dec. de prijs van het crisisbotermerk op 85 cent per kilo en de prijs der vervoervergunning voor bui- tenlandsehe boter op 80 cent per K.G. is vastgesteld. EEN PECHVOGEL. Een Amsterdammer, die te Zaandam gel den inzamelde z.g. voor een blindeninrich- ting, zonder daartoe gerechtigd te zijn, klop te zonder het te weten ook aan de deur van een inspecteur van politie, wien hij nu tekst en uitleg moest geven, met het gevolg, dat wegens vermoedelijke oplichting de man in arrest werd gesteld. Hij had reeds 30 gld. opgehaald. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gisterochtend vroeg is in een woning te Nieuw Vennep de bejaarde vrouw van J. S. dood op een stoel gevonden. Zij was aan ko lendampvergiftiging gestorven. Haar man lag bewusteloos te bed. Zijn toestand is ern stig, maar men hoopt hem in het leven te kunnen behouden. DE OVERVAL TE VENLO. Tot heden is nog geen licht gekomen in den geheimzinnigen overval, welke Donder dagochtend in den grenswinkel van I. te Ven- lo is geschied. Verscheidene personen zijn in verband daarmee door de Duitsche en door de Nederlandsche politie, die gezamenlijk het onderzoek leiden, aangehouden, doch moesten, na verhoor, wegens gebrek aan be wijs worden vrijgelaten. Naar wij vernemen meent men thans een spoor te hebben gevon den. Eenige Duitsche smokkelaars, die ter plaatse goed bekend moeten zijn en ook reeds meermalen inkoopen in den grenswin kel hebben gedaan, worden van den overval verdacht. Het onderzoek wordt in die rich ting voortgezet. KORTE BERICHTEN. Bij Kon. besluit van 17 December zijn benoemd de leden in de afvaardiging van Nederland naar de voorbereidende conferen tie betreffende het vraagstuk der verkorting van den arbeidstijd, welke op 10 Januari te Genève is bijeengeroepen. Het kerstfeest van de Ned. Herv. Zon dagsschool te Schermerhorn zal gevierd wor den op 2den Kerstdag des avonds ten 7 ure. Ter opluistering zal muziek en zang ten gehoore worden gebracht door Rie Kos Koolhaalder, concertzangeres te Rotterdam, K. Hartman, viool en J. Saarloos, orgel. De voordracht voor een benoeming van onderwijzer aan de o. 1. school te den Hoorn (Texel) luidt als volgi: 1. A. C. v. d. Linden te Oosterland. 2. J. G. de Winter te Alkmaar 3. G. Warning te Oldeberkoop. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Oudesluis is benoemd mej. A. L. de Jong uit Den Helder. Tot onderwijzer aan de school voor chr. nationaal onderwijs te Schagen is benoemd de heer P. H. Weyljng, thans tijdelijk. AFSCHEID DR. NABER. Onder groote belangstelling heeft dr. H. A. Naber bekend door de sirene, door studiën over Drebbel, de Sectie Divina, waterstof- voltameter enz. afscheid genomen als leeraar van de Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn na 32 jaar werkzaam te zijn geweest bij het O. M. Geschenken werden aangeboden door leeraren en leerlingen. NED. HERV. GEMEENTE TE BOVENKARSPEL. Eenige lidmaten der herv. gem. te Boven- karspel hadden bij het classicaal bestuur van Hoorn een bezwaarschrift ingediend tegen de benoeming tot leden van het kiescollege van eenige personen, die in hunne beheersfuncties de reglementen der kerk tegenstreven' (incasu het regl. op de predikantstraktementen) en zich dus niet houden aan de belofte, gedaan bij het lidmaat worden. Het classicaal bestuur van Hoorn heeft, met voorbijgaan van de eigenlijke kwestie, ge antwoord „dat het de verkiezing van 8 Nov. j.1. niet ongedaan kan maken, omdat niet ge bleken is, dat zich onregelmatigheden bij de stemming hebben voorgedaan, die den uit slag twijfelachtig maken. Wanneer niet ge handeld wordt tegen de reglementaire voor schriften, die zulk een stemming regelen, en er geen bewijsbare feiten van machtsmisbruik of iets dergelijks zijn, zijn er geene redenen voor een classicaal bestuur om zulk een zaak te onderzoeken. Het is te betreuren, dat uwe gemeente niet de noodige stappen doet om de predikantsvacature te doen beëindigen." Adressanten overwegen, in hooger beroep te gaan bxj het provinciaal kerkbestuur. CHR. MULO-SCHOLEN Te Utrecht heeft de vereeniging tot behar tiging van de belangen der Chr. Muloscholen haar jaarvergadering gehouden onder lei ding van den heer J. Th. R. Schreuder uit Amsterdam. De morgenvergadering was gewijd aan be handeling van huishoudelijke zaken. Het ledental van de vereeniging is ruim zeven honderd geworden. Voorts refereerde de heer K. Ydenberg uit Amsterdam over „Het tee- keaonderwiis op opze scholen, mper ip het bijzonder de nieuwe richtingen in dit onder wijs". In de middagvergadering sprak eerst de heer R. Heiner uit Stadskanaal, over: „Het opstel op onze scholen en op het examen", en vervolgens de heer A. v. d. Wijden uit Rotterdam, over: „De letterkunde op onze schp^p en op het examen." J Dr. D. BAKKER, t In den ouderdom van 67 jaar is te Sant poort overleden dr. D. Bakker, de nestor van de zendingsarbeiders der gereformeerde kerk. Dr. Dirk Bakker was 11 November 1865 te Heerhugowaard geboren en ontving zijn opleiding aan de Vrije universiteit. In 1889 candidaat geworden, aanvaardde hij het pre dikambt bij de gereformeerde kerk te Apel doorn. Vandaar vertrok hij in 1892 naar Broek op Langendijk, welke standplaats in 1899 met Sneek verwisseld werd. Een jaar later beriep de gereformeerde kerk van Heeg hem voor den missionnairen dienst te Keboe- men, het zendingsterrein van de gerefor meerde kerken in Friesland. Dr. Bakker ar beidde aldaar tot 1906 en werd toen docent aan de opleidingsschool te Jogja, waar hij tot 1925 heel alleen stond voor de opleiding. Deze school, thans verbonden met de Keu- cheniusschool aldaar, kwam onder leiding van den overledene tot grooten bloei. In 1924 kwam zijn oudste zoon, dr. F. L. Bak ker, als docent uitgezonden door de gere formeerde kerk van Amsterdam, naast zijn vader arbeiden. Het werk van den overledene is in Indië voor de zending van groote betee- kenis geweest. In 1929 is hij in verband met zijn gezondheidstoestand voor goed naar Nederland gekomen, waar hij zich metter woon vestigde te Santpoort. Toen de Vrije Universiteit in 1930 haar gouden jubileum vierde, heeft zij aan dr. Bakker, als erkenning van zijn verdiensten, het eere-doctoraat in de theologie aangebo den. PREDIKBEURTEN, lste Kerstdag. SCHPRMERHORN, geen dienst wegens vacature. 2e Kerstdag. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHAGEN. Uit de mededeelingen bleek dat Ged Staten de noodige spoed zullen betrachten met de kanaalwerken. Het onderzoek tus- schen Rijk en Provincie omtrent wijze van uitvoering heeft vertraging veroorzaakt. Tot agent van de arbeidsbemiddeling werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. C. Vlottes, nummer 3 van de voordracht. Voor de stemming drukte de heer van Erp zijn spijtuit dat nummer 3 wegens werkloos heid niet nummer 1 staat. Spreker had gaar ne gezien dat de andere candidaten zich uit solidariteit hadden teruggetrokken, ten be hoeve van nummer 3. Tot directeur van de Eierveiling werd be noemd S. Rentenaar te Callantsoog. Voorstel tot verleenen van reductie op de landpachten. B. en W. stelden de raad voor de navolgende reductie te verleenen, G. Ple vier pacht 175, reductie 25; Jb. van der Oord, pacht 250, reductie 85; G. de Hoop, pacht 25, reductie 12.50. Toege licht werd dat het land in huur bij Plevier, gedeeltelijk gebruikt wordt voor uitspanning Goedgevonden. Regeling pensioengrondslagen Gemeente ambtenaren over '32. Voor k.g. aangenomen. Vaststelling begrooting. Inzake recognitie Radio-Centrale, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten, over het voorstel Schoorlvan Nuland, dat luidde: van den radio-centralehouder H. Willemse een jaarlijksche recognitie te heffen, groot 700 en hem concessie te verleenen tot 26 April 1937, zijnde het tijdstip waarop de hem verleende rijksconcessie eindigt, werd dit voorstel na langdurige discussies thans ver worpen met alleen de beide wethouders vóór. Aangenomen werd een voorstel van de Be- grootingscommissie tot heffing van precario rechten, hetgeen ongeveer 1100 zal opbren gen, met 6 tegen 5 stemmen. De Radio-centralehouder, de heer Wil lemse, heeft hieraan te betalen, een bedrag van 550, wegens 55 wegkruisingen a 10. Verder betalen eigenaren van zonnescher men, uitstekende boven gemeentegrond 10 of 5 naar gelang de grootte. Lichtbakken 5 en reclameborden 2.50. Kabel door ge meentegrond 5 cent per Meter, alles per jaar. De heer van Nuland stelde voor inzake de vacature onderwijzer U.L.O.: 1. de heer J. H. 't Hoofd, onderwijzer aan de openbare lagere school worde benoemd tot onderwijzer aan de school voor U.L.O. in deze gemeente, in de vacature-I. Roos. 2. De hierdoor ontstane vacature aan de openbare lagere school blijft onverveuld. Er komt derhalve een van de twee boventallige leerkrachten minder aan die school. Bij aanneming van dit voorstel, komt het tractement van den onderwijzer B. Brouwer, zijnde 1240.80, voor rekening van het rijk. Deze mutatie geeft een besparing tot laatst genoemd bedrag, zonder evenwel de vitale be langen van het onderwijs en de betrokken on derwijzers te schaden. B. en W. verklaarden op grond van door het hoofd der O.L. school verstrekte inlich tingen en in verband met de klasseindeeling der leerlingen zich tegen het voorstel. Ook het oordeel van het hoofd der ULO-school is niet goedgunstig. Het voorstel van den heer van Nuland wordt met twee stemmen vóór verworpen. Overgegaan werd tot benoeming van een onderwijzer aan de ULO-school. De heer C. Wardernaar, hoofd der school te Kolhorn, werd benoemd met 6 stemmen, de heer C. D. Zaal te Texel verkreeg 5 stemmen. Aangenomen werd het voorstel van den 2* «hm»!*»* van Post hTuwu "ifsbegrooting van de Gasfa- 1W* bedrag groot f 226, moet deddrec- teur der gasfabriek betalen gedurende een pennlngerT11' StTaf voor ontvangen steek- De voorzitter zei dit besluit bij de Kroon ter vernietiging voor te zullen dragen. Een voorstel niet over te gaan tot intrek king van de vacantie-toeslag voor het ge meente-personeel, werd verworpen. Ingetrokken werd het raadsbesluit van 27 Mei 1932, waarbij met ingang van 1 Juli 8K pensioenkorting is ingevoerd. De gekorte bedragen zullen worden terugbetaald. Besloten werd in overeenstemming met het besluit van Ged. Staten inzake loonkorting voor voor B, S en O, met ingang van 1 Janu ari as. een tijdelijke loonkorting toe te pas sen, gedurende drie jaar van ongeveer 4% De raad besloot met algemeene stemmen ten behoeve van het sluitend maken der be grooting niet over te gaan tot verhooging der opcenten van de Personeele belasting van 100 tot 145 opcenten, zooals B en W. voor stellen, doch het nadeelig saldo van -ruim f 8000 te putten uit de reserve van het G. E. B. De reserve bedraagt thans ongeveer 21700. Daarbuiten zal 8300, als retributie aan de gemeente worden afgedragen, uit de winst van het G. E. B. en f 4200 als retributie aan de gemeente worden afgedragen uit de winst van het gemeentelijk gasbedrijf. De heer E. Heemsbergen, spoorwegar beider te Schagen. had bij ij0 laden van rails het ongeluk zijn hand zoodanig te beknellen, dat hij waarschijnlijk een paar vingertoppen zal moeten missen. BREEZAND. Vrijdagavond heeft in café Borst ten overstaan van den te Wieringerwaard geves- tigden notaris J. Koomen de afslag plaats gehad van een huis met een schuur en land ter grootte van 1.46.10 H.A., staande en ge legen aan den Verlengden Stoomweg en eigen dom van den heer L. Star. Vorige week werd het geheel ingezet op 3275. De uitslag was dat het bij afslag werd ge mijnd op 875 door den heer Joh. van Dijke te Breezand en alzoo is gebracht op ƒ4150. UITGEEST. Vrijdagmiddag werd door het onder wijzend personeel, de leerlingen en het ge meentebestuur afscheid genomen van den heer Th. J. Rol, onderwijzer aan de open bare lagere school alhier. In zijn afscheidspeech sprak de heer Van Sluijs, hoofd der school, namens het geheele personeel der school, woorden van waar deering voor de vele diensten die genoemde heer in zijn lange loopbaan aan de school heeft bewezen. Als blijk van waardeering overhandigde spr. namens het onderwijspersoneel een fraaie ets voorstellende een toren met omgeving te Amersfoort en sprak daarbij de wensch uit dat de heer Rol met zijn echtgenoote nog vele jaren kt een goede gezondheid van zijn wel verdiende rust zou mogen genieten. De heer Rol, getroffen door deze aardige attentie, dankte hen ten zee,rste hiervoor. Namens de schoolgaande jeugd werd door de oudste leerlinge der school, Aafje Scher mer, aan hun scheidende „meester" een mooie wandelstok met zilveren knop aangeboden, waarbij het meisje op zeer aardige wijze na mens al de kinderen hun meester hartelijk bedankte voor het vele wat ze bij hem had den geleerd en wat hij voor hen had gedaan en sprak ze de wensch uit, dat meester nog heel veel jaren van zijn welverdiende rust zou mogen genieten. Vervolgens sprak de burgemeester namens het gemeentebestuur. Hartelijk dankte de heer Rol voor de vele woorden van waardeering tot hem gesproken en werd er vervolgens gesproken over de vele veranderingen, de gebeutenissen enz. enz. die de hee Rol in zijn 39-jarig werkzaamheid had medegemaakt en beleefd. 2 uur MEINEED. Voor de rechtbank te Assen stond gister terecht een inwoner van Borgercompascuum, die verdacht werd van meineed, gepleegd tijdens een zitting van den politierechter te Assen, waar hij als getuige moest verschijnen. De officier van Justitie eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. PANDBRIEVEN VERDUISTERD. Bankdirecteur tot een jaar ver oordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den vroegeren direc- teur van de Middenstandsbank te Nijkerk, die door de rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden ter zake van verduistering van aan brieven Z'^n ^rwa"'ei' toevertrouwde pand- Het gerechtshof heeft dit vonnis vernietigd en den verdachte veroordeeld tot een iaa vangenisstraf met aftrek van preventief AANVAL OP EEN JACHTOPZIENER Een jachtopziener uit Aerdenhout surv'i leerde eenige maandtn geleden in het v. denveld te Bloemendaal, toen hij een aantrof, die zich aan bepaalde hand*i;„!TUt> schuldig maakte. Hij wilde den man j!?en teeren, doch deze greep plotseling een tang en gaf den jachtopziener daarmede klap in het gezicht, waardoor deze bewu*? loos bleef liggen. Toen hij bijkwam wal a dader gevlucht. De dokter constateerde a des opzieners linkeroog was beschadig dat het jukbeen verbrijzeld was. Later bW dat de jachtopziener aan één oog bliiv^S blind zou zijn. ]Ven« De dader is later gearresteerd. Hij he<* voor de Haarlemsche rechtbank in een kT handeling met gesloten deuren terecht T' staan. De rechtbank veroordeelde hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek v, preventief. V DEEL VAN EEN ERFENIS VERDUISTERD. De rechtbank te Winschoten veroordeelde gister de 24-jarige J. B. S. te Onstwedde ter zake van verduistering van 1500 als deel van de nalatenschap van zijn grootvader tot een gevangenisstraf van zes maanden, met bevel tot teruggave van de 1500 gulden De eisch luidde tien maanden gevangenisstraf DE POST VLUCHTEN OPINDÏË! De Ijsvogel op uitreis is te Bandoen* geland en de Snip op uitreis is gisteren te Rome aangekomen. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLAND"s NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 24 Dec. 1932. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 125000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5658 3.8&—4 50 -60 3.90-/ 4.20; 60-62 4.10- 4.30, 62-64 4.30-/ 4.70; 64-66 ƒ4.70—ƒ5.10. Kleine 50-55 3.40— 3.80. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent dê aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter zijn naam vermeld: G. STROOKER, licht 1932. Uitspraak; voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 24 Decemeber 1932. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1318 is opgenomen het be sluit van den Raad dier gemeente van 24 November j.1. waarbij is vastgesteld Eene verordening tot wijziging der verordening, regelende de levering van gas (door middel van muntmeters) door de ge meente-gasfabriek. Deze verordening is heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen be taling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 24 December 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. (Buiten verantwoordeli]kheia van de Redactie. De opname in at rubriek, lAwi/st geenszins dat de redactie er mede instemt I Alkmaar, 23 December 1932 Zeer geachte Redactie. Natuurlijk gunnen wij den heer van Veisen gaarne het recht den bijbel te interpreteeren, zooals hem goeddunkt, maar dan dient hij diezelfde vrijheid aan anderen te geven om hunne ziens wijze duidelijk te maken. Den denkenden menschen zouden W,J alleen deze vraag ter overdenking willen geven: Zal eene leefwijze, waarbij men er naar streeft een minimum leed te ver oorzaken, het hoogste ideaal van mensch waardigheid uit te leven, niet op een hooger moreel standpunt gesteld kunnen worden, dan eene, waarbij me® de grens niet zoo ver stelt, ook al rou men zich bij deze laatste leefwijze ach ter bijbelteksten kunnen verschuilen- Het vegetarisme berust op universeel liefde, het verwerpt alles wat het Se van andere levende, gevoelende, j meerder of mindere mate voor gein vatbare wezens kan belemmeren, 200 ,w het zich, behalve over machtsmisbru ten opzichte van de dieren, ook over J ten opzichte van medemenschen bef" mert. Het is in den ruimsten zin „bum nitair" en het streeft er nrar de boog gerechtigheid te stellen boven het ree van den sterkste. n Afd. Alkmaar en Ned Veg.Bonfl (Wij sluiten hiermede deze ditcuf® Red. Alkm Crw

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 12