Alkmaarsche Courant. mint fier n eertlfstt jaargang. ZATERDAG 24 DECEMBER WIERINGEN HENSBROEK. ST. PANCRAS. Een physicus van groote bekwaamheid. het afscheid van dr. H. A. Naber van de R. H. B. S. te Hoorn. Hij ontrukte Drebbel aan de vergetelheid. 1932 Ho ""kerstmis. Eindelijk is het dan toch Kerstmis gewor den, en welk een Kerstmis! Overal sneeuw, zoo ver je oog reikt! Sneeuw op de venster bank, waar de musschen, spreeuwen en 't roodborstje hun spoor in achterlaten, als ze >t brood opeten wat er gestrooid ligt, sneeuw in den tuin, op den weg en sneeuw op de hei en op de dennen aan den linkerkant! Wat mooi als de zon daarop schijnt; 't vriest nu, dat is fijn dan blijft de sneeuw nog een tijdje liggen, dan schittert alles zoo, net kerstboo- men; de roode besjes aan de hulst doen 't ook goed tusschen dat wit en de enkele don kergroene blaadjes, die te voorschijn komen. Zoo is 't toch maar veel mooier dan verleden jaar met die mist en later de gladheid; wat een ongelukken er toen niet gebeurd zijn! Nu is 't wel koud en zal er ook wel veel kou ge leden worden, maar met sneeuw wegruimen is er toch ook nog wel iets te verdienen. Zoo mijmert het jonge meisje voort, ter wijl ze door het raam, waarvoor haar bed staat, naar buiten tuurt. Al bijna twee jaar ligt ze daar, altijd ziek, maar steeds vol moed, eens zal ze toch wel weer beter wor den. Ze ziet er niet naar uit, dat ze spoedig hersteld zal zijn, zoo teer en zwak, zulke doorschijnende handen en de oogen zoo diep cn zoo schitterend in 't bleeke gezichtje, ledereen weet ook dat ze niet meer beter kan worden, maar zij zelf spreekt de anderen moed in. Naar Kerstmis heeft ze verlangd, dan zijn allen thuis, dan is 't zoo gezellig in huis, zoo echt Kerstmis! Er moet overal hulst zijn, heeft ze met moeder overlegd en 'n klein kerstboompje dat ze uit bed kan zien. En dan roode kaarsen. Moeder heeft haar best gedaan, heeft alles versierd met 'n zwaar nart, 't wordt zoo feestelijk in huis en er staat zooveel droefheid te wachten. Maar Ina wil 't zoo en Ina is hoofdzaak. De zon gaat onder achter de boerderij waar Ina juist op af kijkt, nu staat ze als 'n gloeiende bal op 't dak! Moeder is alleen in de kamer, vader is even een eindje om gaan wandelen, met Ina's broer en z'n vrouw. Moeder zit voor zich te kijken in sombere gedachten verzonken „Moeder „Ja, Ina". „Moeder, speelt U wat voor me?" „Wat wil je graag hooren?" ,,Mendelsohn, Lieder ohne Worte, straks (texstliedjes". Moeder gaat naar de piano en zoekt de muziek. Zoo lang Ina al ziek is, wil ze steeds muziek hooren, den laatsten tijd liefst Men- delssohn. Moeder speelt enkele stukken aan Ina's lievelingsstuk „Duetto". Ina ligt veel stil, laat de muziek zacht door zich heen vloeien. Fijn, dat „Duetto" Ze ziet "t voor zich, „hij" en „zij" in Venetië. Zij begint hem iets te vragen, hij antwoordt, steeds dringender vraagt ze en dan eindelijk zingen ze samen, dan is 't goed. Altijd weer ziet ze 't zelfde voor zich, ze weet precies dat „zij" een keurslijfje draagt met witte pofmou wen en „hij" een geborduurd vest; als ze sa men zingen zitten ze naast elkaar op een bank onder een hoogen boom. Moeder is opgehouden met spelen, vader is thuis gekomen, maar Ina droomt voort en slaapt even in. De avond komt, de kaarsen branden, Ina heeft nog schitterender oogen en een blosje op de wangen. ..Weer koorts", denkt moeder. ',,'t Is Kerstmis, allemaal bij elkaar, wat heerlijk" zegt Ina. „Wat zijn jullie toch lief voor me. Nu moeten we nog zingen. Piet, jij tweede stem, dan Moeder en Greet eerste. Wil jullie?" Moeder speelt weer 'n oud Duitsch kerst lied, mooi klinken de stemmen, vroeger zong Ina samen met moeder eerste stem, nu neu riet ze zachtjes mee. Hoe goed kent ze de woorden nog: „Heil'ge Nacht! Du kehrest wieder, Stern bei Stern zu glühn beginnt".. De sterren heeft ze gezien, straks toen de zon was ondergegaan, één voor één begon nen ze te gloeien, maar 't meest schitterde die groote in 't Westen. Zou dat de Ster zijn? de Ster uit 't kerstverhaal Dan 't slot: „Goti, dem Herrn sei Dank gebracht". Daar stemt ze ook ten volle mee in, hoe dankbaar is ze dat 't weer Kerstmis is, dat ze allemaal bij elkaar zijn, dat de kaarsen branden 's Nachts ligt ze lang wakker, de gordijnen zijn open, de maan schijnt op 't besneeuwde veld, scherp zijn de schaduwen. „Kerst nacht" denkt ze, „wat vredig is 't daarbuiten en zoo stil. Zoo moet 't Kerstlied: Stille nacht, heilige nacht, zijn ontstaan". Dan denkt ze nog eens aan 't Kerstlied van straks, 't tweede couplet: „Erd' und Himmel leucli- tend stehen! Böses heut' verlor die Macht. Durch den Wald die Engel gehen. Heilig, heilig ist die Nacht". Zouden nu engelen door 't bosch gaan Ze weet wel beter, maar toch ziet ze 't bewe gen tusschen de dennen en als ze ingeslapen is, komt er 'n engel uit 't bosch haar halen. Zoo licht is alles nu, zoo helder de maan en zjj zelf lijkt te zweven door 't bosch, de ster flonkert, 't Mooiste van alles. Dan eensklaps ziet ze „hem" met 't geborduurde vest en ze merkt dat zij zelf een keurslijfje draagt met witte pofmouwen. Ze begint te zingen en vraagt iets, wat 't is, weet ze niets, maar ze vraagt steeds dringender, hij antwoord met "n volle diepe stem, dan zingen ze samen vei - tier. Maar wat vroeg ze? Dat wil ze weten, ze wil 't weer vragen, maar kan 't niet, de boom waaronder ze zitten, schudt zien, sneeuw valt er op haar, steeds meer Maar ze moet toch antwoord hebben, ze moet 't toch weten O, wat wordt die sneeuw zwaarZe kan 't niet van zich af krijgen, ze wist niet dat sneeuw zoo zwaar was en zoo .warm ze roept om hulp, maar kan geen geluid geven wat is t zwaar en warm Dan voelt ze 'n hand op haar voorhoofd Ze wordt wakker, gloeiend van koorts. Moeder is bij haar, gelukkig. -Kindje, riep je?" Ze weet 't niet meer, ze 's nog heelemaal in de war. Moedei J tyj haar, en langzamerhand bedaart ze. koorts zakt weer af, ze wordt slaperig en voor ze inslaapt zegt ze nog: „Morgen nog Kerstmis, fijnVolgend jaar zing ik mee „Volgend jaar" denkt moeder, „och, kind!" Met tranen in de oogen dekt ze Ina toe, 't is al ochtend geworden, nog Kerstmis, zoo als Ina zegt. Gelukkig dat ze deze Kerstmis nog mee heeft mogen maken. Maar volgend jaar C. M. GROOT den minister gevraagd, doch nog steeds is geen antwoord ontvangen. Als gevolg hier van kan ook de begrooting voor 1933 nog niet worden aangeboden. De heer Oden vroeg voorziening van het wegdek van Kliefstraat en Mekkenstuinweg Hierna sluiting. Woensdi gemeente on w, ^e, raa<j dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag. Voorzitter was burge meester Kolff. Ingekomen waren de maandstaten der zeegras-exploitatie over October en Novem ber1932; verkocht zijn in October 1401 en in November 2140 pak. Van de afdeeling Amsterdam van den Bond voor Staatspensionneering was ten slotte nog ingekome een verzoek zich uit te spreken voor premievrij staatspensioen voor alle ingezete nen. B. en W. meenden, dat over het beginsel en de wenschelijkheid tot invoering niet veel ver schil van meeniltg bestaat. Daar het echter betreft een politieke aangelegenheid, achtten zij het beter zich van een advies te onthouden en de beslissing aan den raad over te laten. De raad besloot met algemeene stemmen als lid van den bond toe te treden. Besloten werd voor de Boven-Elft en de Lage Haukes te aanvaarden de verplichtin gen, voortvloeiende uit de regeling „N.R.U." en deze gebieden aan te sluiten aan de water leiding. De jaarlijksche bijdragen voor de gemeente beloopen respectievelijk 21 en 24,36. De regeling werd niet aangegaan voor de Dam en de Lange Quarantaineweg, in verband met de geringe belangstelling van betrokkenen. Aan den brigadier der rijksveldwacht A. Bergsma werd een gratificatie verleend van f 25 voor verrichte werkzaamheden bij de inning van hondenbelasting. B. en W. stelden voor een blanco crediet te verkenen voor de kosten der werkzaamschaf- fing over 1932. Deze werkverschaffing be staat in het uitvoeren van een boschplan in de Wieringermeer. Het werk wordt uitge voerd door het Rijk De kosten komen ge deeltelijk voor rekening van de Wieringer- meerdirectie (15 Van het restant betaalt het Rijk 70 terwijl 30 voor rekening van de gemeente Wieringen komt. B. en W. achtten dit een bezwaar, daar de kosten voor de gemeente geraamd worden op 75000, terwijl de betrokken arbeiders alleen ten ge volge van de uitvoering van een rijkswerk te Wieringen zijn gekomen. Daarom is getracht vermindering van dit gemeentelijk aandeel te krijgen, doch de minister is hiertoe, althans voor 1932, niet bereid. Een tweede bezwaar is, dat de vastgestelde loonnormen zoo laag zijn. Bij den minister is daarom verhooging bepleit in dier voege, dat het gemiddeld uur loon bij accoordwerk op 35 cent per uur wordt gebracht. Op dit laatste verzoek is echter nog geen antwoord ontvangen. Na eenige discussie werd dit voorstel on der protest aangenomen. De in de vorige vergadering vastgestelde verordening tot wijziging der bouw- en wo ningverordening werd opnieuw vastgesteld, daar de Gezondheidscommissie te Schagen niet was gehoord. De aan den heer W. Jansen toegekende te gemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager onderwijswet 1920 werd herzien en nader be paald van 10 op 18 per kind per jaar. De heer Oden stemde tegen. Aan den heer P. van Hoesel werd voor het tijdvak van 3 tot en met 31 December van dit jaar een tegemoetkoming verleend voor het •bezoeken door zijn kind van de R.K. school te Hippolytushoef. Na 31 December gaat een gewijzigde vervoerregeling in. Een voorstel van B. en W. om het percee Belstraat 45, eigenaar R. Tijsen. te huren en in te richten als centrale noodslachtpjaats, werd ingetrokken. De noodige voorzieningen voor gemeenterekenig zouden 350 bedra gen, zoodat het eerste jaar de totale kosten 500 zouden zijn. De heer Boersen had een plan ontworpen van een slachtplaats, dat op 1250 zou komen. De raad voelde er daar om meer voor zelf een gebouwtje te laten plaatsen. Het besluit tot aankoop van grond voor aanleg van den verbindingsweg te Den Oever werd in dezen zin gewijzigd, dat aan de wed. D. Klein Dz. in plaats van 100 voor schadesnijding wordt uitbetaald een be drag van 200, terwijl voor het hoekjs grond van de heeren J. Verfaille en C. Kaan dat van hun terrein moet worden afgenomen de gemeente afstaat een gedeelte van circa 50 c A. van de naast hun terrein gelegen ge dempte sloot B. en W. werden gemachtigd voor den dienst 1933 bij verschillende personen en in stellingen kasgeld op te nemen tot bedragen van respectievelijk 42000, 25000 en 200C0, tegen een rente, onderscheidenlijk van 4'A 4en 1 boven het pro messedisconto van de Ned. Bank, af te lossen uiterlijk 1 Juni 1933. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd de hee ren G. van Steenbergen, S. Blaauboer en H de Jong. Het noodige crediet werd verleend voor hei aangaan van een regeling met het Nat. Crisis- Conïité voor het verstrekken van kleeren enz. aan behoeftige werkloozen, die daarvoor in 1933 in aanmerking komen. Het comité stelde een bedrag beschikbaar dat voor Wieringen zou bedragen uitgedrukt in guldens driemaal het aantal werkloozen De gemeente moet dan een gelijk bedrag be schikbaar stellen. De uitvoering zou hier dan worden opgdragen aan de commissie, dir adviseerde over de toekenning van ondersten 01 Bij de rondvraag informeerde de heer Lub naar de oorzaak, dat de gemeenterekening over 1931 en de begrooting voor 1933 nog niet zijn aangeboden. De voorzitter antwoordde, dat de rekening niet kan worden opgemaakt, omdat de le suppletoire begrooting nog niet is goedge keurd Hierop komt een post voor, waarbij een bedrag is uitgetrokken voor toeslag op de uitkeeringcii aan georganiseerde werkloozen. Ged. Staten hebben hierover het oordeel van vergaderde de Raad dezer ir ir voorzitterschap van burge meester Kooiman. 6 i van den minister van binnen- andsche zaken en financiën waarbij het z g kortingswetje over het dienstjaar 1932—'33 voor deze gemeente niet van toepassing is VCrKlaarfl. Begrooting 1933 van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar. De bijdrage per in woner is bepaald op 14.99 cent. i r ^an. Gymnastiekvereeniging me* verzoek zoo moge lijk kwijtschelding van huur van het gebruik te Sportterrein. B. en W. meenen niet verder te mogen gaan dan het bedrag van 20 op 10 te brengen. Na gehouden stemming blijkt dat 4 stem men voor kwijtschelden der huur zijn en drie tegen. De begrooting 1933 van den vleeschkeu- ringsdienst Kring Spanbroek sluitende op 6838.75 werd goedgekeurd. Ingekomen was nog een besluit van Ged. Staten inzake den woningbuur van den ge meente-geneesheer. Dit besluit tot verhoo ging der huur is niet goedgekeurd. Zooals men weet had indertijd de raad besloten de woninghuur van 150 te breneen op 400 De meerderheid van B. en W. stelden nu voor over deze beslissing niet bij de Kroon in appèl te gaan. De heer Bas drukte er zijn spijt over uit, dat hier door Ged. Staten zoo weinig mede werking wordt verleend. Spr. betreurde dat hij in de vorige vergadering mede heeft ge werkt tot verlaging der salarissen van het gemeentepersoneel tot bedragen van 30 k 40 Spr. zou het salaris van den dokter tot 500 willen verlagen. Men zou alle men schen willen toeroepen die van hun armoe het busgeld nog betalen, ea er uit en laat de dokter kosteloos komen. De voorzitter ge loofde niet dat het zal helpen het salaris in deze mate te verlagen. Het besluit komt toch weer terug. B. en W. wilden dan ook op de in de vorige vergadering toegepaste verla gingen terugkomen en dienden daartoe een sunoletoire begrooting in. Besloten werd tegen deze beslissing niet in beroep te gaan. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1933 in verband met niet goed keuring woninghuur gemeente-geneesheer Na deze beslissing meenden B. en W. dat zii behoudens de bekende 6 ook de overige salarissen niet moeten aantasten. In verband hiermede werden de in vorige vergadering toegepaste verlagingen als volgt herzien. De wethouderssalarissen. De heer Bos stelde voor gezien de vele werkzaamheden hieraan verbonden het oude bedrag weer te handha ven. Beiden zijn hier tegen. Nachtdiensten buitengewoon gem. veldwachter. Deze post eerst geraamd op 125 was geschraot. Deze werd nu on voorstel van den heer Visser be paald op 75. i De geschrapte gratificatie rijksveldwachter Obdam geraamd op 50 werd nu op 25 vastgesteld. De jaarwedde hooistekers verlaagt van 25 op 10, komt weer op 't oude bedrag evenals die van den opzichter der begraaf plaats en klokopwinder die van 40 op 25 waren teruggebracht. De begrooting werd dan opnieuw vastge ste'd met een nadeelig saldo van pl.m 2100. De voorzitter vroeg hoe dit moet worden gedekt, door een leening, belastingverhoo- ging, of door overbrenging naar den dienst 1934. Besloten werd het naar den dienst 1934 te verwiizen. Z. h. st. werd besloten om over 1932 den landhuur van W. Koning terug te brengen van 70 op 60. Dan had de voorzitter nog een voorstel inzake de afgifte van briefjes voor de men schen die aan het H. H. B. te werk willen worden gesteld. Spr. zou gaarne willen dat aan allen, die aan de wegverbreeding wen- schen te werken, een briefje zal worden afge geven. Er zijn thans ongeveer 30 briefjes ge geven waaronder ook eenige ongehuwden terwijl anderen worden geweigerd, wat groo te ontevredenheid teweeg brengt. Verdere in vloed op de plaatsing heeft de gemeente na tuurlijk niet, zoodat zij die niet te werk wor den gesteld, bij de werkverschaffing van de gemeente kunnen worden geplaatst mits ze daarvoor in aanmerking komen. Hier gel den natuurlijk weer andere loonen. Het uur loon bedraagt 23 cent met toeslag op mate riaal en brandstof en men heeft verder met alle voorsrhriften rekening te houden. De heer Visser vond op deze wijze dc briefjes geheel overbodig. De voorzitter van het een bewijs van inge zetensdhap. De heer Wit zeide dat er niet voldoende overleg is gepleegd. Het is al voorgevallen dat menschen van hier werden geweigerd en van andere plaatsen werden aangesteld. Het overleg met het gemeentebestuur laat veel te wenschen over. De heer Schrooder oordeelde, dat er nu menschen in de werkverschaffing zullen ko men, omdat anderen hen met den weg te vlug af zijn. Spr. zou willen dat het H. H. raad dan hen die het 't minst noodig hebben, ontslaat. De voorzitter zeide, dat het hoogheemraad zelf zijn zaken moet regelen. Wethouder Wit vond het toch verkeerd dat er straks wat worden uitgepikt en voor 23 ct. in de werkverschaffing moeten werken. Dat wekt weer ontevredenheid De voorzitter wist niet wat voor invloed daar op uitgeoefend moet worden. De heer Wit zou een bespreking willen houden met het Hoogheemraad en dan zwart op wit. De heer Oudejans stelde ten slotte voor een voorkeurlijst aan te leggen en dan voor hen die het meest voor het werk aan den weg in aanmerking komen. De voorzitter was er toch voor ieder die komt een briefje te geven. De raad zal in co mité dan moeten beslissen wie er op de voor keurlijst komt en het Hoogheemraad zal daar BIJ BEDORVEN MAAG. gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond, voorhoofdspijn, koorts, constipatie, bra ken of diarrhee heeft reeds een glas na tuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. een zekére, snelle en aangename uitwerking. wel rekening mee willen houden De lijst moet dan natuurlijk iedere week worden her zien. Het laatste voorstel werd aangenomen. Bij het einde bracht de heer Oudejans den burgemeester een woord van dank voor de prettige samenwerking in het afgeloopen jaar. Ook de burgemeester zegde dank en met de beste wenschen voor het nieuwe jaar werd de vergadering gesloten. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag ten raadhuize onder voor zitterschap van den heer J. Kroonenburg. Van den minister was bericht ingekomen, dat alle loopende steunregelingen tot 31 December zijn. Van den heer T. Goesinne was een verzoek ingekomen om steun te mogen ontvangen voor zijn levensonderhoud, daar zijn ouders niet meer in staat zijn hem te onderhouden. De voorzitter herinnerde er aan dat reeds eerder een dergelijk verzoek was ingekomen, doch dat men niet goed wist. wat men er mee aan moest, daar niet werd medegedeeld in wei ken vorm de steun werd gevraagd. Gezien den toestand waarin de patiënt en het gezin verkeeren stelden B. en W voor, het Burgerlijk Armbestuur te machtigen tot wederopzegging 4 per week uit te keeren, met welk voorstel de heer Lek zich vereenigde. De heer M. Duijf vond het wel eigenaardig dat het verzoek aan den gemeenteraad is ge richt en de uitbetaling aan het B. A. wordt opgedragen, waarop de voorzitter antwoord de dat dit de meestaangewezen weg was. Wethouder van Kampen merkte nog op, daf ae raad ook kon besluiten hem naar een gesticht te sturen, omdat niet wordt gezegd hoe de steun wordt verlangd, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Van den heer M Grijs was een herhaald verzoek om vergoeding van vervoer naar de Zuiderzee ingekomen. De voorzitter deelde mede, dat de vorige keer niet op dit verzo°k is ingegaan, omdat men bang was precedenten te scheppen. De heer Grijs heeft echter over 3 maanden een tekort gehad van ruim 59 en vraagt per week toeslag. B. en W. hebben gemeend, naar aanleiding van de verdiensten in de Wieringermeer, te moeten voorstellen over de maanden Januari, Februari en Maart f 2 per week te geven, even zoo aan den heer Dijkhuizen, die in de wieringermeer een kosthuis en wie het met z n groote gezin zeker ook toe komt. De heer Lek vroeg of het werk in de Wie ringermeer werkverschaffing is, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. De heer M. Duijf merkte op, dat men nu toch ook precedenten schept. Spr. vroeg zich af, waarom de heer Grijs niet niet als de heer Dijkhuizen een kosthuis in de Wie ringermeer zocht. De voorzitter antwoordde, dat als er kans op vast werk was, de heer Grijs zich wel in de Wieringermeer wilde vestigen. Spr. zou het wel goed vinden, a's er meer naar de Wie ringermeer gingen, al waren het er 25. Het zou dan voor de gemeente veel goedkooper uitkomen. Na nog eenige bespreking werd het voor-, stel van B. en W. aangenomen. Op een verzoek om subsidie van het co mité tegen Iepenzickten werd afwijzend be schikt. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd wegens de periodieke aftreding van den heer Jb. Kloosterboer, de aftredende met 6 van de 7 stemmen herkozen. De heer G. Booij Jz. kreeg steun. Van de arbeidersorganisaties was een adres ingekomen met verzoek om een toe slag boven de uitkeering uit de werkloozen kassen, met een gelijk adres van de bonden. Gevraagd wordt den minister te willen verzoeken de uitkeering der werkloozenkas- sen inplaats van 42 dagen, 78 dagen te doen gelden. Verder een toeslag op de uitkeering van de werklozenkassen aan de „verzekerde" arbeiders met een brandstoffen bon van f 1 per week. De voorzitter wees op de correspondentie welke verleden jaar is gevoerd over de toe slag op de uitkeeringen uit de werkloozen kassen niet den minister van Binnenlandsche Zaken met ten laatste het verzoek van den minister om zich eerst tot heni te wenden alvorens weer tot het geven van een toeslag over te gaan. Vervolgens wees de voorzitter op de meer dere uitgaven door de werkloozen, welke de begrooting met ruim 6000 overschrijden Ook wees spr. er op, dat de post voer het B. A. met 1200 is overschreden. Spr. wees op de verschillende steunregelingen, welke hier zijn, wat beduidende uitgaven vordert. Toeslag wordt gevraagd boven de uitkee^ ring, doch dit mag niet zonder toestemming van den minister. Als er echter bericht van den minister komt dan stellen B. en W. voor met een voorstel te komen De gemeente heeft zich ten opzichte van de werkloozenzorg niet onbetuigd gelaten. Spr. noemde de groote uit deelingen op, welke reeds zijn gehouden. B en W. durven evenwel mbet het oog op de gemeenie-financièn niet op het verzoek in te gaan De voorzitter betreurde het, dat deze ver gadering onder zulke benard.' omstandig heden wordt gehouden Ook onder de tuin ders, de kurk, waarop wij drijven, heerscht grooten nood. De winter wordt tegemoet gegaan, doch, wat ons te wachten staat, weten we niet. De heer Snel vroeg of de tuinderssteun za i kunnen worden bespoedigd, waarop de voor zitter antwoordde, dat de veiling reeds met de berekening kiaar zijn. De hoofdzaak echter, of het de tuinders helpen zal. De heer Snel zou wel willen, dat er bij den minister op werd aangedrongen, dat de uit keering wordt bespoedigd. De heer Lek geloofde niet, dat de minister de gemeente niet zou vrijlaten, om br. I stoffenbounen en toeslag te geven Spr dacht dat de gemeente-financiën het nog wel zouden kunnen toestaan op de lage inkomens der menschen. Uit het schrijven van den minister bleek echter duidelijk dat het zonder de toestem ming van den minister niet mogelijk zou zijn aan het verzoek te voldoen zonder de steun regelingen in gevaar te brengen. De heer Lek kon zich daar wel mee vereeni gen als de raad dan spoedig werd bijeenge roepen als er antwoord van den minister was. Spr. vroeg of er nog ongeorganiseerden in de werkverschaffing zijn. Spr. verzocht B. en W. er aandacht aan te willen schenken, dat aan georganiseerden de voorkeur werd gegeven. De voorzitter antwoordde, dat nog één ongeorganiseerde stempelt. De heer van Kampen zeide, dat de heer Lek door toe te geven, de steunregeling in ge vaar zou brengen, waarop de heer Lek ant woordde, dat de minister nogal soepel is De voorzitter vroeg of deze ongeorgani seerde naar het B. A moest worden verwezen omdat de arbeiders reeds meerdere malen zijn gewaarschuwd zich te organiseeren De heer M. Duijf wilde de menschen liever vrij laten zich te organiseeren of niet Na nog eenige discussie besloot men de be slissing van den minister af te wachten. Dan zal geprobeerd worden de menschen van 60 jaar en ouder ook onder de steunregeling te betrekken. Op voorstel van B. en W werd een stuk lana, wat de heer Muurling reeds in huur had. nog voor een jaar aan deze verhuurd tegen een prijs van 2 50 per srees Alvorens tot sluiting over te gaan, bracht de voorzitter den raadsleden woorden van dank voor alles wat ze in het afeeloopen iaar voor de gemeente hebben gedaan. Ook de ver tegenwoordigers der pers hadden een woord van dank in ontvangst te nemen Snr hoopte, dat het volgend jaar de zoo gewenschte op'e- ving zal brengen, wenschte allen met hunne gezinnen een plezierig uiteinde en een voor spoedig 1933, voor welke woorden de beer van Kampen dankte en de beste wenschen der raadsleden aan den burgemeester over bracht. Bij den aanvang van de Kerstvacantie neemt dr. H. A. Naber, leeraar in de wis- en natuurkunde, mechanica en cosmografie aan de R.H.B.S. te Hoorn, wegens het bereiken van den leeftijdsgrens, afscheid van het Mid delbaar Onderwijs. Dr. Naber, die vooral bekendheid verwierf door zijn ijveren voor de erkenhing van Cor- nelis Drebbel als een der grootste Holland- sche natuurkundigen en door zijn uitvinding, die de sirene tot een practisch bruikbaar mu ziekinstrument maakte, werd den elfden Sep tember 1867 te Zwolle geboren. Op 3-iarigen leeftijd verhuisde hij naar Amsterdam, waar zijn vader, de bekende Graecus prof. dr S. A. Naber, aan de Universiteit doceerde. Oor spronkelijk bestemd voor Delft, deed de be langstelling voor den sterrenhemel zijn va der besluiten zijn studie in de richting der cosmografie te leiden Hij werd overgeplaatst van de H.B.S. naar het gymnasium, bezocht de Hoogeschool, doch reeds spoedig besloot hij zijn studies in andere banen voort te zet ten. Hij koos de wis- en natuurkunde en on der leiding van prof. v. d. Waa's maakte hij snelle vorderingen. Een twee-en-een-halfjarig verblijf te Londen werd van beslissende be- teekenis voor zijn belangrijken wetenschap- pelijken arbeid. In 1897 in Nederland teruggekeerd, wilde hij den waterstofvoltameter een idee, oor spronkelijk van niemand minder dan Faraday afkomstig waarmee hij te Londen geëxpe rimenteerd had, tot onderwerp van zijn dis sertatie maken. De officieele wetenschap deinsde hiervoor echter terug en tenslotte promoveerde hij in 1901 op een ander onder werp. Zijn intrede in de wereld van het M.O. deed dr. Naber te Zierikzee en sedert 1905 is hij verbonden aan de R.H.B.S. te Hoorn. Had dr. Naber met zijn onverschrokken zelfstandigheid ten aanzien van de officieele wetenschap reeds in zijn studententijd de aandacht op zich gevestigd, zijn energieke strijdersnatuur deed hem in de toekomst nog herhaalde malen stelling nemen tegen de of ficieele wetenschap, niet alleen wat betreft den waterstofvoltameter, doch ook bijvoor beeld voor de erkenning van Corneüs Dreb bel, als een physicus van groote beteekenis. Waar Cornefis Drebbel in Alkmaar gebo ren werd mag op deze plaats zeker wel even worden stilgestaan bij wat dr. Naber heeft gedaan om de vindingen en ontdekkingen van Drebbel aan de vergetelheid te ontruk ken. Cornelis Drebbel werd in 1572 geboren en hij woonde lange jaren in een huis op den hoek Koningsweg—Kluit. Zijn roem als na tuurkundige was zoo verbreid, dat hij door Jacobus I aan het Hof werd ontvangen. In de Theems demonstreerde hij zijn duikboot, ten aanschouwe van den koning, diens ge- heele hofhouding en duizenden Londenaars. Bij zijn bronnenstudies in het British Mu seum stuitte dr. Naber op mededeelingen van dezen toenmaal zeer opzienbarenden tocht, die bevestigd werd door een verslag dat Con- stantijn Huygens er van gaf in zijn dag boek. Met laboratoriummodellen en op grootere schaal deed dr. Naber talrijke proeven, die allen uitnemend slaagden, wat geen verwon dering wekt, wanneer men bedenkt, dat de Leidsche rector-magnificus, prof. dr. J. Blanksma, bij de herdenking van het 30Ö- jarig bestaan der Leidsche Universiteit, deze zaak tot de zijne maakte. In de Hoornsche haven maakte dr. Naber met een duikboot naar het model van Dreb bel meermalen proefvaarten, waarmee eiken twijfel aan het verslag van Constantijn Huy gens werd weggenomen. Dr. Naber heeft aangetoond, dat het sla gen geheel berustte op het bestaan van een „critische diepte" die ook reeds aan Drebbel bekend was. Ook de andere uitvindengen en ontdekkin gen van Drebbel het samengestelde mi croscoop, een perpetuum mobile, de zuurstof

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9