^Binnenland LUXE VERHUUR JCecA School JAC. MET AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. BERGEN. BROEK OP LANGENDIJK. RUIME WAGENS BILLIJKE TARIEVEN TEL. 572—873 ALKMAAR rondgang gedaan. Zr. G. J. Meijer deed daarop een Kerstvertelling en sprak ouders °n kinderen vriendelijk toe. De'schoone kof- fergramofoon van Joh. de Heer werd ten ge- hoore gebracht met toepasselijke platen. Alle aanwezigen zongen ook nog verschillende liederen uit den Bundel van Joh. de Heer. Het glanspunt van de avonden was zeker toen de Kerstgeschenken, uitgestald aan den VOet van den kerstboom, die belangloos ge plaatst was door den heer C. Dalenberg, werden uitgedeeld. Zij bestonden in nuttige kledingstukken, sinaasappelen, reepjes cho colade, aardige zakjes met versnaperingen, boekwerken en jongens en meisjes speelgoed. Aan 't einde bracht de voorganger, prediker Ij. J. Ruys, dank aan God, die deze avonden had geschonken en aan allen, die tot 't wel slagen dezer avonden hadden medegewerkt, speciaal zr. G. J. Meijer, de leden van 't be stuur te Winkel en St. Maartensbrug en vele vrienden. Deze Evangelisatie-arbeid heeft dus thans vier afdeelingen in deze streek: Alkmaar (Lindenlaan 117), Bergen (Oosterweg 28), Winkel en St. Maartensbrug Voorts gaat van dat werk lectuurverspreiding uit, strandzen- ding, kermisWerk, bijbelverspreiding, arbeid onder woonwagens, Duitsche lectuurver spreiding onder Duitsche meisjes, maatschap pelijk werk in den vorm van kleerenvoorzie- ning, huisbezoek, scheurkalenderversprei ding. In 1932 werden duizenden tractaten ver spreid, langs het strand en op een negen-tal kermissen. Op een der kermissen werd door den voorganger in de open lucht gesproken. De vijfde post in West-N.-Brabant, die ook telkens door den heer Ruys werdt bediend, heeft dezelfde takken van arbeid, met vaste Zondagsdiensten, en een 7-tal vooraanstaan de personen uit die streek als vaste medewer kers, tot 't houden van predikbeurten. Ter gelegenheid van 't kerstfeest werden in deze streek en in Noordbrabant honderden nos. van 't kerstnummer van „De goede Tijding" (red. Ds. P. Nomes) verspreid door verschil lende medewerkers van de kringen, benevens door een broeder, uit 't geloof gewonnen die als colporteur fungeert en die, zooveel moge lijk, ook de Zaterdagavondmarkten bezoekt. In ons raadsverslag staat dat voor /Aanstelling van een nieuwe politieman 2C00.werd uitgetrokken. Dit moet zijn voor extra politiedien sten werd de post van 1500 tot 2000 verhoogd, zoodat er bij de politie in Bergen geen vacature is. ïun waarborgen, dat zij voor hun arbeid worden betaald. En deze kan alleen vmïïd dien Hp' er f0"!3"4 wordt betaald, of in dien de gemeente zich garant stelt. Hoe ellendig de toestand onzer tuinbou- wers ook is, we gelooven niet, dat er één ge meentebestuur aan het verzoek gevolg zal geven. Mocht al eens een dergelijk besluit genomen worden (men laat in tijden van ellende zijn gevoel wel eens meer spreken dan verstand)een dergelijk besluit zou door controleerende, hoögere colleges wel niet worden goedgekeurd. Eerst als men daar van verzekerd was. zou allicht iets in de richting van garantiestelling te doen zijn. Ongetwijfeld is het waar, dat, krijgen de ploegers niet de zekerheid, hun arbeid be taald te krijgen, wel land braak zal blijven liggen, waardoor de betrokken tuinders nog dieper in de misère zullen raken, doch de taak der gemeentebesturen zou, als zij zich als Jj"& zouden leenen, zoo verre worden over schreden en zou zoo ernstige precedenten scheppen, dat. hoe goed ook bedoeld, deze poging af zal stuiten op onmacht der ge meentebesturen. 'Door het plaatselijk crisis-comité werd ons medegedeeld dat de wekelijk- sche busjes in een jaar tljds hebben op gebracht een bedrag van pl.m. 1350. In verband met den nood welke er nog steeds heerscht wordt verzocht aan de burgerij van hun offervaardigheid blijk te geven, door wekelijksch een gave te blijven storten in het bekende busje. Door de gebr. ten Bruggencate te Broek op Langendijk en Heiloo is wederom in het lokaal van den heer J. de Boer een middag en avondpraatje met lichtbeelden gehouden over Ned.-lndië, ten bate voor het plaatselijk crisiscomité. Tot twee maal toe ('s middags uitsluitenc voor kinderen) was de opkomst zeer goed en werd het onderwerp: „Eenige volksgebruiken en gewoonten in het oosten van Jndië" met groote aandacht beluisterd. Alles te omschrijven is niet doenlijk. Al leen zij opgemerkt dat de beelden welke ver toond werden en de daarbij gegeven uiteen zetting, een juisten kijk gaven op het leven in Indië. Vooral wat betreft de volksgebruiken op Bali, zooals de ceremoniën bij lijkverbran ding, hadden de volste aandacht. De aandacht bij de kindervertooning was zeer opvallend. De heeren hadden n.1. om de belangstelling voor Indië te verhoogen een attractie hieraan verbonden, n.1. het leveren van eèn opstel over hetgeen te zien werd ge geven. Elk kind kon mededingen naar een leerzame erf mooie prijs en wel een „Rotter- damsche Llyod-spel", hetwelk een soort gan zenbord is over „de reis naar Indië". Ge noemde scheepvaartmaatschappij had op verzoek van één der heeren een aantal dezer spelen voor dit sympathieke doel beschikbaar gesteld. Een volgende keer werd in vooruitzicht ge steld: „De Indische cultures", w.o. spece rijen en „De Europeesche cultures", hetgeen weer een bijzondere avond beloofd te wor den. Tijdens de pauze werd een geestig gedicht ten beste gegeven door den heer A. ten Brug gencate. Naar we vernamen zijn de heeren gaarne bereid ook op andere plaatsen een vertoo ning te geven en te vertellen over Indië H;t loont de moeite ten zeerste al is het alleen maar de kennis welke bijgebracht wordt over de ons nog veelal onbekende Ned. koloniën LANGENDIJK. Nu het deu tuinbouwers al slechter gaat, worden pogingen aangewend, om de mogelijkheid te scheppen dat kleine tuinbouwers voor elkander modderen. Zij zouden dan ongeveer 14 per week kunnen verdienen, waarvan één vierde gedeelte aan de arbeiders moet worden afgestaan, zoodat zij zelf drie vierde ge deelte ontvangen en op die w ijze hun land met bagger bemest krijgen. ooi de betrokken tuinders is dit ongetwij feld een schappelijke steunregeling maai- op die wijze zullen er weinig ar beiders in die soort werkverschaffing kunnen worden ondergebracht. De Bond van Loonploegers heeft zich tot een aantal gemeentebesturen van Langen dijk en Omstreken gericht met het verzoek, de gemeente garant te stellen voor de richti- ge betaling der ploegersloonen. De loon- iploegers hebben reeds een belangrijk bedrag van den tuinder te vorderen, clie, als natuur lijk gevolg van de buitengewoon slechte fi- nancieele uitkomsten van het bedrijf, niet in staat waren aan hun verphchtmgen te vol doen. De ploegers kunnen thans niet mee crediet geven en wenschen hun werk nog slechts te verrichten onder voorwaarden, UITGEEST. Uitslag veiling riet en grasgewas. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Het Woud is op Donderdag 29 Dec. j.1. verhuurd het grasgewas over 1933 en het rietgewas over 1932 van dien polder. Het grasgewas bracht in totaal op 133.(vorig jaar 186. en het rietgewas bracht in totaal op 52.50 (vorig jaar 120.75). OUDKARSPEL. Benoemd is bij Koninklijk Besluit tot Heemraad van het Ambacht van Westfries land, genaamd Geestmerambacht, de heer G. Hart Hz., alhier. ZIJPE. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten wederom van het Rijk in te huren de stortgronden langs het Noordholl. Kanaal in deze gemeente. Het ligt in de bedoeling deze gronden (wei- en bouwland), evenals tot heden, weer onder te verhuren aan daarvoor in aanmerking komende personen. BEVERWIJK. In de veilingzaal Kennemerland had Donderdagavond de vrije veiling hare leden in eene spoedeischende vergade ring bijeengeroepen, waar als eenig punt op de agenda stond „Statutenwij ziging". In het afgeloopen jaar waren uit deze Coöperatie 25 leden uitgetreden en het te behandelen voorstel kwam hierop neer om ieder lid dat uit de vereeniging voor 1 Januari 1935 trad (overlijden uit gezonderd) gehouden was een uittree- geld van 1000 te laten betalen boven het bedrag dat statutair reeds verschul digd was. Na toelichting van den voorzitter, die er op wees dat er aandrang op het Be stuur was uitgeoefend door de Crediet- geefster, de Coöp. Boerenl. bank te Wijk aan Zee en Duin op advies van de Coöp Centr. Raiffeisenbank te Utrecht, om deze statutenwijziging aangenomen te krijgen door de leden en ook nog door Mr. Verloop, Chef Inr. Afd. der Centr. bank, welke te kennen had gegeven dat de Centr. bank er van doordrongen was dat de vrije veiling alle reden tot be staan had, doch dat dan ook de leden bij elkaar moeten blijven en met elkan der door deze moeielijke tijden heen moeten worstelen, werd het punt Statu tenwijziging met overgroote meerder heid van stemmen aangenomen. SCHIPPER VERDRONKEN. Donderdagavond is in de Vliet onder Voor burg door onopgehelderde oorzaak een dek schuit van de firma Roodenburg te Delft om geslagen. De ongeveer 60-jarige schipper woonachtig te Delft, is daarbij te water ge raakt en verdronken. deur stond te praten, werd er door den 29- arigen varensgezel J. D., afkomstig uit Kat wijk, een revolverschot op haar gelost. De bedreigde wist nog juist den pols van D. te Trijpen, zoodat het schot haar niet trof, maar in de gang een schilderij van den muur ruk te. Toen de varensgezel zag, dat zijn aanslag mislukt was, nam hij de vlucht. Hij is eeni- gen tijd later te Oegstgeest door de Leidsche politie aangehouden en op transport naar Leiden gesteld, waar hij is opgesloten. De dader had den revolver weggeworpen, het wapen kon nog niet gevonden worden. De aanslag zou geschied zijn uit minne nijd. ROEIBOOT OVERVAREN. Een doode. Gistermiddag omstreeks 5 uur is bij den kop van de Waalhaven te Rotterdam een roeiboot overvaren door de gemeenteveerboot Heen en Weer V, vermoedelijk doordat de roeiboot nog geen licht voer. In deze boot zaten de roeiers J. de Reus, 54 jaar, en J. Stuy, 36 jaar. De boot kapseisde en de inzit tenden geraakten te water. Op het ge schreeuw zijn 3 andere roeiers met hun boo ten te hulp geschoten en zijn er in geslaagd hun kameraden te redden. De Reus had een hoofdwond opgeloopen en was bewusteloos. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hoewel aanvankelijk zijn toe stand niet zoo ernstig leek, is hij later op den avond aan de gevolgen overleden. De andere is in het gebouw van de Roeiersevreeniging De Eendracht van droge kleeren voorzien. De roeiboot is verloren geraakt. BOTSING VAN TWEE STOOM- TRAMS, Oeen persoonlijke ongelukken. Op den hoek van den Groenen Hilledijk en den Dordtschen Straatweg te Rotterdam ligt een wisselplaats voor de stoomtram van de R.T.M. Gistermiddag is op die wisselplaats, tengevolge van een verkeerden wisselstand een trambotsing gebeurd, welke geen per soonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Omstreeks kwart over 5 stond op die wis selplaats een passagierstram, welke uit Oud- Beijerland kwam, te wachten op een van Rotterdam naar Numansdorp gaande passa gierst ram. Laatstgenoemde tram is, tengevol ge van een verkeerden wisselstand, het spoor opgereden, waarop de wachtende tram stond. Hoewel de snelheid niet bijzonder groot was, was de klap van de botsing zóó hard, dat men die ver in den omtrek kon hooren. Ten gevolge van de botsing zijn de beide locomo tieven uit de rails gewipt. Ook de bagagewa gens, achter de locomotieven, zijn ontspoord. Van de rijdende tram is ook het eerste perso nenrijtuig nog uit de rails geloopen. Van een aantal rijtuigen zijn de koppelingen en buf fers vernieler Beide locomotieven zijn aan de voorzijde beschadigd. Van een van de stil staande passagiersrijtuigen is een ruit gebro ken. De lijn was volkomen versperd. De ver traging bedroeg ruim 3 kwartier. De verkeerde wisselstand is waarschijnlijk aan baldadigheid te wijten. Denkelijk hebben kwajongens den wissel omgegooid even voor dat de tram uit de richting van de Rosestraat naderde. DE CRISISVARKENSWET. De minister van economische zaken en ar beid heeft den termijn, bedoeld in zijn be schikkingen betreffende de heffingen krach tens de crisisvarkenswet, tot 14 Januari ver lengd. NAVORDERING OPCENTEN OP DEN SUIKERACCIJNS. Volgens de wet van 24 December 1932, S no. 634, zullen met ingang van 1 Januari twintig extra-opcenten worden geheven op den suikeraccijns, welke tevens zullen wordei nagevorderd van de met ingang van 1 Januari in het vrije verkeer zijnde suiker Met suiker zijn ten deze bedoeld alle suiker soorten, met utizondering van stropen. Het na te vorderen bedrag is 4.50 per 100 K.G., ongeacht de soort en kwaliteit van de suiker. Van de navordering zijn uitgezonderd dt voorraden suiker, niet grooter dan 500 K O. welke iemand op dat tijdstip in dezelfde ge meente in ééne of meer opslagplaatsen voor handen heeft, met inbegrip van de hoeveel heden, welke dan naar die opslagplaatsen on derweg zijn. Voorraden, grooter dan 500 K.G. zijn voor de volle hoeveelheid aan navordering onder worpen. Van de belastbare voorraden moet op den tweeden Januari 1933 (bij lateren inslag van reeds vóór 1 Januari afgezonden hoeveel heden op den eerstvolgenden werkdag na den inslag) schriftelijk aangifte worden gedaan bij den Ontvanger der Accijnzen over de ge meente van opslag. De aangiften, waarvoor geen formulieren worden verstrekt, moeten zijn onderteekend en moeten bevatten: a. naam en woonplaats van den aangever, b. aanduiding van de op slagplaatsen, c. de hoeveelheid suiker ui iedere opslagplaats. De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen zijn gedurende de maand Januari 1933 bevoegd de voorraden op te nemen. MOORDAANSLAG. Gistermiddag heeft op de 33-jarige dienst bode D. V., in dienst bij de familie van L. aan den Rijnsburgerweg te Leiden, een moordaanslag plaats gehad. Toen zij aan de DE TIJDELIJKE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN BOTER. Wordt voortgezet. Bij Kon. besluit van 27 December is, uit overweging dat het wenschclijk is, de tijde lijke beperking van den invoer van boter voort te zetten, o.m. bepaald: Gedurende een tijd vak van 12 maanden, aanvangende 1 Januari 1933 en eindigende 1 Januari 1934, is de invoer van boter uit ieder land verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 10O ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de jaren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is ingevoerd. STAKING BIJ DE WERK VERSCHAFFING TE GORINCHEM. Onder de arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing aan de Deode Vliet te Go- rinchem, is een staking uitgebroken. Eenige arbeiders, waren in den loop van deze week geschorst, omdat zij minder op hun kar had den geladen dan per contract is overeengeko men. De andere arbeiders hebben toen besloten om het werk gezamenlijk neer te leggen. De minister heeft een onderhoud gehad met B. en W. van Gorinchem. terwijl laatst genoemden eenige conferenties inzake deze kwestie met de arbeidersoranisaties hebben ehad. Dit had echter geen resultaat, met het gevolg, dat de arbeiders gister het werk heb ben neergelegd. Hierop gaven de douanebeambten vuur en troffen den auto in de banden, zoodat deze moest stoppen. De beide inzittenden trachtten in het struikgewas te vluchten. Bij een hier bij door de douanebeambten ingestelde ach tervolging werd de 26-jarige L. W. Meyer uit Crefeld door een schot in den rug doodelijk getroffen. Door de douanebeambten werd de gewonde naar het ziekenhuis te Kaldenkir- chen overgebracht, alwaar hij eenigen tijd later overleed. De auto werd in beslag genomen. Zij be vatte een partij tabak en koffie. De tweede in zittende wist te ontkomen. POSTDIEFSTAL OPGEHELDERD? Onlangs werd in Merkstein, onder den rook van Kerkrade gelegen, op klaarlichten dag ten postkantore een groote som gelds ge stolen. De daders bleven onbekend. Nu werd deze week in Herzogenrath be kend, dat zich daar een man bevond, die bij den diefstal betrokken was. Toen de politie den verdachte wou arresteeren, was de vogel gevlogen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de man naar Richterich gevlucht was. Daar is hij Woensdag in de ouderlijke wo ning gearresteerd. De verdachte is een 25- jarige Hollander (Limburger), wiens ouders te Richterich woonachtig zijn. Eenige weken geleden had de aangehoudene zijn in Kohl- berg, vlak bij Kerkrade gelegen, wonende verloofde sieraden geschonken en het een en ander over den postdiefstal losgelaten. Het meisje deed daarvan mededeeling aan een vriendin, die op haar beurt de politie waar schuwde, om de uitgeloofde premie te verdie nen. Het resultaat was de arrestatie van den Hollander, die reeds ter beschikking is gesteld van de justitie. Hij ontkent debet te zijn aan den postdiefstal. Hetgeen hij aan zijn meisje had verteld, was, volgens zijn bewering, fan tasie. VERDUISTERING. Te Tegelen is aangehouden de handelsrei ziger B., die ten nadeele van zijn patroon al daar in ongeveer een jaar tijd 3000 zou hebben verduisterd. De aangehoudene is naar de strafgevangenis te Roermond over gebracht. EEN MOORDAANSLAG TE HEERLEN. Een 51-jarige mijnwerker uit Valkenburg, ofschoon gehuwd en vader drie kinderen, had al een twaalftal jaren een verhouding met een 32-jarige vrouw uit Heerlen. Men was eindelijk zoover gekomen, dat men be sloot de eerste vrouw voor te stellen tot echt scheiding over te gaan, waarna de man met de Heerlensche vrouw zou trouwen. Daartoe was hij gistermorgen vroeg in Heerlen geko men. Hij zou eerst naar de vrouw toegaan, terwijl zijn eigen vrouw hem achterna zou komen. Aan het station zouden alle drie elkaar dan treffen en over de echtscheiding praten. Zoo ver kwam het echter niet. Tegen acht uur, toen de man en de Heerlensche vrouw wat waren gaan wandelen, weigerde deze vrouw in de Laanderstraat met den man verder mee te gaan. Er ontstond een hevige woordenwisseling; de man trok een mes en viel de vrouw aan, die een groot aantal ste ken in borst en onderlichaam opliep. Enkele chauffeurs liepen toe om de vrouw te ontzet ten, die hevig bloedend neerviel op het trot toir. In de Stationsstraat werd de man, die door was geloopen, door een agent aangehou den en naar het hoofdbureau van politie ge bracht, waar hij na verhoor werd opgeslo ten. De vrouw werd naar het St. Josephzie kenhuis overgebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. INBRAAK TE ENSCHEDE. De inbrekersbende welke den laatsten tijd te Enschedé en omgeving aan het werk is, heeft gisternacht ingebroken in het kantoor van de N.V. Reimann Stok en Kersten's Ver. Expeditiebedrijven op het emplacement van station Noord te Enschedé. Een geldkistje in houdende ongeveer 100 is gestolen. DE BOTERPRIJS. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 1 tot en met 7 Januari de prijs van het crisis-botermerk is bepaald op 85 ct. per K.G. en de prijs van de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter op 80 ct LOONSVERLAGING IN DE TILBURGSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De nieuwe loonsverlaging van 7 in de Tilburgsche wollenstoffenindustrie zal op Maandag 9 Jan. a.s. in werking treden. 5 EERSTE STAATSLEENING 1932. Op 1 Februari 1933 zal worden overge gaan tot de aflossing van de 5 pCt. Eerste Staatsleening 1932. De schuldbeKentenissen dezer leening zullen van dien datum af be taalbaar zijn niet de hoofdsom, vermeerderd met vier maanden rente. HERZIENING INVOERTARIEVEN. De minister van Financiën heeft een com missie ingesteld |pder leiding van dr. H. J Lovink ter voorb^eiding van een technische herziening van het tarief van invoerrechten GEEN CONFLICT BIJ DE KABELFABR1EK. georgani rit Gisternacht hebben de modern seerde arbeiders, werkzaam bij de NederFand- sche Kabelfabriek te Delft, een bijeenkomst gehouden ter behandeling van de voorstellen van cien rijksbemiddelaar. In verband met de houding van de christelijk en r.k. georgani seerden werd besloten het bemiddelingsvoor stel te aanvaarden. Cok de directie der onderneming gaat daarmee accoord, zoodat het dreig-.:de con flict afgewend is. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Gisteravond omstreeks zeven uur werd op den weg KaldenkirchenBracht nabij Venlo een luxe-auto door douanebeambten tot stil houden gesommeerd. De bestuurder gaf ech ter geen acht op de teekens en reed door. DRIE AMBTENAREN TE EDE GESCHORST. In verband met de malversaties, In de gisteren gehouden vergadering van den raad der gemeente Ede is, nadat een langdurige besloten zitting gehouden was ter bespreking van de onregelmatigheden in de boekhouding van de gasfabriek, besloten, dat de commissie van bijstand voor de gasfabriek- in samenwerking met den rijksaccountant het onderzoek der boeken zal voortzetten om zoo spoedig mogelijk van het resultaat der bevin dingen aan den raad mededeeling te doen. Daarna zal worden beslist welke straf aan de betrokken ambtenaren zal worden opge legd, die, naar de voorzitter medtrecld. op niet verschoonbare wijze verzuimd hebben vorderingen te innen. Volgende week zal met he! alsnog innen dezer vorderingen worden aangevangen. De voorzitter sprak het vermoeden uit, dat waar schijnlijk wel een groot gedeelte van dit be drag zal binnenkomen. De raad besloot intusschen, hangende bo venbedoeld onderzoek, tot schorsing van de drie ambtenaren, in wier handen eigenlijk de geheele technische en administratieve leiding der gasfabriek berust, t.w. van den adviseur, die als directeur kan worden beschouwd van den hoofdboekhouder en van den boekhouder. Tot dusver is, naar de voorzitter nog mede deelde, niet gebleken, dat deze ambtenaren of één hunner voordeel uit de malversaties ge noten zouden hebben. BESLAG OP RUIM DRIE TON AAN WAARDEN. Omdat het bestuur van den Grooten Veen- polder in de gemeente Weststellingwerf (Fr.) niet voldeed aan het verzoek van de Coöpe ratieve Zuivelbank te Leeuwarden om terug betaling van geleende gelden heeft deze bank besloten beslag te leggen op de inschrij vingen op het Grootboek der Nationale Schuld ten name van dezen polder tot een bedrag van ongeveer 330.000 gulden nomi naai. Een aanvraag tot beslaglegging v reeds ingediend. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Enschede hebben de rijkskommiezen ift samenwerking met de politie gisterochtend bij K., een werkloozen bankwerker, in een schuurtje achter zijn woning in de Ledeboer- straat, waar hij een geheime distilleerderij had, eenige primitieve toestellen in beslag ge nomen. Tegen K. is proces-verbaal opge maakt. VERKEERSONGEVALLEN. Ernstige aanrijding. Twee personen ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft op den Hilversumschen weg bij Laren een ern stige aanrijding plaats gehad. In de richting Laren liepen twee tuinlieden, zekere J. de Leeuw en J. Bouwman, beiden woonachtig te Laren, een handkar voortduwend, welke niet was voorzien van een reflector. Zij werden achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer H. te Bussum. Deze verblind door het licht van een tegenkomer zag de beide mannen niet en reed in volle vaart op hen in. De slachtoffers werden over den weg geslingerd en zeer ernstig gewond. De L. was er het ergst aan toe. In zorgwekkenden toestand wera hij naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgeracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De doctoren achten operatie; ingrijpen noodzakelijk. Men vreest voor zijn leven. J. B. werd eveneens naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is minder ernstig. Een onderzoek naar het gebeurde wordt ingesteld. Door een autobus overreden en ge dood. Donderdagavond is te Oudkerk het zeven jarig dochtertje van den heer A. van der Hoek, bij het oversteken van den weg door een autobus van den dienst Dokkum—Leeu warden gegrepen en op slag gedood. VERDACHTE VAN KERKDIEF STALLEN AANGEHOUDEN. Het is de politie te Rotterdam thans gelukt de hand te leggen op het indivi du, dat den laatsten tijd zich speciaal schijnt te interesseeren voor alleen staande kerkgebouwen. In verschillen de deelen des lands, en nog onlangs te Wezep, werden bij nacht inbraken met diefstal gepleegd. Door een politie beambte is nu de dader van deze wan daden te Rotterdam opgespoord. Het is een goede bekende der justitie en hij is in het huis van bewaring te Leeuwar den opgesloten. KORTE BERICHTEN. De daling van het aantal opgelegde sdhepen te Amsterdam i# in December voort gegaan. Gister is ter zitting van de arrondisse mentsrechtbank te Assen de getuige G. Z. te Nieuw Buinen als verdacht van meineed ge vangen genomen. Mej. A. Vogelenzang te Oudkarspel slaagde te Groningen voor Middelbaar Engelsch acte B. Ds. J. A. Kwint te Opperdoes is beroe pen tot hulpprediker bij de herv. gemeente te Enschede. De gemeenteraad van Engwirden (Fr.) heeft 1500 gevoteerd voor het bou wen van een hulpschool bij de openbare la gere school te Tjalleberd. Wegens het be schikbaar stellen van 2 lokalen dier school voor het chr. onderwijs blijkt, dat er in de o. 1. school te weinig ruimte is. De ledenvergadering van Volksonder wijs te Velsen heeft met algemeene stemmen besloten de exploitatie der twee ter beschik king gestelde openbare bewaarscholen te IJmuiden te aanvaarden, zoodat het onder wijs in deze scholen na de vacantie dus door de vereeniging in iplaats van door de ge meente zal worden voortgezet. Het hoofdbestuur der Ver. van Vrijz. Hervormden in Nederland organiseert een enquête over het godsdienstonderwijs op de lagere, middelbare en voorbereidend hoogere scholen. Het heeft zich daartoe gericht tot alle vrijz. herv. kerkeraden, afdeelingen en predikanten. PREDIKBEURTEN. Ds. Deetman preekt vanavond (Oudejaar), in de Kapelkerk n i e t om 7.30, maar om z e v e n uur en op Nieuwjaarsdag om 10.30 in de Groole Kerk. 1 Jan. Kapelkerk, 's morgens 10 uur, ds. Hak. 's Avond geen dienst. (Verbeterde op- UITGEEST, Oudejaarsavond. 7.30 uur. de heer N. Hazes, van Amsterdam Nieuwjaarsdag. 10 uur. cl? beer M - Brink, van Bloeien''---1

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11