DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM Uil hei Jtad BaQeliiksch Oveczicht ^Buitenland OUDEJAARSAVOND. WasscheriJ No. 309 Zaterdag 3! December 1932 134e Jaargang TELEF. 1523 2 JANUARI wordt het nieuwe bedrijf in werking gesteld, terwijl de officieele opening zal plaats vinden op Donderdag 5 Januari. ALKMAARSCHE RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote conti en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit zes bladen. Er ligt iets weemoedigs in de gedach te, dat het Oudejaarsavond is. Het doet ons denken aan iets dat heengaat en nooit meer terug komt. aan een scheiden, dat eigenlijk een ster ven is. Wij nemen afscheid, niet allereerst v het jaar als tijdsdeel, maa- van een stukje lief en leed, dat nooit meer terue komt. Als wij jong zijn vinden wij dat niet zoo erg want in ons optimisme lijkt het leven ons eindeloos Maar als wij oud3r worden en met het klimmen der jaren het leven telkens weer korter lijkt, dan worden wij zuinig op die levensdeeltjes. Dan worden zij een kostbaar bezit en voor wij er afstand van doen wikken en wegen wij de waarde ervan en .ragen ons af of wij den tijd niet nutteloos lie ten voorbij gaan. Tevreden zijn wij maar zelden. Er is altijd iets', dat mooier en beter hai kun nen zijn, er zijn te veel donkere dagen geweest waarin het gelukszonnetje zich schuil hield, zoo velen onzer hadden met tegenslag en verdriet, met zorgen en armoede te kampen. Is daarom dit jaar een verloren deeltje van het leven geweest? Dat is het zeker niet in de oogen van hen, die juist in onze tegenspoeden den tijd van karaktervorming zien, die in verdriet en zorg de onmisbare factoren vinden tot erkenning van een God lelijke bestiering, tot erkenning van een wil, dien wij niet begrijpen kunnen, maar in vol vertrouwen moeten aanvaarden. Er is geen licht bestaanbaar zonder duisternis en een leven, dat louter uit geluk en vreugde zou bestran zou ops onbevredigd laten omd.it wij de heerlijk heid daarvan, zonder zorg en verdriet te kennen, niet zouden kunnen waardee- ren. Het is alweer de leer van het even wicht welke wij hier naar voren moeten brengen. Nooit smaakt ons een maaltijd beter dan nadat wij lang gevast hebben, nooit is onze vreugde dieper dan wan neer een langdurige periode van tegen slag plotseling door een onverwacht ge luk wordt onderbroken. Zooa's de mensch niet alleen het zon licht van den dag, maar ook het duis ter van den nacht noodig heeft, zoo moet ons leven een aaneenschakeling brengen van goede en slechte dagen, van vreugde en verdriet, van zorg en voor spoed Van den gelukstijd mogen wij naar hartelust genieten, maar de tijden van zorg en tegenslag zijn ons niet gege ven om ons luidruchtig te beklagen, maar om ons te sterken in vertrouwen op de toekomst, om ons ernstiger en beter te maken en ons dichter te bren gen tot Hem, die alles heeft geschapen en zonder wiens wil dit alles niet zou kunnen geschieden. Zie, zegt men wel eens, hoe klein de aarde is in de oneindigheid van het heelal en hoe nietig de mensch is, die in millioenentallen die aarde bevolkt. Hoe zou het mogelijk zijn, dat er een macht bestond tot wien al deze wezen tjes zich in hun zorgen om hulp en steun kunnen wenden en die aan dit onbetee- kenende ook maar eenige aandacht zou kunnen schenken. Het zijn de materialisten die zoo spre ken, de zakelijken, die den loop der wereldbollen kunnen berekenen zonder van het wonder der schepping te wor den doordrongen, de menscheu voor wie het stoffelijke boven het geestelijke gaat. Want hoe oneindig klein en nietig wij ook zijn mogen, toch hebben wij in ons denken en ons gevoelen een geeste'ijk leven meegekregen, een besef va i goed en kwaad, een zekerheid, dat ons leven een doel heeft, dat wij door eigen daden nader kunnen komen. Tegenover het heelal zijn wij hulpeloo ze creaturen met een korten levensduur welker bestaan schijnbaar van geen be- tppk'pni^ ic Maar als wij bedenken, dat geen microscoop scherp genoeg is om alle levensvormen te ontdekken, dat in een enkelen waterdroppel een wereldje op zich zelf schuilt van schepsele die elk voor zich in den bestaansstrijd de Juiste wapens hsbben gekregen en schepping een wonder van volmaaktheid is. dan groeit in ons de gedachte, da. niets ter wereld te klein is or belang rijk te zijn. Waarom zou een macht, die nuciosc - Pisch kleine wezentjes van volmaakte constructie kan scheppen, niet in staat zijn zich met ons, menscheu, bezig ie houden, met onze gedachten, -ne o Zl-."gen en nooden? Niets op de aarde is doelloos. Zou dan de macht, die alles heeft geschapen ons een gevoelsleven geven als het niet Zijn wil was, dat het ons ten zegen zou strekken? 0 Wij mogen prat gaan op onze voor naamheid, op onze afkomst, op onze kennis, wij zijn ten slotte allen wezens met een beperkt bevattingsvermogen. Wij kunnen de Goddelijke bedoelingen niet doorgronden, wij kunnen slechts vertrouwen, dat wij met een doel zijn ge schapen en dat ons geweten en ons ge voel ons den weg moeten wijzen. Wie kent niet het berouw over een slechte daad, wie heeft nooit de voldoe ning gevoeld als Ir een offer bracht, als hij iets deed, dat anderen ten zegen was. Dat is ten slotte het compas, dat wij bij onze geboorte hebben mede gekregen en ons den weg moet wijzen langs wel ken wij tot het doel van ons levei moe ten komen. Als wij dat aanvaarden en beseffen, dat het niet allereerst de dagen van ge luk en voorspoed zijn, die ons sterken, n aar dat juist in moeilijke ijden ons karakter gevormd wordt, onze naasten liefde. grooter wordt en ons geloof zich verdiept, dan zullen wij op dezen Oude jaarsavond het zorgvolle jaar dat achter ons ligt niet als een verloren deel van ons leven beschouwen. Den Haag, 29 Dec. 1932. De Eerste Kamer heeft heden haar laatste vergadering van dit jaar gehouden en heel wat klein goed afgedaan. Doch te voren heeft zij de behandeling van de wijziging van de wet op het lager onderwijs, waarin zij den vorigen dag was blijven steken, ten einde ge bracht, en, gelijk wel te verwachten was. ze goedgekeurd. Alvorens minister Terpstra ge iegenheid kreeg om het ontwerp te verdedi gen en nader toe te lichten, was van morgen de heer Smeenge, de woordvoerder der libe rale fractie om te verklaren, dat deze over wegende bezwaren had om haar stem aan het voorstel te geven. In de voornaamste plaats was de fractie van oordeel, dat de ge meenten voor de moeilijkheden zullen op draaien en de bezuiniging niet aan de ver wachtingen zal voldoen. Liever zag hij den minister andere wegen van bezuiniging inslaan en hij vond in het bijzonder heil in een verhooging van den toe latingsleeftijd tot acht jaar. In zijn antwoord heeft minister Terpstra met nadruk verklaard, dat hij tot een derge lijke wetswijziging zeker niet zou zijn te vin den. Verder heeft hij in antwoord op de an dere bezwaren uiteengezet, dat de gehuwde onderwijzeressen steeds in een te voordeelige positie hebben verkeerd, zoodat zij bij de ver slechting van hare wachtgeldregeling geen recht tot klagen hebben. En wat de hoofd zaak van de wijziging aangaat, ook met de nieuwe leerlingenschaal zal ons onderwijs nog gunstig afsteken bij een toestand als men b.v. in Duitschland aantreft, waar de klassebevolking gemiddeld boven de 50 staat, terwijl bij ons het feitelijk gemiddelde niet meer dan 40 zal zijn. Wat de gemeenten be treft, wanneer de financiën het niet veroorlo ven ,zijn zij niet gedwongen boventallige on derwijzers aan te houden. In kleinere school lokalen moeten de kinderen maar wat dich ter bij elkaar geplaatst worden. De minister ontkende, dat de regeering de kosten tracht af te schuiven op de gemeenten. Wel erkende hij, dat er bezwaren tegen zijn voorstel zijn in te brengen, doch zulks is al tijd het geval met bezuinigingsvoorstellen, doch er moet bezuinigd worden en nu zoeke men niet in een donkere kamer naar een zwarte kat, die er niet is, doch legge zich neer bij het voorgestelde. Het ontwerp is daarop aangenomen met 24 tegen 18 stem men. Tegenstemmers waren de linkerfractie alsmede de katholiek van IJsselmuiden, die zich ook ditmaal van zijn fractie afscheidde. Tot de wetsontwerpen, welke hierna door de Kamer zonder beraadslaging of stemming zijn goedgekeurd, behooren de voorstellen tot korting op de salarissen van -de leden van den Raad van State, de Rekenkamer enz., het crediet voor den steun aan de griendcultuur, een aantal wetsontwerpen tot contingentee- ring van den invoer van manufacturen, schoeisel, gloeilampen, tarwebrood enz. lampen, enz. De voorzitter heeft medegedeeld de Kamer tegen 10 Januari weder bijeen te zullen roe pen, waarna hij de vergadering sloot niet een ernstig woord, waarin hij herinnerde aan wat er door de Kamer was verricht en de beste wenschen voor de toekomst uitsprak. schoten in del ucht gelost waren, gearresteerd worden. De beide gearresteerden weigeren eenige verklaring af te leggen. In den loop van den- dag bleek echter, dat men de be ruchte gebroeders Sass gevat had. Zij zijn naar de politiegevangenis overgebracht. De politie neemt aan, dat zij voornemen waren een in de Trebbinerstrasse gelegen confectie zaak te plunderen. NIEUW JAARSGROETEN VAN DUITSCHE PARTIJLEIDERS. Wat de heeren te vertellen hebben. Neg enkele uren en het jaar 1932 is teil einde. Dan kan men de balans opmaken en even daarna een speech opstellen, welke klok slag 12 uur kan worden afgestoken. Zooiets gebeurt niet alleen in Nederland, maar in bijna alle landen der wereld. Bij het wisselen van het jaar gaat men onwillekeurig een blik terugwerpen op wat pas voorbij is en men denkt daarbij even aan den tijd, die komt. Een bewijs hiervan zijn bijvoorbeeld de nieuwjaarsgroeten van de partijleiders in Duitschland. Deze hebben bijna allen reeds hun speech bekend gemaakt, hoofdzakelijk in den vorm van een krantenartikel. En omdat Duitschland wel in het centrum der belang stelling staat, kunnen wij deze nieuwjaars groeten wel even memoreeren. Hugenberg, de leider van de Duitsch- Nationale Volkspartij, publiceert bij de wis seling des jaars een artikel waarin hij o.a. schrijft: Het jaar 1933 zal nieuwen strijd brengen. Wat in het afgeloopen jaar ver overd werd moet verdedigd worden tegen iederen achteruitgang en worden uitgebreid in den zin van een reorganisatie van het Duitsche rijk. De economische en sociale nood van het Duitsche volk, veroorzaakt door de onzalige politiek van het vroegere systeem, moet door een organischen en uniformen opbouw van het economische systeem worden verholpen. Het afgeloopen jaar heeft daar een begin mede gemaakt. Het bleef echter onvoldoende daar hier de eenheid van wil ontbrak. Prelaat Kaas. de voorzitter van de Duit sche Centrumpartij publiceert een artikel, waarin hij o.a. schrijft: Duidelijker dan voor de laatste verkiezing van 1932 staat thans voor den nuchteren waarnemer vast, dat geen extreme richting in Duitschland gemotiveerde kans heeft op de verovering van een solitaire meerderheid. Het is zelfbedrog, wanneer een politieke richting de redding van Duitschland als een monopolie beschouwt en denkt dat de politieke Messias der Duitsche toekomst slechts ipt hun leger te voorschijn kan komen. Zoolang de begenadigde leider, die met mag netische kracht het vertrouwen van alle posi tief gerichte kampen op zich vereenigd niet is opgestaan, mogen wij door verlangen naar een totaaloplossing voor de toekomst niet vergeten, dat bij goeden wil ook heden nog mogelijkheden bestaan, in plaats van den zakelijk niet gerechtvaardigden en legaal niet uitvoerbaren exclusivitritseisch van deze of gene politieke richting, van het eep of andere program ten minste voor dezen tijd een weer- galooze gevaren voor volk en staat den wil tot bijeenbrengen van de waardevolle ener- giën in te zetten, welke In alle, den staat aanvaardende, kampen gereed liggen en er op wachten gebruikt te worden. Moeten deze krachten blijven liggen en er op wachten ge bruikt te worden. Moeten deze krachten blij ven liggen en er op wachten gebruikt te worden. Moeten deze krachten blijven liggen en in broedertwist omkomen, omdat de lei ders te eigen gereid zijn om de wegen tot concentratie te zoeken? De leider der Duitsche Volkspartij schrijft: De verschillende verkiezingen hebben ons diepe wonden toegebracht de laatste verkie zing heeft echter getoond, dat de weg weer vooruit en omhoog gaat. dat de gedachte der nationaal liberale staatsopvatting opnieuw aan kracht wint in het Duitsche volk Ons werk gaat verdei, nieuwe strijd staat voor de deur. Wij willen geen strijd om den strijd alles kan er slechts op gericht zijn de poli tieke bezinning te bevorderen en het schep pende burgerdom weer een breede basis in het politieke spel van krachten te verschaffen NATIONAAL SOCIALISTISCHE VERKLARING. Over het geval Hentsch. De editie van Zaterdag van het nat. soc blad „Freiheitskampf" legt er, verwijzende naar de overlijdensannonce van de moeder van den vermoorden Hentsch, den nadruk op, dat alle publicaties betreffende deze aange legenheid ten doel hebben de N.S.D.A.P. ook tegenover het buitenland voor te stellen als „moordenaarspartij" en door valsche bewe ringen deze partij te schaden. „Wij keeren ons af van iedere ngemeenen moord en ver afschuwen deze als een misdaad te allen tijde Zoolang het onderzoek in de zaak Hentsch echter nog niet beëindigd is, de motieven en verbanden dientengevolge niet bekend kunnen zijn, en dus og niet vastgesteld is, was geleid heeft tot dezen daad, die op zich zelve veroor deeld moet worden, zoolangs kan een princi pieele houding in dit opzicht nog niet worden aangenomen. De vermoedelijke daders zijn nog niet gehoord. Van dit verhoor echter zai de opheldering alleen afhankelijk zijn". DE GEBROEDERS SASS OPNIEUW GEARRESTEERD. In den nacht op Vrijdag merkten huurders van het pand Trebbinerstrasse II te Berlijn twee mannen, wier verdacht optreden huu aanleiding gaf de politie te waarschuwen Toen deze arriveerde vluchtten de beide man nen en konden eerst na een langdurige jacht over des poorbaan en nadat verscheidene CRISISWERKLOOSHEID. De Duitsche Stedendag deelt mede, dat er in Duitschland in de maand November 2.310.000 „erkende" crisiswerkloozen zijn ge weest, die door de gemeenten gesteund wor den. Daarbij komen nog 400.000 tot werking in staat zijnde werkloozen, die eveneens door de gemeenten gesteund worden. Voorts zijn er 1.600.000 invalide arbeiders die van ae gemeenten steun ontvangen. BONDSKANSELIER DR. DOLLFUSS BIJ DE JOURNALISTEN. Ter gelegenheid van een soort Nieuwjaars receptie der vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche pers heeft de Oostenrijkscbe bondskanselier Dr. Dollfuss een toespraak gehouden, waarin hij de hoofdpunten der Oostenrijksche polit iek noemde: Het vertrou wen in het binnenland om de eigen valuta en het eigen bedrijfsleven te herstellen en het buitenland er van te overtuigen dat Oosten rijk alles doet om trouw te blijven aan zijn afspraken. Dr. Dollfuss heeft als zijn mee ning uitgesproken, dat een loyaal werken in de richting van een overeenstemming met andere staten, in het bizonder in de Volken bond, veel eerder tot resultaat leidt dan een eenzijdige actie. Gisteren (de stemming in de Fransche Kamer) heeft het bewijs geleverd dat een politiek, waarbij rekening wordt ge houden met vertrouwen in den Volkenbond, niet vergeefsch is. POLITIEKE SPANNING IN IERLAND. In den binnenlandsche politieke toestand van Ierland is groote spanning ontstaan door een dreigende breuk tusschen de arbeiders partij, die tot nog toe achter de regeering stond en minister-president de Valera. De arbeiderspartij verzet zich met kracht tegen de door de regeering voorgenomen korting op de salarissen en loonen van het overheids personeel. Gisteravond had een Labour-dele- gatie een onderhoud met de Valera, waarna het kabinet in buitengewone zitting bijeen kwam. Tegen middernacht deelde de regee ring mede, dat zij bepaalde categorieën sala rissen van lager klassen slechts met de helft van de aanvankelijk voorgenomen verminde ring zou korten. De leider der arbeiderspar tijen Norton verklaarde dit voorstel echter onbevredigend. Hoewel men in sommige krin gen niet kan aannemen, dat de arbeiderspar tij de regeering-de Valera zal laten vallen, waardoor zoo goed als zeker Cosgrave op nieuw aan het bewind zou komen, is de toe stand zeer kritiek. M DE INVOER VAN KUNSTHOUT. De Times meldt, dat thans defintief een contract is tot stand gekomen tus schen de Engelsche houtimport Mij. en Sovjet Rusland over den invoer van Russisch hout in Engeland gedurende 1933. De Canadeesche minister-presi dent verklaarde, dat dit contract een zware slag was voor Canada. Wanneer het inderdaad wordt uitgevoerd, zouden de overeenkomsten van Ottowa zeer veel aan beteekenis verliezen. SIR PHILIP SASSOON. Sir Philip Sassoon, de Engelsche onder staatssecretaris voor Luchtvaart, is gekozen tot voorzitter van den Raad van Beheer van de Nationaal Gallery als opvolger van Lord Lee of Fareham. Zijn verblijf in Parklane te Londen heeft hij meermalen ter bezichtiging van zijn schitterende schilderijencollectie opengesteld. GEEN VERBOND VAN ALBANIË MET ITALIË. Het Albaneesche persbureau publiceert een officieel communiqué, waarin wordt tegenge sproken, dat, zooals in een deel der Zuid- Slavische pers is gemeld, Albanië in politiek of economisch opzicht onlangs een overeen komst met Italië heeft gesloten. Albanië ver klaart, dat deze beweringen ongegrond en tendentieus zijn. DOOD VAN EEN POLITIEK VLUCHTELING. De Italiaan Marcello Ferrari, die wegens antifascistische agitatie uit Italië gevlucht was en in Oostenrijk een toevlucht had gevon den was n verband met herhaalde politieke activiteit, die tot incidenten met.de politie ge leid had, uitgewezen en zou gister over de grens gebracht worden. Voor de tren echter aan de grens was gekomen, verwijderde hij zich uit de coupé, waar hij met de politie ambtenaren zat en sprong uit de rijdende trein. Hij werd door een voorbijrijdende ex prestrein gegrepen en op slag gedood. HEROPENING RUSSISCHE BISSCHOP TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De bisschop van Orenburg is wegens be strijding van de beweging der goadeloozen tot 6 jaar gevangenisstraf en tot verbanning voor den duur van 5 jaar veroordeeld. DE GEVONDEN BOMMEN IN BARCELONA. In verband met de revolutionnaire voorbe reidingen in Barcelona wordt nog gemeld, dat in totaal 1600 bommen gevonden zijn. Hier van waren er 1400 geladen. Bovendien zijn nog eenige machinegeweren in beslag geno men. Met Madrileensche avondblad „Vaz" publiceert in dit verband nog berichten u? Sevilla, volgens dewelke ook daar door de po litie zekere revolutionnaire 'voorbereidingen van de anarchisten en syndicalisten zijn ont dekt, welke in verband staan met de beweging in Barcelona. Er zouden in Sevilla tevens ver scheidene arrestaties, waaronder van 2 onder officieren van de luchtmacht, zijn verricht. De officieele instanties bewaren een streng stilzwijgen over deze gebeurtenissen. De Madrileensche „Nacion" verwacht voor Zaterdag het proclameeren van de spoorweg staking door de Spaansche vakvereeniging van spoorwegarbeiders. De radicale elemen ten pogen vooral in Catalonië, Aragon en Andalusie deze stakingsbeweging voor hun doeleinden uit te buiten. HERZOG OVER DEN GOUDEN STANDAARD. Generaal Herzog heeft een Nieuwjaars boodschap gericht tot het „Afrikaner volk", waarin hij op scherpe wijze de crisis hekelt, waardoor Zuid Afrika den gouden stan daard heeft moeten loslaten. Het loslaten van den gouden standaard is geschied om den druk van verraderlijke binnenlandsche elementen, die de geldwereld hadden geor ganiseerd. Herzog spreekt van een verrader lijke samenzwering die Zuid Afrika dezen bond van openlijke vernedering, nationale ontbering en materieele vernietiging" heeft toegebracht, en verzet zich met kracht tegen elk verband met het Afrikaansche en het Engelsche Indien dit toch zou geschieden is zijn aftreden zoo goed als zeker. GEEN OORLOGSVERKLARING VAN PERU AAN COLUMBA. De Peruaansche regeering heeft de geruch ten tegengesproken volgens de welke zij voor nemens zou zijn aan Columbia den oorlog te verklaren. DE CHINEESCHE PREMIER KUURT TE TUBERGEN. De Chineesche minister-president Wang Sin Wei is te Tübingen aangekomen voor een kuur. Hij heeft zijn eigen bedienden en zijn kok medegebracht en zal waarschijnlijk drie maanden te Tübingen doorbrengen. De rijksregeering heeft maatregelen geno men om het den hoogen gast in Duitschland zoo aangenaam mogelijk te maken. TROEPEN OVERGEPLAATST NAAR AMERIKAANSCHE INDUSTRIE CENTRA. De democratische senator Conally (Texas) heeft er in den Senaat in scherpe bewoordin gen tegen geprotesteerd, dat de bezetting van het aan de Mexicaansche grens gelegen fort Russell is teruggetrokken en de manschappen zijn overgeplaatst naar het mijngfcbied van Kentucky. Hij heeft de opzienbarende ver klaring afgelegd, dat het departement van oorlog deze schikking heeft getroffen uit vrees voor communistische onlusten. Senator Conally protesteerde er in het bizonder tegen dat door deze maatregelen de Amerikaansche grensbevolking zonder bescherming wordt gelaten en wordt blootgesteld aan de terreur van Mexicaansche roover. Hij heeft nog medegedeeld, dat de maatregelen den eersten Januari van kracht worden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1