Nieuwjaarvoetbal. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. VüoY cHoel^anx} op geregelde «(den. en neem 200 ooodiy i avonds een Poster s Maag pil D« ontlasting geschiedt dao volkomen normaal en ronder kramoea. 0.65 pa flacon. INBRAAK TE 'S-CRAVENHAGE. Brandkast weg gehaald. In het kantoor van een groothandel aan de Zusterstraat te /s-Gravenhage is Vrijdag nacht een brutale inbraak gepleegd. Bij hun binnenkomst des ochtends vonden leden van het personeel de brandkast open gebroken „a la sardine" ineen pakhuis, terwijl diverse andere sporen van inbraak werden ontdekt. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De inbrekers moeten zich toegang hebben verschaft door overklimming van een schut ting aan de Schapenlaan en door verbreking van een ruit. Daarna moeten zij de brandkast uit het kantoor hebben weggesleept naar het genoemde pakhuis, waar zij de aan het open snijden van een brandkastwand verbonden werkzaamheden ongestoord hebben kunnen uitvoeren. Er is 770 gestolen. LIJKVERBRANDING. In het crematorium op Westerveld te Vel gen hebben dit jaar 636 verasschingen plaats gehad, tegen verleden jaar 655. Voetbal. HOLLEND PAARD OP EEN AUTO GESPRONGEN. Toen Zaterdagmorgen een ruiter, de heer Blanken uit Amsterdam, met twee paarden, waarvan het eene los aan den teugel werd gevoerd, langs de Gooiersgracht op de grens der gemeenten Laren en Eemnes reed, zijn de beide paarden op hol geslagen. Bij een kruising van den rijksweg Amsterdam— Amersfoort is het paard, waarop de heer B zat, op een passeerenden auto gesprongen. De ruiter kwam daarbij te vallen, brak een arm en kreeg een zware hersenschudd ng. Per brancard is hij naar het St. Janszieken huis te Laren overgebracht De auto werd Zwaar beschadigd. Het ernstig verwonde paard is ter plaatse afgemaakt. SPOORWEGONGEVAL BIJ ABCOUDE. In den afgeloopen nacht, omstreeks een tur, is op het baanvak Utrecht—Amsterdam tusschen Loenen Vreeland en Abcoude een vooras van een der wagons van een langen kolentrein, welke op weg was naar Amster dam, gebroken. Als gevolg hiervan is het achterste gedeelte van den trein hevig gaan si hommeien, waardoor de koppeling van den achtersten wagon, waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagon is ont spoord en alleen op de spoorbaan is achter gebleven. De machinist had niets van het ongeval be merkt. Te Abcoude werd door den overweg wachter geconstateerd, dat er iets niet in den haak was, o m. zag hij vonken langs de rails, welke, naar later bleek, waren veroorzaak' door het feit, dat het voorgedeelte van den bak van den wagon over de spoorstaven schoof. De overwegwachter te Weesperkars pel werd telefonisch gewaarschuwd en deze beeft den trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen, wel enkele schokken te heb ben gevoeld. Onmiddellijk werd het treinver keer in beide richtingen stopgezet en werd het spoorwegpersoneel langs de baan ge waarschuwd, terwijl ook de ingenieur van de afdeeling tractie te Amsterdam van het onge val in kennis werd gesteld. Deze verscheen spoedig ter plaatse met een werkwagen en een kraanwagen. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat over een afstand van 5 a 600 Me ter een groot aantal dwarsliggers was ver nield Bovendien was langs de baan, op ver schillende plaatsen, o.a. aan het perron van het station te Abcoude, schade toegebracht, veroorzaakt door een over een breedte van vier Meter uitstekende balk De wagon, welke was losgeraakt, werd weer op de baan gebracht De andere wagon, waarvan de as was gebroken, is geledigd en ter zijde geplaatst. Het voorste gedeelte van den trein is daarna naar Amsterdam vertrok ken, terwijl het achterste gedeelte in den loop van gistermiddag naar Amsterdam is gediri geerd. Gistermorgen en een deel van den middag is door personeel uit Duivendrecht, Abcoude, Loenen, Vreeland, Nieuwersluis en Harmeien hard gewerkt om de schade langs de spoorlijn te herstellen Om twee uur wa ren alle vernielde dwarsliggers door nieuwe vervangen en kon het spoorwegverkeer, dat tot dat tijdstip over één spoor w:erd geleid, veer op de normale wijze plaats vinden. OMGESLAGEN SCHUIT TE VEUR WEDER VLOT. Lijk van schipper nog niet gevonden. Nadat een lichter van de Bergingsmaat- schappij De Witt uit Rotterdam gedurende den geheelen dag bezig is geweest, is men er in geslaagd, de omgeslagen zolderschuit onder Veur weer vlot te krijgen en de lading bergen. Men js er helaas niet in geslaagd het lijk u verm'sten schipper Van D. te vin- ar. Het vermoeden, dat hij van te voren - 'T. döord zou zijn geslagen, waardoor de Ul* den koers zou zijn geraakt wordt hierdoor versterkt zegt de Crt. Het Nieuwjaarsprogramma van den K.N V B. was nihil. Geen enkele competitiewed strijd was vastgesteld, zooals te doen gebrui kelijk is bij den bond en zijn onderafdelin gen. Er was dus gToote rust over alle linies En ook de vriendschappelijke wedstrijden waren weinig in aantal. Slechts een enkele was vastgesteld en deze gingen dan ook door Wellicht de belangrijkste ontmoeting was de steden wedstrijd Amsterdam—Rotterdam. De ze wedstrijd werd met 2—1 door Rotterdam gewonnen enzeer verdiend. Hoewel Am sterdam goed begon, bleef Rotterdam sterker, toen daar eenmaal de combinatie gevonden was. Twee doelpunten waren de belooning en Amsterdam kon slechts uit een strafschop tegenscoren. Wat een volkomen falen der Amsterdamsche voorhoede beteekent. o In den Haag vochten H.V.V. en H.B C tegen elkaar om den „Bronzen Laars". De tweede klassers wonnen met 5—3 na den aar- digen wedstrijd, waarin zij ongeveer den ge heelen tijd iets sterker was. Verder werden nog gespeeld: Z.F.C.—Zee- burgia (1—7), Sparta—V.O.C. (1—0), H D V.S.—Longa (5—3) en H.F.C-Oud-lnter- nationalen (3—1). o Italië—Duitschland 31. Italië heeft gisteren met 31 van Duitsch land gewonnen in een strijd, waarin de gast- heeren veel sterker waren. Duitschland scoorden het eerst, maar nadien had het ver der niets in te brengen. De overwinning had nog veel grooter kunnen zijn, doch de Ita lianen waren niet bijzonder gelukkig met schieten. op een besten wedstrijd terug zien, evenals de beide backs. Schokker speelde een fraaie partij en heeft bijna geen enkele fout ge maakt. Met genoegen zagen we, hoe hij ook Oudes in de „opruiming"' betrok, door terug te spelen of den tegenstander af te houden. Ook Jonker was goed. Trap vaat was hij en daardoor voorkwam ook hij onheil. Toch moet hij niet te veel op 't doel terugtrekken, wat nog steeds een fout is. Denk daar de vol gende keer eens aan. En zou Oudes niet eens een beetje de achterhoede kunnen aanvoer den? Dat zou beteekenen, dat ze alle drie nog stukken beter gingen spelen 1 De halflinie was goed. Lengers begon wel iswaar zwakjes, doch werd later beter. En de twee anderen, de Grand en Burger, speelden als we van hen gewoon zijn. Tenslotte de voorhoede. Met genoegen heb ben we Rootring aan 't werk gezien. Welis waar kan men nog telkens zien, dat hij half- speler geweest is, doch hij voelt zich al veel beter op de rechts-binnenplaats. Bovendien en dat is een voordeel voor den ex-half- speler! is Rootring een verbindingsspeler en vooral daardoor is hij nuttig. Overigens was de linker-vleugel het gevaarlijkste door de groote beweeglijkheid van de Jong en Jamstra. Keppel had er waarachtig ook zin in en Bos had waarschijnlijk des nachts nog tal van gelukwenschen gehoord, 't Tempo was hem iets te vlug, al was hij in de tweeae ielft stukken beter dan voor de rust. Tenslotte leidde Reijers bevredigend, al floot hij een enkele keer verkeerd. Hij had trouwens een gemakkelijke taak. En nu, 't begin van 1933 was prachtig Zou dat een voorteeken zijn?!.... KORTE BERICHTEN. van een houthandel in de k,-, hi Haag hebben inbrekers uit een brandkast 770 ontvreemd. Inv,de ?'nëNaarf nabii den Schinkeldijk onder Noorden een 23-jarige schipera- knecht over boord gevallen en verdronken. Na het onderhoud, dat de minister gis termiddag met B. en W. heeft gehad, is beslo ten dat hedenmorgen de werkverschaffing neder zou worden hervat ALCMARIA'S WEDSTRIJD TEOEN EXCELSIOR. Op haar 35sten verjaardag speelde Alcma ria een vriendschappelijken wedstrijd tegen heU^otteroamsche „Exceisor", dat de leiding heeft in haar afdeeling en dus gerekend mag worden tot de sterkste tweede-klasserr van ons land. Ofschoon 't niet in de bedoeling lag van Alcmaria, om er een jubileumwedstrijd van te maken, leek het begin daar toch veei op. Op tafeltjes voor de eeretribune toch wa ren bloemen neergepoot en toen de beide elf tallen zich binnen de omrastering hadden opgesteld, vroeg mr. J. P. Bosman, voorzit ter van Alcmaria V.V.V., het woord. Spr. wenschte de jarige club van harte geluk met dit jubileum en deed uitkomen, dat bij een vereeniging als Alcmaria 35 jaren zeer vee. beteekent, omdat de taak van een bestuur steeds is, vooruit te gaan, hooger te klim men. Zonder het sempre crescendo beleven deze clubs moeilijke tijden. Spr. hoopte, dat Alcmaria t.z.t. de eerste klasse zou bereiken en hij vertrouwde op de club. Na nog herin nert te hebben aan de samenwerking tus schen Alcmaria Victrix en Alcmaria V.V.V. overhandigde spr. een bloemenmand. De heer Schenk, directeur van het Sport park bood daarna bloemen aan, vergezeld van een speech, waarin de heer Schenk de ju- bileerende vereeniging complimenteerde en waarin hij tevens gewag maakte van de ver hindering van wethouder Slingerland, om hier aanwezig te zijn. De heer van Doorn, eigenaar van het club lokaal der vereeniging, bood ook al een fraaie bloemenmand aan, eveneens daarbij zijn beste wenschen uitsprekende voor Alc maria. En tenslotte deed een bestuurslid van Excelsior hetzelfde, zoodat opnieuw een bloemenmand op de tafel kwam. Daarna dankte de heer Sietsma voor deze onverwachte attentie (de eigenlijke huldiging komt pas Zaterdag a.s.en kon de wedstrijd beginnen. Wij dienen echter nog te melden, dat tele grammen waren binnengekomen van Ajax, V.S.V., W.F.C. en dr. v. Dam met de beste wenschen voor de jubilaresse. Er was voor deze vriendschappelijke ont moeting veel publiek opgekomen en wij ge looven niet, dat er zich daaronder ook maar een bevindt, die zich verveeld heeft. Immers, beide partijen begonnen goed en eindigden nog beter! Het verloop der ontmoeting zullen we deze keer maar laten rusten. Het zij genoeg, dat in de eerste helft beide partijen in den aan val waren, doch Alcmaria had een paar kan sen meer gekregen dan Excelsior. Vele aan vallen werden door beide elftallen op touw gezet, doch de achterhoeden waren best en sloegen alles af. Soms ging dat met een beet je geluk, doch overigens door goed ingrijpen De wedstrijd was ongeveer 20 minuten oud, toen Alcmaria scoorde uit een goeden aanval. Met dezen stand ging de rust in ondanks tal van pogingen, om meer doelpun ten te maken. In de tweede helft was de thuisclub eerst veel sterker, doch slaagde er niet in om te doepunten. Toen het spel even verslapte, nam Excelsior het initiatief over en moest Oudes herhaaldelijk optreden. Dat deed hij best, alleen een hard laag schot van den spil was hem te machtig. Na dit doelpunt is hoofdzakelijk de strijd op de Excelsiorhelft gespeeld. Een paar keer moest de paal en lat zelfs redding brengen, doch hoewel een kleine overwinning verdiend was geweest, moest Alcmaria met dit gelijke spel tevreden zijn. o Excelsior speelde een vlotte partij voetbal waarbij de spelers allemaal zich zeer be weeglijk toonde. Het schieten was wat zwak doch de heeren troffen het niet, dat Oudes in prima vorm was. Overigens een ploeg, die goed voetbal speelt in een flink tempo en met mooi open spel. De halflinie zat keurig ach ter de voorhoede, doch leverde ook verdedi gend best spel. En Alcmaria? Wij hebben het juist dezer dagen in het Alcmaria-Nieuws geschreven dat Alcmaria met spel zeer sterk is, doch met overdadige lichaamskracht door derde klassers te kloppen is. Het bewijs daarvoor zagen we gisteren. Excelsior speelde en Alcmaria speelde En juist daardoor bleek dat de techniek van behoorlijke kwaliteit is. Reeds hebben we Oudes genoemd. Hii kan ALCMARIA IS JARIO. Alcmaria Victrix, de vereenigde Alkmaar- sche voetbalvereenigingen, zooals ze sinds 16 Sept. ly()8 (ook al weer bijna 25 jaar ge leden!) heet, was den lsten Januari precies 35 jaar. Zoo n mijlpaal mocht natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgaan en een der kernpun ten was wel het voor deze gelegenheid ver- groote cluborgaan. Op bescheiden wijze ging men te werk, doch de redactie is er zeer goed in geslaagd, om een waardig numrat. te laten verschijnen Medewerkers vond men oveial en steeds bereidwillig! Het zou ons te ver voeren, om al de bijdragen te bespreken en daarom noe men we slechts de schrijvers in óe volgorde, zooals ze hun copie kunnen lezen: dr. D. J. van Prooije, voorzitter K. N. V. B.; A. Siets ma, voorzitter Alcmaria Victrix; J. Bossert eere-voorzitter der club; K. J. J. Lotsy, voor zitter T. C. van den K. N. V. B.; M. J. Luttc- rot, vice-voorzitter Alcmaria Victrix; D. J. Scheffel, secr. K. v. K.; Bram Elte, secr Alcmaria Nieuws; J. Rootring Jr., aanvoer der 1ste elftal; Delvaar, voorzitter N.H.V.B.; dr. van Dam, lid der medische commissie van den K.N.V.B.; G. Sougé, secr. v.v. „Alk maar; Hans Boekman, scheidsrechter; J Wils, architect Stadion en Gem Sportpark tribune; N. Andriesma, chef-redacteur N. H D.; D. K. Jongejans, red. Alg. Sportblad; J Werkman, sportred. Alm. Crt.; W. Katoen, scheidsrechter; ds. Deetman herv. pred. te Alkmaar; P. Kikkert, burgemeester van Beemster; G. Scalé, onder-voorzitter Alcm. Victrix; A. J. Stikkel, 2e voorz. Alcm. V. V. V.; C. de Boer, consul K.N.VB.; Hamel, trainer Alcmaria en Sylvain Bastin, trouwe medewerker van het clubblad. Een heele lange serie, niet waar? En jsist uit al die namen leert men een belangrijk ding: dat Alcmaria gezien is in den K. N V B., dat het vele vrienden heeft, die met de club meeleven, 't Geheel doet prettig aan, tal van geluk wenschen worden in dit nummer door de schrijvers geuit en Bram Elte kan tevreden zijn met het jubileum-nummer, dat bovendien nog tal van foto's bevat! ytheepstUdinqen STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Ml). Nederland. Poelau Bras (thuisr.) 30 Dec. v. Singapore Tarakan (thuisr.) 31 Dec. v. Djeddah. Kon. Ned. Stoomb MaatscMpnll Achilles 31 Dec. v. Rotterdam te Amsterdam Amazone 30 Dec. van Triëst te Fiume. Ariadne 30 Dec. v. Tunis te Lissabon. Bacchus 30 Dec. v. Napels n. Catania. Bodegraven 30 Dec. te Callao. Boskoop (thuisr.) 30 Dec. v. Liverpool n. Amsterdam. Clio 30- Dec. v. Tanger n. Algiers. Fauna 30 Dec. v. Aarhus n. Amsterdam. Hercules 30 Dec. v. Salonica n. Izrair. Irene 30 Dec. v. Rotterdam te Gibraltar. Nero 29 Dec. v. Gothenburg n. Amsterdam Pluto 30 Dec. v. Bordeaux n. La Pallice. Poseidon 31 Dec. v. West-Indië 1. v. Londen te Amsterdam. Stella 30 Dec. v. San Felui te Barcelona. Achilles 31 Dec. v. Rott. te Amst. Poseidon 31 Dec. v. West-Indië, 1. v. Londen te Amsterdam. Triton 31 E>ec. v. Rott. te Amst. Rottordamscbe Llovd. Baloeran (uitr.) 30 Dec. v Mareeille. Sibajak (uitr.) 31 Dec. te Sabang. tïoMaiid— ^njerika-LI'n Lochgoil 31 Dec. v. Rott. n San Francisco. Meissonier 29 Dec. v. Rott. te Hamb. Kon. Maatschappij. Nieuw Zeeland, Singapore n. Adelaide; pass. 29 Dec. Thursday Isle. Van Spilbergen 30 Dec. v. Bat. te Lourenzo Marqués. Kon. Holl. Llovd. Kennemerland (thuisr.) 30 Dec. v. Santa Fé. Montferland (uitr.) 30 Dec. te Buenos Ayres. Silver—Java Pacific Lijn. Kota Intern San Francisco n. Calcutta; 30 Dec. te Port Natal. Kedoe, Calcutta n. Vancouver, 29 Dec. v. Dovao. HollandOost-Azië- Lijn. Zuiderkerk 31 Dec. v. Rott. te Amst. stoomvaart Mij. Oceaan. Achilles, Japan n. Rott., 30 Dec. te Singa pore. Aeneas, Japan Rott. 29 Dec. te Londen. Agememnon, Yokohama n. Rotterdam; 30 Dec. te Shanghai. Melampus 30 Dec. v. Java L v. Amst. te Londen, Sarpedon, Japan n. Rott., 31 Dec. v. Pe- nang. JavaNew-York-liju. Mentor 24 Dec. v. Batavia n. New York. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus 29 Dec. v. Rott. te Algiers. HollandBri'seta-Indië-Lijn. Hoogkerk (uitr.) 31 Dec. v. Bremen. £aad= en Juin&ouw Als men onze tuinbouwers spreekt over een kleine opleving, die hier en daar zou zijn te bemerken en over de vooruitzichten van een netere verhou ding tusschen de verschillende naties, dan hechten zij daarom nog maar bitter weinig geloof. Zij hebben er tot nu toe niets van gemerkt en als zij de uitkom sten van hun bedrijf over 1932 vergelij ken met die van het vorige jaar, dan zijn die nog slechter en bemerken zij, dat ze al meer en meer achteruit boeren. Tuin ders, die enkele jaren geleden een eigen bedrijfje hadden, hebben dit in den loop der crisisjaren zwaar moeten verhypo theken. Anderen, die met een overge spaard bedrag, aangevuld met geleende gelden, wat land en een huis kochten, zien die bezittingen gedaaid tot beneden het bedrag, dat zij er zelve in staken. Rente en afossing moeten worden vol daan en de tuinbouwproducten brengen zoo weinig op, dat het moeilijk Is, neen onmogelijk, om daarvan alles te betalen. Tuinders, die, enkele jaren geleden, nog in goeden doen waren, moeten nu den zwarejn gang maken naar het crisis-co mité. Het nieuwe jaar zet slecht in voor onze tuinders, die in buitengewoon groote moeilijkheden verkeeren In het bijzonder aan de veiling van den Noor- dermarktbond was het, dat aardappels werden aangevoerd Voor dezen tijd wa ren deze aanvoeren nog bijzonder groot. Het betreft hier nog maar altijd de poot aardappelen Eerstelingen of Schotsche muizen, die men gehoopt had in het bui tenland te kunnen afzetten. We spraken daarvan reeds in onze vorige overzich ten en evenals toen, moet ook nu weer worden geconstateerd, dat de prijzen be spottelijk laag waren. Toch kwamen nu noteeringen voor, die vroegere overtrof fen. Dinsdag b v. werd tot 1.50 besteed, en ook op andere dagen gingen ze boven de traditioneele 50 en 60 cent uit. Voor Duken kon weer geen hooger prijs dan 50 en 60 cent worden gemaakt, terwijl blauwe Eigenheimers ruim 1 per 100 K G opbrachten. De totaal-aanvoer be liep 40 spoorwagens. Al is het in de week tusschen Kerst mis en Nieuwjaar over 't algemeen slap, thans werd als vanzelfspreken dhet tegenovergestelde verwacht. Het is dan ook wel uitgekomen op de koolmarkt Voor de 3 verschillende sluitkoolsoorten was bijzonder weinig belangstelling, waartoe het weer de laatste dagen nog meewerkte Bij felle vorst en sneeuw, als in de tuinen niets te halen valt, was het misschien wat vlugger geloopen met den handel. Voor de mooiste roode kool van het ge- wenschte gewicht van ongeveer 3 pond kon tot ongeveer 3.50 worden gemaakt, doch op het eind der week was de be langstelling' geringer, zoodat toen als hoogste prijs 3.20 werd betaald. Voor de groote roode kool werd van 1 f 1.50 betaald. Tweede soort was aan merkelijk minder en de mooiste bracht het tot 2 of iets meer. De grootste werd verkocht voor 0.600.70 en op het laats! der week draaide een deel van de aangevoer de roode kool door. De 60 cent, als minimum prijs gesteld, kon zelfs toen niet bedongen worden en kon dus door het In- en Verkoop bureau worden opgenomen. Verleden jaar werd in de overeenkomstige week voor eerste soort in maximum 3.50 betaald, voor twee de soort 3. Over 't geheel genomen weken de prijzen der roode kool toen maar weinig van de tegenwoordige af, terwijl ook de aan voer, die nu 38 spoorwagens beliep, weinig afweek van den tegenwoordige. Voor ge'e kool ontstaat nog wel eens een levendige handel bij een koud en schraal voorjaar. Het vorige jaar wachtte men daar ook op, maar het was al in de tweede helft van Maart, toen het wat met de prijzen begon te worden, te laat echter om nog voldoende effect te sorteeren. Nu was de belangstelling al bijzonder slap en de handel buitengewoon stug. Zoo goed als alles moet in het binnen land worden afgezet, zoodat het niet verwon deren is, dat voor het mooiste goed van on geveer 3 pond nauwelijks 2 kon worden be dongen. Groote gele werden verkocht voor f 0.801. Voor het mooiste tweede soort werd tot 1.60 besteed, terwijl de grootere voor 0.600.90 werden verkocht. De aanvoer bedroeg rond 20 spoorwagens. Als Deensche witte kool geen afzet vindt in het buitenland, loopt het doorgaans mis. Het vorige jaar (1931) eind December was het voor deze koolsoort ook slecht, doch zoo slecht als het nu eind December was, was het toen niet. Voor de mooiste kon toen nog tot ongeveer 3 worden gemaakt, nu moet men met f 0.700.80 tevreden zijn. De kleinste brengt 0.60 op, of is niet te verkoopen. Dit kwam de laatste week herhaaldelijk voor. Een opbrengst van 60—/ 70 per spoorwagen, het is niet voldoende om de huur te betalen van het land, waarop de kool geteeld werd De aanvoer aan beiae veilingen bedroeg on geveer 37 wagens. Voor de mooiste bloemkool werd 79 betaald; de kleinere van de eerste soort brachten een paar gulden minder op. De grootste en mooiste tweede kwaliteit werden voor 2f 3 verkocht; kleinere en meer af wijkende soort golden 0.80—1. Aanvoer 30000 stuks. Met de uien is het tegen de verwachting slecht geloopen. Voor drielingen kon in 't be gin nog ruim 3 worden gemaakt, een zeer onbevredigende prijs, later 2.10—2 90 Gele uien brachten f 2.70—3 80 op en grove uien 2.50—3 40. Het vorige jaar werd op dezen tijd het dubbele van deze prij zen besteed. De aanvoer was niettemin ge ring, slechts ruim 7 spoorwagens. Zeer weinig peen werd gemarkt en ondanks dit gering aanbod kon niet meer dan 0.90 1.30 worden gemaakt. Bieten waren voor een groot deel onver koopbaar. Wat verkocht werd, gold f 0 80— 1.40. HET VERVAARDIGEN VAN NESTKASTEN VOOR NUTTIGE VOGELS. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt de aandacht van hen die den vogelstand in bosschen en parken willen bevorderen, erop, dat het nu tijd is om de daarvoor benoodig- de nestkasten te doen vervaardigen ten ein de deze in Februari op te kunnen hangen. In Mededeeling No. 17 van dezen Dienst Vogelcultuur door middel van nestkasten, zijn alle gegevens vermeld, die noodig zijn bij het vervaardigen, plaatsen, onderhouden en eventueel controleeren van deze nestkas ten o. m. de maten van alle onderdeelen dezer kastjes. Voor instellingen die voor eigen gebruik, voor werkverschaffing of voor opvoeding nestkasten in grooter aantal willen vervaar digen, worden modellen van de meest ge bruikte kasten tegen kostprijs verkrijgbaar gesteld. Men wende zich daarvoor tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen. £uchtoaad DE POSTVLUCHTEN C IND1E. De Oehoe (uitreis) te Caïro geland. De Snip (uitreis) te Bandoeng aangeko* men. De Rijstvogel (thuisreis) in Calcutta ge land. Hoewel het reisplan der KLM.-vliegtuf- gen in den winter voorziet in een aankomst te Amsterdam op Ztyidag, had gezagvoerder Parmentier me' toestemming van de directie zijn reisduur ingekort, teneinde nog met Oudejaar de post uit Indië te kunnen aan brengen en daarmede dus velen met Nieuw jaar te verblijden. De Havik arriveerde dan ook Zaterdag middag op Schiphol. DE K.L.M. IN 1932. Ondanks de zeer ongunstige economische omstandigheden, kan de K.L.M. op de in 1932 verkregen resultaten met tevredenheid terugzien. Weliswaar stond de omzet in extra vluenten en het aantal vervoerde pleziervlie gers iets achter bij 1931, terwijl net goede renvervoer tengevolge van de contingentee- ring en andere, het verkeer schadende maat regelen, met 30 achteruit liep. Daartegen over staat dat het vervoer van passagiers en post vooruitging en het vervoer op ae Am- sterdam-Batavia lijn eveneens bevredigend was. Het aantal passagiers'op de trajecten in Europa bedroeg 20600, terwijl 829500 K.G goederen en 130.000 K.G. post werden ver voerd. Op de Amsterdam-Batavia route be stond het vervoer uit 420 passagiers, 5000 K.G. vracht en 26500 K G. post. Aan de rondvluchten namen 13120 perso nen deel, waarvan 5480 op Schiphol en 3490 op Waalhaven. In totaal werden door vliegtuigen der K L. M. afgelegd 3.089.000 K.M. (1.547.000 K.M. in Europa en 1.542.000 K.M. op de Indië-route) hetgeen overeenkomt met meer dan 77 maal den omtrek der aarde. JCetft School NED. HERV. GEMEENTE TE SLOOTDORP C.A. In de jonge Wieringermeergemeente te Slootdorp doet zich een eigenaardige moei lijkheid voor. Er bestaat één school voor alle gezindten. Gedurende de eerste maanden was er een oorloopige regeling getroffen om den geestelijken van iedere kerkelijke gezindte zooveel mogelijk naar hun verlangen gele genheid te geven godsdienstonderwijs aan de schoolkinderen te verstrekken. De groepen van de rechterzijde willen liefst eiken dag godsdienstonderwijs op school verstrekken, terwijl men van vrijzinnige zijde een kleiner getal uren noodig en wenschelijk vindt voor de tot deze groep behoorende kinderen. Er wordt nu gezocht naar een regeling, waar door aan alle wenschen tegemoetgekomen wordt, zonder dat het onderwijs der kinderen daaronder te veel schade lijdt. De pastoor stelde voor, dat op drie der 5 lesdagen de school om kwart voor tien zal beginnen en dat er dan op die dagen van 9 uur tot 9.45 uur godsdienstonderwijs zal wezen, te geven door het personeel en de godsdienstleeraren. De Ned. herv. hulpprediker stelde daartegen over voor: de school zal om 8.30 beginnen voor godsdienstonderwijs eiken dag, en om 9 uur op normale wijze. Door 't voorstel van den pastoor zou indertijd het karakter der school veranderen. Het schoolbestuur zal hieromtrent beslissing nemen. Tusschen herv. gem. en evangelisatie is er een uitstekende verhouding. Op hervormings avond traden dr. Fischer, de herv. hulppre diker en de heer Finkensieper, voorganger der evangelisatie, in eenzelfde bijeenkomst op en op de uren dat het kerkgebouw niet vanwege den kerkeraad gebruikt wordt, houdt de evan gelisatie er hare godsdienstoefeningen. Ook in 't tweede dorp Middenmeer, wor den thans godsdienstoefeningen gehouden. Zaterdag is te Leiden overleden prof. dr. ir. J. C. Kluyver, oud-hoogleeraar in de hoogere stelkunde, de differentiaal- en inte graalrekening enz. aan de universiteit aldaar. Hij is 72 jaren oud geworden. De overledene werd op 2 Mei 1860 te Koog aan de Zaan geboren. Na de H.B.S. te Zaandam bezocht te hebben, werd hij stu dent aan de polytechnische school te Delft, waar hij in 1881 het diploma van civiel-inge- nieur behaalde. JladUwieuws EEN VERBODEN UITZENDING. De radio-omroepcontrolecommissie heeft de uitzending van de rede, die mevrouw B. Bui sing—Van Besau gisternamiddag voor de microfoon van de V.A.R.A. zou houden over „De vredestaak der Katholieke kerk", verbo den.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7