Agenda ^Binnenland jBucgeclifke Stand SScheepstijdingen Jieck S. School Stad en Omgeving. Weet&ecicfU STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Bioscopen. Victoria-theater, tot en mêt Donderdag el- ken avond half 8, hoofdnummer Melodie der Liebe (rom), hoofdrollen Richard Tauber, leeftijd. Woensdagmiddag half 3, vertooning avondprogramma. A. B. T. tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Tom's Wraak (sens hoofdrol Tom Mix met zijn paard Tony; leeftijd boven 14 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag 's av. om half 8, hoofdnummer Mata Hari (rom., dram hoofdrollen Greta Garbo en Ramon Novarro; leeftijd boven 18 jaar Ge prolongeerd. Stedelijk Museum Breedst r. eiken dag van 912 en 1.303.30, Zater dag van 9—1 geopend; Zondags gesloten. Donderdag 5 Januari. 8 uur, Harmonie, gezelschap Louis Da- vids; rede A. de Vries, voorzitter V.a.r.a. Vrijdag 6 Januari. 7 45 uur, Harmonie, bridgewedstrijd „TECHNOCRATIE." Het vooraamste onderwerp -van gesprek, dat in Amerika tot voor zeer kort nog ge vormd werd door het drankverbod en de weersomstandigheden is in een record tnd omeeslagen op de nieuwe wetenschap, ge naamd „technocratie" of „technilogie", die de bestudeering omvat van de oorzaken en ge volgen van de arbeidsomstandigheden in het licht van de moderne productie met machines De buitengewone belangstelling voor deze kwestie wordt gedeeltelijk verklaard door den grooten naam van de deskundigen, die reeds geruimen tijd de depressie bestudeeren en ge deeltelijk door den officieelen steun, die de Columbia Universiteit aan de onderzoekin gen op dit geb'ed geeft onder leiding van dr. Nicholas Murray Butler. ONTHULLING IN EEN MOORD- PROCES. Mrs. Judd wijst haar medeplich tige aan. Enkele maanden geleden werd te Phoenix in Arizona een moordproces gevoerd, waarbij mrs. Winnie Ruth Judd, de vrouw van een geneesheer, ter dood werd veroordeeld we; gens het vermoorden van twee vrouwen. Zij had de lijken aan stukken gesneden en in een koffer gestopt. De moordenares, bijge naamd de „Velvet Tigres" (letterlijk de „fluweele tijgerin") zou op 7 Februari in de gevangenis te Phoenix worden gehangen. Bij de instructie en de terechtzitting deed de verdachte geen mond open over haar mede plichtigen, hoewel het duidelijk was, dat zij bij haar gruwzaam werk hulp van anderen moest hebben gehad. Vorige week is mrs. Judd echter gaan pra ten, vertelt de Haagsche Crt. Zij verklaarde, dat de geheimzinnige man, die haar bij den dubbelen moord geholpen had, James J. Hal- loran was, een voornaam zakenman te Phoe nix, die eene jeugdvriend van haar is. In den nacht van de misdaad hadden mrs. Judd en Halloran, die een liefdesverhouding hadden, na een samenkomst gehouden. Halloran wordt thans als medeplichtige aan den moord vervolgd. Dr. Joseph Catton, een eroemd pry- chiater, verklaarde tijden het proces, dat mrs Judd hem had meegedeeld, dat zij Halloran beminde. Zonder Halloran zou er, volgens Catton, geen misdaad zijn gepleegd. Halloran is een zeer rijk man. Het bericht vermeldt niet, of hij reeds is gearresteerd, doch het proces zal worden heropend en vermoedelijk zal er meer licht verspreid worden over de gebeurtenissen welke leidden tot den dood van twee verpleeg sters, wier lijken in eene koffer aan het sta vion te Los Angeles werden ontdekt. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Shanhaikwan geheel door de Ja Danners bezet. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen in den nacht van Maan dag op Dinsdag de Noordelijkste grens- en havenstad van het eigenlijke China, Shan haikwan, gelegen aan het einde van den grooten Chineeschen muur nabij de Golf van Petsjili, geheel hebben bezet en daarmede voor de eerste maal het eigenlijke China, op een terrein dat niet als exterritoriaal be schouwd kan worden zooals verleden jaar groote deelen van het operatiegebied nabij en om Sjanghai, hebben betreden. De Japansche overste Ibara van het Ja pansche gezantschap te Peking overhandigde Maandagavond generaal Tojang-Hsue- Liang een ultimatum waarin geëischt werd dat de incidenten binnen 24 uur op bevredi gende wijze geregeld zouden worden. Zoo niet, dan zouden de Japanners de „noodige maatregelen" nemen. De Japansche eisch, dat de Chineesche troepen teruggetrokken zouden worden, werd door Tsjang-Hsue- Liang afgewezen met d» motiveering, dat zij hun eigen gebied verdedigden. Waarschijnlijk zal in verband met de bezet ting van Shanhaikwan te Peking en Tientsin de staat van beleg worden afgekondigd Maarschalk Tsiang-Hsue-Liang zou aan de grens van Jehel zes Chineesche brigades hebben geconcentreerd. China protesteert tegen de bezet ting van Shanhaikwan. Het Chineesche ministerie van buitenland- Sche zaken heeft de Japans* he vertegenwoor diging te Shanghai een nota overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen de bezet ting van Shanhaikwan en waarin terugtrek king der Japansche troepen wordt geëischt. De Chineesche regeering dreigt zich tot den Volkenbond te zullen eenden om door diens bemiddeling te bereiken, dat Japan zijn militaire operaties bij Shanhaikwan zai moeten staken. lapan wil den strijd localiseeren. het Japansche ministerie van oorlog heeft den commandanten van het Japansche leger in Kwantoeng en van het garnizoen van T'entsin opdracht gegeven alles in het werk te stellen om de gevechten bij Shanhaikwan zooveel mogelijk te localiseeren. Voorts hebben Japansche oorlogsschepen in verschillende havens opdracht gekregen zich gereed te houden om onmiddellijk te kun nen vertrekken indien de gebeurtenissen dit noodzakelijk maken. Is Shanhaikwan niet bezet? Maarschalk Tsang Hsue Liang heeft de Chineesche regeering medegedeeld, dat de officiëele Japansche berichten over de bezet ting van Shanhaikwan door de Japansche troepen, onjuist zijn. De commandant der Chineesche troepen Shanhaikwan heeft draadloos medegedeeld, dat de Chineesche troepen de stad den geheelen nacht tegen de Japanners verdedigd hebben. Het Japansche gezantschap te Peking deelt eveneens mede, dat de geruchten over de operaties der Japanners in de richting van den Grooten Muur en over de volkomen bezetting van Shanhaikwan onjuist zijn Doordat de telegrafische verbindingen van Shanhaikwan zoowel met Peking als met Tientsin verbroken zijn, kan men zeer moei lijk van de situatie op de hoogte komen. De stad den geheelen nacht door de Chineezen verdedigd. Maarschalk Tsjang Shu Liang heeft de Chineesche regeering medegedeeld, dat de officiëele Japansche berichten over de bezet ting van Sjanhai kwam door de Japansche troepen onjuist zijn. De commandant der Chineesche troepen heeft draadloos medege deeld, dat de Chineesche troepen den gehee len nacht de stad tegen de Japanners hebben verdedigd. Het Japansche gezantschap te Peking deelt eveneens mede, dat de geruch ten over de operaties der Japanners in de richting van den Grooten Muur en over de volkomen bezetting van Sjanhaikwan onjuist zijn. Doordat de telegrafische verbindingen van Shanghaikwan zoowel met Peking als met Tientsin verbroken zijn, kan men zeer moeilijk van de situatie op de hoogte komen DE IERSCHE DAIL ONTBONDEN. Nieuwe verkiezingen op 24 Ja nuari. In den toestand in Ierland is plotseling een verrassende wending gekomen. Minister president De Valera heeft in den afgeloopen nacht plotseling de ontbinding van den Dail Eirean, het Iersche parlement, afgekondigd. De nieuwe verkiezingen zullen op 24 Januari a.s. worden gehouden en de nieuwe Dail zal op 8 Februari in zijn eerste zitting bijeen komen. Het optreden van De Valera is klaarblijke lijk het antwoord op bet dreigement van de Iersche Arbeiderspartij om de regeering niet langer te steunen wanneei de voorgenomen salariskorting der ambtenaren doorgaat, en van de voorgenomen vorming eener uit de oppositiegroepen bestaande nationale partij In een verklaring aan de pers zegt De Va lera, dat de ontbinding van den Dail niets te maken heeft met de roeeningsverschillen tus- schen de regeering en de Arbeiderspartij. Aan den tegenwoordigen toestand van onzeker heid moet echter met het oog op de ontwik keling der financiën en van het bedrijfsleven een einde komen. Zoolang Engeland gelooft dat de regeering De Valera ten val kan wor den gebracht, bestaat geen mogelijkheid, dat tot definitieve onderhandelingen over de rege ling van de Engelsch-Iersche kwestie kan worden overgegaan. EEN MAN OP GEHEIMZINNIGE WIJZE IN RIOOLBUIS GEVONDEN. Vanmorgen tegen zes uur hoorden arbei ders te Wittenberg in het district Halte, die naar hun werk gingen, uit den grond plotse ling hulpgeroep en gekreun opstijgen. Het geluid kwam uit den rioolput op den hoek van de Adler- en de Lutherstrasse. Politie, re cherche en brandweer waren spoedig ter plaatse en toen ontdekte men dat zich in de rioolbuis, waar de putschacht op uitkwam en die op eenigen afstand in de voorbij stroo- mende beek uitmondt, een mensch bevond hoewel de buis slechts een doorsnede van 50 c.M. heeft. Na langdurigen arbeid slaagde men er tenslotte met behulp van aan elkaar gebonden stokken en een haag in. den onge lukkige, die op een afstand van 15 M. van de putschacht in de buis iag, naar buiten te brengen. Toen men hem tegen half tien te voorschijn haalde, was *ij reeds dood. Het bleek te zijn de 65-jarige arbeiuer Hermann Vossen uit Wittenberg. De linkerpolsslagader was op twee plaatsen doorgesneden en een bloedig mes stak in een der binnenzakken Het staat nog niet vast of men hier met een misdaad te doen heeft, doch reeds zijn eenige personen gearresteerd. H^ATERDOORBRAAK IN DE IN AANBOUW ZIJNDE ALSTER- TUNNEL. De langdurige en moeilijke werkzaamheden voor het graven van een tunnel onder den z.g.n. Kleinen A'ster te Hamburg voor een ondergrondsch station van de Hamburgsche „Hochbahn'' ondei vinden opnieuw groote vertraging, doordat vanmorgen tegen half vier het water van den Binnen A'ster in een deel van de in aanbouw zijnde tunnel is doorgedrongen, waardoor de tunnel tot aan het niveau van het Alsteiwater vol stroomde De aan het werk zijnde arbeiders konden zich tijdig in veiligheid brengen. INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET 1919. Overzicht van de ingevolge deze wetten toegestane renten. Op 1 December werden 22 384 weduwen renten en 13*122 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens artikel 373 van die wet 99.280 personen in het genot waren van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. v oorts genoten 38.923 personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 van die wet. Krachtens artikel 24 van de Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden datum 132 224 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. VERDUISTERING. Chequeboekje van vader misbruikt Door het afgeven van een valschelijk on- derteekende machtiging heeft een jongeman jij de Incasso-bank aan de Ceintuurbaan te Amsterdam 1500 in ontvangst genomen. Hij maakte daarbij gebruik van hef cheque boekje van zijn vader. De jongeman is met het geld verdwenen. TWEE WALKAPITEINS, TWEE KERSTBOOM EN EN TWEE BRANDJES Ten huize van den walkapitein E. v. B. aan de Prins Hendrikkade 144 te Rotterdam is gisteravond een electrisch verlichte Kerst boom omgevallen. De electrische leiding maakte kortsluiting, waardoor het vloerkleed in brand geraakte en een begin van brand ontstond, wat v. B. met eigen middelen heeft weten te blusschen. In de woning van den walkapitein P. v. H. aan de Maaskade te Rotterdam is gister avond een electrisch verlichte kerstboom om gevallen. De leiding maakte kortsluiting, waardoor de gordijnen vlam vatten en weldra de woonkamer in brand stond. Met een straal op de waterleiding werd het vuur ge- bluscht. HET GEVONDEN LIJK TE GRONINGEN. Geen misdrijf. Omtrent het overlijden van B. v. d. L., die gistermorgen door zijn vader dood in de gang van zijn huis werd gevonden, kan nog worden medegedeeld, dat aan misdrijf niet gedacht behoeft te worden. De verrichte sec tie heeft uitgewezen, dat de jongeman geen gewelddadigen dood is gestorven. Het poli tieonderzoek heeft uitgemaakt, dat hij geen ruzie heeft gehad en dat hij na eenige café's te hebben bezocht, onwel is geworden. BRAND. Hedenmorgen ontstond brand in de boer derij van den heer H. Smits te Posterholt. Het huis werd geheel in de asch gelegd; niets kon worden gered. Het vuur sloeg over naar de boerderij van den landbouwer W. Goot- zen. De schuur en de stallen werden dooi! het vuur aangetast en brandden totaal uit. Het woonhuis kon behouden blijven. De oor zaak van den brand is onbekend. STAKING IN HET KLEEDING- BEDRIJF TE AMSTERDAM. Bij de N.V. Confectiefabriek Emil Hayn te Amsterdam is Maandag de arbeid gestaakt. De firma had aan haar personeel medege deeld, dat met ingang van 2 Jan. 1933 de loonen met 10 verminderd zouden worden, terwijl bovendien nog andere werkzaam heden, die extra betaald worden, in het ver volg niet meer zouden worden betaald, waar door de verlaging in werkelijkheid grooter dan 10 zou worden. In een> zeer druk be zochte vergadering werd met algemeene stemmen besloten deze voorstellen af te wij zen en voor onbepaalden tijd den arbeid te onderbreken. De staking omvat ong. 125 per sonen, waaronder 12 mannen. VERKEERSONGEVALLEN. Beschonken chauffeur rijdt twee fietsers aan. Gisteravond fietste de burgemeester van Wedde, de heer H. P. Waalkens, met zijn zoon van Winschoten naar zijn woonplaats Achter hen naderde een vrachtauto van een Muntendammer groentenhandelaar. De chauffeur, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, reed op de beide wielrijders in. De heer Waalkens Jr. werd op den grond geworpen en klaagde over pijn in de borst. Hij moest per auto naar huis worden ver voerd. De heer Waalkens Sr. kwam er beter af, doch zijn fiets werd geheel vernield. De chauffeur is in -bewaring gesteld. ZUÏD-SCHARWOUDE (December '32) Geboren: Annie, d. v. Pieter de Ruiter en Jacoba van den Kommer. Catharina Maria, d. v. Jan Molenaar en Mathilda Balder. Ondertrouwd: Bastiaan Pieter Zee man en Anna de Waard. Getrouwd: Dirk Goed en IJtje En gel. Bastiaan Pieter Zeeman en Anna de Waard. Overleden: Guurtje de Geus, oud 84 jaar, weduwe van C. de Ruiter. Johann Wilhelm Cornelis- Kroon, oud 67 jaar, echtg v. A. M. H. C. Immink. Aafje Troostheide, oud 77 jaar, wed. v. J. Bak. SCHOORL (December'32) Geboren: Anna Maria, d. v. Simon Kaandorp en Maria Berkhout. Bauke; z. v. Gerrit Minkema en Geertruida Maria Jacoba Krom. Getrouwd: Jacob Blom te Warmen- huizen en Aafje Speur. Hero Kruize en Trijntje Greeuw. Overleden: Gerardus Cornelis Delis, 10 mnd., z. v. J. Delis en M. M. Roozendaal Poelau Laut, 2 Jan. v. A'dam te Hamburg. Talisse, 2 Jan. v. A'dam n. Java. Poelau Laut, 1 Jan. v. A'dam n. Hamburg Tabinta, uitreis, 31 Dec. v. Antw. Kon. Ned. Stoouib Maatschappij. Achilles, 31 Dec. v. A'dam n. Havre. Amazone, 31 Dec. v^Susak n. Bari. Aurora, 31 Dec. v. Vourla n. Malta. Baarn, thuisreis, 31 Dec. te Callao. Bacchus, 31 Dec. v. Catania n. Burriana. Barneveid, 1 Dec. v. Antwerpen te A'dam. Calypso, 31 Dec. v. Carthagena n. Barcelona. Colombia, 1 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Costa Rica, 1 Jan. v. Cristobal n. Cartagena. Crynssen, uitreis, 31 Dec. v. Dover n. Bar bados. Erato, 1 Jan. v. A'dam n. Passages, Fauna, 1 Jan. v. Aarhus te A'dam, Flora, 30 Dec. v N. York n. P. au Prince. debe, 1 Jan. v. Hamburg te A'dam. dercules, 1 Jan. v. Izmir n. Stamboul. xene, 31 Dec. v. Gibraltar n. Oran. \ereus, 31 Dec. v. Kopenhagen n. Gdynia. s'ero, 1 Jan. v. Gothenburg te A'dam. Oranje Nassau, 31 Dec. v. West-Indië te Am sterdam. Perseus, 31 Dec. v. Stettin n. A'dam. Pluto, 31 Dec. v. La Pallice n. A'dam. Stella, 1 Jan. v. Barcelona te Tarragona. Theseus, 31 Dec. v. A'dam n. Kopenhagen. 'Jlysses, 1 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Venus, 31 Dec. v. Gandia te Genua. Vulcanus, 1 Jan. v. Valencia n. A'dam. Achilles, 1 Jan. v. A'dam te Havre. Agamemnon, 1 Jan. v. Genua te Alexandrië. Bodegraven, uitreis, 31 Dec. v. Callao. Calypso, 2 Jan. v. Carthagena te Barcelona. Clio, 2 jan. v. Algiers n. Malta. Colombia, 2 Jan. v. A'dam te Hamburg. Euterpe, 2 Jan. v. Oporto te A'dam. Nereus, 1 Jan. v. Kopenhagen te Gdynia. Simon Bolivar, 30 Dec. uitreis, v. Barbados Rotterdamsctae Lloyd. Sibajak, uitreis, 1 Jan. te Belawan. Blitar, thuisreis, 1 Jan. v. Belawan. Jacatra, uitreis, 2 Jan. te Belawan. Kota Agoeng, thuisreis, 31 Dec. v. Genua. Tapanoeli, thuisreis, 2 Jan. te Marseille. HollandAmerika-Llfn. Damsterdijk, 29 Dec. v. Rott. te Portland (Ore). Delftdijk, Rotterdam n. de Pacifickust; 29 Dec. v. Punta Arenas. Lochmonar, 30 Dec. v. Rott. te Vancouver. Nebraska, Pacafickust n. Rotterdam, 2 Jan. v. Lonaen. Burgerdijk, 31 Dec. v. Rott. te New York. Logchoil, Rott. n. Vancouver, 1 Jan. te Lon den. Murillo, Pacifickust n. Rott., 29 Dec. v. St. Thomas. Nebraska, Vanc. n. Rott., 1 Jan. te Londen. Statendam, 29 Dec. v. New-York te Jamaica. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, uitreis, 1 Jan. v. Bahia. Maasland, thuisreis, 1 Jan. v. Rosario n. Duink. Salland, 1 Jan. v. Bremen te Hamburg. Teneriffe, uitreis, 30 Dec. te Santos. Espana, 2 Jan. v. A'dam n. Antwerpen. Ken. Paketv. Maatschappij. Barentsz, 31 Dec. v. Batavia te Pt. Natal. Van Spilbergen, 31 Dec. v. Lorenzo Marqués n. Pt. Natal. Ho'landWest-Afrika-iijn. IJstroom, uitreis, 2 Jan. v. Las Palmas. Ptoomvann Mij. Oceaan. Deucalion, Japan-Rott., 31 Dec. v. Pt. Said. Eurybates, Java-A'dam, 31 Dec. v. Marseille. Myrmidon, A'dam-Java, 1 Jan. v. P. Said. Polyphemus, Java-A'dam, p. 1 Jan. Gibr. Phrontis, 31 Dec. v. Liverp. n. Batavia. JavaNew-York-liiu. Laertes, 30 Dec. v. New-York n. Batavia. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, 1 Jan. v. B.-Ayres te Rott. Aldabi, 1 Jan. v. Rott. n. B.-Aires. Aiwaki, thuisreis, 31 Dec. te Santos. HollandOost-Azië Lün. Zuiderkerk, 1 Jan. v. Rott. n. Hamburg. SilverJava Pacific Lijn. Kota Radja, 31 Dec. te Tampa. Silverbeech, Calcutta n. Los Angeles; 31 De cember v. Rangoon. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, 27 Dec. v. Valencia n. Hamb Tjibadak, 30 Dec. v. Manila n. Makasser. Holland—Afrika-Lijn. Amstelkerk, thuisreis, 29 Dec. v. Duala. Maaskerk, 1 Jan. v. A'dam n. W.-Afrika via Bordeaux. Wegens het vertrek van den heer A. G van IJsselstein naar Kapelle is te Veenhui- zen tijdelijk aan de O.L. school aldaar be noemd de heer J. de Winter te Alkmaar. Inplaats van den heer F. Kaspers, die wegens zijn benoeming tot kerkvoogd niet meer herkiesbaar was, is met algemeene stemmen tot notabel gekozen, de heer A. v, Stipriaan, aldaar. De heer K. Veuger, vroeger te Sint- Maartensbrug, thans te Hoofddorp, is be noemd tot onderwijzer aan een U. L. O. school te Eindhoven. B en W. van Rotterdam, Prae-advisee rende op een adres van den Bond v. Nederl. Onderwijzers inzake benoeming van hoofden van scholen naar anciënniteit, stellen, in aan sluiting op het advies der Commissie van On derwijs vast, dat benoeming naar ancienni teit de bestaande schoolorganisatie miskent en geen voldoende waarborgen inhoudt dat de belangen van het onderwijs in de eerste plaats in het oog worden gehouden, waarom zj voorstellen in afwijzenden zin te beschikken VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Gistermiddag is de 8-jarige H. Peereboom op de Laat van een wagen gevallen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij bewuste loos moest worden binnengedragen bij een der omwonenden. AANGEHOUDEN. De politie te Alkmaar heeft aangehouden de gebrs. A. C. E. en E. C. E., beiden uit onze stad Ze stonden m het Alg. Politieblad ge signaleerd, omdat ze nog eenige dagen logies te goed hadden. ZEDENMISDRIJF. Door de politie alhier is aangehouden de 17-jarige G. G. uit St. Pancras, die verdacht werd van een zedenmisdrijf, gepleegd op een 8-jarig meisje. De aangehoudene heeft bekend en is in arrest gesteld. VEREENIG1NG VOOR GEZINS VERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand December 101 patiënten en legden 1343 be zoeken of, waarvan: 401 betalende bez., 801 bez. voor 't A.Z.A. en 141 gratis bezoeken. Er werd 6 maal den dokter geassisteerd en 4 maal de laatste hulp verleend bij 't afleg gen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776,4 mM. te Weenen. Laagste barometerstand 695,5 mM. te Reykjavik. Verwachting, geldig tot den avond van 4 Januari: Krachtige tot matige Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind; betrokken tot zwaar of half bewolkt; waarschijnlijk eenige regen; iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt 3 Januari des mor gens te 7.45 aan alle posten: „Weest op Uw Hoede". Overzicht. De hoogste barometerstand in centraal Europa en de laagste bij IJsland verschillen thans meer dan 80 mM. In het geheele ge bied van de Noord- en Oostzee tot dicht bij IJsland wordt een luchtdrukverval van ruim 3 mM. per 100 K M. gevonden. De strook van stormachtig weer uit Zuid of West heeft thans een breedte van ruim 2000 K M. Op den Oceaan zijn de winden naar West ge draaid en gaat de storm gepaard met sneeuwbuien. Terwijl vanuit het Westen de koude luchtmassa's naderen, zijn de lucht- massa's, die thans over de Golf van Bis- caye en de kustlanden van West-Europa naar Scandinavië en het Poolgebied stroo men, nog uitermate warm. Het gebied van zware regen verplaatste zich van Engeland naar Zuid-Noorwegen. In het centrum van het gebied van hoogen druk is het weer ne velig en windstil met temperaturen onder het vriespunt aan den grond, doch atmosfeer- temperaturen boven 0 graden tot boven 2000 M hoogte. De koude uit het Westen, die na den zwaren regen der laatste twee dagen afkoeling en opklaring brengt in Ier land, zal ook spoedig tot onze omgeving doordringen en een einde maken aan de pe riode van buitengewoon zacht weer. De Wijkkraamverpleegsters verpleegden 8 patiënten, legde 160 bezoeken af en hebben 4 maal den dokter geassisteerd. HET MOORENSCHIP. De heer Corn. Jonker deelt ons mede, dal hij in studie heeft genomen de bekende succes operette „Het Moorenschip". De repetities zijn thans zoover gevorderd, dat de uitvoe ring de volgende week zal plaats vinden. We hopen op een en ander nader terug te ko men. TENTOONSTELLING. Gister, heden en morgen wordt ter gelegen heid van de Citroën-Tentoonstelling in de Harmonie des avonds de Citroën-film ver toond, waarin men de Citroën-fabrieken, die een oppervlakte van 800.000 M2. bestaan en 25000 werklieden in dienst hebben, kan bewon deren. In de film is ook opgenomen de film „La Croisière Noire" opgenomen tijdens de expeditie met rupsauto's door Centraal Afri ka, ongetwijfeld de meest belangwekkende documentaire film die er ooit gemaakt werd. Ook de film van het bedrijf, waarin 15000 werktuigmachines zijn geplaatst, is hoogst interessant. Men ziet hoe in 24 uur een auto met duizende onderdeelen gereed komt en van de montagehelling rijdt. Men ziet ook hoe alles met zorg gecontroleerd wordt in de fabriek en op de renbaan van Monthléry Ook interessante opnamen van Citroën-auto- bussen in de Alpen en van rupswagens in on- begaabaar sneeuwterrein kan men op de film aanschouwen. Na de filmvertooning heeft men tot 12 uur nog gelegenheid de verschillende type autos, die de Citroën in 1933 in den handel brengt, te aanschouwen. Wie kennis wil maken met de bijzondere voordeeien van de Citroën-auto's en verbaasd wil staan over de prachtige afwerking en de lage prijzen, bezoeke deze tentoonstelling, die, zonder de filmvertooning, ook morgen den geheelen dag geopend is. De centraal-agent voor N.-H., de heer Jacob Kossen te Alk maar, geeft belanghebbenden gaarne inlich tingen. BRAND TE BURGERVLOTBRUG. Gister is door onbekende oorzaak de boerderij van den heer J. Rampen te Burger vlotbrug, totaal afgebrand. De brand werd ontdekt door de buren, terwijl de heer Rampen in zijn woning rustig een boterham gebruikte. Natuurlijk werd de heer Rampen met den grootst mogelijken spoed gewaarschuwd, dat zijn huis in brand stond. Met groote moeite wist men gezamen lijk een tiental koeien, die zich in het bran dende huis bevonden, tijdig te redden. Inmiddels was de brandspuit van Schager- brug gealarmeerd, welke spoedig ter plaatse was. Echter kon onmogelijk meer worden voorkomen, dat de fel brandende boerderij geheel verloren ging. De inboedel, waaron der de hooivoorraad voor den winter, alsme de eenige rijtuigen, werd eveneens een prooi der vlammen. Een tweetal naast de boerderij staande schuren konden door de brandweer worden behouden. Verzekering dekt eenigszins d' schade. KONIJNENDIEFSTAL TE HEILOO. Hedennacht zijn ten nadeele van de heeren P. Mulder Czn., J. Sengers en M. Wessel te Heiloo een twintigtal konijnen ontvreemd. De politie heeft hedenmorgen in verband jnet dezen diefstal de markt te Purnierend be zocht. Van een resultaat is ons op dit oogen- blik nog niets bekend.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2