Alkmaarsche Courant. BBLBHS-UUVERKOOP Jiadionieuws 9iew£tetoH De gevolgen van een ugeratie. JiechtsioAen B. W. G. LIENESCH muien) Tiet n flertigsti Jaargiog. DINSDAG 3 JANUARI Amerikaansche notities «o. 2 1933 Woensdag 4 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA) 8.Gramofoonplaten. 10.— V. RO mor genwijding 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: R. Numan, voordracht, VARA- kleinorkest ó.l.v. P. Duchant en gramofoon platen. 12.— De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 12 30 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot. 1151.45 Vervolg Notenkrakers. 2.— Vrou wenuurtje. 3.— Voor de kinderen 5.30 Ac- cordeon-soli door Lor Steyn. 5.45 Gramo- foonmuziek. 6.Orgelspel Joh. Jong m. m. v Alb. de Booy, zang. 6.30 Radio-Volks- Universiteit. 7.Weekoverzicht door J. Oudegeest. 7.20 Concert m. m. v. L. Zim- mermann, viool en mevr. j Walen, piano 7.55 SOS-berichten. 8 C. v. d. Lenae: De vakbeweging. 8.20 Gramofoonplaten. 8 30 „De dolende soldaat", drama in 3 bedrijven van M. Beversluis, m. m. v. VARA'-tooneel 0.1.v. W. van Cappellen, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en - ,,De Wielewaal" ol.v. P. Tiggers. Muziek van Han van Dalen. 10.50 Vaz Dias. 11.12.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgenwijding. 11.—Concert. P. Berghout, harp. C. Riet veld, viool. H. J. Berghout, cello en A. Mar fijn, orgel en piano. Gramofoonplaten. 1.15 Zang door Mej. C. Castendijk m. m. v. A. Schellevis, piano. 2.Gramofoonplaten 2 30 Concert. H Hermann, viool. P. v. d. Hurk, fluit. C. Borgers, cello en mej. L. Lauenroth, piano en orgel. 5.— Kinderuur. 6Gramofoonplaten. 6.15 Lezing door ds. B Klein Wassink 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.Orgelconcert F. Kloek. 8.30 Prof. mr. P. S. Gerbrandy Religieus socia lisme. 9.— Vervoig concert. 9.15 Vervolg lezing. 9.45 Kwintetconcert o.l.v P. v. d. Hurk. Ca. 10.30 Vaz Dias. 11.—11 30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 1105 Lezing 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 2.20 Gramofoonplaten 3 20 Piano-recitai E. Lush 3.35 Sted. orkest biurnemouth ol.v. Sir Dan Godfrey m. m. v Mischel CCherniawsky, cello. 5.05 Orgel spel R. Dixon. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berich ten. 6.50 Bach's Pianomuziek dcor J. Ching 7 10 en 7.30 Lezingen. 7 50 Commodore Grand-orkest o.l.v. Mus r.nt. 8.30 Vaude ville. 9.30 Lezing. 10.— Berichten 10.20 „A Miscellany", geva, iperd programma. 11 20 12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 12.35 Con cert door het Omroeporkest. 12.50 Orgelcon eert, 1.25 Vervolg con ert. 7 40 Concert door het Omroeporkest. 8 20 „De troubadour", opera van Verdi 'gramofoonplaten). Kalundborg, 1151 M. 11.201.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.504.20 Con eert uit Rest. „Wive::". 4.204 50 Gramo foonplaten. 7.20 Moderne Operettemuziek door orkest en solisten 8.50—9.10 Kamer muziek, fluit, viool en viola. 9.10 Opera koren (gramofoonpl9.4510.25 Tschai kowskv-concert door het Omroeporkest o.l.v Rees en, Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10 40 11.20 Gramofoonplaten. 12 201.15 Con eert o.l.v. Wolf. 4.20-5.35 Concert. 7.20 Bonte avond m. m. v solisten o.l.v. H. Risch. In de pauze ,.Die FIFucht nach Ha- waii", hoorspel van Schic' Dirigent: Gör- lich. 9.50—11 20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 Radio-tooneel en con cert Na afloop: berichten. Brussel508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Concert uit Antwerpen. 1.30^-2.20 Gramo foonplaten.'5.20 Omroeporkest o.l v. Kumps 6 35 Waalsche liederen. 8.20 „L'Arlesienne" van A. Daudet met muziek van G Bizet Di rigent: Fr. André. 10.30—11.20 Gramofoon platen. 338 M.: 12 20 Gramofoonplaten 1 30—2.20 Concert uit Antwerpen. 5 20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.50 Concert door het Gertler-kwartet. 8.20 Omroeporkest 01.v. J. Kumps. 10.3011 20 Concert ol.v Paui Moreaux. Zeesen, 1635 M. 6 35 Militaire marsch- muziek. 8.05 Hoorspel „Jagt ihn ein Mensch" van E. H. Kolbenheyer. 9.35 Ber en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Egon Kaiser en zijn orkest. Oorspronkelijke roman door Jan Vialch. 10 Bot-af: ik?? Heelemaal niet. Ze vroe- fen eenvoudig of ik lust had dien tocht mei en te maken. Nu, en toen heb ik „neen" ge zegd. Dat is toch heel gewoon. Ik wil dien St. Cdilienberg wel eens zien, daar heb ik niets tegen, maar ik houd niet van die iwitaties van totaal onbekende menschen. Ik vind 't op dringerig. Als we daarheen willen, kunnen we toch zelf wel een auto nemen! Zoo heb jij er toch ook altijd over gedacht?" JawelMaar Hm Hoe moest je hem bijbrengen, dat je niet zoomaar kon zeggen, dat je „geen lust" had in iets als je er werkelijk geen lust in had? Wat kijk je me onderzoekend aan?" Onderzoekend? Wat bedoel je? Ik ben alleen een beetje verbaasd over je Nu, verbaasd dan. Maar laten we hier niet zoo in die hal blijven staan. Zullen we een eindje gaan omloopen, door de oude stad? Naar de kathedraal? Dan praten we er onderweg nog wel eens over". Ja, daar heb ik wèl lust in", zei hij vroo- lijk Hè, wat was hij toch een leuke, onbekom merde jongen geworden! Wat konden haat ook al die menschen schelen! RADIO-GOLFLENGTEN IN EUROPA. Voor ieder land een nationalen omroep van redelijke kwaliteit Een van de belangrijkste werkzaamheden van de conferentie te Madrid was het naar de behoeften van den tijd wijzigen van de verdeeling der voor de radio-telegrafie en -telefonie beschikbare frequenties in voor de verschillende radiodiensten bestemde banden Oorspronkelijk was deze toewijzing van fre quentiebanden van de radio-diensten op de conferentie te Washington in 1927 geschied. Te Madrid zijn daarin over het algemeen weinig veranderingen aangebracht Het moeilijkste gedeelte vormde het vaststellen van de frequentiebanden voor den radio- omroep, wat begrijpelijk is aangezien de om roep zich sedert 1927 in zeer groote mate heeft uitgebreid, zoodat thans vele omroep- stations werken buiten de te Washington vóór den omroep vastgestelde frequentiebanden. Te Madrid is de volgende uitbreid ig voor den omroep verkregen voor het Europeesch gebied: Voor de z.g. lange omroepgolven was te Washington toegewezen: exclusief van 160 tot 194 KP/Seconde (1875 tot 1550 M.) en te zanten met andere diensten van 194 tot 224 KP/Seconde (1550—1340 M.) Te Ma drid is toegewezen: exclusief van 160 tot 240 KP/Seconde (18751250 M.) en te za nten met andere diensten van 240 tot 265 KP/Seconde (1250—1131 M.). De exclusieve band is dus uitgebreid van 34 tot 80 KP/Se conde en de gedeelde band is ingekrompen van 30 tot 25 KP/Seconde. De z.g korte- omroepgolven zijn onveranderd gebleven van 550 tot 1500 KP/Seconde (545200 M); alleen is te Madrid de mogelijkheid erbij ge komen om onder bepaalde voorwaarden om- roepstations te plaatsen tusschen 540 en 550 KP/Seconde (556 en 545 M.) Te Madrid is onder de Europeesche dele gaties een protocol afgesloten, bepalende, dat uiterlijk 1 Juni 1933 een Europeesche confe rentie bij elkaar zal komen in Zwitserland, ten einde voor ieder der verschillende radio- omroepstations een bepaalde frequentie vast te stellen, waarbij, rekening houdende met de behoeften van alle Europeesche landen, ge tracht zal worden voor ieder land een natio nalen omroep van redelijke kwaliteit mogelijk te maken. In dit protocol wordt erkenning uitgesproken dat om tot dit resultaat te ko men, het noodig zal kunnen zijn zich in hei algemeen belang opofferingen te getroosten. Aan die Europeesche conferentie is de be voegdheid gegeven om met inachtneming van de bepalingen van Madrid en onder zekere voorwaarden bij algemeen goedvinden fre quenties aan sommige omroepstations toe te kennen buiten de vastgestelde banden. In het protocol worden bij uitzondering eenige reserves van de Unie van Socialisti sche Sovjet-Republieken erkend. (Van onzen eigen correspondent). Het derde van de reeks „ongelooflijke" jaren. En zoo is dit jaar weer ten einde, een, in de reeks der „ongelooflijken" sinds 1929. Toen de fatale slag in Wall Street viel eind Novem ber van dat jaar was er niemand onder alle sluwe Amerikaansche zakenlui en kundige financiers, die er een oogenblik aan twijfelde of de gevolgen zouden van voorbijgaanden aard zijn en hoogstens een half jaar duren. Amerika was te rijk. te onafhankelijk van de overige wereld, de financieele toestand was fundamenteel te soliede om hier een tweede soort Europeesche depressie te krijgen. Hoe veel malen hebben wij dat laatste argument moeten aanhooren van hoog tot laag en die zich er het meest op beriep was president Hoover. Wanneer we zoo op de afgeloopen drie jaar terugzien, dan is het eigenlijk een aaneenschakeling van ongegrond optimisme en zichzelf aangeprate verblindheid geweest. Nog in April 1931 ontving president Hoover een commissie van afgevaardigden uit de zakenwereld van het geheele land bij zich. die met plannen en voorstellen voor den dag kwamen. „Mijne heeren'zoo ongeveer de president, „ik war.rdeer uw goede bedoelin gen. maar u bent precies zes weken te Iaat gekomen. Volgens alle teekenen hebben we de malaise juist zooveel tijd achter ons ge laten en zijn we nu op weg van verbetering en hernieuwden voorspoed". In plaats daarvan ziin er nu ongeveer elf millioen werkloozen en telt elke van deze win- tersche dagen dubbel, omdat'er meer geleden wordt dan ooit te voren. Het was wel heel typisch, dat een paar weken geleden, toe" een snijdende vorst inzette, de eerste opwel ling bij iedereen uit een hoofdschudden be stond: die arme daklooze stakkers! En toen het de vorige week een klein laagje in en om Goed hoor", zei ze, „wacht jij dan even hier; jij hebt je jas al, dan ga ik even mijn hoed en mantel halen". Zal ik wel doen', zei hij. En zonder op de lif te letten, sprong hij vlug de trappen op naar boven. Glimlachend oogde ze hem na Heelemaal, heelemaal was hij veranderd; niets meer van den vormelijken ambtenaar. Hoorde dat allemaal bij de gevolgen van de operatie? Vroolijk gingen ze de straat op en Clara, innig verheugd, stevig gearmd loopend o, in Den Haag zouden ze 't wel laten, zoo gek te doen! dacht: Over al die vervelen de menschen en hun invitaties spreken we straks nog wel; nu eerst maar eens wande len, samen zalig wandelen in die vreemde, verre stad! Het was een huwelijksreis en Henri en zij waren allebei twintig jaar jonger, of eigenlijk, in haar gevoel, nog veel meer, want was de maatschappij nu niet iets geworden, even ver, als de groote menschen je waren in je kindertijd; als je 's Zondags avonds achter in de suite zalig zat te lezen, en vóór zaten die groote menschen, waar je gelukkig niets mee te maken had, die je alleen maar eens even een handje moest gaan geven; en wier heele samenzijn je zoo exotisch vond: andere straten, andere politie agenten, zoo wandelden ze nu door het vreemde land; en dat mocht je ten volle ge nieten, want de kinderen waren goed be zorgd en Henri was weer gezond, ja, eigen lijk gezonder dan hij ooit geweest was, en ze had zin in ondeugende streken, als een kwaje-meid. New-York sneeuwde was er algemeene te leurstelling, dat het niet meer was. want dan konden duizenden sneeuwopruimers werk krijgen van de gemeente voor de noodige dagen. We hopen dus allemaal op veel sneeuw en weinig vriezen Nog nooit is er in mijn her innering op zulk een ontzagwekkende schaal om hulp gevraagd, geld, voedsel, kleeren, onderdak. De eene collecte is niet van de straat of de andere komt weer en daaronder zijn nog die niets met werkloosheid uit te staan hebben: 'voor tuberculose, het Roode Kruis, kanker en wat niet meer. Ziet men nu vee' van die ellende, zal men mij vragen en dan is hei antwoord: niet, ten zij men die opzoekt of afwijkt van zijn dage- lijksche gangetje. Niet de zielig uitziende stakkers, die door het politie-cordon weten heen te slippen en zich in de winkelstraten ophouden zijn het medelijden of uw geld waard. Zonder onderscheid verklaart de poli tie zulke menschen voor oplichters, die zich zoo toetakelen en als wezenloos verder schui felen Ik zag er onlangs een, die over een af stand van honderd meter niet minder dan dertig maal door medelijdende dames iets in de hand gestopt werd. quasi zonder dat hij het zelfs merkte, zóó verdiept was hij in zijn ellende! Maar twee uur „werken" op Broad- way of Fifth Avenue brengt hem genoeg op om een week te kunnen leven. Er wordt veel meer armoede geleden, zoo als wij het noemen „stille armoede" onder menschen, die altijd gewend zijn geweest ruim hun bestaan te vinden en die nu nergens werk van welk soort ook kunnen vinden. En zooals men weet. bestaat in Amerika niet de instel ling van Rijkssleun trekken als wij kennen. Alle kommer er. ellende moet particulier tege moet gekomen worden en hoogstens wordt er door het Rijk of de gemeente werk ver schaft. Wat deze gemeentelijke werkverschaf fing betreft, dat is ten deele uitgetrokken op de begrooting ten dee'e verzameld door een andere collecte Voor een klein bedrag per week kunnen mannen daar drie dagen allerlei handarbeid voor verrichten in de plantsoenen e.d.. maar hoewel daai duizenden mee ge holpen worden is vijftien dollar per week veel te ontoereikend om met een gezin van te wonen en te leven en bovendien zijn massa's werkloozen door lichamelijke bezwaren onge schikt voor zulke arbeid Dezer dagen is New-York en wat ik er van merk heel Amerika bezield met den drang tot filantropie en anderen aan te sporen, haast te dwingen mee te doen. Er zit een zekere haast en drijven achter, omdat het afge loopen jaar ettelijke staaltjes heeft gezien van werkloozen en benoeftigen. die het hoofd op staken, een optocht vormden en minstens naar het stadhuis van de p'aats hunner inwoning trokken, zoo niet in de zoogenaamde ..honger optochten" naar Washington togen om daar requesten te overhandigen en verder een beetje den lastigen kwaiongen te spelen. Het is natuurlijk een uitgemaakte geschiedenis, dat de deelnemers aan zulke relletjes het in de eerste plaats doen omdat zij behooren tot de categorie van schimpers en schelders dat wil zeggen tot onze karmozijnroode broeders, de communisten, wier tijd nog nooit zoo gunstig geweest is als nu en die trachten te smeden nu het ijzer heet is. Waarmee ze meteen de groote zaak van rustiger elementen groote schade toebrengen. En daar kwam bovendien in deze laatste weken des jaars de fatale 15de December, waarop Engeland, Italië, Frankrijk, België, Polen en een ipaar andere kleine landen hun financieele verplichtingen aan Amerika moesten afdoen. Over deze kwestie zelf- wil ik het nu niet hebben, maar wel hoe de alge meene opinie lang vóór en na het bekend worden van de al of niet betalingen door deze landen was. Al maanden voordat iemand kon gissen hoe het zou afloopen was de openbare meening hier druk bezig met zich af te vragen of de oorlogsschulden af betaald moesten worden en zouden worden of niet. Het programma van de Republikein- sche partij, die tot Maart a.s. aan het roer zit en de meerderheid in het Parlement vormde, had zich vierkant partij gesteld te gen iedere tegemoetkoming als verder uitstel, vermindering of schrapping. Het inzicht der Democraten is niet zoo onverzoenlijk, maar hoewel zij meer geneigd zijn tot toenadering, durven zii op het moment nog niet tegen de groote publieke opinie op, die natuurlijk voor betalen is. Men kan gerust zeggen, dat op het oogen blik ieder in dp srhu'd zit bij ieder ander. De DAM ES-CON FECTIE LANGESTRAAT 41-43-45. Zoo wandelden ze langs de snelle rivier, langs de oude huisjes, met wondere door- blikken bij de bochten, waar zich sneller het water rept. En door wat heel nauwe, door het drukke verkeer nog meer beëngde straat jes geloopen, stonden ze ineenen voor het ontzaglijk groot majestatisch hoog en wijd uitgebouwd complet van de geweldige kathe draal. Ze gingen er binnen en stonden een oogenblik overweldigd. Ja, dat was wel een wonder! Nooit hadden ze zóó gevoeld de kleinheid van menschenkinderen onder de hoog gerezen overwe.ving von oneindigheid- Was het doordat zij weer zuivere kinderen waren geworden, dat ze zóó het waarach tig grootsche konden ervaren? Het was al les een streven omhoog, en een teloorgaande dienende verwelving daarboven; de raambo- gen als gedwee-bu gende geesten en als bid- dendgespitste handen; één wondere harmo nische zang van zuilen en bogen, een zang vol gestegen-aanbiddend besef van de won dere hoogheid Gods. Ze gingen zitten op een paar stoeltjes ach ter in het schip, en zagen zichzelf en elkan der hoe klein ze waren. En ze dachten er niet aan dat ook dit nog menschenwerk was, dit zóó ontzaglijke. Totdat geschuifel van ve le voeten, en de droog uitleggende, interes sante details aangevende stem van een gids hen wekte uit den heerlijken droom. Henri sprak het eerst. Zacht, als be schaamd, zei hij Er moeten hier nog allerlei heele curi euze bijzonderheden zijn. Oude vrijmetse- laaismerken. Beeidjee, naaraaj» legeocko Federale regeering te Washington zit voor reusachtige tekorten en doet wanhopige po gingen de begrooting sluitend te maken Een stad als New-York staat er op het moment financieel zoo slecht voor, dat zif geen lee ningen meer kan sluiten en wanneer er niet gauw van onverwachte zijde redding komt zullen de salarissen van gemeente-ambtena ren de volgende maand niet meer uitbetaald kunnen worden. En wat het particuliere of zakenleven betreft, daar is een man zonder schuld een unicum, maar hij zelf heeft ook weer geld te vorderen van een ander en doet zoo hard mogelijk zijn best om dat geld los te krijgen. Amerikanen als een volk en individueel zijn veel meer op de hoogte van en geïnteresseerd in geldzaken dan Europe anen en als zoodanig worden de Europee sche oorlogsschulden door iedereen hier als een persoonlijke kwestie beschouwd. Daar komt nog bij, dat de regeering en de meeste politici niet de gelegenheid hebben laten voorbijgaan er met nadruk op te wij zen, dat niet betaling der schulden onver mijdelijk een verhooging van belastingen hier ten gevolge zou hebben. En indien er iets is. dat minder welkom lijkt op dit oogen blik, dan is het wel verhooging van belas tingen. Ook al zijn die naar Europeesche maatstaf zeer, zeer laag te noemen. Maar nu alles zoo ellendig gaat is de gedachte om nog bij te moeten dragen ten pleziere van an dere landen, die tot de tanden gewapend gaan en voortdurend aan het harrewarren zijn met elkaar, het Amerikaansche volk ten eenemale onsympathiek en het eischt beta ling, ook al wordt het voor Oom Shylock uit gemaakt. De Europeesche landen kunnen wel 1500 millioen dollar per jaar uittrekken voor bewapening, maar een schuld van 225 milli oen kunnen ze niet betalen en dit eenvoudige rekensommetje zegt het Apierikaansche han- de'svolk genoeg. Een toevallige bezoeker in New-York zal niet veel merken van iets abnormaals de straten zijn tjokvol, de winkels komen met feeërieke etalages aan straat en opgestapel de artikelen binnenshuis voor den dag, het rijverkeer is even druk als vroeger en het theaterleven is geanimeerd. Toch zijn ervoor den inboorling allerlei teekenen, die er op wiizen, dat het meer schijn dan werkelijk heid is en dat deze Kerstmis zeker niet beter zijn zal dan die van 1930 ^n '31 New-York is dezer dagen een bezienswaardigheid en het is nu maar precies de vraag hoeveel van het trottoir- en winkelpubliek alleen hun hart ophalen aan kijken en hoevelen er koo- pen en wat zij kunnen besteden. Prijzen zijn „gesneden tot op het been", zooals de Ame rikaan het overduidelijk uitdrukt; ja zelfs wordt koopwaar aangeboden voor of bene den kostprijs om op welke manier dan ook contanten binnen te krijgen En dat scheelt veel met voordeelig Kerstmiszaken doen. Ik zei zoo straks, dat men de ellende niet tegenkomt, men moet die gaan opzoeken of zich op ongewone uren in ongewone plekken ophouden om dingen te zien, die een aantal Uren geleden niet mogelijk geacht werden Alle groote steden hebben altijd hun horden ramnzaligen gehad, die onder bruggen en in stations van den on'*<"-Trondscb0o snoorweg overnachten moesten. Er zijn altijd tehuizen van het Heilsleger e. d. geweest of gratis maaltiiden aan hongerige wrakstukken van de maatschaiooü, maar die zich met dat werk bemoeien, verklaren nog nooit zooveel en van zulk een maatschappelijk hooger staand soort menschen in zulk een nood te hebben gezien als nu. D° New-Yorkschê misère is werkeliik tot een Euroneesch peil afgedaald, dat een van de oorzaken was. waarom land "prhnizers naar de Nieuwe Wpreld trokken Fn in neen ander land zou dit alles ver domd kunnen worden zonder ooroer te ver wekken. omdat elke second» de hono op ver betering levendig is. de kansen hier altiid moer en grooter ziin en misschien ook omdat d« financieele toestand fundamenteel solie de" is. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraak van Dinsdag 20 December. Gerrit van D., zonder beroep, Schoort, misdr. art. 239 wetboek van strafrecht, ge pleegd te Schoort op 8 October 1932, 150 boete of 60 dagen hechtenis. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR VERDUISTERING. Als eerste verdachte verscheen voor den politierechter den 37-jarigen arbeider Jan Corn. D., wonende te Hoorn, die mis schien als werkman uitstekend kon worden geacht, doch als agent-depothouder te Nib- verbonden zijn. En een klok, ja een klok met poppetjes Wat kan 't ons eigenlijk schelen?" zei Clara. Nu ja, je moet het gezien hebben Terwijl ze het zei, kroop ook haar stem, als beschaamd, weg. Nu ja, maar we hoeven niets", zei hij ineens jongensachtig. „Als we hier weer eens terug komen, kunnen we dat altijd nog gaan zien Morgen, of zoo...." Ehis je wou hier nog wel een dagje langer blijven?" Och, ja" zei hij onbezorgd, we heb ben toch den tijd aan ons". De toover van de kathedraal was echter gebroken; de stem van den gids en zijn schuifelvoetende kudde hadden dat al ge daan, en ze liepen langzaam, in een na-voe len van den grootschen indruk, die nu weg ebde, naar de deur. Buiten, op het plein, voor de facade, waar- angs duiven klapwiekten, zagen ze op den hoek van een zijstraat een mooi, gaaf Mid- deneeuwsch huis. Het bleek een restaurant. „Daar gaan we aanstonds dejeuneeren", riep Henri enthousiaast. „Maar eerst loopen we nog een eindje om, he?l" Dat deden ze, maar het viel niet mee Het zij ze de oude stad niet konden vinden, hetzij er geen oude stad meer was, ze wandelden langs moderne straten en pleinen; rumoerig van trams en auto's en vrij banaal. Kom, zei Henri. Hier is niets aan. We zullen een gidsje koopen daar in dien boek winkel en dan gaan we in dat Middel- ecuwacbe huis tkieuwerea. Wet zal o^ar.ia van de N. V. Holz pluimveevoeder- fabriek, gevestigd te Oude Wetering, helaas een mislukking was gebleken. Immers stond hij thans terecht ter zake van verduistering van pi.m. 450, welke gelden hij op door de firma geteekende kwitanties had geïnd en niet verantwoord. De delinquent, schijnbaar 'n eenvoudig buitenmannetje in een leeren motor jasje, trachtte zijn financieele en strafrechter lijke tekortkomingen zonder kennelijk schuld besef goed te praten, maar jammer genoeg was bet reclasseeringsrapport exceptioneel slecht en werd hij daarn zoo ongeveer gesig naleerd als een interlocale scharrelaar. Ook op Wieringen en in Kolhorn. Oosthuizen en Wijdenes is hij geen onbekende, zooals uit 's heeren Wiggers biologie kon worden ge distilleerd. De officier zag zich verplicht, gelet op de antecedenten te vorderen 3 maan den gevangenisstraf Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. DE MISLUKTE PALINGFUIF. De niet verschenen heet Gerrit H. uit Am sterdam had op 4 September jj., geassisteerd door andere liefhebbers, getracht zich een hoeveelheid paling toe te eigenen uit een in het water drijvende korf. dienstdoende als aquarium, doch de heeren werden op het uiterste moment betrapt door den eigenaar, den visscher Klaas Dirkmaat te St. Maarten. De heer Dirkmaat trad niet zoetsappig op en gaf een der stroopere een flinken opstopper met een stok, terwijl hij bovengenoemd»! Gerrit H. achtervolgde en wist te grijpen. De niet genoten paling had alsnu een bitter na- smaakje, bestaande uit een veroordeeling tot 50 boete of 50 dagen hechtenis. Maar onder elkaar betalen, heeren. Gedeelde smaad is halve smaad! PRONKEN MET VREEMDE VEEREN. Een 34-jarige koopman uit Enkhuizett, Abram Jacob Sn., zou op 8 September hebben gereden of doen rijden met een vierwielig motorrijtuig, meer uitvoerig auto genoemd, waarvan het nummerbewijs niet klopte met den naam van den eigenaar. De heer S. handelde zoo'a beetje in dit dingen, zooals hij het eenigssinds gering schattend noemde in compagnie met de heeren K. de Vries en Klaas Vijzelaar Het gevalletje leek ons minder belangrijk dan het was in de oogen der dramatis personae en volstaan we met de mededeeling dat de heer S. werd vrijgesproken 'N RIJWIEL GEANNEXEERD Zekere heer Willem v. d. V., die ons niet de eer deed van een persoonlijke verschijning, had in den nacht van 11 op 12 Sept. 19332 te Schagerbrug 'n zwijntje geschoten, eigendom van den heer H. Groot en deze jachtbuit zich toegeëigend. De eigenaar is inmiddels weer in 't bezit van het verlorene gesteld. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. Het schijnt meer een kwajongens streek geweest te zijn. EEN RAADHUISVREDEBREKER TOT 2 MAANDEN VEROORDEELD. Een ingezetene van N. Niedorp met name Willem W., was op 17 September zoo vrij postig geweest om zich niet te verwijderen uit het raadhuis op herhaalde vordering van den burgemeester Pluister Deze recalcitrant was een steuntrekker, die niet content was met de hem toegekende uitkeering. De bur gemeester liet zich niet intimideeren en maakte proces-verbaal op En met succes, want de getemde oproerling eet thans uit de hand. Hij was niettemin reeds meermalen gestraft wegens onsociale daden en werd heden ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. GECHARMEERD OP EEN ELECTRISCHE FIETSLANTAARN. Een 25-jarig burger van Alkmaar, Marien Hendr. S., had zich te verantwoorden wegens diefstal van ?en electrische fietslantaarn, eigendom van den door ziekte niet verschenen getuige P. H. Krijger, welk feit was ge pleegd op 11 September Verdachte physiek een flinke kerel, erkende het ten laste gelegde. Geadviseerd werd een voorw. straf, hoewel verdachte reeds eenige malen volgens ver mogensdelicten was veroordeeld De officier bleek geen sympathie te hebben voor een voorw straf en vorderde 4 maan den onvoorwaardelijk. Uitspraak 4 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk met 3 jaren proef tijd. DE ONHOUDBARE AUTOMOBILIST. De niet ter zitting aanwezige autobestuur der Salomon B. uit den Haag had op 27 September te Enkhuizen niet gestopt op het zeer duidelijke gegeven stopsein, gegeven door den agent Bavalts, die zijn autopapie ren eens wilde napluizen Verdachte had geen wegenbelastingkaart bij zich wat veel ver klaart! Eisch en vonnis 35 boete of 35 da gen. EEN VERKEERD GESPEELDE CARAMBOLE. De 27-jarige extra zwaar gepropostion- neerde landbouwer Cornelis Br. stond te- - elk geval aardig zijn". Maar toen ze aan het dessert zaten, en vooral toen ze zaten aan het dessert van dat dejeuner, kon Clara niet langer zwijgen van die, min of meer vervelende aangelegenheid waarover zij getelefoneerd had. Want zoo dadelijk zou zij er over moeten opbellen. Dus sprak zij het uitstel van den tocht naar den Sankt Odilienberg, en over de „bijeenkomst" waar zij vanavonij „welkom" zouden zijn. Ik begrijp er niets van, dat die men schen dien autotocht om ons zelf zouden wil len uitstellen", zei hij. „Maar ja, het is èrg hartelijk en ik voel alleen maar schaamte, dat ik die hartelijkheid niet kan beantwoor den. Maar ik heb er geen lust in en waarom zou ik iets doen, waar ik geen lust in heb? Ze doen het toch om mij een genoegen te ver- schaffen!" Dit was zeer logisch, en men kon er niets tegen zeggen zonder te komen in beschouwin gen, die een crisis moesten te voorschijn roe pen. Clara ontweek die voorloopig, maar als ex-vrouw-van-de-wereld was haar het voor stel van een bot weigerend antwoord ook neg te kras Ze zei: „We konden daar natuurlijk nog eens over praten, als je wel zin zoudt hebben om naar die vergadering, of die bijeenkomst, te gaan, van vanavond Het werd geopperd als een middel om nog éven de beslissing uit te stellen, want zij verwachtte, dat Henri géén zin in die bijeenkomst zou hebben. Maar daarim vergiste zü zich Want hij zei: QKordt vervolgd.) A

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5