K 5?. binnenland - Van Rommelzaken Hobbeltie Nieuws uil België. ken Lie leel ave t avo (se Toi C 's (ro Rai pre elk' da| vid f dat vor we< om nat bes vol licl De kw m gei dee Co gei dr. 1 fn mr. gei gei ha< eer na; ge\ de vei pli' bij mo y ten da' dul lor nix nai Ha na wo vei chi Ju. bei Ca is ge he; vei we ste vio da ha ha VO' eei scl gr oir Li. da ge: nit ma da zo Lii hu tin de gr hel scl di( wa tin kir dei die zij; me dei in T:« ste 201 recht omdat hij in den nacht van 30 op 31 Augustus in de biljartzaal van het café Dekker den getuige M. Hoek op gevoelige wijze met een biljartbal in het gelaat had getroffen. De heer Hoek, die b'ijkens zijn eigen verslag, ook niet heel frisch meer was, erkende het eerst naar den verdachte te heb ben gegrepen. Hij toonde den politierechter het litteeken door den kunststoot van Br. te weeggebracht. De officier ontlastte nog eens ziin verkropt gemoed over de landelijke kermisgenoegens met deszelfs droevige ge volgen en vorderde 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd Uitspraak conform eisch. Verbod van ker mis- en herbergbezoek en drankgebruik! Geen kleinigheid! EEN BRIGADECOMMANDANT GEBLAMEERD. De 49-jarige slager Teun B te Berkhout schijnt geen speciale amice te zijn van ma joor P. Korver uit Hoorn en gaf op 17 Sep tember lucht aan zijn antipathie door den majoor eenige scheldwoorden toe te voegen. Hij beschuld gde den majoor onder meer van corruntie. De politierechter gaf hem duchtig z';n vet en dr"'<rrV hem d-1 zaal uit te laten zetten. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak 25 boete of 25 dagen. KONIJNENBOUT MET OLADIOLEN! Anthonius Th. Joh. v. d. B., een 21-jarig venter, wonende te Anna Paulowna en thans gedetineerd, verscheen terzake dief stal van twee konijnen op 30 Novem ber, benevens wederrechtelijke toeeigening van een partij gladiolen, eigendom van den heer M. Koster, bloemist aldaar. Verdachte werd verdedigd door mr. Belonje Het jonge mensch maakte niet den indruk, in snugger heid uit te munten en stotterde bedenkelijk, wat de officier echter geen noodzakelijk symptoom van hersenstekort achtte. Eisch 3 maanden gev. met aftrek voor arrest en het restant voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. Belonje sloot zich aan bij den door den offi cier voorgestelde oplossing, doch voelde ook veel voor een geldboete met schadevergoe ding aan de benadeelde getuigen De poli tierechter wenschte echter een rapport, ver daagde de behandeling tot 20 Februari en «telde den vèrdachte in vrijheid. EEN KLOPPARTIJTJE TE DEN HELDER. De heer Jb. H. en diens echtgenoote [Jantje S. te Den Helder hadden blijkbaar geen animo gevoeld om gezellig naar Alk maar te trekken teneinde terecht te staan we gens een op 17 September gepleegde mishan deling op den korporaal-ziekenverpleger J. v. d. Hoeven, van wien zij vermeenden geld te hebben te vorderen en hem alstoen na ge dane vruchtelooze aanmaning eendrachte lijk hadden geslagen en gestompt De arme ziekenverpleger had het zwaar te verant woorden en kon zelfs geen gebruik maken van een stuk telefoonkabel, dat hij ter zelf verdediging bij zich droeg. Integendeel werd zijn eigen wapen tegen hem zelf misbruikt Aan den heer v. d. Hoeven werd onder meer toegebracht een beschadigde lip en verwond kuitbeen. Eisch ieder 20 boete of 20 da gen. Uitspraak conform. EEN PAARDENMfSHANDELAAR GECORRIGEERD. De veehouder Cornelis D. te Schoorl, die op 12 September een hem behoorend paard, dat beslagen moest worden, in de Travaille van smid Masteling wilde drijven, wat hem door zenuwachtigheid van het dier niet ge lukte. trachte nu het onwillige dier te ani- meeren, door het met een scherpen schoffel te slaan en te steken, waardoor het arme paard bloedend werd verwond. De aanspo ringsmiddelen van Cornelis D werkten trouwens niets uit, want eerst veel later was het paard voldoende gekalmeerd, om in de travaille te kunnen worden geplaatst. De po litierechter noemde dezen boer een mensch met niet eenig gevoelEisch 35 boete of 35 lagen. Vonnis conform. EEN ONRECHTMATIGE STEUNTREKKER TOT DRIE MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De 27-jarige arbeider Cornelis B. te Hoog- karspel fungeerde als hekkensluiter en had rekenschap af te leggen van het feit dat hij op of omstreeks 17 September den heer Spanjaard, ambteraar ter secretarie aldaar had getracht om eten tuin te leiden, door in strijd met de waarheid te verklaren dat hij op de koekfabriek S. K. S. 7 had verdiend, terwijl in werkeliikheid dit verdiend loon be droeg 19 25. Hii vulde ook on bet secreta rie in nn het register 7 doch de heer Snan jaard lieo er niet in, informeerde en derhal ve bleef het bedrag benerkt tot een poging, die echter evenzeer strafbaar is gesteld. De verdachte zag nu wel in. dat hij verkeerd hed gehande'd. doch werd niettemin door den politierechter geducht onder handen ge nomen.'D° officier noemde het een buitenge woon ernstig feit. oo'icMing van de gemeen schap en vorderde als afschrikwekkend voor beeld 4 maanden gevangenisstraf. Uitsnraak 3 maanden crevangenisstraf onvoorwaarde 'ii. S'i'iMpg. De belangstelling voor de film en de filmsterren. Een schitterend ge slaagde cinemaweek. Na de sluiting van den autosalon. Met het oog op de moeilijke tijdsomstan digheden heeft de Koning ook dit jaar beslo ten, dat er geen officieel hofbal zou plaats hebben De Brusselsche „haute couture heeft het niet prettig gevonden, want deze mon daine gebeurtenis, waarop de meisjes uit aristocratische en rijke kringen hun intrede in de wereld deden, was steeds een gelegen heid, waarbij de eerste mode-firma's heel veel geld verdienden. Er is zelfs een heel beschei den protest gekomen, in den vorm van een brief aan den hofmaarschalk, maar aan het besluit van den Koning was niets te veran deren. Het heeft een aangenamen indruk ge maakt, dat de Koing er steeds aan denk' welke de groote beteekenis van zijn rol is in het land. Intusschen hebben de liefhebbers van mondaine dingen toch hun zin gekregen met verschillende feestelijkheden en een van deze feesten is geweest het feest van de cine ma. De film maakt te Brussel voortdurend nieuwe veroveringen. Het centrum van de stad ondergaat elk jaar nieuwe wijzigingen Er worden voortdurend nieuwe filmtheaters bijgebouwd en het eigenaardige hierbij is, dat al deze theaters <"oede zaken doen. Enkele weken geleden is nog, in de bekende Nieuw- straat (Reu Neuve) een nieuw schitterend filmtheater geopend, dat vele millioenen heeft gekost en tot het modernste behoort, wat op dit gebied in België is tot stand ge bracht. De opening was een gebeurtenis voor het Brusselsche society-leven, zooals overi gens alles een gebeurtenis is te Brussel wat maar in verband staat met de film. Dit is, eens te meer, bewezen door de cinema-week, een zeer origineel initiatief van den Beroeps- bond van de Belgische Filmpers, en dat er in bestond de belangstelling op te wekken van het publiek voor de goede film, een overzicht te geven van den weg die door de film is af gelegd en aan te toonen welke nuttige, opvoe dende, wetenschappelijke rol de film in het leven vervullen kan en vervult. Wij zullen hier niet het uitgebreid programma mededee- len, dat deze week heeft gevuld, maar alleen wijzen op de reusachtige belangstelling, die alle nummers hebben gehad, waaronder een 12-tal Fransche vedetten te zien waren, zoo als de liefdadigheidsverkoop in een groot warenhuis van het centrum der stad; zooa.s op de voorstelling van de film „Les Gaites de I'Escadron", een prachtig werk van Tour- neur, met een der beste Fransche acteurs, Raimu, die reeds roem heeft verworven met „Marius" en „Fanny"; en zooals op de ver schillende déjeuners en diners en op het nachtfeest dat de cinemaweek heeft besloten De ordedienst was het publiek niet altijd meester. Ieder midinetje wou den held zien, die zoo dikwijls op het witte doek haar hartje sneller heeft doen slaan, zonder te spreken van de heeren, die de mooie Fransche sterren wilden zien, wier bekoring in de donkere za len zij zoo dikwijls ondergaan. De Fransche film is meer dan welke andere ook te Brussel bekend en ook de'Fransche filmsterren. Het is een ware triomf geweest voor de film en haar dienaars, een triomf ook van elegantie en schoonheid. Een andere belangrijke gebeurtenis in deze December-maand is voor Brussel steeds de automobielsalon, die zijn deuren reeds heeft gesloten op dit oogenblik. Het is de 26e salon geweest en ondanks de crisis is er over be langstelling niet te klagen geweest. Niet minder dan 1115 firma's betrokken een stand, en hij, die alles wou zien, moest een wandeling maken van 3.5 K.M. in de ver schillende gangen. Het inrichtingscomité had de huurprijzen voor de stands met 10 pCt. verminderd en wat uitgespaard op de verlich ting, maar de groote deelneming aan den sa lon wijst er toch cp, dat er een zeker optimis me heerscht bij de Belgische zakenlieden uit het automobielvak. Dit optimisme is overi gens in zekeren zin toch gerechtvaardigd, want het automobilisme neemt jaarlijks in België op overweldigende wijze toe. Onze technische bekwaamheden op automobiel- gebied beperken zich tot het dagelijksche aan zetten van onzen motor en rijden, maar toch meenen we, dat in den grond deze ten toonstelling niet veel nieuws heeft opgele verd, vooral na de automobieltentoonstellin gen te Parijs en te Londen. In Januari komt ae salon te New York en de Amerikaansche merken pakken liever daai uit met hun nieu wigheden. De General Motors was b.v. op de tentoonstelling niet aanwezig met haar nieu we Chevrolet. Van Belgische zijde was echter een ernstige poging gedaan om de aandacht van het Belgische publiek ook op de Belgi sche auto te vestigen, waarin de Belgische firma's overigens zijn geslaagd, vooral wat de industriëele wagens betreft. Op dit gebied heeft de Belgische ind' strie onbetwistbaar een grooten stap vooruit gedaan en de bin- nenlandsche markt van industariewagens wordt meer en meer door haar veroverd. Doch ook wat personenwagens betreft, is de Belgische industrie niet achter gebleven In Belgische automobielkringen stuurt men sterk aan op verhooging van de invoerrech ten op auto's. Het is onwaarschijnlijk, dat hierop zal worden ingegaan. De beste poli tiek bli<ft steeds een reed artikel leveren te gen den laagst mogelijken prijs en dat de Belgische industrie dezen weg opgaat is het beste bewijs dat zij nog het laatste woord niet heeft gesproken, wat he»l wat anders is dan de pessimistische voorspellingen, die in zake d» Belgische auto-inr'iustrie zijn ge daan. De algemeene indruk intus«ehen is, dat de autoconstructie een stabi'isatiepeil heeft bereikt, een zekere standaard-vol- maaktbe'd, die s'echts in onderdeden word* verbeterd en dat vooral de gemiddelde wa gen de belangstelling heeft van de construc teurs en van het publiek. ZEEHELDEN ONDERSCHEIDEN. Aan de bemanning van de „At hene" zijn blijken van erkente lijkheid toegekend namens den koning van Italië. Men zal zich herinneren, dat den 25sten Oct. 1927 op den Atlantischen Oceaan het Italiaansche s.s. „Principessa Mafalda" is vergaan. Onder de bemanningen die zich naar de plaats van de ramp hebben begeven onderscheidde zich bijzonder die van het Ne derlandsche s.s. „Alhene", welke bemanning er dan ook in slaagde een groot aantal per sonen in veiligheid te brengen. Naar aan leiding van deze moedsbetrachting en ware zeemanssolidariteit heeft de koning van Ita lië onderscheidingen toegekend. Gistermorgen zijn op het consulaat van Italië te Rotterdam onderscheidingen uitge reikt aan gedecoreerden, die zich op het oogenblik in ons land bevinden De consul van Italië, de heer Gino Berri, heeft allereerst den verschillenden aanwezi gen een hartelijk welkom toegeroepen, en daarna herinnerde hij aan de ramp. Even eens herinnerede hij aan den heldenmoed van kapitein Guli, die zijn schip niet wilde overleven. Bij den ondergang van de „Prin cipessa Mafalda" hebben de Italiaansche zeelieden het bewijs geleverd van grooten heldenmoed, waarvan do thans aanwezige Nederlandsche zeelieden getuige zijn ge weest. Onder de redders die te hulp zijn ge sneld hebben die van het Nederlandsche schip „Alhene" grooten heldenmoed aan den dag gelegd. Kapitein Smoolenaar, zijn offi cieren en de bemanning zijn populair in Ne derland, maar ook in Italië hebben zij een onvergetelijke herinnering weten achter te laten. Het Italiaansche volk denkt thans bij het noemen van den naam „Alhene" aan een schip met helden en broeders. De dankbaar heid van het Italiaansche volk heeft de ko ning van Italië tot uiting willen brengen in het toekennen van de onderscheidingen, die thans worden uitgereikt. Daarna heeft de consul persoonlijk de on derscheidingen uitgereikt. Aan den eersten stuurman C. H. Bakker, die benoemd is tot ridder in de orde van de Kroon van Italië, werd bovendien nog de zilveren medaille met maritime waarde uitgereikt, evenals aan den eersten machinist J. van Engeldorp. De bronzen medaille met maritime waarde werd uitgereikt aan den vierden stuurman J. Krij- nen, den vierden machinist N. Laarman, den timmerman J. Holtrop, den matroos J. Lek- kerkerk, die thans op zee is, maar wiens vrouw de medaille in ontvangst heeft geno men. Bij ieder van de medailles was een brevet aanwezig. Bij elk brevet waren ge voegd de felicitaties van den Italiaanschen minister van marine, den heer Siriani. Kant. Smo'enaar, die niet tegenwoordig kon ziin omdat hij op het oogenblik op zee is. is benoemd tot commandeur in de ord" van de Kroon van Italië. Zoodra de overige leden van de bemanning, aan wie een onder scheiding is toecreVend, weer in het land ziin, zal de consul hun die onderscheidingen uitreiken. NEDERLANDSCHE SEINTOESTELLEN FABRIEK. De Nederlandsche Seintoestellenfabriek heeft met ingang van a.s. Zaterdag 240 per sonen ontslagen. Naar de directie ons mede deelde zijn 't slechts de personen, die in Sep tember en October j.1. wegens de verwachte seizoendrukte zijn aangenomen. Dit drukke seizoen is thans weder voorbij, zoodat men tot dezen maatregel gelijk gebruikelijk is na de seizoendrukte overging. DE STAKING TE IJMUIDEN. Van de zijde der IJmuider Federatie van Transportarbeiders deelt men ons mede. dal ter vergadering waar het stakingsbesluit ge nomen werd, aanwezig waren 503 leden zee lieden, havenarbeiders en kolenwerkers van IJmuiden en Egmond aan Zee. Hiervan stem den 488 leden vóór het bestuursvoorstel, nl. staking, voor de drie verschillende groepen, 11 tegen en 4 blanco. Er bevonden zich nog ongeveer 60 booten op zee met ruim 600 man aan boord. TE VEEL NIEUWJAAR GEVIERD. Nieuwjaarsdag omstreeks half drie liep de 40-jarige C. den B. in kenneüjken staat van dronkenschap op den Oude Singel te Schoon- jarige journalist J. B. die hem passeerde, werd zonder eenige aan- haven. De 71-jarige journalist J. B. v. Driem, leiding door C. den B. bij den hals vast ge grepen en door een glasruit geslingerd. Een buurtbewoner, die den B. hierover onder hield, werd beloond met een blauw oog. De dronkaard vond het echter blijkbaar nog niet genoeg en gaf verder nog den 65-jarigen J. van v. eenige klappen. Diens zoon wilde zijn vader ontzetten, doch dit was blijkbaar niet naar den zin van den militair C. S., die voor den dronkaard partij trok en den zoon van V. een slag op het hoofd gaf. Nadat dit alles geschied was verscheen de politie ten tooneele en werd den B. naar het politiebureau overgebracht. Hier werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt voor dron kenschap en mishandeling en kon hij zijn roes" gaan uitslapen. DE STAKING TE IJMUIDEN. Gistermidda vergaderden de leden van den Nederlantfschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders inzake het conflict te IJmuiden. De gehouden stemming had tot resultaat, dat van de zeelieden 112 zich vóór en 43 zich tegen de tegen-voorstel- len van het bondsbestuur uitspraken. Bij de havenarbeiders bestond een groote oppositie tegen de bestuursvoorstellen. Deze voorstellen werden met 94 tegen 8 stemmen verworpen. Dit beteekent, dat de havenarbei ders zich in principe uitspraken vóór de sta king. Gisteravond zou het bestuur van den Chr. Bond wederom een bespreking houden met het bestuur der Reedersvereeniging. De IJmuider Federatie heeft reeds op ver schillende plaatsen rondom de haven posten uitgezet. Het totaal aantal zeelieden en havenarbei ders, die bij dit conflict betrokken zijn, omvat ongeveer 1500 personen. Na een vergadering van de Federatie. Gister vergaderden de leden der IJmuider Federatie van Transportarbeiders, ter behan deling van het bestuursvoorstel inzake het conflict in de visscherij. Na een vergadering, die twee uur duurde, werd met 349 tegen 9 stemmen en 1 blanco besloten in staking te gaan. SCHAPENINVENTARISATIE. In de eerste week van Januari 1933 zal op verzoek van de drie Centrale Landbouworga nisaties door de zaakvoerder der Nederland sche varkenscentrale een schapentelling wor den gehouden. Voor het nemen van eventueele maatrege len ten gunste van de schapenhouderij is het noodzakelijk het juiste aantal schapen te ken nen. Het is dus in het belang van iederen schapenhouder als hij zoo veel mogelijk me dewerkt, dat het aantal en de soort zijner schapen precies wordt genoteerd. Niemand blijve dus in dit opzicht in ge breke. Elke schapenhouder bij wien op 10 Jan. 1933 de telling nog niet heeft plaats gehad, richte zich nog dienzelfden dag tot den zaak voerder der Ned. Varkenscentrale in zijn district. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME (N.C.A.) De vorige week vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het alcoholisme (N.C.A.) onder voorzitterschap van prof. dr. j. A. Slotemaker de Bruine. Besloten werd een leiddraad samen te stel len en uit te geven voor besturen van drank- bestrijdersvereenigingen inzake middelen tot het bevorderen van een richtige uitvoering van de drankwet. Een commissie zal worden ingesteld ter be studeering van het vraagstuk van het anti alcohol-onderwijs op de scholen. De N.C.A. zal toetreden tot de Gemengde Commissie voor de vervaardiging van alco holvrije dranken uti Hollandsche vruchten. Prof. A. M. Sprenger uit Wapeningen hield een lezing over deze bereiding van zoete most, vruchtensap, verkregen door uit persing van verschillende vruchten, dat door filtratie door een „entkeimungsfilter" steriel wordt gemaakt. SCHEURING IN DE PADVINDERIJ De Noordelijke provincies scheiden zich af van de N. P. V. om de ge lofte. De leiders van de Nederlandsche Padvin- dersvereeniging in het noorden des lands, d.w.z. van de districten Groningen, Assen. Winschoten, Delfzijl, Stadskanaal, Veendam, Wildervank en Emmen hebben besloten zich af te scheiden van de vereeniging. Van de af- deeling Coevorden is dit nog niet zeker. De Chr. Jongemannen Vereeniging-troepen te Assen en Veendam zijn niet uitgetreden. Hoewel vele leiders uit de districten Gro ningen en Drente persoonlijk geen bezwaar hadden tegen de gewijzigde belofte, hebben zij zich reeds langen tijd eendrachtig schrap gezet tegen een geloftewijziging, als thans wordt voorbereid. Het hoofdbestuur wil n.1 de internationale belofte invoeren en de woorden: „mijn plteht" veranderen in: „mijn plicht tegenover God en mijn land". Vele ouders nu hebben bezwaren hun jongens van 12 tot 16 jaar de belofte te laten afleggen, dat zij hun plicht zullen doen tegenover God en hun land Het argument, dat men onder plicht tegenover God en zijn land niets an ders behoeft te verstaan dan wat de jongens van dien leeftijd daaronder verstaan, maakt de bezwaren niet minder. Er zal een nieuwe vereeniging voor het' Noorden worden opgericht die niet vijand'g zal staan tegenover de N P V.. maar zich weer zal hereen-.gen met te N P. V.. m;ts de gelofte zóó is da+ alle Nederlandse!^ jongens lid van de Veieeniging kunnen zijn. t volgens de Duitsche voorschriften niet kun nen beschikken op de genoemde bijzondere rekening van de Nederlandsche Bank, bij de Rijksbank in rijksmarken storten. De Nederlandsche Bank kan ten allen tijde over de op deze bijzondere rekening gestorte bedragen beschikken voor de betaling van goederen, welke door Duitschland naar Ne- derland zijn uitgevoerd, alsmede voor het doen van betalingen in Duitschland volgens de tusschen de beide circulatiebanken over eengekomen voorwaarden. Door dit protocol worden de reeds toege wezen vergunningen tot rechtstreeksche ver rekening niet aangetast. Met toestemming van de bevoegde instanties kan ook in de toe komst voor rechtstreeksche verrekeningen tusschen Nederlandsche en Duitsche firma's vergunning worden verleend. ONBEWAAKTE OVERWEG. Kind door sneltrein gedood. Door den sneltrein, welke om 15.04 uit Groningen naar Zwolle verstrekt, is gister middag het tweejarig zoontje van den vee houder E. Klant te Haren op den onbe- waakten overweg nabij het Pompstation der Gconingsche Waterleidingmaatschappij aan den Oosterweg gegrepen en gedood. Een VA- jarig broertje wist nog juist bijtijds van de rails te komen Eeu knecht van den veehouder had zich even te voren op weg begeven om de beide kleintjes te halen Hij kwam echter te laat bij den overweg met het vermelde nood lottige gevolg. DEVIEZENREOELING MET DUITSCHLAND. De officleele tekst. De volgende officieele vertaling is gepubli ceerd van het op 31 Dec. j.1. onderteekende protocol tot regeling van de betalingen van de vorderingen, voortspruitend uit het goe derenverkeer tusschen Duitschland en Neder land, dat op 10 Jan. a.s. van kracht wordt. De Nederlandsche en de Duitsche regee ring zijn, om betaling in het goederenverkeer te vergemakkelijken, het volgende overeenge komen Duitsche firma's die in het bezit zijn vatl een algemeene deviezenvergunning, over tot nogtoe bestaande handelsbedrijf goederen uit Nederland betrekken, kunnen voor zoover de haar volgens de Duitsche voorschriften maandelijks verstrekte bedragen tot bepalin van deze goederen niet toereikend zijn, daarboven verschuldigde bedragen in Rijks marken voor rekening van de Nederlandsche schuldeischers op een ten behoeve van de Ne derlandsche Bank N.V. bij de Rijksbank te openen bijzonder rekening storten. In Nederland gevestigde firma's, aan wel ke voor de invordering'en voor de overma king van de door Duitsche firma's uit hoofde van goederenleveranties verschuldigde bedra gen een algemeene dêviezenvergunning, over eenkomstig de Duitsche voorschriften is toe gewezen, kunnen de bedragen, waarover zij 'e beide partijen zijn het er over eens, dat in het gemeenschappelijk belang de in dit protocol neergelegde regeling de normale be taling van den Néderlandschen invoer in de viezen, overeenkomstig de Duitsche wettelijke bepalingen, niet zal mogen verminderen. De Nederlandsche Bank N.V. kan ook na afloop van dit protocol over het op de ge noemde bijzondere rekening aanwezige saldo beschikken tot het uitgeput is. De beide partijen zijn van oordeel, dat de faciliteiten, welke uit dit protocol vergeleken met de algemeene deviezenbepalingen voor den uitvoer van Nederland naar Duitschland voortvloeien, niet tot een aanmerkelijke wijzi ging aan de bestaande verhouding tusschen den uitvoer uit Nederland naar Duitschland en den Duitschen uitvoer naar Nederland mo gen leiden. Mocht dit toch het geval zijn, dan zal dit protocol onverwijld door de beide par tijen opnieuw aan een onderzoek worden on derworpen. Van kracht tot 31 Maart a.s. Dit protocol treedt in werking tien dagen na de onderteekening en geldt tot 31 Maart 1933. Wanneer een der beide partijen veertien dagen voor dien datum het protocol niet heeft opgezegd wordt het stilzwijgend voor onbe- paalden tijd verlengd. In dat geval kan het op den eersten en 15den van elke maand wor den opgezegd, waarna het op den 15den of op den laatsten dag van dezelfde maand op houdt te gelden. Mochten gedurende de toepassing van dit protocol bezwaren rijzen, dan zullen beide partijen terstond met elkander in overleg tre den. Ook overeenkomsten met België en Luxemburg. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt na der: De onderhandelingen met de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen tot regeling van de betaling voor het goederen verkeer tusschen Duitschland en de genoem de landen, hebben tot een overeenkomst ge voerd. Volgens deze overeenkomst zullen in het vervolg firma's, welke in het bezit van een algemeen deviezenverlof zijn, voor zoover hun deviezencontingent dit toelaat, voor de betaling van betrokken waren uit deze lan den, voor zooverre deze niet voldoende zijn, de ontbrekende bedragen in Rijksmarken op qe Rijksbank voor de Belgische en voor de Nederlandsche Bank opgerichte bijzondere conto's kunnen betalen. Deze bedragen in Marken zullen dan ter betaling van Duitsche leveringen aan Nederland, België en Luxem burg worden gebruikt. Deze nieuwe regeling treedt tegenover Ne derland op 10 Jan., tegenover België en Lu xemburg op 12 Jan. in werking. DREIGEND CONFLICT. De Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders, de Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders en de R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willebrordus" hebben aan de directie van de N.V. Reinders Olie- en Veevoederfabrieken te Zwolle medegedeeld, dat zij geen genoegen nemen met de loonsverlaging. Eind van deze week zal het werk worden neergelegd, tenzij overeenstemming kan worden bereikt over dé volgende punten: erkenning van de organisa ties bij het regelen van de arbeidsvoorwaar den; schriftelijke vastlegging dezer voorwaar den in een collectief contract; ongedaan ma ken der dit iaar doorgevoerde loonsverlagin gen en overleg met de hoofdbesturen, indien htt bedrijf vermindering van het aantal ar- be'ders noodzakeliik maakt. De rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta, heeft over dit conflict inlichtingen verzocht. VERKEERSONGEVALLEN. Door een auto gedood. Zondagmorgen is de arbeider Jorissen uit Reckheira (België), die van zijn werk kwam, te Smeermaes, bij Maastricht, even over de Belgische grens door een auto aangereden en gedood. 17- In ziju slaap droomde hij, dat hij op de markt stond in een prachtig zwart pak en een mooie hooge zijden hoed op. Hij sprak de menschen toe, dat ze vooral van zijn heerlijke koek moesten proeven, zoo heerlijk had nog nooit iemand koek geproefd. In een oogenblik was dau ook zijn heele tafel leeggegeten. 18. Juist toen bij zijn stalletje weer aan 't opbreken was, kwam er een vree* selijk dikke groote boer naar hem toe- Die man had zoo bar veel van de koek gegeten, bijna de helft'van alles. Het ge volg van zijn gulzigheid was geweldig* kiespijn.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6