Alkmaarsctie Courant. Radionieuws ZeuMeton De gevolgen van een operatie. «miert fier n lerflgsti laanjaso. Officieele opening Wasscherij-Ververij S. Krom. -r VRIJDAG tJANUARI Stad en Omgeving. Zoo oud, als gij u voelt! m No. 5 1933 Zaterdag 7 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA, 7 —8— VRO). 8.— Gramofoonplaten. 10.— VPRO-morgen wijding. 10.15 Voor Arb m de Continubedrijven: j. van F" dracht. De Notenkrakers o.l.v. D. W ins. E. Philipse, zang. Gramotonnplatm en het VARA-tooneel o.l.v. W- van Cappellen. 12. VARA-Kleinorkest ol.v. P. Duchant. 12.45 Dansen uit den Pruikentijd door Joh Jong, orgel en een strijkkwintet, 3 violen, cello en bas en gramofoonplaten. 1.30 2. VARA ÏSn^rkfst o.l.v. P. Duchant. 2.15 Gramo- foonpTaten. 2.50 Prof. dr. D. v. Embden Nationale Ontwapening. 3.10 „De Fliereflui ters" o.l.v. Hugo de Groot en gramofoonpl. 4 30 Coöperatie-kwartiertje door K. de Boer, 4 50 VARA-Balalaika-orkest o l.v. 1. Powar le'ff en gramofoonplaten. 5.40 Literair over zicht door A. M de Jong. 6 Volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers en causerie door Nico Bloemendaal. 6.30 Gra mofoonplaten. 6.45 Toespraak door A de Vries. 7.— V.R.O. 8.— Uit Carré, Amster dam: Operette „Viktoria und hir Husar" van P Abraham. Dirigent: J. Susan. Regie: J. de Meester. Ca. 10.30 Vaz Dias en VARA- varia. 11.30—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8 9.16 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.— Afgestaan 5 Orkestconcert. 5.15 Lezing. 5.30 Orkest concert. 6.20 Weekoverzicht. 6.40 Orkest concert en zangvoord.acht. 7.10 Kath. F V.U. 7.45 Sportpraatje. 8 Schlagermu- ziek. 9.Declamatie. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Radiotooneel. 10.15 Orkestconcert en zang. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 1035 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 12 20 Orgelspel fl Ramsay. 1 05 Commodore Grand-orkest o.i.v. Muscant. 2.20 Concert. Dale Smith, bariton en Elsie Avril, viool. 2.50 Ch. Shad- well en zijn orkest. 3.50 Midland Studio orkest o.l.v. F. Cantell. 5.05 Orgelspel R_ Foort 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Golf praat je. 7.05 Welsh intermezzo. 7.50 De Central Band van de Kon. Luchtmacht o.l.v., Lt vlieg. R. P. O'Donnell, m. m. v. R. Gourley, conférencier. 9.— „The Kentucky Minstrels" m. m. v. koor, solisten en orkest o 1 v Leslie Woodgate 10.— Berichten 10 20 Lezing. 10 35 Pianorecital door D. Hildreth. 11.05—12.20 Dansmuz.ek door Ambrose en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonpl. 9.20 Orkestconcert. 12.20 Concert door het Omroeporkest 6 50 en 7.40 Dito 9 05 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonplaten Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert ui: rest.'„Wivex". 1.50—2.20 Gramofoonpl. 2 50—4.50 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen 7.20 Omroeporkest m. m. v. polisten o.l.v. Gröndahl. 8.45 Vioolrecital door C. Ander- sen. 9 3Ó Omroeporkest o l.v. Gröndahl. 10.2011.35 Dansmuziek o.l.v. T. Boston. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 11.2012.10 Concert o.l.v. Wolf. 12.20—1.50 Orkestconcert. 1.55—2 45 Gramofoonplaten. 4.205 35 Koorconcert o 1 v. W. Brouwers. 7.20 Bonte avond, m m v solisten en het Omroeporkest od v. Eysoldt. Leiding: Neumann. 10.201040 Reportage Zesdaagsche te Dortmund. 10 40—11.20 Concert o.lv. Wolf. 11.20—12.20 Dansmu ziek (gramofoonplaten). Rome, 441 M. 8.20 Uitzending uit een schouwburg. In de pauze: Causerie. Na af loop: berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Om rnepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1 30 Concert uit Antwerpen. 5 20 Omrceporkest o.lv Meulemans. 6 35 Zangvoordracht. 6.50 en 7 20 Gramofoonplaten. 8 20 Vroolijk half uurtje. 8.50 Accordeonrecital. 9.20 Omroep kleinorkest o l.v. Leemans. 10.30 Max Alexys' orkest. 112012.20 Dansmuziek uit St. Sauveur 338 M.: 12 20 Concert uit Ant werpen. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 5 20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6 35 Gramofoonpl. 8 20 Concert door een Studen tenorkest. 8.50 Orkestconcert uit Luik. Hier na tot 12.20: Gramofoonmuzitk. Zeesen, 1635 Af. 7.20 Vroo'iike avond uit München o l.v. H. Cassimir en F Horrmann 9 40 Berichten en hierna tot 11.20: Dansmu ziek uit Berlijn. Gistermiddag om 2 uur heeft in het met Perzische tapijten en bloemen versierde expe ditielokaal de officieele opening plaats gehad van de Wasscherij en Ververij van den heer S. Krom aan den Schermerweg. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer en mevrouw Wendelaar, Ir. van Gen- deren Stort uit Amsterdam, den architect Kalverboer, den directeur van het Bouw- en Woningtoezicht den heer Vos, den heer Bos scher, directeur van de Alkm. Ijzer- en Me taalgieterij, den heer Hoksbergen, dir. N.-H. Landbouwkantoor, de raadsleden D. J. Go- vers en Woldendorp. Mr. C. J. de Lange, den heer A. M. de Lange, den heer Lakeman, dir. van den V.B., den heer Jan Met, de aanne mers de heeren Bruin, Rempt en Koomen uit Wijdenes, den heer v. d. Vegt, directeur van de wasscherij de Lelie te Amsterdam, de hper Lips, secretaris van den Bond van Wasch- Industrieën, den heer Tol, directeur van de machinefabriek Reijneveld te den Haag en den heer Pisart accountant. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door het geheele personeel, de naaste familie leden van den heer Krom en vele belangstel lenden. Een groot aantal bloemstukken getuigden van de belangstelling van velen, terwijl bo vendien een zeer groot aantal schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen. In het ruime lokaal waren op gezellige wijze tafeltjes en stoelen geplaatst, waardoor het anders zoo zakelijke lokaal uitstekend voor het doel geschikt was geworden. Woorden van groot en dank. De heer Krom heette de aanwezigen en in het bizonder den heer en mevr. Wendelaar van harte welkom in de nieuwe fabriek. De dichter zei: Wanneer Uw hart tot spre ken dringt, zoo spreek. En als ondernemei gevoel ik thans de juistheid van dat woord Toen wij op den morgen van den 2den Juli onze fabriek totaal zagen vernietigd, rees bij ons de vraag: „Wat nu"? Doch toen wij in den loop van dien morgen door telegrammen en telefoontjes zooveel deelneming mochten constateeren en mijn collega's Peiterman, van Leuven en van der Vegt mij spontaan berichtten, dat zij om 2 uur zouden komen en zouden helpen, toen begrepen wij reeds, dat wij onze zaak zouden kunnen doorzetten. En toen gij, aldus spr. zich tot de aanwezige col lega's wendende, in het ouderhoud, dat wij met U hadden op U nam, tijdelijk ons werk te willen overnemen, toen gevoelaen wij, dat daar zaten collega's, mannen en vrienden, waaroo wij konden bouwen. Gij hebt ons in de afgeloopen 6 maanden svmpathiek en energiek terzijde gestaan en ik betuig U daarvoor onze oprechte hulde en warmen dank. Als herinnering daarvoor bood spr. aan deze drie collega's een symbolische voorstel ling van die hulp en vriendschap in lijst aan. daarbij den wensch uitsprekende, dat die in hun privékantoren een plaatsje mochten vin den. Het ligt voor de hand, zoo vervolgde hij. dat ons daarna nog een groote taak te wach ten stond. Alles was nog niet in kannen en kruiken, maar de naam van S. Krom was zoo nauw verbonden aan Alkmaar, dat wij beslo ten, op de puinhoopen van het oude bedrijf, een nieuw te doen verrijzen. Sooedig was een plan gereed, zooals onze oogen dat hadden gezien in verschillende plaatsen en naar wat de praktijk ons in de jaren had geleerd. Door een gelukkig toeval kwamen in relatie met Ir. van Genderen Stort, aan wien wij den heer Kalverboer als architect toevoegden. Beide heeren werkten onze plannen met spoed uit en ik breng hun onzen oprechten dank voor de bekwame en doortastende wijze, waarmede zij te werk zijn gegaan. Bij een zoo belangrijk werk kwamen wij be grijpelijk in aanraking met alle takken van den gemeentedienst, die ons zonder uitzonde ring ter wille zijn geweest, zoodat wij niet de minste stagnat;e hebben gehad. Aan U, heer burgemeester, als hoofd van onze stad betuig ik daarvoor hartelijk dank. Dank ook aan de firma de Vries en Robée. die in den tijd van 6 weken de geweldige ijzerconstructie, een pracht'g staaltje van Hollandsch construtiewerk, tot stand bracht Dank ook aan de aannemers Bruin, Rempt en Koomen uit Wijdenes. Als eenvoudige menschen kwamen zij op het werk op klompen en zonder boord. Door hun werkkracht ir. spireerden zij de arbeiders en daardoor werd het mogelijk, dat zij in 4M maand deze fa briek tot onze volle tevredenheid hebben ge bouwd. De opzichter, de heer Kroon, de ziel. waar omheen alles draaide, was de vraagbaak voor ieder en werkte zich met jonge energie overal Oorspronkelijke roman door Jan Walch. doorheen. Als opzichter volbracht hij zijn taak tot onze volle tevredenheid. Hierna richtte spr. zich tot den heer Tol, dir. van de machinefabriek Reijneveld. Wij kennen elkander reeds 23 jaar en in die jaren hebben wij nooit anders dan machines van Reijneveld gehad. De deugdelijkheid van uw machines wordt niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland, Amerika en Frankrijk erkend. Gij hebt niet alleen alles geleverd, maar er ook steeds voor gezorgd, dat al'.es op tijd klaar was. Daarvoor onzen hartelijken dank. Aan de aannemers Doeschot voor het drijf werk, Pedroli voor de electrificatie, Ringers voor het schilderwerk bracht spr. eveneens dank. De aannemers, zij mogen nog zoo van goeden wille zijn, hebben toch de volle mede werking noodig van hun arbeiders en wij kunnen volmondig erkennen, dat ieder arbei der, zooveel in zijn vermogen lag, heeft bij gedragen, het werk op tijd gereed te doen zijn. En ook onze arbeiders en arbeidsters, die gedurende deze afgeloopen maanden in onzen dienst zijn gebleven, en somtijds in niet ge makkelijke omstandigheden hun arbeid heb ben moeten verrichten, hebben steeds ons op de meest svmoathieke wijze ter zijde gestaan Ook aan hen daarvoor onzen hartelijken dank. Zich hierna tot zijn zoon en schoonzoon richtende, zeide spr.: „Gij beiden hebt het mii wel zeer gemakkelijk gemaakt. Bijna hebt gij mij al het werk uit handen genomen, waar door miin optreden niet dikwijls vereischt werd. Ontvangt daarvoor mijn hartelijken dank. Dames en heeren, wanneer gij straks uw rondgang door deze fabriek hebt gemaakt en de fabriek aan de overzijde hebt bezichtigd, dan hoop ik, dat gij zult zeggen: „Daar is iets goeds gebeurd". Applaus. De dank van Alkmaar. De burgemeester, mr. Wendelaar, was overtuigd, dat velen van meening zijn, dat men het niet bij het door den heer Krom ge sproken woord mocht laten en dat daarop paste een woord van gelukwensch. Spr. noemde het een voorrecht, dit woord namens de aanwezigen te kunnen spreken Namens Alkmaar en het gemeentebestuur wenschte spr. den heer Krom van harte geluk met dezen bizonderen dag. 1 Juli zagen wij het vuur oplaaien en de eene muur na den anderen instorten. Die troostelooze aanblik blijft in onze herinnering voortleven en ik kon mij heel goed voorstel len, wat er toen in U, die het bedrijf steende voor steentje had opgebouw en uw heele leven in dienst hebt gesteld van den bloei van deze zaak, moet zijn omgegaan, toen gij alles in één avond zal vernietigen. Ik vreesde zelfs, dat het U te machtig zou worden en heb met groote belangstelling en nieuwsgierigheid uit gezien naar hetgeen daarop ging volgen. Het moet voor U een moeilijke beslissing zijn geweest, maar ik verheug mij erover, dat alles is gekomen tot het resultaat, dat wij thans voor ons zien. Iemand, die de zaken goed kan beoordeelen, zeide vanmorgen tot mij op het Stadhuis: „Als wij de situatie in de geheele wereld goed begrijpen, wat is het dan eigenlijk een hopeloos geval, waarin wij verkeeren". Ik geloof, dat de tijd veel moeilijker is, dan men zich dit in Alkmaar voorstelt. Misschien is dit maar gelukkig. Het helpt niet, of men vroosteloos bij de moeilijkheden gaat neerzit ten. Eén mogelijkheid tot uitkomst is: dat wii met inspanning van al onze energie doen, wat wij als plicht vóór ons vinden. Gij hebt ons, na 1 Juli het voorbeeld gege ven, hoe het gaan kan. Gij hebt ons getoond, dat de toestand niet zóó ellendig kan zijn of eigen energie maakt het mogelijk, dat men er boven uit komt. Hartelijk gelukgewenscht en ook mijn hartelijke gelukwensch aan het ge heel? personeel, dat door zijn arbeid in deze fabriek leeft en mèt U van deze fabriek ver langt een broodwinning en zich er vandaag over verheugt, dat de kans daarop in ruime mate wordt gegeven. Ik dank U hartelijk voor de les, die U ons door Uw voorbeeld hebt ge geven. Applaus! Een woord namens de collega's. De heer Van der Vegt, dir. van de wasschefij „De Lelie" te Amsterdam, brachr, mede namens zijn collega's, dank voor de ge boden souvenirs en verzekerde, dat zij ook zonder dat met plezier hadden geholpen Wij weten te goed, aldus spr., hoe verschrikkelijk een brand in een wasscherii is en wij zijn over tuigd. dat wij, wanneer wij in een dergelijke positie mochten verkeeren, direct op Uw hulp zouden kunnen rekenen. Daar kennen wij U voor. Gelukkig is het nu afgeloopen. Ik hoop, dat U uw klantjes een beetje bij elkander hebt kunnen houden. U zult wel eens hebben kun nen ontdekken, dat U het zelf beter kon doen, maar vergeet niet dat wij het moesten doen naast ons gewone werk. Ik hcop, dat U verder veel genoegen en profijt van uw bedrijf zult beleven. Naar wij gezien hebben, maakte de zaak een schitteren den indruk en ik twijfel dan ook niet, of het zal U wel gelukken. Applaus! Krom met zijn beide helpers slaat zich er wel doorheen. De heer Lips, secr. van den Bond van Waschindustrieelen in Nederland wenschte namens het Hoofdbestuur van den bond den heer Krom van harte geluk met den spoedi- gen wederopbouw van de fabriek. Toen de berichten meldden, aldus spr., welke een groote ramp U had getroffen, dacht ik dadelijk: „Daar slaat Krom zich met zijn beide helpers wel doorheen". En zie, na een half jaar staan wij reeds voor de ope ning van de nieuwe fabriek. De manier, waarop U zoo spoedig deze zaak weer hebt weten op te bouwen op zulk een schitterende wijze, is voor ons het bewijs, dat U als lid een sieraad bent van onzen Bond. Wat u tot stand hebt gebracht, strekt tot meerdere glorie van de Nederlandsche Waschindustrie. Namens het H.B. wensch ik u veel geluk en succes. Dat uw bedrijf moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Het weer werkte niet mee. Ir. VanGenderenStort merkte op, dat bij het bouwen het weer ook een groote factor is. 27 dagen kon er gedurende den bouw door het weer practisch niet doorge werkt worden. Toch heeft spr. desondanks ze'.den een principaal meegemaakt, waarmee hij met zooveel genoegen heeft samenge werkt als met deze. De heer Krom heeft geen oogenblik zijn goed humeur verloren en spr. heeft daarvoor groote bewondering. Mede namens den heer Kalverboer en den opzichter bracht hij den heer Krom dank, omdat hij hun daardoor het werk zoo gemakkelijk heeft gemaakt. De heer Pisart, accountant, schetste hoe hij sinds 1916 als accountant aan het bedrijf werd verbonden en dit heeft zien groeien tot een flink, levenskrachtig bedrijf. Dit was, al dus spr., in de eerste plaats te danken aan de enorme werkkracht, ijver en het doorzettings vermogen van den heer Krom, die de eerste 10 jaar steeds des morgens het eerst aan de fabriek was en deze 's avonds het laatst ver liet en er zelfs Zondags heen ging om het een en ander na te zien. De heer Krom eisch- te van zijn personeel groot plichtsgevoel, maar ging daarin zelf voor. Dat hij ook voor hen zorgde, bewees hij, door reeds in 1918 een fonds voor ziekte-verzorging te stichten en datgene te doen, waartoe pas in 1929 de Rijkswetgever verplichtte. Spr. schetste, hoe de heer Krom door den brand wel geslagen, maar niet verslagen werd. Van harte wenschte hij hem geluk met de ingebruikneming van de nieuwe fabriek, waarvan hij hoopte, dat deze voor de kinde ren steeds zal zijn een symbool van vader lijk plichtsgevoel en voor den heer Krom de kroon van zijn levenswerk. De heer Tol, directeur van de machinefa briek Reijneveld te Den Haag, sprak hierna een woord van gelukwensch, mede namens zijn compagnon, waarna hij den heer Krom een herinneringsbord aanbood. Een woord van gelukwensch namens het personeel. Mej. Nel de Vries sprak namens het personeel en verzekerde, dat het haar een groote eer en een groot genoegen was om den heer Krom namens het personeel van de wasscherij te mogen gelukwenschen met de heropening van de fabriek. Zooals wij een half jaar geleden, zoo ver volgde zij, de teleurstelling met u hebben megevoeld, zoo gevoelen wij nu mede de trots en voldoening over datgene, wat sinds den avond van 1 Juli tot stand is gebracht. Namens het personeel bood zij den heer Krom een gedenksteen aan, waarop de ge lukkige datum van 5 Januari 1933 is vast gelegd en waarvan zij hoopte, dat men daar in steeds zou zien een symbool van de goede verstandhouding tusschen de directie en het personeel. Zij uitte den wensch, dat de heer Krom zich nog vele jaren zich in den groei van de zaak zal mogen verheugen en verzekerde, dat het personeel daaraan gaarne zijn beste krach ten zal geven. Een der aannemers, de heer Bruin, zei de, dat deze niet hadden kunnen denken 'te heel te mogen maken, hoewel zij dat wel hadden gehoopt, in de veronderstelling, dat degene, die de beenen mocht maken, allicht kans kreeg om de romp erop te zetten. Het .steeds vooruit" was in het begin voor ons Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke gewrichten en spieren .urinestoornissen, aanvallen van duizeligheid en soortge lijke klachten zijn te ernstig om ver waarloosd te worden Draag zorg. dat urinezuur en andere vergiftige onzuiver heden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit blaas- stoornissen of waterzucht Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duiz.n- den dankbare gebruikers gelukk'g ge maakt frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. 1 75 per flacon. niet prettig, doch wij wisten, wat er voor u vanaf hing. Spr. dankte den heer Krom voor de aan hem verleende opdracht en de aangename wijze, waarop de aannemers met hem hebben mogen samenwerken. Hierna bood nog een lid van het perso»- neel der ververij den heer Krom als herinne ring een ets aan. De heer Krom sprak hierna een woord van dank tot hen, die het woord hadden ge voerd. Hij herinnerde eraan, hoe vóór 23 jaar zijn dochter op 3-jarigen leeftijd en zijn oudste zoon, die toen slechts 8 maanden was, aan de eerste-steen-legging deel heb ben gehad. Nu zijn jongste zoon met vacan- tie aanwezig is, verzocht hij dezen, om door het trekken aan een lint, de fluit van den stoomketel in werking te stellen als cein voor het personeel om naar hun respectieve plaat sen aan de machines te gaan. Nadat dit was geschied, werd door de aan wezigen het bedrijf in oogenschouw genomen Wij konden ons ervan overtuigen, dat in dit zeer overzichtelijk bedrijf de efficiëntie wordt betracht. De wasch wordt met ge bruikmaking van een loopenden band gesor teerd, terwijl iedere wasch na de behandeling in aparte kistjes langs rollen op de daarvoor bestemde plaats komt. Wij zagen tal van ma chines, waaronder een veerende mangel, die het goed mangelt, zonder dat de daaraan be vestigde knoopen kapot gaan en zeer bizon- dere machines voor het strijken van overhem den en boorden en konden vaststellen, dat het zelfs voor de handigste huisvrouw niet mogelijk is, de boorden zoo mooi te behandelen als met deze machines moge lijk is. Menig heer der schepping heeft vroe ger door een harde boord, waaraan door het strijken wel eens een scherp kantje was geko men, een verwonding opgeloopen of staan trappelen, omdat het niet mogelijk was, een boordeknoop door een dichtgestreken knoops gat te krijgen of een das stuk getrokken, om dat die nu eenmaal niet in een dubbele boord wilde glijden. Een behandeling aan deze ma chines voorkomt dit alles. HNiet het minst werden wij getroffen door het feit, dat de meisjes in deze inrichting ge spaard blijven van het natte en plassende gedoe over dampende ketels en het gewring van nat goed. Al dit minder prettige werk wordt door de machines verricht en de meis jes behoeven slechts zich de routine eigen te maken om die machines te bedienen en kun» nen dit werk, zelfs keurig gekleed, verrich ten. In de ververij en de afdeeling voor de chemische reiniging, ingericht voor tapijten, gordijnen en alle mogelijke goederen, konden wij vaststellen, dat hier de mensch in geen geval zijn longen bedreigd vindt door "e« vaarlijke stoffen, die zich in vuile kleeding" stukken en kleeden kunnen bevinden. Het ia ook hier de machine, die als vriend van den mensch hem voor dergelijke gevaren behoedt en ook hier behoeft de mensch slechts de ma chine op de juiste wijze te bedienen. Dat hierbij ook vakkennis noodig is, bewees ona het bezoek aan de afdeeling voor de chemi sche reiniging, waar wij konden zien, hoe ar- beiders als het ware in een laboratorium van een hoeveelheid fleschjes me vloeistof* fen gebruik maken om de verschillende vlek» ken uit alle mogeijke stoffen te verwijderen. Ook een afdeeling kunststopjoen is aan de zaak verbonden. Wij twijfelen niet, of na een bezoek aan dit gemoderniseerde bedrijf, zal zelfs de conservatiefste huisvrouw de voork. aan de behandeling van de wasch in een dergelijke fabriek geven. Aan den heer Krom met zijn nieuw bedrijf ook onze ce'ukwensch. 13. hee- Mijnheer de voorzitter, dames en ren" Zij huiverde even. Hij was begonnen. Mijn vrouw en ik zijn u natuurlijk zeer dankbaar voor uw vriendelijke ont vangst, die ons alleen maar véél eer aandoet Ik heb uit uw woorden begrepen, hoezeer u uw land lief hebt, en wel alles over hebt voor het geluk van deze streken Ik heb dat met bewondering en eerbied aangehoord, want wezenlijk, ik voel voor m ij n vader land zoo veel niet. O, neen. Wat een geest drift moet u bezielen, want een onbaatzuch tige liefde, en dat heb ik vooral begrepen uit de woorden, die u tot mij hebt gericht. Ech ter, die woorden waren niet op hun plaatst Ik moet u uit den droom helpen. Ik ben niet een hooggepla atst ambtenaarhet k inkt vleiend, als men zich zoo hoort noe men, maar u hebt het mis. Ik ben maar een ambtenaar van de middelsoort en daarom schaam ik mij een beetje hier te zijn, en zoo door u te zijn toegesproken; ik zal u teleur stellen met u dit te zeggen, maar hoe kan ik anders doen! Uw hartelijke woorden moeten het gevolg zijn van de opvatting, dat een man van gewicht u bezoekt en zich voor uw zaak interesseert, maar ik ben geen man van gewicht «a ooi nu ja, dat ia das ook voor u van niet veel belang, maar: ik interes seer me ook niet zoo erg voor uw land. Wij zijn hier een dagje gebleven, omdat de reis in éénen door naar Zwitser'and ons wat ver moeiend scheen, en we maakten in den trein kennis met een heer en dame, van uw ideale- len vervuld, en die spraken over de belangen van uw land, en daar heb ik wel eens iets over gelezen, en het i s een interessante quaestie, voor u dan, en, meer theoretisch dan altijd, voor wie belangstellen in interna tionale verwikkelingen, wat ik met mate doe Maar ik vind het toch wel heel prettig, een bijeenkomst van u allen te mogen bijwonen; ik ben al heel blij, lieden te zien, zoo voi geestdrift voor een ideaal. Men heeft mij wel eens gezegd, dat bij een dergelijke beweging altijd zoo veel eigenbelang en Streberei schuilt, maar ik hoor van u, mijnheer de president, dat hier een heerlijke feest heerscht, dat het hier alles echt is en dat hier dus ook geen agenten van een vreemde mo gendheid aan het werk zijn, zooals men mij wel eens verteld heeft. Neen, dit is heerlijk, dit is prachtig en ik, die juist als verjongd uit een zware ziekte ben hersteld, voel me hier dubbel verjongd, want hier vind ik dien echten zuiveren geestdrift, die de jeugd ken merkt. Ik dank u voor dit alles". Van harte ontroerd ging Henri zitten Maar wat hem wel even bevreemdde: het bleef doodstil. Niet, dat hij op „applaus" had gerekend, maar hij had toch wèl iets harte lijks verwacht. Dat bijvoorbeeld de president hem tegemoet was gekomen, en hem de hand had gedrukt. Maar die bleef stokstijf staan, met mi strak gericht. Och. die Duitschen of die Elzassers dan zijn wat ..stramm", schoot hem door de gedachten Maar toch, het aanzien van dat gezicht, dat eer afwerend dan vriendelijk keek, verlamde zijn beenen, die zich al in beweging zetten om naar den ander toe te gaan. Meteen zag hij hoe op de e genaardige, half-rollende manier van een dik man, die geaffaïreerd is, zijn geleider naar den voorzitter snelde, en haastig en heftig met gedempte stem tot hem sprak. Er. hij verstond duidelijk de woorden: „Toch een koerierspas!" Het werd gezegd op den toon van iemand, die zich rechtvaardigt en de voorzitter luisterde met onbewogen gezicht en dreigende oogen en zei toen kort: „Hij houdt ons voor den gek". En de geleider kwam niet aan hun tafeltje terug, maar ging met een koel gezicht terzijde aan de bestuurstafel zit ten en terwijl hij daar voor zich uit keek, nam dat gezicht allengs een uitdrukking aan, die Henri er nog niet op gezien had. Een wrééde uitdrukking, dacht hij. en voelde meteen den arm van Clara, en keek naar haar, en haar oogen keken angstig; maar toen hij haai even bleef aanzien, zag zij naar hem op, en haar gelaatsuitdrukking veranderde en het scheen hem, dat die beschermend werd. Maar er was geen tijd om over al die bijzonder heden na ten denken, want de president nam weer het woord en op een kouaen, ironischen en naar het Henri scheen zelfs nu en dan eenigszins dreigenden toon zei hij Mijnheer Von Hoghen Loegt, Dames en Heeren, is een zeer nederig man. Zéér nede rig. Hij zegt een ondergeschikt ambtenaar te zijn, hoewel hij met een koerierspas reist. Hij brengt in den trein va met dn onze succun- de opinies over den toestand van ons land naar voren, die den indruk vestigen, dat hij minstens ons streven met een zeer gunstig oog beschouwt, een reden voor ons om hen in ons midden uit te noodigen, wat hij geheel in overeenstemming nog steeds met de wijze waarop hij in den trein gesproken heeft aanneemt. En als hij óns hier samen heeft gezien, en de namen van ons bestuur heeft vernomen als hij op de hoogte is gekomen van onze idealen dan spreekt hij als iemand, die als een boertje-van-buiten toeval lig in een milieu is verzeild, waar hij niets mee te maken heeft en spreekt over ons stre ven met een zoo eigenaardige „bewondering'*, dat we die moeilijk als gemeend kunnen aan vaarden. Daar wordt het boertje al te onnoo- zel en deze heer al te nederig. Of neen! om hem niet langer te volgen op den weg der onwaarheeid—daar heeft hij de eigenaardige vrijmoedigheid ons te h nen! Op een keurige manier ons allerlei onaange naamheden te zeggen. Dames en Heeren! ik zou dien eig;enaardigen gast willen antwoor den: als u inderdaad niet degene is, voor wien we u, op grond van uw eigen woorden hielden, gaat u dan heen. We zullen ons dan vergenoegen met uw portret, te midden van ons allen! Dat plezier hebben we dan ten minste; en enfin, we zullen u door middel van die fotografie nog wel eens herinnereu aan het genoegen, dat u ons hebt verschaft'* Het viel Henri op dat de laatste woorden op een fel-dreigenaen toon werden geuit Maar overigens begreep hij er niet erg veel van. Hij ree* verbaasd overeind, wilde inlich tingen vragen, nuur me* ud ee p*a*.aett met een bevelend gebaar een paar bedienden gewenkt: „Wijst mijnheer en mevrouw den weg naar buiten". Nu maakte zich toch een felle verontwaar diging van Henri meester. Wat! Ze werden de deur uitgezet! Hij niet alleen, maar Clara, een dame, ook! Dat was toch wel een grof heid! En waarom? Ja, waarom? Dat was het weer, dat zijn protest verlamde Er was een misverstand, maar Mijnheer de president", zei hij, terwijl de beide bedienden, wier voorkomen aan rechercheurs van politie deed denken, naast hem hadden post gevat, „mijnheer de presi dent „Het is nu genoeg geweest", zei die hard en grof „Wijst meneer en mevrouw den uitgang'herhaalde hij bevelend. En Clara wenkte hem, bang en snel: „Kom nu maar, kom maar Eén der bedienden ging hun vóer naar de deur, de andere volgde, zooals dat hij het transport van gevaarlijke gevangenen ge bruikelijk is. De sleutel werd door één der wacht-houdende heeren omgedraaid, men kwam in de gang, waar de oude bediende met een gezicht, dat generlei uitdrukking had, op een stoeltje vóór den toegang der zaal zat, en bij hun voorbijgaan zitten bleef. Niemand sprak een woord; Henri en Clara hoorden slechts den dreunenden voetstap van den man vóór en den man achter, gelijkelijk neer gezet, en den schichtiger klank van hun eigen haastige en kleiner schreden en zagen den breeden rug door hoekig-vierkante schouder lijn afgesloten. Zoo ging het de enkele trede# op, o«« owloop over, de breede trap 4 CWonfc **rvoi#d.ï

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5