£atid: en J-uiaêmux £uchtwaet jMQezmdm Stukken JCecft Sxhool tBüutwland HET SCHOT IN DEN MORGEN. Bioscoop Theater Harmonie. Een uitmuntende film. HET WETBOEK VAN STRAFRECHT. LUCHTPIRATEN. CINEMA EN THEATER. MARLENE FILMT WEER. KENNEMERLAND. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. ZIJN OCEAANVLUCHTEN OVERBODIG? Verstandig oordeel van kolonel AMY MOLLISON—JOHNSON v GEEERP FRANSCHE OCEAANVLUCHT. Verder geeft het programma nog het we reldnieuws in beela, o.a. in het Hollandsch gedeelte het défilé voor generaal Snijders, de skisport in de duinen en de laatste reis van de P. C. Hooft. De bekende regisseur Alfred Zeisier, die reeds veel naam maakte met: „De Tijger van Berlijn" en „D-trein 13 had vertraging", heeft zich zelf overtroffen in zijn nieuwe film: het schot in den morgen, een film zoo boeiend en spannend als men slechts zelden ziet. Bovendien is de bezetting prachtig en ontknooping zeer verrassend Müller IV heeft de commissarissen Holzknecht en Schmitter voor een onderhoud opgeroepen op een een zamen boschweg. Vroeg in den morgen zijn 2ij er. Plotseling een schot. Een auto komt aanriiden De politiemannen openen het por tier: de dóode Müller IV rolt er uit. Wie is de drder? Dan wordt de geschiedenis zoo inge wikkeld, dat er met geen mogelijkheid een verhaal' van de gebeurtenissen is te geven, vooral ook omdat daardoor te veel van het geheimzinne waas, dat de film omhult, zou verscheurd worden. Maar de juwelier Talt met zijn vrouw Irene, Bachman de sidderaar en de man, die zich Petersen noemt, spelen alleen een zeer voorname rol in het crimineele drama, dat ook hier niet zal nalaten grooten indruk op de toeschouwers te maken. Zondag, Maandag en Dinsdag wordt deze film vertoond. Men zal in deze film bovendien kennis kun nen maken met onze landgenoote Ery Bos, die de rol van Irene Taft op bijzondere wijze speelt. Karei Ludwig Diehl, Thedoor Loos en tal van andere bekende krachten zorgen dat Jenkin's tooneelstuk „De vrouw en de smaragd" (hiernaar is de film vervaardigd) leeft van 't begin tot het einde. En behalve „Het schot in den morgen" brengt het nieuwe programma nog een ander hoofdnummer, n.1. De Blonde Nachtegaal Dit vroolijke spel van twee theaterdirecteu ren, die een felle strijd voeren om een groote ster, doet de toeschouwers lachen van het eerste tot het laatste beeld. Inderdaad een programma dat uw belang stelling verdient. Alkmaarsch Bioscoop-theater. Het programma van het Alkmaarsch Bi oscoop-theater bevat van Vrijdag tot en met Donderdag 12 Januari 2 schitterende hoofd nummers: „Luchtpiraten", een moderne sen satie-film en „Het Wetboek van Strafrecht een aangrijpend levensdrama uit de gevange niswereld. Met spanning hebben wij beide films ge volgd en eveneens genoten van de aanweiige jongelui, een 60-tal, die vooral in de laatste film hun solidariteit met de gevangenen en hun haat voor den wreeden cipier duidelijk demon streerden. In de eerste film krijgt men prachtige staal tjes van vliegkunst, geslepen bandietenstreken, vrouwenliefde, met als slot een overwinning van de deugd te zien. 3De 2e film is diep menschelijker. Wij zien daarin Amerika, het land met zijn moderne rechtspraak, maar tevens het land van de electrische stoel en de geweldig groote gevan genissen waar zoeklichten en machinegeweren de gevangenen bewerken. Wij zien in deze film een officier van justitie, op grond van de wet vonnissen van 10 jaar en meer geven voor misdrijven, waarvan hij zelf erkent, dat hij die ook zou hebben kunnen begaan. Later zien wij deze zelfde officier als direc teur van een groote gevangenis, waar hij velen ontmoet, die hij er zelf heen verwees. Hij ziet de verwoestende invloed die het gevangenis wezen op een mensch heeft, tracht in een men- schelijke verhouding tot de beste van hen te komen en moet zijn geweten telkens weer ge rust stellen met de verklaring, dat hij de wet niet heeft gemaakt, daardoor te kennen geven de, dat de wet vaak ingaat tegen een hoogere ongeschreven wet, die zelfs onder de gevange nen leeft. In zijn hart moet hij een nobele gevangene gelijk geven, die weigert den dader te noemen van een moord op een verklikker, wiens ver raad een paar kameraden bij hun poging om te vluchten als slachtoffer van de machinege weren deed vallen, doch als gevangenisdirec teur moet hij hem op water en brood doen op sluiten in een onderaardsche cel, waar de ge vangene, tegen zijn wil en buiten zijn voorken nis door een onmensch van een cipier gemar teld wordt om hem tot bekentenis te brengen. Er gaat een verlichting door de zaal als ten slotte een der gevangenen met opoffering van eigen leven, voor goed met deze cipier afre kent en de directeur de nobele gevangene, ge dreven door de liefde voor zijn dochter, die verliefd op de gevangene was geworden, een voorloopige invrijheidstelling weet te bezorgen. Intusschen blijkt het met de beschaving on zer menschen-maatschappij, die deze gevange nistoestanden nog tolereert, maar dunnetjes gesteld. Naast actueel Amerikaansch nieuws zagen wij voorts een alleraardigste teekenfilm van Micky Mous als tuinier. Het Weekblad van heden begint met Wededeelingen over de nieuwe Ufa-ster Sybille Sehmitz, en zet d'e mededeelin- gen voort over „de logé's van het huis van bewaring", blijspel van P. Armont, vertoönt door het Rotterdamsch-Hof- stadtooneel, de operette „Victoria en haar huzaar", door de operettezangers in théater Carré, over Iwan, de ver schrikkelijke enz. Als steeds is dit nummer met zorg en smaak geïllustreerd. Naar aan Vaz Dias uit Hollywood wordt gemeld is overeenstemming be reikt tusschen de Paramount Pub'ix Corporation en Mariene Dietrich. Paramount zal haar aanklacht in trekken. Mariene zal direct aan een nieuwe film medewerker» Als men de groote aanvoer aan de veilingen in oogenschouw neemt, dan zou men niet zeg gen dat Januari in het land is. Wat is er aan het wezen der veilingen wat veranderd sinds de vrachtauto zijn intrede deed. Vroeger aan voer van enkele producten en in den winter wat boerekool, groene kool en nog enkele producten, waaronder stapelproducten. Thans voert de vrachtauto overal vandaan producten aan, want sinds de bollencultuur in de put zit, werpt men zich op de teelt van groenten en Beverwijk krijgt altijd een behoorlijke por» tie van den aanvoer van elders. Daarnaast verrijzen de stands van de gros siers als paddestoelen uit den grond en alles bij elkander is het druk op de marktdagen en vooral op den Vrijdag. De handel was matig. Het was zoo moeilijk om een juiste definitie van de prijzen te ge ven, want de kwaliteit wijkt zoo erg af en dat maakt de beoordeeling moeilijk. Andijvie werd minder aangevoerd en de kwaliteit viel niet mee, de prijzen waren 1.50 tot 5.per 100 stuks. Bloemkool werd rui mer aangevoerd dan de vorige week, de kwali teit loopt terug, de prijzen waren 1.50 tot 13.per 100 stuks. De overige koolsoorten werden ruim aangevoerd. Alleen groene kool was duur, n.L 2,50 tot 5.50, de overige koolsoorten werden voor prijzen van ƒ1. tot 3.50, alles per 100, verhandeld. Spruiten werden ruim aangevoerd en tegen redelijke prijzen verhandeld. Mooie spruiten waren duur, n.1. 12.tot 16.—, de prijzen over het algemeen genomen waren 3.50 tot 16.per 100 K.G. Prei werd in mooie kwaliteit aangevoerd en ging vlug van de hand voor zoover le soort, de prijzen varieerden van 3.50 tot 10.per 100 bos. Brusselsch lof werd in mooie partijtjes aan gevoerd en ging vlug van de hand. De prijzen varieerden van 13.tot 28.per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. KOEDIJK. De af deeling van den Neutralen bond van tuinders ontving van den burgemeester onzer gemeente het volgende schrijven op 5 Januari 1933. Onderwerp: steun aan de tuinders. Hierbij doe ik U mededeeling van het resul taat van de wenschen door Uw bestuur, naar voren gebracht in het onderhoud op 13 De cember 1.1. welke aan de Commissie uit de Westfriesche gemeentebesturen waren voor gelegd. lste bespoediging uitkeering der steunwet en het verstrekken van voorschotten daarop; 22 December j.1. is door de Commissie nog maals om snelle afwikkeling verzocht. 2e. Steunregeling voor tuinders zoolang nog geen gelden uit dezen toeslag betaald worden; hierop is herhaaldelijk afwijzend be schikt zoowel op verzoek uitgaande van de Commissie uit Ged. Staten als van ge meentebesturen en van verschillende organi saties. 3e. Garantie ploegloon; de Commissie kan ten deze geen medewerking verleenen. 4e. Te willen bevorderen dat burgemees ters worden gemachtigd vervolgingen we gens belastingschuld te voorkomen. Vanzelfsprekend is inmenging van de Commissie voor verwezenlijking van deze wenschen uitgesloten. Intusschen is door mij, zooals ik Üwen voorzitter reeds mededeelde, aan den inspecteur der belasting geschreven. Mede was bij de af deeling ingekomen een schrijven met het onderwerp: Lasten hoog heemraadschap. Naar aanleiding van het verzoek aan het hoogheemraadschap om uit stel van betaling te verleenen, werd ons me degedeeld, dat verzoeken om uitstel persoon lijk (dus niet collectief) worden gedaan. Te vens werd ons medegedeeld, dat het niet mo gelijk is om lang uitstel te verleenen, aange zien daardoor de afwikkeling van vorige diensten wordt bemoeilijkt. De „Ijsvogel" is in Medan aangekomen. DE VLUCHT VAN HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW. Het echtpaar Van der Leeuw is gisteren te 6 uur 10 uit Malakal vertrokken en te 11 uur 50 te Kartoem aangekomen. Morgen wordt de vlucht naar Nederland voortgezet. K. N. I. L. M. Het vervoer op de luchtlijnen was in No vember bevredigend en beter dan in October. Op 1 November werd de dienstregeling van den Westmoesson ingesteld, waarbij het vertrek van de middagvliegtuigen tusschen Batavia en Bandoeng evenals vorige jaren VerVroégd wetd. Vervoerd werden in totaal 1083 luchtrei zigers. Ongeveer de helft van de passagiers reis de op de goedkoepe heen- en weer biljetten. Het vrachtvervoer bedroeg in November 4040 K.G., het postvervoer 1533 K.G. of ruim 107.000 brieven, en het luchtpostpak- ketvervoer 122 K.G. Begunstigd door een straffen westenwind vloog op 8 December de PK-Afa in 1 u. 58 min. van Batavia naar Semarang. Waarschijnlijk mede door de tariefsverla gingen, welke 1 November werden inge voerd, is de belangstelling in het reizen per K. L. M. stijgend Van alle landen, di# op de route naar Nederland worden aange daan, komen regelmatig aanvragen binnen en het is den laatsten tijd zelfs eenige malen voorgekomen, dat passages moesten worden geweigerd. LUCHTSCHIP-CATASTROPHE BIJ NOWGOROD? Tegenstrijdige berichten. Te HelsitlgfOrs is bericht ontvangen, vol gens het welke gister een Russisch lucht schip, een Zeppelin, welke het nummer W II draagt, bij Js'owgorod geheel vernield is. He? luchtschip was met drie motoren uitgerust en kort voor Kerstmis van Moskou naar Le ningrad vertrokken. Wegens motorpech is het niet gelukt in verband met den sterken tegen wind Leningrad te bereiken. Er moest een noodlanding worden uitgevoerd, welke vlot geschiedde. Donderdagochtend zou het lucht schip voor de laatste etappe naar Leningrad starten om bij een vliegfeest aanwezig te zijn en daarna permonent te Leningrad te wor den gestationneerd, waarvoor aldaar een rangar is gebouwd. De motoren waren even wel weer defect en het luchtschip dreef af in de richting Nowgorod, waar het des ochtends om zes uur op een bosch terecht kwam. Bij de aanraking met de boomen werd het geheel vernield. De bemanning is er in geslaagd zich te redden. Thans wordt er aan gewerkt de romp van het luchtschip te demonteeren, om het vervolgens naar Leningrad te kunnen overbrengen. Met betrekking tot het ongeluk van het nieuwe luchtschip „S.S.S.R.W. II" verluidt te Moskou, dat het luchtschip reeds den eersten Januari was opgestegen voor een vlucht naar Leningrad, doch wegens 'n defect aan de mo toren is afgedreven en na gedurende 20 uren te hebben rondgezwalkt op een rots is te recht gekomen. Getracht werd nog op de kracht van één motor op te stijgen, doch deze pogingen moesten spoedig worden opgegeven. Het luchtschip is gedemonteerd en zal per spoor naar Leningrad worden vervoerd, waar het geheel gerepareerd zal worden. Shelmerdine. Amy Mollison- Johnson in de oppositie. Het voornemen van het echtpaar Mollison om een vlucht over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan te maken, heeft ko lonel Shelmerdine, directeur van de burger lijke luchtvaart zooals Reuter aan het Hbld. meldt aanleiding gegeven te verklaren dat hij er geen nut in zag om nieuwe vluchten over den Oceaan te maken, tenzij deze on middellijk verband hebben met het openen van een geregelden trans-Atlantischen vlieg- dienst. Naar zijn meening is het niet in het be lang van de luchtvaart, dat aviateurs roeke loos hun leven wagen. Dit brengt eerder schade toe aan het vliegwezen. Mrs. Amy Mollison heeft in verband hier mede aan Reuter verklaard, dat noch de op merking van kolonel Shelmerdine, noch die van generaal-majoor Sesly, dat zij een jaar rust moet nemen, haar of haar echtgenoot er toe zouden kunnen brengen af te zien van hun vlieg-plannen in de toekomst. Amy Mollison zeide dat kolonel Shelmer dine een zeer goede vriend van hen was en dat zij er van overtuigd is, dat zijn opmer kingen alleen een gevolg waren van zijn wensch hun veiligheid te verzekeren. Doch zijn standpunt is niet logisch. Als men niet herhaaldelijk vluchten had Semaakt op de thans bestaande routes zou- en deze er nu nog niet zijn. Als zijn advies letterlijk werd opgevolgd door de Engelsche piloten, zou Engeland al spoedig zijn reputatie op vlieggebied verlie zen en zouden andere landen op de eerste plaats komen. Het echtpaar Mollison is gister ontvangen op het Mansion House, waar de lord mayor Amy een gouden eeremedaille schonk ter belooning van haar laatste vlucht van Kaapstad naar En geland. De piloot Mermox heeft gistermiddag proef- gevlogen met den „Are en Ciel", het driemo- torige vliegtuig, dat verbouwd is en waarmede hij morgenochtend naar Istres zal starten, van waar hij een poging zal doen den Oceaan over te vliegen naar Zuid-Amerika. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redattie er mede instemt). KWESTIES TUSSCHEN PARTICULIEREN EN RIJK OF OEMEENTEN. Opbouwende crltiek. Mijnheer de Redacteur, In de laatste jaren leest men herhaaldelijk min of meer wondere berichten over geschil len tusschen den een of anderen handelsman aan den eenen kant, het rijk of een gemeente of een semi-officieele instelling aan den an deren kant. Ik breng slechts in herinnering, de Louisegroeve-zaak, de zaak Wentink, ae kwestie JiHianakanaal met verschillende aan nemers, het geschil Volkers met de M.U.Z. enz. Om dichter bij huis te blijvenAlkmaar kan er ook van meepraten. We hebben nu al drie zaken in betrekkelijk korten tijd: Eik en Linden, Boersma en Klinkert. Het is allerminst mijn bedoeling deze af zonderlijke gevallen aan een nabeschouwing te onderwerpen, maar ik wilde toch wel graag van uw publiciteit gebruik maken om enkele opmerkingen te plaatsen, waarmee de handel zijn voordeel kan doen. Laat ik om eenig vertrouwen in deze opmerkingen te wekken even in alle bescheidenheid zeggen, dat ze grootendeels op ervaring berusten. Bij onderhandelingen met, laat ik zeggen openbare lichamen in het algemeen, zijn de partijen niet gelijk. De particulier verkeert steeds in een 'nadeelige positie, omdat de on derhandelaar optredende voor het openbare lichaam nooit een koop. schikking of andere transactie kan afdoen. Steeds zal de overeen komst nog een of meer colleges moeten pas- seeren om definitief tot stand te komen. De handelsman of industrieel zal zelf een onmiddellijk beslissing kunnen nemen of hij zal iemand afvaardigen, die daartoe vol macht heeft.- Brengt nij iemand naar voren, die daartoe niet bevoegd is, dan Zullen rijk of gemeente in de meeste gevallen de onder handelingen weigeren, hetgeen te begrijpen is. Maar, rijk en gemeente van hun kant zul len nooit zoover gaan, zoover zelfs niet kun nen gaan om de hier genoemde reden dat nog enkele instanties moeten worden gepasseerd. Bij het bovenstaande ga ik uit van de ver onderstelling, dat hier de goede trouw geen oogenblik in het gedrang komt. Helaas, schijnt het „noblesse oblige" den laatsten tijd een beetje aan den wandel bij onze openbare lichamen. Afspraken met directies, onderhan delaars te goeder trouw tot stand gekomen van de zijde van den handel, worden later gedesavoueerd en de man, die gedacht heeft: ik heb toch niet met de een of andere louche firma te doen, komt bedrogen uit. Wanneer hij het puntje van den neus ziet van een be drijfsleider of directeur wordt hij reeds ge moedelijk en gaat praten, laat zich overreden tot dit of dat, want, iemand, die namens rijk of gemeente komt zal wel achttien karaats zijn. Hij vergeet, dat deze onderhandelaar niet kan beslissen, dat zijn inlichtingen bij zijn superieuren aanleiding kunnen geven tot stappen, die tegen het belang van den koop man ingaan en, dat het juridisch een klein kunstje is, den officieelen man te desavouee- ren. Juridisch is alles mogelijk. Geen direc teur, geen burgemeester, geen minister zelfs biedt in deze gevallen zekerheid, als ze te goeder trouw zijn, omdat bij hen de beslis sing niet berust en als ze te kwader trouw zijn (wat ook voorkomt) legt de handel het loodje. In de Louisegroeve-affaire en in de kwestie JulianakanaalVan Slingerland hebben beloften van inmiddels vertrokken ministers de grootste teleurstellingen veroor zaakt. Over het algemeen praat de koopman te veel. Het is in dit opzicht eigenaardig, dat dezelfde man, die zoo akelig voorzichtig is, dat hij nooit iets op papier geeft, heel veel zegt, als er geconfereerd wordt. En, als hij dat niet doet, dan hangt hij gewoonlijk den heelen dag aan de telefoon. Hij maakt aan 'n eenvoudige zaak, een massa franje op die manier, waarin hij ten slotte zelf verward ?;eraakt. Hij vergeet: de kunst van spreken is uisteren. Wie onderhandelt met een openbaar lichaam moet beginnen den vertegenwoordi ger van dat lichaam er op te wijzen, dat deze geen beslissing kan nemen. Hij moet dien of ficieelen vertegenwoordiger dus aantoonen hoe moeilijk het voor hem is cijfers of getal len (want daar gaat het ten slotte om) te noemen. Au fond is het werk van den officieelen man, niet anders dan inlichtingen inwinnen, polsen, „klooken" zeggen we in het boeren land en wanneer de koopman het ongeluk heeft om een cijfer te noemen loopt hij twee kansen. Zijn cijfer is (natuurlijk) wat aan den hoogen kant en vormt daardoor geen basis voor verdere besprekingen ofrijk of gemeente hebben door dit te hooge cijfer een voorwendsel gekregen om eenig plan te laten mislukken. Wat ook voorkomt. In twee belangrijke zaken met de gemeente Amsterdam had ik onderhandelingen te voe ren met respectievelijk Ir. Keppler voor een geslaagde overdracht van 480 Rochdalewo- ningen en in een uitgeverskwestie met den stads-advokaat. In beide gevallen heb ik geen cijfer willen noemen, maar slechts zwart op wit aangegeven, welke activa moes ten worden overgenomen, welke gemaakte kosten en verbeteringen moesten worden ver- oed. welke schade de eerste maanden zou- en leveren en dat (niet hoeveel) winst mocht worden gevraagd. Over de vaststelling van deze factoren wenschte ik gemeenschappelijk overleg tusschen beide partijen. Dit is de manier. De onderhandelaar kan dan niet op de dui ventil in stadhuis of ministerie terug komen met de mededeeling: die man vraagt veel en dat schijnt mij te hoog. De autoriteiten kun nen het „publiekelijk" niet verantwoorden, als ze na deze besprekingen de onderhande lingen zouden afbreken, want er is geen aan leiding voor te vinden. Dat wou ik maar zeggen. Misschien kan iemand er zijn voordeel mee doen. Ik dank Ur mijnheer de redacteur, en tee- ken, Hoogachtend, J. H. ELFRING. PREDIKBEURTEN. Consistoriekamer Oroote Kerk, Dinsdag 10 Jan., 7 uur, ds. H. J. Leemans, N.-H. Predikant te Delft. KRISHNAMURTI NAAR NEDERLAND. De heer J. Krishnamurti heeft te Adyar na bij Madras, na drie jaar uit Britsch-Indië af wezig te zijn geweest, eenige weken verblijf gehouden en zal tot in Juni een tournee door Br.-Indië maken. Daarna komt hij naar ons land. Het „Sterkamp" te Ommen zal dit jaar van 26 Juli tot 14 Augustus worden gehouden, in perioden van telkens vier dagen met een dag tusschenruimte. Zij, die slechts voor en kele dagen het kamp willen bezoeken, kunnen dat doen in de eerste periode. DE HERV. GEMEENTE TE ELLECOM. Met groote meerderheid hebben de lidmaten der herv. gem. te Ellecom besloten, een histo risch onderzoek te doen instellen naar het eigendomsrecht op de kerkelijke goederen. De consequentie van dit besluit is, wanneer al thans het onderzoek tot het eigendomsrecht der gemeente concludeert, een proces met het huis Middachten. HET TEXTIELCONFLICT TE TILBURG. De textielarbeidersorganisaties „St. Lam- bertus" en „De Eendracht" hebben in een drukbezochte ledenvergadering de bemidde lingsvoorstellen van den rijksbemiddelaar be sproken. „De Eendracht" heeft zich op het standpunt gesteld, dat elke verslechtering zonder meer behoort te worden afgewezen. Het hoofdbe stuur van „St. Lambertus" had evenmin de overtuiging gekregen, dat de aangekondigde verslechteringen reeds thans absoluut noodza kelijk zijn tot instandhouding der wollenstof- fenindustrie. Ook het voorstel van den rijks- bemiddelaar werd niet bevredigend geacht, doch men vond het raadzaam om, alvorens een GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van p Langestraat en aldaar te bevragen p werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de volgende voorwerpen als gevonden ge neerd op 1 tot en met 6 Januar! 1933: p monnaie; zakje suiker; bus benzine; sle rapport Ambachtsschool: clotje; ring i i witten steen; heerenhandschoen; moerr. i- tel Aanwezig en te bevragen bij de navolgt ingezetenen, onderstaande voorwerpen. gevonden aangegeven op I tot en me 6 Januari 1933: J. Zwaag, Eikelenbergst at 48, grijze kinderhandschoen; W. Kinkh wers. Heiligland 30. huissleutel; P. Bk - hoofd, Grensstraat 6, handwarmer; J. Fr sen, K. v. 't Veerstraat 78, portemonnaie; Untied, Hofdijkstraat 15, belastingplaat B. de Jong, PieTSonstraat 1, ceintuur v u lederen jas; J. Verhoeve, Ritsevoort 11, 1 kinderhandschoenen; Joh. v. Berkum, Uite boschstraat 28, 1 pr. beenstukken; A. BI oh. Tuinstraat 16, handschoen glacé; J. Man 2e Landdwarsstraat 40, rozenkrans in étu P. Beers, Tulpstraat 5, carbid lantaarn en b iastingmerk; K. Meijer, Landstraat 20, 1 p: gymschoenen; A. Smit. 2e Landdwarsstrar 32, rozenkrans: J. Knoors, Houtweg 20, sta lantaarn; Bankert, Tuinstraat 31, hanc schoen; C. J. Kok, Forestusstraat 9, belas tingplaatje; W. Bierman, Oudorperdijkje 44 kinderhandschoen. Wanneer men weder in het bezit is van hel verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. definitieve beslissing te nemen, nog eens op korten termijn met de werkgevers een confe rentie te houden. De meerderheid der leden wenschte evenwel absolute verwerping en af kondiging van de staking op 9 Januari a.s., op welken datum de verlaging bedoelt in te gaan. Het hoofdbestuur voorkwam echter een be slissing, zoodat alsnog in een nieuwe onder handeling met de werkgeversorganisatie zal worden getreden. DE ONZALIGE BOSSCHEN EN HET OUDEMIRDUMER KLIF. Geheel en al Natuurmonument. „De Levende Natuur" bevat de mededeeling, dat de Onzalige Bosschen in de gemeente Rheden (Geld.) zullen worden aangekocht. Ook is de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten er in geslaagd het deel van het Oudemirdumer Klif in Gaasterland te koo- pen, dat haar nog niet toebehoorde. Deze koop kon uit eigen middelen worden bekostigd. Dr. Jac. P. Thijsse schrijft onder deze mede deeling: „Het Oudemirdumer Klif neemt in de ge schiedenis van de beoefening der geologie in ons land een plaats in, die haast vergeleken kan worden met die van den Sint Pietersberg. Als landschap alleen reeds heeft het een zeer groote bekoring, maar daarbij komt nog, dat het een der belangrijkste keileem-lichamen in ons land is en dat de golven van de Zuiderzee er een steilen rand hebben vrij geknabbeld waaruit op het strand een verzameling vrij is gekomen van steenbrokken uit allerlei streken van Noord- en Oost-Europa, het meerendeel de dragers van belangwekkende fossielen. Bo vendien is er een strandflora aanwezig, die den invloed weergeeft zoowel van de rivier de IJsel als van de Waddenzee. De afsluiting van de Zuiderzee zal voor dit gebied belangrijke en leerzame veranderingen veroorzaken. Het is te verwachten dat in de toekomst het mooie IJselmeerstrand, met Roode Klif, Bocht van Luaxum en Oudemirdumer Klif, meer en meer als ontspanningsoord in aan merking zal komen. Ook daarom was het ge- wenscht, dat de vereeniging zich het bezit van het landschap verzekerde. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Naar wij vernemen is heden de 52-jarige D. B., een der vroegere directeuren der Frie- sche Veecredietbank te Leeuwarden, thans wonende te Amersfoort, in laatstgenoemde plaats gearresteerd en gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Te Leeuwarden is D. B. in het huis van bewaring opgesloten. De gearresteerde wordt verdacht van bedrie- gelijke bankbreuk en het onttrekken van goe deren aan zijn faillissement in Maart 1931. De rechtbank heeft voorts de gevangenhou ding van den zoon van D. B., zekeren J. B., eveneens aangehouden wegens bedriegelijke bankbreuk met dertig dagen verlengd. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. S Ook de vischknechts staken, In een gisteravond door ruim 100 visch knechts bezochte vergadering is besloten de visch, die door de reeders en hun helpers ge lost is, als besmet te verklaren en van heden ai niet meer te verwerken. Door dit besluit kan er nieuwe stagnatie in het bedrijf worden verwacht, vooral ten opzichte van de vangst van de nog in zee zijnde schepen. Burgemeester Rambonnet heeft ais buiten gewoon bemiddelaar tot de betrokken par tijen een uitvoerig schrijven gericht, waarin hij voorstelt, het geschil aan arbitrage te onderwerpen en daarvoor een commissie te benoemen van vijf personen, die binnen zes weken een voorstel zal doen, dat bindend is voor beide partijen. Tot zoolang zou dan op de oude contrac ten worden doorgewerkt, met uitzondering van de bijdrage der reeders aan het fonds voor sociale voorziening, Welke bijdrage zou worden stopgezet. FAMILIETWIST. Een gewonde In de An|elier6traat nr. 181 te Amsterdam heeft zich gisteravond een familiedrama afge speeld. Een man, die al geruimen tijd van zijn vrouw gescheiden leeft, kwam haar plot seling opzoeken. Daardoor ontstonden zulke hooge woorden, dat de vrouw in elkaar zak te. De broer van de vrouw nam het toen voor haar op en deze kreeg onverwacht van zijn zwager een steek met een mes in den lin kerslaap. De dader nam dadelijk de vlucht en is sedert niet meer gezien. De ernstig gewon de man is naar het gasthuis vervoerd en daar opgenomen. In de buurt veroorzaakte deze stecekpartij nogal eenige opwinding. De politie zoekt naar den dader.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11