!Bucq edijke Stand De kleine Conducteur Londensch aanteekenboek f(o(fenJaGtrd Raadsel hoekje Jiaven maakte, kreeg slechts den indruk van een in verval geraakt bedrijf, waaraan door de leiders niet de minste aandacht wordt besteed. Een vergelijking met de visschersschepen uit btiitenlandsche visschersplaatsen, als Ostende en Dieppe b.v., kon IJmuiden dan ook geens zins doorstaan. Het materiaal daar was mo dern, verbouwd of aangeschaft naar de tijd bet eischte, voorzien van oliemotoren als beweeg kracht en electrische verlichting, terwijl IJmuiden met de groote stoomtrawler zonder eenig comfort voor de bemanning, met gebrek kige carbidverlichting en koelmethoden, die ver uit den tijd schijnen, langzamerhand aan spraak begon te maken op een plaats in een of ander oudheidkundig museum. Ook de kwestie der nevenbedrijven als o.a. sterk ge propageerd door de grootste IJmuidensche reederij de V.E.M. (Vereenigde Exploitatie- Maatschappijen), het fabriceeren van verschil- lende producten uit de z.g. „puf de voor den verkoop te kleine visch, en het in bedrijf w-1- Ier hebben van eigen ijsfabrieken moet als fnuikend voor de visscherij in IJmuiden wor den beschouwd. Er zijn oogenblikken ge weest, dat slechts de puf-vangst het bedrijf in stand moest houden en wanneer men bedenkt hoeveel schade deze puf-visscherij aan de teelt in het algemeen gedaan heeft, dan mogen zeker de IJmuidensche reeders niet spreken van een „uitgevischte" Noordzee, waar uit den aard der zaak de vischvangst schraal moest worden. En dan radio aan boord. Of liever de radio, die men niet aan boord had en waar door het geven van indicaties aan den schip per èn met het oog op de plaatsen van vangst èn met bet oog op het „markten" onmogelijk was en men bij het buitenland jaren achter bleef. Traditiegetrouw, zoo zijn visschers nu eenmaal, gingen de trawlers steeds naar vrij wel hetzelfde water, terwijl de Belgische, de Engelsche en de Fransche vloot reeds lang an dere vischgronden hadden opgezocht en met succes. Zoo is er meer en wie in IJmui den het oor te luisteren legt, zal ontwaren, dat .ook de autoriteiten het lang niet eens zijn met het beleid der reeders. In het algemeen kan men ten aanzien van IJmuiden gerust zeggen, dat ons belangrijkste visscherijcentrum de dupe geworden is van een betreurenswaardig conservatisme der reeders, van wie er ver scheidene zelf in hun bedrijf slechts leek zijn en voor wie het visschersbedrijf geen anderen kant heeft dan een financieele, onafhankelijk van wat dan ook. Immers, het is toch wel teekenend, dat in Ostende b.v. de visscherij zeer goed rendeert, dat verschillende Hol- landsche visschers er hun brood verdienen, nu zij moderne methoden hebben kunnen adop- teeren en dat, om nu maar weer eens e. i an der deel van het bedrijf bij den kop te nemen, ijs uit Noorwegen aangevoerd en verder hier verwerkt, sinds eenigen tijd met succes te IJmuiden door de vischhandelaren wordt be trokken. Weliswaar wordt de visscherij in andere landen meer in eigen bedrijf door de visschers zelf uitgeoefend, nadat gebleken is, dat de groote maatschappijen met te hooge lasten veelal ook weer door" een weinig persoonlijk beheer het niet konden bolwerken. Van de zijde der werknemersorganisaties zal deze vorm van bedrijf we', nimmer worden gepropa geerd. Immers de bonden der zeelui kunnen moeilijk prijs stellen op een groot aantal „eigen visscsherswaardoor het aantal werk nemers automatisch terug zou loopen. Op an der terrein zijn ook de zeelui zelf van mee-, ning, dat voor de saneering van ons kwijnende visscherijbedrijf tal van ingrijpende maatrege len noodig zijn. Meerdere malen werd van deze zijde bij de reeders daarop dan ook aan gedrongen, evenwel steeds tevergeefs. Zooals reeds in het begin hier gezegd: het zou niets te verwonderen zijn, wanneer uit een laatste stuiptrekking der reederijen het initia tief tot verlaging der loonen en wijziging der arbeidsvoorwaarden zou zijn voortgekomen en evenmin zou het dan ook iemand verrassen wanneer het einde der IJmuidensche vissche rij, in dezen vorm althans, nabij is. Het is misschien de eenige oplossing. Zachte leelmees.ers maken ook hier stinkende won den en brengen geen beterschap. Het is een angstwekkend proces, maar het zou in zekeren zin nog maar het allerbeste zijn, wanneer het huidige visscherijbedrijf te IJmuiden een natuurlijke dood stierf en zoo doende een ander systeem de gelegenheid gaf tenminste iets anders te probeeren. Met de tactiek der reeders, die uitsluitend destructief te werk zijn gegaan in de laatste jaren, il geen redding meer in zicht. Het is een paar denmiddel, maar wie weet? VAN SIEGEN. (Van onzen eigen correspondent). Jaarwisseling. Londen, 30 December 1932 1932 is voor Groot Brittannië een jaar van ongewone maatregelen geweest, genomen onder omstandigheden, die even dringend als ongelukkig wateji Deze omstandigheden zijn met de jaarwisseling niet als oii tooverslag veidwenen. De lasten van het verleden, en niet alleen van een jaar, maar philosofisch beschouwd van eeuwen gaan altijd mee naar het nieuwe tijdvak dat tenslotie alleen maar bestaat bij de gratie van de tijdrekening, die wij er op na houden. Engeland neeft nog ten naastenbij 3.000. >00 werkioozen. Zijn bur- Rers gaan nog gebukt onder welhaast on dragelijke belastingen. Vraagstukken van nationalen en internationalen aard, bijkans onoplosbaar in hun neteligheid, blijven om verontruste aandacht vragen Er zijn geen svmptomen. duidelijk genoeg, geen bewijzen, aa.incmelijk genoeg om te kunnen verklaren, dat de malaise wijkt. Eenige organen der openbare nieethng spreiden weinig-overtui- P-t d optimUme ien toon, gebaseerd op wat m^er activiteit in eenige bedrijven. Deze Houding doet denken aan die van de New- henlieden, die eenigen tijd ge- eden de, gewoonte aannamen, elkaar telkens e ve, :e!len dat de zaken uitmuntend gingen totnat zij deze armelijke poging om wel vaart te suggeree en, J» te bitter werd in {l5U: harde Mten. lieten varen Heden is er niets ondernomen in Engeland in de wereld, dat tot herleving van welvaart >an leiden. En zoo lang dit niet is geschied, moeten alle verschijnselen van herstel, welke men meent te zien, op zinsbegoocheling be rusten tenzij de definities en de theorieën der deskundigen, die hebben verklaard, waar- het Tot of om de wereld er zoo siecht aan toe is. on juist zijn en herziening behoeven. Maar het jaar heeft voor Engeland toch wel wat van belang gedaan 't Heeft zijn crediet hersteld, op een lager peil weliswaar dan het voor de financieele crisis stond, maar de wereld acht Engeland weer goed voor zijn geld, zooals dat geld m- geworden is. Dit resultaat is verkregen door nationale zelfopoffering, in krimping en verarming. Het land verdient de bewondering, welke men geeft aan een man die resoluut zich de genoegens en de be hoeften van zijn voorspoedige jaren ontzegt om rond te kunnen komen van zijn aanzien lijk verminderd inkomen. De vergelijking gaat niet heeiemaal op, zeker niet naar het oordeel van politici en economen, die de re- gecringspolitiek afkeuren en die van meening zijn dat de man Engeland zija invloed en gaven had moeten aanwenden om de invloe den, die zijn finantieelen achteruitgang had den bewerkt, te bestrijden en dat de man En geland in andere zaken had moeten bezuini gen dan in die, waarin hij het heeft ge daan Het proces, waarmede de regeering de tering van het land naar zijn nering zette, was indrukwekkend, vooral ir. de groot scheepse!» conveisie, die de rente voor oor- logs- en andere siaatsleeningen met 1 Yt pro cent verminderde en aan de Schatkist een besparing gaf van 33CCOOOÜ pond sterling per jaar. Voor hen, die deze waardepapieren hebben, beteekende u-rze conversie uiteraard een extra belasting en zij zullen waarschijn lijk de ironie hebben gevat van de voor stelling, in de iandspers gegeven, dat deze 33.000.000 pond 3terling niet meer door den belastingbetaler behoeven te worden opge bracht. Niettemin betaalt deze belastingbe taler nog evenveel als voor de conversie en is er geen vooruitzicht dat hij straks, wanneer in April de begrooting afkomt, prettig zal wor den vei rast. De conversie was de kroon op het werk. dat Engelsen crediet moest her stellen. Tevoren was de begrooting sluitend gemaakt. Aan het einde van het financieele aar moet blijken of zij nog sluitend is. De (ans er op is goed. De regeering kende maar één middel om de begrooting siuitend te maken. Dat middel was een tarievenpolitiek, die van een oud gevestigd vrijhandelsland een protectionistisch land maakte. De maatregel moest tweeledig werken. Hij moest geld in brengen voor de schatkist en hij moest tevens de handelsbalans, die een aanzienlijk import- surplus vertoonde, gunstiger maken. De cijfers vertellen dat Chamoerlain tennaasten- bij zijn geschat bedrag aan invoerrechten zal ontvangen. En ook het export-surplus van de handelsbalans is aanmerkelijk verminderd. Dat alles was te verwachten Het moest lei den en heeft geleid tut verschraling van het leden der bevolking, tot een aanmerkelijke verlaging van hei stoffelijk levenspeil, een toestand, waarmee een natie niet gelukkig kan zijn. Bij wijze van vergoeding is de be volking gevoed met leuzen en voorstellingen, welke de borstkassen hebben doen zwellen van nationalen en imperialen trots. Verschei dene gezaghebbende sten.men in het land komen in verzet tegen de nationalistische laat datikendheid, welke aldus wordt gekweekt; en men moet nopen dat haar invloed krach tig genoeg zal zijn om de tendenzen tegen te gaan die voor wereldnerstel en internatio nale samenwerking nad-telig zijn De Ottawa- bealuiten vormen eveneens een element in de economische revolutie van Gi oot-Brittannië. Men weet dat hun doel is. de handelsbetrek kingen tusschcn de velschillende deelen van het Empire nauwer te maken. De producen ten in de Domin.ons hebben thans grootere voordeelen, dan ouiteniandsche voor omzet van hun waren op de Engelsche markt. Groot Brittannië heeft in ruil er voor voor keur gekregen op de markten der rijksdeelen Die voorkeur lijkt op het oogenblik alleen nog theoretisch. Practisch nadeel springt daarentegen reeds in het oog. Om de Domi nions te kunnen behagen, moesten producten (grootendeels levensmiddelen) van het bui tenland worden belast met extra invoerrecht. Buiten politieke Kringen moet men in Enge land de eerste stem nog hooren. die roet te- vredenneid om van vervoering of geestdrift te zwijgen, over de Ottawa-besluiten spreekt. Maar de conservatieven, die grootendeels voor deze maatregelen verantwoordelijk zijn, vei klaren, dat alle begin moeilijk is en dat in elk geval de grondslagen voor een tot alge- meene welvaart leidende economische rijks politiek zijn gelegd. Minister Batdwin, die als leider van die conservatieven waarlijk de eerste de beste niet is, heeft echter in een Nieuwjaarsboodschap aan zijn volgelingen verteld, dat men zijn hoop moet vestigen op de a.s. econom'sche wereldconferentie, want dat het een dwaling 's te meenen, dat een land (of een Empire, moet men concludeeren'i zich door middel van tariefmuren welvarend kan maken in een arme wereld. Engeland's tarieven moeten worden gebruikt als een strijdmiddel ter. behoeve van een vrijeren wereldhandel. Deze uitspraak kan niet naar den zm zijn van Baldwin s politieke vrien den. Maar het is te hopen, dat bet beteekent dat de regeering werkelijk van plan is haar tarieven voor het door Baldwin aangegeven doel te gebruiken Hoe eerder het wordt ge daan hoe beter, zou men zeggen. Wat heeft het jaar verder gebracht? De begrooting had niet voorzien ir. de betaling van den termijn tennaastenbij 29.000.000 van de Araeril kaansche schuld. Die betaling heeft inmiddels plaats gehad na een wat vinnige nota-wisse ling tusschen debiteur en crediteur. Chamber- lain heeft gezegd, dat dit geld niet is betaald uit de loopende inkomsten; maar het moet toch ergens vandaan komen. En het is nog heeiemaal niet zekeT, dat Amerika dat nu nog slechts een zooveelste schijfje heeft ontvan gen, niet het gansche pond vleesch zal blij ven eischen. Wie de stem uit Amerika ver staat, zal weten, dat dit land voor kwijt schelding of vermindering van schuld van zijn Europeesche Jebiteuren juist die dingen eischt wapenvermindering en handels voordelen welke zij het minst bereid zijn te geven. De ruzie met Ierland duurt voort en schijnt alleen te kunnen eindigen met den val vat' De Valera een gebeurtenis, die den laatsten tijd waarschijnlijker is geworden Variété tegen Radio De vaudeville-programma's, welke de B B.C haar luistervinken geeft, zijn altijd als h"t ware gedragen door variété-artisten van naam. Zonder de sterren van de halls'" (zoo genoemd) zou de luidspreker, wanneer deze het lichte vaudeville-vermaak verschaft, wei- g onderhoudend zijn. Verbeeldt u dan den schrik van de B.B.C., toen dez^r dagen plot seling en onverwacht bet Verbond van Va riété-ondernemers, waarbij de belangrijkste theaters zijn aangesloten, decreteerde, dat artisten onder contract niet meer voor de microfoon mochten opüeden! Het besluit kwam zoo opeens, dat een paar bekende neger-zangers, die 's avonds juist voor de microfoon zouden verschijnen, om hun af wezigheid in het programma moesten wor den verontschuldigd. En verscheidene an dere populaire artisten zouden volgende avon den hun nummers ook niet in Broadcasting House kunnen geven. Het bleei echter bij de eene teleurstelling. De vaudeville-program ma's van de B B C. zijn voorloopig gered. In een haastig bijeengeroepen conferentie waren de variété-directeuren zoo vriendelijk (om de uisteraars van de B.B.C. niet teleur te stel len) den ban voor veertien dagen in te trek ken. De kwestie is dus geenszins van de baan Het vooruitzicht is echter, dat een regeling tot stand zal komen, waarbij de B.B.C. aan de ondernemers een geldelijke vergoeding geeft voor het optreden voor de microfoon van ariisten, die tevens bij con tract in de variété-theaters verschijnen. Deze regeling, als zij tot stand komt, is voor de ontwikkeling van radio-vaudeville niet gunstig. De zaak is en de fout is dat al die nieuwe vormen van openbare ver makelijkheid bij eikaar klaploopen en dat men niet de moeite Deerat te zoeken naar een eigen karakteristieke techniek en uitingsvorm. Ac teurs en actrices spelen stuivertjeswisselen tusschen tooneel, film, gramofoon en micro- loon, terwijl elk dier ontspanningsvormen voor de gramofoon moge het dan niet zoo sterk gelden hun eigen bijzondere eischen van voordracht en teenniek stillen en daar om ook hun eigen artisten moesten hebben. Nu de B.B.C. leentjebuur blijft spelen bij bet variété, is de drang om eigen radio-komieken en radio-spelers ie kweeken minder groot, liïe meeste variété-artisten voldoen alleen voor de microfoon omdat het publiek hen goed kent van de „halls" en hun persoonlijk heid en grimassen en verschijning verbindt aan de woorden, welke door den luidspreker komen. Het geestesoog vergoedt wat de radio onthoudt. Maar de B.B.C., die zoo hoog wil reiken en dat vaak ook doet (zooals b v. in radio-„tooneel"-stukken, waarvoor zij lang zamerhand een verrassend effectieve techniek heeft ontwikkeld, die geen verband meer heeft met het normale tooneel) kan niet te vreden zijn met haar vaudeville nummers, die eenvoudig surrogaten zijn van ket cabaret en het variété. Merkwaardig is, dat de jongste ontspanningvorm van alle, televisie, van het begin of tot op zekere hoogte haar eigen uit drukkingsmiddelen, haar eigen techniek heeft geopenbaard. Maar hier moest het. Televisie- vertooningen zijn alsnog onzichtbaar indien men de spelers en het tooneel niet in bizarre vormen en scherp contrasteerecde tinten zet. VOOR DH KLBINTJHS. BERGEN (Dec.) Geboren: Johannes Izaak z. v. H. Fed- do v. d. Grijspaarde en M. C. v. d. Berg. Engelina Maria Theresia d. van N. J. Veldt en A. M. Mol. Johanna Maria d. van J. van Wonderen (overl.) en M. M. Min. Alida d. van H. Louwe en Zw. Berendsen Oud-Lammers. Catharina d. van J. Hou- tenbos en K. Tromp. Corneli d. van D. Buizer en W. M. van den Heuvel. Gerda Helene d. van C. J. van Eijk en H. P. M. Köningshofen. Maria Elisabeth d. van Dirk Vlaar en C. G. Klaver. Cornelia Ve- ronica Maria d. van N. de aard en W. Leeuw. Ondertrouwd: Cornelis Bernardus Venneker, te Alkmaar, en Cornelia Geertrui- da Roobeek. Nicolaas Schotten en Geer- truida Maria Jongenelen. Getrouwd: Jan Smit, te Utrecht, wed van A. van Twisk en Maria Catharina Loui- sa van Eek. Overleden: Johannes Willebrordus Wiedenbrugge, echtg. van J. A. Henriëtte Zie- seniss, 64 j., overl. te Apeldoorn. Laurens Houttuin, echtg. van A. Schot, 60 j., overl. te Castricum. Anna Maria Catharina van der Oord, 61 j., wed. van J. R. van Arnhem UITGEEST (December). Geboren: Marie Geertruida, d. v. K. J. Muntjewerff en C. van der Lijn. Joannes, z. v. F. Bregonje en T. Trouw- god Anny Everdina Martina, d. v. H. R. Weide en N. Sepers. Wollem en Petrus, zoons van P. van Duin en G. Pa ter. Jacobus Cornelis, z. v. J. van der Eng en C. van Weenen. Dick, v. J Vlottes en n. van Diermen. Aafke Yntske, d. v. xL z,ijlstra en G. de Haan Jan, z. v. J. de Boorder en J Bas. Gerardus Henricus, zoon van B. Baltus en A. Schavemaker. Oadertro wd: Gerardus Hendri kus Essing en Catbarina Maria Apel doom. Elbert vaa Twuijver en Agatha Brasser. Gehuwd: Gerardus Hendrlkus Es sing en Catharina Maria Apeldoorn. E.bert van Twuyver en Agatha Brasser Overleden: Anna Zonneveld, ge huwd met Willem Groen, oud 55 jaar Driekoningen! Driekoningen! 't Is feest bij ons, groot feest! En Moeder is vanmiddag druk Aan 't bakken al geweest! Moe? bakt' een koek, een reuzenkoek En daarin zit... een boon! Wie 't boontje in zijn stuk heeft, nou! Die krijgt een gouden kroon' Hij is dan Koning! Hij mag doen Al wat zijn hart begeert En wordt 't is een heel oud gebruik! Door allen hoog vereerd Hij zegt, wat of hij spelen wil; HEILOO (Dec.) Ingekomen: C. Vollmer en echtg, geen, van Den Helder. Mej. M. Schrader, R.K., van Alkmaar. F. Bruin en gezin, R.K., echtg., N.H., kinderen, geen, van Zaandam. J. Baas en gezin, N H., echtg., R.K., kin deren geen, van Alkmaar. J. de Haan en echtg., R.K., van Rotterdam. J. Lentz, G. K., van Alkmaar. Mej. G. A. Maalderink, N.H., van Hengelo (G.) Mej. M. Schoffc- zyk, geen, van Amsterdam. Mej. A. H. C. van Voorthuijzen, N.H., van Rotterdam. J. Zaal en echtg., D.G., van Alkmaar. J. Persikamer en echtg., geen, van Den Helder. Mej, E. Badorek, geen, van Duitschland Th. de aard en gez., R.K., van Beemster. Mej. J. Reijne, N.H., van Deventer. Mej. L. Judra, E.L., van Alkmaar. J. Ger- ling en gezin, N.H ,,van Alkmaar. W. Dahmen en gezin, geen, van Amsterdam. Mej. M. Mulder, N.H., van Alkmaar. H. van der Sluis en echtg., N.H., van Sloten Fr.) A. J. van Amstel en gezin, geen, van Alkmaar. Wed. C. A. van BeekStorm, R.K., van 's-Gravenhage. Mej. W. A. Har- temink, geen, van Utrecht. A. Gerritse, R.K., van Amsterdam. Th. van der Meer, N.H., van 's-Gravenhage. Vertrokken: J. C. Zoon naar Don-ren. Mej. M. Schouten naar Alkmaar. Wed. J. H. ProostEshuis naar Haarlemmermeer. Mej. M. Rogalla naar Duitschland. B. Douma naar Hazerswoude. H. de Graai naar Wormerveer. Mej. M. G Verhaar naar Oude Niedorp. J. Klerk naar Haar lem. Mei. M. N. C. W. Klerk naar Haar lem. Wed. A. VroegopVet naar Alkmaar Mej. M. Klinievski naar Wijk aan Zee en Duin. - - 6 als de variété- Jieaters gewoonlijk word eg j., geh. met Q. Slis. TEXEL (Dec.) Geboren: Gijsbertus Cornelis z. van H Zijm en S. Kersemaker Gerke Jochem z. van J. de Vries en M. Wouda. Pieter Gerardus z. van A. Adriaan van der Leer en K. H. van Werven. Augusta Wiepkje d van R. Kiewiet en H. Hoekstra. Elisabeti Dieuwertje d. van J. Reuvers en H. Dal meijer. Anna Maria d. van Nicolaas C. B Ran en M. C. Zijm. Mya Krijna d. van A. Dros en C. R. Bakker. Ondertrouwd: Hillebrand Dob en Martha Wilhelmina Schuil. Getrouwd: Albert Dros en Trijntje Roeper. Jacob Mosk en Geertrui Verberg Hillebrand Dob en Wilhelmina Schuil. Overleden: Geertje de Wijn, 71 j., we duwe van M Blom. Dirk Boon, 84 j., we- duwn van C. Eelman. Ietre Alkema, 38 j., geh. met J. Maat. Anna Kalis, 62 geh. met P. Moojen. Pieter Verseput, Zijn woorden zijn gebod Denk niet, dat ééntje an ons maar t Mot onzen Koning spot! Hè, 'k wou, dat ik eens Koning werd! De kroon zou mij best staan 'k Zou juichen, man, als allen naar Mijn pijpen dansen gaan! En is de avond eind'lijk om, Dan wordt de kroon bewaard Een heel jaar lang. Maar nu is 't feest! De koek dus niet gespaard! (Nadruk verboden?. 1. Oplossingen dar raadsels uit vorige nummer. Voor grooteren. Mag ik straks een ons koekjes voor u gaan halen? (oor en rug). Ik koop In kleine winkels dikwijls prettiger dan in warenhui^gn. pink) Annie, schenk elk glas goed vol! (enkel). Jaapje keek niet uit en viel. iknie). Hè, wat sneu! Straks wachtte 11. te vergeefs op u en nu moet ik nood zakelijk nit! (neus en kuit). Zaag, visch; zaagvisch. Ti (jOling! 'k öen conducteur En de tram lijdt vóór de deur. Stap maar in, meneer, mevrouw! Kalmpjes aan, hoor! niet te gauw! En meneer Waar moet u zijn? Op het Groote Toren-plein? Ausjeblieft, tien centen maar In een wipje bent u daar! U mevrouw? Luilekkerland? Maar dat 's juist de and're kant! Wacht, daar komt de tram al aan, Waarmee u er heen kunt gaan. Moeders huis! het eindpunt dus. Uitstappen! ja, juffrouw Zus, Jij ook; verder gaan we niet! Heb je nu op eens verdriet? 'k Zie je Moeder al, die wacht. Hadt je daaraan niet gedacht? Zeg maar: Tot een volgend keer! Morgen trammen wij vast weer! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). 3. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in Noord- Holland. X X i i X i XXXXXXXXX X i i X t X X lo rij een medeklinker. 2o 3o 4o 5o 6o 7o 8o 9o c H I E R M O N N I K O O e m a a V b i m a- m O 1 n e r e O i O r t n r e 4. Geldermalsen. Edam, leer, geel, mes, egel, ree, dal, naald. Voor kleineren. u I L I D A L A M 2- Reus, neus, keus Hand Haarlem. bank Adam zuur kalf reus mouw Een huisjesslak. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel noemt een plaats in Limburg en wordt met 10 letters geschreven. Een 7, 2, 3 is een rond voorwerp, waarmee dikwijls gespeeld wordt. Je 9, 8, 10 is een deel van je lichaam In elk huis vindt men een 4, 5, 8, 4, 5 6. Een 1, 2, 3, 4 is een vogel. Een 4, 5, 9, 4 is een gebouw. 7, 2, 2, 9, 6 is een mooie plaats in het Gooi. Dan iets, wat bij visschen hoort; En 't geheel is 'n edelsteen. Die veel menschel, steeds behoort. Eerst noem ik het hoogste punt, 2. 3. een licnaamsdeel van een dier. een deel van een fiets, een stad in Gelderland, 't gevraagde woord, iets wat kinderen graag maken den winter een mooie bloem, een deel van een vrucht, een medeklinker. Verborgen plaatsen in het buiten land. Hebben Hans en Rupert het kleine katje nagezeten? (2) Zij kende haar les op haar duimpje. Ik geloof, dat Jaap ten Hove net ies te veel naar links uithaalde. Jan, ga naar boven en vul meteen het bakje van Moortje met melk! Voor kleineren. Op de zigzagkruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in Gelder land. lo rij een dans een jong viervoetig dier. een landbouwwerk tuig. een deel van je been. een jongensnaam ietts, wat je in je mond hebt. een deel van je ge zicht. een stekelig dier. een bloeiende struik. een hemellichaam. Ik hoor thuis in een sprookje. Geeft men mij een staart, dan word ik een visch en geeft men mij nu nog een kop er bij, dan word ik een stad in Zuid-Holland. Verborgen meisjes- en jongensna men. Hij laat ons heele omwegen maken (2) De tuin is dor; alle bloemen zijn uit gebloeid. Wat is de hei nu mooi. Weet je, dat juffrouw Musch er mandjes van maakt? (3) Als je naar school gaat, breng ik je een eindje. Wij zijn vreemde bloemen, Ruiken doen wij niet En je ziet ons beusch nooit, Ais het buiten giet. Wij verdwijnen meestal, Als de /on flink schijnt. Noem nu eens de oloemsoort, Die bij warmte kwijnt! Eén ding wil 'k nog zeggen: Plukken kun j' ons niet! 'k Denk, dat als 't heel koud Is, Je ons stellig ziet! INa&uk verboden),/ j X X X 3o x X t to X 5o X 6o X X 7o 8o 9o lOo

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7