Agenda Moord te Deo Haag. KOUDEft&l Amstecdamsche Jieucs iwiwland Weec&ecicht £uchtoaact JCeck ói School Stad eu Omg eving. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW TE CAIRO. van 9 Jan. 1933 Opgave van Moordhollandsch Landbouwcrediet H. V. Bioscopen. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Die Fle- dermaus (operette), hoofdrollen Anny On- dra, Georg Alexander en Hans Junkermann Leeftijd boven 14 jaar. Victoria-theater, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Wat het leven verwoest (dram.), hoofdrol Wynne Gibson. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, heden Maandag avond half 8, eerste hoofdnummer Het schot in den morgen (detectivefilm), hoofdrollen Karl Ludwig Diehl en Ery Bos; tweede hoofdnummer De blonde nachtegaal (hum hoofdrollen Else Elster en Arthur Heil. Leeftijd boven 18 jaar. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdummer Het wet boek van Strafrecht (dram tweede hoofd nummer Luchtpiraten (sens). Toegang bo ven 18 jaar. Stedelijk Museum Breedst r. •lken dag van 912 en 1.303.30, Zater dag van 9—1 geopend; Zondags gesloten. Woensdag 11 januari. Harmonie, opvoering Het Moorenschip door Cor Jonkeris Koorklassen. Vrijdag 13 januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „Mr Rosenfeld, advocaat en procureur", door hel gezelschap Cor Ruijs. Zaterdag 14 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, feest D. E. S. BROODBEZORGER OVERVALLEN. De dader slaagt er niet in, de geld- tasc/i aan den looper te ontrukken. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf liep de 66-jarige broodbezorger A. de Groot, uit de Prins Alexanderstraat, die in betrekking is bij ien bakker N. de Groot aan de Prins Hendrik kade, qp den Boschweg te Rotterdam. Hij had ren aantal klanten bediend en was in het bezit van een tasch, waarin zich een aanzienlijke >om gelds bevond. Plotseling is een voorbij ganger op hem af gekomen en deze heeft hem met een hard voorwerp een paar slagen op het hoofd gegeven, waardoor een groote hoofd wond ontstond. De Groot is luidkeels om hulp gaan roepen en heeft zich geducht geweerd. De aanrander is daarna op de vlucht geslagen en is in het donker verdwenen. De Groot is naar het politiebureau aan de Meermansstraat gegaan, waar hij aangifte van het gebeurde deed. Hij was dusdanig gewond, dat hij daarna in het ziekenhuis aan den Cool- singel moest worden verbonden. De Genees kundige dienst heeft hem thuisgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De dader is er niet in geslaagd de tasch met geld mee te nemen. EEN ARME GEMEENTE. Te Beerta (Gron.) konden Vrijdag wel de steungelden voor de werkloozen en de gewone uitkeeringen voor armlastigen worden uitbe taald, maar niet de loonen van het gemeente- personeel. HET 40-JAR1GE VEILIGHEIDSMUSEUM. Een reizende tentoonstelling en een model veiligheidslift. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Veiligheidsmuseum is Zaterdag in het ge bouw dezer instelling te Amsterdam de reizen de tentoonstelling geopend, welke in het land het doel van het museum: voorlichting op het gebied van bedrijfs- en verkeersveiligheid, die het thans feitelijk alleen in de hoofdstad ver vult, zal helpen bevorderen. De minister van economische zaken en ar beid had zich bij deze plechtigheid doen verte genwoordigen door den secretaris-generaal van zijn departement, mr. dr. Scholtens, daar hij zelf buitenslands toefde. DREIGENDE STAKING TE ALMELO. De Almelosche Fabrikantenvereeniging, waarbij bijna alle Almelosche textielfabrikan ten aangesloten zijn, zal met ingang van 23 Januari a s. alle loonen verlagen met 12 tot 15 pCt. In een conferentie, die werd gehou den met de verschillende vakorganisaties, werd deze loonsverlaging door alle organisa ties afgewezen, men wilde er zelfs niet over spreken. De verwachting van De Crt. is. dat door de vakorganisaties van textielarbeiders een ultimatum zal worden gesteld, waarin een algemeene staking in de Almelosche tex tielindustrie aangekondigd wordt, tenzij de loonsverlaging wordt ingetrokken. DE LOONVOORSTELLEN BIJ DE SPOORWEGEN. Personeelsorganisaties ad viseer en aanvaarding. Naar het hoofdbestuur van de Ned. Veree niging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht op een desbetreffende vraag aan de Crt. mededeelde, hebben de vertegenwoordi gers van de vijf organisaties van spoorweg personeel zich tegenover de nieuwe voorstel len geheel vrij gehouden, al zijn zij van oor deel dat onder de gegeven omstandigheden dient te worden geadviseerd zich hierbij neer te leggen. Op Dinsdag 24 Januari a.s. zal de Neder- lanasche Vereeniging in het N.V.-Huis te Utrecht een buitengewoon congres houden, waar de leden zich zullen kunnen uitspre ken over het oordeel en advies van hun hoofdbestuur. ROOFOVERVAL TE ZUID- BEIJERLAND GEFINGEERD. De Crt. vertelt: De politie van Zuid-Beijerland, Numans- dorp en Rotterdam is Zaterdagavond druk aan het werk geweest voor een bangen boe renknecht, die omstreeks elf uur het politie bureau te Zuid-Beijerland kwam binnenstor men en daar mededeelde, dat hij in de boer derij van zijn patroon, den heer K., was over vallen. Veel meer wist de knecht die zeer over stuur bleek te zijn, niet te vertellen. Hij was in den koestal geweest en daar had iemand hem een klap op zijn hoofd gegeven, waarna een hevige worsteling was ontstaan. Gelukkig had hij zich echter uit de armen van zijn belager kunnen losrukken De politie te Zuid-Beijerland waarschuw de den commandant der rijksveldwacht te Numansdorp, die direct op onderzoek uit ging. Voorts werd de centrale recherche te Rotterdam op de hoogte gesteld, waarna vervolgens door het hoofdbureau te Rotter^ dam alle afdeelingen van den „roofoverval" in kennis werden gesteld. Reeds waren er posten uitgezet om zoo mo gelijk den dader te kunnen arresteeren, toen uit Zuid-Beijerland de mededeeling kwam, dat de knecht maar wat gefantaseerd had. Van een overval was geen sprake geweest. Een vrouw geworgd in de Scheve- ningsche Boschjes. De dader meld de zich bij de politie. Gisteravond heeft zich in de Schevening- sche Boschjes weder een vreeselijk drama af gespeeld, waarbij 'n 42-jarige vrouw om het leven is gekomen. In den afgeloopen nacht tusschen 1 en 2 uur meldde zich n.1. aan het bureau Prinssestraat te Den Haag een 25- jarige kleermaker, die in vrij zenuwachtigen toestand verkeerde en in een onsamenhan gend verhaal aan den dienstdoenden inspec teur het ontstellende feit mededeelde, dat hij een vrouw van het leven had beroofd. De man gaf vervolgens op N. J R. te zijn en als kostganger te wonen bij de gezusters B. in perceel Meerstraat no. 12 te 's-Gravenhage. Met een dezer zusters, de 42-jarige onge huwde C. E. B., zou hij volgens zijn verkla ring een verhouding hebben. Na gisteravond om 8 uur met haar uit wandelen te zijn ge gaan, heeft hij haar in de Scheveningsche Boschjes vermoord. Onmiddellijk na de me- dedeelingen is de man naar het hoofdbu reau van politie aan het Alexanderveld ge bracht, vanwaar hij door de recherche werd medegenomen naar de Scheveningsche Bosch jes. Hier heeft hij aan den commissaris der afdeeling C. de plaats aangewezen, waar het misdrijf zou zijn geschied. En inderdaad vond men na eenig zoeken het lijk van de vrouw in het kreupelhout op een paar hon derd meter Noord-Westelijk van de Kerkhof laan, ongeveer tegenover den ingang van het Prinsenvinkenpark. Het lijk werd aangetrof fen met een witten foulard om den hals. De dader verklaarde haar dezen doek eerst te hebben omgeslagen voor de kou. Toen hij echter met de vrouw in de boschjes was. zou volgens zijn verklaring bij hem een plotse linge walging tegen haar zijn opgekomen en heeft hij den das om haar keel dichtgetrokken Naar de man voorts opgaf zou deze walgin" een gevolg zijn van het feit, dat het s'achtof- fer een sterke alcoholiste was. Het onderzoek naar een en ander is nog gaande. Nadat de geneeskundige dienst den dood had gecon stateerd, is het lijk voor een sectie overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De man is in bewaring gesteld. SCHIP VASTGELOOPEN. Hedennacht is op het Borne-rif bij Hollum op Ameland een schip van 2000 ton vastgeloo- pen. Het schip was met hout geladen. Naam noch nationaliteit van de boot zijn bekend, ter wijl geen noodseinen worden gegeven. De sleepbooten van Terschelling zijn uitgevaren, evenals de reddingboot v^in Oostmahorn. MOORDAANSLAG. Zondagavond omstreeks 10 uur is te Ber- kel en Rodenrijs een moordaanslag genleegd op zekeren Mik uit Pijnakker. Deze M. was op bezoek bij iemand in Berkel. waar ook aanwezig was mei. K. Deze leefde gescheiden van haar man en K., die vermoedde, dat M. een verhouding had met zün vrouw, kwam daar gisteravond binnen. Met een mes bracht hit M. verschillende steken toe. In zeer zorg wekkender! toestand is M. naar een zieken huis te Rotterdam overgebracht. Ook de vrouw van K. kreeg een verwonding, die echter s'echts van lichten aard was. De dader is onmiddellnk gearresteerd. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank. Zijn vrouw had hij reeds meermalen bedreigd. LIJK OPGEHAALD. Gistermiddag werd uit het Overijselsch Kanaal onder de gemeente Dalfsen opge haald het lijk van den pl.m. veertigjarigen Schottert uit Raalte, die sinds Vrijdagavond werd verm'st. S. was gehuwd en vader van eenige kinderen. PROF DR. B. J. KOUWER OVERLEDEN In den ouderdom van 72 jaar is gistermid dag te zijnen huize te Utrecht, na een lang durige ongesteldheid overleden, prof. dr. B. J. Kouwer, oud hoogleeraar aan de universi teit aldaar. B. J. Kouwer werd te Wormerveer geboren op 31 Augustus 1861. Hij studeerde te Lei den in de geneeskunde en werd daar 2 jaren assistent van den bekenden obstetricus S- Thomas. Professor Kouwer promoveerde op een proefschrift, getiteld „Verslag van de verloskundige kliniek en polikliniek van het academisch ziekenhuis te Leiden 1882-1884" Na zijn promotie vestigde hij zich te Haarlem waar hij als practicus groote reputatie ver wierf en waar hij in de gelegenheid was als geneesheer aan het St. Elisabeths gasthuis zich in het bijzonder in chirurgische en ob stetrische richting te bekwamen. In 1918 volgde hij prof. Halbertsma op om onderwijs te geven aan de universiteit te Utrecht in d< verloskunde en de leer der vrouwenziekten Talrijke binnen- en buitenlandsche weten schappelijke en genootschapoen benoemden hem tot lid of correspondeerend lid. Hij was voorzitter der Mij. tot Bevordering der Ge neeskunde en de ziel van de Ned. Gynae cologische Vereeniging. In 1926 heeft prof Kouwer zijn ambt neergelegd. De eerste maanden van het vorige iaar bleek het dat een ongeneeslijke ziekte hem had aangegre pen. Op zijn ziekbed heeft hij nog een werk voltooid over de geschiedenis der medische naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.6 mM. te Rochefort. Laagste barometerstand 744,2 mM. te Jan Mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 10 Januari: Matige tot zwakke, Noord Westelijke tot Westelijken of Zurdwestelijken windafnemen de bewolking; weinig of geen regen; aan vankelijk kouder. Weeroverzicht Een secundaire depressie, die gisteren bij Schotland glegen was, heeft zich in den loop van den nacht naar het Oosten ver plaatst en strekt zich thans van Scandinavië tot Midden-Frankrijk uit. Over een breede strook brengt zij zwaren regen, terwijl in Z.- Zweden en Finland krachtige tot stormachti- wind waait. In Zuid-Noorwegen heerscht ge wind waait. In Zuid-Noorwegen heerscht de Britsche eilanden is de barometer snel stijgende, zoodat zich het hooge-druk-gebied in het Zuidwesten Noordwaarts uitbreidt. Ver in het westen op den Oceaan en plaat selijk in IJsland begint de barometer reeds weer te dalen. Het is waarschijnlijk, dat ten onzent de wind na aanvankelijk te ruimen weer zal gaan krimpen. Afnemende bewol king en weinig of geen regen mogen daarbij worden verwacht. faculteit van de Utrechtsche universiteit, dat in verband met het komende eeuwfeest wordt samengesteld. BRANDEN. Geld verbrand Zaterdagmorgen is een felle brand uitge broken in de slaapkamer van het perceel Slichtenhorststraat 104 te Nijmegen, be woond door de familie ten Zeldam. In de slaapkamer bevonden zich twee personen, die zich met moeite in veiligheid konden stellen. Ook de vele andere bewoners van het bene den- en bovenhuis vluchtten gedeeltelijk ge kleed de straat op. De slaapkamer brandde geheel uit. Een aanzienlijk bedrag aan geld, dat in een kastje geborgen lag, ging verlo ren. Fabrieksbrand in de kiem gesmoord. Op een der zolders in de groote fabriek voor houtbewerking van den heer Numan te Heerenveen ontstond Zaterdagmorgen brand in het zaagmeel. De brandweer wist uitbrei ding van het vuur in het groote complex ge bouwen met zijn veel brandbaar materiaal te voorkomen. Wasschen met benzine. Door het onoordeelkundig gebruik maken van benzine voor het schoonmaken van een kleedingstuk ontstond gistermorgen om streeks half elf een ernstige uitslaande brand in perceel Paralelweg 28 te Amersfoort, be woond door het gezin Lutmer. In eenige mi nuten tijd brandde het huis als een fakkel, terwijl de belendende perceelen ernstig in ge vaar kwamen. De politie was aanstonds ter plaatse, legde twee slangen uit en trad zeer actief op. Inmiddels had perceel 26, bewoond door de familie C. Hanegraaf, vlam gevat. De brandweer heeft ruim 5 minuten stagna tie gehad, daar de spoorwegovergang geslo ten was. Na een half uur was de brand be dwongen en het gevaar voor uitbreiding ge weken. Drie huizen te Raamsdonksveer afgebrand. In de woning van den arbeider A. Visschers aan de Vischsteeg te Raamsdonkveer, brak Zaterdagavond omstreeks 7 uur brand uit. Door de rieten dakbedekking greep het vuur snel om zich heen. De belendende woningen, bewoond door W. v. Strien en N. Mekes, die eveneens met riet bedekt waren, werden nog v6ór de brandweer aanwezig was door het vuur aangetast. In weinig oogenblikken ston den ook deze in lichterlaaie. Toen de brand weer arriveerde, viel er niet veel meer te red den. Zij bepaalde zich uitsluitend tot het nat houden van de belendende perceelen. Zij slaagde er dan ook in deze te behouden. De drie woningen brandden tot den grond toe af. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. VERKEERSONGEVALLEN. Een jongen overreden en gedood. Zaterdagmorgen ongeveer half twaalf na derde op de Kerkewijk te Veenendaal in de richting station een zware tractor, beladen met steenen. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak kwam de elfjarige Jan Bos, op zijn fiets gezeten, in aanraking met den wagen. De jongen sloeg tegen den grond en werd zwaar gewond. Na korten tijd is hij overle den. De politie heeft den wagen in beslag ge nomen. Men schrijft ons: Pater Jan Does, priester van de Orde van het Godd. Woord, heeft Zondag zijn eerste H. Mis opgedragen in de kerk van de H. Familie te Heerhugowaard-Zuid. De oud herder der parochie, pastoor A. van Noort te Heemstede hield de feestpredicatie. 's Mid dags werd een lof van dankzegging gehouden met Te Deum. De Oehoe (uitreis) te Medan geland. De Ijsvogel (thuisreis) te Calcutta geland. Het retourvliegtuig de Rijstvogel is gister middag te 16.55 op Schiphol geland. De heer en mevrouw v. d. Leeuw zijn gister ochtend om halfzeven uit Assoean vertrokken en om half een te Cairo aangekomen, waar zij twee dagen zullen doorbrengen* UITSLAG BOEKHOUDEXAMENS. De uitslag der examens in boekhouden voor de practijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boetehemden te Amsterdam in December te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra venhage, Rotterdam, Roosendaal, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Groningen. Leeuwarden en Utrecht ge houden, is aldus: Totaal 864 candidaten; niet opgekomen 11 candidaten; teruggetrokken 4 candidaten; geslaagd 291 candidaten. DR. J. G. BOEKENOOGEN t. Te Bussum is Zaterdag overleden dr. J. G. Boekenoogen, doopsgezind emiritus-predi- kant, oud 76 j., die op 17 Juli 1856 te Wor merveer werd geboren. Zijn loopbaan als predikant begon in 1881, toen hij beroepen werd te Wormer en Zijp. In 1884 vertrok hij naar Hindeloopen en Koudum en in 1885 naar Krommenie. In deze plaats bleef ds. Boekenoogen tot 1922, toen hij emiritaat verkreeg. De overledene is een der leidende figuren in de vrijzinnig-protestantsche beweging ge weest; hij was een theoloog van naam en heeft jarenlang de redactie van Teylers Theo logisch Tijdschrift gevoerd en daarin de boek- beoordeelingen geschreven. Ook was hij lid van het bestuur van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. HET GYMNASIUM VAN LEEUWARDEN. De curatoren nemen ontslag. Het college van curatoren van het stede lijke gymnasium te Leeuwarden heeft in het feit, dat de gemeenteraad onlangs bij de be noeming van een curator andermaal is afge weken van de door dat college ingezonden aanbeveling, aanleiding gevonden om en bloc af te treden. JUBILEUM MEVR. C. STIKKEL. Op 3 Januari j.1. was mevr. C. Stikkel v d. Linden 25 jaar regentes van het Diaco niehuis der Ned. herv. kerk te Alkmaar. De president-regent had daartoe op Zater dagmiddag een buitengewone vergadering van het college van diakenen en regentessen bijeengeroepen, om mevr. C. Stikkel te huldi gen. De president-regent zoomede ds. W. D. M, Baar spraken haar in hartelijke bewoordin gen toe, voorop stellende de groote liefde en plichtsbetrachting, welke mevr. C. Stikkel ge durende die 25 jaar voor het Huis en hare in woners aan den dag gelegd heeft. De presi dent hoopte, dat het mevr. Stikkel gegund zal zijn nog menig jaar de functie van regen tes te vervullen. „Tot een volgend jubileum", eindigde de president en overhandigde mevr. Stikkel als blijvende herinnering een gravure van de Groote kerk met inscriptie. Mevrouw Stikkel dankte het college van diakenen en regentessen hartelijk voor de hulde en gaf te kennen, dat deze uren voor haar onvergetelijk zullen zijn. Op 3 Januari mocht mevr. Stikkel bloera- stukken ontvangen van het College van re genten en regentessen, van de oudjes en het personeel der stichting. FAILLISSEMENTEN. Ter griffie van de Arrondissementsrecht- bank alhier is gedeponeerd de eenige uitdee- lingslijst in het faillissement van Joh. A. Bakker, manufacturier te Den Helder, met eene uitkeering van 11 175/1000 procent. Nog is ter griffie gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van Wil lem Twisk, bloembollenhandelaar te Uitgeest. Curator mr. J. van Leeuwen met geen uitkee ring aan schuldeischers. HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. Op initiatief van den burgemeester zijn on langs de besturen van verschillende nationa le vereenigingen ten stadhuize bijeengeroe pen om te komen tot oprichting van een Co mité voor de herdenking van den geboorte dag van Prins Willem van Oranje te Alk maar. Dezer dagen is, nadat verschillende vereenigingen waren overgegaan tot benoe ming van een vertegenwoordiger in het Co mité, dit door den burgemeester geïnstal leerd. Daar een tweetal vereenigingen nog (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden Ut STAATSLEEN1NGEN. 5 u/0 Nederl. ls>32 4K NederL 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000. Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie. v. Berkels Patent Calvé Deltt Cert.. Kuchenm. Acc Nederl. Ford Philips Gloeil. Gein. Bezit Unilever INDUSTR OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleb Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leatber Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Seoembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Railvv. Cert. Union Pacific Wabasb I Noteering per 50, •Exdividend. ('ROl ONGATIE Vo fExclai Vorige koers 1003/. 101% 1009% 69% 64% 60 123% 38 2c% 67% 3%6 119',v 134% 114% !4%« I 39% '7% 16% 3'% 3/l6 30% 3°% 9% '81% 114% 81 45 31 50 131% 15% 91 145% 161% 861/. 6%« 5% 66% 28% 26 2i 1% 3% ,3% 1-% 19 60% 1677, 21% 1"% 152% 44% 6% 76% 2% pl.m. 1.30 70 61% cO 31% 68 j3f-% 132%.3 114 8-'/l6 27* 16% 2%o 3% 30% 5% 4% 132J-3J 115 82 46 132 15% 91 161-% 8f> 69/l0 3% 667, 28 26 22 1% 19 60 168-% 227, I39 -40 150 76% pl.m. 1.45 37% 37, lt'% lil|-2) 113-7, 87, 16-% 3%o- 182.1/, 1317,-2 1607,-1 6^'Ac 66 pl.m. 2.00 377, j*/s 130}-H 112% 16% ^/r'Yio 181-7, pl.m. 2 15 22 137-8 159-60) 65% 1% ls7 137-% 2'/r% 37.% 0% i «ïf-ii 113-f H>-% 3% 131 159)-% 5 65%-6 59}-60 -% ge koers 1 oCt. Heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. N1EI OFFICIEEL Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockhui na Oslo New-York 'Uli« Vorige koers 8.32 5911 9. <1 34.47 47.897, 4X15 45.35 42.90 2.48% 12.75 Koers op heden 2 uur 8.337, 59.10 9.A7/ 34.46 47.90 43J0 45.30 42 85 2-46% 12,74

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2