Alkmaarsche Courant. Uit een vud eepsjvumaaL adicaieuivs 2eui££etm De gevolgen van een operatie. itutenlan Honderd vijf en dertigste Jaargang. MAANDAG 9 JANUARI ]lo. 7 1933 ziek o.l.v. Leemans 5.20 Gramofoonplaten. tooneel. 8.15 Concert door orkest o.l.v. O. Dinsdag 10 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO) Gramofoonplaten. 9.AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. 10— Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voor dracht door Tine Medema. 11.— Orgelcon cert P van Egmond Jr., m. m. v. Boris Lensky, viool. 12.—2.15 AVRO-kleinorkest olv N Treep en pamofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3— Knipcursus. 4 Gramofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o l.v. J. Hamel. 5.Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO. 6.— Kovacs Laos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 7.Causerie door dr. L. Heijer- mans 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Engel sche les. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl O„Karamazow en zijn rechteis", naar Dostojewski door Stella Sorma en B. Mar- holm. Regie: Kommer Kleijn. 9 35 Omroep orkest o.l.v. N. Treep m. m. v. May en Juno, zang. 11.Vaz Dias. 11.05 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.30—12.— Dansmuziek door Leon Abbey's Coloured Band (uit Carlton, Amsterdam). Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurte. 12.15—1.45 Sextetconcert en gra mofoonplaten. 2.Cursus. 2.35 Vrouwen uurtje. 3.30 Modecursus. 4.30 Orkestconcert. 5.15 Gramofoonplaten. 5 30 Orkestconcert. 6 30 Cursus. 6 50 Zangvoordracht. 7.10 Le zing. 7.45 Causerie. 8.— Orkestconcert m. m. v soliste. 915 Vaz Dias. 9.3011.Schla- germuziek. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten 11.05—11 20 Le zing. 12.20 Orgelspel H. Ramsay. 105 Com modore Grand orkest o.l.v. Muscant. 2.20 A. Salisbury en zijn orkest. 3 20 Geraldo en zijn Gaucho Tango-orkest. 4.05 Concert. 6 35 Pianorecital (Perzische muziek)' door Fereidoun Khan Farzaneh. 7.05 Lalo-con eert door het Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Dukasconcert door hit Omroep orkest o.l.v. Kumps. 10.05 en 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Dukascon cert door het Omroeporkest o.l.v. Kumps. 10.05 en 10.3011.20 Gramofoonplaten 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.35 Optreden van de drie Keddy's, zang, piano en accordeon. 11.20 Sluiting. Zeesen, 1635 M. 6.55 Lezing. 7.20 Radio- Kabasta m. m. v. alt en tenor. 9.25 Berichten en hierna tot 11.20 Oude dansmuziek o.l.v. G. Maass. DE PHOHI WAS IN INDIE ONVERSTAANBAAR. In de luchtpost, thans aangekomen, bevon den zich o.a. de Indische bladen tot 30 Dec. Wij vinden daarin mededeelingen, die spre ken van een volkomen mislukking van de on- iangs hervatte Phohi-uitzendingen, een mis lukking die door deskundigen was voorspeld op grond van het gebruik van een verkeerde golflengte voor dezen tijd van het jaar. 1 V in üeze siau zijn oepaaiut santen, waai alleen Joden wonen. Hieronder waren ook vrouwen, die ons linnengoed waschten en ais zii ons goed bedienden, kregen zij een door den Secretaris onderteekend attest. Zoo'n at test krijgen zij van alle cshepen, die zij naar genoegen hebben bediend, en zoodra er nu een schip in de haven komt, vervoegen zij zich met deze attesten aan boord om te too- nen dat men vertrouwen in haar kan stelLn. Zij doen ook wel dienst als tusschenperso- nen, indien men het een of ander wil heb ben. Bij de maaltijden hadden wij hier steeds veel plezier. Muzikanten en schoone zange ressen traden hierbij voor ons op. Men hoort hier in de „comedien" prachtige muziek en er wordt zeer mooi gedanst; „als de maan don ker was wierden wij met twee flambouwen uit de comedie of andere spullen gehaald". Ik maakte ook kennis met den geneesheer directeur van het Groot Hospitaal, die Schmid heette en Duitscher van geboorte was. Ik kreeg hierdoor toegang tot het hospi- u,!. i taal, hetgeen wel de moeite waard was in George Roth, cello en V. Hely—Hutchinson, verj,and met de fraaie inrichting en de be- piano. 4.35 R. Tapponier en zijn orkest. 5.35 handeling der patiënten. Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Schubert- Èlken morgen, als wij aan het ontbijt za- liederen door J. Armstrong, tenor. 7 lOLe- fen bracfit een aardig boerinnetje ons elk een zing. 7.40 Radio-militair orkest o.l.v. d. wal- ruj^er mef fraaie en geurige bloemen, die zij ton O'Donnell. 8.20 Promenadeconcert^aoor Qns voor een ]dejnjgheid present gaf. De le- het BBC-Symphonieorkest m. m. v. M Teyte, sopraan en A. de Greef, piano o.l.w Sir Henry Wood. 10— Berichten. 10.20 Radio koor o.l.v. S. Robinson m. m. v. E. Lush, piano. 10.55—12.20 Lew Stone en zijn Band. Parijs Radio Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.20 Concert door orkest Krett- ly 1 25 Vioolrecital. 1.55 Vervolg concert orkest Krettly. 7.40 Concert door orkest Krettly. 8.20 Cabaretprogramma 9.05 Pi anorecital. 9.50 Delmas-programma. 10.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 11 201.20 Con cert u. h. Bellevue-Strandhotel. 2.20—4.20 M. Hansen's orkest m. m. v zang en piano. 7 20 Radiostrijkorkest o. 1. v. E. Reesen 7.50 ,,Monna Vanna", drama in 3 actes van M Maeterlinck. 9.35 Fransche muziek d. h Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 10 2011.50 Dansmuziek u. h. Palace-Hotel. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Populair con cert oTv. Wolf. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 1 50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. G. van Loeben. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Radiotooneel. 8.509.30 Concert door het Weragorkest o.l.v. Buschkötter m. m. v. so praan. Rome, 441 M. 8.05 Vioolrecital door A. Seiato. 8 40 „La dedica sul ventaglio", spel van Perego. Hierna vervolg vioolrecital. 9.50 Gramofoonplaten Brussel, 508 en 330 M. 508 M.: 12 20 Gramofoonplaten. 1.30—2.20 Russische mu- Een du i Poster Maagpillen avond* bt| het naar bed gaan genomen, verzekert een goed* nachtrust en verschaft morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. venswijze, de omgangsvormen en wijze van spreken verschillen hier veel van het Hol- landsche boersche. Een jongedame van 12 of 14 jaar gaat nooit naar de „comedie" of op visite, of zij moet een geleider bij zich heb ben, die dan tevens haar oppasser is. De wellevendheid munt hier in alles uit, ieder een doet zijn best om een ander aangenaam te zijn; zoodat de eene mensch den ander het leven zoet maakt. „Was Mozes nu nog hier en schreef als voren wijs „Hij noemde Italië het aardsche Paradijs". Den eersten Februari gingen wij onder'zeil en verlieten Livorno; wij passeerden nu de eilanden Corsica, Mallorca, Menorca en Ibiza 1). Op 11 Februari zagen wij niet ver van ons twee Spaansche barken een Turksche „galei" veroveren. De eene bark stak de „galei" de loef af, zoodat deze niet naar den Turkschen wal kon vluchten, terwijl zij haar steeds van opzij onder vuur hield. De andere bark be schoot haar intusschen van achteren, en men kon aan het geschreeuw, dat bij elk schot van de „galei" opsteeg, wel hooren, dat de Spanjaarden raak schoten. De Turk streek zijn vlag en draaide bij, de barken namen de „galei" tusschen zich en zetten koers naar de Spaansche kust. Wij zetten wat meer zeil bij en vervolgden onzen tocht. Gibraltar. Den 13den Februari kwamen wij in de baai van Gibraltar, waar verscheidene En- ge'sche oorlogsschepen voor anker lagen, waaronder drie „drie-dekkers", op één waar van zich een Admiraal bevond. Op 14 April voegden zich hier de vier oor logsschepen, die onder commando stonden van de kapiteins Van Ounik, Krul Dekker en Meytens, alsmede de drie koopvaardijschepen bij ons, waarin zich.de „presenten" bevonden voor de Algerijnen 2). Onze kapitein heesch de „Commandeurs-Standaard" als Comman dant van de uit vijf oorlogsschepen en drie koonvaarders bestaande vloot. Terwiil wij hier lagen, geschiedde het, dat op het Engelsche Admiraalschip een gast maal werd gegeven en dat bij het drinken op iwiings weizijn eenige kanouscnoien ge lost zouden worden. Nu was door onvoor zichtigheid van een van de „constabels" in één der stukken een kogel blijven zitten (een 18-ponder) en die kwam daar over ons half dek onder de bazaansroe doorvliegen. Ik zakte er van in elkaar en wist niet wat me gebeurde, terwijl ik naar adem snakte. Ik werd uitgelachen omdat ik voor een kogeltje van 18 pond gebukt had, doch het had ook den kapitein of één van de andere officieren kunnen gebeuren, want die wandelden alle op het halfdek en het scheelde maar een haar of één van hen was getroffen. Gelukkig was alles goed afgeloopen. Onze kapitein zond direct een sloep met een officier naar den En- gelschen Admiraal om informatie; men ant woordde, dat het een onvoorzichtigheid van den „constabel" was en men dezen reeds in de boeien had laten zetten, waardoor ons „satisfactie" werd gegeven. Gibraltar is een groote stad, die onder aan een groote klip aan de Spaansche kust ligt, waarmede zij door een nauw langengte ver bonden is als een schiereiland. Die nauwe landengte wordt door de Engelschen met zware batterijen tegen de Spanjaarden be schut. Boven op de klip staat een wachthuis, waar door de Engelschen steeds de wacht wordt gehouden en door middel waarvan men beneden in de stad altijd zien kan, hoe veel schepen er in de Spaansche en in de Middel landsche Zee gezien worden. Boven dit wachthuis, dat van verre een koepel ge lijkt, steken namelijk aan weerskanten twee lange stokken omhoog, een ar i den kant van de Spaansche en de ander aan den kant van de Middellandsche Zee, En zooveel schepen als er dan in iedere zee gezien worden, zoo veel groote „klooten" of bollen worden aan de stokken gehangen, 's Nachts worden deze ■bollen vervangen door lantaarns, zoodat de Gouverneur, ook als hij des nachts in zijn bed ligt, kan zien, hoeveel schepen er in beide zeeën door de wacht,gezien worden. Vanaf de schepen, die hier in de baai liggen, kan men de kust van Afrika zien. Ik heb ook een wandeling boven naar de klip gemaakt, maar dat kostte me bijna een paar nieuwe schoenen door de scherpte van de leiachtige steenen. In deze klip is ook een groote spelonk, die het Sint Orsons-hol wordt genoemd. In verband met de zich daarin be vindende kuilen en waterputten is het zeer ge vaarlijk hier binnen te gaan. Bij het beklim men van de klip kwamen wij in een wolk te recht, die zich tegen de klip had aangelegd. Het was alsof wij door een dikke vochtigs mist omgeven waren; onze kleeren werden vochtig en wij konden elkaar op geen vijf pas afstand meer zien. Het bad beneden in de stad flink geonweerd en geregend en water stroomde door de straten. Boven op de klip hadden wij een prachtig vergezicht op Spanje en in de verte konden wij verscheidene dorpen „deren en aldaar ook vastgebonden; de broek „wierd hem afgestroopt en het hemt na boven „toe vastgebonden; daar stond hing de kerel „en nu kwam een tambour met een stokje van „twee voeten lang en met vijftien of twintig „touwetjes daaraan (zooals in Holland de „sweepesnoer is), aan de uiteinden en hooger „op met eenige knoopen voorzien, en gaf die „kerel daarmede een slag op het achterdeel, „dat het bloet met die eerste slag daaruit „vloog; en na iedere slag die de Tambour „deed, haalde hij die touwetjes door zijn „hand om het bloet eruit te drukken. Dezen „tambour werd vervangen door een ander, die „niet alleen het bloet, maar ook eenige stuk ken vel en vleesch daarmede uitsloeg. Men „zeide mij, dat hier een regiment was, die in „de zweepesnoeren koperdraden had doorge- „vlogten". Indien zoo'n strafoefening op een van de Engelsche oorlogsschepen geschiedde, werd de gestrafte in een sloep gezet en nadat het vonnis was voorgelezen, bij alle aanwezige schepen rondgevaren om een aantal slagen in ontvangst te nemen, zooals in het vonnis yastgelegd was, en of hij levend of dood was, het aantal slagen moest hij hebben. Met afgrijzen heb ik deze strafoefeningen aanschouwd „O, tijden, O, Zeden! O, Barbaren, O Menschen! O, Volken, O, Landen! „Wat woelt gij onder malkanderen, om malkanderen te pijnigen en te verderven!" 4) Den derden Mei gingen wij onder zeil met onze vloot, bestaande uit vijf oorlogsschepen en drie koopvaardijschepen, waarover onze kapitein het commando voerde. Wind en weer waren ons gunstig op weg naar Algiers. Van de honderd zieken, die wij hadden gehad, lijdende aan „febreris pitichis ardens bibliosa", waren de meesten weer genezen EEN VERVOLGING INGESTELD. Wegens het veroorzaken dood door schuld. van den In Juli van het vorige jaar is op do centrale van het Prov Electr. Bedrijf te Groningen een ongeluk geschied, waar bij de 23-jarige monteur Ettema het leven verloor en half Groningen werd uitgeschakeld, zoodat zeer veel bedrijven stagnatie ondervonden. De jonge man was. zonder te weten dat het vertrek, waarin hij zich begaf, onder hooge span ning stond, naar binnen gegaan voor het verrichten van eenige werkzaamheden. Het onderzoek der justitie heeft uitge- v, ezen, dat het ongeluk aan anderen to wijten is geweest, die den ongelukkige niet hebben gewaarschuwd, dat de ma chines onder stroom stonden. De officier van justitie heeft tegen twee ambtenaren, die in dezen niet vrij uit gaan, een ingenieur en een techni cus, een vervolging ingesteld en hen tegen 19 Januari voor de rechtbank te Groningen gedagvaard. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 15. Het gebeurde volgens dit plan. Er bl «k een trein te gaan kort na het déjeuner, en in den al warmen Meimiddag haaden zij een vroolijken rit door de wijde Rijnvlakte van den Elzas; dan een vervelend uur wachten in het holle, hopeloos leeg schijnende station van Bazel; en daarna spoorden ze in een aardig toeristentreintje, waarvan de compar timenten in kleine boxen waren verdeeld, tus schen de hei-groene hellende weiden, onmerk baar stijgend, naar het hooge Zwitsersche bergland Toen ze om zeven uur te Lüzern aankwamen, had de zon de laatste schadu wen weggeschenen, die in Straatsburg op hun reis waren gevallen. Het was nog vroeg genoeg om op hun ge mak een hotel te zoeken, en dan daar of er gens ander te dineeren* We moeten nu eens een echt fleurig hotelletje hebben", zei Henri, „aan het meer; waar we op het terras kunnen eten". En dat vonden ze ook al naar wensch. Het viel Cla- ra op, hoe het ook bij de keuze van het hotel zoo heel anders toeging dan op vorige reizen Toen was het altijd één van Henri's eerste zorgen geweest, een hotel te kiezen, „waar je gezien kan worden"; en dat je met eenigen stillen bluf in de Haagsche omgeving zou kunnen noemen: wij waren dair-eaddir; en daar was 't werkelijk héél goed"; het zin netje klonk dan wel heel eenvoudig; maar in het „daar-en-daar" was dan iets imponee- rends, want „daar-en-daar" was dan altijd een hotel dat bij Baedeker althans in de eer ste categorie werd genoemd. Dat element van .schijn' was nu geheel uit Henri's geest ge vallen; hij zocht nu een hotel, dat wérkelijk alleen goed en fleurig" was, en behaagde aan een jongen, natuurlijken smaak; en zoo kwamen ze terecht in een idyllisch huisje buiten de eigenlijke stad; een huis met bloe sem omrankt, waar meisjes bedienden, en waar alles een volkomen prettigen indruk maakte. En, als op hun eerste wandeling in Straatsburg, deelde zich dat jeugdige ge voel van onbekommerd-zijn-genoegen-zoeken- en-vinden ook aan Clara mee, en na het ple zierig diner, met lichten „offenen Wein" over sproeid, zaten ze in het stille duister naar de schijnsels te kijken, die de stad, om een berghoek gelegen, op het water wierp, en naar het duistere water vóór hen, en naar de hooge, wijkende bergen aan den overkant waarvan de contouren allengs verwaasden. en nog meer door een enkel lantaarntje wer den geduid. Vroeg gingen ze slapen. Morgen zooara het postkantoor open was, zouden ze gaan zien, of er poste-restante-brieven waren Er waren brieven; van de kinderen, van de grootouders en van Kees. Alles goede be richten. Dat was het eenige was nog aan hun geluk had ontbroken. En ze besloten nog eenige dagen te Luzern te blijven, waar het zoo heerlijk was. Ze genoten van het weer, en maakten 's middags mooie boot tochten, en gingen met een tandradbaantje hmt een hooggelegen restaurant: en 's aor- 1) Ibiza is een eiland, behoorende tot de Pithyusen. 2) Na den vrede van 1757 zonden de Sta ten jaarlijks koopvaarders naar Algiers om den Dey eenige waardevolle geschenken voortbrengselen van de Westersche cultuur aan te bieden, teneinde hem in een milde stemming te houden. 3) Het doet goed uit de laatste verzuch ting van Veltkamp te bemerken, dat er in dien tijd toch ook wel menschen met humaner gevoelens waren, zielen, die in die lichame lijke starffen iets menschonteerend vonden, hoezeer zij ook aan groote ruwheid en weinig eerbied voor een menschen leven waren ge woon geraakt, daar straffen als hangen (en kielhalen b.v. op zee) veel voorkwamen. NEDELANDSCH COMMUNISTISCH ZEEMAN IN ENGELSCHE GEVANGENIS. Een Reu ter-telegram uit Londen meldt, dat do Nederlandsche zeeman Nieuwland Vrijdag te Newcastle-on- Tyne veroordeeld is tot een boete wegens overtreding van de Vreemdelingen-wet. Hij was te Hartlepool afgedankt en al leen op voorwaarde, dat hij per eerste gelegenheid naar Rotterdam zou terug keeren, was hem verlof gegeven aan land te gaan. Vier dagen later was hij nog steeds te Newcastle, waarop de autoriteiten tot zijn arrestatie over gingen. Volgens een mededeeling van de poli tie werd een groote hoeveelheid commu nistische pamfletten, in het Engelsch ge steld, in zijn koffer gevonden. DEMONSTRATIE O. S P ERS TE ZAANDAM Conflict met de politie. Te Zaandam ontstond Zaterdagavond op het drukste gedeelte van de stad een opstootje tengevolge van het optreden van de O S P. Dezen hadden van B en W. de toe stemming gekregen op de Wiluelmina- ka*6 een demonstratie te houden met spreekkoor. Aan deze beperkende bepaling, wat de plaats betreft, wenschten de demon stranten zich niet te houden, waarom zij met hun reclamewagen, waarop een brandkast stond met een paar zakken geld en een tweetal poppen, die kapita listen moesten uitbeelden, een wande ling door de Westzijde wilden maken. Toen de politie dit poogde te beletten door den wagen naar het bureau te brenger., werd verzet gepleegd met het gevolg, dat een charge met de blanke sabel werd uitgevoerd. Daarna keerde de rust w^er terug, al bleef het in de Westzijde en aan den kop van de Gedempte Gracht buitengewoon druk van nieuwsgierigen. Van de betoogers kregen twee proces verbaal wegens het houden van de de monstratie, waarvoor geen vergunning was verleend, terwijl twee anderen zich zullen hebben te verantwoorden wegens het belemmeren v n de politie-maatre- gelen. WERKLOOSHEID IN HET BOUW BEDRIJF. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een schrijven van de gezamen lijke organisaties in het bouwbedrijf, waarin de werkverschaffing in het bouwbedriïf uitvoerig uit«en«-!','et werd, geantwoord dat hij ten volle bereid is med< te werken om den nood. ten gevol ge van de a-roote werkloosheid in dit be drijf ontstaan, te lenigen Zooals de mi nister in zijn rede in de Tweede Kamer op 7 December j.1. heeft uiteengezet, acht hij het niettemin onjuist om tn het tot nu toe gevolgde stelsel principieel wijziging te brengen De voorstellen der organisaties kan de minister dus niet overnemen. OPLICHTING DOOR EEN VETKOOPMAN. Enkele weken geleden werd te 's-Gra- venhage een koopman gearresteerd, ver dacht van vervalsching van consenten voor den invoer van vet. Een werkman te Delft heeft zich thans bij de politie beklaagd, dat dezen koopman, nu verblijf houdende in het huis van bewaring te en steden zien liggen. Óm en bij deze küp I 's-Gravenhage, hem heeft opgelicht voor groeit niets anders dan „zeelook dat tot in 1000, welk geld de koopman had weten de zee doorgroeit. Het meerendeel der levens- los t6 krijgen om in zijn vethandel te middelen wordt hier van de Barbarijsche steken. Van dit geld is niets meer over. kust aangevoerd. Gibraltar is geheel bezet met Engelsche militairen; wel vier a vijf regimenten bevinden zich hier. De discipline was er zeer streng en ik zag er een man op de volgende wijze ge- j straft worden: „Daar wierden drie pieken of hellebaarden „tegen eikanderen geset en aan de bovenein- „den tesamen gebonden en van onderen uit- „geset, de kerel wierd met de handen daar „na boven toe opgehaald en vastgebonden; „van onderen met de beenen wijd van elkan- gens schreven ze brieven en ansichten aan de kinderen, en zaten ze te lezen en koffie te drinken in den tuin van hun hotelletje aan het meer. En Clara schreef heimelijk een I heel langen brief met al haar bevindingen aan den dokter; maar hoe ze onder 't schrij ven haar herinneringen afzocht naar eenig symptoom van beterschap, ze vond nog niet het minste of geringste spoor van •leugenach tigheid bij haar man. En dat was wel jam-1 mer; maar een gemis, waar, als 't dr.n maar tijdelijk was, veel goeds tegenover stond. NEGENDE HOOFDSTUK. „De theorie van 't geval". In Holland was het intusschen een moei lijke tijd. Eigenlijk was dat op de heele we reld het gevaler was een geweldige crisis van overproductie uitgebroken, met al de be denkelijke gevolgen van werkeloosheid, ca tastrofale daling der koersen, vermindering der koopkracht, plotselinge verarming der iijksten, faillissement van banken, moeilijk heden van de Saatsfinanciën. „Malaise" was het woord waarin men al die economische jammeren samenvatte; het zou met „onge mak" te verlaten zijn, maar „ongemak" was wel een zwakke term voor een daling van in komsten, die, in alle standen sterk, voor de genen wier productie tot de luxe gerekend werd, vrijwel op het nulpunt kwam. Daar kon Kees Bender van meespreken. Het eerste artikel, dat dooi niemand meer gekocht werd, was: schilderijen. En min der dan nemand kocht schilderijen van schilders van groote reputatie; wier werken uumers, als zoodanig, duur wam. Kees VAN HET DAK GEVALLEN. De leidekker H Janssen uit Ottersum (L.) had het ongeluk om, terwijl hij te Baarlo werkzaam was het evenwich* te verliezen en van het dak te vallen. De ongelukkige werd naar het r. k z'eken- huis te Venlo overgebracht, waar bleek, dat hij een zware wervelfractuur had opgeloopen. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Bender had het ongeluk, tot de aldus gerepu- teerden te behooren; die plotseling uit hun arbeid géénerlei inkomen hadden. Overigens hechtte hij aan deze omstandigheid niet over dreven veel gewicht; hij was gewoon, zeer sober te leven, en hij had een zeer solied banksaldo; hoe groot, daar had hij zich nooit om bekommerd, maar nu, in dezen tijd was het zaak, daar toch eens even notitie van te nemen, dat hij in den loop der jaren ondanks afkeuringswaardig zorgelooze royaliteit tegenover confraters, wien 't min der goed ging, 'n goede veertigduizend gul den had gespaard. Hij had er nooit „stuk ken" voor gekocht; wat inderdaad alweer louter uit zorgeloosheid was voortgekomen; maar in dezen tijd, nu alle „stukken" waarde wankelde, een daad van vooruitziend en al- lerwijstbeleid schijnen kon. Nu was het na tuurlijk ook nog mogelijk, dat de bank met saldo en al zou kantelen; maar zóó ver ver koos Kees Bender niet te denken. Intusschen, al had hij nooit meer of minder gesdiilderd in verband met de verkoopkansen, in dezen „malaise-tijd" ontbrak hem plot seling de lust tot werken. Een feit dat toch ook, misschien weer niet gezegd kon wor den, niets met de malaise te maken te hebben Vt'an toestanden, die een heele samenleving betreffen, maken zich voelbaar in de atmos feer; waarin alle menschen leven. En zoo er varen daarvan ook de onmaatschappelijkste lieden iets; zelfs in kleurvizioenen verzonken kunstenaars op de hei. En zoo kwam het dat Kees Bender, langzamerhand gewaar wor dende, dat zijn landelijke omgeving hem niet meer aansprak op de wijze waarop hij d*t vu haar aeund wat, pnar wrim NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Te Utrecht is Zaterdag de eerste Land dag gehouden van de Nationaal Socialisti sche beweging. De heer Mussert, die tot leider der bewe ging werd aangewezen, zette het streven der beweging uiteen, daarbij nadruk leggend op de noodzakelijkheid van vernieuwing van den geest op staatkundig en economisch ter rein. De tweede spreker, de heer C. van der Voort van Zijp, richtte zich voornamelijk tegen het huidige parlementarisme en het kiesstelsel. Het optrekken van de wacht der partij van het Bruine Huis aan de Oude Gracht naar de vergaderzaal veroorzaakte veel rq- moer in Utrechts binnenstad. Het Hbld schrijft hierover: De halve stad was uitgeloopen om het aantreden van de wacht voor het hoofd kwartier gade te slaan. Fascisten van ande re groepen colporteerden ijverig met hun bladen, af en toe door rechercheurs tot door hem scheen te boudeeren, besloot, haar dan kloekmoedig tijdelijk den rug toe te keeren, en elders verstrooiing te zoeken Juist toen wierp op een doorwaaiden Mei-avond de post een bericht door zijn brievenbuslooze deur, dat gewaagde van een tentoonstelling in Den Haag, in te richten ten profijte van de arme schilders; en al den niet zóó armen schilders werd verzocht werk af te staan, dat den ien bate der confraters zou worden geëxposeerd en verloot. Kees zat een oogenblik te peinzen over de eigenaardige waarde die de wereld het kunst werk toekent, dat voor den maker zoo véél beteekent, iets heiligs is Heiligdommen in de tombola! Vooruit maar; waarom ook eigenlijk niet? Zoo is de wereld; die al waf haar aan heiligs en hoogs gegeven is, be- grabbelt en beduimelt. Maar 't wordt haar dan tóch gegeven, het heilige; al weet ce Gever, wat er hier mee wordt gehanseld. Nu, en dat is een voorbeeld, dat er wezen mag! Vooruit dan! Hij, Kees, wou ook zoo edel moedig geven. Dus pakte hij een tiental schil derijen in, en besloot ze den volgenden mor- fen vroeg te expedieeren. Maar waarom zou ij ze eigenlijk niet zelf kornakken naar Den Haag? Hij deed hier op de hei toch niets voor 't oogenblik. En Den Haag is een malle stad; maar er is wat redelijke nieuwe archi tectuur te zien, en als ie niet werkt, is 't wel goed, eens naar Den Haag te gaan; er is geen stad waar je het weerzinwekkende van de opgepoetste leeglooperij zoo voelt; dus eigenlijk: geen stad die je lust voor werk en •envoud zo« aaazet.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5