Van Rommelzaken Hobbeltje Land- en Tuinbouw. Planmatige ordening der wereldproductie. LEZING VAN DR. F. M. WIBAUT. MIJNMARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. loopen aangemaand. De Oude Gracht zag zwart van de menschen die over brugleunin gen hingen, zich voor de vensters verdron gen of de balustrades blokkeerden. Iets na den vastgestelde tijd opende zich de deur van het fascistisch hoofdkwartier en traden dertig fascisten in uniform naar buiten. Korte bvelen, tromgeroffel, richten, en vergezeld van drommen joelende en zingen de menschen trek de wacht langs de gracht naar het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplaats. Een groote auto met fi'ratoestellen en klankapparaten reed voor de groep uit en d'kwii's koste het moeite den wagen door de dichte massa's heen te krijgen. Oo sommige straathoeken klonk geroet) als Weg met de moordenaars van Mateotti", „Fascisme is m Toen de stoet eindelfik de plaats van be stemming bereikte, b'eek de politie de me- nigte niet meer aan te kunnen. De afzetting werd verbroken en in dichte rijen stormde bet publiek naar voren. Rechercheurs in burger voerden daarop talrijke charges uit, waarbij van den gummistok gebniik moest worden gemaakt. Geleidelijk lukte het de po litie de menschen terug te dringen, maar zij kon natuurlijk niet beletten dat van alle kanten werd geloeid en gefloten. Toen de wacht zich in twee vleugels had opgesteld, trad ir. Mussert eveneens in fas cisten-uniform naar buiten om haar te in- snecteeren. De voorgeschreven groet werd gebracht, drommen getrouwe juichten den leider toe, waarna een muziekkorps het Wil helmus inzette, dat door de leden en om standers werd meegezongen. Op dat mo ment werd op het halcon van het gebouw de vlag geheschen. Onmiddellijk na het zingen van het Wdhelmos hoorde men van anderen kant de Internationale aanheffen, hetgeen weer een tegenzang van de fascisten uitlok te, die hun clublied inzetten. Opnieuw liet de muziek zich hooren, werd de voorgeschre ven vaandelgroet gebracht, liep de leider langs zijn troepen en terstond daarop heersch men naast de driekleur de fascisten- vlag. zwart met rood. ARBEIDSCONFLICT TE ZWOLLE. Staking tegen den wensch van de hoofdbesturen der arbeiders bonden. Na de besprekingen met den rijksbemidde laar, Vrijdag gehouden, was het hoofdbe stuur der werknemers met dat der werkge- gers overeengekomen om de zaak een week aan te houden. Men heeft Vrijdagavond en Zaterdagmorgen de voorstellen der directie besproken in een vergadering der verschil lende arbeidersbonden. Deze heeft besloten niet op het verzoek van een week uitstel in te gaan, doch de staking heden Maandag te doen ingaan. De hoofdbesturen der arbeidersbonden hebben de voorstellen van de directie met klem bepleit; enkele arbeiders waren voor twee dagen uitstel, doch de groote meerder heid wenschte heden de staking te doen doorgaan. EEN ZELDZAAM VERSCHIJNSEL Telkenjare, in de wintermaanden was de botvangst op de Zuiderzee zeer gering werden de visschersvaartuigen stilgelegd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich het verschijnsel voor, dat op het IJselraeer vooral langs de Hollandsche kust, een onge kend ruime botvangst behaald wordt. Boven dien is de visch zeer zwaar, twee a drie pond per stuk. De vischafslagen te Enkhuizen, Vo- lendam en el ders zijn sedert enkele weken overboord, waardoor de gemiddelde pri;s *ot 10 a 12 cent per pond daalde. te Amsterdam alsnog te voorkomen, heeft niet tot succes geleid, de arbeidsters en arbeiders hebben de jongste voorstellen niet aanvaard en besloten heden bij vijf fabrieken het werk te „onderbreken". Het bestuur van den Bond in de Kleedingindustrie gebru kte dit laatste woord en sprak niet van .staken". De patroons beschouwen evenwel de actie en EEN ALUMINIUM-INDUSTRIE IN LIMBURG. Door den commissaris van de koningin in de provincie Limburg is. in zijn kwaliteit van voorzitter van den Raad van bestuur van het Economisch Technologisch Instituut in Lim burg, een commissie benoemd, welke zal on derzoeken, de mogelijkheid eener aluminium- industrie in Limburg. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. dr. Reinders uit Delft, en tot leden de heeren: prof. dr. Gelissen te Maastricht, Ïrof. dr. Jongman te Heerlen, prof. mr. van oen te Deventer, J. Pelzer uit Heerlen en ir. Ross van Lennep te Oirsbeek. De commissie is reeds aan het werk geto gen en zal binnenkort haar rapport uitbren gen, Tot secretaris is aangesteld mr. Gielen uit Maastricht. MALAISE. Zaterdag werden aan de Nederlandsche Kabelfabriek te Delft veertig werklieden ont slagen. Loonsverlaging aangekondigd De directie der fa. Ter Horst Co., jute- fabrieken te Rijssen, heeft een loonsverlaging van 10 pCt. aangekondigd, welke zal ingaan de vierde week van deze maand. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Een bende van vijf man, die T wente onveilig maakte. Den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen van Twente tal van rijwielen stolen. Het is de politie te Enschede thans gelukt de daders aan te houden. In een rij- wielherstelplaats aan de Hooge Bothofstraat te Enschede werden tientallen rijwielen er onderdeelen angetroffen, welke alle van dief stal afkomstig bleken te zijn. Van tal van rijwielen kon de herkomst nog niet worden vastgesteld. Gebleken is, dat de fietsen ge stolen zijn in Enschede, Hengelo, Delden, Goor, Borne en Oldenzaal. De rijwielhande laar, zijn zoon en een schoonzoon, alsmede twee andere joersonen zijn in arrest gesteld. Naar vele fietsen, d e door den rijwie'han de aar zijn verkocht, wordt nog een onder zoek ingesteld. als een „staking". Het conflict omvat de confectiefabriek van de firma De Vries en Susan; de Hollandia- fabrieken; M. van der Heyden's Confectiefa briek; de confectiefabriek J. Gazan en de Ne derlandsche confectiefabriek „Necofa Bij het onflict zijn betrokken 900 personen, voor een groot deel meisjes. STAKING CONFECTIEBEDRIJF TE AMSTERDAM. Bij vijf fabrieken. De jongste poging van den rijksbemidde laar prof. mr. P. J. M. Aalberse om het drei gend conflict in bet coniectiekleedingbedriji Dr. F. M. Wibaut hield heden in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen in een vergadering van de Vereeniging van oud- leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen een lezing over het onderwerp „Planmatige ordening der wereldproductie' De vergadering die mede belegd was in overleg met de Ver. tot Ontw. v. d Land bouw in Hollands Noorderkwartier was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer K. Kostei Jzn heette de aanwezigen weikom. Het stemt ons, zeide hij, buitengewoon prettig zoo velen te genwoordig te zien. Hij heette in het bijzon der welkom de eere-leden en de heeren Lie- nesch en Muntinga, directeur en leeraar van de R. L W.-school, alsmede de heer H. K Koster, voorzitter van Hollands Noorder kwartier. Men kent, zeide spr., het doel van onze le zingen. Wij kózen voor dezen winter twee economische onderwerpen en dit is begrijpe lijk. Wij ondervinden aan den lijve den in vloed der buitengewone tijdsomstandigheden en in een dergelijke positie peinst men op middelen om daaruit te geraken. Het heeft ons aangenaam gestem.., dat een bekwaam en kundig man als dr. Wibaut direct bereid was zijn gedachten omtrent plar matige ord2 der wereldproductie voor ons uiteen te zetten en ik hoop, dat wij een prettigen en leerza- men dag zullen hebben. De heer Wibaut gaf dat ma een uitvoerige uiteenzetting van ons huidig productiestelsel, waarbij hij vaststelde, dat niet om het doel van het product wordt geproduceerd, doch om winst, zoodat het herhaaldelijk voorkomt dat groote hoeveelheden landbouwproducten, Braziliaansche koffie, Amerikaansche tarwe enz moeten worden vernietigd Spr. wees er op, dat zijn betoog uitgaat van de volgende gedachten: 1. Dat er in het individualistisch stelsel van productie, waaronder wij leven, geen or dening is. 2. Dat een stelsel van voortbrenging, het welk aan den eisch van doelmatigheid zou voldoen, moet uitgaan van ordening in voort brenging en in verdeeling op algemeene be hoefte bevrediging gericht. 3. Dat de ordening der wereldproductie niet anders dan internationaal kan zijn. Uitvoerig betoogde spr., waarom ons pro ductiestelsel individualistisch moet worden genoemd. Er is in ons 3telsel wel sprake van organisatie, doch dan is het een organisatie ter behartiging van groepsbelangen, zoodat het wezen van het stelsel daardoor niet ver anderd. In het individualistisch productiestelsel is het bij de voortdurende verbetering van de productietechniek onvermijdelijk, dat in tijden van hoogconjunctuur de productie ver opge voerd wordt boven de mogelijkheid van afzet van het product, terwijl tijdens de laagcon- juctuur de productie daalt ver beneden haar gemiddeld peil. Uitsluiting van een groot aantal hulp krachten en arbeiders uit het productieproces is daarvan het gevolg en deze uitgestotenen zijn dan voor levensonderhoud aangewezen op de sterk verminderde productiviteit van den maatschappelijken arbeid. Na een uiteenzetting van de zg. consumen tendemocratie, betoogde spr., dat de econo men, die deze theorie aanhangen, omdat zij overtuigd zijn, dat het kapitalistisch stelsel op dit punt het eenig bruikbare is, zij feite lijk erkennen, dat een economisch stelsel, dat opgebouwd is op onbeperkte particulieren eigendom van grond en productiemiddelen en op onbeperkt erfrecht, niet kan .voldoen aan den eisen, dat de productie op algemeenen behoeftebevrediging moet zijn gericht. He t particulier eigendom en het erfrecht toch zijn oorzaak, dat voor d" uitgeslotenen van den particulieren eigendom van grond en productiemiddelen bun behoeftebevrediging afhankelijk wordt van de vraag of en hoe zij er in slagen hun arbeidskracht te verkoopen Hoe slechter zij daarin slagen, hoe onvolledi ger hun behoeftebevrediging zal zijn. Bovendien merkte spr. op, dat zoowel pro ductievrijheid als "rije prijsvorming, aange hangen door de economen, voorstanders van de consumentenaemocratie, reeds thans in het heerschende individualistische productie stelsel veel van hun beteekenis hebben verlo ren. De economische ontwikkeling sedert 1860 heeft getoond, dat de vrije concurrentie niet kan worden gehandhaafd in een voortbren- ginpsstelsel. dat op ondernemerswins. is ge richt. Aansluiting tusschen ondernemers tot tempering of uitschakeling dezer concurrentie krijgt hoe langer hoe meer beteekenis en komt in allerlei vorm voor. In een aantal be drijfsgeleden is de vriie prijsvorming reeds een historisch begrip. Vele van die aansluitin gen maken cok reeds inbruik op de productie vrijheid Zij doen dat in sterker mate naar mate het doel. het dienen van de onderne- mingswinst, dit noodig maakt. Een sterk internationaal kartel kan de aan passing tot stand brengen tusschen productie en koopkrachtig verbruik, doch deze aanpas- sin? beperkt zich dan tot h°t bijzondere pro- ductiebedrijf. door dit kartel beheerscht. Onk gaat deze ordening door haar monopolisti sche priisvorming rechtstreeks in tegen de behoeftebevrediging op de maarschaopeliike grondslagen. De samenwerking tusschen on dernemersorganisaties en arbeidersorganisa ties brengt hierin geen verandering. Zii heeft slechts de strekking om de vri<e priisvorming door monopolistische prijsbepaling te vervan gen. Komende tot de vraag of een doelmatig productiestelsel dat met de aanwezig? na- tuurbronnen, arbeidskracht en techniek een maximum van maatschapreliike behoeftebe vrediging brengt, in eenig land te verwach ten is onder leiding van den staat als ge meenschapsorgaao. die de behoeftebevredi- ging als haar uitsluitend doel stelt, betoogde spr. dat de economische ontwikkeling heeft geleid tot een zeer sterke mate van afhanke lijkheid voor het economisch leven van allen onderling, waardoor de productie-ordening internationaal moet zijn. De veelzijdigheid der behoeften, die onder de ontwikkeling van het verkeer nog steeds toenemende is, maakt alle landen aangewezen op verscheidene van eikanders producten. Alle landen hebben dan ook belang bij de beste regeling der productie, de beste orde ning in elk ander land op welks producten zij voor de behoeftebevrediging van hun eigen land zijn aangewezen. Internationale ordening der productie onderstelt echter wel niet in alle, maar toch in onderscheidene pro durtietakken een zekere mate van nationale ordening en een zekere richting van die nationale ordening. Zoo moet nationale orde ning der productie gelijktijdig tot uitvoering komen met de voorbereiding en de geleidelijke uitvoering van internationale ord»ning. De internationale ordening der productie ver- eischt de instelling van organen, wier gezag door all» landen der prodnetiegemeensrhap moet worden erkend. Zoo zal er een inter nationaal orgaan moeten zijn voor regeling der verrekening van producten, wier voort brenging zich beperkt tot enkele landen, doch wier verdeeling zich moet uitstrekken tot een groot aantal landen. Er zal een internatio naal orgaan moeten zijn voor het beheer van voorraden van producten, die voor verdeeling over andere landen zijn bestemd en in het bijzonder voor het beheer van voorraden van landbouwproducten, wier ontstaan en wier omvang wordt beheerscht door wisselvallige ooesten. Deze internationale organen zullen aange wezen zijn op samenwerking met nationale organen in het productieland. De wetgeving van elk land zal de verhouding tusschen deze nationale organen en internationale organen ten opzichte van verrekeningsgrondslagen en voorradenbeheer moeten vastleggen. Bij deze regeling zal het belang van doelmatige en evenwichtige wereld voorziening de leiding geven. Zoo zal de leiding van de internatio nale organen voor beheer van wereldvoorra den, voortgebracht in verscheidene gevallen door enkele landen, doch bestemd voor de be hoeftebevrediging van een groot aantal an dere landen niet kunnen liggen in handen van de producenten in de voorraadslanden. Ook de prijsbepaling bij aflevering van die voor raden zal niet kunnen liggen bij die produ centen of hun organen. De aangewezen inter nationale organen zullen in overleg met de nationale producentenorganen de verreke- ningsprijzen vaststellen op den grondslag, dat deze voor alle economische diensten, bij aanplant, cultuur, verzending, opslag, enz., enz. bewezen, een vergoeding waarborgen, die de instandhouding en voor zoover ver- eischt, de uitbreiding der cultuur verzekert. De aangewezen internationale organen zul len, eveneens in overleg met de nationale or ganen van het productieland regelend optre den ten opzichte van uitbreiding of inkrim ping van aanbouw. Uiteraard zal bij inkrim ping rekening zijn te houden met de gevolgen die daaruit voor bepaalde groepen in het productieland kunnen ontstaan. Zoowel ten opzichte der prijsbepaling als der voorradenregeling zullen echter de in ternationale organen als verantwoordelijk voor het gemeenschapsbelang der wereld voorziening in hoogste instantie moeten be slissen. Op de Auto-Tentoonstelling Berlijn zijn de meeste wagens voorzien van Continentalbanden. De banden die men overal vraagt. den. Bij het nagaan van de mogelijkheid tot uitbreiding óer productie moet men dit niet bezien uit een oogpunt van ondernemings- belang doch uit een oogpunt van evenwicht brenging tusschen productie en verbruik. Ook dient op den voorgrond te staan de ge leidelijke opheffing van de ontzaggelijke verspilling in de productie. Stelselmatige onderzoekingen in de Ver- eenigde Staten van Amerika in 1922 brach ten aan het licht, dat door ondoelmatige organisatie bij de confectie 48 bij de bouwnijverheid 34 in de schoenindustrie 23 en in de textielindustrie 25 minder geproduceerd werd dan met de beschikbare middelen bij goede bedrijfsorganisatie mo gelijk zou zijn geweest. Er is dan ook wel reden om aan te nemen, dat de productie en daarmede het koopkrachtig verbruiksvermo- gen kan worden opgevoerd. Spr. was van oordeel, *dat cp het punt van georganiseerde opvoering van productie en iproductie"°rmo- gen in een snel tempo Sovjet Ruslana een zeer merkwaardig voorbeeld geeft. Het is een feit, zoo vervolgde hij, dat thans economisch begeerlijke artikelen re-, gelmatig geproduceerd worden in streken, die voor die productie weinig geschikt zijn, of werken volgens methoden die zeer achter lijk zijn. Ook in dit opzicht kan ordening ge leidelijk verbetering brengen. Met eenige gerustheid kan worden beweerd, dat indien alle technische krachten, waarover de menschheid beschikt, doelmatig worden aan gewend een hoeveelheid goederen kan wor den verkregen drie maal zoo groot als de totale productie van thans. Spr. gaf dit na der aan en concludeerde, dat zich reeds thans mogelijkheden voordoen voor de or ganisatie der wereldproductie gericht op de algemeene behoeftebevrediging. In een plan, dat geschikt zou zijn om in alle landen enthousiastische actie voor de voorbereiding van internationale ordening der productie te wekken moeten alle reeds aanwijsbare mogelijkheden worden aange geven en aannemelijk worden gemaakt. Voorts zou het plan zich bezig moeten houden, met een ontleding van de reeds toe gepaste planmatigheid in de productie; plan matigheid onder leiding van ondernemers; de planmatigheid toegepast in Sovjet-Rus land; en ook met de beraamde of deels toe gepaste stelsels voor planmatige productie in andere landen. Ten slotte zou het plan in groote lijnen moeten nagaan, welke factoren in de huidi ge individualistische kapitalistische produc tie mede richting geven en aan de interna tionale en nationale actie ten aanzien van de eigendomswetgeving richting moeten geven. Na de lezing volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling, waarbij dr. Wibaut ver schillende vragen beantwoordde. Met een woord van dank en de mededee- ling dat 25 Januari de heer Bierema een lezing houdt sloot de voorzitter ten slotte de vergadering. Voor d? regeling van de arbeidsvoor waarden zal ,in samenwerking met nationa le organisaties, een internationaal orgaan moeten worden geschapen, waarbij ook het belang van doelmatige wereldvoorziening op den voorgrond zal moeten staan. De vak organisaties houden bij een zoodanige rege ling op strijdorganisaties te zijn. Zij worden dragers van de productieregeling. Bij een geordende productie gericht op maatschap- jjeliike behoeftebevrediging wordt de meest volledige toepassing van rationalisatie een maatschappelijk belang. Nadeelen van de toepassing van rationalisatie voor individu en dienen door de gemeenschap te worden vergoed. De internationale ordening der productie richt zich op behoeftebevrediging van alle volkeren, die met elkander een produrtiege meensrhao vormen. Er zal hij deze behoefte bevrediging worden gestreeft raar verhooging van levenspeil in verband met nationaal ver koopkracht, gebouwd op de productie van economisch begeerlijke goederen, geleidelijk opgevoerd wordt voor bepaalde bevolkings groepen, naarmate de af«tand tusschen de algemeene koopkracht in het eene land en in het ?naPre land al'engs k'einer wordt naar die mate vervallen ook de moeilijkheden in vrij goederenverkeer, die zich thans vee! al voordoen ten opzichte van landen met sterk uiteen'oopende levensstandaarden De voorbereiding en doorvoering van in ternationale ordening der productie zal ver- eischen ingrijpende wetgeving, met name ten opzichte vai, den bijzonderen eigendom van productiemidde'en in alle landen Om deze mogelijk te maken zal internationaal een volksovertuiging moeten worden gewekt ten onzichte van haar noodzakelijkheid en doorvoerbaarheid. Meer uitvoerig behandel de sor. hoe deze overtuiging gevormd moet worden. Vooral van statistische gegevens zal daarbij gebruik moeten worden ge maakt Verbruik«statistieken en overzichten van levensstandaarden moeten internati onaal worden opgeste'd. waarbij het inter nationaal arbeidsbureau belangrijke mede werking zal kunnen verleenen. Door de statistische gegevens zal het mogelijk zijn vast te stellen of met de in een land reecis aanwezige technische middelen de produc tie-capaciteit kan worden opgevoeid tot het peil van in dit opzicht vooraan staande lan- zij een indirecte exportpremie krijgen in den vorm van een slachtprenre. Op deze wijze kunnen zij schapenvleesch veel lager, tegen 4 en 6 frs. per K G. leveren", aldus de spr Deze catastrophale toestand dwingt tot drastische maatregelen, daar anders de Bel gische schapenhouders gedwongen zouden zijn het voorbeeld van de Deensche veehou ders te volgen, die naar men weet 18.000 stuks rundvee tot varkensvoer hebben moeten laten verwerken. Spr. bepleitte derhalve den invoer .van versch vlecsch van October tot Maart te ver bieden dan wel te contin?enteeren of slechts den invoer van levende schapen toe te staan of tenslotte de invoerrechten op schapen vleesch te verhoogen. INVOER VAN VLEESCH IN BELGIE NADER BEPERKT. De correspondent van het Hbld. te Brussel meldt: Naar aanleiding van de talrijke klachten uit alle kringen van het Belgische veehou- dersbedrijf en op grond van de dringende verzoeken, die den laatsten tijd in overstel pende mate tot hem werden gericht, heeft de minister van landbouw in België besloten de invoercontingenten voor alle soorten vleesch belangrijk te beperken. Het is nog niet bekend met welk percentage de contingenten verlaagd worden, maar in dezen voor onzen export zoo moeilijken tijd is iedere nieuwe vermindering van de uitvoer- gelegenheid, hoe klein die op zichzelf ook is, van groote beteekenis. INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL? De Friesche Mij. van Landbouw heeft het Kon. Ned. Landbouwcomité verzocht, om op zeer korten termijn dwingende maatregelen tot inkrimping van den Ned. rundveestapel te willen bevorderen, b.v. door een overheids- premie voor het slachten van koekalven. HET BELEID DER VARKENS CENTRALE. De Friesche Mij. van Landbouw heeft aan de Varkenscentrale antwoord verzocht op vragen i.z. het beleid der centrale; o.a. wordt verzocht een overzicht van de baten en lasten van het stabilisatiefonds, benevens volledige publicatie van het financieel beheer, zooa^s b.v. door het crisiszuivelfonds geschiedt. AANDRANG VAN BELGISCHE ZIJ^E OP VERBOD VAN INVOER SCHAPENVLEESCH. In de algemeene vergadering van den Bel gischen bond van fokkers en houders van schapen heeft volgens het Hbld. de voorzit ter, baron De Roest d'Alkemade, in sombere kleuren de benarde positie van de schapen fokkers en -houders in België gescfflldera Tal van kleine schapenhouders staan aan den rand van den ondergang. Zij kunnen hun schapen niet verkoopen, omdat de concurren tie van de ingevoerde Nederlandsche schapen te groot is De Nederlandsche schapen-exporteurs, die verreweg het grootste gedeelte van den Belgi schen invoer van geslachte schapen leveren, verkoopen schapenvleesch tegen iederen aan namelijken prijs. „De Nederlanders hebben de prijzen bedorven en ik heb vernomen dat BELGISCHE SLAGERS VRAGEN OM INVOER VAN LEVEND VEE. Niet alleen van de zijde der producenten wordt storm geloopen tegen den invoer van vleesch uit het buitenland^ ook onder het per soneel van het groote Brusselsche abbattoir te Kurechem-Anderlecht heerschte sterke animositeit tegen den buitenlandschen vleeschinvoer, daar door het invoeren van ge slacht vee tal van slachters werkloos zijn ge worden. Al sedert geruimen tijd maakt zich onder deze werkloozen groote verbittering tegen de Nederlandsche en andere vleeschimporteurs merkbaar en deze verbittering heeft zulke scherpe vormen aangenomen, dat het er naar uit ziet alsof relletjes op den duur onvermij delijk zullen zijn. Reeds hebben volgens het Hbld. de werk loozen gedreigd, de Nederlandsche vleesch- auto's aan te houden en het vleesch in de Senne, het riviertje dat dwars door Brussel stroomt, te zullen werpen. Ook onder de ondernemers gaan stemmen op voor een beperking van den invoer van vleesch. Men wil in stede daarvan levend vee invoe ren. Waarom, aldus redeneert men, mogen er wel varkens uit Luxemburg ingevoerd wor den en niet uit Nederland? Men moet nu ein delijk eens ophouden met het spook van mond- en klauwzeer! Belanghebbenden hebben zich tot den mi nister van landbouw, den heer Sap, gewend teneinde hem op den ernst van den toestand te wijzen. Zij hebben aangekondigd, dat zij binnen enkele dagen op vreedzame wijze in de straten van Brussel zullen demonstreeren. De burgemeester van Anderlecht heeft toe gezegd, dat hij de meening van de slachters aan den minister-president zal overbrengen WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in Dec. 1932: roode kool 631.100 K.O., gele kool 135 650 KG., Deensche witte kool 419.100 K.G., uien 145.850 K.G., nep 725 KG., bieten 18.475 K.G., Schotsche mui zen 112.650 K G., duken 41.400 K.G., gewo ne witte kool 9800 KG., peen 11.100 K.G., eigenheimers 2.200 K.G., blauwe aardappe len 925 K G., bloemkool 2.143 stuks. In Dec. 1931 waren deze cijfers: roode kool 476.750 K.G., gele kool 41.525 K.GDeensche witte kool 46.825 K.G., uien 136.275 K.G., nep 705 K.G., bieten 7.820 K.G., Schotsche muizen 0 KG., duken 0 K.G., gewone witte kool 21.020 K.G., peen 7.500 KG., eigenheimers 0 K.G., blauwe aardappelen 925 K.G., bloem kool 0 stuks. De omzet bedroeg in Dec. 1932 28.212.03 tegen 18.597.52 in Dec. 1931. De totale omzet in het jaar 1932 bedroeg 355.593.59 tegen 605.787 93 in 1931. Bij Apoth. en Drogisten. 27. üoii.iiielzak pakte zijn zaakjes bij elkaar en omdat het zoo vreeselijk warm was, besloot hij maar liever on der de bloote hemel in het bosch, in de buurt van Munsterdorp te gaan slapen. Hobbeltje vond het eerst wel jammer, maar toen zijn baas hem beloofde, dat hij zijn lekker hapje niet missen zou, legde hij er zich graag bij neer, 2o. Samen kochten ze nu eerst van alles in, zelfs een mooi nieuw pak en hoed, en ook klontjes suiker, waar Hob beltje zoo dol op was. Hij huppelde meer dan hij liep, vooral toen ze bij het bosch waren. Daar wipte Hobbeltje onder zijn tui? uit en rende over het gras.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6