'feauwdaal Hieuws Pluimveeteelt. JCunst en lüeteaschap Ome Jiolonim Jnqeicnden Stukken HEEMSKERK. UITGEEST. HEILOO. De afd. Heiloo van bovengenoemden bond hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering in café Admiraal. NOORDSCHARWOUDE. NIEUWE NIEDORP. BROEK OP LANGENDIJX. Winterwerk. Zorg voor de aanstaande broedperiode. Laat uw kippen op pullorum onderzoeken. H. W. KAAGMAN, secretaris. Dan had men deze maand nog een tamelijk onverteerbaar brok te verwerken, de bekoor- lijke juffrouw Mireille Lafarge neb ook we Chantaf noemende en dan voorgevende advo caat te zijn, moest voor het Tribunal Cor rectioneel verschijnen om zich voor een paar oplichterijtjes te verantwoorden. Nuhee Mireille Lafarge eenigen tijd geleden, gekleed in bef en toga en met een dik dossier onder den arm. geregeld het Palais de Just.ce te Nice bezocht en bij die gelegenheid veel in druk gemaakt op verschillende van haar zo genaamde mannelijke collega s. Groot dan ook de consternatie, toen op een £eéev oogenblik uitkwam, dat maitre Chantal m alleen een gewone oplichtster was, doch - vendien een priesteresse van de Godin Oer Liefde... Daar zat men nu met zijn ye™e,d hart en bezwaarde juridische geweten! Overat in den lande was men verbazend benieuwd, hoe men deze penitente zou aanvatten. Het Tribunal toonde de dubbele goeden smaak van haar eerstens een goede correctie toe te dienen, doch daarna zooveel toegeeflijkheid toe te passen als tegenover een schoone vrouw.in Zuidelijke landen nu eenmaal ge woonte is. Zoodat iedereen tevreden kon zijn. En alles eindigde „pour le mieux dans de meilleur des mondes .1 Maar nog een andere vrouwen-kwestie is hier aan de orde van den dag. Voor de deur Staat de herdenking van het feit, dat Cathé- rine Ségurana vierhonderd jaar geleden haar heldenfeit verricht heeft. Wie deze dame was? Wel, een soort „édition de Nice" van onze Kenau Simonsz Hasselaar. Van zessen klaar, haar op de tanden, geen kaas van de boterham latende eten en bovendien wasch- vrouw. Een vierhonderd jaar geleden hadden de Turken een hardnekkig beleg voor deze stad geslagen. Men verdedigde zich zooals dat brave en standvastige burgers past, maar het was boter aan de galg gesmeerd en men moest het met leede oogen zien komen, dat er een bres ontstond waarvoor één der ongeloovigen al zoowaar met een halve-maanvlag kwam aanloopen en die er pardoes bovenop plantte. Edoch, dat was niet naar den zin van Cathéri- ne Ségurana, de waschvrouw, die toevallig een waschklopper in de hand hebbend, daarmee den Turk van de vlag zoo een oplawabber op z ;n hoofd toebrengt, dat de man en zijn tro- p'née beiden tegelijk van een rots afstorten. De belegerden krijgen opnieuw moed, de krijgskans keert in hun voordeel en de bele geraar wordt smadelijk op de vlucht gepaagd. Zoo redde Cathérine Ségurana haar stad en deswegen wordt zij dan ook stevig als plaat selijke heldin vereerd. Maar helaas neemt dat het feit niet weg, dat zij door de eeuwen haar bijnaam „la maufacha", „de heilige" heeft moeten meesleepen. En hoe moet dat nu, wijl men van plan is de vierhonderdste her denking van haar heldenfeit te vieren? Welk rechtgeaard meisje, en hier zijn ze bijna zon der uitzondering bijzonder knap, zal bereid gevonden orden een erkend leelijke persoon lijkheid te incarneeren? Men doet nu alle moeite van de wereld om de pootige wasch- v.ouw een andere reputatie bij te brengen en haar een roep van groote schoonheid te ge ven. Enfin, voor en aleer men er de jonge dames hiervan heeft kunnen overtuigen houd ik mijn hart vast voor het welslagen van het feest In deze „salade russe" van groote en kleine zorgen; groote en kleine pretjes, dansen wij hier lustig het jaar-einde tegemoet. Welis waar grommelt het in Oost-Europa, doch de sinaasappelen hangen zoo verleidelijk tusschen hun spitse, groene blaadjes; de zee lokt nog tot zwemmen en de rozen en anjers wedijveren in overvloed met de mimosa en bougainvillea zoodat het leven een zoete, milde droom schijnt. Mocht er een wreed ontwaken vol gen, welnu de droom was schoon .1 ANNA BENAVENTE. Voor publieken verkoop van teelt- en bloembollengrond is hier nog altijd ondanks de misère in het tuinbouwbedrijf veel belang stelling. Zoo ook Donderdag, toen het goed van den heer C. Welboren Pz., dat in geen geval uit weelde verkocht werd, onder den hamei kwam De groote zaal van den heer P. v. d. Lem was geheel gevuld met belangstellenden. Huis en grond ter grootte van ruim 1 H A. en gelegen aan den Kleinen Houtweg No. 8 te Noorddorp, werden aangekocht door den heer J. Fatels aldaar voor de som van 7342 ■vat nog lang zoo min niet is. Verlaging van de pacht. De huurders van de landerijen van de fereeniging Sterfbos alhier hebben 25 terug ontvangen als tegemoetkoming in de slechte tijden. Nationale Bond „Het Mobilisatie- kruis De voorzitter, de heer J. Admiraal Nzn., opende, heette allen welkom en ging na wat het hoofdbestuur, bestuur en leden hebben gedaan om den bond groot te maken. Hij wees er op, dat we de doelstelling van den bond, het steunen van het wettig gezag, die nen na te komen, vooral in dezen tijd. Tevens benutte hij de gelegenheid om de leden en hunne huisgenooten Gods besten zegen tot te wenschen in 1933 (Applaus). Eenige ingekomen stukken werden behan deld. Dankbaar was het bestuur voor den moreelen en financieelen steun van het hoofd bestuur en gemeentebestuur. De heer Smits bracht het jaarverslag uit. Door de tijdsomstandigheden hebben we onze leden, die daarvoor in aanmerking kwamen, minder steun in natura kunnen geven. Niet temin was die steun nog 197.50. Zeer er kentelijk was men het hoofdbestuur dat voor 'n bijzonder zwaar getroffen gezin veel doet. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat de burgerij onze afdeeling een goed hart toe draagt. 't Ledental bedroeg 67. Dat de burge meester het eere-voorzitterschap bekleedt was een bewijs, dat het hoofd der gemeente onze vereeniging sympathiek gezind is. Daarna bracht hij verslag uit van de finan ciën der vereeniging. De ontvangsten waren 522.90, uitgaven 403.45, saldo 67.82, echter moesten nog rekeningen betaald wor den, zoodat we het jaar in gaan met een zoo goed als ledige kas. De her F. van Eist bracht verslag uit van den toestand der kas en men had alles in orde bevonden. De aftredende bestuursleden J. Admiraal Nzn. en C. Houtenbos werden herkozen. Daarna bracht de heer Smits verslag uit van de Algemeene Vergadering te Utrecht. De se cretaris merkte op, dat onze afdeeling te Utrecht als een der actiefste afdeelingen door het hoofdbestuur is geroemd. Een ver- eerende opdracht was, dat we zóó het ver trouwen genoten, dat we mandaat kregen om afdeelingen op te richten. Bij punt mededeelingen, zeide de secreta ris, dat zij die als mobilisatie-slachtoffer door de regeering zijn afgewezen, wel weer een poging kunnen wagen. Spr. was bereid de behulpzame hand te bieden. Op een vraag, zeide de secretaris, dat dit ook geldt voor personen buiten de gemeente, mits zij lid zijn of worden, dit geldt ook voor ver spreide leden, die buiten ons gebied wonen. De vergadering bracht dank aan 't gem.-be stuur voor de toegekende subsidie over 1933. Bij de rondvraag vroeg de heer van Lieshout (voorz. van den Bouwvakarbeidersb. „St. Jo- zeph") of het bestuur niet buiten zijn boekje was gegaan, toen het zich met den bisschop van Haarlem en het gemeentebestuur in ver binding stelde, inzake werk voor hunne lé den. De voorzitter antwoordde ontkennend. Als uw organisatie in gebreke blijft, behoeven wij niet te wachten De secretaris gaf een uitvoerige uiteenzet ting over deze zaak. Wij voerden uit een ver zoek van de leden die in uw vereeniging geen gehoor vonden, bovendien geeft art. 3 der Statuten ons de volle vrijheid. Bij de daarop gevolgde discussie werden de partijen 't eens, voortaan zal men overleg plegen. De heer Rood vroeg wanneer de heer ten Bruggencate zijn serie lichtbeelden vervolgt. Het bestuur zal met hem in overleg treden. Aan het einde der vergadering werden vriendelijke woorden geuit aan voorzitter en secretaris en werd hun een stoffelijk blijk van belangstelling aangeboden. Beide functionna- rissen waren aangenaam verrast. Daarna sluiting. Als een bewijs van den groei der ge meente zij gemeld, dat in 1932 de huizen bouw dien van 1931 nog overtrof. In totaal zijn 100 bouwvergunningen uitgereikt en 82 huizen voltooid. De heer N. Ursem herdenkt Woensdag a.s. zijn 40-jarig jubileum als koorzanger en 25 jaar secretaris van dat college. Dit zeld zaam jubileum zal Woensdagmorgen in de kerk worden herdacht. Tevens is voor een verrassing gezorgd. De gemeente telde op 1 Jan. 1932 2016 zielen, 1017 mannen en 999 vrouwen. Ingeko men 35 m. en 51 vr. Geboren 23 m. en 21 vr. Vermeerdering 58 m. en 72 vr. Overleden 11 m. en 6 vr. Vermindering 55 m. en 58 vr. De bevolking is dus vermeerderd met 5855 is 3 m. en 72—58 is 14 vr. De gemeente telde op 1 Jan. 1933 1020 m. en 1013 vr., tezamen 2033 zielen. Het aantal gesloten huwelijken bedraagt 12. Loop der bevolking in 1932. Aantal inwoners op 31 December 1931: 903 m., 830 vr. totaal 1733 Geboren 21 nf 15 vr .totaal 36, inge komen personen 75 m78 vr., totaal 153, totale vermeerdering 96 m 93 vr. 189 Overleden 13 m. en 14 vrtotaal 27, vertrokken personen 82 m. en 77 vr., to taal 159 totale vermindering 95 m. en 91 vi 186 Aantal inwoners op 31 December 1932 904 m. en 832 vr., totaal 1736. Aantal gesloten huwelijken 11. Vrijdag kwam de A.-R. Staten Kies kring Centrale „Den Helder" in een der lokalen van de Chr. School in jaarvergade ring bijeen. De heeren A. Lever en S. Steensma wer den in het bestnur herkozen. Evenzoo voor het prov. comité, de heer Steensma. Besloten werd inplaats van 20 dit jaar 10 cent contributie per lid te heffen. Betreffende een voorstel van het bestuur om een nieuw artikel 6 toe te voegen het welk luidt: „Indien het Centraal-Comité van A.-R. Kiesvereenigingen een Centrale-Con vent samen roept, schrijft het bestuur van de Staten-Kieskring-Centrale tijdig een ver gadering uit ter bespreking van de agenda van het „Centrale-Convent", werd besloten de afgevaardigden hierin vrij mandaat te geven. Besloten werd krachtens het aantal leden der aangesloten K. K. en S. K., drie afge vaardigden te kiezen voor het Centrale-Con vent. Terwijl de afgevaardigde voor de te behandelen agenda vrij mandaat krijgen. Hierna werd het woord gegeven aan het lid der Ged. Staten in Noordholland Mr. A. Bruch met het onderwerp: „Ook in cri sistijd anti-revolutionnair". Spr. wees er op dat de crisis welke schier in elke tak van bedrijf heerscht, eenerzijds de welvaartsbronnen doet verminderen, ter wijl andererzijds steeds meer en meer wordt geroepen om steun uit de publieke kas; de toenemende werkloosheid en verschillende noodlijdende bedrijven nopen daartoe. De algemeene toestand wijst erop dat voorloopig geen verbetering is in te zien en al zou dit jaar dat het geval zijn, dan zou het s lands financiën eerst later ten goede komen. Dr. Coliin die reeds voor de millioenen- nota verscheen, voorspelde dat er een tekort van 150 millioen op de begrooting zou zijn, wees er dan ook op dat naar een lager le venspeil gestreefd moet worden. Spr. wees er op dat twee wegen open staan om tot een sluitende begrooting te ge raken en wel de eerste nieuwe bronnen van inkomen. Niet zooals de heer Oudegeest wist op te brengen in theorie, daar denkbeeldige schatten niet te verkrijgen zijn. Ook een hef fing ineens aangegeven door den heer Al- barda is een onmogelijkheid en zou met zich brengen verarming van bedrijfskapitaal, als gevolg daarvan gedeeltelijke stopzetting der bedrijven en toename werkloosheid. In een tijd van laagconjunctuur zou een heffing in eens het tegenovergestelde uitwerken van wat zij bedoelt. Verhooging der inkomstenbelasting achtte spr. ook niet gewenscht, daar dit met zich zou brengen een verplaatsing naar het bui tenland van diegenen welke daarvoor in aan merking komen. Bezuinigen is de weg waarlangs nog veel bereikt kan worden. Inflatie achtte spr. een groot gevaar, het welk geen voordeel zal brengen. Wanneer eenmaal die weg is ingeslagen, dan kan men niet spoedig meer terug, terwijl infla tie demoraliseerend werkt voor land en volk De mindere man heeft er het ergst van te lijden. De a.-r. partij heeft in haar verkiezings manifest ook het standpunt ingenomen,,van bezuinigen; zij wil geen demagogie, de wer kelijkheid moet onder de oogen gezien wor den en in de afgeloopen zittingsjaren der Kamer heeft de a.-r. fractie bewezen te zijn vertegenwoordigers van een Nationale par tij, die de nationale belangen van ons volk verdedigt en niet wegvlucht voor de verant woordelijkheid. Ook het standpunt ten aan zien van de werkloosheid wordt niet ondui delijk uiteengezet. Wat dr. Colijn ten aan zien daarvan in de Kamer heeft gezegd is overbekend, waarvoor hem hulde werd ge bracht. Ten aanzien van den steun aan noodlij lende bedrijven w.o. ook de land- en tuin bouw. betoogde spr. dat dit de grondslagen van ons nationaal bestaan betreft, niet als personen, geen persoonlijke steun maar wel steun aan die bedrijven om ze staande te houden, opdat ze niet verloren gaan en de natie verarme. Spr. wees verder op de moeilijke tijden, waarin veel wordt gevraagd van ons zede lijk weerstandsvermogen. Zware eischen worden daaraan gesteld in tijden van finan- cieele zwarigheid, dit ook werkt mee tot ver woesting van gezag en gezin. Verderfelijk werkt daartoe mede een boek als dat van Dr. Wibaut en echtgenoote. Daar schuilt een groot gevaar in. Het gezin blijve gaaf en ongeschonden. Maar ook het gezag moet gehandhaafd. Ook op de straten waar allerlei demonstraties uiting geven van den drang om het gezag te miskennen, ja zoo mogelijk omver te werpen. De plaats waar het volk gehoord wordt, is niet vol doende meer, langs minder parlementairen weg tracht men te bereiken wat men beoogt. De a.-r. partij heeft geen verkiezingsleu zen die inslaan bij het volk, zij is conse quent, wil de werkelijkheid onder de oogen zien en de landsbelangen dienen. De moge lijkheid bestaat dat er met de a.s. verkie zingen verliezen te boeken zullen zijn, maar de „Kroon der eere" zal ons ontnomen wor den. Met Gods hulp, dubbel te werken, eer lijk en oprecht te zijn en zijn plicht te doen is de taak van ieder a.-r. Hierop volgde een aangename gedachten- wisseling, waarna de heer Bruch de verga dering sloot met dankgebed. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. We hadden het eenigen tijd geleden over de drinkwatervoorziening en ik heb aanbevolen de drinkemmer te plaatsen op een tafeltje, zoodat het water niet vervuild wordt. Een verder voordeel van deze methode is dat de bodem rond om de drinkemmer droog blijft en niet in een moddermassa verandert. Verder is met eenige handigheid de emmer wel zoodanig aan te brengen dat men er 's winters een electrische verwarming of een petroleumbrandertje onder kan aanbrengen Daardoor voorkomt men dat het water bevriest. Een nadeel van den open drinkemmer is dat er nog al stof in kan vallen, dat kippen er hun or.lasting in kunnen doen en dat de en mer steeds flink bijgevuld moet worden Wil men zich dus beter inrichten dan kan men drinkemmers nemen die omgekeerd op een soort schotel gezet worden en die dan beschut zijn voor stof en tot het laatst toe leeg gedronken kunnen worden. Een doel matige drinkemmer van dat soort zag ik op de tentoonstelling van Ornitho- philia te Utrecht. Ze waren bovendien zwaar gegalvaniseerd en voldeden mij om zoo te zien uitstekend. Er zijn pluimveehouders die uit angst voor ziekten steeds het drinkwater met een of ander ontsmettingsmiddel vcor- zien. Dit lijkt mij overbodig en duur. Vaak is het middel totaal waardeloos. Neem b v. de veel gebruikte kaliumper- manganaat, een paars poeder, dat in water een prachtig roode kleu geeft. Dit werkt sterk ontsmettend zoolang er geen organische stoffen in het water zitten. Zet echter een emmer met water in een kippenhok en het water bevat zeer spoedig veel organische stof, zoodat dr permanganaat uitgewerkt raakt. Nneuwe middelen zijn o.a chinisol, xeperol en sulfoliquid, doch allen heb ben het bezwaar nog al duur te zijn bij lang gebruik. Voordeeliger en beter is het dus de door mij aangegeven metho de te volgen, te zorgen voor uit rste reinheid en in tijden van ziekten kan men dan tijdelijk het water ontsmetten. Op het gebied van voerbakken «sordt er minder gezondigd. Er zijn vele no- dellen z.g. automatische voerbakken in den handel. De makkelijkste is naar mijn meening het z.g. Amerikaansche model, waart)ij een langwerpige houten trog van boven tegen het Inspringen der kippen beschermd wordt dooreen dra .- bare stok, die in de lengterichting mid den boven den bak bevestigd is Wil nu een kip boven op den bak gaan zitten dan draait de stok direct rond en de kip tuimelt er af. Deze zeer goedkoope en handige voertrog moet ook weer een veertig centimeter boven den vloed ge steld worden, liefst ook weer op een soort langwerpige tafel. Hij neemt dan geen vloerruimte in beslag en er wordt niet zoo gemakkelijk vuil in gekrabd Uit een oogpunt van zindelijkheid is het aan te bevelen ook het graan uit zulke bakken te voeren, omdat bij be smettelijke ziekten het graan in het strooisel spoedig besmet raakt. Gezonde kippen zullen er echter niet veel last van hebben en ik ben er heelemaal niet voor de kippen al te angstvallig kunst matig van alles wat maar op smetstof lijkt, vrij te willen houden. Een flinke gezonde kip kan heel wat verdragen en went daardoor ook aan een licht besmet ting Dieren die angstvallig vertroeteld worden vallen veel gauwer als slachtof fer van allerlei besmettingen. Wie zorgt voor een frisch licht hok, droge vloerbe dekking, eenvoudige doch doelmatige drink- en voerbakken, behoeft niet zoo erg bang te zijn voor allerlei smetstof fen. Een zaak van belang is natuurlijk het voer, vooral als men de kippen steeds binnen houdt en ze bovendien 's morgens of 's avonds nog electrisch licht geeft, zoodat ze langer blijven rondscharrelen. Onder deze omstandig heden zullen kippen wel meer leggen dan zonder verlichting, maar de dieren putten zich ook sneller uit en als men dan niet oppast vallen ze in den rui en is het met leggen gedaan. Door de die ren van tijd tot tijd eens in de hand te nemen is het gemakkelijk na te gaan of ze te licht worden. Geef ze in zoo'n geval rijkelijk graan. Wil men in het voorjaar gaan broeden van de hennen, dan moet men er reeds op gaan rekenen en niet te veel eieren meer willen hebben. De kippen moeten vanaf eind December gelegenheid krij gen allerlei reservestoffen die door een flinke leg uitgeput zijn geraakt, te gaan opzamelen in haar lichaam en wie dan niet over groenvoer beschikt doet het best ongeveer 1Yt goede levertraan en 1 gedroogde, onuitgetrokken gist in het voer te gaan mengen. Hierdoor komen de dieren weer meer op krachten en dit zal de broedresultaten ten goede komen. Wie in het voorjaar geen verdriet wil hebben moet thans zijn kippen op pul lorum laten onderzoeken. Zijn alle tip pen geheel vrij van besmetting dan is dat prachtig, is het percentage dat rea geert hooger dan twee dan raad ik U sterk aan in Januari alle kippen weer te laten onderzoeken en weer alle? wat reageert op te ruimen. Zoo'n herhaa'd onderzoek kost natuurlijk geld, maar daardor stijgt ook de zekerheid dat uw kuikens goed zullen opgroeien en dat is toch ook heel wat waard Dr TF HENNEPE. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN NOORD-LIMBURG. Arbeiders, werkzaam bij den wegenaan leg in werkverschaffing, onder leiding van het Staatsboschbeheer, onder Afferden (Noord-Limburg), hebben een nog geheel gave urn gevonden van zeldzame grootte, gevuld met beenderen. De urn is uit den tijd van ca. 200 jaar v. C. Men heeft haar opgezonden naar het rijksmuseum van oud heden te Leiden. Verschillende urnen, die alle op 1 Meter diepte werden aangetroffen, zijn stukgestooten. Ook heeft men ter plaat se een kerkhof, vermoedelijk uit den tijd van de Romeinen, ontdekt. DE PEST OP JAVA. December was een recordmaand. Naar Aneta aan het Hbld. meldt, was het aantal pestgevallen in de gemeente Ban- doeng over het afgeloopen jaar 269 tegen 85 in 1931. In het regentschap Bandoeng bedroegen die cijfers respectievelijk 1811 en 494, en in het regentschap Soemedang 91 en 52. De maand December 1932 was voor het regent schap Bandoeng een recordmaand Er de den zich aldaar toen 443 gevallen van pest voor. NIEUWE NIEDORP. December. Geboren: Willem Pieter, z. v. Pieter Mantel en Grietje Heggelaar. Dirk, z. v Arie Grin en Antje Borst. Hennie, d v. Harm Boer en Trientje Hagting. Johannes Petrus, z. v. Cornelis Koomen en Elisabetb Maria Verberne. Getrouwd: Leendert Jan van der Zee te Weesp en Aukje Stuiver. O ver 1 eden: Jan Wiers, 82 j., wed. van Jannetje Slik (overl. te Winkel). Teetje Eecen, 77 j., echtg. van Hark Schoorl. 'Buiten veraniwoo'delukheid van at RedacVe. De opname ui at rubriekb^wi/st geenszins dat de redactie er mede instemt). DE CONTRACTEN DER GEMEENTE LIJKE RADIODISTRIBUTIE. De besturen der afdeeling Alkmaar van K. R. O. en V. A. R. A. verzoeken Uw geachte redactie, onderstaande regelen m Uw blad te willen opnemen, waarvoor zij U bij voorbaat beleefd dank zeggen. Sinds enkele dagen komen bij de plaatselijke afdeelingen der omroepor ganisaties geregeld vragen en klachten binnen, betreffende de ter teekening aan geboden contracten der gemeentelijke radio-distributie. Ten einde opheldering te verkrijgen over enkele der meest aangevallen arti kelen uit dit contract, hebben de geza menlijke besturen een onderhoud gehad met deD Wethouder en den Directeur der Lichtbedrijven. Als gevolg van deze besprekingen zijn deze besturen gemachtigd, de volgende nadere verklaring dezer artikelen te publiceeren. 1 De eerst geopperde moeilijkheid was, dat de aanvrager moet verklaren zich te onderwerpen aan de bepalingen, zooals deze door den Raad zijn vastge speld, of later zullen worden gewijzigd of aangevuld. Opgemerkt werd, dat een dergelijke bepaling altijd en overal in contracten voorkomt o a. in de contracten der Ge meentelijke Radio-distributie te Amers foort, Arnhem, Groningen, Dordrecht en 's-Hertogenbosch, ook, b v. in contracten jaren geleden tusschen de lichtbedrijven alhier en grootverbruikers van gas tn electriciteit gesloten. De bedoeling van deze bepaling is enkel, om bij kleine wijzigingen, b v uit breiding van het mimumum tariefsge- bied, niet genoodzaakt te zijn, nieuwa contracten te verschaffen, met al de kosten van dien. Voor eenigen vrees, dat binnen afzien- baren tijd belangrijke bepalingen, b v. over den abonnementsprijs, gewijzigd zullen vvorden, is geen enkele grond aanwezig. Immers kan redelijkerwijze niet verwacht worden, dat de Raad, be staande uit vertegenwoordigers en ver* trouwensmannen der geheele burgerij, een dergelijke onbillijkheid zou aan vaar den. Bovendien, na een jaar is men volko men vrij, om ieder oogenblik het con tract te beëindigen, wanneer de Raad onverhoopt minder gunstige bepalingen, mocht vaststellen. 2 Onbevredigend werd ook geacht de bepaling in art. 5, al. 5, waarin wordt gezegd, dat de risisco van eventueele be schadiging bij den aanleg is voor den aanvrager. Verklaard werd, dat deze bepaling al leen slaat op zeer bijzondere gevallen, wanneer bv belangrijk kunstwerk ge vaar loopt beschadigd te worden. Vooraf wordt dan de betrokkene hiervan in kennis gesteld, waarna hij zelf kan be slissen, of het werk al dan niet moet worden uitgevoerd. In normale gevallen draagt het be drijf de risico van beschadiging. Voor wie(n) in dit opzicht nog wantrouwend is, kan dienen, dat het bedrijf bereid is, dit desnoods schriftelijk te bevestigen. 3. Veel bezwaren waren er tegen ar tikel 17, al. 7 en 8. Hierin staat, dat de aanvrager zich verbindt, tenminste 12 achtereenvolgende maandelijksche ter mijnen te betalen en dat bij niet voldoe ning van een dezer termiinen de restee- rende dadelijk opvorderbaar zijn Uitvoerig werd uiteenegezet, waarom dit artikel noodzakelijk is. In het bedrijf wordt ongeveer 360.000 gemeentegeld gestoken. Per aangeslotene is dit ge middeld 90. Alleen de huiso.ansluiting kost pl m. 20. Het zou toch niet "er- antwoord „ijn, wanneer het bedrijf deze kosten moest maken, voor iemand, die b v. maar een paar maanden abonné werd. Er moet bij een dergelijken opzet toch eenige bedrijfszekerheid zijn. Strikt genomen zou men, wilde de gemeente be hoorlijk gedekt zijn, zich moeten verbin den voor enkele jaren. Inziende, dat dit te bezwaarlijk was, heeft de Raad den termijn waarvoor men zich verbindt, gesteld op 1 jaar. Dan is er tenminste 25 aan abonnementsgeld, als tegemoet koming in de gemaakte kosten, ontvan gen. Overigens behoeft ook hier geen vrees te zijn voor moeilijkheden. In het ver volg van dit artikel staat, dat bij ver huizing, of in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van de directie, de over eenkomst als vervallen beschouwd kan worden Welnu, we kunnen uitdrukke lijk verklaren, dat tot deze bijzondere geva?len zullen gerekend worden oa. gedwongen werkloosheid en ernstige ziekte. 4 Wat het zooveel besproken artikel 22 betreft, dat de mogelijkheid opent, om bij wanbetaling van het radio-a" on- nement, óók gas en electriciteit af te snijcen, kan opgemerkt worden, dat dit slechts bedoelt te zijn een stok achter de deur voor absoluut kwaadwilligen De ervaring heeft al geleerd, dat dit middel in gewone gevallen van betalings-achter- stand niet wordt toegepast. 5. Onbillijk lijkt het ook, dat een niet- abonné, die een huis betrekt waar reeds een installatie ligt, toch de aanlegkosten ad 17.50 moet betalen. Dit is, naar men ona verklaarde, een gevolg van het feit, aat de abonr die het huis verliet, in zijn nieuwe woning gi atis aangesloten wordt. Zóó alleen kan consequent doorgevoerd worden het beginsel: iedere nieuwe abonné betaalt éénmaal de aansluitkosten, niet meer, maar ook niet minder. Ten slotte zij opgemerkt, dat in du- bieuse gevallen beroep open staat op B. en W. en in de hoogste instantie op den Directeur-Generaal van P. T. T. Na deze geruststellende verklaringen meenen de besturen van de afdeeling Alkmaar van KRO. en VARA. haar leden die radio-distributie wenschen te kunnen adviseeren, de aangeboden con tracten te teekenen. Mochten zich tóch moeilijkheden voor doen, dan is de directie van het bedrijf gaarne bereid deze te bespreken en zoo mogelijk op te lossen. In ernstige gevallen roepe men de tus- - nenkomst in van het bestuur zijner omroep vereeniging. Voor het bestuur der afd. Alk maar van de K R O. JOS. VERMEULEN, voorzitter. P K VAN DOORNIK, secretaris- Voor het bestuur van de 8.i& Alkmaar van de V A R A. G. FISSCHER, voorzitter.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8