Alkmaarsclte Courant. Jhxdiomeiuiis JlecfUszoAm euiilelo De gevolgen van een operatie. £xmd= en Jmh&quw Honderd vijf en dertigste Jaargang. DIHSDAG tO JANUARI (Waadt vervolgd), Ko" 8 1933 Woensdag 11 Januari, Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8_ Gramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- oen wijding. 10.15 Voor Arb in de Continu bedrijven: Lezing. Concert door de Noten krakers o.l.v. D. Wins en voordracht A. Bouwmeester. 12.— VARA-kleinorkest o.l.v. p Duchant en gramofoonplaten. 1 45 Zen derverzorging. 2— Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 „De Flierefluiters" olv Hugo de Groot en gramofoonplaten 630 R V.U. 7 Lezing Jan Oudegeest. 7.20 Muzikale causerie. 7.55 Herhaling SOS-be- richten. 8.— P D anz'- vakbeweging. 8 29 Vaz Dias. 8.30 Berlinsch Philh. orkest ol.v E Jochum m. m. v. G. Kulenkampf, viool. p.40 „Het verraad der intellectueelen", hoor- spel van B. van Deilen. VARA-tooneel o.l.v. van Cappellen. 10.40 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.40—12.Gramofoonp! Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8 Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gra mofoonplaten. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.12.— Orgelcon cert 12.15 Trio v. d. Horst m. m v J. van Ginkel, clarinet. 2.Landbouwuurtje. 2 45 Pauze. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Woudenbergs kinderkoor „De Zangklasse" o 1 v. J. Hors meier. Aan den vleugel: mevr. M. van Lun- teren. 5.Kinderuur 6 Gramofoonpl. 6.15 Causerie door A. Stapelkamp 6.30 Cur sus Engelsch voor beginners. 7 Afge staan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8. Haarl. Orkestvereeniging o.l.v. F. Schuur man m. m. v. Hanny Scheffelaar Klots, viool. 9.9.30 Causerie door N. Schenkman 9.3010.30 Vervolg concert. Ca. 10.— Vaz Dias. 10 30—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten 11.0512 20 Le zing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 105 Leonardo Kemp's orkest. 2.20 Gramofoon muziek. 3.20 Pianorecital door E. Lush. 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir _Dan Godfrey m. m. v. E. Joyce, piano. 5 05 Or gelspel Reg. Dixon. 5 35 Kinderuur 6.20 Berichten 6 50 Schubert-liederen door J. Armstrong, tenor en L. Zaehner, sopraan. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Bach- concert uit de Queens Hall door het BBC- Symphonie-orkest en solisten, o.a. Jo Vincent, sopraan o.l.v. Sir Henry Wood 10.Ber en muzikale causerie. 10.35 Leslie Bridge- waters kwintet. 11.20—12.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert. 1.25 Concert door het Omroeporkest. 7.40 Concert door het Omroeporkest. 8.20 Symphonieconcert O l.v. E. Bigot. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Con cert uit Rest. „Wivex'1.201.50 Gramo foonplaten. 3.20—5.— Omroeporkest o.l.v. Reesen m. m. v. I. Christrup, piano. 7 05 Radio-tooneel. 7.230 Kamermuziek, 2 hobo's, fagot en piano. 8.20—1.20 Dansmuziek voor de jeugd. Langenberg, 473 M. 6-25 en 10.40 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert o.l.v. Görlich, m m. v. drie fluiten. 12.20 Concert o l.v Eysoldt. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Con cert o.l.v. Wolf. 7-20 „Das Hollandweib chen", operette van Kalman. Muzikale lei ding: Kühn. Regie: Anheisser. Koorleider Maier. 9.50 Blaasconcert uit Londen. 10.20 Reportage van de Zesdaagsche te Dortmund 10.40—11.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.20 Opera-uitzending. In de pauze: Causerie. Na afloop berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30—2.20 Concert uit Antwerpen. 5.20 Oude muziek door het Brus- gelsch Trio. 6.20 Radio-tooneel. 6.35 Piano recital. 8.20 Omroeporkest m. m v. vocale soliste o.l.v. Walpot. 8.35 „La symphonie du monde" uitzending m. m. v. solisten. 9.20 Vervolg concert. 10.3011.20 Gramofoonpl .338 M.: 12 20 Concert uit Antwerpen. 1.30 •—2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Willie Lewis en zijn orkest. 8.20 „De Pinkster- nacht", lyrische herfst-fantasie in 2 actes Tekst: M. Sabbe. Muziek: O. Rools. Om roeporkest en koor o.l.v. A. Meulemans 10.30—11.20 Max Alexys' orkest. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert door orkest o.l.v. Dr. E. Nick. 7.50 „Erdachte Gespra- che" 8.30 Concert door orkest o.l.v. E. Jo chum m. m. v. G. Kulenkampff, viool. 9.40 Berichten en hierna tot 1120 programma van Langenberg. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Maandag 9 Januari. EEN ANONIEME LASTERAAR. Aan een niet-alledaagsch voorkomend mis drijf had de niet-verschenen Jacob T. te Den Oever (Wieringen) zich schuldig gemaakt. Hij had namelijk de vrijpostigheid genomen bij den brigadier der rijksveldwachter een met X X geteekende brief te zenden, waar in hij den scheepshandelaar en zeilmaker H v. Kalsbeek te Den Oever, ook zakendrijvende als scheepstagrijn te Den Helder, beschuldig de van diefstal van touwwerk ten nadeele van zekeren Musch, terwijl hij tevens memo reerde, dat de nachtwaker J. Lont te Wierin gen er ook meer van wist, zoodat hij niet ge waarschuwd moest worden. Deze laster- brief was geheel uit de lucht gegrepen en het onderzoek ten huize van den heer van Kals beek leverde dan ook niets bezwarends op Het bleek na onderzoek dat Jacob T., de schrijver was en hij erkende dan ook, uit con currentiezucht te hebben gehandeld. Hem werd thans ten laste gelegd het doen van een lasterlijke aanklacht en de politierechter ver oordeelde hem tot 2 maanden gevangenis straf. EEN ACHTBAAR ECHTPAAR GEMOLESTEERD. De 29-jarige landbouwer Jan B. had vol gens de dagvaarding in den nacht van 23 op 24 October te Oostwoud, gem. Midwoud. zoowel den caféhouder C. Kromheer als diens echtgenoote mej. G. Liets mishandeld De heer Kromheer kreeg een duchtige repri mande, omdat zijn echtgenoote die het café moest bedienen, niet als getuige was ver schenen. Tegen haar zal een strafvervolging worden ingesteld. Op den bewusten avond had Maloitz een telepathische voorstelling gegeven en toonde het niet zeer telepathisch aangelegde publiek zich zeer onrustig, zoodat de caféhouder de seance beëindigde en het licht uitdraaide Verdachte Jan B. was een der belhamels, maar hield zich thans meesterlijk van den domme, doch viel ten slotte gedeeltelijk door de mand. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vonnis 10 boete of 10 dagen. DE MISHANDELDE. ZELF OP HET ZONDAARSBANKJE. Na den hierboven gereleveerden storm een glas water, nam plaats op de bank de boeteling, de caféhouder C. K. uit Midwoud, en promoveerde cum laude Jan Dekker, de verdachte uit de vorige zaak, tot getuige. Laatstgemelde heer zou dan gedurende het telepathische caférelletje door den caféhouder met een biljartbal zijn geslagen. In verband met het gebruik van deze nieuwe objecten bij vechtpartijtjes in café's, overweegt de po litierechter het toepassen van een speciaal tarief. Als gevolg van de bewerking met den biljartbal had de heer Bakker een respecta bele bult op het hoofd gekregen. De heer Kr. beweerde uit zelfverdediging te hebben ge handeld, maar werd door den politierechter vermaand zijn waardigheid te allen tijde hoog te houden en het herstellen der orde aan de politie over te laten. Gevorderd werd voor dit maal 35 boete of 35 dagen hechtenis, hoewel de officier voornemens is biljartballen in te deelen bij bierglazen, fles- schen en knipmessen en gevangenisstraf te vorderen. Uitspraak met toepassing der zelf de restrictie J 25 boete of 25 dagen. EEN LASTIGE KLANT. De niet-verschenen heer Hedde B., die te Kolhorn in de verloflocaliteit van de wed. Jonker in den nacht van 16 op 17 October de peultjes duchtig opschepte en deswege door de ontboden gemeente- en rijkspolitie was aangegrepen om hem in de buitenlucht te brengen, verzette zich hevig tegen die kunst bewerking door rukken en trappen. Verdach te werd veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen. Overeenkomstig eisch. NOG MEER LAWAAI IN HET LAND VAN BARSINGERHORN. De arbeider Simon B., behoorlijk present, stond terecht naar aanleiding van het feit, dat hij in den avond van 16 Oct. op het te Kolhorn bij de wed. Jonker gegeven bal een mede-bezoeker, genaamd W. Blommaert, zou hebben mishandeld, 't Scheen echter dat hier 'n mystificatie had plaats gegrepen en daar om werd zonder veel vier en vijven, staande de vergadering, de verdachte vrijgesproken. HET HIELD NOG MAAR NIET OP. Ook de 19-jarige Kolhorner Pieter M. compareerde als verdachte om dat hij in den rumoerigen 16 Octobernacht zich flink had geweerd in het café van de wed. Jonker, door den veldwachter, die de handen vol had met de uitwerping van Hedde B. (zie een lastige klant) met een stoel tegen den rug te smijten. Volgens verdachte had hij het eenter gemunt op Willem Blommaert, die hij als Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 16 Aldus redeneerde Kees Bender; ieder rede- Beert naardat hij verstand heeft, zegt men wel; maar eigenlijk redeneert iedereen meer overeenkomstig zijn gevóél; en dus redeneerde Kees Bender zóó. En handelde dienovereen komstig; huurde den volgenden morgen een groote auto met chauffeur in het naburige dorp en reed daarmee naar Den Haag. Zoo ver meed hij gebruik te maken van het spoor; dat was ook overeenkomstig één van zijn ietwat anarchistische neigingen, die hem een tegenzin hadden gegeven tegen groote overheidsbedrij ven; mekanieke organisaties; hij hield niet van mekaniek. En wat hij van schilderijen vervoer per spoor had gezien, had dezen te genzin niet verminderd. Kees Bender vertrok dus op een zonnigen Meidag in de vroegste vroegte van zijn Drent- •cLe hei, en reed in een gematigde vaart over den grooten straatweg van Napoleon. Na eenige pleisteringen onderweg, kwam men te gen vieren in Den Haag, en reed direct naar Pulchri Studio, waar de tentoonstelling ge. houden zou worden, tot welke hij de eerste en gezien hoeveelheid en waarde va* zij* werk, zijnde een Zeeuw, niet best kon uitstaan. Ka per was echter zoo vrij die intentie in twijfel te trekken. Eisch 20 boete of 20 dagen ter beteugeling van het overdadige cigaretten rooken, concludeerde de officier. Vonnis 30 boete of 30 dagen. Hetzelfde recept maar grooter dosis! EEN ONRIDDERLIJKE DAAD. De heer Willem BI., 'n 23jarige bleeker te Broek oo Langend ijk, stoffeerde het verdach tenbankje op grond van de omstandigheid, dat hij op 22 October te Zuidscharwoude zijn buurvrouw, mej. Wilhelmina Berger, ge huwd met den heer Willem van Zoonen, een klap in 't gelaat had gegeven. Gezegde juf frouw werd door verdachte, die met zijn vader in deb uurt wandelde, eerst in den rug geduwd en ontving daarna van hem een klap in 't gelaat. Volgens het verslag van den blee ker had hij, nadat juffr. van Zoonen hem den weg had versperd en hij haar tot doorloopen had aangemaand, een klap in 't gelaat gekre gen en in drift eveneens een slag toegebracht Hem werden deswege toegedacht om hem wat meer eerbied voor het zwakke geslacht in te stampen 20 boete of 20 dagen. OVERMATIGE KRACHTVERSPILLING. Een te Koedijk resideerende winkelier, de heer Pieter K.. varieerde heden zijn min of meer eentonig bestaan door te verschijnen voo den politierechter,, omdat hij op Zater dag 22 October den getuige L. A. J. C. Rol- laer niet aanwezig, die hem een onwelkome rekening presenteerde en geld verlangde, een klap in 't gezicht had gegeven er. hem boven dien ook nog in een haag had geduwd. Onze politierechter, die vermoedelijk geen aandee- len heeft in Wrigh'ey's kauwgom fabriek, verzocht den verdachte het door hem ijverig beknabbelde fabricaat uit den mond te verwij deren. Vervolgens werd hij na de gebruike lijke ceremoniën veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen. De officier beklaagde diep de crediteuren, die geen geld maar wel slagen konden incas- seeren. De rekening is inmiddels betaald! EEN GEWELDIG MISDADIGER De 35-jarige landbouwer Simon L. te Wie- ringerwaard stond voor niets meer of minder terecht dan voor het beschadigen van een drooglijn, eigendom van zekeren heer D Veldman, zulks met gebruikmaking van een nijptang, waarmede hij gezegde drooglijn van een paal had afgebroken. Mej. Veldman was als getuige aanwezig om deze gewichti ge zaak uit te leggen. Het bleek, dat de vader van verdachte palen had geleend aan de familie Veldman, die in een woonwagen vertoefde en nu deze palen terug verlangde De politierechter verbaasde zich, dat de fami lie Veldman van een dergelijk simpel feit aangifte had gedaan. De officier vorderde in dit onbenullige zaakje 1 boete of 1 dag Vonnis nog mooier: vrijspraak. Misselijk gedoe. De niet verschenen verdachte Pieter Dirk P. te Twisk had zich op 24 October bijzon der loffelijk onderscheiden door een klein zwart poesje, dat op den weg liep, zonder eenige aanleiding uit pure walgelijke balda digheid met ruw geweld in een wegsloot te trappen. Eisch tegen dezen laffen dieren- mishandelaar 25 boete of 25 dagen. Von nis dito. Bravo! Over het algemeen worden voor dierenmishandeling te lage straffen uitgedeeld. Het lijkt er echter op, dat Alk maar aan deze consideraties een eind zal maken. Een ver van aangename bejege- Ook thans gaf hij dit ten slotte dan ook toe. De heer Kieft had de andere eendenhou ders verwittigd. Het jonge mensch bleek niet verkwistend, doch 'n soort schraper te zijn en dus weer in een ander uiterste te ver vallen. De officier verzocht een nader onder zoek naar dezen zonderlingen snaak en aan houding tot 13 Maart. Conform besloten. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Als straks de omzetcijfers bekend wor den over het afgeloopen jaar, dan zal blij ken, hoe deze weer veel lager zijn dan in 1931, toen de omzet aan de veiling van de Langendijker Groentencentrale te Broek op Langendijk 2.064.000 en die aan de veiling van den Noordermarktbond te Noordschar- woude 2.273000 beliep. Deze omzetten be- teekenden dat ze niet veel meer waren dan de helft van een normale opbrengst, die voor de Langendijker veilingen op niet minder dan in totaal op 8 millioen mag worden gesteld. Het is te verwachten, dat ze over 1932 niet meer dan 3 millioen zullen bedragen, waaruit wel overduidelijk blijkt, hoe. buitengewoon slecht het afgeloopen jaar is geweest, en hoe de tuinders hunke ren naar de uitkeering van het bedrag, dat zij volgens de Tuinbouwsteunwet zullen trekken. Op het oogenblik zijn de toestanden weer bijzonder slecht en het weer is voor de bewaerkool zeer ongunstig. Er is zeer veel werk, om deze kool schoon te houden en als gevolg daarvan verliest ze heel wat in ge wicht. Als dat nu gecompenseerd werd door een hoogeren prijs, dan was dat nog niet erg, doch daarvan is in 't geheel geen spra ke. De handel is buitengewoon slap, daar de vraag uit het buitenland maar op zich laat wachten en die uit het binnenland, ook al als gevolg van het zachte weer, niet veel be- teekent. Niet alleen de bouwers klagen steen en been, maar ook de kooplieden en de transportarbeiders, wier inkomen afhangt van wat er verhandeld wordt. Intusschen voeren de tuinders hun pro ducten ter veiling aan, om althans nog iets te kunnen ontvangen, waarmee ze het leven kunnen hekken. Met den aanvoer van aard appels was het gedaan en ze zullen nu kun nen nagaan, hoe groot de verliezen zijn, daarmee geleden. Ook de kooplieden hebben stroppen gehaald, doordien zij dezen zomer en herfst heel wat hebben gekocht en er nu zoo goed als niets voor terug ontvingen Voor roode kool bleef de markt maar slap gestemd. Als er niet meer vraag uit het bui tenland komt, ziet het er voor het verdere ver loop zeer slecht uit. Voor de mooiste, eerste kwaliteit kon aanvankelijk met moeite 3 worden gemaakt; later kwam er een kleine verbetering en kon voor dat puike, meest ge wilde goed tot 3.40 worden bedongen. Voor de groote kool, behoorende tot de eer ste kwaliteit werd van 11 60 betaald en al naar de grootte lagen de overige prij zen tusschen deze in. Tweede soort, maar toch uitstekend voor de consumptie, bracht voor het meest gewilde goed van ongeveer 3 pond, hoogstens 2.40—2.70 op, in het begin der week zelfs nog 2030 cent min der. Van de grootste soort werden nog ver schillende partijen voor 0.60 verkocht, ter- „door- mng! De heer Klaas S., niet op 't appèl aanwe zig, had op 17 October den graanhandelaar P. Dekker te Burgerbrug (gem. Zijpe) niet weinig in zijn wiek geschoten door hem in 't openbaar verschillende scheldwoorden toe te voegen. Volgens verklaring van den beleedigde wist hij absoluut niet waar aan hij die eer had te danken. Doch op aandringen van den politierechter, scherpte hij zijn memorie wat op en b'eekde oorzaak in een geldkwestie te zitten. De po litierechter feliciteerde getuige over zijn her vonden geheugen. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform. Een geraffineerde eendendief uit schraapzucht. De jeugdige boerenknecht Dries R. te Oterleek stond terecht ter zake diefstal van een geheele eendenkolonie. Op 5 October namelijk eigende hij zich toe 6 eenden en woerden van C. Groot. Voorts 14 eenden en 8 woerden van S. Kaaij en 1 eend en 1 woerd, eigendom van J. Dekker te Oudorp Deze laatste, later verschenen getuige had zijn eigendom teruegevondm bij den opkoo per Piet Kieft te Groot Schermer De ver dachte had trouwens al de door hem ge stolen eenden en woerden aan dit adres op de Purmerender markt ten gelde ge maakt. Thans dufde hij nog te beweren, te vermeenen, dat die eenden van hem waren, Voor de politie had bet jongemensch ver klaard bewust da eenden gestoten te hebben. ook alleszins een voorbeeldig contribuant was. De voerman kreeg zijn afscheid, en Kees zocht een hotel, waar hij een dag of veertien rustig kon blijven. Een klein hotelletje, een eind het Bezuidenhout op, scheen hem het best gelegen; hij zag van zijn kamer uit op het Bosch, dat in zijn heerlijkste lentepracht j stond. En om de verdere aangelegenheden, die voor de meeste menschen bij de keuze van een hotel van belang zijn, bekommerde hij zich niet. Toen hij drie dagen in Den Haag was, ver veelde hij zich. Toen hij er vijf dagen was, was hij er zeer gelukkig. Want toen had hij nieuwe levensgewoonten gevonden; die hem tot gevoel gaven, een móóien rusttijd te bele ven. Hij ging namelijk dagelijks een goed uur musea bekijken; het Mauritshuis kon, zoo ge ëxploreerd, al 'n dag of tien vullen; en maakte verder mooie wandelingen ver langs het strand, en door de polders in de buurten van Wateringen en Delft. Dat waren dus allerlei oorden in en bij Den Haag waar men geen Hagenaars zag. En toen bedacht hij, dat er ook nog Hagenaars waren, wel zeer Haagsche Hagenaars, en toch echte vrienden. De Van Hoghen Lugts. Maar die waren nu op reis. Hij had in 't begin van de maand een poste- restante-brief naar Lüzern geschreven, en een paar „het gaat ons goed'' getuigende Ansich ten terug gekregen. Het scheen, dat Clara weinig gelegenheid had hem zonder Henri's toezicht eens te schrijven; misschien vond ze dat ook wel ongepast; ja, onzinnig, maar Clara was nu niet bepaald een vrijgevochten type, En misschien lag er wel een brief van haar in het Heihol; zooals hij in overpeinzingen zijn woning betitelde. Ineens schoot hem te binnen, dat zij hem bij 't afscheid had gezegd, den dokter, zooals die gevraagd had, voortdurend bijzonderheden om trent Henri's toestand te zullen schrijven. Dat is waar ook! En hij besloot, zoo spoedig moge lijk dien dokter eens op te zoeken. Dat 1 hét middel om zoo goed mogelijk op de hoogte te komen! Dus belde hij den volgenden morgen het Ziekenhuis op, en vroeg dr. Marelman spreken. En dr. Marelman, die, zooals we gelegenheid hadden op te merken, een man van kunst en cultuur was, voelde iets voor de* vermaarden naam Kees Bender, en stond hem zij het dan ook naar beroepseisch, van zijn weinigen vrijen tijd gewagend, een onderhoud toe; inviteerde hem zelfs daartoe een avond in zijn woning. Kees kleedde zich, als tegenbe leefdheid, zoo conventieioneel mogelijk aan kocht voor deze gelegenheid zelfs een boord en zat zoo keurig op het afgesproken uur in de studeerkamer tegenover den man, die, zij het per ongeluk, de leugen uit zijn vriend had ge amputeerd. Het was een smaakvol ingericht vertrek, en Kees zou er zich volmaakt op zijn gemak hebben gevoeld, als hij geen boord aan had gehad. Den dokter van zijn kant viel het op, dat zijn bezoeker een ernstiger, stijfhoofdscher, aormaal-iaaaischsppelqker uukuk BukU (Un kool. De beste en grootste werden voor 7— 9 pei 100 stuks verkocht kleinere brachten 5f 6 op. Voor de beste onder de tweede soort werd ongeveer 2 betaald, de andere brachten f 1 of iets meer op. De aanvoer be liep 24000 stuks. De invoerbdemmeringen voor uien oefenen hun nadeeligen invloed op de prijzen uit en zijn oorzaak, dat ze veel slechter zijn dan ver leden jaar. Voor drielingen werd slechts f 3 tot f 3.50 betaald gele uien brachten 3 3.60 op en voor grove uien kon slechts 3 tot f 3.30 worden gemaakt Aan beide veilin gen werden nog geen 12 spoorwagens van 10000 K G. aangevoerd De bezitters ervan wachten betere prijzen af; mogen ze spoedig komen! Voor peen was alle belangstelling afwezig; een gemiddelde prijs van 1.40 voor de mooiste bewijst dit wel. minder gezochte brachten 060f 1 op. Voor bieten werd f 0 600 90 betaald. Een groot deel was echter onverkoopbaar. wijl het nog is voorgekomen, dat er draaiden". De totale aanvoer beliep onge veer 45 spoorwagens. Bijzonder slecht was het ook voor de gele kool. Kwam er in het begin der week nog eens een noteering voor van 1.90 voor het neusje van den zalm, later kon zelfs dezen bescheiden, zeer lagen prijs niet meer wor den gemaakt. De groote gele kool van de eerste kwaliteit bracht 1 of iets meer op De mooiste van de tweede soort werd aan vankelijk nog met 1.50 betaald, later ech ter werd ze voor 1.20 verkocht. De groot ste brachten 0 60 of iets meer op. Ook van deze koolsoort liepen er partijen door, waar voor de minimum-prijs van 0.60 zelfs niet kon worden bedongen. Ongeveer 30 spoor wagens maakten den geheelen aanvoer uit. De kroon spande echter nog de Deensche witte kool. maar dan in ongunstigen zin Hier was zelfs zoo goed als geen verschil in prijs tusschen eerste en tweede soort en ook zeer weinig tusschen dien in groote en kleinere. We hebben maar één noteering van 80 cent gezien overigens was het 60 cent voor de tweede soort en 60 en 70 cent voor de eerste. Bij dergelijke prijzen, waarbij de op brengst slechts voldoende of nog niet is. om de huur van den grond te betalen, is het be grijpelijk. dat verschillende huurbouwers zelfs het land /oor een abnormaal lagen prijs niet meer willen inhuren Van deze kool wer den 40 wagens verhandeld Door het zachte weer kwamen er nog wat schuiten met bloem den vorigen keer; al wist hij niet, waaraan dat lag; zoodat hij het onmiddellijk hieraan toe schreef, dat Kees Bender door het besef tegen over een nogal gewichtig man-der-wetenschap te zitten, was geïmponeerd. Deze combinatie van meeningen, uit een boord ontsproten, maakte het gesprek onmiddellijk hoffelijker en aangenamen. „Het zal u interesseeren", zei doctor Ma relman, „dat ik gisteren net nog een brief van mevrouw Van Hoghen Lugt heb ontvangen'' Hij poosde even, instinctief de meest aandach tige ontvangst van zijn woorden prepareerend, en vervolgde: Mevrouw heeft mij trouwens aldoor bij zonder goed op de hoogte gehouden, en mij werkelijk heel, héél veel interessants bericht" En... hoe gaat het nu met hem?" De dokter voelde even een kleine terecht wijzing in die vraag, die hem uit de sfeer van de belangstelling voor het geval naar die van de belangstelling voor den zieken vriend leid de. Hij begreep en billijkte dezen overgang trouwens volkomen; en daar die hem niet nieuw was, maakte hij hem ook zeer waardig en rustig mee. Zei zelfs niet: „o ja", als inlei ding tot zijn antwoord maar repliceerde zake lijk, en met een accent toch van verheuging: Heel goed. Lichamelijk volkomen goed". „Ja' zei Kees, dankbaar, maar niet vol daan; „maar... geestelijk?" Dat gaat uiteraard langzaam; heel lang- I zaam „Is er beterschap te bespeuren?" „Nog niet veel", antwoordde de doctor bedachtan-m, „Nu ee oaa is er ee* verschijn- 1 AAN DE KWEEKERS VAN NIEUWE AARDAPPELRASSEN. De Plantenziektenkundige dienst schrijft ons: De N.A.K. stelt zich op het standpunt, dat in het algemeen slechts die nieuwe aard appelrassen voor keuring worden aangeko men, welke onvatbaar zijn voor wratziekte. De uitspraak of een ras onvatbaar wordt ge acht, dus „erkend kan worden te behooren tot de voor wratziekte onvatbare soorten" ge schiedt, na gepleegd overleg, door dr Oort wijn Botjes en den Plantenziektenkundigen Dienst. Het onderzoek, dat noodig is om tot deze erkenning te geraken, heeft zoowel te Oostwold als te Wagenino^n p'aats en is dus een combinatie van veld- en laboratoriumon derzoek. Voor een goeden gang van zaken stellen ondergeteekenden de volgende regeling voor: Voor het verkriigen van „de erkenning van onvatbaarheid voor wratziekte" is het nood zakelijk, dat de kweeker van een nieuw aard appelras gedurende twee oneen vozende jaren respectievelijk tenminste 40 en 100 knollen zendt aan het adres van Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold (Oldambt). De toezen ding moet franco in Maart geschieden Het onderzoek te Oostwold geschiedt kosteloos. Van de 40 knollen, die het eerste jaar ge zonden worden, worden door Dr. Oortwijn Botjes 10 knollen gebruikt voor een zeer voorloopig oriënteerend onderzoek omtrent de cultuurwaarde van het nieuwe ras. De op brengst van deze 10 knollen zal ten deele aangewend worden voor het door den Plan tenziektenkundigen Dienst te verrichten labo ratorium-onderzoek. Voor onderzoek van die monsters, die hiervoor in aanmerking komen, is een bedrag van 10 cent per monster aan den P. D. verschuldigd. Naast dit onderzoek, dat dient om te ko men tot „erkenning van onvatbaarheid voor wratziekte", bestaat de gelegenheid voor een „voor-onderzoek met betrekldng tot de vat baarheid der nieuwe rassen voor wratziekte". Dit vooronderzoek geeft dus geen uitspraak omtrent de onvatbaarheid dezer rassen. Het kan echter den kweeker een aantal zaailingen aanwijzen die vatbaar zijn en die dus niet verder in cultuur behoeven genomen te wor den. Het vooronderzoek is daarom o i. zeer gewenscht, daar het den kweeker werk be spaart, maar het is niet verplichtend gesteld voor de „erkenning van onvatbaarheid voor wratziekte". Indien de kweeker een vooronderzoek wenscht, zendt hij vóór 1 Dec. een drietal, in dien eenigszins mogelijk, groote knollen, aan den Plantenziektenkundigen Dienst. Het on derzoek heeft dan in den loop van den winter plaats en vóór den planttijd wordt medege deeld welke rassen vatbaar zijn gebleken. Voor dit vooronderzoek is een bedrag van 10 cent per monster verschuldigd. Het vooronderzoek kan ook olaats hebben te Oostwold. Noodig is dan, dat in Maart aan Dr. Oortwijn Botjes 10 knollen gezonden worden. De kweeker ontvangt alsdan in den nazomer of herfst bericht welke rassen vft- oaar gebleken zijn Het onderzoek te Oost. wold geschiedt gratis. Het is wenschelijk. dat het vooronderzoek, zoowel bij den Plantenziekentekundigen Dienst, als door Dr. Oortwijn Botjes plaats heeft. Is het aantal beschikbare knollen te klein, dan kan het vooronderzoek te Oostwold achterwege blijven. Wij hopen, dat in bovenstaande regeling voldoende duidelijk is aangegeven, welke werkwijze voortaan door de kweekers van nieuwe aardappel rassen zal moeten gevolgd worden, om tot de erkenning van voor wrat ziekte onvatbaarheid hunner rassen te gera ken. Zoo noodig worden gaarne door onder geteekenden nadere inlichtingen verstrekt. sel, dat wel daarop schijnt te wijzen; maar over 't algemeen Maar u moet de ken", do ceerde hij op dei toon eener volkomen bevre diging, „het is een kwestie van maanden; van een jaar misschien". Dus hij zal nog wel niet geheel genezen terugkomen?" Dat hangt er van af, hoe lang ze weg blij ven.., natuurlijk", voegde hij er glimlachend bij, daar de onnoozelheid van 't antwoord hem zelf opviel. „Maar als 't gaat, zooals ze van plan zijn: eind Juli terug, wanneer de kiideren vacantie krijgen; nu, dan zeker wel niet. Ofenfin, het is mogelijk, in dit geval nauwkeurige voorspellingen te doen". Zij zwegen een oogenblik. Toen ging de dokter voort: U hebt indertijd een opmerking ge maakt, een aérdige, ironische opmerking, die mij, bij het overdenken van dit heele geval, en speciaal bij het lezen van mevrouw Lugt's brieven vaak weer in de gedachten is geko men. U weet het misschien zelf niet meer? U zei: „wat is de natuur dan toch prachtig ge outilleerd; als ze ons ook met een speciaal orgaan voor de leugen heeft toegerust." „Weet u nog wel?" Ja", zei Kees. „En toen zei u: „Laten we voor het oogenblik maar alleen over dezen specialen patiënt spreken." Ik kreeg toen den indruk, dat u een beetje afwijzend stond te genover dergelijke louter speculatieve opmer kingen... Of... dat u misschien nog eens over de zaak wilde denken, vóór u mij ees bepaald antwoord gaf".

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5