1 Van Rommelzaken hobbeltie CREDIETHULP VOOR MIDDENSTANDSBEDRIJYEN IN CRISISMOEILIJKHEDEN. Te zamen 321.420 ZUIDSCHARWOUDE. BERGEN. WIERINGEN. HONDERDDUIZEND SPEEN VARKENS. Wat zal de Varkenscentrale nut du diertjes gaan doen? Onder dit opschrift lezen wij in het Hbld. Het staat thans vast, dat de varkenscen- traie, die indertijd verzuimd heeft zeugen voor de siachtbank op te koopen, teneinde op die wijze tot teeltbeperking te geraken, thans in Januari 100.000 biggen voor twee guiden per stuk van de boeren zal gaan op- kc-open. Daarmede zal dus gemoeid zijn een bedrag van 200.000, vermeerderd met de kosten van transport, vergoeding aan de op- koopers ende kosten van het „wegwer ken" dier jonge diertjes. Vvij zeggen „weg- werken", omdat nog heel niet bekend is, wat er met die 100.000 dieren, te samen wegende zeg drie kwart millioen kilo, zal gaan gebeu- ren. v olgens de „Vee- en Vleeschhandel" is er een plan geweest, om die 100.000 speenvar- kentjes in vijf weken tijds met medewerking van het Nationaal Crisiscomité in de vier groote steden te distribueeren onder de werk- loozen en armlastigen. Dit plan is echter vol gens het blad van de baan; directies der abat toirs schijnen tegen te hebben geadviseerd met het oog op de ongeschiktheid van 't pro duct en de kosten van het slachten en kea- ren, die in verhouding tot het gewicht hoog zouden zijn. Mèt ons vraagt het blad zich af, wat er dan wèl met die 100.000 speenvarkens gaat gebeuren. Toch geen destructie, zooals in De nemarken met de koeien? Wij kunnen geen oordeel hebben over de slachtkosten e d. van speenvarkens, maar dat er een modus moet zijn te vinden, om aan dit vleesch een nuttige bestemming te geven, n.l. als menschelijk voedsel, dèt staat voor ons vast [Pxxwuiciaai Uieuws De toestand in West-Friesland en Twente. Een algemeene regeling gevraagd. Het Bureau van den Ned. R.K Midden standsbond verzoekt ons het volgende op te nemen: Het vraagstuk van de hulpverleening aan middenstandsbedrijven, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, neemt allengs een meer dringend karakter aan. Zooals vanzelf spreekt wordt de noodzake lijkheid van een algemeene crisismaatregel met deze strekking in het bijzonder geïllus treerd door den toestand in enkele gewesten. Reeds op 2 November 1931 wendde de Ned. R K. Middenstandsbond zich in ver band met den toestand in West-Friesland tot den minister van binnenlandsche zaken met het navolgende schrijven: „Ongetwijfeld behoort bij de algemeene economische crisis, die ons teistert, de West- Friesche tuinbouw tot de zwaarst getroffenen In dit gewest hebben de rrisisgevolgen zich reeds in strikten zin tot een noodtoestand ontwikkeld. Door gebrek aan geldmiddelen worden de land- en tuinbouwers gedwongen zich tot instandhouding van hun bedrijf steeds dieper in schulden te steken en zien zij zich zelfs verplicht de allernoodzakelijkste levensbe hoeften op crediet te koopen. Dat zulks een zeer nadeeligen invloed uit oefent op de middenstandszaken ten platte- lande en in de naburige provinciesteden, be hoeft geen nader betoog. De handeldrijvende middenstand ziet zich van vlottende middelen beroofd, daar hij zit met groote bevroren credieten, die zich reeds in 1930 zijn gaan vormen en die het bedrijfs kapitaal hoe langer hoe meer vastleggen. De ambachtspatroons teren eveneens op schrikbarende wijze in, daar hun de werk gelegenheden voor en na komen te ontvallen Kan het gelukken den tuinbouw weer in meer of minder mate in normale conditie te brengen, dan zal daardoor ook de midden stand zijn gebaat. Gelukt dit niet, dan zullen ook de midden standsbedrijven zich om rechtstreeksche hulp tor de regeering moeten wenden". In den loop van 1932 bleek dit inderdaad he* geval te wezen en zag de Ned. R.K. Mid denstandsbond zich genoodzaakt voor de middenstandsbedrijven zelf in West-Friesland op --egeeringshulp aan te dringen. De voorschotverlening ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland heeft in de positie van den middenstand in het ge- wést zoo goed als ge<*n verlichting gebracht, terwijl van de nieuwe steunregeling voor den tuinbouw (uitkeerineen door garantie van minimvmnn'izenl evenmin leniging van den nood van den W^sf-Frieschen middenstand mag worden verwacht Van oudsher bestaat in West-Friesland de gewoonte, dat de middenstand aan den tuin- botiwstand crediet verstrekt op de komende oogst. Doordat reeds enkele malen de oogst, ma terieel of financieel, is mislukt, liep men met deze credietverleening ten eenenmale vast Tntusschen zagen talloos vele midden- tit iprtctvdriiven rich feitelijk gedwongen met de credietverleening door te gaan, zoolang dit slechts even in hun vermogen lag. Voor het grootste deel bleef de midden stand gedwongen als een der grootste ere- dietgevers op te treden om het tuinbouwbe drijf in stand tp houden en de tuinders in staat te stellen hun verplichtingen na te ko men. Uit den aard der zaak heeft de N. R K M het noodzakelijk geacht een verzoek om recht streeksche stennverleening aan den midden stand in West-Friesland met zooveel mogelijk concrete gegevens toe te lichten. De R K Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem heeft daartoe in de maand Oct. onder ziin leden in het betreffende gewest een enquête gehouden, welke werd voorbereid door een gecombineerde besturenvergadering van en door een speciale crisisvergadering in alle afdeelingen in West-Friesland. Bij deze enquête werd gevraagd de opga ven met specificaties te staven. Uit het enquête bleek, dat 136 West-Frie- sche middenstandsbedrijven per 1 Oct 1932 aan vorderingen uitstaande hadden: van vóór 1930 i 94.586 over 1930 57.381 over 1931 86384 over de eerste 9 maanden van 1932 83069 Wij mogen niet de illusie wekken, dat dit enquête-resultaat den toestand van den West- Friesche middenstand volledig zou weer geven. Buiten den kring der deelnemers aan deze enquête is de toestand niet rooskleuriger dan daarbinnen. Ongetwijfeld moet het totaalbedrag der uitstaande vorderingen van den West-Frie schen middenstand momenteel met tientallen honderdduizenden worden geschreven. Het is bekend dat ook in tuinbouwge- meenten buiten West-Friesland de midden stand onder deze moeilijkheden gebukt gaat. In Roelofarendsveen b.v. heerscht een soört- ge'ijke noodtoestand. Ook buiten de tuinbouwstreken worden, hier in mindere, daar in meerdere mate mid denstandsbedrijven gevonden, die, op zich zelf gezond, door de crisis in moeilijkheden ziin gekomen. In Twente heeft momenteel de midden sfand zeer in het bijzonder met moeilijkhe den te kampen, a's gevo'g van den slechten toestand in de textielindustrie. In deze omstand'gheden heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond gemeend te moeten vragen niet om een tot West-Friesland be perkten, doch om een meer algemeen gerich- ten maatregel. Aan de Regeering is daarom dd. 14 Nov. jl. verzocht in overweging te nemen om aan middenstandsbedrijven, die door de crisis in moei'iikheden zijn geraakt, met medewerking en met garantie van den Staat renteloos het crediet te doen verstrekken, waardoor zij in staat worden gesteld te blijven doorwer ken. Nederland is ten deze niet zonder prece dent. In den mobilisatie- en demobilisatietijd heeft de Nederlandsche Staat door de „Re- geeringscommissie inzake het middenstands- crediet" doen uitvoeren een „plan tot ver gemakkelijking van de voldoening aan de credietbehoefte van den kleinen midden stand als gevo'g van de oorlogscrisis", vol gens hetwelk onder garantie van de Regee- ring credieten zijn verstrekt aan in zich ge zonde en levensvatbare middenstandsbedrij ven, die door de tijdsomstandigheden daar aan behoefte hadden gekregen. D«ze regeling, waarvan de werking niet tot den kleinen middenstand is beperkt ge houden, heeft naar algemeen oordeel des tijds een alleszins bevredigend verloop en resu'taat gehad. Aan 1412 personen werd crediet toegestaan tot een totaal bedrag van 1.266.364.05, terwijl de door den Staat geleden schade tot een bedrag van 151.637,46. ofwel nagenoeg 12 gere duceerd kon blijven. Terecht getuigde dan ook de Minister van Financiën van de genoemde Regeerings- commissie, toen zij in 1920 haar werkzaam heden had beëindigd: „Tal van ondernemers, die als gevolg van de mobilisatie of van andere, door den oor- 'ogstoestand in het leven geroepen, omstan digheden werden getroffen, zijn met behulp der hier bedoelde organisatie in staat gesteld fan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Deze hulp kon en mocht slechts verleend wor den aan hen, die redelijke kansen van slagen boden. De beslissing in elk bijzonder geval of aan deze voorwaarde was voldaan, was vaak uiterst moeilijk. Dat Uwe Commissie er niettemin in geslaagd is, de bedoelingen van het plan ten volle te verwezenlijken, wordt boven twijfel gesteld, eenerzijds door het groot aantal van hen, aan wie steun werd verleend anderzijds door het in even redigheid geringe bedrag der verliezen, welke de Staat tot dusver op de verleende credieten heeft geleden". In aansluiting aan het adres d.d. 14 No vember en in aanfluiting aan de besprekin gen gevoerd ter audiëntie, welke de Minister van Economische Zaken wel heeft willen toe staan aan een vertegenwoordiging van den Ned. R. K. Middenstandsbond, ter toelich ting van het bovengenoemde adres, heeft de Bond d.d. 1 December jl. aan den Minister doen toekomen een schematisch uitgewerkte voorstelling van de wijze, waarop naar zijn meening aan die middenstandsbedrijven, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, crediethulp zou kunnen en moeten worden verstrekt. Bij de bespreking der positie van den middenstand bij Hoofdstuk X der Rijksbe- grooting op 8 December jl. heeft Minister Verschuur in de Tweede Kamer o.a. ver klaard: „Aanvankelijk scheen het, alsof de mid denstand uit den greep der economische crisis zou kunnen blijven, maar langzamerhand is het zoover gekomen, dat de crisis ook hem te pakken heeft gekregen. Het spreekt vanzelf wanneer in een streek als Twente en in ver schillende tuinbouwstreken armoede gaat heerschen, terwijl er niettemin van den slager en den bakker het noodige betrokken moet worden, dat er dan wordt geborgd en wel veel meer dan verantwoord ware". „In de Memorie van Antwoord" is wel is waar gezegd, dat de regeering geen toezeg ging kan doen, doch dit beteekent, dat de re geering nog niet kan zeggen, zij wil dit of dat speciaal doen. Het heeft niet de beteeke- nis, dat de regeering niet wenscht te onder zoeken. Integendeel, de regeering is bezig om bepaalde plannen, die haar zijn voorgelegd, nader te onderzoeken". Moge dit onderzoek met voortvarendheid worden uitgevoerd! En moge het voor den middenstand spoe dig leiden tot een positief resultaat! WIERINGFRWAARD. De sociteit „De Eendracht" vergaderde 7aieidcgavond in het 'okaal van den heer H- d. .Woude, De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van f 129.16. Ontvangsten 166.3614; uitgaven 35.70. Bij de verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren W. Bron (niet herkiesbaar) en J. Speets die wegens gezondheidserdenen heat bedankt de heer Speets heeft gedurende 33 jaar, dus van de oprichting af, de functie van penningmeester waargenomen, en hem werd dan ook door den voorzitter een welverdiend woord van dank en hulde gebracht had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren J. Kistemaker en A. Sleutel Az. In de bestuursvergadering werd de heer J. Kistemaker tot voorzitter gepromoveerd en de heer A. Sleutel Az. tot penningmeester gekozen. Loop der bevolking op 31 December 1932: Op 31 December 1931 totaal 1205 per sonen; vermeerdering door vestiging 154 personen; vermeerdering door geboorte 22 personen, totaal 176 personen. Vermindering door vertrek 162 perscnen; vermindering door overlijden 21 personen; totaal 183 personen. Alzoo een vermindering van 7 personen, zoodat het totaal op 31 Dec 1932 bedroeg 1198 personen. Zaterdagavond vergaderde de afd. Zuid scharwoude van de S.D.A P. Voorzitter was de heer B. van der Wal. Medegedeeld werd dat de gecombineerde vergadering van de gewesten Noord en Zuid is bijgewoond, waar op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer Duijs no. 1, Kramer 2, Thomassen 3, van der Vall 4 waren ge plaatst. De Partijraad heeft Van der Vall nu echter op no. 5 geplaatst. Men zal trachten van der Vall op no. 3 te krijgen. In verband met het 30-jarig bestaan van de afd. Langendijk I was van den heer P. Zeeman te Alkmaar een schrijven ontvan gen, waarin werd gemomoreerd, wat er alle maal in dien tijd is gebeurd en wat er nog te doen staat in deze steeds moeilijker wor dende tijden, met de opwekking het socialisme trouw te blijven, met welk schrijven men zeer ingenomen was. Er zijn plannen het 30-jarig bestaan der afd. in intiemen kring te herdenken. Men besloot aan de nieuwe-leden-actie deel te nemener zijn daarvoor manifesten besteld. Met het oog op de hooge kosten besloot men niet aan het verkiezingscongres te Nij megen deel te nemen. Verslag werd uitgebracht van de vergade ring der federatie, waar de mogelijkheid is besproken om tot oprichting van een afd. der A.J.C. te komen. De afd. Alkmaar zal daar voor 29 Januari in Concordia een middag ge ven ter kennismaking. Met het in de federatie-vergadering door den heer Jb. de Vries gedane voorstel om een landdag te houden, kon men zich vereenigen Na een opmerking var den heer Gutter, ov r het weinig gebruiken van het informatie bureau, volgde sluiting. Zaterdagmiddag werd publiek aanbe steed het bouwen van een garage met winkel panden en bovenwoningen, voor rekening van den heer J. Smit Jzn. op een terrein hoek Dorpsstraat— Ruïnelaan, een en ander naar plannen van den architect P. Elders, alhier. Ingeschreven werd als volgt: L. Henneman f 23.900, J. Houtenbos 20.730, Fa. Kop pen en Zn. 20.527, R. J. E. Bot 19.890, W. J. Karssen 19.580, Das en Schuijt f 18.888, R. Holman 18,090, C Noort 17.780, H. Vos 17.777, C. A. van der Steen 16.980, Schotvanger Zn. 16.888, Groot en Bijl 16.884. Loop der bevolking. 1 Januari 1932 bestond de bevolking van Wieringen uit 3185 mannelijke en 2796 vrou welijke ingezetenen, totaal 5981. De bevol king vermeerderde door geboorte met 89 m... 86 vr, samen 175 inw., door vestiging met 469 m., 343 vr., samen 812 inw. De bevol king verminderde door overlijden met 24 m., 23 vr., totaal 47 inw. en door vertrek met 359 mr., 238 vr., totaal 597 inw. Op 31 De cember 1932 bestond de bevolking mitsdien uit 3360 m. en 2964 vr., totaal 6324 inwo ners. Het zeegrasbedrijf. In verband met de slechte uitkomsten van het zeegrasbedrijf over 1932 en het feit, dat aan de pachters der dijksperceelen over dat jaar slechts een reductie van 30 a 40 der pachtsommen is verleend, wat naar hun oordeel in de gegeven omstandigheden veel te weinig is, hebben de belangheMtenden thans de medewerking ingeroepen van de plaatse lijke commissie Zuiderzecsteunwet. Deze heeft thans aan de Generale Commissie te Amster dam een uitvoerig schrijven gericht, waarin de toestand der pachters wordt geschetst, die door de vernietiging van hun bedrijf ge volg van de Zuiderzeewerken zoo goed als niets meer hebben kunnen verdienen en nu nog belangrijke bedragen moeten betalen. Er wordt op gewezen, dat vele pachters ondanks goeden wil niet zullen kunnen betalen en dat het toch tegen de bedoeling van de Zuiderzee- steunwet ingaat, om een groep visschers, die reeds zwaar gedupeerd zijn, nu nog hooge bedragen te laten betalen. Naar de meening der plaatselijke comm. zal kennisneming van alle omstandigheden den Minister tot een ander standpunt leiden en daarom wordt de medewerking van de Generale Commissie in- geroeoen om Z. E. van de moeilijkheden op de oogte te stellen. AKERSLOOT. Loop der bevolking 1932. Op 1 Jan. 1932 bedroeg de bevolking 1047 mannen en 1001 vrouwen, totaal 2048 Vermeerdering door geboorte 37 mannen en 20 vrouwen, totaal 57. Vermeerdering door vestiging 45 mannen en 40 vrouwen, totaal 85. Geheele vermeerdering 82 mannen en 60 vrouwen, totaal 142 personen. Vermin dering door sterfte 12 mannen en 8 vrou wen, totaal 20. Vermindering door vertrek 66 mannen en 53 vrouwen, totaal 119 per sonen, geheele vermindering 139 personen. Zoodat de bevolking op 1 Jan. 1933 be droeg 1051 mannen en 1000 vrouwen, to taal 2051 {personen, URSEM. Loop der bevolking over 1932. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1932 uit 721 mannen en 659 vrou wen, totaal 1380. In den loop van het jaar werden ingeschreven als komende van elders 34 mannen en 35 vrouwen, terwijl geboren werden 30 m. en 20 vr., vermeerdering 64 m. en 55 vr., totaal 119. Wegens vertrek uit de gemeente afgeschre ven 42 m. en 43 vr. wegens overlijden 8 m. en 7 vr., vermindering 50 m. en 50 vr., to taal 100. Op 1 Januari 1933 bestond het aantal inwoners dezer gemeente derhalve uit 735 m. en 664 vr., totaal 1399, een vermeer- deing alzoo van 19. Aantal huwelijken in 1932 bedroeg 7. De heer J. A. Groot, onlangs benoemd tot lid van het Armbestuur in de vacature van den Heuvel, heeft evenals de heer J. Stuijt, voor deze benoeming bedankt. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedraagt thans 27. A.s. Zaterdag is het werk aan den kleinen dijk, uitgevoerd door het Hoogheemraadschan N.-H. Noorder kwartier, afgeloopen, waardoor wederom een 10-tal arbeiders worden ontslagen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd in Jehol. Volgens een bericht uit Tientsin van den correspondent van het dagblad „Asahi" wordt bevestigd, dat de Japansche lucht strijdkrachten van het garnizoen van Tsjintsjau Zondag de troepen van Tsjang Sjoe Liang, die geconcentreerd zijn te Peitsjang Jintse in de provincie Jehol heb ben gebombardeerd en daar groote verliezen hebben veroorzaakt. Deze berichten worden tevens bevestigd door het ministerie van oorlog. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken deelt verder mede, dat geen on derhandelingen zijn aangknoopt tusschen de Japansche en Chineesche autoriteiten met be trekking tot de regeling van het incident te Sjanhaikwan. Japansche oorlogsschepen in de Chineesche wateren. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat zich thans 23 Japansche oorlogsschepen in de Chineesche wateren bevinden, welke alle landingstroepen aan boord hebben. De oor logsschepen hebben bevel ontvangen naar Tsjing Wang Tau te gaan om daar ligplaats te kiezen. Protest van de Nankingregeering. De Nankingregeering heeft den Volken bond in kennis gesteld van 't feit, dat zij te Tokio een energiek protest gezonden heeft in zake den met voorbedachten rade gepleegden aanval, die niet uitgelokt is, welken de Japan ners gericht hebben op Sjanhaikwan, welke stad door hen bezet is. De nota vangt aan met een opsomming van de voorafgaande daden van vernieling door de Japansche gendarmerie gepleegd in de eigen wijken, waarvan de bedoeling was de Chineezen er voor verantwoordeliik te stellen Bovendien zijn de operaties te Sjanhaikwan uitgevoerd volgens een van te voren opge steld plan met het doel de situatie erger te maken, ondanks de beloften van de gedele geerden bij den Volkenbond. De nota eindigt met het onmiddellijke terugtrekken te eischen van de Japansche troepen uit Sjanhaikwan en het nemen van maatregelen, waardoor een herhaling van dergelijke daden onmogelijk wordt gemaakt en ten slotte het straffen van de Japanners, die betrokken zijn bij de wan ordelijkheden. China behoudt zich het recht voor vergoeding voor de geleden schade te eischen. Japan en de Volkenbond. Het Japansche kabinet heeft gister het ver slag van den minister van buitenlandsche za ken, graaf Oesjida, betreffende diens recente bespreking met den Britschen ambassadeur sir Francis Lindley algemeen goedgekeurd. De Britsche ambassadeur had onlangs Oesjida gevraagd of Japan bereid is maat regelen in overweging te nemen, waardoor men zou kunnen geraken uit den door de hou ding van den Volkenbond ontstanen toestand. Hij herinnerde er den Japanschen minister van buitelandsche zaken aan, dat in geval Japan mocht blijven bij zijn „krachtige hou ding" tegenover den Volkenbond de toestand als volkomen vastgeloopen moet worden be schouwd. Volgens Japansche mededeeling heeft Oesjida geantwoord, dat Japan voor zoover het het Mantsjoerijsche conflict betreft, gee nerlei concessies kan doen. Dit is Japans definitieve houding. Matsoeoka over Mantsjoerije en den Volkenbond. De leider der Japansche delegatie in Genève, Matsoeoka, die zich op doorreis naar Genève eenige dagen in Milaan heeft opge houden, heeft zich in een interview uitgela ten over de gebeurtenissen in het Verre Oos ten. Het streven van Jauan, aldus verklaard® hij, is er alleen op gericht uit Mantsjoerije een onafhankelijke®, militair en economisch veiligen staat te maken. Het optreden van de Chineesche generaals staat echter gelijk mei het scheppen van een chaos, hetgeen door Rusland zou worden uitgebuit om de bolsje- wiseering verder Azië te doen binnendringen, Japan maakt geen aanspraken op Mantsjoe rije, wil het land zelfs niet cadeau hebben, maar zooals Engeland niet kan afzien van een onafhankelijk Egypte en Amerika niet van een onafhankelijk Panama, zoo kan Ja pan niet afzien van een onafhankelijk Mantsjoerije. Japan zal zijn houding ten opzichte van den Volkenbond niet wijzigen, zoolang het karakter van den Volkenbond niet als een adviseerende kring verandert. Wanneer echter de Volkenbond tot een eigen staat wordt en bevelen wil geven, doet Japan niet meer mee. HOOVER HEEFT LAVAL GEEN CONCESSIES GEDAAN. Stimson en Mills hebben gister in den Se- naat in antwoord op vragen van Reed ver klaard dat Hoover er tegenover Laval bij diens bezoek aan Amerika niet op heeft ge zinspeeld dat de Ver. Staten bereid zouden zijn de regeling der Fransche schulden od- nieuw te overwegen. Stimson verklaart voorts dat bij de bespre* kingen tusschen Hoover en Laval voor zoo ver deze betrekking hebben gehad op de kwestie der schulden en herstelbetalingen, slechts tijdelijke maatregelen zijn behandeld. Hoover heeft ook indertijd geweigerd ver band te leggen tusschen oorlogs- en herstel schulden De intertijd door Hoover en Laval gemeenschappelijk afgelegde verklaring be treffende het resultaat hunner besprekingen is geheel met de feiten in overeenstemming geweest. DE SOCIALE POLITIEK VAN ROOSEVELT. De bijzondere correspondent te New-York van den „Temps" heeft een interview gehad met Roosevelt, die zich uitvoerig uitliet over het sociale program van zijn regeering. Iedere Amerikaansche staatsburger moet de vruchten van zijn arbeid en zuinigheid be schermd zien. De specu'atie van financiers en tusschenpersonen moeten ten gunste van het individu beperkt worden. Rooseveldt ver klaarde, dat hij tegenstander was van het ingriinen van den staat in particuliere han delszaken. Tot dergelijke maatregelen mag men eerst overgaan, wanneer alle andere middelen gefaald hebben. Roosevelt is steeds een voorstander geweest van ouderdomsver- zekeringen Juist op het gebied van de sociale verzekeringen bliift nog veel te doen, wan neer men een betere beschaving wil bereiken al ERNSTIGE AARDBEVING IN MEXICO. Gister is de stad Pichacaico (staat Chiapas) door een hevige aardbeving geteisterd. Da materieele schade zou aanzienlijk zijn. KRITIEKE TOESTAND IN ALWAR. In den Indischen staat Alwar is ten gevol ge van den opstand van den Mohammedaan- schen stam der Meos een uiterst critieke si tuatie ontstaan. 1000 man Indische cavalerie heeft zich op bevel van den Engelschen advi seur van den maharadja van Alwar naar Al- war begeven. Ongeveer 80.000 Meos hebben zich bij de opstandige beweging aangesloten, welke waarschijnlijk veroorzaakt wordt door de bovenmatige belasting der inboorlingen. De staatstroepen, welke 1000 man sterk zijn, staan volkomen machteloos. Zij werden in den nacht op Maandag door 8000 Meos bele gerd en konden pas na ernstige verliezen er in slagen zich te bevrijden. De voornaamste slachtoffers der Meos zijn de Hindoes, wier dorpen bij honderden worden geplunderd en platgebrand. De verliezen aan menschenle- vens zouden aanzienlijk zijn. Het middenpunt der onlusten is Govind- garh bij Alwar. Te Govindgarh hebben de opstandelingen heilige voorwerpen in Hin doetempels vernield, een mahatma met het hoofd naar beneden aan een boom gebonden en eenige winkels geplunderd. Pas toen zij ter sterkte van 8000 man wilden oprukken naar de regeeringsgebouwen, konden zij door het vuur der staatstroepen worden terugge slagen. Meer dan 80 insurgenten zouden ge dood zijn. 29. Rommelzak zocht een mooi zitje om zijn maal te nuttigen. Wat smaakte dat heerlijk! Hij genoot van de natuur en het mooie uitzicht, vooral toen hij in een boom klom. Wat was Munsterdorp toch een aardig plaatsje. Hij stak een pijpje op en voelde zich tevreden. 30. Hij zat zoo te genieten in dia boom, dat hij niet eens bemerkte, dat de maan reeds hoog en breed aan den hemel stond. Hè, dacht hij, 'k zou hier best vannacht in de boom willen sla pen! Maar wie wekt mij op tijd? Want Rommelzak kon altijd moeilijk wakker worden. En nu kreeg hij weer een pracht ingeving.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6