JjiQZiosiden Stukken jBxfe&en ^Binnenland ekman opnieuw leider der zweedsche vrijzinnige PARTIJ. De Meos, een der meest krijgszuchtige stammen in Indië, staan onder leiding van voormalige officieren van het Indische leger en zijn voor het meerendeel met vuurwape nen uitgerust. Zij hebben den staatstroepen reeds eenige malen ernstige nederlagen toe gebracht. De ernst van den toestand wordt verhoogd door het bericht dat duizenden Mohammedanen over de grens van Alwar trekken om zich bij de opstandige beweging der Meos aan te sluiten. De Maharadja ontkent ten stelligste de ge ruchten, die de ronde doen en volgens welke hij voornemens zou zijn af te treden. In politieke kringen in Zweden is groot opzien «rebaard door een bericht, dat het be stuur der vrijzinnige partij in Zweden den oud-minirieroresident Ekman zou hebben ver zocht opnieuw de functie van partijleider op zich te willen nemen, welk besluit in het par tijbestuur met algemeetie stemmen zou zijn genomen Minister-president Ekman moest verleden jaar zoowel als minister-president als ook partijvoorzitter aftreden, toen bekend werd, dat hij verschillende groote bedragen van ivar Kreuger voor de partijkas had ont vangen. Ook nog toen de moeilijke positie, waarin het Kreuger-concern verkeerde reeds bekend was en Kreuger groote regeerings- leeningen had verzocht. SPOORWEGONGELUK TE BUKAREST. Acht dooden. Hedenmorgen vroeg is bij het hoofdstation te Bukarest een ernstig spoorweg-ongelijk ge schied. De uit Temesvar komende personen trein bleef nabij de spoorweg werklieden in de door den wind opeengedreven sneeuw ste ken. Een deel van den trein werd afgekoppeld en door de locomotief naar het station ge sleept. Eenige oogenblikken later reed de eveneens uit Temesvar komende sneltrein in volle vaart op de wagons van den personen trein, die waren blijven staan. De wagons werden grootendeels in elkaar gedrukt. Vol gens eerste opgave werden 6. volgens een la ter opgave 8 personen gedood. Onder hen bevindt zich de hoofdconducteur van den per sonentrein. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 20. BRAND IN EEN FINSCHE VESTING. In een der grootste Finsche vestingen Mac Elliot ruim 20 K M. ten Westen van Hel- singfors brak in den afgeloopen nacht een reusachtige brand uit. Tengevolge van den razerden sneeuwstorm was het onmogelijk het vuur te blusschen Tot nog toe worden 7 groote kazernes en kostbare vestingwerken vernield Mac Elliot is op een eiland gelegen, doch zelfs van het vasteland af hoort men voortdurend het geluid der ontploffingen en zag men het vuur hoog tegen den hemel op laaien Verscheidene gebouwen staan nog in brand. De oorzaak van den brand is onbe kend. DOUANEOORLOG MET ARGENTINIË Ofschoon sedert 1857 tusschen Duitsch- lar.d en Argentinië een verdrag van meest- begunstiging bestaat heeft de Argentijnsche regeering bepaald, dat de uitvoer uit Duitsch- land niet zal prof'teeren van de op 15 Nov 1932 aan Chili toegestane tarief verlagingen In verband met d^ze discriminatie van Duitschland heeft de Duitsche regeering aan het eind van het vorige jaar besloten voor verschillende invoerwaren van Argentijn schen oorsprong de verhoogde strijd tarieven van het hoogste tarief toe te passen Teneinde echter nog tijd te laten voor^onderhandelin- gen werd de termijn ••oor het van kracht wor den der verhoogde tarieven oorspronkelijk op 1 Januari 1933 vastgesteld. Spoedig daarop volgde een uitstel tot 10 Januari. Maar ook deze tweede termijn is nac- Berlijnsehe dag bladen vernemen, thans verstreken, zonder dat Argentinië heeft toegegeven. Naar thans bekend wordt, zal de Argentijnsche regeering niet willen toegeven, zoodat een handelscon flict onvermijdelijk is te achten Op 10 Jan. zal Argentinië geschrapt worden van de lijs* der landen, die in Duitschland meestbegun- etiging genieten, terwijl tevens de hooge ta rieven zullen worden toegepast. Builen verantwoordelijkheid van <te Redact'e. De opname J> de rubriek, b^wi/st geenszins dat de redacti. er mede instemt). Stompetoren, 7 Jan. 1933. Geachte Redactie! Mag ik s.v.p nog even een plaatsje in de Alkm. Courant' Bij voorbaat mijne dank. Mijn aanvankelijk plan, te zwijgen over de actie tegen het P. F. N. in de gemeente Oter- leek, laat ik varen, nu in dat verband mijn naam nog al eens wordt genoemd, en men het wil voorstellen, als zoude ik, omdat 't be sluit van den raad mijne instemming had, daardoor alleen reeds de belangen der arbei ders hebben geschaad. Nadat verleden week het P t. N. zijn ta riefregeling huis aan huis bekend had ge maakt. ben ik bij veie arbeiders gan infor meren, of in de toekomst hef e'ectrisch licht duurder zou worden. De meesten komen goedkooper uit. enkelen, een onbeduidend be drag er boven, sommigen vrijwel gelijk. Een paar arbeiders die en abnormaal stroom verbruik hadden, zijn daardoor nu gedu peerd. Zeer zeker niet miine schuld en geen reden mijne instemming in ontstemming te veranderen. Lachwekkend is de uitlating van anarchis tische zijde in de vergadering van de protest actie over „democratie en kuddedieren' Ik ken dat lied en de wijs moest lachen omdat de aanvoerder der prolest-actie. het raadslid Witteveen, zijn eigen partij waarvoor hij in den raad mocht blijven zitten, onverdedigd liet, hetgeen hem b'iikbaar niet de moeite waard was. Een telkens wederkeerend ver schijnsel. Dan volgt de uitlating van den heer Wit teveen dat deze vergadering te laat gehou den werd Waarom riep het raadslid de mid denstanders niet vóór dat het raadsbesluit genomen werd op ter vergadering? Dan had hij beter werk verricht, dan nu de hoofden zóó heet te maken, dat redelijk denken, bjj velen zoek is. Alles doet die man als 't het al gemeen belang geldt, t* laat, scheldt dan een beetje na, en verder gaat alles rustig zijn gang. Reeds vele malen toonde ik dit aan. Laf is de beschuldiging aan het adres der raadsleden, als zouden zij vóór overgave van het bedrijf aan het P. E. N. gestemd hebben, uit eigen belang. Dergelijke uitingen schrijft het raadslid onweersproken in zijn verslag aan de Alkm. Courant, misschien met nog een korreltje zout in het „Volksdagblad". Geen wonder dat men zoo iemand in dat college alleen laat staan Of op die manier de arbeidersbelangen gediend worden, zooals het zou kunnen, is voor hem een tweede, mis schien is de rest van den gemeenteraad niet zoo slecht als zij ons vroeger werd afge beeld, anders zou het er voor de arbeiders slechter uitzien Veel gemopper is er nu. omdat het P E. N. met terugwerkende kracht rekent. Heeft niet de lichtcommissie van ons G E. B. daar aan schuld, waarin de aanvoerder van de protestactie zitting had? Heeft men den gang van zaken niet zooveel mogelijk geremd, zoo dat nu de armen in den winter, inplaats van in den verloopen zomer en herfstmaanden bij betalen moeten? Waar zou het raadslid het geld vandaan halen voor het net, dat geheel gerestaureerd moet worden en waaraan duizenden guldens moeten worden verwerkt, als het in ge meentehanden was gebleven? Van de door hem zoo „gehate boeren' wiei bedrijf in den put zit, een paar uitzonderingen daar gelaten? Zijn er al niet die uit het G_ E. B. reductie hebben genoten, omdat zij zoo zwaar zitten? Daarover sprak de heer Witte- veen niet. De menschen moeten niet zelf gaan denken, hij trekt liever profijt van opgehitste gemoederen. Wij kennen dat zoo langzamer hand. Graag gun ik den middenstand succes bij ziin actie. Het is mij niet gegeven, te kunnen génieten als een groep mijner medeburgers zich verongelijkt voelt. Doch mijn oordeel, dat de toekomst zal leeren. dat de provincie de G. E B en zal overnemen, dat het voor onze gemeente de luiste tijd was het in schandelijken staat ver- keerende net nu te verkoopen. wijzig ik niet, a! ki-'ken ve'en mij nog zoo boos aan. Met dank voor de plaatsruimte. L. v. d. WAL—DE BOER, Stompetoren. HET RECHT OP VEILIGHEID. Ter drukkerij van de N.V. Uitgevers Mij. „Neerlandia" (Breda, Utrecht, Maastricht) is onder den titel „Het Recht op Veiligheid" in brochure-vorm de artikelen-reek* verschenen die de heer H. Mathon, reservemajoor der ca valerie te Ginneken, over dit onderwerp in 't „Dagblad van Noordbrabant" geschreven heeft. Aan deze artikelenreeks gaat een tweetal be schouwingen vooraf over „Veiligheid Arbitra ge, Ontwapening". Op populaire wijze behan delt de schrijver in deze twee voorafgaande beschouwingen de noodzakelijkheid van de eerbiediging der verdragen van 1839, waarbij de onzijdigheid van België door de mogendhe den is gewaarborgd. Die onzijdigheid was niet alleen in het be lang van Nederland, maar ook in die van de mogendheden en van België zelf. En al moge een eind worden gemaakt aan de verplichting tot neutraliteit waartoe België krachtens de verdragen van 1839 gehouden is, dit wil nog geenszins zeggen, dat er geen wegen zijn te vinden om de voordeelen der vroegere neutra liteit voor België, voor de mogendheden en voor Nederland te behouden. Verder betoogt de schrijver in een reeks ar tikelen over „Het Recht op Veiligheid' dat vrede slechts mogelijk is wanneer er veiligheid bestaat. De regeeringen, ook de Nederland- sche, moeten op krachtige wijze voor die vei ligheid opkomen. Zonder die veiligheid is geen herstel mogelijk en die veiligheid is z. i. geens zins gediend door het militaire accoord tus schen Frankrijk en België, dat door zijn prac- tische uitwerking in fortenbouw en aanleg van andere militaire werken langs onze Zuider grens, een direct gevaar voor de Zuidelijke provincies des lands beteekent. Niet door een eenzijdig samengaan van enkele landen, doch door oprechte vredelievende samenwerking van alle volkeren in volkomen gelijkberech tigdheid, kan de internationale vrede gediend worden, aan welke samenwerking Nederland zich niet kan of mag onttrekken. De heer Mathon toont zich in deze artikelen een waar vriend van den vrede. STAKING BIJ DE OLIEFABRIEKEN TE ZWOLLE. Gistermorgen om zes uur is de staking bij de N.V. Reinder Olie- en Veevoederfabrieken te Zwolle ingegaan. Reeds van 4 uur al wj"d gepost en ook reeds hed vroeg waren de hoofdbestuursleden van de organisatie aan wezig. De politie had zeer uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Van de ploegen, die om 6 en 8 uur moesten opkomen, in totaai 110 man, zijn 70 niet verschenen. De ploegen, die om 2 uur en 10 uur gisteravond moesten opkomen, omvatten een zestal werknemers De enkele losse arbeiders waren gewoon aan het werk gegaan. Gistermorgen werden al leen in bedrijf gesteld de afdeeling maalderij en de expeditie, terwijl vanochtend de raffi naderij eveneens in bedrijf kan worden ge steld. Dan ziin de voornaamste afdeelingen in werking. De houding van de stakers is zeer rustig, alleen door overreding wordt ge tracht degenen, die zich naar de fabriek be geven, tegen te houden. Majoor van politie zwaar gewond. Gisteravond kwam het na het uitgaan van Reinders' Oliefabrieken tot ernstige onregel matigheden. Bij een der werkwilligen werden de ruiten ingegooid. Verscheidene werkwilli gen werden onderweg gemolesteerd, enkelen mishandeld Aan aeze gewelddadigheden nam, voor zoover was na te gaan, slechts een klein percentage stakers deel. Het waren vooral opgeschoten jongens, die hierbij de leidhig hadden Om tien uut' dröng de massa, die zich ver zameld had voor de fabriekspoort, zoodanig op en nam een zóó dreigende houding aan, dat de politie ingreep. De menigte keerde zich toen tegen ae politie. Er werd met stee- nen gegooid. De majoor van politie Meyerink, werd zóó zwaar gewond, dat hij een huis moest worden binnengedragen. Ook eenige agenten liepen verwondingen op. De politie veegde hierom de omgeving schoon. Van de middag- en avondploegen was nie mand opgekomen, ook al door het besluit van de organisatie om aan ongeorganiseerde eveneens de volle stakingsuitkeering te geven. Er bieden zich zeer weinig werkwilligen aan uit Zwolle en uit omliggende gemeenten. VERDUISTERING VAN SCHEER MESJES. De politie te Utrecht heeft een 50-jarigen colporteur aangehouden, die verdacht wordt, 3000 scheermesjes te hebben verduisterd. TE WATER GESPRONGEN. Door het springen van een benzinelamp zijn gistermorgen de kleeren van den fietsen maker Dekker te Bovenknijpe in brand ge raakt. De man is in het kanaal gesprongen, maar had al zulke brandwonden gekregen, dat geneeskundige hulp noodig was. De werkplaats met inventaris, waaronder eenige fietsen, is afgebrand. NEDERLANDSCHE WERELD REIZIGER VERONGELUKT Voor de oogen van zijn vrouw verdronken. Blijkens een bericht uit Montauban in de „Petit Parisien" is de Nederlander Werner bij Albefeuille-Lagarde verdronken. Het echtpaar WernerDingvoort was zes maanden geleden uit Venlo vertrokken met een kleine boot van vijf meter lengte. De be doeling was hiermede Zuid-Afrika te be reiken. In de buurt van Albefeuille-Lagarde, het met Nederlandsch kapitaal opgebouwde dorp, is de vrouw van Werner uit het bootje gestapt, omdat het te diep lag. Haar man zou zoodoende met het bootje gemakkelijker verder kunnen komen. Maar het bootje is toen plotseling gekan teld en Werner verdween in de diepte voor de oogen van zijn vrouw. N.V. IZ. BOASSON EN ZONES BANK. Failliet verklaard. De rechtbank te Middelburg heeft gister failliet verklaard de N.V. Izaak Boasson en Zonens bank te Middelburg en Oostburg, aan wie verleden jaar een jaar surseance van betaling was verleend MOOI OBJECT VOOR WERKVERSCHAFFING. Ontwateringsplannen bij Ouden bosch. Bij de gemeenten Oudenbosch en Oud- Gastel in westelijk Noordbrabant bestaan plannen tot afdoende ontwatering van een circa 5000 H.A. groot gebied onder deze beide gemeenten, welke gronden uitwateren te Stampersgat en in de Oudenbossche ha ven. De huidige toestand eiseht dringend voorziening, wijl in de wintermaanden groo te terreinen geregeld onderloopen De kos ten dezer verbetering, welke dienstbaar zal worden gemaakt aan de werkverschaffing, beloopen circa 155.000 w.o. 100 000 aan arbeidsloon. Rond 150 arbeiders zullen er zestig weken werk vinden. ONGEREGELDHEDEN BIJ EEN STEMPELLOKAAL TE AMSTERDAM. Op het Ambonplein te Amsterdam waar een stempellokaal is gevestigd, is het gister rumoerig geweest. Enkele boekjes van werk- loozen waren daar door een ambtenaar in gehouden, omdat zij niet aan het verzoek voldaan hadden, de boekjes geopend aan het loket af te geven. Dit was niet naar den zin der werkloozen, die voor het lokaal bijeen groepten. De ambtenaar werd om 5 uur op gewacht toen hij naar huis zou gaan en moest door de politie in bescherming worden genomen. Zij dreef de ongeveer 200 werkloo zen uiteen. Ook in de Retiefstraat werd daarna nog even handelend opgetreden, omdat men zich daar weer verzamelde voor de woning van den ambtenaar. EEN AANRIJDING? Zwaar gewonde jonge man gevonden. Een auto met twee passagiers reed Zon dagavond van Workum naar Makkum. Nabij Gaast zag men een man langs den weg lig gen. Het bleek, dat dit de ongeveer 17-jarige zoon van den heer W Kooistra was. Hij lag bewusteloos en is na te zijn verbonden, naar de ouderlijke woning vervoerd. Wat de oor zaak van het ongeval is, is niet bekend. De gewonde is later met twee gebroken beenen en een hersenschudding naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. GEDUPEERDEN DOOR DE VARKENSCENTRALE. De minister van economische zaken en ar beid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verstrekken eener opgave van het aantal varkenshandela ren, hetwelk broodeloos is geworden door de werking der varkensentrale en betreffende de aan die handelaren te verleenen hulp, ge antwoord Er is een lijst samengesteld van namen van personen, die te kennen hebben gegeven dat zij door de werking van de crisis-var- kenswet ernstig in hun bestaan zijn bedreigd. Het aantal namen, op deze lijst vermeld, be draagt 727. Thans wordt onderzocht, in hoeverre bij deze personen van ernstige benadeeling sprake is. Begrijpelijkerwijze neemt het ver krijgen van betrouwbare gegevens daarom trent eenigen tijd in beslag. Ook zal deze aangelegenheid ten spoedigste in een verga dering van de „Commissie van advies inzake uitvoering der crisis-varkenswet" worden be handeld, Aan enkele personen, ten aanzien van wie op goede gronden kan worden aangenomen dat zij door de werking der onderhavige wet ernstig zijn getroffen, werd reeds tweemaal een bedrag als voorloopige tegemoetkoming verstrekt. Bij het thans aanhangige onder zoek wordt tevens nagegaan, of aan werke lijk getroffenen op andere wijze dan door gel- delijken steun hulp kan worden geboden bin nen het raam van de organisatie voor de uit voering der crisis-varkenswet VOOR DE TWEEDE MAAL 25 JAAR GETROUWD. Gisteren vierde mevr. Dingenouds—Paal vast te Schiedam haar vijf-en-twintig-jarig huwelijksfeest met den echtgenoot, die op haar eerste zilveren huwelijksfeest haar en de gasten vermaakte als humorist. STEEKPENNINGEN? Tegen den directeur van de coöp. zuivelfa briek te Jubbega is in een ledenvergadering de beschuldiging geuit, dat deze zich schul dig zou hebben gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Daar men zijn verdedi ging onvoldoende acht, bevat de agenda van de a.s. ledenvergadering thans het voorstel een commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek, bestaande uit 3 leden, een aan te wijzen door den directeur, een door den bond van directeuren en een door den bond van zuivelfabrieken in Friesland. NATUURPARK TE SEPPE BIJ OUDENBOSCH. Als werkverschaffing uit te voeren. De gemeente Oudenbosch heeft een strook heide- en boschgronden aangekocht ter grootte van 24 H.A. te Seppe, in de onmid dellijke nabijheid van het bekende rusthuis „De Wildert" van de herv. diaconie. Dit ter rein bevat een stukje typisch Brabantsch na tuurschoon. Men vindt er mooie bosch-com- plexen, afgewisseld door heide en stuifdui- nen. Er doorheen kronkelt zich de z.g. „Pan- jevaart" ofwel Spanjaardsvaart, zoo ge noemd omdat, naar de overlevering wil, door dezen waterloop het historisch turfschip naar Breda voer. De gemeente Oudenbosch wil het aange kochte terrein tot natuurpark inrichten en er een ontspanningsoord van maken voor de omgeving, haar eigen inwoners in het bijzon der. De Panjevaart zal worden uitgediept, aan de oevers van dezen waterloop zal een glooiing worden aangelegd als een soort „strand" voor kinderen en zonnebaders, er komen wandelwegen, nieuwe aanplantingen enz. voorloopig bedrage de kosten van eene en ander 65.000. De werken zullen door werk loozen worden uitgevoerd. WIELRIJDER AANGEVALLEN. Zondagavond is op de z.g. Molenkade, die de verbindingsweg vormt tusschen Gorm- chem en Gouda, de 35-jarige wielrijder T. de Graaf uit Waddinxveen aangevallen door een tot nu toe onbekend gebleven persoon. De heer De Graaf werd van zijn rijwiel geslin gerd en kwam in een sloot terecht. Toen hij zich weer op het droge had gewerkt, sloeg de aanvaller hem nogmaals tegen den grond Er ontstond een worsteling, waarna de onver laat er vandoor ging. Naar de heer de Graaf verklaarde, heeft hij den man eenige wonden aan het hoofd toegebracht. Hij kon een vrij goed signalement van hem geven. FINSCHE HOUTBOOT GESTRAND BIJ AMELAND. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij is gistermorgen 8.15 uur van Oost- mahorn uitgevaren om hulp te bieden aan een groote Finsche houtboot, gestrand op de oostelijke zijde van het Bornrif bij Ameland. Tijdens dikken mist is het schip gestrand Ook het bergingsvaartuig „Holland" van de firma Doeksen te Terschelling is mede ter assistentie uitgevaren. Tegen den middag is de „Insulinde" het schip genaderd. Radiotelegrafisch heeft de bemanning van de boot via den vuurtoren de mededeeling naar den wal gezonden, dat het gestrande schip „Alexa" heet en van Finsche nationaliteit is, afkomstig uit Bilborg, ko mende van de Oostzee. Om twaalf uur was de „Insulinde" bij het schip. De roersteven bleek defect. Er stond acht voet water bij het schip. Het schip meet zestien voet. De bemanning wilde er nog niet af. De zeeën begonnen er reeds overheen te breken. Roer en achtersteven gebroken. Uit Terschelling wordt nog gemeld, dat zware zeeën over het achterschip liepen; roer en achtersteven waren om 2 uur gistermid dag reeds gebroken en men verwachtte dat bij het opkomen van den vloed het vaartuig geheel wrak zou slaan. De bergingsboot „Holland" van Terschelling was ondertus- schen ook in de nabijheid van het in nood verkeerende schip gekomen. De Doeksen Salvage Company heeft met den kapitein van de „Alexa" een bergings contract gesloten op basis „no cure no pay". De reddingsboot „Insulinde" van Oostma- horn heeft gistermiddag te omstreeks half vijf den kapitein van de „Alexa", die aan vankelijk had geweigerd het schip te veria ten, van boord gehaald. Daarmede is de ge heele bemanning, welke bestond uit veertien personen, waaronder drie vrouwen, gered De reddingsboot is naar Oostmahorn terug gekeerd. Bij hoog water, te zes uur, zou men trach ten het schip vlot te brengen. Het schip onder water. Het Finsche s.s. „Alexa", dat gisteren op het Bornrif is gestrand staat nu geheel on der water en wordt als verloren beschouwd De deklast is gedeeltelijk aangespoeld op het Zuiderstrand van Hollum en wordt door de strandvonderij gebrogen. POSTMOTORBOOT DEFECT. Van Vlieland wordt gemeld: Door een defect had de postmotorboot gis ter geen verbinding met de postboot. Post en passagiers zijn door de motorvlet aan land gezet EEN AUTOMATENVERBOD GELDIO. De gemeenteraad van Veendam heeft kort geleden besloten alle tabaks-automaten in die gemeente te verbieden. Begrijpelijk waren de sigarenwinkeliers-automaathouders hierover slecht te spreken en een hunner liet zich ver baliseeren. waarbij tevens de bedoeling voor zat principieel te doen uitmaken of een abso luut automaten verbod wei rechtsgeldig is. De kantonrechter te Zuidbroek heeft den handelaar schuldig verklaard en hem veroor deeld tot een boete van f 0.50 subs 1 dag hechtenis. De gemeenteraad oordeelde dat bij toela ting van tabaksautomaten nimmer de hand kon worden gehouden aan een andere ge meentelijke verordening waarbij de verkoop van rookmiddelen aan jeugdige personen was verboden. MISHANDELING MET DOODELIJK GEVOLG. In den laten avond van den Hen Decembet had in de herberg van C aan de grens te Kerkrade een vechtpartij plaats, de ontstaan was, toen bezoekers met lucifers aan het raden waren geweest voor een pot bier. De 56-jarige gehuwde van Weert, wonende te B'eijerheide. kreeg een diepen messteek over het gelaat. Aanstonds moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Zijn toestand ver ergerde echter zoodanig, dat W de vorige week naar het R.K. Ziekenhuis te Kerkrade moest worden overgebracht. Zaterdag is W. overleden. Op last van den commissaris van politie werd Zaterdag gearresteerd en in voorloopige bewaring gesteld, de 20-jarige H., wonende te Kerkrade. Hij werd met het lijk geconfronteerd doch ontkent den steek te hebben toegebracht Getuigen wijzen H. als den dader aan De justitie te Maastricht is gewaarschuwd ONTVREEMDE SCHILDERIJEN OPGESPOORD. De dader aangehouden. Ten nadeele van de nabestaanden van wijlen den kunstschiidei Evert Pieters is uit het schildersatelier „Aze ick kan" te Blari- cum een veertigtal schilderijen ontvreemd en verkocht voor een bedrag van bijna 2500. Als dader van dezen diefstal werd door de Blaricumsche politie aangehouden de kunst schilder Z. te Blaricum, die bekende de doe ken ontvreemd te hebben en deze te hebben verkocht gedeeltelijk aan particulieren en ge deeltelijk aan de kunsthandelaren V. te Eem- nes en S. te Amsterdam Het gelukte de poli tie de ontvreemde doeken op tes poren en in beslag te nemen. Het was voor den schilder Z. niet moeilijk de doeken aan den man te brengen, daar hij in het bezit was van een kwitantie, geteekend door den zoon van wij len Evert Pieters en waarop stond eert be drag aan geld voor gekochte artikelen uit de nalatenschap van den kunstschilder Evert Pieters. Z. had deze kwitantie inderdaad ont vangen, daar hij eenige schilders en andere materialen van den overleden schilder door tusschenkomst van diens zoon had gekocht. Waarschijnlijk zal familie de schilderijen, welke een hooge waarde vertegenwoordigen, weder in haar bezit krijgen. ONGELUKKIGE TWIST. Zoon schiet op zijn vader In een café aan de veemarkt te Breda had een twist plaats, waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt Een jonge man loste eenige revolverschoten op zijn vader waar door deze laatste aan het been gewond werd. De zoon werd door de politie aangehou den, nadat hem een verhoor was afgenomen, werd hij weer in vrijheid gesteld GEEN STAKING TE TILBURG. De nieuwe loonregeling aanvaard. Zaterdagmiddag, bij het uitgaan der wol- fabrieken te Tilburg, is aan alle arbeiders de nieuwe loonregeling, zooals die het laatst door de directie was vastgesteld, ter hand ge steld. Tegen de verwachting in hebben alle arbeiders het werk op normale wijze en zon der eenige uitzondering hervat. Er werden nergens pogingen aangewend om de arbei ders van het werk te houden. In belanghebbende kringen wordt thans het conflict, dat een ietwat zonderling ver loop heeft gehad, definitief als geëindigd be schouwd. UTRECHT ZONDER WATER. Door het springen van een der beide hoofd waterleidingbuizen, die van Soesterberg uit de stad voorzien, is Utrecht Zondag enkele uren van water verstoken geweest. Het lek ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak in een buis, die pas anderhalf jaar geleden was aangelegd en toen onder hoogen druk met succes was beproefd. Het water baande zich met zoo'n kracht een weg naar boven, dat een gedeelte van het fietspad langs den Biltschen Straatweg werd weggeslagen. Na dat de buis was leeggepompt, slaagde men er in binnen eenige uren 'n eind aan den toe stand te maken, die vooral voor ziekenhuizen en andere groote instellingen een hinderlijk inconvenient vormde. EEN JEUGDIGE INBREKER. De Hilversumsche politie arresteerde Zon dagmiddag een 16-jarige jongen, die op het punt stond in te breken. Hij was o.m. in het bezit van valsche sleutels en van een sterre- kijker, die afkomstig is van een te Laren ge- pleegden diefstal. BRANDEN. Magazijnen en opslagplaatsen van den Brabantschen Chr. Boe renbond geheel vernield. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote opslagplaatsen en magazijnen van den Brabantschen Chr. Boerenbond te Heeze. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het geheele gebouwencomplex afbrandde. Dank zij de gunstige windrichting bleef een geheel met hooi en stroo gevuld loods in de nabijheid gespaard. De magazijnen en op slagplaatsen zijn verbrand, met vrachtauto a,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7