Van Rommelzaken Hobbeltie JlechtszaAett Jiunst en Wetenschap koolzaad verkrijgbaar is tot 1 Febr. a s. waarvan de prijs voor tusschensoort be draagt 25 en voor kortpoot 40 per K G. Ingekomen een schrijven van de vereeni- ging te Anna Pau'owna betreffende een nieuw soort witvleezige aardappel, genaamd „Arran Crest", welke even vroeg is als de vroege schot De voorzitter zeide dat het bestuur van meening is hiermede een proef te nemen in verband met de vraag naar witvleezige in Engeland. Betreffende den manden-aankoop werd door het bestfcur het wenschelijk geacht in verband met den slechten tijd deze niet meer half April maar half Juni te bestellen, zijn ei die ze eerder in hun bezit wenschen te hebben, dan kan daar rekening mee worden gehouden. Bij de verkiezing van een lid voor het be stuur werd in de plaats van den heer W. J Balder, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer A Dirkmaat. Medegedeeld werd dat voorloopig voor Noordholland 1000.000 uitgekeerd woM- en wel 50 voor een wagon kool en 50 voor een wagon aardappelen. Door het marktbestuur worden alle maatregelen ge troffen voor een goeden gang van zaken en rirMige iiitkeering. Door den heer C. Slot werd rapport uit gebracht betreffende het ontsmetten van wortelzaad. Verdei werd meded.eling gedaan van een n-ieuw verbindingsmiddel, hetwelk bij alle besprueiïngsmiddolen kan gebezigd worden. Het wordt in den handel gebracht onder den naam van Aqral. Bij voldoende animo zal gelegenheid ge geven worden tot het houden van een praat avond. waar dan door de eorrespond enten van den Plartenziektenkundigendienst een uiteenzetting zal worden gegeven over even tueel voorkomende plantenziekten. De voorzitter merkte op, dat waf be treft de bestrijding der plantenziekten door hem nog niet genoeg wordt gevoeld, waarom dan ook besloten werd dezen praatavond te doen houden in Februari. Wat de resultaten met uien betreft is men zoo erg afhankelijk van de invloeden der na tuur, om zulks juist te constaterren. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot verlaging der vergoeding van voorzitter, Bccretaris en penningmeester met 20 in gaande 1 Januari 1932. De heer C. Slot vond het te prijzen in het bestuur dat het dit voorstel doet, maar spr vond het zoo iammer dat zulks altijd eerst van onder af moet komen. De heer K. M. Kaas vroeg of het nu zoo noodzakelijk is. dat tot verlaging overge gaan wordt De vergoedingen werden goedgevonden Het is gebleken dat de voorzitter van het C. B. niet voldoende doordrongen is van den nood, welke hiet heerscht. De persoon lijke meening van den secretaris was dan ook dat het navolgende voorstel geplaatst dient te worden op de agenda der L. G. C. Gezien den nood waarin onze bedrijven verkeeren en ook de vooruitzichten voor dit ingetreden jaar, welke zeer donker zijn, voere de L. G. C. een zeer krachtige actie voor re- geeringssteun voor 1933, op den grondslag der tuinbouwsteunwet 1932. En wel regeeringssteun in den vorm van een toeslag op den veilingsprijs onzer pro ducten, zoodanig tot bereikt is een zekere richtprijs, welke den kostprijs dicht nadert, met inbegrip van die producten van eerste kwaliteit welke zekere minimumprijzen niet kunnen opbrengen, dus z.g. doordraaien. Het bestuur der L.G.C. stelle zich daartoe in verbinding met die organisaties, welke aan een dergelijk steunplan willen meewer ken, om zoo gezamenlijk tot de krachtigst mogelijke actie te komen. Toelichting: Het is onze meening, dat, gezien den toe stand van leden, steun ook voor 1933 zeer noodzakelijk is om onze bedrijven van totalen ondergang te redden. Naar ons oordeel heeft het stelsel van toe slag tot den richtprijs welke nabij de kost prijs ligt, als middel tot daadwerkelijker» steun, de grootste kans van slagen, boven an dere plannen, omdat aansluiting bestaat met de steunwet 1932, die ook volgens dat stelse werkt. Dan kan worden volstaan met genoemde wet ook voor 1933 te laten gelden, zij het dat ten aanzien van de doorgedraaide producten van eerste kwaliteit moet worden bepaald dat die niet van steun worden uitgesloten. Deze uitsluiting toch maakt vcoral voor onze stapelproducten de werking der wet zoodanig onrechtvaardig, dat degenen, die den steun het meest behoeven, daarvan niet kunnen ontvangen. De rede van den voorzitter van het Cen traal Bureau in Alkmaar 30 Dec. j.1. en ook het artikel in de Tuinderij van 6 Jan. j.1. bracht ons tot de overtuiging, dat onze hoofdorganisatie niet voldoende doordron gen is van den ernstigen nood waarin wi verkeeren en dus ook niet van de maatregelen welke tot leniging van dien nood noodzake lijk zijn. Daarom is naar ons inzicht stellig noodig dat van onze zijde samenwerking word$ ge zocht met alle organisaties, welke met" ons dien nood wel kennen, om dan gezamenlijk, desnoods naast de Centrale Veilingsorgani satie, krachtig te werken tot voorkoming van a.geheele inzinking onzer bedrijven en al wat met die bedrijven samenhangt. Na eenige discussie werd besloten het voorstel onveranderd op de agenda der L. G C. te plaatsen. Den scheidenden secretaris werd ten slctt? dank gebracht voor het vele door hem ver richte werk. ZUID-SCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de afdeeling van den Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers ten huize van den heer H. Stof fers. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende de vergadering met een woord van welkom, er op wijzende, dat dit de eerste jaarvergade ring van den N. B. is. Spr. w.ees er op, wat de N. B. in het afgeloooen iaar heeft gedaan een op het feit, dat de N. B. als een strijd organisatie moet worden beschouwd, daar ie voormannen ons feitelijk in de steek laten door te zeggen, dat 5 millioen genoeg steun is. De strijd zal moeten zijn, deze 5 millioen verhoogd te krijgen, omdat men anders geen bestaan meer zal hebben Het jaarverslag maakt melding van de op richting der afd., waarbij men u tging van Ge spreuk „Eendracht maakt macht". Begonnen werd met een demonstratie voor het raadhuis, maar zonder resultaat. De verslaggever herinnerde aan de gehou den demonstraties te Amsterdam en Alk maar. Er werd op gewezen, dat men weer zal moeten beginnen aanstonds, maar hoe. Verleden jaar was het erg, doch nu is het nog veel erger. Het ledental is begonnen met 49 en be draagt nu 48. Er zijn 10 bestuursvergaderingen, 4 leden vergaderingen en 2 openbare vergaderingen gehouden. Verder zijn in het laatst van het jaar nog kringbesturen opgericht. Ingekomen was antwoord van de Boeren leenbanken op de verzoeken nu uitstel van rentebetaling. Boerenleenbank 1 deelde mede, de betaling reeds een maand later te hebben vastgesteu.1 en verder ieder geval op zichzelf te zullen be- oordeelen. Ook B.L.B. II had de rentebeta ling een maand verdaagd. De heer Jb. Kramer releveerde het bezoek aan den burgemeester. Spr. heeft daar een uiteenzetting gegeven van het standpunt van den Netr. Bond inzake executoriale verkoo- peu, welke wij, in tegenstelling met het Boe- rencomité, die eiken verkoop wil verhinderen, ieder op zichzelf willen beoordeelen. Spr. deed een beroep op aller solidariteit. Hierna las de voorzitter een adres van den minister voor, waarin een minimum-inkomen van 20 per week wordt gevraagd. Allen waren het hier mede eens. De heer Jb. Kramer las hierna de rede van den heer A. Hoogland, uitgesproken op de te Hoorn gehouden protestvergadering voor, wat met applaus werd beloond. Het door den heer A. Kout uitgebracht financieel verslag gaf aan een nadeelig saldo van 9.23. Dit verslag werd door den pen ningmeester toegelicht. De heeren P. de Geus Jz. en D. de Geus Jbz. bevonden alles in de beste orde en advi seerden tot goedkeuring. Aldus besloten. Bestuursverkiezing, Aftredend waren de heeren P. de Ruiter Cz. en B. v. d. Wal, welke beide heeren met ;roote meerderheid werden herkozen en dt noeming aannamen. Vervolgens werd de voorloopige agenda der te houden alg. verg. van den Neutralen Bond behandeld. De begrooting sloot in ontvangsten en uit gaven met 2770. Het bestuur stelde voor een contributie van 0 25 per maand te hef fen, iedere maand te betalen, naar verkiezing. De bond stelde voor van allen 0.20 per maand te heffen. Na eenige discussie werd het bestuurs voorstel van 0.25 per maand aangenomen De heer J. du Burck vroeg op welke gron den het hoofdbestuur besloten neeft, dat sa menwerking met het Boerencomité niet moge lijk is. De heer Jb. Kramer antwoordde, dat dit op de alg. verg. te Hoorn is besloten, zoodat het H.B. niet anders kan. Het Boerencomité heeft geen koninklijke goedkeuring. De heer du Burck was het hier niet mee eens. Spr. meende, dat men het toch meer met het Boerencomité eens was dan met de Chris telijke bonden. Spr. wees op hetgeen de Kamerleden van de Chr. bonden hebben gedaan. Lou de Viss.r en Wijnkoop hebben toch meer onze richting in gewerkt. Spr. wilde ieder geval op zichzelf beschouwen en vond het verkeerd, dat zoo maar wordt gezegd, dat men niet met hen wil samenwerken. De heer E. Vlug was het hiermee eens. De heer Jb. Kramer merkte nogmaals op, dat het een besluit van de alg. verg. is ge weest. En om hier verandering in te krijgen zal men een ander voorstel moeten indienen De heer B. v. d. Wal zeide, dat er een Chr regeering is, welke niet met bonden zonder de koninklijke goedkeuring in zee gaat. 'De heer du Burck merkte op, dat uit een krantenbericht blijkt, dat Warmenhuizen een congres wil houden waar allen, ook het Boe ren comité wordt uitgenoodigd. Als het H.B nu vasthoudt aan die uitsluiting, kan dat niet doorgaan, wat toch verkeerd is. De heer Jb. Kramer antwoordde, dat de bedoeling was een congres naast de alg. verg voor de Neutr. Bond met de andere bonden als gast. Niet een congres met die andere bon den. De heer du Burek meende, dat hiermee een congres voor bijzondere belangen wordt be doeld met de andere bonden tesamen. Ieder een zal zich moeten kunnen uitspreken. De heer Kramer bleef bij zijn eerste verkla ring. Het voorstel van den heer Du Burck om niet alle samenwerking met het Boerencomité uit te sluiten, werd met alg. stemmen aange nomen. Het geheele hoofdbestuur treedt af en stel de het bestuur voor, alle hoofdbestuursleden weer candidaat te stellen. De heer Ib. Kramer lichtte dit toe en wees op de moeilijkheid, dat uit eiken kring niet meer dan 2 H.B.-leden zitting mogen hebben. Hier hebben wij er 3. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. De voorzitter deed voorlezing van een adres aan den minister om een beschermings- wet voor de opzegging der hyootheken, waar bij de hypotheek tegen de 'thans geldende waarde door den Staat wordt overgenomen. Na een toelichting van den heer Jb. Kra mer, dat het ging om te voorkomen, dat ver keerde practijken werden uitgeoefend, door de hyena's die het slachtveld afzoeken in neergaanden, maar ook in opgaanden tijd Met dit adres ging men accoord. Men besloot over besmette bedrijven de boycot uit te spreken en aan het desbetreffen de adres van Koedijk adhaesie te betuigen. Het bestuur wilde het hoofdbestuur verzoe ken om te onderzoeken of het mogelijk is dat de afd. van den Neutr Bond ook lid van de Veilingsvereenigingen kan zijn, met het oog op de dubbele contributie. De voorzitter wees er op. dat, als men lid der veilingsvereeniging wordt, men hoofdelijk aansprakelijk is voor 100 in een eventueel tekort. De heer du Burck sprak er zijn verwonde ring over uit, dat de tuinders zoo grif dubbele contributie betalen Als men de beslissing neemt om uit een vereeniging te treden en een als gevolg eener verkoudheid l i éiri.' -tèén* UH*luft«ftd verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. andere op te richten, moet men er ook geheel uittreden. Anders zal men van 2 kanten medezeggenschap in de veilingen krijgen Men behoeft geen medezeggenschap te vra gen, want men heeft ze reeds door het lid maatschap van de tuinbouwvereeniging. De Neutr. Bond is thans de strijdbare organisa- tie. De voorzitter herinnerde aan de Provin ciale commissievergadering, waar Vals'ar heeft gesproken en waar geen der veilingsbe stuurders is opgesprongen om hem van ant woord te dienen. Het waren alleen 3 Neutr. Bonders, die hem bij de haren hebben geno men. De heer Jb. Kramer waarschuwde er tegen nu direct maar te bedanken voor de tuinbouw vereeniging. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 5 stemmen tegen. De heer S. de Boer Kz. deelde mede, dat het misschien mogelijk is. Het bestuur stelde voor de alg. verg voor te stellen om aan elke Boerenleenbank te ver zoeken kringvergaderingen te houden in resti tutie of kwijtschelding van de renten van 1932 te verkrijgen van de Centrale banken. De heer du Burck zeide, dat men aan het verkeerde adres is bij de Centrale Banken Het behoort tot de competentie van de plaat selijke besturen om uitstel van rentebetaling te geven. Laat de menschen met de besturen spreken om dit te regelen. Een algemeene regeling zal niet mogelijk zijn. De voorzitter wees er op, dat thans de ban ken voor gaan. Al het andere, zooals land- huur, moet ook worden betaald. Na breedvoerige discussie werd het voor stel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. de Geus Jz. naar de slikregeling, waarvan de bouwer 25 moet betalen. De tuinder moet betalen 4.80, terwijl de arbeider 15,46 ontvangt nvt 1.20 voor sociale verzekering Hoe kan dat? De heer S. de Boer deelde mede, dat hopen- lijk deze week een voorschot van 50 per wagon over de winterkool en de aardappelen tot 1 November kan worden uitbetaald. De heer Jb. Kramer zeide, dat men alleen in verwachting leeft, niet nu een St. Nicolaas cadeautje, maar omdat we er brood gebrek aan hebben. Spr. wees er op, dat er voor moet worden gestreden om niet ten onder te gaan Het is treurig, dat de voormannen, zooals Valstar, niet overtuigd zijn, dat steun noo dig is voor de nijvere werkers, terwijl de werk loozen voor niets coen worden gesteund. Hierna sluiting ONZE UITVOER VAN VEE- EN PLUIMVEETEELTPRODUCTEN. De exportwaarde van veeteelt- en pluim veeteeltproducten, die in de drie laatste jaren vóór de crisis nog 422 millioen gulden per jaar bedroeg, beliep in het afgeloopen jaar nog slechts 178 millioen, dat is 244 millioen gulden of 58 pCt. minder dan in normalen tijd. ONZE TUINBOUW-UITVOER. Het Hbld. geeft de exportcijfers in millioen guldens van een aantal tuinbouwproducten Wat de koolsoorten betreft, is de uitvoer waarde van roode, witte, bloem- en ook spruitkool samengesteld. (In millioen gulden). 1928 1929 1930 1931 1932 Koolsoorten 15.5 16.1 11.2 7.6 4 1 Tomaten 16.6 16.2 19.0 17.6 11.5 Sla 7.8 6.4 6.8 7.3 6.1 Wortelen .3.1 2.6 1.6 1.7 1.5 Komkommers 8.6 7.3 7.0 5.7 3.5 Augurken 1.5 1.0 0.9 0.5 0.4 Ing. groenten 2.9 2.0 1.7 1.6 1.2 Aardbeien 2.1 1.3 1.6 1.3 07 Druiven 3.2 3.5 3.8 3.1 1.7 Vruchtenpulp 6.6 6.7 5.8 5.5 4.3 Bloembol'en 42.7 40.4 46.4 29.2 19.2 Snijbloemen 4.5 5.4 6.4 7.8 3.9 Planten en heesters 6.3 6.6 6.6 4.6 2.3 Ten slotte nog de cijfers voor uien en aard appelen. De export-waarde van klei-, zand-, veen- en ook pootaardappelen is bij elkaar geteld. (In millioenen gu'dens). Uien Aardapp. 1928 11.7 1928 23.3 1929 7.7 1929 20.2 1930 b-9 1930 18.9 1931 5.5 1931 23 8 1932 6.6 1932 16.6 ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 17 Januari. EEN VERWOED VECHTER TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. De heer Corn. Adr. B., sigarenwinkelier te Bergen, was op 21 October door de kanton rechter te Alkmaar veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen hechtenis, omdat hij op Zondag 18 September in een hem toebeehoorende en nabij het stationsemplacement te Bergen staande kiosk sigaretten had verkocht. De heer B vermeende niet strafbaar te zijn, aan gezien de persoon die sigaretten had gekocht, beweerd had reiziger te zijn, aan welke reizigers het geoorloofd is te verkoopen door restaurateurs der stationsgebouwen en houders van in het stationsgebouw of op per rons geplaatstse kiosken. Op verzoek en in overleg met den chef-veldwachter Vermeulen had deze ambtenaar proces verbaal opge maakt, ten einde zoo mogelijk een principieele beslissing uit te lokken. De heer B. werd echter veroordeeld en kwam van dit vonnis in hooger beroep bij de meerv. strafkamer Hij beriep zich thans op verschillende vrij spraken in analoge gevallen. Het verweer op andere kiosken werd door den officier, afgezien van de appreciatie deT winkels'uitingswet. onvoorwaardelijk afge wezen Het kwam den officier voorts ook voor, dat de appellant iemand is die lak heeft aan de wet. zooa s uit zijn optreden kan woiden gedistille-rd. Gtrequlrcrd werd be vestiging van het gewezen vonnis, zoodat de heer B. althans in deze ronde weer knoek out was geslagen. Het is ook te verwachten, dat de uitspraak eveneens niet in zijn voor deel zal uitvallen Er zijn vele teekenen. die op dit echec wijzen' NOGMAALS DEZELFDE APPELLANT. De van de voorgaarde zaak omschreven heer B. was ook door den Alkmaarschen kan tonrechter veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen ter zake het feit, dat hij in den avond van 21 Augustus 's avonds na 8 uur aan den militair G. H v. d. Laan. omstreeks 10 1/4 uur sigaretten had verkocht Ook van deze ver oordeeling was de winkelier in hooger be roep gekomen, doch vermoedelijk met even weinig succes. Appellant's houding werd ook in deze zaak weinig loyaal en sympathiek ge vonden en de officier waarschuwde hem tegen de progressie Jer op te leggen boete bij voort gezette overtredingen, alvorens bevestiging van het gewezen vonnis te requiieeren. EEN AANNEMER. DIE OOK AFNEMER BI EEK TE ZIJN. De 44-jarige aannenrn Math BI., wonende te Velsen, stond terecht als verdacht van verduistering van een aantal spoorwegbiels, groenen schroten, eiken palen, toen hij werkzaam was aan het station der Ned. Spoorwegen te Broek up Langendijk gedu rende JuliSeptember 1932 en wel ten eerste in Juli 20 spoorwegbiels en in September 21 greenen schroten, 5 palen en 'n eiken paal. Verdachte was destijds werkzaam in dienst van de firma Dienaar te IJmuiden. In deze zaak waren gedagvaard 5 getuigen, waarvan in de eerste plaats werd gehoord de ploegbaas C M. Ruiter uit St. Pancras. die verklaarde bemerkt te hebben, dat ver dachte een aantal spoorwegbieis wei 'n 100 meter ver van het werk door het watei had gesleept wat getuige al verdacht vond. Later bleek, dat deze spoorweg biels waren verkocht aan zekeren heer J. Oud en getuige waarschuwde dezen kooper, dat deze handel niet in den haak was. De verdachte erkende een vlot van spoor biels te hebben gemaakt en het ongeveer 100 meter te hebben weggesleept, hij had dit vlot daarop ontbonden. Maar hij ontkende deze biels aan Oud verkocht te hebben. Vol gens verklaring en verdachte berustte deze zaak op een misverstand van Oud. De 43-jarige timmerman Joh. Oud te Koe dijk, hierop als getuige gehoord, deelde aan de rechtbank mede, dat hij in de maand Juli had gekocht van verdachte spoorwegbiels, welke koop was gesloten in de woning van getuige te Koedijk. De bieis lagen aan de „Boterhuizen" onder de gemeente Heerhugo- waard. De president verbaasde er zich over, dat die biels daar bij de Boternuizen lagen. Getuige had de biels opgeladen en den vol genden dag met ploegbaas Ruiter gesproken, die hem mededeelde dat de biels verwerkt moesten worden. Getuige Oud had de bieis betaald tegen den prijs van bruikbaar tweede hands materiaal en wei 20 voor de 7 stuks. Verdachte beweerde dat Oud onbewust niet de biels had opgeladen die verdachte ge meend had te verkoopen. Getuige Oud had het ook yeemd gevon den, dat verdachte de biels 100 nieter vanaf het werk had gesleept. De timmerman Willem Zoon uit Zuid- scharwoude had onder de spoorbrug greenen schroten zien liggen. Deze waren door ver dachte besteld met een aantal eiken piasting of eiken bij de firma Eecen. Van deze bestel ling waren een aantal schroten en ba'ken overgebleven. Hiervan waren een aantal schroten verkocht aan den heer Mathijs Borst, veehouder te Broek op Langendijk. Verdachte beweerde slechts aan Borst te hebben verkocht greenen schroten doch geen eiken piasting (of te wel balken). De getuige W. C. v. d. Giessen, 'n 37- iarig aannemer te IJmuiden, lid der firma Dienaar, die zich belast met de uitvoering van spoorwegwerken, verklaarde dat vei- dachte a's onderaannemer niet bevoegd was materiaal te verkoopen, tenzij zulks ge schiedde in overleg met dezen getuige Verdachte schudde afwijzend het hoofd bij deze verklaring en zocht uit zijn paperas sen een schriftuur, dat een aanneemcontract bleek te zijn. De president was echter niet nieuwsgie rig! Ten slotte werd gehoord de 67-jarige vee houder Matthijs Borst te Broek op Langen dijk, die verschillende houtwaren had ge kocht van verdachte, biels, greenen schroten en een eiken balk voor 13 gulden. Hij mocht alles hebben, behalve 6 schroten, die verd. zelf nog moest gebruiken. Over hoeveelheid is niet sproken, zeide vader Thijs. De koop is erg meegevallen, zei de presi dent. De getuige heeft veel meer gekregen dan hij verwaent had! De officier kwalificeerde de handelingen van verdachte als buitengewoon slordigöen daardoor bestond de mogelijkheid dat de verkoop der biels op een misverstand be rustte Voor dit feit zou de officier dus vrij spraak vragen. Doch wat de overige verduis teringen betrof, die achtte de officier perti nent bewezen, zooals spreker nader presi- seerde. Uit niets b'eek dat verdachte handel de in het belang der firma. Hij verkocht een partij hout ter waarde van 65 voor 13! Was dat in 't belang der firma? De officier wenschte in casu geen gevangenisstraf te vorderen en eischte tot slot van zijn requisi toir 100 boete of 100 dagen hechtenis. DE HOORNSCHE AUTOMATEN- KWESTIE. De heer Lambertus V., 'n 44-jarig winke lier te Hoorn was door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 1 boete of 1 dag op grond van het feit, dat hij op 28 Augus tus uit een bij zijn perceel Groote Noord no. 113 aangebrachte automaat sigaren had verkocht. Aangezien het hier een principieele zaak gold, wilde men ook een principieele uitspraak uitlokken en kwam veroordeelde in hooger beroep. Vermeend werd dat de desbe treffende politieverordening niet bindend zou zijn. De officier bleek echter te staan op het standpunt van den kantonrechter en vor derde bevestiging van het gewezen vonnis. Mr. Buiskool, advocaat te Schagen, verde diger van verdachte voerde aan dit naar zijn meening deze verordening der gemeen- !r 'n, str''^ met de winkelsluitingswet die het gebruik van automaten heeft toege staan. Dat het automatenverbod in 't belang zou zijn met de volksgezondheid, zulks met het oog op het rookverbod voor kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar, werd door pleiter in dezen vorm bestreden. Pleiter ver meende voorts dat de rechter wel had uit te maken of de gemeenteraad van Hoorn in deze aange'egenheid niet te ver was gegaan en conc'udeerde onverbindbaarheid der ver ordening en ontslag van rechtsvervolging van den appellant. Geen repliek. Uitspraak a s. week. SNELHEIDSRECORD VAN NURMI GEBROKEN. Sneller nog dan de geweldige Finschft harddraver verliep d° strafzaak, na de pau ze aan de orde gesteld. Het betrof den 19-ja- rigen slagersknecht Jan Cornelis Buishand te Venhuizen, die op 18 October terecht stond terzake een hem tenlaste gelegde ver nieling van een glasruit ten nadeele van den getuige J. Bloemendaal aldaar. Op grond dat een der 6 gedagvaarde getuigen kennelijk zóó stond te draaien, dat een ver moeden rees van meineed, werd de zaak ge schorst voor nader onderzoek en heden op nieuw aangebracht. Er was echter geen der getuigen aanwezig en zii zouden niet ko men ook, aangezien de officier mededeelde, dat het onderzoek naar de meineed geen ef fect had gesorteerd en ZFd nu niets anders overbleef dan voor verdachte, die steeds hardnekkig was blijven ontkennen, wegens gebrek aan bewijs vrb'praak te vorderen De slagersknecht was als verdachte present en verklaarde liever de voorkeur te geven aan ontslag van rechtsvervolging. Hij had daar zeker wel eens over hooren praten en toen geluisterd naar het luiden der klok, zondpr te weten waar de klepel hing. De nresident bam. echter de moeite hem college te geven in de rechtswetenschap en duidelijk te maken dat ontslag van rechtsvervolging alléén wordt gegeven a's het drin verdachte in ziin bovenkamertje mankee-t of het feit wèl is ge- p'pegd. doch niet strafbaar is. Zoodat de verdachte, blijkbaar voldaan over do toelichting, a's hij die heeft begrepen, van verdere bedenkingen afzag en zijn biezen pakte. DE VEILING VAN VALSCHE FRANSCHE KUNST BIJ MAK. v Een onderhoud mei den kunstschil der Adrinan Lubbeis. Zooals wij hebben medegedeeld, heeft de justitie een onderzoek gelast inzake den ver koop van moderne rransche schilderijen bij de firma Mak te Amsterdam, in verband waarmede een te Parijs woonachtige en thans te Laren vertoevende schilder, die reeds dadelijk vermoeden heeft gehad, dat verschillende werken niet echt waren, is ge hoord door den hoofdstedelijken inspecteur van politie, den heer Clasie. Met dezen schilder, die de heer Adriaan Lubbers blijkt te zijn, heeft een vertegen woordiger van het Persbureau Vaz Dias, naar aanleiding van deze aangelegenheid een onderhoud gehad. De heer Lubbers deelde o.m. mede, dat hij in October op een der kijkdagen de collectie had bezichtigd. Dadelijk kreeg hij toen het vermoeden, dat versdr/ende werken niet echt waren, o.m. een Vlaminck en een Pascin. Daar de verkoop echter geschiedde onder leiding van mr. J. Baart de la Faille kon hij iia was jan toch 111 zoo'n vroolijke stemming! Voor weemoedige liedjes was het nog te vroeg, zei hij. Dansen, dansen zullen jullie en hij speelde de dolste wijsjes. Langzaam aan kwam ieder weer op zijn beenen te staan. 44. En een oogenblik later dansten de veldwachter met den burgemeester en de boschwachter met den brandweer man. Hobbeltje ,dle de streken van zijn baas door en door kende, stond maar te grinniken achter een boom. De tranen rolden hem over de beenige kaken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12