Alkmaarsclie Courant. Radionieuws Siad en Om ReuiUeton De gevoigen van een operatie. Honderd rijt en dertigste Jaargang. DINSDAG 17 JANUARI Mo- 14 1933 Woensdag 18 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). gGramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: 1. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen, 2. „De Notenkrakeis" o.l.v.? D. Wins, 3. Gramofoonplaten. 12.VARA- ileinorkest o.l.v. P. Duchant en gramofoon platen. 1.45 Zenderverzorging. 2.— Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 „De F ïe- jefluiters", o.l.v. Hugo de Groot. 6 Ver- keerspraatje. 6.05 Vervolg concert 6.30 R.V.U. 7.— Actuëele causerie. 7 20 Concert. Mej. L. Wijngaarden, alt-viool. Sam Tromp, viooi Jan Aerts, cello. Mevr. M. Rapp 'ijajnowskaja, zang en Cor Steyn, piano. 7 55 Herhaling SOS-berichten. 8.— Lezing. 8.20 VARA-orkest o.l.v. Hu-o de Groot, m. m. v. mevr. Rapp—Janowskaja, zang. 9.— Julius Ceasar, spe! van Shakespeare. m. m. v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 11.— Vaz Dias. 11.10—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gra- mofoonpl. 10.— NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.— Zang door Annie de Zeeuw— Slierendrecht, sopraan m. m? v. Ro van Hessen, piano. 12.15 Kwintetconcert o 1 v P. v d. Hurk. 2.Gramofoonpl. 2.30 __4 30 Concert. G. Beths en L. de Graaff, viool en P. Ha sema, orgel en piano. 5 Kinderuurtje. 6.— Voor Fr.esche Mnderem 6 30 Eneelsche les. 7.Afgestaan. 745 >s>d Chr. Persburtau. 8.— Mandoline- Ensemble „Onder Ons" o.l.v. L. A Kluin q Ds F G. P.tersen: Voortvaren. 9 zu Gramofoonpl9.30-11 Amsterdamsch Salon-orkest o.l.v. D. H. Ph. Kiekens, 10 10 Vaz Dias. 11.—11 30 Gramofoonmu ^Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05—H jing. 12.20 Orgelspel Q. M^lea"'fnnn2 Leonardo Kemp's orkest. 1 SO^Oramof ^,p. 2.45 Voor de scholen. 3 50 Stcd. orkest - nemouth ol.v. Sir Dan G°£[jeyR vjew '5 -<5 ir v. Patr. Ppcs'-oroimh piano, O.l.V. b Robinson. 9.20 Breichten en lezing. 9 55 Proloog 2e acte en Epiloog van „Hoffmann s Vertellingen" van Offenhach. 10.55 Piano re-Hal Ceci' Dlxon. 11 2<V-12.20 Dansmu- wv Parits Radio-Paris", 1724 M. 12.35 Con cert door het Omroeporkest. 12.50 Orgelcon cert. 1.25 Vervolg céneert door het Omroep orkest. 7 40 Concert door het Omroeporkest. 9 05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert door L'Assoc. des Concerts Lamoureux o.l.v. Y Boutnikoff. Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Concert 'tit Rest. „Wivex". 2.20—4.20 L. Preil's or kest. 4.20 Gramofoonmuziek. 7.05 Radio- tooneel. 7 20 Moderne Operettemuziek door orkest en solisten o.l.v. Reesen. 8.50 Gramo foonplaten van Caruso. 9.10 Vierhandige pianomuziek. 9.50 Russische Opera-muziek door het Omroeporkest. 10.2011 50 Dans mi'ziek. Langenberg, 473 M. 6 25 Gramofoonpl 11.20 Concert door orkest o.'.v. Reinecko 12 20 Concert o l.v. Wolf, m. m. v. mezzo sopraan 1.50 Gramofoonplaten 4.20 Con eert o.l.v R. Merten m. m. v alt. 7.20 Zie Zeesen. 8.20 Weragorkest o.l.v. Buschkötter 9 50—11 20 Dansmuziek. Rome, 441 M. 8 05 Tooneeluitzending. Brussel, 508 en 338 M. 508 M: 12.20 Gramofoonplaten. 1 30 Concert uit Antwer pen. 5 20 Gramofoonplaten 6.35 Brahms concert, kwartet en piano 7.20 Zangvoor dracht 8 20 Gramofoonplaten. 8.35 Vroolijk', g'amofeonp'aten. 9 20 Sel. „La fille de Mme. Angot" van Lecoco. 338 M.: 12 20 Concert uit Antwerne... 130 Gramofoonpl Sel. „Palias". Leoncavallo 5 20 Dansmu ziek uit St. Sauveur te Brusse' 6.50 Willie lewis en ziin orkeri. 8.20 Omroeporkest m. m v Vooaal kwartet o.l.v. Des Defauw. 10.30 Gramofoonnlaten 10 501120 Con cert uit Antwerpen o l.v. Pan' Mreaux. ?eesen. 1635 M 6 55 Concert door orkest l v. Kruger. 7.20 Herdenking van de stich ting van het Duitsche RiiV 8 79 Weragorkest p.Lv. BusckkAtter. 0 90 Berichten en hierna tot 11 op pQpfprï 0rkp«t r> 1 v BENOEMING ONDERWIJZERES GEMEENTESCHOOL NR. 7. B. en W. schrijven in bijlage no. 12: Uwe vergadering verleende bij besluit van 16 December j.1. aan mej. J. S. Fanoy op haar verzoek eervol ontslag al§ hoofd van Ge meenteschool no. 7, welk ontslag wij heb ben doen ingaan 1 Februari a.s. Evenals bij den aanvang van het loopende schooljaar het geval was. is het ook thans nog niet mogelijk de leerlingen van de klas sen 4, 5 en 6 over dezelfde klassen van de andere scholen te verdeelen, terwijl het ver binden van deze klassen als parallel-klassen aan andere scholen van de gemeente hoogere uitgaven zou vorderen dan handhaving van den bestaanden toestand medebrengt, het geen blijkt uit de volgende berekening. De 4e, 5e en 6e klassen van de drie oplei dingsscholen tellen te zamen resp. 87, 95 en 97 leerlingen, terwijl in de Gemeentescholen nrs. 1 en 8 per klasse plaats is voor 72 leer lingen, alzoo te weinig plaats voor resp. 15, 23 en 25 leerlingen. De Gemeenteschool nrs. 1 en 8 hebben elk 1 boventallige leerkracht, Gemeenteschool nr. 7 geen, samen 2. Gemeenteschool nr. 1 telt 205 leerlingen Gemeenteschool nr. 8 195 leerlingen en Ge meenteschool nr. 7 in de klassen 4, 5 en 6 resp. 23, 27 en 27, samen 77 leerlingen. Vor ming van deze laatste klassen als parallel klassen van school 1 of school 8 geeft resp. in totaal 282 of 272 leerlingen. Zelfs in het allergunstigste geval, dat voor de berekening der Rijksvergoeding mag wor den gerekend naar het aantal leerlingen op het tijdstip van overgang en naar de tot 31 December j.1. van kracht geweest zijnde leer lingenschaal, die bij 211260 leerlingen 6 en bij 261314 leerlingen 7 verplichte leer krachten geeft, zou het gevolg nog zijn, dat één der scholen met 9 leerkrachten 2 boven talligen zou hebben, wordt met één aan de andere school 3, alzoo 1 meer dan nu het ge val is. Vorming van parallel-klassen aan bei de scholen geeft, gelijk uit de cijfers blijkt hetzelfde resultaat. Daarnaast zullen de klassen toch in het gebouw der Gemeente school nr. 7 gehuisvest moeten blijven Handhaving van den bestaanden toestand daarentegen heeft tot gevolg, dat alleen de aan het plaatsvervangend hoofd toekomende vergoeding (hoofdenmarge) ten laste der ge meente komt. Voor opheffing van de geheele school is naar onze meening thans mitsdien geen aan leiding. Gelijk U bekend is, zal op- 1 Aug a.s. het aantal klassen ingevolge de ten vo rigen jare genomen beslissing met één ver minderen, op 1 Augustus 1934 opnieuw met 1, zoodat naar het eenmaal vastgestelde tem po van opheffing de laatste klasse op 1 Aug 1935 zal zijn opgeheven. Intusschen spreekt het vrijwel vanzelf, dat aan deze school een vast hoofd moet worden benoemd. De waarneming van het hoofd schap hebben wij opgedragen aan de aange wezen plaatsvervangster mej. J. W. H Spruit. Het is echter noodzakelijk tot 1 Aug. a.s wanneer in ieder geval de 4e klasse wordt opgeheven, een derde leerkracht aan de school te benoemen. De wedde van deze leer kracht komt voor rekening van het Rijk. Krachtens artikel XIV, 3e lid, der wet van 30 December 1932 (Staatsblad nr. 689), tot wij ziging van de Lager Onderwijswet 1920 wordt van 1 Jan. 19331 Jan. 1937 op de Rijksvergoeding in mindering gebracht de wedde van den onderwijzer, die bij zijne be noeming tot onderwijzer aan de school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als gewezen onderwijzer aan eene openbare lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar. Aangezien geen bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die op een verzoek om ontheffing van deze verplichting eene gunstige beslissing, kunnen doen ver wachten, en wij met het oog op de tijdsom standigheden geen vrijheid kunnen vinden de wedde van deze leerkracht voor rekening van de gemeente te nemen, is de noodzaak aanwezig om eene onderwijzeres, die in het genot is van wachtgeld, te benoemen. Bij raadpleging van de lijst van wachtgel ders(sters) viel onze aandacht o.m. op mej M. C. Brouwer te Hoorn. Op ons verzoek heeft de Inspecteur van het lager onderwiis in'ichtingen omtrent haar ingewonnen. Uit het voor U ter inzage ge'egd advies van den Inspecteur en het bericht van het hoofd de school zal U b'ijken, dat tegen eene benoe ming van mei. Brouwer geen bezwaar be staat. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 12 ia> zes dagen, meneer Holy Hel ft nT L>an komt er een brief, die een 'oikomen ontkenning inhoudt. Een getypte «Nsf, die, als we hem nauwkeurig bekijken, n den vorm nog wel een beetje afwijkt van «n gewonen stijl, den ambtelijken stijl, zoo- nam "'en vroe£er a'üjd zeer fil^d in acht Zoudt U denken, dat hij hem niet zelf Beschreven heeft?'' vroeg Col ver met ge- dienstige belangstelling, t-. "m, dat is ook mogelijk. Maar enfin "eeft hem onderteekend. Die brief bevat «Ph st!?.rt ..verklaring", die niet erg waar- ri1* aandoet. En iemand, die op een nsttelegTam heeft te antwoorden, zal als •^zaak zóó eenvoudig is, als ze daar wordt toark^'d' 'n den regel geen vier dagen enten, maar zal zoo'n verklaring, als de En'! toedracht zóó is. onmiddellijk zenden den ?n 'k ^an' eindelijk, die verklaring aan he- .ranschen gezant kon doen toekomen, is fin a i n'H vreemd, dat die blijk gaf, en 't rif? hij het gevoel had. met een kluitje in Z'jn gestuurd''. De heer Holy Hel kin» ^ebrmkte die zeer populaire uitdruk m«t zoackr tan zeksr dedaii, e® liet ze Een tijdelijke benoeming geeft ons niet de zekerheid, dat de betrokkene tot het einde van het loopende schooljaar in functie kan blijven, aangezien zij eene eventueele vaste benoeming elders niet zou kunnen weigeren op grond van hare tijdelijke aanstelling al hier. In verband hiermede komt ons eene vaste benoeming gewenscht voor. Met in gang van 1 Aug. a.s. zal dan later ontslag wegens opheffing der betrekking moeten vol gen, in welk geval haar wachtgeld van rechtswege herleeft. De betrokkene, die met deze laatste omstandigheid in kennis is ge steld, heeft medegedeeld eene benoeming te zullen aanvaarden. Op grond van het vorenstaande dragen wij uwe vergadering dan ook voor eene vaste benoeming tot onderwijzeres aan de Gemeen teschool nr. 7 met ingang van 1 Februari a s. voor: Mej. M. C. Brouwer te Hoorn. ORGANISATIE GEMEENTE DIENSTEN EN -BEDRIJVEN. In bijlage nr. 8 schrijven B. en W.: In uwe vergader.ng van 19 Dec. j.1. is de volgende door de heeren Venneker c.s. inge diende motie aangenomen: „De Raad, „gehoord de besprekingen, „benoemt een Commissie uit den Raad, „aan welke wordt opgedragen te onderzoe ken, hoe is te bereiken een meer doeltreffen de organisatie van de gemeentediensten en „meer samenwerking tusschen de verschil lende gemeentebedrijven en hierover aan „den Raad rapport uit te brengen". Wij stellen u voor het aantal leden dezer comm ssie te bepalen en tot de benoeming der leden over te gaan. PUBLIEK TELEFOONSTATION AAN DEN OMVAL In bijlage nr. 5 schrijven B. en W.: Met ingang van 1 Jan. j.1. is opgeheven het brandweerkorps „Eendracht" aan den Omval. In verband daarmede zou de ten deele voor rekening der gemeente komende telefoonaansluiting van den gewezen onder brandmeester van dit korps P. Blankendaal kunnen vervallen. Evenwel, het blijft van belang, dat dit deel der gemeente telefonisch met de stad verbonden blijft. Nu de heer Blanken-daal niet bereid is de telefoonaansluiting geheel voor eigen rekening te nemen, hebben wij naar een oplossing gezocht, die het mogelijk maakt, ook voortaan voor ieder de gelegen heid tot telefonisch verkeer met de stap open te stellen. Wij zouden er de voorkeur aan ge ven aan den Omval een publiek telefoonsta tion te doen vestigen. De heer Blankendaal is bereid, in zijn woning daarvoor een ruimte te bestemmen en als stationhouder op te tre den. Aan de vestiging van een telefoonsta tion verbindt, blijkens de ter inzage li^ende brief het Staatsbedrijf der Posterijen Tele grafie en Telefonie de voorwaarde, dat, wan neer de jaaropbrengst der locale gesprekken, vermeerderd met de halve jaar-opbrengst der interlocale gesprekken, geringer is dan het bedrag van de kosten van een telefoonabon nement ter plaatse (t.w. 46.50) vermeerderd met 7.50, de gemeente het ontbrekende be drag zal moeten bijbetalen. Bij het uit dien hoofde verschuldigde bedrag zal moeten worden gevoegd een vergoe ding, die aan Blankendaal gegeven zal moe ten worden voor de openstelling van het sta tion buiten de gewone uren (8 uur v.m. tot 8 uur 's avonds). Ten behoeve van brandweer, politie en geneeskundigen dienst zal ook tus schen 8 uur 's avonds en 8 uur voormidda-gs de telefoon beschikbaar moeten zijn. De heer Blankendaal vraagt daarvoor een bedrag van 25, waartegen wij geen bezwaar heb ben. B. en W. stellen voor daartoe te beslui ten. 6. de Vereeniging „Kinderbewaarplaats" in ontvang en uitgaaf op 2465; 7. de Commissie tot huisverzorging in ont vang en uitgaaf op 3855; b. aan genoemde instellingen voor het jaar 1933 een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van respectievelijk ten hoogste 8000 voor uitzending van patiënten en 1000 voor algemeene kosten, 3100, 500, 1250, 5000, 1765 en 1600. B. De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 11 tot het verslag van 's Raads handelingen; Besluit: goed te keuren de begrooting voor 1933 van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon in ontvang en uit gaaf op 494.353.50, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas groot 480.000. BEGROOTINGEN VOOR 1933 VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. schrijven in bijlage no. 11: Wij stellen den Raad voor te besluiten a. goed te keuren de begrooting voor 1933 van: 1. de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in ontvang en uitgaaf op 15.970; 2. de afdeeling Alkmaar van „Het-Wit-Gele Kruis" in ontvang en uitgaaf op 5.600; 3. de afdeeling Alkmaar van het Centraal genootschap voor kinderhersteilings- en va cantie-kolomes, in ontvang en uitgaaf op 1.875; 4 de Vereeniging „Kinderkleeding" in ont vang en uitgaaf op 1.577.88; 5. de Vereeniging voor gezinsverpleging in ontvang en uitgaaf op 12.050; volgen door een strengen bTk. „Dat is alles zeer onaangenaam. Blijkens dat art'ke'tie in die Duitsche courant, is er ook op die ver gadering, of die bijeenkomst, of wat het dan geweest mag zijn, over de Belgische quaestie gesproken; daar is speciaal op gewezen, en dat daar een regeeringsambtenaar bij betrok ken was Natuurlijk, 't was maar een hoofdcommies, maar enfin, 't is compro mitteerend. 't Ziet eruit als een overigens buitengewoon onhandige geheime actie van onzen kant. En we moeten het onderzoek dan ook nog wel verder doorzetten. Daar komt dan bij, dat terwijl we na een week zoo'n dood-onschuldige, maar zeer sum miere, verklaring krijgen, die op geen enkel détail ingaat, dat ik in dien tusschentiid word opgebeld door dr. Marelman, die me speciaal nog eens komt meedeelen, dat zün patiënt patiënt nog zeer veel be hoefte heeft aan een vreemde omgeving, en fin, dat we hem vooral nog maar niet terug moeten laten komen, om hem nader aan den tand te voe'en; daar kwam het op neer...." Hier maakte de haar Holy H 'man een kleine oratorische pauze, als wilde hij zijn hoorder gelegenheid geven, aan zijn verschil lende argumenten de aandacht te geven die hun toekwam en ze rustig te combineeren Toen, met een energieken tik op zijn bureau hernam hij: We moeten er een eind aan maken. Hij moet terugkomen en vol'ed g de zaak verkla ren. Die dokter kan toch met geen mogelijk heid beweren, dat hij daar dood van zal gaan". Ja" antwoordde Colver, aa een korte pauze, „het is waar, dat hij drie maanden ziekteverlof heeft; maar natuurlijk, het lands belang Die heele overweging was overbodig; Ho ly Helman kon ze ook wel uit zichzelf maken en dat wist Colver heel goed; maar hij had er toch nog even in de juiste proportie zijn gevoel voor b.llijkheid en zijn mede gevoel mee getoond. Het landsbelang", herhaa'de de secre taris-generaal bedachtzaam knikkend, zoo als men dat doet bij een onontkombare waar heid „Ja, daar is hier inderdaad quastie van. En daarvoor moeten andere overwe gingen waarvan ik in dit speciale geval ook niet erg de beteekenis inzie wijken Hebben we hem hier, dan kunnen we dan ook meteen eens zien, hoe het staat met die one enwichlighe d Is dat inderdaad zoo erg ik zeg niet, dat ik dat geloof maar en fin, daarvan zal dan, in verband met die Straatburgsche quaestie afhangen, of hij a's ambtenaar gehandhaafd kan worden". Co'.ver knikte gewichtig op zijn beurt Ter wijl hij concludeerde: „Hij gaat er dus uit wanneer hij toerekenbaar is, omdat hij die malle onhandigheden in Straatsburg heeft vertoonden hij gaat er uit, wanneer hij niet toerekenbaar is, omdat hij dan voor het baan tje niet deugt. Ik zal mijn vriend van het ef fectenkantoor waarschuwen, dat er waar schijnlijk een opschuiving en een vacature komt, voor zijn zoon. Want de eene dienst is den anderen waard'. En hoewel men, theoretisch de zaak be schouwend, op die sluitrede nog wel een'ge aanmerking kon maken, practisch wa6 ze, WERKVERSCHAFFING. In bijlage No 6 schrijven B en W.: Mede in verband met de indertijd in Uwe Vergadering gemaakte opmerking over de wijze van uitvoering van wer ken in werkverschaffing hebben wij een onderzoek ingesteld, of het vervoer van zand per vlet ten behreve van het bouw rijp maken van terreinen voordeeliger kon plaats hebben door levering op den wal door een aannemer of door uitvoe ring in werkverschaffing in e;gen be heer. Gebleken is daarbij, dat de totale kosten in het laatste geval weliswaar hooger zijn, maar de netto-kosten voor de gemeente lager zulle nzijn, in verband met het subsidie van 75 in de loonen Uwe Vergadering besloot reeds op 15 December j.1., den aanvoer van zend per vlet in eigen beheer te doen geschieden ten behoeve van het bouwrijp maken van den gemeentegrond ten zuiden van de Verlengde Landstraat. Er zijn nog een tweetal werken, waar- bi dezelfde werkwijze zou kunnen wor den gevolgd, namelijk het ophoogen van het terrein ten zuidwesten van den Ber- gerweg, geraamd op 15390.— en de aanleg van een parkeerplaats aan den Heldersche weg, geraamd op 9300.—. B en W ai hten het gew-enscht. ook hier het zandvervoer in eigen beheer in werkverschaffing te doen geschieden wat.rtoe de vorengenoemde sommen onderscheidenlijk met 12000 en 2000 zullen moeten worden verhoogd. Een ontwerp-besluit bieden B en W. daartoe den Raad ter vaststelling aan. SALARISKORTING PERSONEEL GYMNASIUM. HANDELSSCHOOL EN HANDELSAVONDSCHOOL. In bijlage no. 2 schrijven B en W.t Wij ontvingen onder dagteekening van 30 December '32, Nr 16250, Afd. V H M O van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de mededeeling, dat te rekenen met ingang van 1 Jan. 1933 het Koninklijk Besluit van 29 De cember 1931 (Staatsblad nr. 556) tot vaststelling van eene tijdelijke korting op de bezoldiging van de burgerlijke, en militaire Rijksambtenaren en van het personeel bij het lager-, nijverheids- en landbouwonderwijs, voorzoover dit wordt bezoldigd naar door of vanwege de Kroon vastgestelde regelen, zoodanig zal worden gewijzigd, dat de in het tweede lid van artikel 1 onda- a en b vermelde percentages van 1)4 en 5 on derscheidenlijk zullen worden: voor a 6H en 9 en voor b 7% en 10 Voor de ge huwden en daarmede gelijkgestelden zal derhalve alsdan een korting worden toegepast van 6H van de eerste 2000 en van 9 van het overige der jaarlijksche bezoldiging, voor de overi gen 7H van de eerste 1000 en 10 van het overige der jaarlijksche bezol diging De Minister deelt ons voorts mede, dat in verband met de voorwaarden, waar oi'der ten behoeve van de gesubsidieer de gemeente-hoogere burgerscholen gymnasia, lycea, handelsdag- en -avond scholen subsidie uit s Rijks kas wordt toegekend de daarin vervatte regeling voor die scholen te rekenen met ingang van 1 Januari 1933 eveneens zal moeten gelden De pensioensgrondslagen van de be langhebbenden worden ook door deze korting niet aangetast Aangezien wij het zelfs in meer nor- zien de aan het Ministerie heerschende denk wijzen, vo.komen juist. Zoodat in de etisie week van Juni in de Villino Torre al Pino bij Florence een zeer offlcieele brief arriveerde, waarbij mr. dr H. A. van Hoghen Lugt werd uitgenoodigd zich met bekwamen spoed naar Den Haag te hegeven, teneinde eenige opheldering te ge ven in aangelegenheden van landsbelang Het was vreemd en onhei'spellend; maar het kon nog meevallen, en misschien kon hij zelfs na die „inlichtingen" dadelijk weer terug gaan en zijn tijd in den .„toren" bij den pijnboom uitzitten. Zoo grapte Kees, maar in zijn hart was hi; er niet zoo gerust op; evenm.n als Henri en Clara zelf; hoezeer bij hen ook hun tweede jeugd-stadium een zekere steeds grootere luchthartigheid had meegebracht. Intusschen Henri moest „met bekwamen spoed" „on verwij d" klonk nog gevaarlijker, zei hij de reis aanvaarden. Hij wilde alleen gaan waarom al die reiskosten? En ja, daar was alles voor te zeggen; hij zou het onderhoud met zijn chefs toch ook alleen moeten voeren Het zou niet gaan, want het zou niet „staan" dat Clara daar, a's een verpleegster of een kindermeisje voortdurend bij was; en Kees' tegenwoordighe:d daarbij was natuurlijk hee le maal ondenkbaar. Toen Henri dat opperde, kwam er plots een vreemd gevoel van verrassing en vreugde over Kees. Een week zou hij dan alleen met Clara in dit idyllische huisje zijn En jij zult wel goed op haar passen", eindig de Henri zijn argumentatie voor 't alleen naatDen-Haag-gaan". „Hé? o ia. ja. natuurlijk", antwoordde Kees, opziend naar de lachende, trouwhartige oogen wat w» ren ze opener, hartelijker dan vroeger mm van rrale tijdsomstandigheden uitgesloten achten, dat de gemeente de rijkssubsi dies voor gymnasium, handelsschool en handelsavondschool prijs geeft, zien wij ons genoodzaakt Uwe Vergadering voor te stellen aan het voorschrift van den Minister te voldoen. De gewijzigde regeling geldt tot 1 Maart 1935 Op de bezoldiging van de ge huwden en daarmede gelijkgestelden wordt mitsdien 4 en op die van de overigen 5 meer gekort dan tot 1 Ja nuari j.1. het geval was. Onder overlegging van het advies "an de Commissie van bijstand voor het Onderwijs stellen B en W den Raad voor het desbetreffend besluit te nemen EXTRA-HULP AAN WERKLOOZEN. In bijlage no 7 schrijven B en W.: Van het Nationaal Crisis-Comité ont vingen wij bericht, dat voor extra-hulp aan werkloozen voor 1932 geen bijdra gen meer werden verleend en voor 193J slechts met inachtneming van zijn cir culaire van 15 December 1932. Het was op denzelfden datum, dat Uwe Vergade ring 5800 beschikbaar stelde voor extrahulp aan werkloozen in de ver wachting, dat de gemeente daarvan 2900— zou terugontvangen als bij drage van het Nationaal Crisis-Comité (bijlage nr. 200) Voortaan verleent dit Comité slechts bijdragen, welke niet meer naar het aan tel inwoners, maar naar het aantal werkloozen in de gemeente worden be rekend een en ander overeenkomstig de eerder vermelde circulaire, welke wij voor Uw e Vergadering ter inzage zullen leggen Voorts is in deze ci'cu'aire be paald. dat de uitvoering van de extra hulpverleening behoort te worden opge dragen aan een comité onder voorzitter schap van een lid van ons College en waarin -oorts zittine hebben vertegen woordigers van de voornaamste plaat selijke vakcentrales van werkgevers en werknemers De samenstelling van een dergelijke commissie wordt voorbereid. Intusschen heeft het Nationaal Crisis- Comité zich alsnog bereid verklaard over de maanden November en Decem ber van 1932 een bijdrage te verleenen van 2/12 X 10 cent per inwoner of afge rond 500 in verband waarmede voor 1932 nog een bedrag van 1000ter beschikking kon worden gesteld van het plaatselijk Crisis-Comité. Voor 1933 kan, gerekend naar een ge middeld aantal werkloozen over het 2e halfjaar van 1932 van ongeveer 1000, de bijdrage van het Nationaal Crisis-Comité op 2500.— worden gesteld, in verband waarmede een bedrag van 5000be schikbaar komt voor het plaatselijk co mité voor de verleening van extra-hulp aan werkloozen Naar aanleiding van een en ander geven wij Uwe Vergadering in overwe ging Uw besluit van 15 December j 1. door een ander besluit te vervangen B. en W. bieden den raad daartoe het vol gend ontwerp-besluit ter vaststelling aan: a. voor het jaar 1932 ten behoeve van de verleening van extra hulp aan on dersteunde werklooze arbeiders voor kleeding, schoeisel beddegoed, e d. overeenkomstig de circulaire van het Nationaal Crisis-Comité van 1 December 1931 een bedrag var. 1000 ter beschikking te stellen van het plaatselijk Crisis-Comité; b. voor bet jaar 1933 'ei behoeve van de verleening van extra-hulp aan ondersteunde werklooze arbeiders voor kleeding, schoeisel, beddegoed e. d. overeenkomstig do crcalaire van het Nationaal Cris:s-Comité van 15 December 1932 een bedrag van 2500.ter beschikking te steden van het Comité voor de verleening van extra-hulp aan werkloozen; c. de onder a en b genoemde uitgaven nader te regelen bij suppletoire be grooting. VERTEGENWOORDIGING VAN DE GEMEENTE BIJ GESUBSIDIEERDE VEREENIGINGEN. In bijlage no. 10 schrijven B. en W.: Bij de schriftelijke en mondelinge behan deling van de gemeentebegrooting voor 1933 is de wensch geuit, dat aan de besturen van vereenigingen of commissiën, die een eenigs^ zijn vriend. En hij had een oogenblik een ge voel van schaamte, Maar meteen wist hij, dat dat nonsens was. Er werd, op het tuinterrasje bij dalende zon nog wat nagepraat, bij koffie en likeur, over het alleengaan; en er was eigenlijk niet veel tegen in te brengen. „Ik vind het naar, je alleen te laten weggaan; een week lang", zei Clara. Maar was dat nu eigenlijk een ar gument tusschen zoo oud-getrouwde men- schen?! Nu ja, Henri vond het het óók wel naar, maar tegelijk was er iets in hem, dat hem in zoo'n reis, alléén half Europa door, toch wel een vreemde vreugde deed zien. Het verbaasde hem zelf. Was het, dat zijn „jon gensachtigheid" het oude genoegen hervond van alléén op reis te gaan, uit 't gezin, de wijde wereld in Maar hij was toch geen jongen meer; en ja, „onder moeders vleuge len" vandaan, alleen de wereld in te trekken, dat was vroeger iets „fijns" geweest, iets mannelijks Maar Clara was toch zijn moe der met! En hij had juist deze laatste maand gevoeld, dat hij zoo veel van zijn vrouw hield Nonsens, 't had met „houden van" niets te maken; 't was eenvoudig, dat het on zin was om twee dure reizen te betalen in- plaats van éénen dan was Kees er ook, hun logé; nu ja, die kon in een hotel gaan, hij bood dat ook aan; maar neen, neen, dat moest hij nu maar niet doen Teresa kwam nu iederen dag voor 't huishouden zorgen, Clara had hier &k een vacantie, huisvrouwen- vacantie, en 't was hier nu nog zalig, over een paar weken werd 't misschien te warm; waarom zou zij nu die sjouwreis onder nemen?! En zij zelf, tot haar bevreemding, vond dit toch ook eigenlijk wel erg verstan dig gersdsnserd; 't moest dan maar zoo (Woidt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5