Agenda JiechtszoAeM Jfawinciaal Tlieuuts Jieck S. Schooi lOzec&eddtt Amstecdamsche Jieucs E V.ÜDER RIJDT ZIJN KIND DOOD. NOORDSCHARWOUDE. van 18 Jan. 1933 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediel N. Y. 3i/. Bioscopen. A B T, tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Brute Krachten (dram.), hoofdrollen Richarü Cromwell en Noah Beery; tweede hoofdnum mer De knokploeg (senshoofdrol Ken Maynard. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De ver liefde loodgieter (amusant), hoofdrc len Buster Keaton, Jimmy Durante en rolly Moran. Voor eiken leeftijd. Victoria-theater, tot en met Donderdag ei ken avond half 8, hoofdnummer Movie Cra zy, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor el- ken leeftijd. Stedelijk Museum Breeds tr. eiken dag van 9—12 en 1.30—3.30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Woensdag 18 Januari. 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht avond Maatsch. t. Nut van 't Alg., „Charlw Dickens en zijn David Copperfield door dr. van Amerongen. 8 uur, Harmonie, voor de Volksuniversi teit vertooning film Naar de Koppensnellers van Zuid-Amerika. Donderdag 19 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond Ned R 7330ruurf café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Vrijdag 20 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, film over het Grootestadsvraagstuk en de jeugd (met toe lichting) n 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, rede R. van Gaasbeek voor Volksonderwijs; vertoo ning film „Volksonderwijs". Zaterdag 21 Januari. 8 uur. Harmonie, uitvoering gymnastiek- vereeniging Turnlust. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, Jeziug ir J. E. Muntinga „Een blik in Sov- iet-Rusland" (met lichtbeelden). een nieuwe klucht. Het blad wijst er vervol gens op. dat China opheldering vraagt ovet de kwestie of de Volkenbond wel of niet het conflict tusschen Japan en China tot een op lossing kan brengen. Alle geduld is uitgeput, langer wachten is onmogelijk. Aansla? oo spoorlijn in Zuid- Mantsjoerije. Naar het Japansche hoofdkwartier mede deelt, is tusschen de plaatsen Chodsjim en Sjoemjan door de opstandelingen opnieuw een trein tot ontsporing gebracht. Er zijn meer dan tien dooden en gewonden. De politie heeft een aantal Chineezen ge arresteerd, die vermoedelijk de daders zijn De bescherming der vreemdelin gen in China. De kanselier van de Fransche ambassade te Washington Ravntcnd Boucquei had gisteren een onderhoud met den Ame/ikaanscnen on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Castle, waarin hi< informeerde naar de plan nen, die d? regeering der U.S.A. voornemens ■was te doen ter bescherming van de be'an- get; harer onderdanen te Peiping en in Noord- China Bij deze gelegenheid bleek, dat de Amerikaansche regeering bereid is de Japan sche actie in de provincie Jehol te beschou wen, als een onderdeel can de uitgebreide Mantsioerijsche kwestie. Wanneer de troepen bewegingen zich echter zouden uitbreiden naar het gebied ten zuiden van den grooten muur zou daardoor een nieuw internationaal probleem ontstaan. Wat de bescherming der Amerikanen te Peipmg betreft zijn zooals gewoonlijk alle maatregelen genomen om de legatie wijken met behelp van internationale troepen te beschermen OVERTREDING VAN HET SNORVER- BOD TE AMSTERDAM. Eenigcn tijd geleden stond een aantal chaufefurs terecht voor den kantonrech- t te Amsterdam wegens overtreding van het snorverbod Het O M vorderde veroordeeling van de verdachten, doch dc kantonrechter sprak hen vrij. raadsbesluit van 1 Juli j.1. werd Let be treffende artikel van de algemeene poli tieverordening, dat vroeger slechts cas- sabel was, appelabel riet O M ging in hooger beroep en gister stonden de cuauffeu. s in hooger beroep terecht voor dt rechtbank. De officier van justitie achtte het tijd, dat krachtig tegen cle snorders wordt op getreden. Spr vordeide .tegen elk der v-rdachten een geldboete v u l subs i dagen hechteiv's, Uitspraak 31 Januari. OVERTREDING WINKEL SLUITINGSWET? Een kiosk uitsluitend voor spoorweg reizigers. Te Hilversum, in de vestibule van het station bevindt zich 'n kiosk ten dienste van reizigers Vanuit deze kiosk worden ook gedurende sluitingstijd van de win kels sigaren e a waren verkocht, doch dan slechts wanneer de cliënt een plaats bewijs kan laten zien. Op Zondag 3 Juli j.1. weid tegen den kioskhouder proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelslui tingswet De ambtenaar van bet O M. van het kantongerecht te Hilversum vc-rderde, daar het hier een principieele zaak betrof, een geldboete van 1. De kantonrechter ontsloeg verd, van rechtsvervolging. Gister diende de zaak Ir hooger beroep voor de rechtbank Uit de getuigenverklaringen bleek, dat do bewuste kiosk geheel is gescheiden van de restaurants, aan de kiosk is een bord bevestigd waarop staat, dat gedu rende den wettelijken winkelsluitings tijd slechts aan hem wordt verkocht, die een spoorwogkaartje kunnen 'aten zien Omwonende winkeliers hadden ge klaagd, dat ze van de kiosk schade had den. De officier van justitie mr. Van Arkel vroeg op formeele gronden vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Uit het getuigenverhoor is vast komen te staan, dat inderdaad op Zondag in sluitingstijd is verkocht De kantonrech ter nam aan, dat de kiosk viel onder de uitzonderingsbepaling van art. 3 sub c, waarbij o a bepaald wordt dat geleverd mag worden door restauran's ii- de stations aan reizigers en voor gebruik ter plaatse. De officier was van meening dat de bewuste kiosk geen restaurant is, noch er bij hoort, noch geschikt is voer ge bruik van waren ter plaatse. Spr. vroeg veroordeeling wegens over treding van artikel 2 der winkelslui tingswet tot een geldboete van 1 of één dag. De verdediger mr. Abel Hertzberger vroeg primair vrijspraak Z.i was de winkel in casu de kiosk niet voor het publiek geopend, doch slechts voor een beperkt gedeelte van het publiek n 1 hst reizend publiek en in de dagvaarding wordt zonder meer gesproken van het publiek, wat dus een ander feit is. Subs. vroeg pl ontslag van recht ver volging, daar z. i. de kiosk bij het restau rantbedrijf hoort en als zoodanig mag de kioskhouder verkoopen aan reizigers Het doet er niet toe in hoeveel ruimten b">t bedrijf is verdeeld. Vonnis 31 Januari. VERDUISTERING VAN 95 000. Een voorwaardelijke gevangenisstraf De rechtbank te Rotterdam hee*t A M le L46 jaar, wegens verduistering van een bedrag van ruim 95 000, ten nadee- Ie van den r.-k bouwvakarbeidersbond, van welke organisatie hij penningmees ter was en welke gelden hij onder zich had tot het doen van werkloosheidsuit- keeringen, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. VERDUISTERING VAN SERVIEZEN. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, had een gevangenis straf van twee jaar geëischt tegen M. A. C„ emballeur te Arnhem, die terecht stond wegens verduistering van een aan tal serviezen gedurende de jaren '31 en '32 ten nadeele van de firma K aldaar De rechtbank te Arnhem veroordee de hem deswege tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van de voor- loopige hechtenis van 9 November af. De arbeider F C. N. A. te Arnhem, die voor den verdachte de serviezen ver kocht had en de metselaar H S., die voordeel uit dj zaak had eetrokken, wer den beiden veroordeeld tot neeen maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. DE BRAND IN HET METEOROLO GISCH INSTITUUT TE DE BILT. c .Voor de rechtbank te Utrecht heeft gisteren terecht gestaan de 25-jarige monteur H M v H uit Zeist wegens het veroorzaken van brand door schuld in het gebouw van het Kon. Ned Meteo rologisch Instituut in Do Bilt, waarvan op 4 October j.1. een gedeelte afbrandde. Verdachte had verzuimd de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen door een brandvrijo plaat op den vloer te leggen Verdachte ontkende, dat de brand door z'jn toedoen veroorzaakt was De vonken van het apparaat zijn zi absoluut ge vaarloos; deze vonken konden dus nim mer brand veroorzaken Bovendien had zijn chef hem bevolen dien arbeid te verrichten en ook de chef had niet ge zegd om een brandvrije plaat onder de te lasscben of te snijden buizen te leggen Hij ontkende alzoo. dat cl# brand door zijn toedoen was ontstaan; hoe de brand was aangekomen, wist verdachte niet Gebleken is echter, dat de brand het felst heeft gewoed in de omgeving waar verdachte zijn werk verrichtte. Voor de politie had verdachte echter verklaard, dat een vonk tusschen den naad van twee vloerdeelen was gevallen, waarna de boei begon te branden „Ik geloof wel", zoo had verdachte ver klaard, „dat de brand door onze werk zaamheden is veroorzaakt." Na verhoor van een paar deskundige getuigen zei de officier van justitie het wettig en overtuigend bewijs geleverd te achten Hij meende, dat verdachte roe keloos had gewerkt en eischte 50 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak 31 Januari. DE NIET TIJDIG GESLOTEN OVERWEG TE HOUTEN. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft giste ren opnieuw gediend de zaak tegen den 38- jarigen overwegwachter C. V., der Neder- landsche Spoorwegen te Houten, die in het afgeloopen jaar verzuimd had de afsluitboo- men neer te laten toen een goederentrein uit de richting Den Bosch naderde, waardoor een met paard bespannen merkwagen werd gegrepen. De 16-jarige bestuurder G. Z. werd hierbij zoodanig gewond, dat de dood eenigt dagen later intrad. Het O. M. had drie maanden hechtenis ge- eischt. Twee spoorwegarbeiders, als getuigen, ver klaarden, dat blijkens hun ervaring het klok- signaal niet goed werkte, terwijl een derde ge tuige, eveneens een spoorwegarbeider, mede deelde, opdracht te hebben gekregen het be wuste kloksignaal na te kijken en toen bevon den had, dat het signaal niet heelemaal in orde was; nu en dan haperde er iets aan. De officier van justitie wees er op, dat verdachte op de hoogte had kunnen zijn van den ingelegden goederentrein, die op de dienstregeling was aangegeven. Het O.M. was van oordeel, dat daardoor de aansprakelijkheid om dé afsluitboomen neer te laten, voor verdachte bleef bestaan om welke reden de officier zijn eiscb hanri haaf de. Uitspraak 31 Jam DE DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN WASSENAARSCHE WEG. De rechtbank te Den Haag heeft gister middag behandeld de zaak tegen den 23-jari- gen A. J. van W., wonende te Wassenaar, die in den avond van 1 October j.1. als bestuur der van een auto op den Wassenaarsche weg ter hoogte van de Drerbolzstraat een melkwagen, welke werd voortgeduwd door den melkbezorger F. van Zwet, heeft aange reden, met het gevolg, dat deze van Zw. als mede de 15-jarige S. Wink, die naast hem liep, tegen den grond werden geworpen en eerstgenoemde een hoofdwonde opliep, terwijl de jongen zoodanige verwondingen kreeg, dat hij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Na getuigenverhoor werd 5 maanden hech tenis geëischt, alsmede intrekking van het rij bewijs voor een jaar. DE MOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. De Haagsche rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen van den 25-jarigen kleermaker N. J. R., die in het huis van be waring is opgesloten in verband met den moord, co Zondagavond 8 Januari j.1. in de Scheven' gsche Boschjes gepleegd op de 42-iarige mej. B. uit de Vleerstraat te 's Gravenhage. DE ROOFOVERVAL TE DE POLLEN. Door de rechtbank te Almelo werd gister uitspraak gedaan in de zaak tegen W. A schilder te Daarlerveen (gemeente Hellen doorn) en H. P. en R. K., respectievelijk veenarbeiders te Sibculo (gemeente Vriezen- veen), verdachten inzake den roofoverval te De Pollen op den landbouwer Aman en zijn echtgenoote. Deze zijn des nachts overvallen en gekneveld, waarna de roovers met circa vijfhonderd gulden zijn verdwenen. Het vonnis luidde tegen A. vijf jaar ge vangenisstraf, tegen P. 3'A iaar en tegen K twee jaar gevangenisstraf. De eisch was: reso vier, 3 Y? en 3)4 jaar gevangenisstraf In alle vonissen wordt de tijd, in preven tieve hechtenis doorgebracht, van de gevan- gesisstraf afgetrokken. GEEN OPRUIING. Het communistische gemeenteraadslid B. heeft zich voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden gehad wegens opruiïng. Hij zou n.1. tijdens een fascistenvergacFring, toen de politie op straat het zingen verboden had, de menigte hebben aangeraden, met zingen door te gaan. Het O M. had een maand gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft den verdachte thans vrijgesproken, omdat niet vast staat, Jat het zingen hinder veroorzaakte voor de omwo nenden, waardoor evenmin vaststaat, dat hij heeft aangespoord tot het plegen van een strafbaar feit. OVERTREDING ZONDAGSLUITING? De gemeenteraad had verlof gegeven geopend te zijn. Eind November 1932 had de Arnhemsche gemeenteraad besloten dèn Arnhemsche win keliers toestemming te verleenen om hun winkels op Zondag 4 December den geheel en dag open te houden met het oog op het St. Nicolaasfeest en op grond van artikel 9 lid .3 der Winke'sluitingswet. Toen de christelijke raadsfractie zich tot den minister wendde om dit besluit ongedaan te maken, verklaarde de minister aan een rechterlijke uitspraak de voorkeur te geven. Op 4 December is dan ook tegen enkele winkeliers proces-verbaal opge maakt. Een van hen stond hedenmorgen voor den Arnhemschen kantonrechter terecht. De ambtenaar van het O M. gaf als zijn mee- ning te kennen, dal in verband met artikel 2 der winke'sluitingswet van een sluitingsuur op Zondag geen sp-ake kan zijn, daar de wet bepaalt, dat de winkels op Zondag niet geopend mogen zijn. Het besluit var. den ge meenteraad was dus niet van kracht. Daar de winkelier vertrouwde op het gemeente raadsbesluit, eischtc spr. ontslag van rechts vervolging van verdachte. De kantonrechter zal over 14 dagen schrifteliik vonnis wijzen. Hedenmorgen ongeveer 11 uur had te Schagerbrug een vreeselijk ongeluk plaats De heer J. de Groot melkrijder te Schager brug reed zijn vrachtauto achteruit van zijn erf af en bemerkte niet dat zijn 2-jarig zoontje zich in de nabijheid van den auto bevond. Het kind werd overreden en pas daarna zag de vader tot zijn groote ontstel tenis dat zijn zoontje onder de wielen was geraakt. Bijna onmiddellijk na het ongeval stierf het kind aan de bekomen verwondin gen. Alvorens de heer G. van zijn erf reed had hij zich nog van uit zijn auto verge wist dat het terrein veilig was. Waarschijn lijk bevond zijn zoontje zich toen juist ach ter den auto waardoor hij voor ziin vader onzichtbaar was. HEILOO. Aan den Westerweg, waar in korten tijd een heele winkelwijk is ontstaan zijn ook win kels verrezen. En naast den winkel was 't de heer Jac. Speur die een zaak stichtte voor de bereiding van melkproducten. Voor een der gelijke inrichting wordt in deze heel wat ver- eischt. De heer Speur vroeg en verkreeg de volle medewerking van dr. Mol voor den keuringsdienst van waren en als gevolg daar van is in een pand van 11x5 Meter een zui- velinrichting voor klein bedrijf gesticht, die er mag zijn. De nieuwste werktuigen op elk gebied zijn In een mooi en hygiënisch ingericht gebouw ondergebracht Alles betegeld, granieten vloeren en alle comfort die men in een derge lijke zaak verwachten mag. Achter het ge bouw is een ketelhuis en aan de straatzijde een winkel, wat een juweeltje is uit hygië nisch oogpunt bezien, doch er zijn ook prima producten. Bouwkundige was de heer Pool en uitvoerder de heer Heijne, beide alhier. De machineriën werden geleverd door de heer J. Tijsma te Schagen. Donderdagmiddag 3 uur heeft de opening plaat» Door het crisiscomité is besloten de verloting op 28 Januari 1933 te houden in Concordia. Bij deze gelegenheid zal door den heer ten Bruggencate van Hei loo een filmavond gegeven worden over „Een reis door Indië". 's Middags wordt er vooraf een voorstelling gehouden voor schoolkinde ren. De prijzen voor de verloting zullen van 23 28 Januari geplaatst worden in de etalage van den heer Jb. Smit Zij die nog een lot willen koopen voor dit goede doel kunnen dit nog voor dien datum doen. Besloten werd om nogmaals circulaires bij de ingezetenen uit te reiken met verzoek om 'n gift. Daar het de tweede maal is dat een dergelijk beroep gedaan wordt hoopt de commissie dat men de moeilijke taak, waarvoor het crisis comité tegenwoordig geplaatst wordt, nog maals zal steunen. Besloten werd verder om een brandstoffen- bon beschikbaar te stellen. Aan de crisis-var kenscentrale zullen een aantal speenvarkens aangevraagd worden. Een voorstel werd aangenomen om voortaan eens per maand te vergaderen. In het Doopsgezind kerkgebouw te Beverwijk had Dinsdag de in dit seizoen tweede gemeenteavond plaats, welke met ge meenschappelijk gezang geopend werd. Deze avond was in hoofdzaak gewijd aan een voordracht met lantaarnplaatjes over de Russische Doopsgezinden ten opzichte wat deze ter wille van hun geloof daar ten lande hebben moeten verduren De voordracht werd gehouden door br ds. Z. Kamerling over „De uittocht van de Doopsgezinden uit Rus land" welke voordracht van het begin tot het einde met klimmende belangstelling werd aangehoord. Aan 't eind dezer bijeenkomst werd er nog een collecte gehouden ten bate van het Hollandsch Doopsgez. emigrantenbuneau. Na gemeensch. gezang, voorafgegaan met een dankwoord van ds. v. Calcan, werd deze avond besloten. ZILVEREN PREDIKANTSJUBILEUM. Ds. G. de Leeuw, herv. predikant te Haren karspel, is morgen 25 jaar in het ambt. Hij is geboren op 10 Juni 1873, werd candidaat in Gelderland in 1907, en diende achtereen volgens de gemeenten te Barchem, Terapel (Gron.), Oudkarspel en Harenkarspel sinds 1926. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776,0 mM. te Vardö. Laagste barometerstand 733.8 mM. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 19 Januari: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt; wellicht eenige sneeuw; temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het Zuidwesten in het Noordoosten lichte vorst. Weeroverzieht. De hooge druk in Scandinavië zet zich steeds meer vast, geholpen door herhaalden sneeuwval, die reeds een uitgebreid gebied met meer dan 15 c.M. bedekt. De vorst is nu ook in Noord-Scandinavië streng gewor den. De depressie, die gisteren over Spanje en Zuid-Frankrijk trok, ligt nu over de Mid- dellandsche zee en heeft de vorst hier weer hersteld, maar zij wordt door een rug van hoogen druk gevolgd, die weer kans op sneeuw geeft. Er zijn echter aanduidingen, dat daarna weer daling in het Zuidwesten volgt en indien na eenigen sneeuwval de vorst aanhoudt, zijn lager temperaturen te wachten. Over het algemeen schijnen de kansen op een aanhoudende vorst gestegen. Nog steeds is de bewolking ook in het hooge drulcgebied zwaar met plaatselijk mist. Ook in Frankrijk komt hier en daar mist voor. In Engeland vriest het licht en is vrij veel sneeuw gevallen. De depressie bij IJsland neemt weer af. Alleen in Zuid-Frankrijk is de temperatuur gestegen, maar zij blijft nog onder normaal. lUnlvanjjen per draadlooze telefoon). STAATSLEEN1NGEN. 5 y# INeileu 1,32 4K Nederl. 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. Koloniale bank Ned Ind handelsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde linie. Berkels Patent Calvé Dcllt Cert. Kücherim Acc, Nederl Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSiR OND BU1TENL. Am Smelting Anaconda, Ass Gas Electr. Bethleh Steel Citres Service General Aviation Steel comm. Studebaker U S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Duo actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boetoo Rediang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petr. Kon Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl Amerika lijn Gem Eig. Kon Ned Stoomboot Niev Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wahash 1000. Noteering per 8 50, 'Exdividend. fExclaim Vorige koers 1001/g lUH'w 100 68 59 571/, 129»/, 34»/, 12% HN'/s l'1^ I 6 5/ia 3V' 3Vs 2 S»/, «Wi» "1% 10/ 80 27.10 126 1 U/s 100 135 1507, 82'/, W» 5 60% 25 25»/, 19»/, l»/m 3'/s 1M/, IV/t 56»/, 150 18 126 139 42% 5% 71'/, 2V» ><?V Koers van beden te» pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.16 - V - 68»/, 39 55 - 34 33'/,-4 33.t/, - 64 116 I29|.31 110»/, 27, 12-8 111 16 37ic 297,5 1 Vu i 3%0-i 16% 37,6 3% - 175 174-1/, 1747, -J 78 40 154.1/, 1537,-1 is?-»/, 152»/,-3 6Vr-8/s 37, ÖÖ/IO 5 57, H °h o 1a/M 60.1/, 23 25 h0»/,-l 61%. 61% UVie Ws - 18 - - 57 577, - - 18 - 140-1 ~2Vs 27s PROIONGATIE Vorige koers 1 oCt. Heden 1 pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL. Londen B*rl'in r ar its Brussel Bazel Weenen p. Kopenhagen Stockholm Oslo New.York 'talié (Belgaj Sch. 1Ö0 Vorige koers 8.35»/, 59.15 9-'U/s 34.50 47.93 41 50 45.50 42 70 2-48^, 12.75 Koers op heden 2 uiu 8.32»/, 59.15 9.71»/, 34.49 47.94 4) 60 45.40 42 60 2.4bu>/ie 12.75

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8