fllkmaarsclte Courant. 5I15S5* btbbe" ïer PIRIN JUéiicaties Qemeentecadeiï iBinnenland GRIEP! No. 16 Honderd vijf en dertigste Jaargang. VRIJDAG 20 JANUARI. VERZOEK MEDEWERKING STICHTING BIJZONDERE LAGERE SCHOOL. Bestrijdt de eemg op de wereld 1933 de in en SURBEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis. dat de Raad dier gemeente, m 211™; gadering van 19 Januari j.1. heeft v g - gteld navolgend besluit: r>p Raad der gemeente AlKmaar, 1 Gezien de aanvrage van het bestuur der Alkmaarsche Neutrale SMmm gevestigd te Alkmaar, d.d. 24 October 1932, gom gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere lagere schoo het centrum der stad Gelezen het voorstel van Burgemeester^ Wethouders d.d. 14 Januari 1933 (bijlag, nr. 4 tot het verslag van s Raads handelin- ge&rwegende, dat bij de aanvrage zijn overgelegd de verklaringen, bedoeld sub b en d en de opgave, bedoeld sub c van het eerste lid van arr 73 der Lager Onderwijswet 1920, terwijl de aanvrage voldoet aan art. 1 van het Koninklijk Besluit van 31 Dec. 1920 (Sdat^eveneens bij de aanvrage is overgelegd een verklaring, waaruit volgens het bestuur zou moeten worden afgeleid, dat 78 ouders bereid zijn, hun kinderen, ten getale als in de verklaring is aangegeven, t.w. in totaal 98, de school te doen bezoeken J Overwegende, dat deze verklaring niet, bewijs levert, dat de school inderdaad door bet bij de wet gevorderde mimmumaanta, leerlingen (60) zal worden bezocht, dat n.1. het bovengenoemde aantal van kinderen moet worden verminderd met 2 kinderen, die op 30 Septembe1932, halve vóór de indiening der aanvrag vertrokken naar Zaandam en dientengevoig. de school niet zullen bezoeken, d 5 kinderen, die thans ^X^nrs 7 en s op d'^dafomfSoP laten; iugustus 1933 den 10 kinderen, die P h„bben bereikt; 6 ren ïier ouders hebben verklaard öf ten aanzien'van de beteekemsder aanvra 2e in dwaling te hebben verkeerd bij de on derteekening der verklar ng, of om andere re denen op hun besluit znn teruggekomen dat derhalve de verklaring der ouaers fet- te'iik slechts waarde heeft voor 57 eerhngen, een aantal, kleiner dan het bij de wet voor deze gemeente vereischte minimum dat al zou een fcrmeele wetsinterpretatie er toe'kunnen leiden, op de laatste omstan digheid geen acht te slaan, oe gemeente een dergeliike interpretatie vooral m deze tijds omstandigheden moet verwerpen omdat die omstandigheden haar noodzaken, de uitga ven te beperken en zoo eenigszins mogelijk alles te vermijden wat verhooging der uitga ven tengevolge zou kunnen hebben, dat naar 's Raads oordeel, wanneer men let op de innerlijke waarde der overgelegde verklaring van de ouders, de gevraagde me dewerking op grond der Lager Onderwijswe. 1920 niet mag worden verleend Gelet op art. 75, lid 2, dier wet Weigert de gevraagde medewerking Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het school bestuur daarvan in beroep komen bij Gedepu teerde Staten van Noordholland. Gedurende denzelfden termijn 'iggen alle bescheiden, op de aanvrage betrekking heb bend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de gemeente-secretarie. Alkmaar, 20 Januari 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. WARMENHU1ZEN. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering waren alle leden aanwezig. Devoorzitter, burgemeester Nole opende deze eerste vergadering in 1933 met een bede voor heil en zegen voor de leden en hunne gezinnen in het nieuwe jaar. Wij heö- ben een slecht jaar achter den rug, vervolgde spr., een jaar waarin de ingezetenen helaa» slechts weinig voor hunne producten ontvin gen, zoodat de toestand ver van rooskleurig ts te noemen Sr r hoopte, dat het jaar 1' door Gods zegen beter moge worden en dat *e straks op 1932 mogen terugzien als een jaar waarin het hoogtepunt van de cri»1^ werd bereikt. Het jaar 1932 is voor het gemeentebestuur moeilijk geweest, waarvoor de maatregelen tot credietverleening, de steun aan den tuin bouw en de werkverschaffing de bewijzen zijn, alle welke maatregelen groote sommen gelds vroegen van de gemeente. Dankbare hulde bracht spr. aan de beide wethouders, die met een toewijding en ijver boven ieders lof verheven zich hebben gegeven aan de laak, waarvoor prr.ctisch geen vergoeding wordt gegeven. Alleen de waardeering van ae ingezetenen zal hun loon zijn. Zeker, er zul ten fouten zijn gemaakt, zooals er bij elk w'eru gemaakt kunnen worden, maar spr. zou den ingezetenen willen verzoeken deze niet te breed uit te meten, maar te bedenken, dat de taak, waarvoor B. en W. staan, van buitenge wonen aard is en dat geen ervaring van vroe gere jaren hun hierbij ten dienste staat. De beide wethouders hebben moedig aan alle moeilijkheden' het hoofd geboden en stonden dag en nacht klaar om de belangen van de in gezetenen te dienen en verdienen daarom lof en dank. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Aan de orde kwamen hierna de Ingekomen stukken. 1. Een schrijven van den bond Heemschut, waarin wordt medegedeeld, dat zij als advies bureau voor bouwontwerpen niet meer zal op treden. In verband met dit schrijven stelden B. en W. voor het in 1933 beschikbaar gestel de bedrag ad 25 in te trekken en dit bedrag beschikbaar te stellen voor den door B. en W. aan te stellen adviseur. De heer Mink vroeg of er reeds een nieu we adviseur is gevraagd, waarop de v o o r- z i t t e r antwoordde, dat de adviseur van Heemschut is aangezocht en dat deze heeft toegezegd*\oor hetzelfde bedrag werkzaam te willen zijn als hij van Heemschut ontving. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. 2. Een schrijven van J. Beukers te Schoorl- dam om een tegemoetkoming als bedoeld in art. 3 der L. Ö.-wet 1920 voor twee zijner kinderen, die de bijzondere school te Warmen- huizen bezoeken. Voorgesteld werd voor 1932 per kind 10 beschikbaar te stellen. Goedgekeurd. 3. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin werd medegedeeld, dat hun beslissing ten aanzien van de begrooting der gemeente voor 1933 is verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. 4. In verband met een schrijven van Gede puteerde Staten betreffende de vaststelling van de verordening tot aanvulling van de verordening op het rijden met motorrijtui gen in de gemeente Warmenhuizen. stelden B. en W. voor de vastgestelde verordening in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen, waarin rekening wordt gehouden giet de strafbepaling vastgesteld in art. 28 der motor- en rijwielwet. Goedgekeurd. 5. In verband met een nader schrijven van Gedeputeerde Staten stelden B. en W. voor opnieuw vast te stellen een nieuwe verorde ning regelende het heffen van vergunnings recht en verder een raadsbesluit tot aankoop van grond van J. S. Zillinger Molenaar c.s. Goedgekeurd. 6. Van Gedeputeerde Staten waren goed gekeurd terugontvangen de suppletoire be grooting 1931 en het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen van dien dienst, als mede de begrootingswiiz'gingen 1932. Voor kennisgeving aangenomen. De afwijking van de Winkelslui tingswet niet goedgekeurd. Punt 2 der agenda luidde: Nadere vast stelling verordening ter uitvoering van de winkelsluitingswet. Medegedeeld kan worden, dat de minister niet kan goedkeuren, dat visch- en fruitwinkels geopend zijn van 48 uur stelden B. en W. voor de verordening op nieuw vast te stellen. De voorzitter lichtte toe, dat de mi nister van de Winkelsluitingswet geen afwij kingen als waartoe de raad besloot in over weging neemt, omdat er een wetsontwerp in voorbereiding is, dat hetzelfde beoogt. De minister wil eerst het lot van dat wetsontwerp afwachten alvorens toestemming te geven tot een afwijking als door den raad gewenscht. De wetsbepaling treedt nu weer in wer king. Voor kennisgeving aangenomen. Gaslevering aan de gemeente Schoorl. Verlaging van den prijs met verhooging van de garantie. B en W. stelden voor een tijdelijke wijziging te brengen in den met de gemeente Schoorl overeengekomen gasprijs. Overeenkomstig het advies van de gascommissie wenschten zij in verband met den lagen kolenprijs den gas prijs, welken de gemeente Schoorl in rekening wordt gebracht, tijdelijk met 1 cent per kub. meter te verlagen, mits door laatstgenoemde gemeente een verbruik wordt gegarandeerd van 85000 M3. over 1933 en van 100.000 M3. over 1934 en volgende jaren. Indien mocht blijken, dat door de tijdsomstandig heden deze verlaging niet meer gehandhaafd kan blijven, kan deze te allen tijde door de gemeente Warmenhuizen worden ongezegd. De voorzitter deelde in verband hier mee mede, dat Schoorl gaarne een lageren prijs wenschte. omdat dan allicht het verbruik zou stijgen. Wij meenen aldus spr. daaraan tegemoet te moeten komen, onder voorwaarde van garantie. Oorspronkelijk was de bedoeling geweest 100.000 kub. meter te eischen. maar dan zou de sprong ineens te groot zijn geworden; daarom stelden B. en W. thans voor om over 1933 een garantie te bedingen van 85000 kub. meter en voor volgende jaren ÏOO.OÜO. Tot dusver was een verbruik gegarandeerd van 40.000 kub meter, het verbruik is evenwel geweest circa 70 000. De heer Tesselaar vroeg, hoe het wordt berekend als Schoorl niet aan het garant gestelde aantal kub meters toekomt Gaat Schoorl met de gestelde voorwaarde mee? De voorzitter antwoordde bevesti gend. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Geen adhaesiebetuiging. Afgewezen werd een verzoek van den ge meenteraad van Ambt-Hardenberg om adhaesie te verleenen aan zijn adres aan de regeering om verlaging van de belastbare op- bare opbrengst der ongebouwde eigendom men. De raad ging mee met het inzicht van B. en W., dat dit een kwestie was voor de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Leeningen in het verschiet Voorstel tot wijziging van de rekeningcou rant-overeenkomst gasbedrijf. B. en W. stel den voor te besluiten tot wijziging van de rekening-courantovereenkomst van het gasbe drijf met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in dien zin, dat de marges van 1 en 1 Yz gewijzigd worden in 1V- en 2 Nadat de voorzitter in comité-verga dering uitvoerige uiteenzettingen had gege ven over dit de financien rakende voorstel, werd besloten de thans loopende overeen komst met de genoemde Bank te verbreken en een nieuwe te sluiten, geldende tot 31 Dec 1933; waarbij de gemeente een voorschot zal kunnen krijgen tot ten hoogste 25000 en de gasfabriek een dito tot een maximum van 15000. Voorts werd besloten binnenkort een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 86000 ten laste van de gemeente en van 10000 op rekening van de gasfabriek. Verlaging huur weiland met vijf tig pet. B. en W. stelden voor op de huur van het weiland over 1932 een reductie te verleenen Devoorzitter beloofde hierover met den directeur der gasfabriek te zullen spre ken. Hierop sluiting der openbare vergadering. Overal staat U bloot aan het besmettingsgevaar. Op straten en pleinen, in de tram, in de bioscoop, enz., overal loert deze geesel der menschheid op 0. Houdt daarom, voornamelijk in tijden van verhoogd griepgevaar, steeds de onovertroffen Aspirin-fabletten bij de hand, om bij de eerste kenteeke- nen van een griepinfectie dit uitstekend middel te kunnen gebruiken, hetwelk het lichaam op uitnemende wijze ondersteunt in den strijd tegen de binnengedrongen ziekteverwekkers, de koorts «toet verdwijnen en daarmede verdere gevaren voorkomt. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER' staat. Prijs 70 ets. van 40 In verband hiermede waren ver zoeken ingekomen van den L.T.B. en den Neutr. bond van boeren, land- en tuinbou wers. B. en W. hadden, naar de voorzitter meedeelde, zich reeds over deze kwestie be raden eer deze adressen inkwamen. Zij had den niet verwacht, dat verzoeken als deze zouden komen, want het was bekend, dat B. en W. de zaak reeds overwogen. Hun conclu sie was geweest, dat 't moment was gekomen om de huur voor het weiland te verlagen. Ten aanzien van het bouwland meenden B. en W. nog een afwachtende houding te moeten aan nemen, omdat was een eenigszins juisten huurprijs daarvan nog geen maatstaf is aan te geven. Nadrukkelijk stelde spr. vast, dat het dus niet de bedoeling is om geen reductie op den huurprijs voor bouwland te verleenen, maar alleen aanhouding van deze kwestie wordt beoogd. De heer Dekker geloofde, dat, als de gemeente wat eerder gekomen was met een voorstel tot reductie van 50 pet., zeer velen reeds betaald zouden hebben; thans wachtte men op reductie-voorstellen. Spr. meende, dat de door de adressanten gevraagde 50 pet. wel terdege gemotiveerd werd, gezien de lage melkprijzen, waarvan spr. een staaltje gaf. De heer Mink was van oordeel, dat de bouwers en veehouders geld moeten toeleggen op hun bedrijven en zou daarom willen toe stemmen in het verzoek om 50 pet. reductie. De heer Slot zei, dat het voorstel van B. en W. om 40 jxt. toe te staan was gedaan naar aanleiding van hetgeen in andere plaat sen is geschied. B. en W. zijn vrijwel ondes kundig wat de uitkomsten der boerderij be treft. Het leek spr. niet goed verder te gaan dan men in andere plaatsen deed. Uit een op somming van prijzen van melk zonder meer kan men maar niet zoo direct zeggen of daar bij exploitatie van een bedrijf nog mogelijk is. In den omtrek wordt meest 30 a 35 pet. reductie gegeven. B. en W. zijn nu reeds tot 40 gegaan, misschien zou het tot 60 pet. moe ten komen, als een loonend bedrijf mogelijk zou zijn. De heer Dekker berekende, dat van de koeien niet anders is verkregen dan de land- huur zonder reductie. Voor levensonderhoud kreeg de veehouders dus niets. De heer D e G r o o t meende, dat alleen in het gunstigste geval de koeien in Warmen huizen een opbrengst gaven, waarmee de landhuur kon worden gedekt. Een verzoek om 50 pet. reductie noemde spr. alleszins billijk De heer Molenaar merkte op, dat de huurders wel wat hadden kunnen betalen in afwachting van te verleenen reductie. Zij we ten heel goed, welke geest er in den raad leeft en kunnen vertrouwen op meegaandheid. Wat de melkprijzen aangaat, misschien zou het voor enkele perceelen wenschelijk zijn ze voor niemendal in gebruik te geven. B. en W hadden gemeend, dat men verheugd zou zijn met een voorstel van 40 pet. reductie. De heer d e G r o o t wilde vasthouden aan het verzoek van 50 pet, opdat de menschen in staat zijn in het najaar opnieuw te huren. De heer Dekker geloofde, dat 50 pet. nog niet voldoende is, maar hij durfde niet verder gaan. De heer Mink wist, dat verschillende eigenaren de huur van 140 a 150 r>er bunder met de helft hadden verlaagd op grond van lage melkprijzen. Van een loonend bedrijf is ook dan, naar spr. meende, nog geen sprake. De heer M p 1 e n a a r: Als we beginnen uitkomsten van de bedrijven vast te stellen, kunnen we het bouwland straks wel voor niemendal geven. De heer Geus was van meening, dat een reductie van 50 pet. wel gemotiveerd is op grond van de melkprijzen. De voorzitter bracht het verst strek kend voorstel in stemming (50 pet. reductie te verleenen), hetwelk werd aangenomen met alleen de beide wethouders ertegen. Rondvraag. De heer Mink vroeg naar de resultaten van de besprekingen inzake de ziekenfondsen- kwestie. De v o o r z i 11 e r zou hierop liever in be sloten vergadering willen antwoorden. De heer Dekker wilde een hek zien ge plaatst bij de Eerste Burgerdwarsstraat, in het belang van de spelende kinderen. Devoorzitter zegde toe, den toestand ter plaatse te zullen opnemen. De heer Dekker klaagde voorts over te vroeg dooven van de lantaarns, die den hee- len nacht doorbranden. Hij zou die een hall uur langer willen laten branden ten gerieve van de menschen die vroeg naar hun werk moeten. De heer DeGroot sloot zich hierbij aan UITBREIDING STAATSLOTERIJ VOORGESTELD. De heer K. ter Laan ,G. van der Hou- ven en A. W. IJzerman, leden van de Tweede Kamer, hebben een wetsvoorstel ingediend tot uitbreiding der Staats loterij. De Staatsloterij levert een jaarlijksche winst voor de schatkist op van 650.000. Dit bedrag is onmiddellijk zonder eenige moeite te verdubbelen. Het is de voor stellers niet in de erste plaats om deze meerdere winst te doen. Zij wenschen de uitbreiding der Staatsloterij op zich zelf om daarmee te bereiken, dat het publiek in elke belangrijke gemeente in de gelegenheid gesteld worde, zich een lot aan te schaffen, waarbij elke twijfel aan een minder betrouwbare behande ling van zaken uitgesloten is. En wan neer da nbovendien nog een bate van 6H ton jaarlijks van den nieuwen maat regel, die een verbetering op zich zelf is, wordt verkregen, dan is er een reden te meer om tot dien maatregel over te gaan. Deze 650.000 zijn te beschouwen als een vrijwillige belasting, die de koo j>ers van Staatsloterij gaarne betalen voor de hun aldus geboden kans op winst. De Staatsloterij beeft meer dan een eeuw lang aan haar bestemming beant woord, door met vermijding van allen hartstocht den deelnemers op eerlijke wijze een kans op gewin te geven; zij voldoet door haar geringen omvang sedert lang al niet meer aan de behoefte van de sedert 1885 ongeveer verdubbelde bevolking, die dus gedreven wordt naar talrijke particuliere Nederlandsche vf buitenlandsche loterijen, welke enkel uit winstbejag worden gehouden en die niet onder het toezicht staan van de Nederlandsche regeering, noch door die regeering worden gewaarborgd. Naar het oordeel der voorstellers zal het aantal ambtenaren, die het beheer der Staatsloterij voeren, niet uitgebreid behoeven te worden. De wet zal in werking kunnen treden, zoodra de voorbereidende uitbreidings maatregelen getroffen zijn. FABRIEKSAARDAPPELEN GESTEUND. Een wetsontwerp tot verleening van steun aan de verbouwers van fabrieks aardappelen heeft het departement van Economische Zaken en Arbeid verlatten. ROOVERS ACHTERVOLGD EN AANGEHOUDEN. Op een flink pak slaag onthaald. Gistermorgen om 7 uur is te Enschot (N.-Br.) een ongehuwde winkelierster in haar winkel aangevallen door twee per sonen, die haar vastgrepen en geid eischten. De vrouw voldeed aan dezen eisch door de geldlade voor hen te ledi gen. Middelerwijl riep zij luid om hulp, zoodat al spoedig eenige buren Kwamen toegeschoten. Deze werden echter looi de roóvers met reyolvers op een rf tand gehouden en ze moesten het aanzien, dat d„ mannen met hun betrekkelijk gerin gen buit per fiets zijn verdwenen. Nu namen echter de werklieden van den steenoven aan de achtervolging deel en zij deinsden niet terug voor de kogels, welke de vluchtelingen op hen afzonden. Eindelijk gelukte het den jachtopziener een der roovers met een schot in den hals te verwonden, met als gevo'g dat beiden in handen vielen van de steen bakkers en de politie en onmidellijk op een geducht pak slaag werden onthaald. Beide personen, een ontvluchte uit het psychopatengesticht te Leiden en een Amsterdammer, zijn in de politiepost opgesloten. EEN KATHROL GEVALLEN. Een man zwaar gewond. Aan een pakhuis van Het veem- en factorijbedrijf aan de Oosterhaven te Groningen was een electricien bezig een electrische hijschinstallatie, die hij ge repareerd had, te probeeren. Vermoede lijk wegens weigering van een schake laar geraakte de installatie onklaar. Een der paaldraden knapte af en de ijzeren katrol viel en kwam terecht op den 50- jarigen vrachtrijder D. de Boer uit Doe zum, gemeente Grootegast, die juist het pakhuis binnen ging. De man werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het academisch ziekenhuis overgebracht. DE BOTERPRIJS. De crisis-zuivêl-centrale deeu mede, dat de Leeuwarder boternoteering is vastgestelc op 72 c. per kg (vorige week 69 ct.). HET AUTOMOBIELVERKEER MET BELGIE. Blijkens bij de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club binnengeko men mededeelingen va nleden heeft zich bij enkele Belgische douanekantoren het merkwaardige feit voorgedaan, dat Nederlandsche automobilisten verplicht werden tot betaling van een taxe de cir culation van 12,50 Belgische francs. In verband daarmede heeft het secretariaat der K. N. A. C. zich onmiddellijk tot de Belgische Automobiel Club gewend ten einde na te gaan of wellicht de overeen komst welke tusschen Nederland en België is gesloten ten aanzien van vve- derzijdsche vrijstelling van wegenbelas ting zou zijn gewijzigd. Uit de stappen welke genoemde Club bij den Minister van Financiën heeft gedaan is echter ge bleken ,dat de belastingheffing aan de grens op een misverstand berust. De douanekantoren hadden namelijk een aanschrijving ontvangen, dat tengevolge van een wijziging van de belastingwet de wegenbelasting voor vreemdelingen ver hoogd was van 10 tot 12,50 francs. Als gevolg van de overeenkomst tusschen Nederland en België was deze belasting echter niet van toepassing op Nederland sche automobilisten, maar aangezien dit niet in de aanschrijving was vermeld, verkeerde sommige douanebeambten in. de rneening dat met ingang van 7 Jan. j.1. iedere vreemde automobilist tot be taling van de taxe de circulation ver plicht was. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat Nederlandsche automobilisten niet ver plicht zijn tot betaling van genoemde taxe de circulation. AUTONUMMFRS MOETEN GOED VERLICHT WORDEN. De minister van waterstaat ''eelt in ant woord op de schriftelijke vragen van den heer H J. van Braambeek, lid van de Tweede Ka mer. betreffende wijziging van de minis- teriëele beschikking van 9 December met be trekking tot de olaatsing van een letter op het nummerbord van automobielen, mede: Het is den minister bekend, dat vele auto mobilisten hun nummerborden zul'en moeten laten veranderen, aan welken maatregel voor hen eenige kosten zijn verbonden. In overeen stemming te dezen met het gevoelen van de commissie tot herziening van de bepalingen betreffende het Motor- en Riiwielverkeer is tot het nemen van de besctoikkine van 9 Dec. overgegaan, omda' in oe prakfiik is gebleken, dat bij de nummerborden, waarop de let'er ter zijde boven het nunnr' is aangebracht, de verlichting bijna steeds onvo doende is. De letter blijft da nameliik meestal onver licht. Dit bezwaar .ve'dt ni=t vor d- borden, waarop overeenkomstig het reeds vroeger bij de Motor- en Rijw'elbeschikking gevoegde voorbeeld de letter midden boven of vóór het nummer is aangebracht. Een boven de letter aangebracht 'icht be schijnt, in tegenstelling met een naast de let ter aangebracht licht, zoowel de letter als het nummer. Door de beschikking van 9 Dec. is bedoeld om nader vast te leggen datgene, wat reeds te voren d*> strekking van de be schikking was, om daardoor te bevorderen een doelmatige verlichting van het nummer bord. Voor wijziging dier beschikking bestaat dus geen aanleiding. KNOEIERIJEN BIJ HET GEMEENTELIJK VEILINGGEBOUW TE AMSTERDAM. In October van het vorig jaar werd door de justitie beslag gelegd op de boeken van de beide exploitanten van het gemeentelijke vei lingsgebouw aan de Marnixstraat te Amster dam, wegens het vermoeden dat deze exploi tanten de gemeente reeds geruimen tijd zou den hebben benadeeld door het opgeven van foutieve cijfers betreffende de ruimte die zij gebruikten als opslagplaats. Het controlee ren van de boeken moet aan het licht hebben gebracht, dat de verdenking juist is geweest en de gemeente voor een groot bedrag is be nadeeld. Gistermorgen zijn deze beide ex- Êloitanten door de centrale recherche op de roentenmarkt gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring. DRIJFIJS IN FRIESLAND. De scheepvaart voor zeilschepen ge stremd. Er is veel drijfijs op de vaart Groningen en Lemmer, waardoor deze voor zeilschepen is gestremd. Motor- en stoombooten kunnen nog zonder vertraging binnenkomen Ook op het IJselmeer bevindt zich veel drijfijs. Tot dusver ondervindt de scheepvaart echter nog geen hinder van dit ijs. SCHIP GEZONKEN. Geen persoonlijke ongevallen Op de IJsel onder de gemeente Angerlo is gistermidag omstreeks 2 uur het zeilschip „Josephine" van schipper de Beyer uit Gent (Geld.) bij het opdraaien op eigen anker ge- loopen en gezonken. Ternauwernood wisten schipper de Beyer met vrouw en knecht zich nog te redden door in het roeibootje te sprin gen. Het schip dat 200 ton meet, was gela den met grint en op weg naar Doesburg. Ver zekering dekt de schade. De rijksbakendi nst heeft de noodige voorzieningen getroffen ter waarschuwing voor de scheepvaart. DE STAKING IN HET CONFECTIE BEDRIJF. In de gistermiddag onder leiding van den Bond in de Kleedingindustr.e gehouden ver gadering van de stakers en staaksters in het engros-confectieberijf zijn van de ziide van den Bond uitvoerige mededeelingen gedaan over de met fabrikanten gehouden besprekin gen. Tenslotte is besloten het standpunt der vergadering per brief aan den Bond van Confectiefabrikanten bekend te maken, het geen er op wijst, dat nog geen overeenstem ming bereikt is. URNEN. Tijdens het verrichten van graafwerk heb ben arbeiders te Afferden een groote urn, welke geheel gaaf was en met beenderen ge vuld, gevonden. De urn moet dateeren van ongeveer 200 jaar voor Christus. De vondst is naar het rijksmuseum te Leiden gezonden. Op ongeveer een meter diepte heeft men nog enkele urnen aangetroffen. Deze zijn evenwel stuk gestooten. LASCHTOESTEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een doode* Gisteren was te Harskamp de 16-jarige Burgers bezig carbid in een laschtoestel te doen. Vermoedelijk is hij er te vlug met vuur bij gekomen, waardoor het toestel uit elkaar is gesprongen. B. werd ernstig aan het hoofd gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Arnhem, waarheen hij per ziekenauto werd vervoerd, overleden. I

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9