Xvm j PUROL aangekondigde wedstrijden. GYMNASTIEK-UITVOERING „TURNLUST". De uitvoering. heiloo. 7J«x£. jf^WlCe J^ippon Bij Apoth. en Drogist uit medailles voor de rijders. Er wordt ge reden over één afstand, n.1. 500 m. De Berger ijsbaan. In Bergen hebben ook gisteren weer een paar duizend menschen geprofiteerd van de baan der Berger IJssportvereeniging. Deze baan is in schitterende conditie en het be stuur zorgt er voor, dat de banen sneeuwvrij blijven. Vlak bii de baan is een ruime ge Iegenheid voor het narkeeren van auto's en het stallen van riiwielen. terwiil de recreatie zaal en nardero'"* steeds voor de bezoekers ten dienste staan. Er werd in Bercen tot 5 uur Erereden. Op de binnenbaan werd flink getraind door hard rijders, die niet naar Zwitserland werden uit gezonden Daar waren de Pronken uit War menhuizen. Paarlbern uit Haringkarspel Linthart uit Langendi'k e.a. Het talrijke publiek heeft vol aandacht bet rijden van deze hardriiders aanschouwd. Tusschen 5 en 7 uur werd de verlichting in orde gemaakt en na b.erooening der haan was het spoedig weer een gezelh'ge drukte. Op nieuw hebben velen. ze»r velen In de avond-» uien van de nationale üssport genoten. Hedenmiddag worden wedstrijden in bet hardrijden, balrijden houtjesraoen en ijs hcckey voor schoo'kinderen gehouden. Voor deze gelegenheid hebben alle schoolkinderen vrijaf gekregen. Dat belooft dus een echte, prettige kindermiddag te worden, waarbij ook de ouders en anderen natuurlijk de gezellige paar uurt'es zu"en meemaken! Verder heeft het bestuur voor Woensdag middag wedstrüden in het hardrijden uitge schreven, waaraan de deelname vrij is, mds men van te voren lid wordt der vereeniging. Als prijzen ziin medail'es en kunstvoorwer pen uitgeloofd. Tenslotte heeft het bestuur order gegeven, om groote luidsprekers aan te brengen, waardoor het mogelijk zal worden -adio-muziek te geven. Op de Heilooër baan. Op de Heilooër iisbaan bleek de belangstel ling Zaterdag en Zondag ook al groot. De heer Kluvver zorgde voor radiomuziek en wel in de consumptietent en op de baan en de voetbajliefhebbers volgden met onverdeelde aandacht den wedstrijd, die per radio uitge zonden werd. De baan bleek in goede conditie en tot laat in den avond zorgden de baan vegers, dat de baan in conditie bleef. Meer dere leden, die de contributie niet voor 17 De cember betaald hadden, moesten thans dub bel betalen, wat niet altijd van harte ging Het is óns en met ons velen gebleken, dat de kwitantie voor contributie slechts een maal is aangeboden en dan met een minder juiste bemerking retour ging. Maar niettemin was het bezoek groot en vele honderden dag kaarten werden verkocht Als het vriezend weer blijft en dat wil len we maar hopen zal Dinsdagmiddag een wedstrijd plaats hebben voor de school kinderen, welke uitgaat van de afd. Heiloo van den Ijsbond N.-H. Noorderkwartier, welke de vrije beschikking over de baan kreeg Wanneer de wedstrijd van de Kon. Ned Schaatsenriidersbond plaats heeft, is nog niet bekend, doch bij aanhoudende vorst zal dat wel sooedig gebeuren. Voor het «ikkere bestuur, dat niets onbe proefd laat om de iissport ter wille te zijn, is te honen, dat de vorst nog eenige dagen aan houdt. IJsvreugde in Uitgeest. De ijsvreugde vier ook in Uitgeest hoog tij. Op alle slooten, vaarten enzziet men thans de schaatsenrijders. Reeds Donderdag en Vrijdag nam de toeloop van liefhebbers al steeds meer en meer toe, totdat Zater dagmiddag de pret als het ware werd inge» luid. Zondag was er een geweldige menigte. Het ijs is. heel goed, al vertoonen zich hier en daar wel minder sterke plaatsen en zelfs wakken, doch deze zijn alle, dank zij de acti viteit van d;n plaatselijken ijsbond, alle goed en duidelijk afgezet. Zondagmiddag begunstigd door prach tig weer, had een wedstrijd in het hardrij den voor jongens van 16 tot 20 jaar plaats, om geldprijzen van 7.50, 5, 3 en 2. Er werd hardnekkig gereden, met het gevolg dat er heel mooie ritten waren te zien. De uitslag van den wedstrijd luidt: le pr. G. Meijer, 2e prijs G. Vonk, 3e prijs A. van den Kommer en 4e prijs G. van der Eng. Voor dezen wedstrijd bestond bij het pu bliek ook heel veel belangstelling. Tevens is er door de ijsclub voor gezorgd dat de baan verlicht is. Een ongeval op het ijs. Naast al deze genoegens en pret moeten we tot onzen spijt melding maken van een ongeval. Terwijl mej. T. aan het schaatsen was, had ze het ongeluk te vallen en daarbij zoo neer te komen dat ze haar pols brak. Het Alkmaardermeer dichtge vroren. Op het Kerkmeer bij Akersloot wordt al druk schaatsen gereden nu het ijs betrouw baarder wordt. Door bemiddeling van het bestuur van de IJsclub zijn na den sneeuw val banen gemaakt, zoodat hier thans een mooie gelegenheid en mooi ijs aanwezig is. De laatste nachten is ook het Alkmaar dermeer dichtgevroren zoodat de kant bij het dorp berijdbaar wordt. De scheepvaart heeft echter nog geregeld over het meer plaats Wil dit onhouden dan zal strenger vorst moeten intreden. Wedstrijden te Hensbroek. Te Hensbroek zijn Zondag wedstrijden op schaatsen gehouden, uitgeschreven door de IJsclub „Hensbroek" voor schoolgaande kinderen. De uitslag is als volgt: Jongens van 11 tot 14 jaar: le prijs C. Stapel; 2e pr. Jb. de Hart. Jongens van 8 tot 11 jaar hardrijden met hindernissen: le pr A van Leien Az 2e pr. Wim Bart. Meisjes van 8 tot 14 iaar: le pr. Marie van Leien: 2e pr. J. Ge'der; 3e pr. S. Hout- kooper. Meisjes van 6 tot 8 jaar le pr B Blom; 2e pr. K. v. d. Molen. De prijzen bestonden uit nuttige voorwer pen. Door het bestuur van den K N. S B zijn de volgende nationale wedstrijden voor amateurs uitgeschreven: Te Groningen een we.1s.rijd v mr ama teurs om het kampioenschap var. Vader land in het schoonrijden (gevolgd door oen wedstrijd voor paren) op Donderdag 26 Januari, georganiseerd door de ijsver- eeniging te Groningen Aanvang 11 uur. Te Nieuwe Niedcrp nationale proefwedstHjder. Ir. het hardrijden op Donoerdag 26 Januari a s., georgani seerd door Us- en Volksvermaak te N. Niedorp. E ke proefwe Istrijü is ver deeid in twee series ieder van wee af- deelingen, le serie 15, 16 en 17 jaar, a. 500 M b 1508 Mtweede serie 18 en 19 jaar, a 500 M b. 1500 Maanvang 11 uur. Te Leeuwarden een nationale wedstrijd om het provinciaal kampioenschap in het hard rijden voor de provincie Friesland. Afstan den 500, 1500 en 5000 Mè Op Vrijdag 27 Januari georganiseerd door de Kon. Ver. de IJsclub te Leeuwarden. Aanvang 11 uur. Turnen. De Alkmaarsche gymnastiek vereeniging „Turnlust" heeit Zaterdagavond haar tradi- tioneele uitvoering gegeven in de groote zaal der Harmonie. De belangstelling was zeer groot en wellicht zou de zaal geheel uitver kocht geweest zijn. als niet tegelijkertijd in 't Gulden Vlies de Stille Strand-vereeniging haar jaarfeest gehouden had. Een klein beetje meer samenwerking zou heusch geen kwaad kunnen, noch voor de eene, noch voor de andere partij. In Zaandam bestaat reeds jaren een veree niging van besturen, die voor het organisee- ren van dergelijke avonden overleg plegen, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de één door den ander gehinderd wordt. Wij geloo- ven, dat in dit opzicht ook in Alkmaar iets te bereiken is. „Turnlust" is een bloeiende en sympathie ke vereeniging. Het eerste blee! al dadelijk bij het begin van den avondhet geheele too- neel was gevuld met de leden en de adspi- ranten, toen de vaandelgroet aan het publiek werd gebracht. Dat bleek verder uit de ope ningsspeech van den voorzitter, den heer Budding. Deze toch wees er op na een korte begroeting, waarin hij speciaal dc af gevaardigden der zustervereenigingen, de technische commissie van den turnkring Alk maar en Omstreken en de pers noemde dat ondanks de minder rooskleurige tijdsom standigheden Trunlust een gezonde vereeni ging is gebleven, die onder deskundige lei ding staat. Spr. memoreerde verder de successen, wel ke in 1932 behaald werden (later op den avond kreeg de heerenafdeeling, die een paar eerste prijzen had veroverd, een foto ca deau!) en huldigde daarna in k-rte woerden twee jubilaressen: de heer J. J. Poll en mej. Termaat. De heer Poll was n.1. 20 jaar lang onafge broken directeur der vereenigin? en mej. Ter- maat was gedurende dien tijd lid van de da- mesafdeeling, terwijl zij de laatste jaren op voortreffelijke wijze het penningmeesterschap waarneemt. Beiden kregen bloemen. Feitelijk was er nog een jubileum: het 20- jarig bestaan der dames-afdeeling, doch dit feit werd niet feestelijk herdacht, omdat de tijden daartoe niet al te gunstig waren. Verder wenschte de voorzitter allen een prettigen avond, terwijl hij meteen nog even herinnerde aan den feestavond op II Febr. e.k. Voordat we met de bespreking van de gymnastiek-uitvoering beginnen, moeten wij nog wijzen op een kleine verandering: de da- dames en heeren hebben allemaal nieuwe costumes gekregen. De dames verschenen dezen avond voor het eerst in een blauw costuum, terwijl de heeren er in hun lange witte pantalons keurig uitzagen. Werkelijk een verbetering die aangenaam aandeed. En nu de uitvoering We zouden erg kort kunnen zijn, omdat dergelijke avonden steeds eenzelfde soort programma brengen. Voor de pauze waren de meisjes- en jongensafdeel in- gen A en B aan het werk. Ook nu weer bleek, dat directeur Poll gced met zijn jongeren kan omgaan. De stof, die verwerkt werd, zat er gced in en werd evengoed uitgevoerd. Het viel ons op bij de vrije oefeningen, dat de di recteur met veel handigheid en zeer kleine hulpmiddelen prima nuttige oefeningen laat uitvoeren, waarbij het geheele lichaam in ac tie komt. En juist daardoor krijgen alle spie ren beurtelings een goede behandeling. Het materiaal voor de toekomst heefï Turnlust. En in de toekomst zal zeker blijken dat dit materiaal goed opgebracht is! Na de pauze kwamen de ouderen aan de beurt. Nadat eerst de 2de en 3de afdeeling heeren het laag rek gedemonstreerd hadden, kregen wij vrije oefeningen dames. Reeds de eerste groep voldeed goed, doch ze werd ver in de schaduw gesteld door de tweede groep. Deze dames hadden haar oefening oer-vast in het hoofd en elke beweging werd fraai uitge voerd. Hier was geen haperen te bemerken; elke beweging vloeide in de volgende over. Het hoog-rek-heeren gaf natuurlijk de noo- dige sensatie. Evenals het vorig jaar bleek deze turners ook nu zeer goed getraind te zijn. Onder de demonstraties waren er, die werkelijk zeer moeilijk waren en die correct werden uitgevoerd. Dat deze heeren goed on derricht krijgen bleek echter vooral in het herstellen van foutjes. Iedere turner maakt fouten't is maar de vraag, hoe hij ze corri geert. En dat ging hier weer uitstekend. De heeren hebben verder een compliment verdiend voor hun vrije oefeningen, die op hetzelfde peil stonden a's die der dames. Het spreekt vanzelf, dat brug en ringen ook nog een beurt kregen en het spreekt even zeer vanzelf, dat het slot een aardge verras sing was: een dans door de dames, die mede dank zij de lichteffecten, een waardig slot werd. Turnlust kan met 100 pCt. tevredenheid op dezen avond terug zien. De geest in de veree niging b'eek voortreffelijk; de animo voor het turnen b'ijft elk jaar even groot; het mate riaal in alle afdeeüngen is deugdelijk. En d"s kan Turn! st me* een gerust hart he: nieuwe seizoen beginnen 'ftownciaat 'flieuws Volksonderwijs. Vrijdagavond werd in De Rustende Jager een openbare bijeenkomst gehouden van „Volksonderwijs'' Dc belangstelling was goed, ruim 100 personen waren aanwezig. Bii ontstentenis van ds. Bloemhoff opende de heer W. van Dok de bijeenkomst. Hij verheugde zich over de goed bezette zaal. We hebben aldus spreker, over Volksonderwijs niet te klagen. In den korten tijd van haar bestaan is het ledental tot 150 gegroeid en ook voor dezen avond blijkt belangstelling. Bijzonder welkom heette de waarnemende voorzitter den heer R. van Gaasbeek uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur en mej. Ero en den heer Mu:ler uit Aü.maar, die de vergadering op muziek vergastten. Nadat een muzieknummer was ten gehoore gebracht was het woord aan den spreker, die als onderwerp behandelde ..Van vrede en strijd". Als we meer over strijd dan vrede moeten spreken, aldus spr. dan ligt dit niet aan ons voorstanders van openbaai volksonder wijs. In de periode van den strijd tusschen bij zonder en openbaar onderwijs is al heel wat afgespeeld. Toen de pacificatie op onderwijs gebied kwam. meende men dat de strijd ge ëindigd was. doch de strijdbijl is toen niet begraven. Waar moge'ijk lieten de rechtsche partijen zich gelden en meermalen bleek de bedoeling om zooveel mogelijk op hare rech ten te staan, maar al te duidelijk. Spr. zou eerbied kunnen hebben voor hen die uit overtuiging hun kinderen niet naar de open- baré school zenden, doch dan zoo ais vroe ger. toen ze zelf de lasten van dat bijzonder onderwijs droegen. Dit bleek niet het geval. De strijd ging niet om beter onderwijs betere opleiding voor onderwijzers, doch tegen de openbare school. Waar mogelijk (bijv bij een rechtschen raad) werden zoovee' mogelijk bij zondere scholen en schooltjes uit den grond gestampt, veelal ten koste van het onder wijs. om van de enorme bedragen die de on gebreidelde schoienbouw vorderde, maar te zwijger. Spr. toonde met voorbeelden aan. dat bij velen de bedoeling voorzat het bijzonder onderwijs op hooger peil en het openbaar onderwijs naar beneden te brengen. En de middelen, die men daarvoor gebruikt, zijn meermalen unfair. Ook Heiloo is berucht ge worden. Onder religieuse voorwendsels be weert men dingen, die men nooit kan be wijzen. Men beweert soms dat de onder wijzeressen) een beo aaide pontieke kleur hebben. Laten we eens aannemen dat het waar is, doch zeide spr. met stemverhef fing waar is het in ons vaderland voor gevallen dat een onderwijzer zich bezondigde tegen art. 42 der Onderwijswet? Gij en ik, die dagelijks de bladen lezen, hooren daar nooit van. In de openbare school wdrdt eer bied gekweekt voor het gezag en niemands religieuse denkwijze wordt aangetast. Ook hier in Heiloo heeft mei. geprobeerd zoo'n schooltje in het leven Je roepen. Dat de raad van Heiloo met algemeene stemmen zeide: „Aan dat gedoe (n.1. onbetrouwbare hand tekeningen) doen we niet mee", hiervoor verdient die raad een woord van lof. Men heeft niet meer den moed om het openbaar onderwijs in het openbaar aan te vallen. Een leger van 60.000 leden van Volksonderwijs zou dien smaad .een onverdienden smaad, niet dulden. Zijn wij het, vroeg spr. die den strijd willen? en hij beantwoordde die vraag ont kennend en beriep zich op theologen van rechts, die niets tegen de openbare school naar voren konden brengen. Neen, men be stookt ons op een minder faire wijze achter de gordijntjes, een openlijken strijd durft men niet aan. Waarom niet? Omdat we met eer lijke middelen strijden! Spr. tartte ieder om het tegendeel te bewijzen. Dit jaar zal een leerzaam jaar zijn. Een groote figuur als Willem de Zwijger zal her dacht worden. Wij hebben gezegd: die natio nale figuur moet in onze scholen herdacht worden. En wat doet rechts? In Limburg wordt de strijd aangekondigd, ook bij de bij zondere scholen. Die figuur kan bij hen geen genade vinden. Spr eindigde zijn gloedvol betoog om alle aanwezigen te bezielen met een groot geloof in de toekomst der openbare school en daar voor propagandist te zijn. In de pauze werden een 9-tal nieuwe leden ingeschreven. Afgewisseld met muzieknum mers op de piano en viool, waarvoor een dankbaar applaus werd geoogst werd de film vertoond. Het was reeds laat, toen de wn. voorzitter den goed geslaagden avond sloot. tBimwitand HERHALINGSOEFENINGEN 1933. Dit jaar weer op volle sterkte, maar de duur ervan iets korter. Bij beschikking van den minister van de fensie van 10 dezer zijn de in 1933 te houden herhalingsoefeningen van de landmacht ge regeld. Hadden de herhalingsoefeningen het vorig jaar op beperkten voet plaats, dit jaar zal d? opkomst weer op volle sterkte geschieden; er zuilen dan ook bij zoo goed als alle leger- onderdeeleu dienstplichtigen van twee lichtin gen moeten opkomen. Wel echter is de duur van de oefeningen iets korter dan andere. De dienstplichtigen komen, voor zoover ze geen onderofficier zijn, voor 13 dagen onder de wapenen. Bij elk korps duurt de oefening voor de onderofficieren een week langer. Voor de onderofficieren eindigen de oefenin gen in het algemeen op dcnzelfden datum, waarop de soldaten en korporaals met groot verlof vertrekken; zooveel als eerstbedoelden langer in werkelijken dienst moeten door brengen, komen zij dus eerder op. De onder officieren-administrateurs komen slechts een paar dagen eerder op dan de soldaten en korporaals, doch vertrekken ook enkele da gen later. Het getal data van opkomst bedraagt in totaal 71. De eerste dag van opkomst is Maandag 27 Febr., de laatste Maandag 27 Nov. Zooals gewoonlijk is September dc maand waarin de meeste dienstplichtigen moeten opkomen. Daartoe behooren in de eerste plaats de dienstplichtigen 21 regimenten in fanterie Bij de overige drie infanterie-regi- menten heeft de opkomst in Augustus plaats (5e, 15e en 16e reg.). Voor de meeste groepen valt de datum van opkomst op een Maandag, zoodat het gros der dienstplichtigen op een Zaterdag naar huis terugkeert. ONBEWAAKTE OVERWEG Meisje met haar fiets overreden. Zaterdagavond is de 14-jarige tiien't- bode Hissink, die in Doetinchem in be trekking is, vandaar naar haar ouder- l'ike woning te Gaanderen gegaan waar zij echter niet is aangekor en. Nadat men den geheelen nacht in de bosschen ad gezocht. i3 het meisje gistermorgen op de spoorbaan bij den onbewaakten overweg te Gaanderen gevonden. Het bleek, dat de ongelukkige, die zware wonden aan het hoofd had, door den trein, die om half 9 uit Winterswijk kwam, is gegrepen Haar fiets is op eenige meters afstand teruggevonden. UITKEERfNG LANDARBEIDERS. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den algemeenen, den chr. en den r.k. landarbeidersbond toegestaan over de loopende uitkeeringsperiode over jO dagen uitkcering te verstrekken, doch alleen voor zoover het personen betreft, die vóór 1 Jan. 1932 lid van de werkloozenkas zijn gewor den. - BRANDEN. Geen bluschwater wegens ae vorst. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Van Eek te Aiferden (Geld.) Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat in minder dan geen tijd de boerderij in lichtelaaie stond. De bewoners slaagden er met behulp van omwonenden in. het vee in veiligheid te brengen. Daar de slooten dichtgevroren waren, kon de brand weer niets uitrichten. De boerderij brandde af. Van den inboedel kon niets worden ge red. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. Brand in een dagbladgebouw. Zaterdag heeft te Utrecht in een van de oude huizen aan de Drift, waar het „Utrechtsch Nieuwsblad" gezeteld is, een felle brand gewoed die de brandweer uren werk heeft gegeven. Omstreeks half drie bemerkte een werkster in het administratiegebouw, dat zware rook wolken uit de ramen der bovenverdieping om hoog stegen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met veel materiaal de smalle gracht opreed, waar ieder woon huis een eigen bruggetje heeft over het water, een bijzonderheid die nu goed te pas kwam, daar men op deze wijze beter met spuiten en ladders kon manoeuvreeren. De administra'ie der krant bevindt zich in de benedenverdie ping van het groote heerenhuis, dat tevens woonhuis i£ van mevrouw De Liefde, de weduwe van den voormaligen directeur. Zooals vele huizen aan de Drift is het een woning met een oude historie. De brand woedde op de bovenste verdie ping, waar zich onder het dak de expeditie en de inventaris der oude uitgeverszaak bevon den. Aanvankelijk liet de brand zich niet erg aanzien, spoedig echter bleek, dat de papier waren zulk dankbaar materiaal voor de vlam men vormden, dat ondanks de enorme hoe veelheden water, die aan alle kanten het huis werden ingespoten, zoo zelfs dat de brand weerlieden aan den voorkant moeite hadden zich od de ladders in evenwicht te houden tengevolge van de zware stralen die de col lega's ook hen tegen het lijf spoten een uitbreiding dan vermindering van het vuur viel te constateeren. Eindelijk had het blus- schingswerk het beoogde gevolg. Kluis en brandkast in de administratie-vertrekken wa ren inmiddels al leeggesleept en ook het huis raad van mevr. de Liefde was al wegge bracht. Van het huis is de heele zolderverdieping uitgebrand, het dak vernield, terwijl de woon vertrekken door neervallend vuur en water vooreerst onbruikbaar zijn. Het gebouw wordt begrensd door twee andere historische bouw werken, het Kunsthistorisch Instituut en het nieuwe Geografisch Instituut. Prof. Vogelsang, directeur van eerstge noemde instelling was Zaterdagnamiddag aanwezig en heeft nog maatregelen genomen om eenige kostbare teekeningen die in een der bovenzalen lagen, in veiligheid te brengen. Het was begrijpelijk, dat hij hiertoe overging, omdat de muur van ziin instituut al warm be gon te worden en het weinig had gescheeld of ook daar zou het vuur zijn doorgedrongen, groot. De burgemeester, dr. J. P. Fockema An- dreae, en tal van raadsleden waren van het blusschingswerk getuige. Af en toe kregen zij een stortzee over zich heen, wanneer het water uit de ramen naar buiten werd gespoten, wat nogal tot hilariteit aanleiding gaf De brand in het gebouw van t Utrechtsch Nieuwsblad", welke Zaterdagnacht opnieuw oplaaide, is thans geheel gebluscht. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie De administratie blijft gevestigd op het oude adres: Drift 23. De schade kon nog niet worden geschat JEUGDIGE DIEVEN TE DEN HAAG. Zij vormden benden, voor wie alles goede buit was. Thans 21 jongens gearresteerd. Te Den Haag is al weer een bende jongens gearresteerd, verdacht van inbraak en dief stal, thans acht in den leeftijd van vijftien tot achttien jaar. De aanleiding tot deze arrestaties was, dat op 11 Januari, des avonds elf uur, een agent in de school aan de Mytenisstraat een acht tienjarigen jongen ontdekte, die daar inge broken bleek te hebben. Van het schoolge bouw was een ruit ingedwkt, maar vermist werd er niets. Vermoedelijk waren de daders de politie ontdekte al spoedig, dat deze jongen niet de eenige was gestoord Later werden aangehouden twee zeventienjarige knapen, die ook bij de zaak betrtokken bleken. Verder kwam aan het licht, dat zij half Dec. zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van twee portemonnaies uit kleedtenten van spelers op het voetbalterrein aan den Leij- weg. De politie ontdekte ook, dat zij verschei dene rijwielbelastingplaatjes hadden gestolen en dat zij auto's hadden gekaapt, waarmede zij uit rijden gingen en die zij daarna ergens achterlieten. In verband hiermede werden successievelijk nog vijf knapen aangehouden. Twee vijftieniarige aangehoudenen beken den tevens te hebben ingebroken in de con sumptietent aan de Cruquiusstraat, waar zij koek en andere lekkernijen hadden weggeno men. Voorts ziin er onder de aangehoudenen, die zich door overklimming toegang hadden ver schaft tot pakhuizen aan de Waaldorpstraat, waar kruidenierswaren opereslagen liggen. Twee der aangehoudenen zijn reeds eerder met den strafrechter in aanraking geweest. De eene moet nog drie maanden tuchtschool ondergaan De andere is voo~waardelijk ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Er zijn nu in totaal een en-twintig jongens ge- rresteerd, die dievenbenden vormden en zich aan verschillende misdrijven hebben schuldig gemaakt. VIER VERDACHTE DUITSCHERS GEARRESTEERD. Men houdt hm voor de daders van verschillende diefstallen en overvallen in de grensstreek. De maréchaussée van Venlo is er in samen werking met de maréchaussée te Oldenzaal en de politie-autoriteiten uit de Duitsche grensstreek na veel moeite in geslaagd, in het Duitsche plaatsje Bochnoltz vier perso nen te doen arresteéren, die ervan verdacht worden in het afsreloopen iaar over de ge- hee'e Nederlandsch-Duitsclie grenslinie een aantal inbraken en overvallen gepleegd te hebben. Zij ziin allen afkomstig uit Mühl- heim. Het viertal is reeds naar de gevangenis te Mfinster overgebracht Bij het voorloopig onderzo- is o.a. komen vast te staan, dat het deze vier personen wa ren. die in den nacht van 21 op 22 December bij den winkelier Ingeveld nabij de Duitsche grens te Venlo een ine smokke aars aanvielen en den winkelier wilder berooven; eveneens, dat de rooverijen. die verleden iaar te Olden zaal en te Dinxperlo ziin geschud, door dit viertal ziin geoleegd. Men meent in hen ook de daders te zien van het grootste gedeelte der rooveriien en inbraken, waarvan geduren de den laatsten tiid in de Nederlandsch— Duitsche grensstreek me1 ding is gemaakt. TWEEDE KAMER. De voorzitter zal voorstellen, in de vergadering van Dinsdag 31 Jan. een aanvang te maken met de beraadslaging over o.a wijziging van eenige artikelen der Kieswet, van de artikelen 11 A, 11 B en 70 D der provinciale wet, alsmede van de art. 17, 20 en 40 der gemeentewet; nieuwe vastelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten; heffing eener weeldeverte- riagsbelasting; verzekering van mijnar beiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom; en de Suri- naamsche begrooting voor 1933. Ook staan verscheidene conclusies op de agenda. EEN FABRIEK VAN KUNSTHAAR. Te Volendam opgericht met regee- ringssteun, omdat het hier geldt per sonen, die belanghebbenden zijn bij de Zuiaerzeesteunwet. Dinsdag 31 Januari zal de opening ge schieden va:i een te Volendam gebouwde fabriek, welke met regeeringssteun is opgericht, en waarin volgens een geheel nieuw procédé kunsthaar gemaakt zal woiden, ten gebruike als vulling voor zitplaatsen van auto's, treinen, voor stoe len, matrassen enz. De regeering heeft haar steun gegeven en zal dit ook in de toekomst blijven doen, omdat met de leiding der fabriek is overeengekomen, dat in deze fabriek een aantal personen opgeleid en tewerk gesteld zullen worden, welke belangheb benden zijn in den zin der Zuiderzee- steunwet. In de fabriek zal in dit verband een belangrijk percentage vroegere visschers aan het werk gaan. dat vrijgekomen is door de werkzaamheden tot droogleg ging van de Zuiderzee. Het thans te openen gebouw is nog een proeffabriek; laboratorium-proeven hebben echter uitgewezen, dat het te leveren product fabriekmatig te fabri- ceeren is. In deze proeffabriek, die geopend /al worden door den heer ir. Houben, in op dracht van den minister van Waterstaat, is werkgelegenheid voor een 50-tal men schen Het ligt echter in de bedoeling on zoo spoedig mogelijk aan deze onder neming een belangrijke uitbreiding te geven. NA DUITSCHLAND OOK FRANKRIJK. Frankrijk heeft het invoerrecht op aardappelen verdubbeld en verhoog de ook dat op aardappelmeel. De Fransche regeering heeft het invoer recht op aardappelen verhoogd van 15 op 30 francs per 100 K.G. en tusschen 1 Maart en 30 Juni van 21 op 42 francs. Bij hetzelfde besluit is het invoerrecht op aardappelmeel verhoogd van 120 op 150 francs per 10CT K.G. Het zal nu dus voortaan bedragen ongeveer 300 per 10 tons wagon, van 1 Maart tot 1 Juli zal zelfs 410 per wagon moete nworaen betaald; deze invoer rechten zijn dus nog hóóger dan de nieuwe Duitsche. Ons land exporteerde in 1929 ruim 65 mil- lioen K.G. aardappelen naar Frankrijk (12 pet. van ons totale export-kwantum) en ifl 1932 ging nog 55 millioen K G. naar Frank- iijk (11 pet. van het totaal.) Ten aanzien van aardappelmeel Hale product) zij gereleveerd, dat in 1929 mg 10! millioen K G. naar Frankrijk gin?» i dcch in het algeloopen jaar nog slechts ruim 2 millioen K.G»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10