Alkmaarscite Courant. De gevoigen van een operatie. Publicaties Radionieuws leidlleioH Uiteen vud eepsjwrnfóh £aitd= en Juinêoiuo Mirj.w.rumrn:. Honderd vffl en dertigste Jaargang. MAANDAG 23 JANUARI Ho 19 1933 DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476) Ingekomen is een verzoek van Cornelis Jo- hannes Geels, alhier, om een slijtvergunning vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergun ning geldt in het perceel Baangracht nr. 13. Binnen twee weken na dagteekening dezer Van een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleen en van deze vergunning indienen. Alkmaar, 21 Jan 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Woodgate. 11.2012.20 Lew Stone en zijr band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra- mofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest. 7.40 Dito. 9.05 Kamermuziek, piano, viool en cello. Ralundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.20—4.20 C. Rydahl's orkest m. m. v. solisten. 7.20 Ope rettemuziek door orkest en solisten o.l.v. E. Reesen. 8.20 Radio-tooneel. 9.35—10.20 Po pulaire klassieken door het Omroeporkest o.l.v. Reesen. 10.20—11.50 Dansmuziek o.l.v. K. Julian. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gramo- foonplaten. 11.20 Concert door orkest o.l.v. Dolezei. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl. 420 Concert o.l.v. Eysoldt. 7.20 Werag-orkest o.l.v. Kühn, m. m. v. so listen. 8.20 Weragorkest o.l.v. Buschkötter m. m. v. solisten. Rome, 441 M. 805 Concert, orkest, kwar tet, tenor, mezzo-sopraan en bariton. In de pauze om 8.50: Radiotconeel. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gra mofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en so liste o.l.v André. 9.20 Harmonie-orkest o.l.v. Vanhoegaerden. 10.30 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.50 Dito. 8.20 Populair ge varieerd programma m. m. v. orkest en solis ten o.l.v F. André. 10.3011.20 Gramofoon- platenconcert. Zeesen, 1635 M. 7.20 Uit Weenen: Concert door orkest o.l v. J. Hoizer m. m. v. sopraan en tenor. 8.30 Uit Genève: Concert door de Broadcasting Serenades o.l.v. Pasche m. m. v solisten. 9.35 Berichten en hierna tot 11.20 Concert o.l.v Barth. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens het vervullen van een geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde personen, de uitspraak gedaan achter hunne namen vermeld TH. VAN DIEPEN, H. HEMELS, H. H. KöSTER, J. M KRAAKMAN, J. M. DE MUNK, A. H. PUNT EN J. J. DE VRIES, lichting 1933. Uitspraak: allen voorgoed vrij gesteld! Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede ren omkleed worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de koningin zorgt. Alkmaar, 21 Janauri 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Dinsdag 24 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonp aten. 9.— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. Nico Gerharz. 10.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Or gelconcert P. van Egmond Jr. m. m. v. Vic toria Binnendijk, zang. 11.30 Gramofoonpl. 12.AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep. 1 Gramofoonplaten. 1.45—2.15 Vervolg concert. 2.30 Vervolg concert. 3.Knipcur sus. 4.Pianorecital Hugo van Dalen. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v J. Hamel. 5.— Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Ant. van Dijk 5.30 Jeugdhalfuur van de VPRO 6.— Omroeporkesht o.l.v. N. Treep. 6 30R.V.U. K. v. d. Feer: Iets over den Arbeid der Ned -Ind. Volken". 7.— Omroep orkest, vervolg. 7.30 Engelsche les. 8.Vaz Dias. 8.05 Uit Tivoli, Rotterdam: 1ste Deel van Bouwmeester's Revue „Dat 's goed be keken" met Buziau en S. Nieuwenhuijzen. 10.05 Vervolg hoorspel „Ann en Harold" 11 Vaz Dias. 11.0512.Gramofoonpl. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 1130—12. Godsd. halfuurtje 12.15—1.45 Schlager- en gramofoonmuziek. 2.— Cursus. 2.35 Vrou wenuurtje. 3.30 Medecursus. 4.30 Orkestcon cert. 5.30 Orkestconcert m. m. v. soliste. 6. Cursus 6.20 Interview. 6.50 Vioolrecital. 7 10 en 7.45 Causerie. 8.Herdenking Kar dinaal van Rossum. Ca. 9 15 Vaz Dias. 11. 12 -»• Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 110511.20 Lezing. 12 20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Commodore Grand-orkest o.l.v. Muscant 2 20 Voor de scholen. 4.45 R. Tapponnier en zijn orkest. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Haydn's trio's door he' Boedapester Trio. 7-10 Fransche conversatie. 7.40 Radio- Militair-orkest ol.v. O'Donnell. 8 50 Lezing. 9 20 Berichten. 9.40 „The School for Scan de'". hoorspel van B. Sheridan. Muziek van Oorspronkelijke roman door Jan Walch 21 yolver zeif echter scheen uitermate verrast Zijn gezicht, dat nooit zoo heel veel uitdruk king had, werd geheel onthutst onder deze ^r, en men zou zelfs, als mn critisch kon ziin op zulk een moment, zijn verplettering onder deze eer bepaald onhierarchisch kun nen noemen; na de meer gematigde vreugde °ver de onderscheiding die Hare Majesteit hem had willen verleenen. Maar Hare Ma jesteit was niet in persoon aanwezig, en mr. Holy Helman wel. En zoo was dan ook het gebaar, waarmee hij in schuchteren eerbied het doosje uit de welwillende hand van den comble van nederige dankbaarheid. Maar daarmee was het niet uit Niet al- .€e" van boven kwamen de goede gaven; da lende. Ze kwamen ook van onderen; uiter «*ard stijgende. En toen men dan ook eerbie- den jubilaris den tijd had gelaten, noo- O'g om te bekomen van die emoties, die op verteederende wijze zijn eenvoudig hart ken- oaar maakten, nam de sous-chef het woord. had zich al, bravo roepende, als een cor- f3 a j-re' kenbaar gemaakt; hij manife3- werae dit verder, door de wijze waarop hij, «en zekere militaire correctheid, vóór r!J" meerdere trad, hem ook, naar 1 leger- rs lirift luidt, min-of meer krijgshaftig en eerbiedig aanziende. Heelemaal krijgshaftig VUL Tweede reis met het „schip van oorloge", „de Glinthorst", ge commandeerd door Kapitein J. Hinloopen en gedirigeerd naar Madeira en St. Eustatius. 27 Januari 1761 zeilden wij uit Texel met negen oorlogsschepen en tegelijk met ons ver lieten nog een tweehonderd Oostinje-vaar- ders het Tand. Ons schip, „de Glinthorst", en ,,'t Loo", gecommandeerd door Kapitein van Geel, waren bestemd om een convooi naar West-Indië te begeleiden. Begin Februari hadden wij ter hoogte van Portland een ontmoeting met een Engelschen kruiser en even later praaiden wij het onder bevel van Kapitein Hoogwerk staande „schip yan oorloge" Dordregt, die onder zijn con vooi vier koopvaarders had. Zij waren 22 October van Curagao vertrokken en hadden dus een reis van ruim drie maanden achter den rug. Dien dag ontmoetten wij nog een Engelschen oorlogsbod m, die een Franschen prijs bij zich had 1). Beide schepen zagen er erg gehavend uit en moesten „malkanderen dik aan de veezen geweest hebben". 20 Februari voeren we in het gezicht van den Engelschen oorlogsbodem „Hercules", kapitein Jevis Henry Porter, voerende vier- en-zeventig stukken kanon. Hij stuurde twee sloepen van boord, de één naar kap. Van Geel en de ander naar de door ons geconvoieerde Snaauw. Wij liepen achter de snaauw om en onze kapitein riep den schipper van de snaauw toe, dat hij zich niet door den En- gelschman moest laten visiteren, of daaraan papieren moest overgeven of laten zien. Onze trommen sloegen alarm en wij maakten ons tot'een gevecht gereed; onze kapitein zond een gewapende sloep met ren officier naar de snaauw om de Engelschen daar van af te jagen en zij brachten den Engelschen officier bij ons aan boord. De Engelsche officier gaf voor, dat zij op zoo n dergelijk schip kruisten, dat voor Fransche rekening zou varen. Hij klaagde voorts, dat ons volk één van zijn roeiers uit de snaau« in zijn s'oeg had ge gooid, waardoor hij zijn rug had gebroken. Vervolgens ging hij naar zijn ei ven schip terug om zijn kapitein verslag uit te brengen. Hij had inmiddels wel gezien, „dat- bij ons alles klaar was om te slaan, onder het volk wierden de rantsoenen van genever al uitge deeld om couragie te maken; de stukken wa ren te boord, de 'onten in de brand, de enter bijlen, sabels en pistolen waren uit de kisten en laagen op het halfdek klaar; ook waren de onderzevlen alle opgthijschd. Maar de En- gelschman braste af Zooa's wij cok deden en wii salueerden malkanderen". Wij kregen thans spoedig de Canarische Eilanden met Porto Santo in het gezicht en kwamen 24 Februari in de baai voor Fun- chal op het eiland Madeira ten anker. Madeira. De stad Funschal is tamelijk groot en is door Portugeezen bezet. Het ligt aan den zeekant, aan den voet van het hooggebergte Er is daar een overvloed van sinaasappel- en citroenboomen en de wi ngaarden („wijn- plantagiën") zijn er talrijk. In dat gebergte zijn veel kerken en k oos ters. Op wandelingen ben ik in verscheidene kerken geweest. Wij vonden eens een kerk openstaan, waarin toentertijd geen dienst was het niet; maar het was toch wel zoo iets; het was: de eenvoud.ge, ronde kerel, die zegt wat hij meent; zonder vleierij. En daardoor is het juist zoo bijzonder vle>end, als het iets vleiends is, dat zoo iemand te zeggen heeft. Nu, en iets vleiends was het. Een ronde waardeering van dezen uitstekenden leider, die nauwgezet was, maar welwillend; streng, maar met een goed hart. Een man naar wien we met eerb.ed en sympathie op zien. „Ik zal het niet lang maken, mijnheer Colver; ik wil alleen maar zeggen, dat we ons van harte"hij gaf een warmen na druk op dat harte „verheugen, dat ook wij op dezen dag u onze eerbiedige geluk- wenschen mogen aanbieden met uw feest en met de hooge onderscheiding, die u te beurt is gevallen; en we verzoeken u ook van dege nen die het voorrecht hadden onder uw lei ding te werken" deze woorden waren op- zich-zelf wel nederig, maar de kloeke wijze waarop ze, ietwat gesaccadeerd, werden uit gesproken, deed voelen, hoezeer de man-uit- één-stuk ze meende „we verzoeken u, ook van ons een klein blijk van onze eerbiedige sympathie te willen aannemen. Het is een makkelijke stoel; de stoel zelf wordt bij u thuis bezorgd, maar hier kan ik u alvast de afbeelding aanbieden. Moge u daarin thuis rust vinden na de dagen van noesten arbeid op uw bureau" En een ietwat stramme bui ging vergezelde de aanbieding van het portret van den stoel; dat de gehuldigde, met een glimlach alweer, aanvaardde. Maar ditmaal was het een glimlach, die verwant schap toonde met dien van den secretaris. wciu geaoUucii. wij gingen naar linnen, keken overal rond, maar zagen niemana Slechts aan den kant, tegenover het altaar, was een groote opening met een traliewerk, waarachter wij beweging zagen. Naderbij komend zagen wij een menigte jonge meisjes. Wij maakten hun „eenige complimentendat zij van harte beantwoordden en zij gooiden ons eenige vriendelijke „lagjes en ionkjes" toe. Wij probeerden haar door de tra ies de hand te reiken om de hare eens „lieffelijk" te drukken, doch ziet, daar kwam een oude ma trone, die met groot gedruisch nog een schuif voor de tralies schoof en weg waren al die schoonheden, die zich zoo bevallig en een voudig aan onze oogen as aardsche engel tjes hadden vertoond. Ook deden wij eens een wandeling door de met wijngaarden begroeide bergen Wij vonden overal in de dalen der bergen allerlei soorten sinaasappelen en citroenen, die daar in het wild groeiden. Ieder kor. daar van dus zooveel plukken a s hij wilde Het was niet in den tijd, dat de druiven aan de stokken waren Daar wij do-st hadden, gin gen wij in een huisje, dat in één der „wijn- plantagiën" stond om wat drinkbaars te vra gen. Een vrouw met kinderen kwam voor den dag, allen enkel maar met een hemd gekleed. Wij beduidden dat wij dorst hadden. De vrouw bracht ons toen een pot met water, dat daar uit en langs de bergen loopt en in een flesch tapte zij uit een vat, dat achter de deur 'ag, de beste Madeirawijn en gaf ons een glas daarbij. Ieder kon daarvan drinken, zooveel hij wilde. Om voor de dorst de wijn puur te drinken, was te koppig en alleen onze opper-constabel verkoos dit. Toen wij allen onzen dorst gelescht hadden, gaven wij elk aan de vriendelijke vrouw een reaal, waar mede zij wonderwe' in haar schik was en bij het afscheid nemen kuste zij ons allen de handen. Bij het afdalen van het gebergte bleek de wijn bij onzen constabel te gaan werken, zoodat hij somtijds meer naar beneden rolde dan liep, hetwelk niet zonder gevaar was. Soms tuimelde hij in het afstroomende water, dat men op vele plaatsen vond, waardoor hij kletsnat werd en wij ve'e keeren moesten toeschieten om hem weer op het droge te helpen. Eenige malen rustten wii onder het geboomte op deze bergen uit. Wij troffen daar ook een boom aan die zéó dik was. dat wij hem met ons zevenen gezamenlijk niet omarmen konden. De boomsoort was mij on bekend, vruchten zagen wij er niet aan. Naderhand had ik veel spijt, dat ik mij niet beter voorzien had van die Madeirawijn Doch zooals dat vaker gaat, wanneer men er overvloed van heeft, vindt men het niet zoo lekker, en kwam zij mij wat te zwaar en te sterk voor. Van al die mooie en lekkere vruch ten had ik mij rijkelijk voorzien, speciaal van citroen»n voor de punch. 1 Maart gingen wij wederom van het ei'and Madeira onder zeil. Wij ondervonden voortdurend den steun van den Oost-passaat Vele malen zag ik in dit gedeelte van den Oceaan vliegende visschen, die als zwaluwen bij heele troepen over de zee vlogen, voorna- me'ijk wanneer er dolfijnen in de l.uurt wa ren, die on deze visschen aaiden Soms vlo gen zij zóó hoon, dat zii tegen ons schio bot sten of er opvielen of ook we' in de sloepen Uiteraard: het was een chefsglim'ach. Maar daarmee kon hij niet volstaan. Hij moest aniwoorden; met een glimlachenoeu mond niet alleen, maar met een sprekenden mond. En tot dat antwoord bereidde hij zich dan ook voor; met een zenuwachtig hem men, waaraan hij nog gauw even een. dieper klank gaf; waardoor het een deftige maning tot stilte kon worden, en dan ook als zoo danig werd opgevat. Door den secretaris, die een houding van welwillende luistering aan nam, en door den kring die nu, na de aan bieding van het cadeau, zijn eerbiedige ge- biedige gevoelens in wat verteerderde»nuance kenbaar maakte. A"een Henri stond daartus- schen met een akelig nuchtere en eenigszins verbaasde gelaatsuitdrukking het heele ge val gade te slaan. En mr. Colver, een rappen blik over de schare werrende. zag hem; en zag zijn nuchtere verbazing, die zoo echt-on aangenaam détoneerde te midden van de ai gemeene hartelijk-eerbiedige aanstaring. Het bracht hem een oogenblik van zijn stuk; wat kenbaar werd aan een nerveus bewegen van zijn linkerhand oo den rand van het bureau En op dat oogenblik vatte hij te-ren zijn ouden gedweeën hoofdcommies, dien hij altijd vroe ger volkomen „geschikt" en „een goed amb tenaar" had gevonden, en wiens gevoelens hem het eerst bij het bezoek in het ziekenhuis verdacht waren geworden, een volkomen haat op. En 't stond bij hem vast, dat die kerel er uit moest. O n geschikt was; totaal onge schikt. De heer Colver had niet zooveel tijd noodig om deze gevoelens op te vatten; als wij om ze op te merkende situatie bracht ook niet mee. terecht kwamen. Het scheen mij toe, dat zij, wanneer zij buiten het water zijn, niet goed kunnen zien, of niet goed kunnen keeren of wenden want zij vlogen altijd maar tegen de schepen, sloepen en zeilen. Soms zeilden wij door groote velden kroos. In deze groene sub stantie vindt men vele soorten van diertjes, kleine krabben, zeekoetjes, slangetjes en zee paardjes. Het zeepaardje is een vischje, dat slechts in de krooszee wordt gevonden en altijd door Spaansche zee'ieden naar huis wordt medegebracht, wanneer zij uit West- Indië komen. Zii worden dan gedroogd of op spiritus gezet. Een dergelijk exemplaar heb ik ik Cadix gekocht. Zoo passeerden wij op 10 Maart den evenaar. In het gezicht van de Caribische eilanden ontmoetten wij een Enpelsch oor- logsschop, „de Dublin", gecommandeerd door kapitein Jack Douglas, voerende 74 stukken kanon. Wij sloegen a'arm en maak ten ons tot vechten gereed, doch nadat de En gelsche officier bij ons aan boord was ge weest. „salueerden wij ma'kander en stuur den onze koers". Het was ten tüde van den Negen'arlgen Ze-norlog tusschen Frankri-'k en Engeland De schrijver spelt „Fonseul". OUDKARSPEL. Vergadering van den Neutralen Bond 1 and- en Tuinbouwers op Donderdag 19 M->art in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter, de heer Kaan, opende de vergadering en wees op den n^od der tijden. Uit het iaarvers'ag b'eek dat het aantal leden gestegen was tot 85. Er waren gehou den 14 fcestuurs- en 4 ledenvergaderingen Deel genomen is aan de betoogingen te A'k maar en Amsterdam. 2 groote protestverga deringen ziin gehouden. 1 te Alkmaar met 800 menschen en één te Hoorn met 1000 menschen. Veel is er dit jaar gedaan, doch in het loorende jaar zal een krachtige strijd gevoerd moeten worden. Uit het vers'ag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten 183.75 bedroe gen. de uitgaven 175.51, alzoo een voor delig saldo van 8.24. De secretaris las een schrijven voor van de afd Venhuizen verzonden aan den mi nister om voor den tuinders een minimum inkomen van 20 te garandeeren. Teven* kon de voorzitter mededeel en dat het geld voor de steunwet '32 volgende week zal wor den uit^etaa'd. De chèoue biervoor is reeds in het bezit van den betaalmeester De uit- keering zal bedragen 50 per ge'everde wagon kool tot Mei, en f 50 per geleverde waa-on aardappe'en tot November. De gegevens die bij de regeering ingeko men ziin, zouden vorderen een bedrag van 10 mil'ioen. Dat is dus 5 millioen meer dan het toegezegde bedrag. De voorz hoopte, dat om dit bedrag te verkrijgen de tuinders schouder aan schouder zullen staan en da* er een samenwerken tusschen de verschillen de organisaties kal p'aats hebben. Het zal van de tuinders zelf afhangen of het bij dit fooitje zal blijven. Een gezamenlijke actie za' gevoerd moeten worden. Met deze steunregeling worden nog enke le menschen met gemengde bedrijven buiten gesloten. Het zal getuigen van gemeen- schaosz'n als ook voor deze menschen een krachtige actie wordt gevoerd. Verder be sprak de voorzitter nog de houding van de vergadering van de 50 burgemeesters, ge houden te Hoorn, en keurde af dat zij voor de bekende voorstellen van Koedijk, vooral wat het laatste voorstel betrof, hun mede werking niet wilden geven. De begrooting, aangeboden door het hoofd bestuur, bleek te sluiten met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 2770. De begrootin"r was opgezet naar een aan- ta' leden van 1500. Dit aantal is intusschen gestegen tot 1800. Verder was een schrijven ingekomen van bet hoofdbestuur, waarin deze mededeelde dat aan den minister is verzocht om bij even tueele opzegging van hvpotheek op bedrij ven het riik deze te doen overnemen. De heer G. IJff bracht hierna verslag uit van het onderhoud met B. en W. van deze gemeente. De heer A. Bakker vroeg of er al tuinders aan het slikken zijn. Dit bleek door de vorst nog niet zoo te zijn Wel zijn ck menschen ingeschreven. De heer A. Bakker merkte op dat de burgemeester gezegd heeft dat aan ingeschrevenen vorstverzuim zou weden uithetaa'd. De beer Jb de Boer dacht dat dit niet voor d> tuinders ge'dt. doch alleen voor ar- bei^ers in werkverschaffing. Dit werd een onbil'iikheid gevonden. Voor slechte spijsver tering en verstopping tljn Poster s MaagpU- lea het middel bi| uit- ■emendbeld. Zi) pur- geeren niet hettig doch «erke^ lacht en zonder krampen Houdt steeds ren Haton b*.j de hand Alom nrfrtfgbaat i f U bi p. flacon. ei lang over te peinzen. Reeds had zijn ge zicht, na het passeeren daarover van een flits van boosaardigheid, veer zijn bleek-zonmg? aanzien hernomen; en zijn stem was zacht onder de aandoeningen die hem, naar dat bij zoo'n gelegenheid passend is, „overstelpten" En evenzeer passend en begrijpelijk was het, dat hij „allei eerst" Hare Majesteit, onze ge- eerbiedigde Vorstin, zijn eerbiedigen dank bracht voor de onderscheiding, die hij met dankbaarheid zou dragen; en daarna den secretaris-generaal, den vootreffellijken, hu- manen chef, die zich wel de moeite had willen getroosten, zich naar zijn bureau te begeven en die verzekerd kon zijn, dat hij, mr. Colver zijn waardeerende woorden als een heerlijke belooning beschouwde, en dat hij die woor den in zijn hart zal bewarenen dat ze hem steeds zullen aanvuren bij het volbrengen van zijn plicht. „En vervolgens", de spre ker maakte bij deze woorden een ietwat hou- terigen omzwaai, waarvan de bedoeling was al de aanwezigen met zijn vriendelijken blik te bestrijken, „vervolgens" de herhaling van dit woord onderstreepte sterk de hiër archische volgorde, maar dat kan nooit kwaad bracht hij zijn dank aan al die trouwe medewerkers, die hem zoo allerliefst eigenlijk zei mr. Colver „allerliefst" - had den verrast. „De kleine geschenken onder houden de goede verstandhouding". En een goede verstandhouding was gewenscht; dat had hij altijd zoo beschouwd, „niet alleen dat dat aangenamer is. maar het komt de sa menwerking te goede; aan de taak, de gre-te eervolle, maar somtijds zware taak, die ons ia toevertrouwd". En toen waa het uit; dat De voorzitter wilde dan ook probeeren, dat als een tuinder in werkverschaffing slikt, deze ook vorstverzuim uitbetaald zal krijgen. Bestuursverkiezing, Aftredend de heeren K. Kaan en G. IJff, die beiden werden herkozen. Voorstellen voor de Al ge me ene Vergadering. De heer J. Kalverdijk zeide gelezen te hebben dat in de werkverschaffing uitbe taald zal worden voor het platteland 25 ct. en voor de steden 32 cent Een landarbeider die met de spade kan omgaan verdient dus minder dan een schoenmaker of iets derge lijks uit de steden. Het leven in de steden is absoluut niet duurder dan daarbuiten. Spr. stelde dan ook voor den minister te vra gen de loonen ge'ijk te stellen. De heer C. Borst wi'de dan ook trachten de loonen voor eigen arbeiders hooger te krijgen, daar zij anders naar de werkver schaffing gaan. Zoo raken wij onze arbei ders kwijt. Hier schuilt een groot gevaar in. De heer G. IJff zeid* nog B en W er op te hebben gewezen dat a's de tuinders op eigen bedrijf geen brood verdienen en in de werkverschaffing gaan werken, het land hier onbewerkt blijft en het ook voor de ge meente een schadepost zal worden in ver band met de pemeente'anderijen. Het voorstel-Kalverdijk werd aangeno men. De heer G. I Tff herinnerde er aan dat in dertijd be-'oten is om pezamen'iik actie te voeren met a'le corporaties, zooals polder- en bannebesturen enz. De voorzitter zeide. dat dit moei'ijk is: De neutrale bond kan niet te veel hooi op zijn vork nemen. De heer C. Borst wees er op dat aan stonds de meeste tuinders geen po'derlasten meer kunnen beta'en. Spr. dacht dat 't het beste zal zi-'n te verzoeken aan Oed. Staten om een leening te sluiten voor de kosten van bemaling enz. De heer de Boer ste'de voor om de Banne Oud' arsnel te verzoeken a"es aan te wen den teneinde een regeli"" te treffen voor het beta'en van de lasten. Dit zal worden ge daan. De heer P. Volkers vroeg hoe het staat met de samenwerking met het Boereneomité. De voorzitter antwoord ie, dat het hoofd bestuur een voorstel tot samenwerking met het Boereneomité met 6 tegen 1 stem heeft verworpen. Het hoofdbestuur dmkt dat door samenwerking de samenwerking met de christelijke en katholieke organisaties ver broken zal worden. De heer Aope'mao verwachtte niets van de samenwerking met christelijke en katho lieke organisaties. Enkele tuinders uitten harde woorden aan het adres van de regeering en wilden krachtiger maatregelen. De voorzitter zeide niet den weg van het geweld op te willen. Wij moeten den weg van de rede op en het hoofd boven water houden. De heer C. Borst zeide steeds zoo onder water door te worden aangevallen betreffen de het verbreken van de eenheid. Het Boe reneomité was er vóór den neutrale bond, dus de neutrale bond zocht tweedracht. Verder deed hij bet voorstel, dat voor het loopende iaar de Neutra'e Bond alléén en uitslu'tend ijveren zal voor steun aan de ge zinnen. De voorzitter geloofde, dat dit voorstel door de regeering absoluut niet zal worden aanvaard. Na een lange discussie hierover werd het voorstel van Borst verworpen met 31 stem men tegen en 25 voor. C and Maats telling voor hei hoofd bestuur. De heer G IJff stelde voor het geheele hoofdbestuur weer candidaat te stellen. De heer C. Borst wi'de het hoofdbestuur dat uit 7 tuinders bestaat uitbreiden met 2 boeren. De voorzitter antwoordde, dat bij het hoofdbestuur de bedoeling voorzit om bij uitbreiding van den bond het bestuur met 2 'ecVn te vermeerderen. wil zeggen: toen begon het défilé, waarbij allen feliciteerden, en de secretaris-generaal, die uiteraard vooropging, drukte hem de hand; en mr. Colver drukte den hand van wie na dezen kwamen; en van enkelen van wie nog daarna volgden. En natuurlijk was Henri, als hoofdcommies, één van de eersten die voor feliciteeren en behanddrukt worden in aanmerking kwam; maar dit verliep op eenigszins ongewone wijze. Want Henri zei: „Wel meneer Colver, ik feliceert u van harte met uw feest. En wat prettig voor u, dat ze allemeal zoo'n goed idee van u hebben". Toen trok de heer Colver de wenkbrauwen hoog; want dit was een opmerking, die niet meer verontwaardiging opwekt, maar de hoogste verbazing. Doch Henri, in de goedheid zijns harten, ging hier nog even op door, en zei: „Ik las vanmorgen van uw jubileum in de krant, en mijn moeder ried mij, u dadelijk even te gaan gelukwenschen; u weet natuurlijk, dat ik hier toch wezen moet, om dat malle geval in Straatsburg Maar in dien tusschentijd was mr. Colver bekomen van zijn verbazing en van de verde re aandoeningen, die zich daarbij hadden gevoegd- en aangemoedigd door de tegen woordigheid van den secretaris, zei hij, zon der op de zonderlinge felicitatie in te gaan: „Ik zal u waarschijnlijk nog wel dezer dagen in dit gebouw zien, mijnheerre Lugt; en zonder groet wendde hij zich onmiddellijk tot den volgenden filicitant. En behandelde Henri Lugt inderdaad als lucht (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5