ALKMAARSCHE COURAKT SPORT EN WEDSTRIJDEN. No 19 HAANDAG 23 JANUARI 1933 Nederland door Zwitserland geklopt met 2—0. Een onverdiende zege der Zwitsers. De ijswedstrijden van den K.N.S.B. te Davos. Nederlanders tijdelijk wereldrecordhouders. Turnlust's gymnastiek-uitvoering. NEDERLAND-ZWITSERLAND 0—2. Zwitserland leidt met 1—0. THEE De tiende wedstrijd tusschen Nederland en Zwitserland zou niet onder gunstige weers omstandigheden plaats vinden, gunstig t.o.v. voetbal natuurlijk. De vorst was Zater dag reeds met vernieuwde kracht teruggeko men en ondanks al de maatregel van direc teur Jan v. d. Berg zou het speelveld natuur lijk van de vorst te lijden hebben gehad. Dat dachten we en dat is uitgekomen ook. En toch 't was niet zoo erg als we het ons voorgesteld hadden. Het veld van stroo ontdaan bleek wel niet zacht, doch toch heel goed bespeelbaar en het grootste nadeel kwam pas na de rust, toen de zon vertrok en koning Thialf zijn invloed deed gelden. Vorst en voetbal. Die twee hooren niet bij elkaar; het zijn zelis vijanden! En de vorst zal dan ook wel oorzaak geweest zijn van het zeldzame feit, dat het Stadion niet uitver kocht was. Wat eigenlijk maar nauwelijks op viel, omdat er toch nog altijd een 25.000 man koude en vorst getrotseerd hadden. De vorst bracht nog wat anders ook. Als je in den trein zit en je gaat naar den interland wedstrijd, dan hoor je je mede-passagiers op zeer deskundige wijze het nationale elftal onder de loupe nemen. Dat gebeurde ook nu wel (vanzelfsprekend dacht men geheel ver schillend over Lagendaal en v. d. Broek), maar daarnaast werd druk gepraat over v. d. Scheer, den grooten man op de schaats tn men had het over de drukte op de Quint, op de Heilooër iisbaan; en men keek overal zeer geïnteresseerd naar de vroolijke menigte, die de aan de spoorbaan gelegen ijsbanen be volkte. Zoodat we eigenlijk niet in een interna tionale voetbalsfeer kwamen. Met tintelende teenen en min of meer kouce handen arriveerden we in het Stadion waai heete koffie opgeld deed. Het restaurant acn ter de perstribune was vol en bleef vol zelfs teen het bij tweeën was! De meeste collega s wachtten op de muziek. Immers, dan kon men nog juist op tijd zijn plaats innemen. De franje kende men zoo langzamerhand wel. o Een merkwaardig veld deze keer. Buiten het speelterrein lagen de groote hopen stroo, waarin men bij een valpartij zacht zou kun nen neerkomen. En het speelveld zelf wachtte op de spelers, die maar niet kwamen. Ook dat is ongewoon. In den regel ziet men de bezoe kers zoc-'n minuut of 5 voor den vastgestel- den tijd verschijnen; even later het ejgtii elftal en klokslag 2 uur of half drie begint het spel En nu? Vijf o;/er tweeën klonk het perste „geeft acht"-signaal en bijna kwart over twee was het, toen scheidsrechter Rous kon laten beginnen. Het bleek toe, dat Nederland La gendaal op de mid-voorplaats had, terwijl bij Zwitserland Passelo vervangen was door 'Jaeggi Zoodat de volgende spelers hun 90-minu- ten-spel begonnen; Nederland; Van der Meulen Weber Van Run Pellikaan Anderiesen Van Heel Nagels Adam Lagendaal Bonsema v. Nellen Rous O Engeland. Von Kaenel Jaeck X. Abegglen Jaeggi T. Abegglen Gilardoni Imhof Spiller Weiier Minelli Sechehaye Zwitserland Nederland, dat de toss verloren had, trapt af en het zijn de Zwitser, die het eerst gaan verkennen. Heel ver komen zij niet, want dra is het leer al verhuisd en zet Nederland een slappen aanvai op touw. 't Spel is zeer voorzichtig en zeer doorzich tig. Niemand waagt veel en niemand speelt te lang met den bal. Het eerste enthousiasme komt, als Adam „schaart" Hij blijkt weer een nieuwe truc te hebben en ziet kans, om zijn eigen voetbal- vrienden op een zeer kleine ruimte in de luren te leggen. Snel loopt hij door, geeft over aan Lagendaal, die een schot inzendt. Sechehaye stopt het echter, zij het niet zonder moeite. Een tegenbezoek brengt teleurstelling voor de Zwitsers, want Jaeck plaatst het leer ver achter ons doel. Onmiddellijk trekt onze voor hoede er dan weer tusschen uit, dank zij den „motor'' en opnieuw schiet Lagendaal, nu echter tegen een der backs aan. En even later schiet Bonsema van ver hoog over het doel. Een minuut later is het alweer ons elftal, dat ten aanval trekt en een corner verovert, v. Nellen zet helaas achter. Doch opnieuw ko men de Oranjemannen terug en moet de kee per een fraai schot van Bonsema onschade lijk maken, hetgeen hij keurig doet. Dan noteeren we de tweede serieuze aanval der Zwitsers, waarbij het leer corner gaai. De linksbuiten doet echter al net zoo als onze linksbuiten: hij plaatst ook achter! Toch worden de Zwitsers landzamershand iets sterker en moet Weber een keer op t laat ste nippertje redden. Direct daarop doet van Run hetzelfde. Als de Zwitsersche voorhoede dan voor de derde keer terug komt, vergeet Weber af te houden en v. d. «Meulen, die is uitgeloopen, verliest het leer. Hij kan echter nog net wegtrappen, doch voordat onze ach terhoede zich hersteld heeft, schiet Jaeck hoog in het doel Er is dan 15 minuten gespeeld. Heelemaal niet ontdaan over dezen tegen slag trekt onze aanval weer op de Zwitser sche verdediging af en kan Bonsema een hard schot lossen. Met zeer veel moeite stopt Sechehaye vallende den kogel. Dat is het be- £in van een langdurige meerderheid der tJranje-mannen. Telkens en telkens weer vait onge voorhoede aan, doch de verdediging der Zwitsers is buitengewoon sterk en keert alles. Zoo ontstaat er een heftig duel voor het Zwitsersche doel. De bal is niet weg te krij gen, doch hoe onze voorhoede ook tracht te scoren, het gaat niet. De bal ketst telkens tegen een der spelers aan, of de keeper stompt weg. En nauwelijks is de bal naar het mid denveld verhuisd, of een nieuwe Adam-aanval volgt. Weer legt hij Lagendaal het leer voor de voeten; een kogel wordt afgevuurd en ter wijl iedereen juicht, blijkt, dat de paal het harde schot gehouden heeft! Zelfs is de paal niet gesplinterd! En zoo kunnen we doorgaan. Onze achter hoede krijgt in deze periode feitelijk alleen een paar afgedwaalde ballen te verwerken, meer niet. En die der Zwitsers wordt voortdurend op de proef gesteld. Daar neemt Nagels een corner. Zeer fraai zweeft het leer voor den doelmond, doch Sechehaye stompt weg over de lat. Nu mag v. Nellen het doen en weer stomot de keeper het leer weg. Nog een corner, doch nu zet Nagels achter. En weer komen de Oranjemannen naar voren. Adam passeert weer eenige tegen standers en vuurt nu zelf op het doel. En weer is het de paal, die redding brengt! Dan „schaart" Nagels, doch het blijkt een markt- schaartje te zijn, zoodat de truc niet op gaat. Maar ondanks dat is er een moment later weer een doelworsteling in het Zwitsersche doelgebied en juist als Langendaal daaruit eindelijk over schiet, is het rust. De tweede helft. „Een geluksgaol van de Zwitsers en een ongelooflijk stuk pech bij de Nederlanders". Dat is zoo ongeveer de algemeene opinie om en bij de perstribune. En wij zeggen dat ook. Een voorsprong van 21 was zeker verdiend geweest. Doch de tweede helft zal Helaas, de tweede helft zou geen verras sende ommekeer brengen. Evenals in de eerst helft, brengt ook nu Zwitserland het eerste bezoek, doch verder dan Weber komen de heeren niet. Een tegen bezoek der onzen levert ook al niets op" en dan kruipen wij door het oog van de naald; X. Abegglen schiet bij een snellen aanval op v. d. Meulens doel en slechts de lat brengt redding! A narrow escape! Een corner op ons doel levert niets op, dan blijkbaar het sein voor de Nederlanders, om wat aan te pakken. En van nu af aan zien we bijna niets anders dan pogingen, om den gelijkmaker te krijgen. Tal van aanvallen worden opgezet, tal van schoten gelost, maar alles is tever- geefsch. Of de bal naast, öf over, öf de verde diging redt. En vooral de doelverdediger en rechtsback doen in deze periode prima werk. Sechehaye waagt alles en werpt zich telkens op den harden grond, doch het succes is vol ledig. Bijna komt dan de gelijkmaker. Adam had een corner geforceerd en Nagels zet deze scherp voor 't doel. De vuist van Sechehaye doet goed werk, doch van Heel vangt het leer op en schiet hard in. Tegen de binnenkant van den paal vliegt het leer en vandaar in de handen van den keeper. Dansende op den arm „huppelt" het leer in de verkeerae rich ting en op een ongelooflijke manier ontgaat Nederland den gelijkmaker! Nauwelijks van de sensatie bekomen, zien we de Zwitsersche voorhoede er van door gaan. Weber wordt gepasseerd; v. d. Meulen loopt uit, mist, en 't leer zal over onze doellijn rollen. Daar is van Run, die het weg wil trap pen. Hij doet dat; echter juist tegen Jaeggi aan en dan is de stand. 2—0 voor Zwitserland. Dat is genoeg! Pech heeft onze voorhoede, pech had onze achterhoede! Doch nog is Nederland niet geklopt. Opnieuw wordt een serie aanvallen opgezet, weer wordt er ge schoten. Doch hoe er geschoten wordt, 't geeft niets. Nu eens redt Sechehaye, dan weer botst de bal tegen een liggenden speler aan. Weer een doelworsteling voor het Zwitser sche doel. Zonder resultaat! Zoo gaat het door. Oranje blijft sterker. Rang! daar schiet v. Nellen op het doel; gestopt en corner geslagen. Pats! Lagendaal millimetert de lat. Zzt! van Heel geeft een zuivere poeier, doch Sechehaye keert het leer. Tik-tik-tik-pang! Adam goochelt. Doch de keeper goochelt terug. En ook als Adam nog even rechtsbuit:n gaat, blijft de situatie dezelfde. Nog een paar aanvallen, en dan klinkt het eindsignaal. Nederland heeft voor het eerst op eigen ve!d van Zwitserland verloren! De nederlaag. Zw itserland heeft een kranige ploeg. Dat is nu wei zeker. De heeren spelen een uiterst vlot spel, ze combineeren vlug en zeker en ze schieten vrij goed. Men heeft beweert, dat de voorhoede het beste deel was; wij zagen giste ren echter een achterhoede, die nog beter was! Ongetwijfeld heeft de doelverdediger zijn land aan de overwinning geholpen. Een secure baas, die veel kijk op het spel heef!, veel geluk had en die durfde. Alleen moet hij niet zoo dikwijls voor het publiek spelen. Dat telkens op de bal gaan liggen is heusch niet zoo aardig. Van de backs was Minelli de beste, doch ook Wei Ier mocht er zijn. Trapvast waren ze allebei. De half linie was een goede linie, die verdedigend en aanvallend goed werd deed Ze heeft het vooral verdedigend moeten doen, omdat het grootste deel van den strijd Neder land in de meerderheid was. En tenslotte speelde de voorhoede een zeer vlotte partij. Vegl hinder hadden de heeren niet van het iets te harde veld. Van het elftal viel verder het goede koppen op. En het samenspel, al was het iets te korl, ijken voortref En nu ons elftal. De nederlaag is teleurstellend en onver diend Wanneer het geluk wat meer verdeeld was geweest, had Oranje met 31 of 42 kunnen winnen en dat was dan zeker niet on verdiend geweest. V. d. Meulen heeft heel weinig werk gehad. Het tweede doelpunt had bij wellicht in nor male tijden kunnen voorkomen, de door-ver kleumde doelman kon deze keer het leer niet in zijn macht krijgen, wat zeer begrijpelijk is. De beide backs hebben een paar foutjes ge maakt, doch daarnaast ook zeer fraai werk gedaan. Van de half linie was Pellikaan de zwakste Verdedigend mag hij goed werk doen, aan vallend zijn beide Paauwes stukken beter. Anderiesen en van Heel waren goed, vooral in de tweede helft. En nu de voorhoede! Adam was en bleef de motor. De meeste aanvallen zette hij op en hij gaf èn Bonsema en Lagendaal diverse kansen. Toch heeft hij één ding verkeerd gedaan. Zelfs bij een 2 achterstand bleef hij vasthouden aan zijn taak als verbindingsman. Beter ware het wel licht geweest, als hij toen maar in de voor hoede gebleven had. Dan was deze altijd op volle kracht geweest. Na Adam is Bonsema te noemen. Hij speel de een zeer goeden wedstrijd en heeft tal van schoten gelost.'t Mocht echter niet. Lagendaal viel niet mee en niet tegen. Zijn kogels brachten geen succes, ook al door de Sroote dosis pech. Doch op een goed veld kan ij veel beter. De beide vleugelspelers waren zeer vol doende, v. Nellen zelfs beter dan wat wij den laatsten keer van hem zagen. Over 't algemeen kan men over het spel der Hollanders tevreden zijn. En wij zijn er van overtuigd, dat op een normaal veld onder normale temperatuur Nederland gewonnen had. Rest ons nog den scheidsrechter. Hij floot goed, maakte slechts enkele foutjes, doch had beter gedaan, door niet bij elke overtreding te fluiten. Nu werd het spel een paar keer onder broken voor een handsgeval, terwijl de tegen partij den bal behield. Op die manier kreeg de overtreder geen straf, maar een kleine hulp! De stand is nu; Zwitserland 10 6 0 4 12 2420 Nederland 10 4 0 6 8 20-24 Schaatsenrijden. JUBILEUMWEDSTRI (DEN IN DAVOS. Ter eere van het 50-jarig bestaan van den K.N.S.B. zijn in Davos Zaterdag en Zondag jubileumwedstrijden gehouden over 500, 3000 en 5000 M. Den eersten dag werden de 500 en 3000 M. gereden, den tweeden dag de 5000 M. Er waren 22 deelnemers uit zes verschil lende landen. In den wedstrijd over 500 M. slaagde, zoo meldt de sportcorrespondent van het Hbld de Noor Engnestangen er in, Thunbergs we reldrecord met 0.1 sec. te verbeteren door het van 42.6 op 42.5 sec. te brengen. Thunberg zelf reed Zaterdag 43.4 sec. over dien af stand. Het wereldrecord van Thunberg over de 3000 M., dat verleden jaar bij ongunstig weer gemaakt was en dus wel vatbaar was voor verbetering, werd niet minder dan vier maal geslagen. Aardig was, dat Thunberg zelf de eerste was die het verbeterde.. Hij bracht het n.1. van 5 min. 19.2 sec. op 5 min. 0.6 sec. Dit record heeft niet lang bestaan. Reeds een kwartier later was het van houder veran derd en gebeurde het voor ons Nederlanders groote feit van den dag: S. Heiden werd we reldrecordhouder. Hij wist juist 0.3 sec. be neden Thunbergs nieuwe record te blijven en het op zijn naam te brengen met 5 min. 0.3 sec. Behalve Jaap Eden, die het wereldrecord over 5000 M. lange jaren op zijn naam heeft gehad en C. C. J. de Koning, die in 1906 te Davos het uurrecord verbeterde, dat nog steeds op zijn naam staat, is geen Nederlan der ooit wereldrecordhouder in het schaat senrijden geweest. Groote vreugde heerschte dus onder de Nederlanders, die wel het grootste percentage van het niet talrijke pu bliek vormden, toen Heiden, die dit jaar een nieuwen grooten vooruitgang heeft weten te bereiken en in dezen rit den Hongaar Urban met een volle baanlengte wist te kloppen, als eerste Nederlander sinds 1906 er in geslaagd was, wereldrecordhouder te worden. Het Wilhelmus weerklonk en luid toege juicht reed Heiden zijn eereronde. Hij zou echter nog korter dan Thunberg's wereldrecordhouder zijn, want het zeker hoogst zeldzame geval deed zich voor, dat reeds in den eerstvolgenden rit het nieuwe wereldrecord opnieuw werd geslagen en wel door een landgenoot van den nieuwen we reldrecordhouder, onzen N'ederlandschen kampioen v. d. Scheer. Deze toonde onmiddel lijk in den volgenden rit tegen v. d. Ruit, die hem goed partij bood, dat hij, wiens meer derheid boven Heiden op de 500 M. en de 1500 M. nog onbetwist is, ook op de 3000 M. nog iets sneller dan zijn groote concurrent uit Nederland is. Hij wist n.1. Heiden's we reldrecord te verbeteren en van 5 min. 0.3 sec. op 4 min. 59.8 sec. te brengen. De vreugde onder onze landgenooten ken de geen grenzen meer en toen v. d. Scheer arm in arm inet Van Laer, wiens onver moeide toewijding voor den wederopbloei van den Nederlandsche schaatssport schitte rend bekroond werd door deze twee Neder landsche wereldrecordverbeteringen op dag de eereronde deed onder de tonen van het Wilhelmus, namen de toejuichingen den omvang van een ovatie aan ter eere van on zen kampioen en van den leider van onze na tionale schaatsensport. o Wat echter reeds gevreesd werd, gebeurde weldra hierna. Ook Van der Scheer was niet lang in het bezit van het wereldrecord. De Noor Engnestangen die des ochtends reeds het wereldrecord over 500 M. verbeterd had deed het thans ook bij de 3000 M. Hij bracht het record van 4.59.8 van v. d. Scheer op 4.59.2, zoodat thans alle wereld records op naam van Noren staan, behalve dat van 1000 M. dat nog in het bezit is van Thunberg en het uurrecord van De Koning Een wel groote verrassing volgde daarna nog aan het einde van den middag toen de Qcgtejyjjjtëi Riedl zoo sgej re§d dat hij v. d. Scheer's tijd nog evrbeterde en slechts 0.4 sec. boven den tijd van den Noor bleef. Het Nederlandsche record over de 500 M. (v. d. Scheer met 45.2 sec.) werd tweemaai verbeterd. Eerst door Schenk die den afstand reed in 45 sec. en daarna door v. d. Scheer zelf die door de 500 M. in 44 8 te rijden het verleren gegane record weer op zijn naam te rug bracht. Voor het overige toonden de meeste Neder landsche rijders dat zij hun oefentijd te Da vos nuttig besteed hebben, zoodat zij vrijwel allen beneden hun besten tiid van de vorige jaren bleven. o De uitslagen luiden 500 M.: 1. Engnestan gen 42.5 (Nieuw wereldrecord); 2. Thunberg 43.5 sec.3. en 4. Van der Scheer en Wintner beiden 44.8 sec. (nieuw Ned. record))5. Schenk 45 sec.; 6. Leban 45.2 sec.; 7. en 8. Hooftman en Lindtner, beiden 45.4 sec.; 9. Riedl 46.3 sec. 10. Heiden 46.4 sec.; 11. Ur ban 47.4 sec.; 12. Langendijk 47.5 sec.; 13., 14. en 15. Blaisse, Reiter en Moser, allen 47.6 sec.; 16. Sogor 47.7 sec.; 17. Henneman 48.4 sec.; 18. Van der Ruit 48.8 sec.; 19. Hid- veghy 51.4 sec.; 20. Boehringer 1 min. 6.6 sec., gevallen; 21. Schneller 1 min. 9.8 sec., gevallen. Dijkstra, eveneens gevallen. De uitslagen luiden 3000 M.: 1. Engne stangen 4.59.2 (nieuw wereldrecord); 2. Riedl 4.59.6; 3. Van der Scheer 4.59.8 (nieuw Ned record); 4. Heiden 5.03; 5. Thunberg 5.06; 6. Leban 5.1.5; 7. Langendijk 5.8.8; 8. Van der Ruit 5.10.8; 9. Reiter 5.11.1; 10. Mcser 5.15.1; 11. Schenk 5.17.5; 12. Henneman 5.19.1; 13. Blaisse 5.19.4; 14. Dijkstra 5.19.7; 15. Sogor 5.24; 16. Hooftman 5.28.7; 17. Hid- veghy 5.33.6; 18. Wintner 5.33.6; 19. Lindt ner 5.39.5; 20. Schneller 5.41; 21. Urban 5.46.4; 22. Boehringer niet gestart. De laatste «dag; v. d. Heiden verbetert een wereldrecord! Gisteren werden de wedstrijden in Davos voortgezet met die over de 1500 en 5000 M. Bij de 1500 M. was de strijd tusschen Thunberg en Engenstangen de spannendste Beiden waren, aldus de Crt., aan den start zenuwachtig, zoo zelfs, dat zij beiden foutief startten. Eerst de derde maal gingen zij goed af en toen ontstond er een fraaie strijd. Om beurten kwam een van hen voor, doch het verschil was nooit meer dan vijf Meter, tot dat Thunberg in de laatste ronde een tien Meter voorsprong wist te verkrijgen. Doch de daarop volgende eindspurt van Engenstan gen op de laatste 100 Meter was zoo gewel dig snel, dat hij precies gelijk met Thunberg aan de eindstreep kwam, in den prachtigen tijd van 2 min. 18.3 sec. Heiden reed een zeer goeden wedstrijd te gen den Oostenrijker Riedl. Het ging veel soepeler bij hem dan Zaterdag en hij bleef slechts weinig bij Riedl ten achter, waardoor hij den goeden tijd van 2 min. 23.2 sec. maakte. De mooiste prestatie was het rijden van v. d. Scheer. Onze nationale kampioen heeft enorm gereden. Zoo zuiver en krachtig heb ben wij hem nog nooit zien rijden; zijn te genstander bleef ver bij hem achter en met 2 min. 18.9 sec. kwam hij bij de finish, hier mede dus zijn eigen Nederlandsch record met vier sec. verbeterende. Ook de andere Nederlanders reden allen zeer snel. Langendijk in goede stijl, van der Ruit energiek, doch wat stroef, Blaisse met een lenigen rustigen slag, terwijl Hooftman en Schenk beiden veel te hard van stapel gingen. Ook Dijkstra viel tegen, doch deze had nog vrij veel last van zijn val van giste ren. Hij besloot om des middags op 5000 M. niet uit te komen. De resultaten luiden: 1500 M.: 1 en 2 Thunberg en Engenstan gen beiden 2.18.3; 3. v. d. Scheer 2.18.9 (nieuw Ned. record); 4. Leban 2.21.5; 5. Riedl 2.21.9; 6. Heiden 2.23.2; 7. Reier 2.25.6; 8 oser 2.25.8; 9. Langendijk 2.26.3; 10. v. d. Ruit 2.27.5; 11. Blaisse 2.27.7; 12. Hooftman 2.27.8; 13. Wintner 2.28.3; 14. Schenk 2.28.4; 15. Lindtner 2.29.8; 16. Dijkstra 2.31.5; 17. Henneman 2.31.7; 18. Sogor 2.33.4; 19. Ur ban 2.34.9; 20. Hidveghy 2 35.2. 5000 M.: 1. Heiden 8.19.2; Deze tijd betee- kent een nieuw wereldrecord2. v. d. Scheer 8.34.6; 3. Engenstangen 8.34.7; 4. Riedl 8.41.3; 5. Leban 8.43.2; 6. Langendijk 8.51.6; 7. Van der Ruit 8.53.8; 8. Thunberg 8.54.9; 9. Reiter 9.4.8; 10. Moser 9.7.3; 11. Schenk 9.12.2; 12. Hennemann 9.15.7; 13. Wintner 9.18.7; 14. Blaisse 9.19.0; 15. Hooftman 9.21.7; 16 Sogor 9.21.8; 17. Hidveghy 9.35.2; 18. Lindtner 9.49.6. Dijkstra en Urban niet gestart. Het eindklassement. Het eindklassement luidde: 1. Engenstan gen 189.94 p.; 2. Van der Scheer 192.53 p.; 3. Thunberg 193.19 p.; 4. Heiden 194.10 p 5. Leban 194.94 p.; 6. Riedl 195.66 p.; 7. Langendijk 200.89 p.; 8. Reiter 202.46 p9. Schenk 202.60 p.; 10. Van der Ruit 203.15 p.; 11. Moser 203.45 p.; 12. Hooftman 205.62 p 13. Wintner 205.70 p.14. Blaisse 206.05 p. 15. Henneman 207.72 p.; 16. Sogor 109.01 p.; 17. Lindtner 210.8S p.; 18. Hidveghv 216.19 p. GEHEEL NEDERLAND OP DE SCHAATSEN. De Zaterdag en Zondag hebben vreugde gebracht aan duizenden, aan tienduizenden Nederlanders! In het geheeie land bijna kon men, dank zij de teruggekeerde vorst, naar hartelust rijden. Wij zelf kregen er gisteren eenigszins een idee van, toen we per trein naar Amsterdam gingen. Op alle slooten werd gereden; op alle ijsbanen (en ze zijn er talrijk in de Zaanstreek) was het een enorme drukte. Een gekrioel van schaatsenrijders overal Tochten maken het ideaal natuurlijk van iederen werkelijken rijder was nog on mogelijk. el kon men op de slooten rijden, doch zoolang de kanalen nog niet berijdbaar zijn, is dat niets. Men moest het dus nog van de ijsbanen hebben. In Amsterdam was de baan der IJ. C. het centrum. Duizenden krioelden er door elkaar en zoo druk was het daar, dat goed rijden bijna onmogelijk was. Ook Haarlem was in ijsstemming. De tal rijke ijsbanen rondom Haarlem waren dich bezet met een enthousiaste menigte. Me autobussen, trams, treinen en per fiets wa- men naar -de banen gegaan en overal werden goede zaken gemaakt. y R^ttergag, jmHdag, Utrecht en N. V. THEEHANDEL EN KOFFIEBRANDERIJ vjH R. H. DIJKSTRA AMSTERDAM-LEEUWARDEN^ Hilversum, ja waar niet al, overal is druk gereden op de twee vrije dagen. En natuurlijk in het Noorden, in Friesland en Groningen. Geheel Friesland in actie! Geheel Friesland heeft, zoo meldt men aan de Crt., Zondag op grootsche wijze van de ijssport kunnen profiteeren. Het aantal vast gestelde wedstrijden was zeer groot en de deelname overal ruim voldoende. Het ijs is in prachtige conditie en bet was schitterend win terweer; ziedaar de factoren om een ijssport- dag in Friesland te doen slagen En dat hij geslaagd is, dat bewezen wel de duizenden en duizenden rijdsters en rijders, die wij gister (op onzen rondrit door het Friesche laagland 'passeerden. Een ke irigen aanb'ik leverden al die witte truien en mutsies met plooirokjes, de meest uniforme kleedersdrarht voor de Friesche ijsliefhebbers. Jong en oud was op de baan en toen wij een tnchtie maak ten door den veenpolder, streek ons al spoe dig een stoere Fries van ruim 60 iaar voorHj Met krachtige slagen liet hij ons de hak' en of beter gezegd de gladde iizers zien en deze oude baas was nog zoo lenig, dat hij tijdens het rijden cfe hakken nog telkens tegen zijn zitvlak sloeg. Verderop passeerden weer talrijke clubjes en zoo was het overal waar wij een kijkje gingen nemen. Friesland heeft Zondag een hoogtijdag van de ijssport meegemaakt. Gisteren is de bevolking van Terwispel en Speltenbrug te hoop geloopen toen een mo torboot van een fabriek te Leeuwarden, d e melk moest halen, het vaarwater, waarin reeds ongeveer 10 c.M. ijs lag en waarop druk werd schaatsengereden, ging open bre ken. De bedreigingen, welke aan het adres van den kapitein werden geuit voorspelden niet veel goeds. Deze durfde zijn stuurkast dan ook niet verlaten. Het ijs is echter voor dezen winter in de omgeving a'daar bedor ven, wat ten zeerste betreurd wordt. Heel Groningen oo „scüeuvels". De Groningers hebben zich Zaterdag on Zondag kunnen verbeelden, een weekend in Zwitserland door te brengen. Een zakht zen netje zond koesterende stralen uit en op Je minst druk bezochte plaatsen lag de sneeuw nog blank en wit uitgespreid over velden en wegen. De bevroren kanalen, thans be"kt met een laag sneeuw, leken wel lager liggen de landwegen. Zoo nu en dan verdween de zon een poosje en viel de sneeuw weer in kleine dunne vlokjes neer. Heel het Noorden was op de schaats of, zooals men in Groningen zegt, op de „scheu- vels". In de stad was het als uitgestorven. Vier keer op den dag heeft in d°ze dagen naar alle kanten een ware vo'.ks in- en uit tocht plaats van oud en jong, de schaatsen over ae schouders; en het is een al'eraar- digst gezicht al die jongelui in hun gekleurde ijsplunje, velen, zoowel meisjes als jongens in de thans zoo in zwang zijnde trainings pakken of flatteuze truien met korte broek of rok. Oude heeren in korte jekkers en oudcr- wetsche bontmutsen op het hoofd gaan ook mee naar de baan, maar vertellen van vroe ger, toen men, als men kon schaatsenrijden, er niet aan dacht baantje te rijden, toen ieder, die groot wilde zijn, lange tochten maaHe, dwars door de p.rovincie, toen het op de ka nalen feest was met tentjes, waar men sleir-p en koek kon krijgen en waar draaiorgelmu- ziek de vreugde verhoogde. Op de ijsbanen is het kolossaal druk. Daar zwiert jong en oud door elkaar, alleen, in ra- ren of in lange rijen. Ook buiten op vele slo ten is het een drukte van belang. Overal wordt gereden, zelfs aan den buitenkant van poelen en meren. Gistermiddag wees de thermometer slechts twee graden vorst aan. d"ch tegen den avond zakte het kwik weer. Vandaag zal de gebee'e scheepvaart wel zijn stilgelegd en het goede renvervoer per as moeten geschieden. KAMPIOENSCHAP VAN DE ZAAN. Te Zaandijk heeft Zaterdagmiddag een wedstrijd voor amateurs uit de Zaanstreek plaats gehad, waaraan 34 personen hebben deelgenomen. Het kampioenschap en de door „De Zaan- lander" uitgeloofde wisselbeker werden be haald door P. Nielen van Krommenie in 32 sec.; 2. J. Stadt, Koog aan de Zaan, 33.8 sec.; 3. C. Filmer, idem, eveneens 33.8 sec.; 4. R. Bakker, Zaandam 34 sec.; H. v. d. Veen, Wormerveer, 34.8 sec. ALKMAAR EN OMGEVING OP DE GLADDE IJZERS! De baanbesturen in Alkmaar, Bergen en Heiloo hebben het Zaterdag en Zondag enorm druk gehad. Dank zij de flinke vorst waren alle ijsbanen in deze omgeving ge opend en duizenden hadden hun schaatsen opgezocht, om den vrijen Zaterdagmiddag en den geheelen Zondag van de prachtige sport te profiteeren. De Quint. De „Quint'' is voor Alkmaar de groote attractie. Op deze 8 H.A. groote ijsvlakte be- wagen zich gisteren maar eventjes 4200 be talende bezoekers; een aantal, dat zeer veel vertier bracht op de banen. Het bestuur doet zijn best, om de banen in goede orde te houden. Sinds Zaterdag zijn 38 werkloozen aan het werk en deze zorgen er voor, dat alles „o. k." blijft. Deze men- schen zijn vanmorgen begonnen met het in orde maken van de wedstrijdbaan. Immers, Woensdagmiddag heeft op de Quint de eer ste bondsdag plaats. Dan stuurt elke aange sloten afdeeling van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" haar snelsten rijder en wordt er fel gekampt om de prijzen Deze be- 3Ë3IL ÉL geJSBLÜÏÊö yaoi de aRkeJingen en

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9