fllkmaarsciie Courant. De gevoiyeii van een operatie. Jladionieuws JeuMetM JUchl&zaken Honderd vijl en dertigste Jaargang. VRIJDAG 27 JANUARI «o 23 1933 Zaterdag 28 Januari. Hilversum, 296 Al. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven.: „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins, gramofoonplaten en declamatie door IJ. Lemaire. 12.01 VARA-Kleinorkest o.l.v. P Duchant en gramofoonplaten. 2.15 Gra- motoonplaten. 2.50 Toespraak Huldeblijk A-N.W.B. 1933. 3.Zang door „De Krekel tjes" o.l.v. Leida Hulscher, m. m. v. J. Kick- liefer, piano, het VARA-Mandoline-ensemble o.l.v. J. B. Kok. 3-50 Muzikale causerie. 4.30 Ontwapeningskwartiertje. 4.50 „De Fliere fluiters", o.l.v. Hugo de Groot. 5.40 Literair overzicht. 6.Groninsch uurtje. 7.— Voor het Platteland. 7.30 Concert. B. Bleekrode, viool en C. Steijn, orgel 7.55 Herhaling SOS-berichten. S.— „De Dorpsbarbier". 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Uit het Concertge bouw te Amsterdam: „Bloemencantate", door Kinderkoor. 9.15 Toespraak A. de Vries. 9 30 VARA-orfkest o.l.v. Hugo de Groot. 10 Optreden van L. Davids. 10.15 Vervoig con cert. 10 45 Optreden L. Davids. 11.— Vaz Dias. 11.10—12.VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 915 en 1Ü-— Gramofoonplaten. 1.30—12— Godsd. halfuur. 12.151.45 Concert. 2. Jeugdhalfuur. 2.30 Kinderuur. 4— Gramo foonplaten 515 Esperanto 5.30 Orkestcon cert en voordracht. 6.20 Lezing. 6.40 Ver volg concert 7.10 Kath. R.V.U. 7.45 Sport nieuws. 8.— S—chlagermuziek. 8.30 ANWB herdenking. 8.45 Schlagermuziek. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Schlagermuziek en voordracht 10.45—12— Concert. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding •j0.5O_il.O5 Tijdsein, berichten. 12.20 Or gelspel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand- orkest o.l.v. Muscant. 2.20 Debroy Somers en zijn Band. 3.05 Ch. Shadwe 1 en zijn orkest. 3.50 Hartley en zijn kwintet. 4 50 Mandolinerecital Mario de Pietro. 5 05 Or gelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7:05 Welsh inter mezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Gramofoonplaten 8.35 „Only a mill girl", muzikale k ucht van J J. en H. Melhuish. 9.20 Berichten en le- zing. 10 BBC-orkest m. m v. solisten o.l.v IJ Lewis 10 55 Ambrose en zijn Band. 11.20 Hallo Filet Street". (Re'ais rit New York). 11 35—12 20 Dansmuziek (vervolg). Parijs „Radio-Paris". 1724 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten 9 20 Orkestconcert. 12.20 en 410 Concert door het Omroeporkest. 8 20 Cabaretprogramma o.l v. R. Dorin. 9.05 Ge varieerd programma o.l.v. A. Acrémant. Kalundborg, 1153 Ai. 11 201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. Reesen, m. m. v. Palle Andersen, zang. 7 20 Omroeporkest m. m v. solisten o.l.v. L Gröndhal. 8 2011.20 Dansmuziek door de oudere generatie door het Omroeporkest m m v solisten o.l.v. L. Gröndahl. Langenberg, 473 Ai. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Weragkamerorkest o.l.v. Spitz. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.35 Gramofoonplaten. 4 20 Mandolineconcert o.l.v. J. Urban m. m v soisten. 7.20Vroolijk programma m. m. v Weragkleinckest o.l.v. Eysoldt m. m. v. so listen. 10 05—11.20 Concert o.l.v. Wolf 11.2012 20 Gramofoonplaten. (Dansmu ziek V Rome, 441 At. 8.05 Operavoorstelling uit een theater Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 12.20 Con eert uit Antwerpen. 1.30 Gramofoonplaten 5.20 Dansmuziek uit St. Sauvcur. 6.35 Zang voordracht. 7 20 Het Jazz. 8.20 Gramofoon platen. 8 35 „Le so eil de minuit", hoorspel van Fleischmann Muziek van Marcel Poot Orkest o.l v. André. 10.30—12.20 Max Alexys' orkest 338 M.: 12.20 Gramofoonpl 1.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Triocon- cert. 6.20 Gramofoonplaten 6.50 Dito. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Meuiemans 10 30 Gra mofoonplaten. 11 20—12.20 Dansmuziek uit St Sauveur te Br ssel. Zeesen, 1635 Ai. 7.20 Gevarieerd program ma m. m. v. orkest, koor en solisten. Leiding Pratorius. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door O. Joost en ziin orkest Oorspronkelijke roman door Jan Walch 8 Kees las in stilte door: was zéér stroef en hautain. Enfin had heel sterk het gevoel, dat ik me eerst ®oest verantwoorden. Maar dat v el, laat ik fc.dat dadelijk zeggen, méé. Tenslotte ten niste. Helman stelde mij eerst allerlei vra- waaruit mij bleek, dat hij mijn brief ,Ce" brief van jou en Kees, dien ik ondertee- «nde niet officieel genoeg vond en niet u'dclijk genoeg. Maar ineens veranderde hij tn zei, dat hij de zaak wel verder zonder mij Zo" afhandelen, en dat ik mijn ziekt e-ver- -?f niet verder hoefde te onderbreken, fhj lei een zekeren nadruk op dat „ziekte"; zei het heel ernstig. Enfin. Ja, later heb J* wel eens gedacht, dat ik dat nu nog niet paald gunstig behoefde uit te leggen; c|ar in dit geval scheen 't me toch wel zoo; te waarom zou hij mij anders ineens weer hebben laten gaan; zonder nog eens Dn ?nperh°ud met Colver en mij te hebben, beef' 'toin 'erug! De kinderen maken het zooüis ik j€ a] schreef; en Mama waren dingen die niet meer voor Kees hii m*1 geacht konden worden; en dus las mLÏÏV* verder door- H'J liet de hand toen f* ri!i{ op ziJn knie zinken;, gaf hem en niefa teru2» en keek haar onzeker hoopvol aan. iemanf \tll,aSh,e niet tneer; zei kalm, als Wil aanq onvermijdbare moeilijkheden ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. (Vervolg). EEN AUTOMOBILIST UIT HILVERSUM MET SUCCES IN APPEl De 44-jarige heer Klaas B., caféhouder te Hilversum was door den kantonrechter te Hoorn veroordeeld tot 10 boete of 10 da gen hechtenis omdat hij op 23 Juni met het door hem bestuurde 4-wielig motorrijtuig roekeloos en onvoorzichtig op het Breed al daar een linksche bocht had genomen, waar door hij een aanrijding veroorzaakte met het vierwielig motorrijtuig bestuurd door den heer C. Kok, automobielhandelaar te Hoorn Veroordeelde was over dit vonnis niet vol daan en kwam in hooger beroep dat heden werd behandeld en waarin hij in rechten werd bijgestaan door mr. Prins als raads man en verdediger. Een ernstige aanrijding was het, gelet op de boete vermoedelijk niet en het moet met leedwezen maar in waar heid gezegd worden dat dergelijke zaken criant vervelend zijn. Doch gewoonlijk is er een financieele achtergrond en deze ont brak ook hier niet, aangezien de heer Klaas B. bovendien ook nog was veroordeeld in de kosten der beloopen schade 49. In deze appèlzaak van dubieuze belangrijkheid wa ren gedagvaard, 5 getuigen, waaronder ook een politieagent der gemeente Hoorn, de heer W. Jelkema no. 8. Natuurlijk ontbraken niet de noodige tee- keningen en de geheimzinige voor de ar me verslaggevers 3/4 onverstaanbare be spreking bij de groene tafel. Mevrouw Steen, geb. Doorn had in de ge lukkige omstandigheden veikeerd, passagier te zijn in den auto van den heer Klaas B., en haar verklaring was uiteraard niet in 't nadeel van den appèllant. Zij verklaarde dat als de heer Kok was doorgereden, er niets van 't onheil was gebeurd. Een uitgebreide discussie ontspon tusschen den president mr. Ledeboer en een bejaar den heer, getooid met den veel'belovenden naam Seelig, die bezwaren had tegen het af leggen van den eer en wenschte te volstaan met de belofte. Deze getuige moest het ech ter in het debat jammerlijk afleggen en maakte den president intens gelukkig, door zich ten slotte toch maar aan het eedsformu lier te wagen en zijn verklaring aldus plechtig bezege'd af te leggen. De heer S. Waterdrinker had zich ook be vonden in het rijtuig van apoèllant en gaf a's zijn meening te kennen, dat de schuld was te wijten aan den heer Kok. Deze had door moeten rijden en zelf had hij zulks oo* aan dezen getuige medegedeeld. Hierna her nieuwde teekeningbezichfiging. We ge'oo- ven niet dat het schilderstuk van de bedor ven staalmeesters zooveel sensatie heeft ge maakt. Ten slotte werd gehoord de politieambte naar Jelkema. die eveneens de teekening na- p'oos en vertelde dat het rijden van den heer Kok normaal was. Hierop verkreeg de officier het woord, die zijn reouisitoir geestig inle'dde met te zeg gen. dat hij zich met betrekking tot deze zaak had gevoe'd a's een leerling-schaatsen rijder op een gladde ijsbaan a's 'n valpartij dreigde. Spreker kreeg dan ook volkomen den indruk, dat indien hier een schu'dige was, het de heer Kok moest zijn. Eén en ander nog eens memoreerende, kwam de o! f'Vier tot de ronc'neie, dat het vonnis aan de vernietiging moest wo-den prijsgegeven en vrijspraak moest volgen. In het pleidooi van mr. Prins kon dus een kind de wasch doen en bleef voor verdediger wein!°r pra« te maaien over zoodat hij zien DE BARMHARTIGE SAMARITAAN, veilig aan het requisitoir kon relereeren. De 43-jarige arbeider Joh. W. uit Haren karspel stond terecht als verdacht van een in deze dagen van biggenovervloed vreemd aan doend misdrijf en wel dat hij op 31 October, 2 November of omstreeks dien tijd, zich we derrechtelijk had toegeëigend vier biggen, eigendom van den niet verschenen getuige H J. Koeman. Althans dat hij bedoelde big gen, die hij op straat had aangetroffen, in zijn eigen schuur had gedeponeerd en opzet telijk verzuimd had van die vondst aangifte te doen, wat de wet noemt verduistering. De verdachte ontkende eenig kwaad opzet en beweerde dat hij de armzalige zwervers uit menschlievendheid had opgenomen en in zijn schuur hospitaliteit had verschaft. Het was zijn voornemen den eigenaar van zijn vondst kennis te geven, doch vóór hij dit „Het ziet er n i e t goed uit, hè?" Hij antwoordde: Nee Ik geloof, dat ik het je eerlijk moet zeggen, Clara. Misschien heb ik het mis, maar ik zou tot de conclusie komen, dat hij de zaak totaal bedorven heeft" Hij meende, dat zij ook geen hoop meer had gehad. Maar uit de wijze, waarop zij haar gezicht hard verstrakte, en met de oogen een illusie wegkneep, zag hij, dat ze toch teleurgesteld was. „Misschien heb ik het mis", herhaalde hij troostend; maar zij nu, hard tegen de eigen verworpen rest van hoop: „Nee, Kees. Het is uit. Hij heeft zich, een bij dat jubileum van Colver, waar Helman ook wel bij geweest zal zijn, en bij dat on derhoud, zóó gedragen, dat ze hem als on toerekenbaar, en dus ongeschikt beschouwen. En dat beteekent ook die nadruk op ziekte verlof. We zullen het alles natuurlijk nog na der van hem hooren. Maar 't is maar beter, dat we, zoolang we dat nog rustig kunnen doen, eens praten over de toekomst. God; wat moeten we beginnen, als hij ontslagen wordt Haar gezicht nam een uitdrukking van angstvolle bezorgdheid aan. „Hij zal misschien pensioen krijgen ging ze na eenige oogenblikken voort; ^misschien; als hij eervol ontslagen wordt. Maar zoo'n pensioen is niet veel na twaalf, veertien dienstjaren, 'n Duizeno gulden hoogstens Maar jullie hebt toch kapitaal?" Jawel, maar om van te leven? Ik heb met jou daar nog nooit zoo over gespro ken; en met Henri heb ik ook, gedurend zijn ziekte, daar niet over willen praten; i dacht: laat hij nu eerst maar eens beter wor den. Maar met die ais is, die malaise Ik plan had kunnen realiseeren, was de rijks veldwachter Kloprogge gekomen en had de >iggen in beslag genomen. De electricien Ap pelman, die tegenover verdachte woont, had de biggen in de schuur van W. hooren gieren Laten we er bij voegen, dat deze via varkens baby's inmiddels door gebrek aan levens kracht het tijdelijke met het eeuwige hebben vawisseld. De officia was zoo vrij aan de goede in tenties van verdaente te twijfelen. Daarvoor was hij met zijn aangifte wat al te traag ge weest. Het was 'n kleine moeite geweest om den eigenaar even te waarschuwen. Gevor derd werd ter zake verduistering 25 boete of 25 dagen hechtenis. S'echter biggenspecu- latie dan deze heeft W. wel nooit gedaan doch er is nog hoop want de zaak is verwezen naar den rechter commissaris voor nader on derzoek. VOORTGEZETTE ZAAK VAN DEN LICHT BR ANDER. Zooals was gelast wad alsnog in de zaak van Pieter G. uit Egmond aan Zee gehoord de rijksveldwachter Dijkstra en v. d. Leegte, die een voor appellant bezwarende verklaring aflegden. De officier requireerde alsnu beves tiging. Piet G. gaf geen blijk van belangstel ling meer. Het herhaalde tippelt je van Eg- mond aan Zee was hem toch zeker wat al te kras. EEN HEER, DIE EVENMIN OP DE LOFTROMPET BLIES. De vrachtautochauffeur Jan Arie van 't V. uit Oudorp had op 29 Juli op of nabij de Limmerhoek en Verdronkenoord door het niet waarnemen vtn een verkeersteeken door v. d. Sluijs gegeven, een aanrijding veroor zaakt met een bakfiets, bereden door den ge noemden melkhandelaar. Door den kan'on- rechter werd dientengevolge deze chauffeur veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechte nis, benevens betaling van f 8 35 voor de schade aan de ontredderde bakfiets toege bracht. De veroordeelde die al direct het beeld gaf van een bottvaai digen zondaar, was van dit vonnis in appel gekomen dat heden eveneens wad uitgepuzzeld. De appel lant ontwikkelde ook nu weer zijn voor het kantongerecht aangevoerde bezwaren Door getuige Sluis werd gedemonstreerd, hoe hij een stopteeken had gegeven. Indien we echter beweerden, dat de beide partijen het daar omtrent eens werden, zouden we ons journa- listisch gewqjen met een grove leugen be zwaren. Appellant had ook bedenkingen tegen het schadebedrag. De heer v. d. Sluis had echter de rekening niet medegebracht, maar nu was het 5.85 na protest van den appellant. Eisch ten slotte bevestiging van het vonnis, behalve het bedrag der schade. DRIE JEUGDIGE STRUIKROOVERS OP DE ZONDAARSBANK. Een drietal veelbelovende jongelieden uit Den Helder, de 17-jarige Jan W. (in hechte nis) de 18-jarige Albert P., ook gedetineerd en de 17 jarige Jac. de W, stonden terecht ter zake verschillende diefstallen, vooraf gegaan door braak of inklimming, gepleegd te Helder. In de eerste plaats hadden de heerer. op 5 September een inval gedaan in het kantoor van de firma Oortgijzen. Zij waren aldaar binnengedrongen na uitsnij ding van een glasruit en hadden buitgemaakt een cylinder-revoiver met patronen. Op 23 November kwamen zij weer in actie en wis ten door opschuiving van een raam binnen te dringen in een vaartuig, waarin is geves tigd het rijksgeologisch station. Daar was de „poet" belangrijk grooter en wel 75 in bankpapier, die zij zich toeeigenden uit een opengebroken bureau, benevens 7.80 uit een ijzeren kistje Tens'otte trok het inbrekers- trio oo 28 November nogmaals op roof uit en hadden ditmaal hun keus bepaald op het pakhuis der firma v d. Lee alwaar eveneens een ruit werd uitgesneden en den dieven een hoeveelheid wijn en sterken drank, advocaat enz., totaal 8 Hesschen in handen viel. Deze begeerlijke collecrie werd onder 'n gezellig pandsertje smakelijk in de kraag geslagen. Dit uitstapje bracht hen echter figuurlijk ge sproken aan de galg en zoo verhuisden J. W. en M. P. achter de tralies. Mr. Seegers was aangewezen, deze verwaarloosde knapen te verdedigen, terwijl de heer Wiggers werd gehoord in kwaliteit van reclasseeringsambte- naar. Deze heer noemde de jongens niet be paald slecht, doch spoedig tot het kwade geneigd Een goede leiding ontbreekt hen, helaas! Het was duidelijk dat deze verdach ten den heer Wiggers veel zorg hadden ge baard en hij zich voor hen zeer veel moeite had geceven De officier bleek het met den reclasseerin^s- ambtenaar groetendeels eens te zijn. Het hoor telkens in brieven van kennissen niets dan jammerkreten Toen ik vóór ons ver trek bij onzen bankier was, keek hij ook al vreeselijk zuinig. Hermsen en Verdoes heb ben hun betalingen gestaakt; ja, chot, an ders let ik ook nooit op zulke dingen, maar ik sta voor alles alleen Ze zweeg een poos. Toen zei Kees: „Je weet toch, hoe graag ik je in alles wil helpen. In alle opzichten, Clara. Kom; ik heb toch kind noch kraai Waarom zou ik jelui niet eens door den moei lijken tijd heen helpen. Als ik zelf tenmin ste nog iets blijk te bezitten", voegde hij er met ironische berusting aan toe. Zij lachte niet. Ze stak hem haar hand toe Hij drukte die evenkeek in haar strak, ern st g gezichtje. Een diep medelijden kwam over hem. Hij had haar hoofd tusschen zijn groote schildershanden willen nemeu. Haas tig liet hij haar hand los; en slikte zijn ont roering weg. Kom", zei hij toen ineens ruw-luchtig: „laten we niet zoo in de put zitten. W at duivelHet komt toch alles terecht". Jawel,op den duur! Misschien Misschien op den duur Onz n. Henri is verjongd, en veel flin ker dan vroeger. Hij kan dadelijk wel wat verdienen; zelfs voor hij, wat ze dan noe men „genezen" is. Ik wi! wel gelooven, dat ze in d.en rommel daar in Den Haag iemand niet kunnen gebruiken, die niet liegen kan; maar er is toch ook nog wel eerlijk werk op de wereld te doen Wat draaf je door Ik meen het. Zie nu zoo'n brief van hem dat niet veel losser en luchtiger en na- urlijker veel beter geschreven dan hij .roeger schreef? En hij is toch meester in de rechten? Dan kan je toch alle kanten uit, waren allen oude klantjes van den kinder rechter, aan wie de besteede zorg verspild bleek te zijn. Het was echter nu uit met de zachte paedagogische maatregelen en er moest meer krachtig weden ingegrepen, wilde a nog iets van terecht komen De officier requi- reade thans tegen verdachte A. P. 1 jaar ge vangenisstraf met ter beschikkingstelling en tegen Jan W en Jac. W. ter beschikking stelling der regeaing en plaatsing in een op voedingsgesticht. Tevens gevangenhouding van Jac de W. Mr. Seegers opponeerde voor Jan W. en Jac. de W. en drong aan op een lichtae straf en zoodanige voorzieningen als in het belang van zijn cliënten nuttig kunnen worden ge acht. De officier in zijn repliek releveerde nog dat het met de Heldersche jeugd droevig ge steld is- Het is schrikbarend, zooals de crimi naliteit onder haar toeneemt. De gevangenneming van de drie vadach- ten werd daarna gelast. Verdachte P. wond zich hierover nog gewelJig op, wat hem echter weinig baatte. Ook hij werd direct in gepikt. EEN VREEMDE SNUITER. Ten slotte stond terecht de in 1889 te Leeuwarden geboren bankwerker Gerrit H wonende te IJmuiden, gemeente Velsen en thans vertoevende in het prov gesticht „Duin en Bosch", aan wien verschillende feiten waren ten laste ge.egd Ten eerste dat hij in den nacht van 28 op 29 Juli te Bergen had ingebroken in Huize Kinheim, de woning van den aldaar wonenden heer B. M. Gorter en zich wederrechtelijk had toegeëigend verschil lende goederen, sieraden en geldswaarden. Voorts had hij op 14 Januari j.1. in de woning van genoemden heer Gorter met een fietsenrek verbrijzeld een glas en lood raam. Verdachte zeide geen verklaring te kunnen geven, waarom hij den diefstal en de vernie ling had gepleegd. De koffer met gestolen goederen had verdachte gedeponeerd op het politiebureau te Alkmaar. In deze vreemde zaak waren diverse getuigen gedagvaard en hij werd verdedigd door mr. v. d. Loos. Mr. Krabbe, rechter in de Alkmaarsche rechtbank, werd allereerst als getuige ge hoord. Deze rechter, in kwaliteit van rechter commissaris, had een onderzoek ingesteld in de woning van den heer Gorter in de Breede- laan te Bergen. De heer Gorter had mr. Krabbe medegedeeld de vermissing van de onderscheidene voorwerpen, die onuitge pakt bleven omdat niemand nieuwsgierig was naar de expositie. De overigens niet onbelang rijke lijst werd eenvoudig voorgelezen. Daar op werd gehoord de zenuwarts dr. de Coultre uit Amsterdam Vervolgens verscheen fraulein Leonpoldina Fischer, dienstbode bij den heer Gorter op Kinheim. Zij had op 29 Juli de diefstal met braak geconsta^erd. Zij zelf miste een snoer me' namaak parels, een arm band met roode steenen en 'n naairing. Met deze Duitsche dame had verdachte voorheen 'n zekere betrekking onderhouden. Ook op 14 Januari wilde verdachte haar spreken en toen hem dit niet werd toegestaan had hij het glas en lood raam vernield met een fietsen rek. Meer werd met haar niet behandeld omdat de rechtbank dit niet in 't belang van verdachte achtte. Deze kon zich niets meer van het gebeurde herinneren. Hij wist ternauwernood hoe hij in Bergen is gekomen. Wèl had hij op 14 Jan bier gedronken. Mej. Alida Kool, 'n 16- jarige dienstbode te Bergen ten Huize Kin heim ftad geld gespaard in een steenen var ken. Zij miste het geld en het varken was ge slacht. in casu vernield. Chef Feijen van ae Alkmaarsche gemeente politie had op 29 Juli in kwaliteit van wacht commandant visite ontvangen van verdachte die in het bezit was van een koffer en ver klaarde in Huize Kinheim te Bergen te heb ben ingebroken of liever een kraak te hebben gepleegd. Hoofdagent Feijen inspecteerde den koffer en belde de politie te Bergen op, waarop de burgemeester en de chef-veldwach ter al spoedig verschenen. Verdachte be weerde ook in dit geval niet te weten hoe hij in Alkmaar was gekomen De rijksveldwachter Herman v. d- Leegte te Bergen had verdachte op 23 Januari aan gehouden. Hij rook naar alcohol en stond wezenloos tegen een haag geleund. Op zijn weg naar het gemeentehuis scheen verdachte neiging te toonen, de politiehond van den rijksveldwachter „Nero" te schoppen. Hierop werd gehoord dr. le 'Toultre. die met den president het door hem uitgebracht psychiatrische rapport besprak De deskun dige kwam hierin tot de conclusie, dat verdach te was 'n psvehopaat, die voor zijn daden niet vaantwoordelijk zün t stellen. Wat men met hem moest aanvangen? Op deze vraag van heb ik altijd gehoord?! Hij kan in de magi stratuur; relaties heeft hij genoeg; bij kan bij de rechterlijke macht gaan. Laten we dan desnoods zeggen, wat hem mankeert; 't is. dunkt me, daar juist een aanbeveling. En, chot kind, hij kan van alles! Hij kan lessen geven in staatshuishoudkunde en staatsin richting; hij kan journalist worden; en Terwijl hij zich, overredend en moed in sprekend, naar haar toe boog, keek hij ineens naar den grond, waar iets zij.t aandacht trok. Wat is dat? Er ligt daar nog een brief. Is d.e ook daarnet gekomen?" Clara keek nu ook; maar Keees had den brief al opgeraapt. Bij het snel wederzijdsch bukken raakten hun hoofden elkaar even aan zijn wang streek langs heur haar. Het gaf hem een vreemde emotie; een warmte, een zonderlinge bedwelming joeg in hem op, en deed zijn hart een oogenblik fel kloppen. Maar Clara had zich al opgericht. Een vreemde gloed lag ook over haar gezicht; maar dat kon een gevolg van het bukken zijn Kees reikte haar den brief toe. Zij stak aar zelend de hand uit, en nam hem aan. Een oogenbl.k bleven ze stil tegenover elkaar zitten. Toen bekeek Clara de enveloppe. Van Henri's moeder", zei ze verwon derd. „Ik mag wel even, he?" Ze brak den brief open en boog zich over 't fijne kriebelschrift der oude dame. Kees, in zijn stoel geleund, zag naar haar silhouet voor den ros-doorveegden, duisterenden avendhemel. „Je kunt niet zien", z?i hii. en zijn stem klonk hem zelf vreemd en ver in de ooren Hij schraapte zijn keel. „Laat ik de lamp hier halen" Ja, dat is goed. Wat zou zij hebben? Henri is nog net bij haar geweest...." Hij haalde de lamp, zette die op het ta- STROMPELDE MET EEN STOK ROND Slachtoffer van rheumatiek. Na weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheuma tiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slacht offer van rheumatiek geweest," schrijft zij. „Zes jaar geleden kreeg ik rheumati- sche koorts, die mij totaal verzwakte Ik kon me niet meer voortbewegen zonder stokken of iets anders om me te heioen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te piobeeren. Nu neem ik vier jaar Kru schen Salts en ik kan me steeds gemak kelijk bewegèn. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ontmoet U kunt van dezen brief desgewenscht gebruik maken, want ik vind, dat anderen hier door hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad." Mevr. S Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaarlijke urine zuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pij nen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme ver- frisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A 0 90 en 1 60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. verdediger scheen de psychiater ook geen af doend antwoord te kunnen vinden. Verdachte deed daarop verschillende mede- deelingen uit zijn leven en ziin verschillende tegenslagen. Hij was op Zaterdag 14 Januari j.1. naar mr. van Leeuwen in Alkmaar gegaan om advies van een civiele zaak, zijn zoontje betreffende. Verder wist hij niet wat hii daar op had uitgevoerd. Mr. v Leeuwen was af wezig en kon hem dus niet te woord staan Daarop verkreeg de officier het woord en beschreef de doodsangsten die de 70-jarige heer Gorter en familie uitstonden voor den persoon van verdachte en zich daarover bit ter beklaagden. Voorts meende de officier uit de wijze waarop verdachte de inbraak ten huize van den hea Gorter had gepleegd, dat het oogmerk der wederrechtelijke toe- eigening was bewezen, ondanks dat ver- rWhte zich zelf met het gesiolene oo het po litiebureau te Alkmaar vervoegde. Ook achtte de officier de vernieling wettig en overtuigend bewezen. Ter bescherming van een rustig burger, in casu den heer Gorter, waarvoor de justitie de verantwoording had te dragen, vermeende de officier, dat het noodzake'ijk was verd. ter beschikking der regeering te stellen, in welken zin de officier dan ook requireerde. Gevorderd werd dan 1 dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag en verdachte ter beschikking te stellen der regeering. Ook wenschte de officier ophef fing der schorsing van de voorloopige hech tenis. Verdachte was voorwaarde'iik in vrij heid gesteld onder voorwaarde dat hij geen alcohol zou gebruiken welke voorwaarde door hem was overtreden. Hij had dus dit voorrecht door eigen schuld verbeurd. Door verdachte werd onder meer ingebracht dat hij niet opzettelijk had gehandeld en hij be schuldigde Leopoldin? Fischer de oorzaak te zijn van zijn misère. Hij verzocht ten slotte hem niet op te sluiten, doch hem een voor waardelijke straf te geven. Mr. v. d. Loos kreeg daarop gelegenheid tot het houden van ziin pleitrede, waarin hij vermeende, dat de opzet der wederrechtelij ke toeë^ening niet was bewezen. Pleiter er kende hier de moeilijkheden, eenerzijds de bescherming der veiligheid der maatschap pij en ter andere zijde het belang van ver dachte. Voorts wees pleiter oo de buitenge' wone capaciteiten van verdachte en conclu deerde in verband met een en ander een voorwaarde'ijke ter beschikkingstelling der regeering. Verdachte zeide nog zijn uiterste best te willen doen conflicten te vermijden. Na te hebben geraadkamerd. beschikte de rechtbank dat de schorsing der voorloopige hechtenis werd opgeheven en verdachte in feitje. Zoo kon de deur nog wat open blij ven voor de iets koelere avondlucht, zonder dat het huis vol muggen raakte. En hij zag toe, hoe haar jong, lief hoofd zich bezorgd over 't papier boog. Van tijd tot tijd sloeg ze even met de vrije hand om zich heen, om de drommen lastige muggen, uit den licht kring om haar, te verjagen; een werktu;~e- lijke beweging, terwijl zij met groote aan dacht den brief las. Die luidde: Den Haag, 11 Juni. Lieve Clara, Ge zult misschien wat verbaasd zijn, een brief van mij te ontvangen, terwijl Henri juist bij mij was. Maar het is juist ova hem, en over u beiden (Mama schreef ouder wets altijd nog „gij" en „u", zelfs aan haar kinderen) dat ik u schrijven wilde. Ik ben naipelijk ongerust over hem. Zijn komst verraste mij natuurlijk zeer; en de reden van die plotselinge reis verschrikt mij. Maar tevens verbaasde mij ten hoogste de wijze waarop hij dezen oproep om zich te komen verantwoorden, bleek op te nemen. Hij scheen daarvan den ernst gansch niet te begrijpen, en vertoonde ook in andere opzichten, in ge- neel zijn optreden, een luchthartigheid en zorgeloosheid, die hem vroeger nooit eigen zijn geweest. Het is toch geen kleinigheid, dat hij midden in zijn verlof wordt teruggeroepen om zich te veran woorden voor een politiek optreden, dat, vo >r zoover ik kan nagaan, ook wel zeer onvoorzichtig is geweest. Hadt gij hem daarvan niet kunnen terughouden?" Cliara glimlachte even bitter. Als er naar Mama's idee iets verkeerds was gebeurd, moest het de schuld van de schoondochter wezen. En andas moest een vrouw zich nooit in de beroepsaangelegenheden van haar man mengen- jCWoidt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5