HOLLAKDSCH ZW1TSERSCH Van Rommelzaken Hobbeltie £and- en Heiinèouw verzekerde bewaring werd gesteld. Voorts werd hij ter beschikking der regeering ge houden. SCHRIFTVERVAl.SCHING. Mogelijk geweest door gebrekkige controle. Voor de rechtbank te Arnhem is Woens dagmiddag behandeld de zaak tegen een 54- jarigen opzichter van de gemeente Nijmegen, die vijf bonnen betreffende de levering van grint aan de gemeente valschelijk heeft on gemaakt en onderteekend. Verdachte ontkende het feit en verklaarde belast te zijn met her afgeven van bonnen voor het door wegwer kers vervoerde grint. Als getuige-deskundige werd gehoord ir W. F. Hesselink, die t'.en gemeente-ambtena ren te Nijmegen schrijfproeven heeft verrichten. Uit de genomen proeven is geble ken. dat verdachte de bonnen moet hebben vervalscht. De sutist -off. van justitie mr. Lasonder verklaarde overtuigd te zijn, dat in deze zaak de schriftvervalsching heeft plaats gehad Ten gevolge van de gebrekkige controle is het zeer goed mogelijk, dat vroeger meer derge lijke oneerlijkheden geplegd zijn. Spr. eischte wegens valschheid in geschrifte vi°~ -""nden gevangenisstraf. Uitspraak 7 Februari as. TWEE WINKELS OF EEN? Twee perceelen, door een deur ge scheiden, zijn twee winkels. Een Amsterdamsche bakker, wiens winkel uit twee door een deur verbonden perceelen bestaat, had er dit op gevonden om tusschen de mazen van de winkelsluitingswet door te glippen: In het eene perceel verkocht hij brood, in het andere banket en op Zondag, waarop een bakkerswinkel vier achtereenvol gende uren geopend mag zijn, maakte hij daar gebruik van om zijn winkels na elkaa» geopend te houden en zoodoende acht uur verkoopgelegenheid te hebben. Proces-verbaal is opgemaakt, omdat men meende hier met één winkel te doen te heb ben. De ambtenaar van het O. M. heeft tegen den bakker 5 boete geëischt, doch de kan tonrechter mr. Harzfeld sprak hem vrij, om dat naar zijn meening hier van twee afzon derlijke winkels sorake was. In hooger beroep heeft de officier van justitie mr. Van Arkel bij de Amsterdamsche rechtbank vernietiging gevraagd van het von nis van den kantonrechter en veroordeeling tot f 5 boete De rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan en den verdachte vrijge sproken. In het uitvoerige vonnis, waarin de rechtbank uiteenzet dat hier van twee winxels kan worden gesproken, wordt o.m. overwogen dat de doorgang tusschen beide perceelen nie: bestemd is voor, althans niet gebruikt wordt door het publiek. BURENRUZIE. Een inspecteur van politie als ver dachte. De rechtbank te Rotterdam heeft den 32- farigen inspecteur van politie, die zijn buur vrouw, mevr. WitteveenSchlösser, zou heb ben mishandeld tijdens een burenruzie op 8 September van het vorig jaar, veroordeeld tot 60 boet, subs. 30 dagen hechtenis. De eisch luidde: 30 boete, subs. 150 da gen hechtenis. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Een koopman te Glanerbrug, die door de rechtbank te Almelo was vrijgespro ken van een hem te laste gelegde be- driegelijke bankbreuk hij was failliet verklaard en zou toen een hit en een kar aan zijn faillissement hebben onttrok ken werd in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem met vernietiging van het vrijsprekend vonnis veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. POGING TOT UITBREKEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft een beslissing gegeven in de strafzaak tegen een gedetineerde, die in de strafgevan genis te Arnhem een poging tot uitbre ken deed en daarbij een gevangenbe waarder aanviel en dezen met een mes verwondde. Hij was door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met ter beschikkmg stel ling van de regeering Het Hof heeft nu bepaald, da* deze zaak voorloopig zal worden aangehou den en dat de behandeling zal worden voortgezet op 23 Maart a.s. OVERTREDING DER CRISIS- ZUIVELWET. Voor het kantongerecht te Groningen werd gistermorgen opnieuw behandeld de zaak tegen den banketfabrikant E Swabedissen, aldaar wegens overtreding der crisis-zuivelwet door het in voorraad hebben van 23000 K G. spijsvetten, ge schikt om boter of margarine te vervan gen, die niet voorzien waren van de bij die wet voorgeschreven merken. Verdachte verklaarde niet te hebben geweten, dat dit noodig was, omdat hij de vetten reeds had vóórdat de bepalin gen der wet in werking traden en boven dien omdat hij ze niet vervoerde. Het O M., waargenomen door mr. J. Romelingh eischte verbeurdverklaring der in beslag genomen vetten, die een waarde hebben van ongeveer 7000 en tevens 3000 boete subs. 2 maanden hechtenis De verdediger, mr A B Rood, was van oordeel dat verdachte niet veroor deeld kan worden De crisis-zuivelwet is zeer verwarrend De leek is uitsluitend aangewezen op courantenberichten, die een warwinkel van beschikkingen be vatten Het verbod van het voorhanden hebben van spijsvetten moet gebeuren bij algemeenen maatregel van bestuur Deze ontbreekt echter. De ministerieele besch'1 in?en zijn dus in dit geval n*e rechtsgeldig Bij de nieuwe ministerieel» beschikking van 22 Dec Is deze fout een weinig goedgemaakt, maar daar de over treding van verdachte voor dien datum is geschied, geldt voor den hc-er S. de meest gunstige regeling. Pleiter vroeg teruggave van de ir.be- laggenomen goederen, teneinde bederf U voorkomen. De kantonrechter zal 8 Februari schriftelijk vonnis wijzen. NALATIGHEID. I Beide verdachten vrijgesproken. De rechtbank te Groningen heeft den ingenieur en den electricien, die beiden hebben terecht gestaan wegens grove nalatigheid op de centrale van het pro vinciaal electrisch bedrijf in Gronineen, ten gevolge waarvan een 20-jarige hulp monteur is overleden, vrijgesproken De officier van justitie had tegen den in genieur een week hechtenis geëischt. en voor den electricien vrijspraak, omdat deze geen schuld aan het geval had. DE COMMUNISTISCHE OVERVAL TE OVERSCHIE. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen een 19-ja- rigen stoker en een monteur, beiden te Delft, die door den politierechter te Rotterdam zijn veroordeeld, ieder tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf ter zake, dat zij op 14 Juli j.1. te zamen en in vereeniging met anderen een auto waarin zich een aantal fascisten bevond, hebben aangevallen, ten gevolge waarvan eenige personen door steenworpen werden verwond, terwijl de auto zwaar beschadigd werd. Het Hof vernietigde het bovengenoemd vonnis, achtte met het oog op den ernst van het gepleegde misdrijf een voorwaarde1 ijke straf niet gewenscht en veroordeelde de bei de verdachten ieder tot twee maanden ge vangenisstraf. VEREENIGING VAN OUD LEERLINGEN DER R.L.W.S. In het „Noord Hollandsch Koffiehuis'' te Schagen werd Woensdag een cursusvergade ring gehouden van de Vereeniging van Oud leerlingen der R.L.W.S te Schagen, waar als spreker optrad dr. S. E. W. Bierema te Usquert, met het onderwerp: „De toekomstige ontwikkeling van de Nederlandsche Land bouw in verband met de gewijzigde interna tionale verhoudingen". Spreker wees er op, dat Nederland reeds meer crisissen heeft doorgemaakt, en al wa ren ze niet zoo ingrijpend als de tegenwoor dige, velen van de aanwezigen zullen zich de ellende van de tachtiger en negentiger jaren nosr wel herinneren. Een crisis, die indertijd overwonnen is. door een hervorming in den landbouw toe. te passen. Meer en meer ging men er toe over, de akkerbouw om te vormen in veehoudereii Wérden in de jaren 18801890 gemiddeld 87ÖOO H A. wintertarwe per jaar verbouwd in de jaren 1920—1930 liep dit terug tot 57000 Hectaren. Een dergelijke omvorming was mogelijk, omdat Duitschland, waar een krachtige ontplooiing der industrie plaats vond, en waar goed betaalde arbeiders gevestigd zijn, als debouché kon dienen. Onze landbouwproductie, soeciaal de zuivelproduc- tie, kon naar Duitschland uitgevoerd worden, met als gevolg een uitbreiding van de teelt van voedergewassen. Een dergelijke ontwik keling bracht welvaart, maar is een systeem dat zeer kwetsbaar is. hetgeen thans in dezen tijd blijkt. De landbouw ging na de crisis jaren van 188090 technisch vooruit, de landbouwvoorlichting, het landbouwonder wijs en de organisaties werden in het leven geroepen. In Amsterdam op de Landbouw tentoonstelling was gebleken, hoe achterlijk Nederland in dien tijd was. Dit al'es had tot gevolg, dat Nederland binnen afzienbaren tijd, en internationaal de concurrentie kon aanvaarden. Door al deze hervormingen was het moge lijk, de malaise van de vorige eeuw te boven te komen. De landbouw was gered, maar de men- schen, de landbouwers en de landarbeiders zijn toen aan hun lot overgelaten. Arbeiders leden honger, vele boeren werden tot den bedelstaf gebracht. Wat ve'en deed emigree- ren naar Noord-Amerika. Dit stelsel nu, dii middel om den landbouw te redden, is thans weer vastgeloopen, en de minister van econo mische zaken en arbeid wees thans op een be perking van zuivelproducten en tuinbouwpro ducten, omdat uitvoer niet meer mogelijk is Zoo werd b.v. van onze boter in 1930 toen de productie 87000 ton bedroeg, slechts de helft naar het buitenland afgezet. In 1932 niet meer dan 20.000 ton, en wat de waarde be treft, deze is nog veel meer teruggeloopen Met onze kaas is het wat beter gesteld, de beste kaasssoorten weten zich iets beter te handhaven en nu blijken de prijzen hiervan nog het hoogst te zijn, al ^eeft ook dit aanlei ding tot een zeer onbevredigend gevoel, en al is ook hiervan de uitvoer teruggeloopen. Is dit alles nu een tijdelijke inzinking van koookracht of van blijvende? Komt na dit „down" weer een „up", of is er een totale wij ziging in de economische structuur te wach ten? 'Dr. Bierema verwacht een totale wijzi ging, de groote industrie die zich in Europa vooral in West-Europa heeft ontplooid, moet zijn producten ruilen tegen levensproducten elders. Maar in andere landen, als Japan, en Amerika heeft zich mettertijd eveneens een machtige industrie ontwikkeld, met het ge volg. dat de productie van de industrie aan zienlijk is teruggegaan. Bedroeg de produc tie in Duitschland in 1928 100, dan is dit in 1932 57. Alleen Japan ging door rret zijn productie, en voorts Rusland, dat thans bezig is, zich onafhankelijk te maken. Blijkt nu dat de productie in de industrie juist is teruggeloopen, in de landbouw is ze overal gestegen. Welke redenen moeten hiervoor nu genoemd worden? 1. De mensch tracht eerst in zijn pri maire levensbehoeften té voorzien, men koopt eerst brood voor dat men b.v. een radio aan schaft. 2. De vraag naar landbouwproducten is weinig elastrisch. Wanneer de prijs b.v. tot de helft daalt, koopt men niet tweemaal zoovee: brood. De industrie toont deze neiging niet in die mate als de landbouw. 3. Kan men in de industrie zijn minimum loon niet verdienen, dan verdwijnt de produc tie van de desbetreffende artikelen. De boei heeft een andere mentaliteit, hij gaat door met werken, en werkt in een malaise tijd nog harder om het hoofd boven water te houden. 4. Een goede goede organisatie is over de raillioenenlandbouwbedrijven niet mogelijk In de industrie daarentegen komt men veel ge makkelijker tot afspraken, In Amerika is er een hoogleeraar geweest, die getracht heeft ook de productie van den landbouw te regelen en te beperken en of schoon hier een kern van waarheid inzit met de mentaliteit van den boer lijkt het spreker onmogelijk. 5. De prijzen van de landbouwartikelen zijn meer gedaald dan die van de industrie artikelen, met het gevolg, dat sedert 1920 een wanverhouding ontstaan is, en de koop kracht van den boer verloren ging, niettegen staande toch 2/3 van de menschheid uit een boerenbevolking bestaat. Dr. Bierema beschouwt dit vooral als de hoofdoorzaak van de crisis, terwijl de devie zen, tariefmuren, enz meer als verschijnsels van secundairen aard beschouwd moeten wor den. 6. Er bestaat voorts een groot verschil in belooning van den arbeid in de industrie en in den landbouw, hetgen in alle landen het geval is, maar wat vooral in Nederland funest werkt, omdat de kosten van levenson; derhoud bij ons zoo weinig zijn gedaald. In landen als Zweden, Engeland, Frankrijk. Duitschland zijn de kosten van levensonder houd weer bereikt van voor den oorlog. Maat Nederland ligt hier, met ook Zwitserland, of schoon in mindere mate, als duurste eilanden tusschenin. Dat productie van landbouwvoortbreng- sels en speciaal van tarwe oo peil is geble ven, toonende volgende cijfers aan. De tarweproductie bedroeg op het Noorder- lijk halfrond: in 1926 78 millioen ton, in 1927 84 millioen ton, in 1928 89 millioen ton, in 1929 82 millioen ton, in 1930 86 mil lien ton, in 1931 84.5 millioen ton en in 1932 85.5 millioen ton. Door de mentaliteit, door regeeringsmaat- regelen bleef hij de lage graanprijzen, toch de productie op peil. Men leeft in Europa als op een vulkaan. En geland sluit zijn overeenkomsten met en geeft zijn preferenties aan zijn domonions, en tracht den verwaarloosden landbouw, het platteland weer op te heffen. Maar men kan van een plattelander wel 'n stedeling maken, maar niet omgekeerd. Duitschland stelt in voer vast en doet al een heelen tijd pogingen om in zijn eigen behoeften zooveel mogelijk te voorzien, zijn veehouderij op peil te houden en zijn agrarische productie sedert 1924 steeds op te voeren, om ter komen tot een stelsel van autarkie. Duitschland heeft zijn handelsverdagen opgezegden Nederland tracht thans moeite te doen een nieuw ver- darg te sluiten. Of dat gelukt, het is door der, onzekeren politieken toestand niet te voorspel len. Voorts bleek het tractaat van Ouchy een schoon gebaar te zijn geweest; België en Ne derland hebben getracht verlaging van tol muren te krijgen. Frankrijk en Engeland tre den niet toe. Verder blijken er bezwaren te bestaan bij de meest begunstigde clausule en de minister van financiën zal het verdrag dan ook niet ratificeeren, wanneer er bezwaren be staan bij de groote landen. Er zal straks een wereldconferentie te Londen zijn, het is niet de eerste conferentie. Op de conferentie te Genève zijn vele schoone beginselen verkondigd, maar geen enkele is opgevolgd, en dezelfde ervaringen zal men waarschijnlijk te Londen opdoen. Spreker denkt dan speciaal aan het eerste en vierde punt van de voorbereidende commissie, weike handelen over ruilmiddel én internationale handelsbelemmeringen. Alles zal op het doo- de punt blijven en geen groote practische resultaten afwerpen. Wij kunnen niet afwach ten en men heeft hier te lande steunmaatrege len ingevoerd, om door een bepaalde periode heen te komen. Spreker wees er nog op, dat een landbouw crisis steeds in den akkerbouw begint. Inder tijd wilde het Kamerlid Ebels, dat men zich meer ging oriënteeren op het gebied van de veehouderij, maar iedere crisis vertoont het verschijnsel, dat na den akkerbouw de vee houderij volgt. Een dergelijke richting, dus na de veehouderij in te slaan lijkt spreker on mogelijk, we hebben hier van alle zuivelpro- oroducten te veel. De melkproductie is steeds hooger opgevoerd, in onze zandstreken is men in den laatsten tijd steeds meer groen gaan liggen. Toen een en ander in de Tweede Ka mer ter sprake kwam, zei de minister, dat de omstandigheden niet te overzien waren, en meende Z. Ex. een tusschenweg te moeten be wandelen; men moest trachten andere export mogelijkheden te vinden, men had in dit op zicht niet te veel actriviteit betoond, en was te gemakzuchtig geweest. Dr. Bierema hoopt, dat ze gevonden mogen worden, en acht het zeer wenscheüjk als het kon de export te vergrooten, maar ziet niet in hierdoor den toestand beter te krijgen. Ook de landbouworganisaties trachten de melk productie en de veestapel te beperken. Voorts wordt er gewezen op Rusland als afzetgebied maar met 't oog op Denemarken dat overging tot vernietiging van zijn vee ziet spreker de uitvoer naar de Sovjet-Unie nog pessemis- tisch in. Ook de voorzitter van de Kamer van Koop handel heeft gewezen op beperking van melk productie. Spreker wil eerst meer zelf vooi- ziening van eigen land, het stelsel van autarkie. De tarwewet heeft gunstig gewerkt. De roge en de haver worden thans nog niet gesteund, en de veenkoloniale boer vecht voor een afzetgebied, terwijl de markt overstroomd wordt met rogge uit Duitsch'and en haver uit Polen. Steun aan deze producten kan men geven door middel van invoerrechten, contin genteering of invoer-monopolie. Het Prentsch Landbpuwgenootschap heeft een invoer-monopolie voorgesteld, en thans zal men dan ook daaraan aandacht wijden Nederland zal voorts het te veel aan zuivel- productie vervangen moeten door het te kort aan veevoeder te gaan verbouwen; voorts grasland in bouwland leggen om in eigen voeder-producten te voorzien. In de toekomst moeten we de wijziging niet van het toeval laten afhangen, thans staan we op een tweesprong, en de regeering heeft advies noodig. De richting moet zijn, die van een geleidelijke grootere en meerdere zelfvoor ziening. Onze industrie zal zich moeten toeleggen op kwaliteitsproducten, terwijl men voorts in Nederland den intensieven landbouw nier mag loslaten, geen extensiviteit dus waar dit nog meer werkgelegenheid w'eg neemt, en tot verarming leidt van het platteland, met als gevolg verarming van den middenstand en van de steden. Vooral in de provinciën Fries land, Groningen, Zeeland en een deel van Noord-Holland. Het scheppe vas bestaansbronnen op het platteland is niet alleen een boerenbelang, maar vooral een algemeen belang. (Ap plaus) WAT IS 1/3 VAN HET BOUWLAND? De Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Noordholland schrijft ons: Zooals de tarwetelers reeds weten, mag in 1933 niet meer dan 1/3 van hun bouwland met tarwe beteeld zijn. Wijkt men hiervan af, dan wordt men gehpel van levering via de tarwe-organisatie uitgesloten. In de praktijk zal nog wel eens een misverstand kunnen rij zen hoe deze beperking voor elk bijzonder ge val moet worden opgevat. Zoo zal iemand met 2 bedrijven zich de vraag stellen, of hij op het eene bedrijf misschien meer dan 1/3 van zijn bouwland met tarwe mag bezaaien, als hij op het andere bedrijf maar zorgt min der dan 1/3 ervan te hebben. Dit mag in 't algemeen niet. Dit is alleen na toestemming geoorloofd en toestemming kan alleen wor den gegeven door de tarwe-organisaties. De ze hebben 't volgende standpunt ingenomen: „Twee of meer boerderij of stukken land worden als regel als één bedrijf beschouwd, wanneer de dagelijksche regeling der werk zaamheden in één hand is en het beslag als één geheel wordt gebruikt''. Voor het overige kan naar ons de tarwe- Or^anisaties voor N.H. en Z.H. melden als leiddraad worden genomen 't artikel in het Hollandsch Landbouw Blad van 5 Januari j.1. „Wat is 1/3 van het Bouwland?", welk aitikel wij hieronder laten volgen. Dit neemt niet weg, dat iedere teler die niet zeker is van z'n zaak, verstandig zal doen zich tot zijn districtsbestuur te wenden. Genoemd artikel luidt: De tarwetelers mogen voor 1933 1/3 van hun bouwland met tarwe betelen. Betelen zij meer, dan wordt noch dat meerdere, noch de 1/3 zelf afgenomen. Zij worden dan practisch van leveren aan de Tarwe-Organisatie uitge sloten. Zij zullen dus minder dan 1/3 tot maximaal 1/3, doch nooit meer dan 1/3 van hun bouwland in tarwe mogen leggen. Dai lijkt nogal duidelijk. Zoo duidelijk is het ech ter niet. Er doen zich reeds thans allerlei vragen voor. Wij zullen er enkele hier noe men. 1. Er is een landbouwer, die 2 bedrijven ex ploiteert. Hij beweert, dat hij oo het eene be drijf beter tarwe kan telen, dan op het an dere en vraagt nu, of hij op het eene bedrijf wat meer dan 1/3, doch op het andere bedrijf wat minder tarwe mag te'en. Dat mag niet. Als men daarmede begint, is het einde niet te overzien. Een kleiboer zou bij wijze van spre ken zoogenaamd elders bouwland kunnen gaan huren, b.v. in een zandstreek, alleen om op eigen bedrijf meer H.A. met tarwe te kun nen betelen. Nu is het mogelijk, dat een landbouwer reeds jaren lang twee bij elkaar liggende be drijven exploiteert als een geheel. Dus met één zaaiplan en onder één leiding. In zoo'n twijfel geval plege men overleg met het dis trict. 2. Er is b.v. een landbouwer, die bouwland heeft bijgehuurd met de kennelijke bedoeling om op eigen bedrijf meer tarwe te kunnen zaaien. Dat bijgehuurde bouwland is b.v. bol lenland, ongeschikt voor tarwe-teelt en eigen lijk ook ongeschikt voor het bedrijf. Zoo'n landbouwer, aannemende, dat zoo'n geval zich zou voordoen, loopt de groote kans uit gesloten te worden als hij op zijn oude eigen bedrijf de 1/3 van het bouwland heeft over schreden. 3. In Koegras kent men zoogenaamde groetland. Men scheurt regelmatig groen land, maar legt een ander gedeelte weer in groen. Men zou nu wel het eerste en niet het tweede gaan doen en daardoor de oppervlak te bouwland gaan uitbreiden en daarvan 1/3 met tarwe gaan bezaaien. Zoo'n „men" zoo tegen de lamp loopen, tenzij de minièter als nog vcor het scheuren van gra^nd eene uit zondering zou gaan maken. Het normale aantal H.A. bouwland op ieder bedrijf Is hier maatstaf. 4. Vanwege de kans op uitwinteren zaait een landbouwer meer dan 1/3 van zijn bouw land met tarwe. Er wintert niets uit en hij meent dan te kunen volstaan met het meer dere door doorzaaiïng met zomergerst on bruikbaar te maken. Zoo'n landbouwer wordt uitgesloten. Het is onmogelijk voor de Orga nisatie te controleeren, of niet van het door gezaaide stuk met eenige moeite toch tarwe wordt afgeleverd. Bij uitzaai van meer dan 1/3 is men dus wel verplicht dat meerdere in het voorjaar radicaal uit te ploegen. 5 Men had altijd 10 H.A. bouwland op z'n bedrijf, doch ju'st in 1933 heeft men maar 8 H.A., want 2 H A. moesten een huur op brengen, die niet betaald kon worden. Mag men nu 1/3 van 10 of moet men 1/3 van 8 H.A. hoogstens in tarwe leggen? Hoogstens 1/3 van de 8 H.A. De nieuwe huurder der 2 H.A. bouwland kan deze oppervlakte bij zijn bedrijf rekenen en als er niets bijzonders is, zal daarop geen aanmerking worden ge maakt. 6. Kort en goed, de teeltbeperking dient in alle oozichten te goeder trouw te worden uitgevoerd. Geen gauwipheidjes. geen krom me redeneeringen en ieder bedrijf, dat tot heden als een zelfstandig bedrijf was aan te merken, dient dat te blijven en niet te wor den uitgebreid met perceelen of heeie bedrij ven om te probeeren langs dien weg te ont komen aa-n het zaaien van groot verlies bren gende gewassen. Het is jammer, dat de teeltbeperking er gekomen is en vooral dat daarbij elk gewest en ieder bedrijf, al of niet geëigend voor tarwebouw, over een kam wordt geschoren, w ij heo.>' n ons zoolang de regeling niet ge wijzigd wordt, daarbij echter neer te leggen. De steun, welke wij door deze wet ontvangen, legt ons een verplichting op. En deze ver plichting is goede trouw bij de uitvoering en volle medewerking. Het moge dan ook niet altiid orecies zoo gaan als men zelf wel zou wenschen. ST. PANCRAS. De Neutra e Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers vergaderde Woensdag in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Hoogland. De opkomst was uit stekend. De voorzitter zeide o.a. in zijn openings rede, dat deze bond in een treurige tijd is ont staan, doch dat de toestand thans nog slech ter is dan bij de oprichting. De crisis is niet in Westfriesland gebleven doch strekt zich thans uit tot de heele tuin- bouwbevolking van ons land, ja zelfs over de grenzen. Het is een verheugend feit dat al dieper bij de tuinders begint door te dringen, dat wij ons moeten organiseeren. Onze afdeeling, opgericht met 20 leden is thans gegroeid tot ongeveer 50, de bond is iq een jaar gestegen van 900 tot 1800 leden. ,c De jonge bend met zijn bescheiden midde len heeft getoond dat er door saamhoorigheid en actie wel iets is te bereiken. Thans staan wij al weer aan den voor avond voor de te houden vergadering van het centraal bureau te Utrecht. De heer Valstar zal daar de steunregeling 1933 moeten be pleiten met minimumprijzen, teeltbeperkin* enz. Door onze bemoeiingen is onze voorzit ter ook als afgevaardigde gekozen, doch wat zullen wij kunnen uitvoeren tegen Va'star? Indien het voorstel-Valstar wordt aangeno men wacht ons nog veel meer actie. Er is reeds eer hoofdbestuursverga dering gehouden, waarin is besloten om sa men te vergaderen met de L.T.B. en den Chr. Bond te Haarlem. Het bestuur heeft een onderhoud gehad met B. en W dat heel goed is geslaagd. Al onze belangen zouden en zijn ook verdedigd bij de vergadering van 50 burgemeesters in Westfriesland. De indruk die de secretaris dier vereeniging geeft is niet zoo ma'sch, tenminste reeds eenige keeren is hij gewezen, op meer parle mentaire uitdrukkingen, door de regeering. Dit bewüst zijn vooruitstrevendheid en vast houdendheid. Uit het jaarverslag stippen we aan dat onze afdeeling zich thans uitbreidt tot in Broek op Langendijk. Daar is geen afdeeling mogelijk, doch deze leden worden onderge bracht op St. Pancras. Door voorzitter en secretaris wordt veel propaganda gemaakt om nieuwe afdeelingen t" stichten. De rekening van den penningmeester gaf tot resultaat dat was ontvangen 99, uitga ven 93, saldo 6. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende, de heer Hoogland, met bijna a'gemeene stemmen werd herkozen. 59. Je hebt de verkeerde kies ge-ge-trokken, bulderde hij Jan toe. Dat zal 'k )e betaald zet ten! Jan, die t nog niet goed begreep, zei, dat hij niets hoefde te betalen. Je krijgt zelfs nog een tandenborstel extra! V-t Jan doet hij! >oft, 60. Maar in zijn woede smijt de veldwachter Jan de 3 borstels toe en draait zich nijdig om- Jan vangt ze heel handig op zijn vingers ea voet op en brengt zoo weer de goede stem ming in de beduusde menigte. Wacht maar, vriendje, moppert de veldwachter, ik zal jou wel krijgen. Maar zijn gemopper wordt over schreeuwd door de jongens die riepen, dat t» weer een echte streek van Jan Rommelzak,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6