Alkmaarsche Courant. Bij Springende Handen PUROL. Doos 30 cent. KING JUMicaties Qemeentecaden jBimtetdand Honderd vijl en dertigste Jaargang. ZATERDAG 28 JANUARI Teneinde den Volkenbond te leeren kennen. PEPERMUNT Wo. 24 1933 DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent cie aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter zijn naam vermeld: W. F. KARSEBOOM, lichting 1933. Uit- spraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wetti gen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter scretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door znding aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 27 Januari 1933. 'De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. De Volkenbond is, om het naar den yolksmond uit te drukken, het lichaam, bestemd „om den oorlog af te schaffen''. Dat deze uitdrukking in feite niet juist j staat wel voor een ieder vast, Ver schijnselen als oorlog, dien men kan ver gelijken met een psychologische massa ziekte, schaft men niet af; zelfs niet wanneer men daarop den uitsluitend materieelen kijk heeft, die deze wijze van uitdrukking verraadt. Verschijnse len als de oorlog kunnen door menschen- hand en menschenmond alleen geleide lijk worden verzacht. Maar ook den regelmatig weerkeerenden watersnood kan men niet afschaffen, en toch legt men daartegen dijken aan en versterkt de afweermaatregelen, die men reeds trof. Zoo is het alleszins rationeel, zou het misdadig zijn om anders te hande len. dat men alles in het werk stelt om de kansen op oorlog te verminderen en terug te brengen tot die proportie, die bereikbaar is. Er zijn tijden geweest en voor de geschiedenis zijn zij nog niet zoo heel lang geleden waarin de menschen onderling elkander, in hun oogen even zeer rechtmatig, bevochten als de volkan het nu nog doen. De stammen eorst, de stedèn daarna, de provinciën, graaf schappen of hertogdommen vervolgens, zij hebben zich georganiseerd in natio nale staten, die beheerscht word ra door eenzelfde recht, eenzelfde taal, eenzelfde gezag. Dat is niet zonder strijd gegaan, maar dit leven van den nationalen Staat, eenmaal gegrondvest zijnde, geldt er niet te minder om als onverbreekbaar Wat de Volkenbond, op deze wijze voort gaande, wil, is: scheppen van interna tionale orde. Er is, door de economische en sociale behoeften ontstaan, een in ternationale samenleving der volken over alle grenzen heen, die intenser is geworden naarmate de volken elkander beter leerden kennen en de techniek in beteekenis toenam. Maar ondank dit nauwe samenleven is de verhouding tusschen de Staten onderling nog een chaos. In 1914 bleek dat zij gebouwd was °I geen enkel recht, op geen enkel ander element dan dat van geweld en macht. Daarin wil de Volkenbond verandering brengen. Hij is niet een Staat boven de Staten, geen lichaam dat rechtstreeks ?ezag kan uitoefenen ovedie Staten en hun innerlijk leven; neen. alleen een lichaam, dat regelen heeft te treffen voor de aanraking dezer Staten onderling. De Volkenbond beoogt de internatio nale samenleving te vestigen op denzelf den voet van gelijkheid en vrede'ie- yendheid als die tusschen de individuen in denzelfden Staat. Geen eigen recht m'cr, geen gewelddadige beslechting van geschillen, geen onnoodige bewape ningen, die op den buurman slechts P'ukkelend kunnen werken Eenerzijds staat den Bond een Gerechtshof, in het vredespaleis te 's-Gravenhage gevestigd. ter zijde; anderzijds wordt arbitrage n-or speciale lichamen en bemidde'ing door den Raad van den Volkenbond toe gepast. Men heeft ter Vredesconferenties ta 's-Gravenhage gemeend, dat een op- ossing voor het zoo uitermate moeilijke v"aagstuk van ontwapening zou zijn te duiden door geleidelijke, evenredige en ^'Üktijdige vermindering ven bewape ningen van elli land. Men heeft geleerd, j^t dit pactisc'n onmogelijk was in de ^taande verhoudingen Zoo is men fö&n zoeken naar andere middelen, ,.aar eene verzekering van de zg vei- 'gneid der Staten, ook zonder dat deze oor kostbare legers en vloten wordt '°schermd Men denke aan de waar- ^cgtractaten van Lord Robert Cecil, '"•n het protocol van Genève van 1924, r^n de Locarno-tractaten. aan het Kel- Sg-PacL en men denke bovenal aai" de apeninescon'-jrentie en al datgene e. aan vast zit. k' ar' °u dit zoo belangrijke gebied J. ,e. Volkenbond niet slagen in le ti ,Jaren-.wel'icht zelfs niet in enke- ii tPi- f- n iaren tijds. De wereld moet ook onaa' 'eeren denken en voelen; staan ?rooto v°!ken moeten leeren ver dienen i aru'ere gevoelens evenzeer voelen ®Worden ontzien als eigen ge- z« ?daa,r, dat de Volkenbond air, bijkomstig werk doet door de internationale samenleving te orde nen en te versterken Daartoe zijn er organisaties in het midden van den Vol kenbond; zoo voor internationale ar beidswetgeving, vervoer en verkeer, economische en financieele vraagstuk ken, hygiëne, intellectueele samenwer king en wat al niet meer. Het werk, dat door deze organisaties en de tal van vaste commissiën. die de Volkenbond heeft, wordt verricht, schijnt dikwerf nutteloos: de wereld te begraven onder stapels papier en rapporten. Misschien wordt er wel eens te veel geschreven en gesproken, maar dit werk is zeer zeker niet nutteloos, want het bevordert de internationale gedachte, en het kweekt di individuen op tot internationaal denken. Dezen arbeid van den Volkenbond be hoort een ieder, in elk land te steunen. Maar zoo zal men vragen, de Volken bond is door de Staten met macht en be voegdheden toegerust, en wat vermogen wij enkelingen nu om zijn arbeid te ver sterken of uit te breiden? De vraag klinkt aannemelijk. Men verlieze echter niet uit het oog, dat geen instituut, hoe machtig ook, op den duur in stand kan blijven en zeker niet kan groeien, indien niet de groote massa daarachter staat. Die massa, dat zijn de enkelingen in elk land. De Volkenbond is een Bond der volkeren, dus van de individuën. die deze massa samenstellen. Hij is ook een belang voor die individuën, te sterker, naarmate de Volkenbond betere waar borgen voor het behoud van den vrede biedt Zelfs niet de grootste voorstander van den Volkenbond zal meenen, dat zijn werk volmaakt is; wel verre van daar; sedert zijn oprichting is er geen tijdstip, waarin de critiek zoo sterk en zoo terecht op den Volkenbond losslaat. Maar juist omdat in den Volkenbond ligt opgesloten de Volkenbondsgedacl-te, die voor de arme, beproefde menschheid het redmiddel der toekomst kan zijn, juist daarom dienen aller krachten te worden ingespannen teneinde het ondergaan van deze gedachte te voorkomen. De tegenwoordige wereld biedt weinig troostvolle steunpunten; wat zou er van haar worden, indien er niet een kern te Genève was, waarvan althans nog eenige kracht ten goede kan uitgaan. Om deze medewerking van de massa, van de individuën te organiseeren, be staan in de verschillende lar.den sedert 1919 z.g.n. Volkenbondsvereenigingen. het zijn vredesvereenigingen, maar van eer. bijzondere structuur. Want deze ver- eenigingen steunen op het Volkenbonds- pacifisme, op een concreet iets, dat er is; dat weliswaar moet worden ontwik keld. maar dat in aanvang aanwezig is De Volkenbondsvereeniging in Neder land is de „Vereeniging voor Volken bond en Vrede", thans staande onder leiding van Mr. W. van Lar.schot, lid van de Eerste Kamer, die uit handen van den oud-minister van buitenland- sche zaken, den heer van Karnebeek enkele weken geleden het presidium pve-ram. Aan het hoofd van deze ver eeniging staat een hoofdbestuur, waarin ■vooraanstaande personen van elke po litieke richting en godsdienstige gezind te zitting hebben. Juist omdat deze ver eeniging is Volkenbondsvereeniging, toont zij het in Nederland bijkans eenig schouwspel van eenheid in gedachte en werk. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" wil tweeërlei Aan den eenen kant kennis bijbrengen omtrent den Wkenbond, opdat het door velen dik werf lichtvaardig uitsesnrokeu ordeel kan worden herzien. Anderzijds de over tuiging doen doordringen, dat alleen dan, wanneer allen zich voor den arbeid van den Volkenbond interesseeren. deze kan groeien tot het krachtige, onpar tijdige, allen omvattende orgaan, dat hij moet zijn, wil daarvan in het bijzonder op politiek gebied de noodige werking uitgaan. Vandaar eenerzijds bestudee ring van vraagstukken, die tot het +er rein van den Volkenbond behooren; sa menwerking van alle nationale Volken bondsvereenigingen in de te Brussel ge vestigde Union dezer Volkenbondsver eenigingen, die eens per jaar in een be langrijk congres samenkomt. Maar van daar aan den anderen kant propaganda in eiken denkbaren vorm; door woord en geschrift; door de film en de radio; in het openbaar en in kleinen kring Arbeid die verricht wordt door ruim 80 afdee- liugen in de voornaamste plaatsen des lands; de Haagsche aid:eHng die niet minder dan 1500 leden telt, vooraan Vandaar ook pogingen om de jeugd te doordringen van de groote beteekenis •an de aanwezigheid en de vervolma king van den Volkenbond. Tot dusver heeft Alkmaar zich voor deze vereeniging Wellicht ook niet. althans niet in buiten gewor.e mate, voor den Volkenbond Dat had tot gevolg, dat geen afdeeling van deze vereeniging hier ter stede werk zaam was. Deze is korten tijd geleden opgericht, dank zij een voorbereidend comité, dat zich vormde onder leiding van mr. W C Bosman. Dit comité heeft thans op Woensdag 1 Februari een vergadering uitge chre ven, in de allereerste plaats bestemd om de leden in staat te stellen de afdeeling definitief te constitueeren. Maar bij deze meer huishoudelijke vergadering s'uit zich een openbare bijeenkon st aan waarin de heer H Ch. G J van der Man dwe, algemeen-secretaris van de ver eenigine te s'-Gravenhage. zal toelichten wat de Volkenbond is en doet. en welke taak de bedoelde vereeniging in ons land heeft te vervullen Het gesprokene zal met lirhtbee'den. die op den arbeid 'an den Volkenbond betrekking hebben worden tocrelicht. Het is te hopen, dat de velen in deze stad. iie ongetwijfeld gevoelen, det de Volkenbond een probleem op zichzilf is, dien avond van hunne belangstelling zullen doen blijken. EGMONDBINNEN. Donderdagmorgen kwam de raad dezer gemeente bijeen onaer voorzitterschap v3n jurgemeester Bos. Alle leden waren aanwe zig- De voorzitter opende de vergadering en wierp in deze eerste vergadering in 1933 een korte terugblik op 1932; wij konden, of schoon ook hier als overal 1932 een somber jaar was geweest, toch met dankbaarheid hierop terugzien, waar twee zulke belangrij ke zaken waren tot stand gekomen, n.1. het ondergronds maken van het electr. net en de enorme verbetering van den weg. Spreker hoopte dat de raadsleden met hun gezin een gezegend 1933 mogen beleven en dat dit jaar uitkomst mag brengen in de moeilijke tijden. Weth. Apeldoorn dankte voor het gespro kene. Onder de ingekomen stukken trollen wii aan een aanmerking op de verordening gas- en electr. bedrijf; dit betrof een administra tieve wijziging welke aangebracht zal wor den; de goedkeuring door den minister van de steunregeling. Deze regeling geldt voor de werkloozen, afkomstig van den land- en tuin bouw en werd geldig verklaard van 30 Oct. tot en met 31 Dec. 1932 Wanneer verlaging noodzakelijk mocht blijken moest tijdig een verzoek worden ingediend. (Dit schrijven werd ontvangen 4 Jan. 1933). De rijksbijdra ge bedraagt 55 pCt. Met het tarief van steunverleening kon dc minister zich echter niet vereenigen, in ver band met de wenschelijkheid dat zooveel mogelijk uniformiteit in de steunregelingen wordt verkregen, moest het volgende tarief worden toegepast. Voor de uitgetrokkenen: voor gehuwde en ongehuwde kostwinners ten hoogste 8.50 per week, plus 0.75 per week per gezinslid boven 2 personen; voor kostgangers 6 per week. Voor de reglementair nog niet rechtheb benden. dubbel-uitgetrokkenen en ongeorga niseerden: voor gehuwden en ongehuwden kostwinners 7 per week, benevens 0.75 per week per gezinslid boven 2 personen; voor kostgangers 5 per week. De huurtoeslag werd goedgekeurd, voor brandstoffentoeslag wordt verwezen naar de circulaire, waarin bepaald werd dat 1 toe slag werd gegeven. Op voorstel van B. en W. werd deze rege ling aldus aanvaard. Uit het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Egmond-Bin- nen bleek, dat de ongeoorloofde verzuimen waren afgenomen, 5 ouders waren in 1932 opgeroepen om de ongeoorloofde verzuimen toe te lichten. Van het Hoogheemraadschap is een ont- werp-raadsbesluit ingekomen tot overneming van den Heerenweg alhier. De raad neemt dan thans het bésluit tot definitieve overdra ging van den w^g aan het Hoogheemraad schap. Beplanting zal in gemeen overleg ge schieden Langs den hoofdweg zullen echter geen boomen kunnen worden geplant, daar in de berm buizen liggen van electr., gas- en waterleiding. Van Ambt-Ha rdenberg kwam een verzoek in om adhaesie te betuigen aan hun verzoek aan de regeering tot verlaging van de belas ting van de ongebouwde eigendommen. B. en W. zijn het er mee eens, dat deze be- lesting hoog is, indien dit echter wordt ver laagd, waar moet dan dat geld uit worden teruggevonden. B. en W. stelden dan ook voor geen adhae sie te betuigen, reeds werd aangedrongen op verlaging der hoogheemraadschapslasten. De heeren Bras, van Dam en Straathof zouden adhaesie willen betuigen. Na nog eenige discussie werd besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen. Ged. Staten zonden bericht van verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit tot aankoop strookje grond verbreeding Slotweg alhier, intusschen werd echter hun goedkeu ring op dit besluit ontvangen, zoodat het eerste bericht overbodig is. De heer W. Hardebol verzocht vergoeding ingevolge art. 13 der L.0 -wet wegens be zoek van zijn kind van de chr. school te Alk maar. Ditzelfde verzoek was reeds eerder behan deld, toen was het kind echter nog geen ze ven jaar, zoodat het moest worden afgewe zen. Thans heelt de heer Hardebol wettelijk recht op vergoeding. Inmiddels is echter een chr. school in Castricum gekomen, deze school is dichter bij dan Alkmaar, waardoor de kosten aanzienlijk lager worden, zoodat wordt voorgesteld de vergoeding te bepalen op vervoer naar Castricum. De heer de Waard vroeg of nog andere kinderen de chr. school bezoeken. Deze gin gen echter naar Alkmaar. De voorzitter zou ook voor die kinderen een datum willen bepalen, dat diezelfde ver goeding ook voor die kinderen zal worden toegepast, b.v. met ingang van het nieuwe schooljaar. De heer De Waard vroeg of de ouders Alkmaar prefereeren. De heer Apeldoorn vond het echter niet juist dat de gemeente daarvoor de meerdere vergoeding dient te betalen. De heer van de Reep zou eens met de ouders willen praten. Tenslotte werd besloten de vergoeding voor dit kind te bepalen op vergoeding naar Castricum. Van'de rk. schoolbesturen Egmond-Bin- nen en Egmond aan den Hoef was het ver zoek ingekomen het voorschot vcor 1933 te mogen ontvangen. Dit voorschot is wettelijk vastgelegd en zal worden verleend, het be draagt 80 pCt. van de kosten van het open baar onderwijs. Van het nationaal crisiscomité werd een schrijven ontvangen aangaande extra hulp voor werkloozen in 1933. Behoudens door het comité te verleenen machtiging mag per gemeente niet meer wor den besteed dan het vijfvoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse. Het comité draagt 50 pCt. bij indien de gemeenteraad ook 50 pCt. beschikbaar stelt. Besloten werd hiervoor dezelfde commissie aan te wijzen die nu bestaat voor de Arbeids bemiddeling. De steun zal niet uit geld be staan, doch kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. Dit werd aldus aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de verorden ning op de maximumsnelheid niet goedge keurd zal worden op 20 K.M., dit zal, zooals overal, 30 K.M. moeten worden. Op de twee de plaats was de afbakening per huisnum mering niet aan te bevelen, het was ge- wenscht dit te bepalen door zooveel meters uit het kruispunt Ten derde werd Rinnegom niet beschouwd als bebouwde kom en kwam dus niet in aanmerking voor beperking max snelheid. De heer Straathof meende, dat het dan ech ter wel dienstig zou zijn eenige borden te plaatsen. B. en W. stelden voor tot lid commissie tot wering van schoolverzuim te Egmond aan den Hoef te benoemen voor wijlen den heer Egbers het nieuwe hoofd der r.k. school, de heer Wester. Deze werd tevens benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, eveneens in de plaats van den heer Egbers. B. en W. stelden voor in verband met de tijdsomstandigheden een korting toe te staan op de huur der gemeentelanderijen. Voor 1931 was deze korting 15 pCt., B. en W. stelden nu voor 30 pCt. De heeren Bras en Straathof meenden, dat 30 pCt. niet veel was. De voorzitter zeide echter, dat over het algemeen de huren niet hoog waren, uitgezonderd het Vennewater. Na eenige discussie hakte de voorzitter de knoop door en stelde voor 35 pCt Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Voor de a.s. Kamerverkiezingen zal in Stembureau I zitting hebben de burgemeester als voorzitter, leden de heeren Dekker en de Waard, plaatsvervangende leden de heeren van Dam en Bras. Stembureau II, wethouder Apeldoorn als voorzitter, leden de heeren Straathof en W. J. Apeldoorn, plaatsvervan gende leden de heeren van de Reep en Ver heggen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat van gemeenteweg brandstoffen zullen worden verstrekt, te zamen met het Armbestuur en met n arbeidersafgevaardigde zal besproken worden wie er voor in aanmerking kómen. Er werd besloten de plaatselijke handela ren een prijsopgaaf te vragen en dan de ko len zoo spoedig mogelijk rond te doen bren gen. De heer van de Reep vond, dat de gemeen te hiermede erg lang had gewacht, waarop de voorzitter antwoordde, dat zij die steun trekken geen brandstof mogen hebben, daar zij een toeslag hiervoor krijgen, hiertoe moest de gemeente zich schriftelijk verbinden. Na de behandeling der agenda vroeg de heer van de Reep of er al goedkoope boter be schikbaar was. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit juist hadden besproken, de boter zal binnen een paar dagen hier zijn en verkocht worden door B. Dekker. De heer De Waard vroeg of het hulppost kantoor alhier zou worden opgeheven. De voorzitter zeide, dat hiervan wel sprake was en dit een erge verslechtering zou zijn, dit ging echter niet buiten de gemeente om en hier zou zeer zeker ernstig tegen geageerd worden. Hierna sluiting. DOOR EEN GOEDERENTREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Te Oostzaan is Donderdagmiddag de spoorwegarbeider W. Hartog, bij het "over steken van de spoorlijn, door een van Ara sterdam komenden goederentrein gegrepen en overreden. Hij is aan de opgeloopen ver wondingen kort daarop overleden. De man laat een vrouw en vijf kinderen achter. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Donderdagavond von de chauffeur v. O op den Terbergscheweg te Rotterdam een man bewusteloos langs den weg liggen. De geneeskundigen dienst weid gewaarschuwd, die den man naar het ziekenhuis aan den Bergweg heeft gebracht. Het bleek te zijn de 58-jarige voerman B., wonende te Hillégers- berg. De man was door de koude bevangen en daardoor gevallen, waardoor hij een vrij ernstige hoofdwonde had gekregen. broer van v. d. Meulen bemerkte dat er een ongeluk gebeurd was en wist met eenige moeite mej. Visser op het ijs te halen. Direri sprong hij weer te water om ook zijn broer te redden. Dit mocht echter niet gelukken. Toen men den jongen na eenigen tijd op het droge had, bleken de levensgeesten reeds geweken. WERKVERSCHAFFING. De drie vakcentrales bij den mi nister van binnenlandsche zaken. Donderdag heeft op het verzoek van de drie arbeidersvakcentrales, het Nederland<sch Verbond van Vakvereenigingen, het R K. Werkliedenverbond en het Christelijk Natio naal Vakverbond, een bespreking plaats ge had met den minister van binnenlandsche zaken. De vakcentrales maakten ernstige bezwa ren tegen de nieuwe eischen, welke door den dienst van de werkloosheidsverzekering zijn gesteld ten aanzien van de garanties voor de verstrekking van voorschotten van meer dan driem aanden op de subsidies aan sommige werkloozenkassen. De minister deelde mede, dat hij een advies over deze aangelegenheid wacht en verklaarde zich bereid ertoe mede te werken, dat onmiddellijk de noodige voor schotten op de subsidies aan de betreffende kassen worden verleend. Voorts dringen de vakcentrales bij den mi nister aan op verstrekking van een extra-uit- keering aan de werkloozen in verband met de felle koude, o.a. een verdubbeling van den brandstoffenbijslag. Eveneens werd den mi nister gevraagd te bevorderen, dat de be staande vorstregeling voor de arbeiders in de werkverschaffing wordt verbeterd. De minister gaf te kennen, dat de positie van 's Rijks schatkist het ten zeerste bezwaar, lijk maakt, aan het verzoek inzake vernoo- ging van den brandstoffenbijslag te voldoen. Hij verklaarde zich echter bereid het verzoek der vakcentrales in overweging te nemen en zegde toe, bijzondere aandacht te zullen schenken aan de te berde gebrachte bezwarer tegen de bestaande vorstregeling. OOK EEN JUBILEUM. De 66-jarige M. K., te Waarde (Z.-B), heeft deze week zijn 25ste operatie ondergaan. Na 24 operaties in den neus, kwam nu de blinde darm aan de beurt. VERZET TEGEN LOONSVERLAGING. Uitstel van twee weken verkregen. Bij de firma N. fer Kuile en Zn. te En schedé is een loonsverlaging van 10 over de geheele linie aangekondigd, terwijl de car reenwevers twaalf getouwen in plaats van tien moeten bedienen, waarbij een tariefsver laging zal worden ingevoerd. Voorts moeten dc Northonwevers meer getouwen aanvaat- den. Toen de firma Woensdag deze nieuwe regeling wilde invoeren, hebben alle wevers geweigerd de getouwen aan te zetten, daar zij van meening waren, dat de firma hen wilde overrompelen. Na een conferentie tusschen de fabrikanten-vereeniging en de textielorgani- saties is de maatregel toen uitgesteld, waarop het werk is hervat. Naar de firma mededeelt, zullen door de aangekondigde maatregelen de wevers hun loon kunen behouden, daar zij nu meer ge touwen kunnen bedienen. De nieuwe maat regel zal nu over veertien dagen worden in gevoerd. SLACHTOFFER VAN HET IJS. Woensdagmiddag was op het kanaal bij Ezumazijl (Gron.) de 15-jarige Wiebe van der Meulen aan het schaatsrijden met mej G. Visser, toen plotseling het tweetal door het ijs zakte en in de diepte verdween. Een oudere De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermunt plant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele King-pepermunt ditzelfde middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZWOLLE. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot burgemeester der gemeente Zwolle dr J. E. baron de Vos van Steenwijk. Baron De Vos van Sieenwijk is op 30 April 1889 te Zwolle geboren. Na in zijn ge boortestad het gymnasium te hebren bezocht, studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Lei den wis- en sterrekunde, waar hij in 1918 is gepromoveerd. Van 1914 tot 1919 is hij ob servator bij de sterrewacht te Leiden ge weest. Van 1919 tot 1925 was hij leeraar aan het Nederlandsch lyceum te 's-Gravenhagt en van 1925 tot 1931 is hij hoofd geweist van een afdeeling van het internationale in stituut voor intellectueele samenwerking te Parijs, onder de auspiciën van den Volken bond. In den loop van 1931 is hij naar Neder'and teruggekeerd en van de oprichting af (in November 1931) heeft hij tot heden het secre tariaat waargenomen van het Nationale Crisiscomité. Baron De Vos van Steenwijk is de liberale beginselen toegedaan. GEDWONGEN VRACHT- VERDEELING IN DE BINNEN VAART? Onder dezen titel zag een brochure het licht, uitgegeven door het Comité van Ac'ie inzake het Ontwerp van Wet houdende tij delijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, van welk ontwerp de openbare behandeling in de Tweede Ka mer vermoedelijk spoedig na het Kerstreces kan worden tegemoet gezien. In de inleiding der brochure wordt gezegd, dat de Nederlandsche industrie, handel en scheepvaart in ruimen kring zoo zeer door drongen zijn van den ernst der bezwaren en gevaren, welke het ontwerp aankleven, dat zij zich verplicht hebben gevoeld naast de vele ter zake reeds tot de regeering en de Tweede Kamer afzonderlijk gerichte adressen nog door een gemeenschappelijk optreden van hunne opvatting te doen blijken. Vertegenwoordigers van een groot aantal der belangrijkste ondernemers-organisaties uit het Nederlandsche bedrijfsleven hebben in het Comité zitting. Behalve door deze brochure zal ons be drijfsleven in zijne verschillende geledragen op 3 Februari a s. te 's-Gravenhage in een te houden Congres van zijne opvatting in deze doen blijken. De leiding van het congres zal berusten in handen van dr. F. E. Posthuma. Als sprekers zullen optreden de heeren H. P Gelderman C.Mzn., Mr. C. C. Gischler en Ir. A. Plate. In 23 bladzijden druks wordt het vraag stuk der evenredige vrachtverdeeling op ob jectieve wijze in overzichtelijken vorm volle dig in de brochure behandeld

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9