Alkmaarscite Courant. „ARNHEM" De gevolgen van een operatie. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Honderd vijt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 3 FEBRUARI Jiadioiüeims JUouinciaai Tlieuws HeuiUetm UITGEEST. KOEDIJK HEILOO. HEERHUGOWAAFD. HOORN. SCHELLINKHOUT. HFNSBROEK. BROEK OP LANGENDIJK. LANGENDIJK. BEVERWIJK. HEFMSKFRK. £atuL= mJMin&MM HOOFDPIJN als neuralgische aandoening ASPIRIN helpt steeds© 'Wordt vervolgd)* No 29 1933 Zaterdag 4 Februari. Hilversum, 1S75 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10.— VPRO-morgen- wyding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven. VARA-Kleinorkest o.l.v P. Duchant, VARA tooneel o.i.v. W. van Cappellen, gra mofoonplaten en declamatie. 12.— „De No tenkrakers" o.l.v. D Wins en gramofoonpl. 2— Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonpla ten. 2 50 Zang door E. Doorenbos 3.10 Gra mofoonplaten. 4.30 Causerie door P. Voogd. 4.50 „De Flierefluiters", o.l.v. Hugo de Croot en gramofoonplaten. 5 40 Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.Zang door „De Wielewaal", o.l.v. P. Tiggers. 6.30 VA- RA-Balalaikaorkest o.l.v. I. Powarjef. 6.50 Toespraak door A. de Vries 7.Uitzending van de VRO. 8.Herh. SOS-berichten. 8 03 Zaterdagavondprogramma m. m. v. het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, „De Dorpsbarbier", „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins, Leo Fuld, zang, Joh. Jong, orgei; C. Steyn, accordeon, piano en carillon; D. Wins, piano; J. Vogel, piano en gramofoonplaten. 9— Persberichten en VARA-Varia. 12.— S! uiting Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert. 2 Jeugdhalfuur. 2.30 Kinderuur. 4 HIRO. 5 Solistemoncert. 6.45 Causerie. 7.05 Gramofoonplaten. 7.15 Kath. R.V.U. 7.45 Sportpraatje. 8.— Indische muziek. 9.— Vaz Dias. 9.15 Schlagermuziek. 10.Voor dracht. 10 15 Vervolg schlagermuziek. 11. 12 Gramofoonplaten. Daventry1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel S Gustard. 1.20 Commodore Grand orkest 0 v. Muscabt. 2.20 Debroy Somers en zijn Band. 3.10 Ooggetuigeverslag rugbywed strijd WalesSchotland. 4.50 Het Bernard- Crook-kwintet. 5.05 Orgelspel Har. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Lezing. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Pianorecital Tapia Caballero. 8.20 Variété programma, o.a. Jack Payne en zijn Band en Flotsam en Jetsam. 9.20 Berichten en le zing. 10.Fred Hartley's kwintet. 10 55 12 20 Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonpl. 9.20 Orkestconcert. 12.20 Concert door het Omroeporkest. 4 10 Dansmuziek door het omroeporkest. 8.20 Cabaretprogram ma. 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert loor de „Sérénade". Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit rest „Wivex". 2.10—2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest en solisten o.l.v. Reesen 7.20 Werken van Mozart en de Strauss-familie door het Omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler 8.40—9.35 L. Preil's orkest m m. v. solisten. 9 50—11.50 Dansmuziek door L. Preil's Dansorkest. Langenberg, 473 M. 6.25 en 11.20 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Wolf, m. m v. zangsoliste. 1.55 Gramofoonpl. 4.20 Concert. 7.20 Gevarieerd avondprogramma o.l.v. Neumann. 10.2011.20 Concert door het Philh. orkest te Stuttgart. 11.2012 20 Opgave ontbreekt. Rome, 44l M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Vervolg concert. 5 30 Dansmuziek. 6.35 Sona'enconcert. 8 20 Vroolijk halfuur. 8.50 Gramofoonplaten 9 20 Waa'sche liederen. 10.30 Hotn Jazz. 11.Concert ol.v. P. Moreaux. 11.50 12.20 Gramofoonplaten 338 M.: 12.20 Gra mofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 5 20 Omroeporkest o.l.v. F. André 650 Gramofoonplaten. 8.20 Wagner-concert o.l.v. A. Meulemans. 10.3012.20 Sel „Ca- valleria rusticana" van Mascagni, gramo foonp'aten. Z.eesen, 1635 M. 7.20 Vroolijke avond uit München o.l.v F. Horrmann. 9 30 Berichten er hierna tot 11.20 Oudeen nieuwe dans muziek door het Stuttgarter Philh. Orkest o 1 v. Kahn i ct> Een polis der is de beste geldbelegging. Biikantoor Kanaalkade 2, Dir A I Stikkel Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 87 Henri keek even om, zooals iemand doet, die zich onderdeel van een ietwat comische schene voelt worden, en zich vergewist, dat cr geen toeschouwers zijn. Er was niemand; de directeur, die nog daareven in zijn buurt had gedrenteld, werd juist weggeroepen. Hij knikte dus ten teeken dat hij den bezoe ker had verstaan, en bereid was naar zijn verdere verhaal te luisteren. Nu, ziet u", ging het oude heertje voort en bracht zijn hoofd nog wat meer naar vo ren, zooals dat bij een gezellig verhaal van vertrouwelijken aard gepast is, „nu 2. men mij verschillende raden gegeven; v»aa5 f meeste van mijn kennissen, die er verstand van hadden ikzelf heb er niet mmste verstand van die zeiden, dat 7ipt ^oHJ'jd was om nu effecten te koopen; 2e u' hee'emaa' géén effecten; want, zeien ziin" Z2 n natuur'ijk wel effecten die goed blik' ,t,erecht kotnen, maar op 't oogen s een? u a n°s naar beneden, en t één niet and€r mee; en je weet toch maar zeggen zt, hoe ver dat gaat; en «f zijn NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling der S.D.A P. vergaderde in „Concordia". Medegedeeld werd dat met behulp vaa deze afdeeling te Heerhugowaard een nieuwe afd. is opgericht met 15 leden Tot de leden die een afdeelingsvlag ver vaardigd hebben werd een woord van dank gesproken. Vijf nieuwe leden zijn weer toege treden, zoodat de afd. thans 46 leden telt. Voor de a s. verkiezingen zullen een 120-ta brochures besteld worden. Voor de vergadering te Nieuwe Niedorp, waar de heer Duys zal spreken, zal een fiets tocht worden georganiseerd en bij voldoende deelname ook een autobus rijden. Critiek werd uitgeoefend op de houding van het gewestelijk bestuur in zake de behan deling van de voorstel en dér laatste geweste lijke vergadering. Een protest zal worden verzonden. De aftredende partijbestuursleden werden opnieuw candidaat gesteld. Voor de vacature Cramer werd W. v. d. Vall van Alkmaar can didaat gesteld. A's afgevaardigde naar het congres te Nij megen werd de heer J. v. d. Abeele gekozen De ledenactie werd geregeld. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld dat oprichting van een A. J. C.-afdeeling zoo goed als zeker is. De eerste inenting tegen roodvonk en diphtherie van kinderen tusschen 1 en 7 jaar oud heeft Dinsdag plaats gehad. Op E>ins- dag 14 Febr. a.s. zal nu een hernieuwde in enting plaats hebben en evenzoo op Dinsdag 28 Febr. a.s. Thans is ook besloten voor de kinderen die alreeds meerdere malen tegen roodvonk en diphtherie zijn ingeënt, dit zijn dus in hoofdzaak de kinderen van 7 jaar en ouder, nog een éénmalige inenting te houden. Deze zal plaats hebben op Dinsdag 14 Fe bruari a.s. Dinsdag slaagde te Amsterdam voor het diploma machineschrijven de volontair ter secretarie de heer G. H. Raat met een snel heid van 65 lettergrepen per minuut. Aan het Zuidelijk gedeelte van den Hee renweg opende de heer S. J. Steenvaarden Donderdagavond een winkel in fijne v!eesch- waren, boter, kaas, eieren, wijnen en likeuren De heer Steenvoorden, die uit Laren naar onze gemeente kwam en reeds jaren in het comestiblesvak werkzaam was, heeft het aan gedurfd om het groote aantal winkels nog met een te vermeerderen. Zoowel de opstei ling in den winkel als in de étalagekast doen zien dat een vakman aan het werk is. De win kei, waarin een keurcollectie artikelen aanwe zig is, welke tot het beste behoort, had reeds dadelijk veel bezoek. Aan e ken bezoeker is een fleschje likeur uitgereikt. De winkel is telefonisch aangesloten onder no. 303. Donderdagavond vergaderde de afd. Heerhugowaard van de vereen, voor volks onderwijs alhier in het lokaal van den heer Rus. De heer Kostelijk had de leiding der ver gadering, daar er nog geen bestuur was. Bij de opening zeide deze, dat de afd. langen tijd bestaan had, zonder te werken. Maar nu er voor het onderwijs en vooral voor het openbaar onderwijs zware tijden aanbreken, is vast aaneengesloten strijden noodzakelijk. Dit werd door eenige personen ingezien, en deze waren er in geslaagd het aantal leden van 9 op 55 te brengen en zoo de afd. nieu we levenskracht te geven. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Mevrouw Porte wees er hierbij op, dat men niet te veel schoolmees ters in het bestuur m^est zetten. Er werd be sloten uit elke schoolwijk 2 leden te kiezen, en zoodoende het bestuur uit 6 personen te laten bestaan. Mocht school IV, naar men hoopte, zich na de benoeming van een nieuw hoofd aldaar bij de afdeeling wenschen aan te sluiten, dan zou men het bestuur uitbrei den tot 8 personen. Voor school I werden benoemd de heeren Beers en Wuis, voor school II de heeren Glas en Ka'f, voor school III mej. Kooi en de heer Post. Hierna wees de heer Kosteliik erop, dat er op het oogenblik vooral 3 punten zijn, die de aandacht van de vereeniging vragen, dat zijn: le. De wijziging van de wet op het lager onderwijs. 2e. De drang tot bezuiniging en in ver band daarmee de regeering tot het opheffen van scho'en. al eenige door-en-door solide ondernemingen tot nul gedaald; enfin, dat zeggen ze; ik heb er geen verstand van, he En dus: nu wou ik als u ook vindt, dat dat goed is? dan wou ik nu eenvoudig de heele som, het sommetje, nu ja, maar voor mij is het een heele boel, dat wou ik maar in een solide bank, die er nog heelemaal goed voor staat; enfin, waar 't echt veilig is, daar wou ik het maar vast brengen; in deposito, zoodat, als de tijden weer wat beter zijn, ik 't altijd nog kan omzetten in effecten; en dat ik dan natuurlijk ook door bemiddeling van uw bank doe; begrijpt u?" Henri knikte, dat hij het volkomen begreep. Dus", vervolgde het heertje, langzaam den ander volkomen den tijd tot het verwer ken van praemissen en conclusie aanbiedend „wou ik u vragen. Deze bank staat nog volkomen zeker nietwaar?" Vriendelijk keek hij Henri aan; al de vele rimpeltjes van zijn koppetje volgestroomd met zon van glimlach uit de oude oogen. Maar Henri beantwoordde dien glimlach niet. Integendeel; rijn gezicht nam een uit drukking aan, die van verlegenheid steeg tot schrik; tot ontzetting. Hij voelde, dat de toe stand van den vorigen avond, toen Clara hem deze vraag deed, zich herhaalde; hij dacht aan het gevoel van schaamte, dat hem na zijn antwoord had bevangen; hij voelde, hóé ca tastrofaal nii de gevolgen van zijn actwoord zouden zijn. Het angstzweet brak kem uit. 3e. De leerlingenschaal. Bij punt 3 wees de voorzitter er op, dat het de taak van de vereeniging was, een nauw contact te houden met de raadsleden, ter verkrijging van grenswijziging in de wijkverdeeling, als er een school van twee- mansschool tot éénmansschool dreigde te veranderen. De heer Post vroeg of de vereeniging er niets aan doen kon, dat menschen uit deze gemeente hun kinderen naar andere gemeen ten zenden, omdat die afstand korter is. Hier werd van meerdere zijden over ge klaagd, vooral met het oog op school I. Uit deze wijk n.1. gaan 6 kinderen naar een an dere gemeente, terwijl het aantal leerlingen dezer school benedm de 35 dreigt te komen. Verder wees de heer Post op de moeilijk heid om herhalingsonderwüs tot stand te brengen, daar iedere school volgens een be sluit van den gemeenteraad 16 leerlingen moet hebben om dit onderwijs te mogen geven. Nadat er nog op de moeilijkheid om hier goed gymnastiekonderwijs te geven gewezen was, sloot de heer Kostelijk de vergadering. Hedenmorgen om half acht zakten twee kinderen door het iis van den vrij diepen Karperkuil. De be'de kleinen, waarvan zich één ongeveer 20 M van den diik bevond, werden met de grootste moeite gered. Tengevo'ge van het kruien van het ijs over den Zee-(I.Tsselmeer) diik moest tijde lijk het verkeer worden stopgezet. Het geweldige schouwspel ó?r opstuwen de ijsmassa's lokte tal van nieuwsgierigen. Doordat de wind is gedraaid, is het ge vaar geweken. Van de op Woensdag 1 Februari gehou den verkooping voor de erven H. Insing ten overstaan van notaris Hilbrand te Obdam is de uitslag als volgt: Perceel 1 groot 16 snees kooper H. Schrooder voor 30 per snees; perceel 2 groot 8 snees kooper D Kwant voor 26 per snees; perceel 3 groot 8 snees kooper H. de Vries voor 35 per snees; perceel één en twee gecombineerd Hoogste bieder J. Insing. Perceelen 1, 2 en 3 niet geboden. Dinsdag kwam de A.-R. Kiesvereni ging in vergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze werd den secretaris gelegenheid gegeven tot het weergeven van zijn jaarverslag, waaruit bleek dat 4 leden- en 6 bestuursvergaderin gen zijn gehouden. Het ledental bedraagt 134. Uit het financieel overzicht stippen we aan dat de ontvangsten hebben bedragen 214.97, uitgaven 139,78, saldo 1 Janu ari 1933 75,19. Medegedeeld werd dat een vergade ring zal worden gehouden te Alkmaar, waar als spreker zal optreden de heer J. Schouten van Rotterdam, en dat dr. Colijn ook nog in Februari zal optreden. Als afgevaardigden naar de vergadering der Kamerkieskring Den Helder werden be noemd de heeren A. SlotBlom en H. Wa genaar. Tot afgevaardigden naar de vergaderin der Staten-Centrale de heeren A. SlotKo en A. Leegwater. De heer Jb. Slot bracht verslag uit van de gehouden vergadering der Sfaten-Cen- trale. Goedgevonden werd de aanvulling van enkele namen op de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezing. In verband met de voorbereidende werk zaamheden voor de a.s. verkiezingen werd besloten de bestuursverkiezingen in den ver volge te doen plaats vinden des najaars. Het desbetreffende artikel in het reglement zal in dien zin gewijzigd worden. Door den voorzitter werden enkele bijzon derheden vermeld aangaande de gehouden vergadering van het Centrale-Convent. De heer C. Slot P.A.Cz., hield vervolgens een inleiding over „Vrijhandel en bescher ming", waarop een aangename gedachten- wisseling volgde. Bij de rondvraag werd in overweging ge nomen bij de arbeiders ook meer en meer het a.-r. beginsel uit te dragen. Hierna sluiting. De Westfriesche gemeenten ondervinden den laatsten tijd ernstig de nadeelen der huidige crisis en de financieele moeilijkheden baren hun groote zorg. Het als urgent ge achte vraagstuk der financieele Verhou dingswet met name de geijkte klacht dat „de Plattelandsgemeentebesturen momenteel de straf ondergaan voor hun zuinig beheer" heeft ook de commissie uit de 50 Westfrie sche gemeenten bezig gehouden, doch vol gens een schrijven aan de gemeentebesturen zal zij zich van rechtstreeksche actie onthou den, als zijnde een crisisorganisatie. Zij raadt de gemeentebesturen aan, een verzoek te richten tot het Hoofdbestuur van de Ver een. van Nederlandsche gemeenten om ver snelling van het tempo der formulewerking tot 3, 2 of I jaar (c.q. verbetering der for mule). Aan de hand hunner cijfers zullen vele gemeentebesturen, volgens de commis sie, kunnen aantoonen, dat hun abnormaal snelle stijging tot plafondgemeente mede te wijten is aan te lage uitkeering. In het kerkgebouw aan de Meerstraat werd Woensdagavond door de Vrijz. Christ Jongeren Bond opgvvoerd het spel „Uw naam worde geheiligd", bewerkt naar de ge lijkenis van den Verloren Zoon. In dit stuk dat door den bond zeer voor treffelijk en juist werd weergegeven, traden de volgende peisonen op. Hewoch, Mirjam. Ruben en Benjamin zijn kinderen; Nathan, Elsassar, Ruth en Debora, dienstknechten en dienstmaagden van He woch; Ismaë! en Hefas Sergius. kooplieden; een waard; Salome, zijn dochter; Nabcxsh, veehouder; Thamar. zijn dochter; Moab, een knecht; een Engel; Engelenkoor en Proloog- spreekster. De muzikale medewerking werd verleend door den heer D. v. Dijk. Het eerste bedrijf speelde in en om He- noch's huis in Bethlehem het tweede in Da mascus en Judea en het derde weer bij He- noch in Bethlehem. Alvorens het spel begon, was het ope ningswoord aan den heer A. J. Allan, voor zitter van het gewest Noordholland van den N. C. J. B., terwijl ds. v. Calclar nog ern in leiding hield. STOMPETOREN. Woensdagmorgen wilde de chauffeur van een personenauto, een bus van de „Naco", die in de richting Alkmaai reed, bij de oude school aan de buurt te Stomoetoren pas- seeren. De wegberm ter piaatse was in ver band met de afgeloopen vorstperiode zeer glad en slap. Daardoor raakte de bestuurder van den auto de controle over zijn wagen kwijt. Hij begon vervaarlijk te slingeren en reed vervolgens in de wegsloot. De voor wielen drongen door het ijs diep in de mod der, maar de auto bleef gelukkig op zijn wielen staan. De bestuurder en zijn zoontje, dat hem vergezelde, kwamen er zonder ongelukken af. Zij konden met de bus die ze hadden willen voorbijrijden hun onderbroken reis AmsterdamAlkmaar, voortzetten. Dit on geval had een buitengewoon gunstige af loop, daar volgens ooggetuigen de bestuur der zeer snel had gereden. 's Middags is de wagen opgetakeld en daar op per kraanwagen naar Alkmaar over gebracht Meteen zag hij, hoe het oude gezichtje, dat zoo vertrouwelijk op 't magere nekje naar hem toegestoken stond, bezig was ook van uitdrukking te veranderen. De zon in de oogen trok weg, en het schijnsel in de vrien delijke rimpeltjes verdofte. Het was zeer blijkbaar, dat hij op de vraag, op zijn keuvel- toon gedaan, een zeer gereede bevestiging verwacht had; om dan onmiddellijk tot het deponeeren der waarden, die al in een stevig omklemde portefeuille op den loketrand ge reed stonden, over te gaan. Maar nu, plotse ling argwanend geworden, greep hij zijn bezit nóg steviger vast; en bewoog den romp, als in een begin van vlucht, achteruit. Een viertal nieuwe cliënten, die gedurende den breedvoe- rigen uitleg zich achter het mannetje hadden geschaard, en aanvankelijk slechts teekenen van ongeduld hadden gegeven, keken nu hóó- gelijk geïnteresseerd toe; en voegden het wantrouwen hunner blikken bij dat van het kerelt. En in het kantoor-achter-de-loketten daar was de chef, met dat voortreffelijk oog, dat volgens het spreekwoord de paarden vet maakt, óók opmerkzaam geworden, zoodat Henri inderdaad tusschen twee vuren stond; vuren van argwaan, gereed om woedend uit te laaien, en vooral om zooals alwéér het beeldend spraakgebruik dat noemt om zich heen te grijpen. Zij het, dat het object van dat grijpen eenigszins verschillend was; voor de lieden aan den buitenkant was het: hun geld; voor deo chef was kat: Hoost van De leden van bet in onderling verband werkend paarden- en hittenfonds kwamen Woensdagavond in 't lokaal „Flora" in jaar vergadering bijeen. Als altijd was het voornaamste punt op de convocatie eener jaarvergadering „de fi nanciën". Deze waren als volgt: De waarborgsom per 31 Dec. 1.1. bedroeg f 327.84. Ontvangsten 960.85 en uitgaven 976.58. Een zeer voordeelig jaar was 1932 voor de vereeniging dus niet. Aan 6 eigenaars van dieren is eene uitkee ring verleend. Het verzekerd kapitaal bedroeg 17.115, verdeeld over 144 deelhebbers. De aftredende leden, de heeren C. Baltus, L. Kranendonk en S. de Ruijter werden met overgroote meerderheid van stemmen her kozen. De rondvraag léverde niets op, waarom men overging tot de verloting, bestaande uit land- en tuinbouwgereedschappen, waarvan de heer Nic. Limmen te Heemskerkerduin met den eersten prijs huiswaarts toog. LANGENDIJK. In het voorjaar van 1931 werden door middel van de Coöp. Boerenleenbanken in Noordholland voorschotten verstrekt aan noodlijdende tuinders, voor welke de Provin cie zich voor 70 en de betrokken gemeen ten zich voor 30 garant stelden. In 1932 is de rente dier opgenomen gelden voor zoo verre die per 31 Dec. '31 niet kon worden voldaan bij het kapitaal geschreven. In tal Hoghen Lugt zelf. Maar die móést intusschen wel een ant woord geven. Had de chef de verdachte be langstelling bij het loket van zijn verdachten eerste-onderdaan eenige oogenblikken eerder opgemerkt, wellicht was hij ter plaatse ge weest om in te grijpen, zelf de gevaarlijke vraag met woorden van volkomen geruststel ling te beantwoorden en met bekwamen spoed den inhoud van de omklemde portefeuille te incasseeren. Maar hij kwam te laat. Want vóór hij achter hem was, had Henri in zijn ontreddering al de fatale woorden gesproken, te fataler van werking, nu ze er zoo moeitevol en beschaamd uitkwamen: Neen meneer, zoo solide als u meent, is onze bank niet meer". Het oude mannetje keek hem aan met in de oogen iets van den schrik van een aapje dat zich vervolgd ziet, en zijn kokosnoot angstig- snel in veiligheid wil brengen. Hij trok de por tefeuille met een ruk van den loketrand al, oogknipperde een oogenblik verwijtend in de richting van den man die hem toch met aller- ongebruikelijkste eerlijkheid had behandeld, en haastte zich naar de deur. Meteen was het kantoor vol consternatie. Zoowel de ruimte voor het profane publiek als die der ingewijden. Men verwijt wel eens den menschen in 't algemeen, dat ze traag van be grip zijn, en dat de belangrijke waarheden die men tot hen spreekt, zoo moeilijk doordrin gen; vooral geleerden en mor«al-preJikers la- .1 Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes vai 20 tabL 70 dl. en oranjezakjes ven 2 tebl. h 10 ets. van gevallen is dat toen gebeurd. Nu echter de rente over 1932 verscheen is het gebleken, dat, naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen, bijna geen enkele tuinder in staat is aan de verplichting tot rentebetaling te vol doen. Voor hen, die daartoe onmachtig zijn, zal de rente thans niet worden bijgeschre ven, doch zal, gaan ook de gemeentebestu ren met de gestie der Provincie accoord, de rente door deze lichamen worden betaald, zonder het verhaalsrecht op de voorschotne mers toe te passen. Men schrijft ons: t Op de dezer dagen te Haarlem gehou den conferentie van de Hoofdbesturen van den Neutralen Bond, L. T. B. en de Christ. Bond was men zeer eensgezind, wat een te voeren gezamenlijke actie zeer zeker ten goe de zal komen en voor het behalen van succes noodzakelijk is. Het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland was niet uitgenoodigd, daar deze heeren, zooals de voorzitter der L. T B. de heer Jb. Groen mededeelde, meermalen waren uitgenoodigd op de vergaderingen van den L. T. B. te komen, maar nooit tegen woordig waren geweest. Men kon zich met deze daad van den L. T. B. vereenigen, zoo dat in het vervolg door de vakorganisaties zénder de veilingen zal worden vergaderd. Wèl zal het Centraal Bureau met de beslui ten der vakbonden op de hoogte worden ge- honden. De voorstellen van het Centraal Bureau van de Maandag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering kondes de goedkeuring der vakorganisaties niet ver dragen Men kan er niets anders in zien, dan dat de leiding van het Centraal Bureau in geen geval de werkelijke belangen der tuin der"; behartigde. Men was van oordeel, dat de 5 millioen der steunregeling aan den tuinbouw in iedet geval tot 10 millioen moest worden uitge breid, waarvan kennis zal worden gegeven aan den Minister. De vakorganisaties stelden er verder prijs op, dat zij voor een eventueele steunregeling voor 1933 worden gehoord door de Regee ring en dat niet, zooals voor 1932 alleen do veilingsorganisaties om advies zal worden gevraagd. De idee van de teeltbeperking werd een zeer moeilijk punt geacht. De vakorganisa ties meenen echter, dat de inkrimping in de eerste plaats van buitenom moet komen, daar de bedrijven der bonafide tuinders moeilijk kunnen worden ingekrompen, omdat daardoor nóg minder kansen zullen bestaan voor een menschwaardig inkomen. In de eerste samenspreking der vakorgani saties voor een daadwerkelijke actie werd het hypotheekvraagstuk uitvoerig besproken. De noodzakelijkheid werd ingezien, dat van Staatswege een instelling werd opgericht, die in bepaalde gevallen reddend kan optre den. Het hypotheekvraagstuk vereischt heel dringend voorziening, wat ook reeds door den L. T. B. en den Neutralen Bond aan de regeering is kenbaar gemaakt. Unaniem was men van meening, dat het noodzakelijk is, dat de steun voor 1933 niet moet worden uitbetaald in 1934. Daarop kan niet worden gewacht. De regeering moet inzien dat de tuinders geen crediet en geen geld meer hebben om door te gaan. Gewezen werd er op, dat als de voorstel len van het Centraal Bureau werden aange nomen, er voor Noordholland uitzonderings bepalingen zouden moeten worden getroffen, daar Noordholland dan zeer ten achter zal staan bij de andere provincies, doordat deze provincie al langer in de put zit Over het geheel zijn de omzetten van 1931/32 met 23 achteruitgegaan, maar de omzetten der groote veilingen in Noordholland met meer dan 50 Een gemiddelde vermindering van 23 is al erg. maar dit gemiddelde is verkregen door de 50 van de Noordhol landers, zoodat op andere plaatsen de ver mindering van omzet geringer dan 23 zal zijn. Daar komt nog bij, dat het jaar 1931' voor Noordholland ook al niet zoo best was. Het Westland had ver 1931 nog geen ex ploitatie-verliezen, over 1932 misschien 10 procent. Er werd nog gewezen op het gevaar voor de regeering. Er wordt steun gevraagd voor menschen, die allen in nood zitten en direct moeten worden geholpen. Directe uitbetaling van den steun over 1933 zal dan ook nood zakelijk zijn. Omdat er bij de vaststelling der richtprij zen geen rekening wordt gehouden met ach terstand van rente, landhuur enzzal de in stelling van een staatshypotheekbank nood zakelijk zijn. ten zich nogal eens zoo uit. Maar als er eenigen van hen onder 't bank-publiek aanwe zig waren de kans is niet zoo miniem, al* men wellicht uit hun betoogen zou mogen af leiden dan hebben ze hier een ervaring kunnen opdoen, die hun inzicht te dezen aan merkelijk mag hebben verbeterd; en mogelijk zouden ze dan hun oordeel althans van deze reserve hebben voorzien: dat de mensch traag is in 't begrijpen van wat voor zijn ziel en geest belangrijk en profijtelijk is. Maar voor wat hij profijtelijk acht voor zijn stoffelijk be staan, pleegt hij daarentegen een voortreffe lijke ontvankelijkheid te toonen; en zelfs alge meen als „dom" beschouwde menschen too nen dan niet zelden een acrobatische rapheid van begrip. Dit bleek ook hier. Niet alleen zij die on middellijk achter het oude mannetje stonden, maar ook de files, geposteerd voor de loketten aan weerszijden, toonden groote belangstelling voor het geval, en reageerden op Henri's wel willende inlichting met een emotie, die niet al leen de geleerden en moralisten, zooeven ge noemd, maar ook hen die het Nederlandsche volk phlegma en een zekere starheid van ge voel toeschrijven, moesten beschamen. Ver bazing was hun eerste gewaarwording; een gecompliceerde verbazing; die zoowel het feit zelf betrof, als de plotselinge erken ning daarvan door één van de employé'*.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5