Alkmaarsche Courant. Vtaaq ut Aan&od Honderd vijt en dertigste Jaargang. ZATERDAG 4 FEBRUARI Haagsche brieven. Voor kleine tuinen. Ho. 30 1933 ■i SicaL en Omgeving. HERVORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. Men schrijft ons: Voor een flink bezette zaal, waaronder ook veel jongeren, trad Woensdag ds. Ekering van Amsterdam op, met het onderwerp: Onze verantwoordelijkheid bij de stembus van 1933". De C.H. en A R die tot debat waren uitgenoodigd, waren niet verschenen, hadden zelfs geen bericht van verhindering ingestuurd. Onze verantwoordelijkheid in 1933, aldus spr., is zeer groot, omdat we moeten besluiten jn welken koers het zal gaan met land er. volk. Die verantwoordelijkheid is des te groo- ter, omdat we nu niet enkel een maatschap pelijke, maar tevens een geestelijke crisis doormaken. Sinds het alg. kiesrecht en de stemdwang kan niemand zich vrijmaken om te beslissen in den gang van zaken. Hoe moet nu onze uitspraak zijn, daar de nood van land en volk ons is opgelegd? De revolutionnairen antwoordenDe revo- lutiekoers. Een voorproefje hadden we reeds bij de opening van de Staten-Generaal (Wijn koop, de Visser). De rechterzijde (RK„ A R. en C.H.) zegt: We moeten weer terug naar de coalitie Van Wijnbergen, Colijn en Slotemaker de Bruine bepleiten dat als onmisbaar, 't Ging immers zoo schoon, toen ze samenwerkten, totdat in 1925 ds. Lingbeek een spaak in het wiel stak, door de gezantschapskwestie bij den paus. 'Met de coalitie verdween voor „onze men- schen" haar winst in geld, posten en ambten. - Die waren niet gering, doch het meeste kwam aan Rome. In het overwegend protestantsch- hervormde Groningen is nu nog maar één jC.H. burgemeester. In dit opzicht haalde de C.H. dus niet veel winst. Toch moet er weer een coalitie komen, zegt men. Als voorheen zal dit coalitie-huis er weer zoo uitzien: huis heer de pastoor; juffrouw voor de huis houding de A.R. en de C. H. Unie fun- geeft als bellemeisje op de halve kost. Wan neer we vragen: waarin was de regeering christelijk, dan is het antwoord niet eenvou dig. Was ze christelijk, toen ze een halve week zendtijd gaf aan den Omroep, die Staat en Kerk ondermijnt? Was ze hierom christelijk, omdat ze veel van „onze menschen" aan posten en ambten hielp? Dat deden de liberalen ook. Van haar kwam de wet Donner tegen de godslastering, ja, maar die was gericht tegen de krenking van eens anders gevoelen. 't Gaat daar n i e te om den naam en de eere Gods. Prof. Anema.zeide in het laatste geval niet vóór te zullen hebben gestemd. Ook hier in is ze dus niet-christelijk geweest. Wat christelijke staatkunde is, zegt de Heilige Schrift en onze Gereformeerde Belijdenis. Daarvoor strijdt de H.G.S. Nederland moet weer hebben een christe lijke regeering, een christelijke staatkunde, niets meer, niets minder. Ons land, dat is overgoten met het licht van Gods waarheid, ons land, waar het martelaarsbloed van lO OOOen vloeide, omdat ze God wilden dienen en de H. Schrift liefhadden. Het is door dc nood van ons volk dat we ijveren voor een Staat met den Bijbel. Een nieuwe leer, de leer van den neutralen staat, heeft de oude calvi nistisch eischen verdrongen. Een christelijke regeering vraagt als geheele overheid naar Gods ordeningen van de eerste en tweede tafel der Wet. Ze neemt het woord Gods als richtsnoer en erkent Jezus Christus als Ko ning en Hoofd van Volk en Kerk. Het is een overheid, die dus ook de kerk erkent, eert, en haar steunt in den strijd tegen on- en bijge loof. Dat is de bestaansgrond van de H.G S. Als dus Prof. Slotemaker de Bruine beweert, dat de eenige bestaansgrond van de H.G S. is haar anti-papisme, dan is hij er volkomen naast. Een man van de H.G.S. zal het er voor over moeten hebben, als anti-papist ge scholden te wordes. We verkiezen liever anti papist genoemd te worden, dan pro-papist, een benaming, die de protestantscne coalitie- broeders toekomt. Spr. behandelde vervolgens de neutrale staatsidee van dr. A. Kuyper, die leert, dat de overheid wortelt in het natuur lijke leven en het licht der openbaring mist; dus geen onderscheid kan en mag maken in geestelijke dingen. Ze moet maar laten groeien wat groeien wil en kan. Nu, het groeit- Aan den éénen kant de opstand, aan den anderen kant, de valsche kerk, Rome. Daartusscher. zal ons volk doodgedrukt worden, als God het niet verhoedt. Het voorbeeld van den Neu tralen staat is al oud; we vinden het reeds bij Pilatus met z'n vraag aan het volk: „Wie wilt ge, dat ik u zal losloten, Bar-aböas of Jezus?" De neutrale staat maakt de overheid tot een kassier, die aan de verschillende volks groepen moet uitkeeren, wat ze kunnen opvor deren aan posten, ambten, invloed, zonaer te vragen naar waarheid en gerechtigheid. We hebben sinds de Fransche revolutie, een God- looze overheid en een God-looze overheids- school, waar nu nog meer dan 1/3 van onze gedoopte jeugd onderwijs ontvangt, dat dus niet in aanraking komt met den Bijbel. Veel christenen nemen met dezen toestand genoe gen, men vindt het normaal. De jeugd los ge maakt van het woord Gods. Dat is de mees- terslag geweest van V.ome in bond met de Li beralen. Daarna, in samenwerking met C.H. en A.R. heeft ze den Bijbel van de volksschool weten te houden. Hoe hebben Groen van nnsteren, Hoedemaker en Kohlbrugge daar- 6gen gewaarschuwd. Denk nu niet, dat Ro e den neutralen staat wilten eigen voordeel ze er 'n de boven-Moerdijksche provin- samengaan, in Brabant en Limburg daante^* Z'J Z'C'1 meer 'n ^aar ware vl ^aar 's de overheid, door roomsche in- riteit«.aie* meer neuiraal- Daar loopen auto- wast:/!1 10 ambtsgewadcn met brandende te *fSen in P'ccessies. Om enkele cijfers den Cn van Semee-ite-gelden die daar wer dt ijk».? VOOr leornschen kerkbouw in 'aatste 10 jaren. Heerlen 109.000, Til burg 72.000, enz. in totaal naar bekend, ongeveer 7 ton gouds. Daar is de overheid practisch roomsch. De protestantsch-christe- lijke partijen vinden dat opperbest. De C. H. Unie heeft, nu 8 jaren geleden, een studie-commissie in het leven geroepen! welke commissie tot taak kreeg, artikel 36 der Ned. Geloofsbelijdenis te onderzoeken. Nog nooit in al die jaren heeft iemand iets verno men van eenig resultaat. Nog steeds studeert de commissie. De goed-geloovige kiezer, die de oude nationaal gereformeerde beginselen liefheeft, wordt met een kluitje in het riet ge stuurd. s De neutrale staat, de feiten bewijzen het, kan de goede koers niet zijn. In ons land schijnt tegenwoordig alles mogelijk. Het on roerend goed in de doode hand is van 1914 1931 toegenomen met j 256.000.000 Waar is dat geld? Niet bij de protestanten. Sinds ae befaamde wet „de Visser" in 1920, vloeit per jaar in de kloosterkassen 9 54 millioen (Staatsbegrooting 1932). In 1926 bedroeg het nog 7 millioen. De religieusen, onderwij zeressen) moeten alles afstaan aan hun kloosters. In België krijgen de samenwonen de kloosterlingen geen even hoog salaris als de niet-kloosterlmg-onderwijzer(es). Rome wast in Nederland! Een nieuwe aan- valspoort is Dokkum. Terwijl daar slechts één roomsche in de gemeenteraad zat, werd het stuk land, waar Bonifacius heet ver moord te zijn, der roomsche kerk in handen gespeeld. Vóór verkoop stemden natuurlijk ook de protestantsche coalitie-vrienden, de C.H. en A.R. In tegenstelling met den roomschen rijkdom staat nu de nood van de schatkist die gedekt moet worden. De kloosterkassen kunnen na tuurlijk niets missen. Moeten de werkloozen of de rijksambtenaren dan maar weer het kind van de rekening worden? Spr. wil een hap doen, en niet een kleintje, uit de klooster goederen. Herhaaldelijk heeft ds. Lingbeek in de Kamer daarop aangedrongen. De laatste maal is hem dat onmogelijk gemaakt, ook door tegenstanders van de gansche CH.- fractie. Rome wast in Nederland. Steeds meer roomsche burgemeesters, aldus spr. Ook in niet roomsche gem-.enten. Steeds meer roomsche notarissen, steeds meer roomsch kader in ons leger. We hebben thans, volgens minister Ruys de Beeren- broeck, een extra-parlementair kabinet „met roomsche signatuur." En hij kan het weten. Dikwijls zingen we het lied van Da Costa: „Zij zul en het niet hebben, ons oude Neder land". Maar ze hebben het al lang! We hebben het Verbond met den Heer des Heeren al lang verzaakt en een verbond gemaakt met den erfvijand van het gereformeerd protestantisme. Deze vijand rust niet eerder, voordat het werk der Reformatie en van Willem den Zwijger verwoest is. Een verbond met Rome is bovendien nooit van blijvenden aard. Rome zal het op haar tijd verbreken Zij verandert het geloofswoord van Luther in: „Hier sta ik, ik kan óók anders!" Rome zag den 400sten geboortedag van Willem den Zwijger ook mee herdenken, maar wil natuurlijk zwijgen van zijn reformato risch geloof. Spr. citeerde roomsche pers stemmen over den Vader des Vaderlands. Ge let op deze „prachtige" citaten, belooft de hu'diging in het Concertgebouw te Amster dam, waar naast dr. H. Colijn ook minister Ruys de Beerenbrouck zal spreken, wat fraais te worden. De H. G. S. zal haar stem waarschuwend laten hooren. Nederland, ontwaak! Hervormde kiezers, uw kerk, uw land, uw historie staat op het spel! Oók uw kerk, want wat God samengevoegd heeft, scheide de mensch niet. Volk en kerk heeft Gcd saam v-ijgemaakt. Saam rijzen ze, saam zinken ze! De Hervormde kerk, zeggen de rechtsche partijen, moet er buiten. Wie heeft U betoo- verd, Hervormde kiezers, wie heeft u betoo- verd om uw kerk een graf te graven? Waar moet het heen met ons vaderland? De demo cratisch, fe' roomsche partij, geeft <>en ge luid, dat ons niet in het onzeker: laat wat Rome wil. Dat Rome nog niet in alles ha3r zin heeft, komt door dat gekonkel met onze aarts-vijanden, de Calvinisten, aldus een ha- rer woordvoerders. Spr. vindt de coalitie even erg als het ver bond Rome-rood. We hebben met onze goede ren gespeeld, gaat het dien kant nog verder uit, dan zinken we nog dieper. Men zegt, dat wat de H. G. S. wil, momenteel onmoge lijk is. Spr. zegt: Toen Elia optrad, was Israël overwoekerd door den Baai-dienst. En wat deed Elia? Elia zag niet naar de praktijk, maar hij zeide: Zoo zegt de Heere, uw God En God zegende. Toen Guido de Brés de Nederlandsche ge loofsbelijdenis opstelde, was de verhouding roomsch-protestant 9—1. Wat deed de Brés? Hij las uit het Woord en vertolkte wat de openbaring hem leerde. Zegende God? De H. G. S. offert géén beginsel op aan de praktijk, de praktijk richte zich naar het beginsel. Daaruit volgt, dat zij critiek móet uitoefenen op de huidige gang naar den af grond. Daarom is de H. G. S. gehaat, wordt uitgemaakt voor antipapist, scheurmaker, etc. Het verwijt „scheurmaker" treft de C. H. Unie, daar haar geestelijke vader, de Savornin Lohman, om persoonlijke redenen, de A -R. heeft verlaten. De H. G. S. pleit voor het beginsel: gehoorzaamheid aan God en Diens woord geeft de toekomst in Gods hand. We moeten afzien van menschelijke verbonden, die helpen ons volk niet. De pro- testantsch christelijke partijen zeggen dat een verbond met Rome moet helpen in den strijd tegen communisme en socialisme. Daar zien we niet veel van. De S. D. A P is de revolutie in wolfsvacht, Rome de revolutie in schaapsvacht. En revolutie met de revolutie bestrijden gaat niet. De bewijzen dat Rome de revolutie brengt, liggen in Spanje en Mexico. De H. G. S. wil géén coalitie met een partij die niet buigt voor Gods woord. We komen, aldus spreker, uw stem en uw steun vragen, niet in hoogheid des harten, niet uit Farizeeuwsche partijzucht We moe ten samen buigen onder de schuld voor God. We vragen uw stem voor een getuigenis in de Kamer voor het Woord: Tegen de re volutie, het Evangelie, als een stem voorde Vaderlandsche Kerk. Wilt ge het mede mo gelijk maken, dat er één man durft te staan met het woord: „Tot de wet en tot de getui genis, het zal zijn zoo zii niet spreken naar dit woord, dat ze geen dageraad zullen heb ben". Wij vragen uw stem als een blijk dat ook uw oogen opengaan voor het Woord Gods en eveneens voor onze Nederlandsche geloofsbelijdenis. Wie lid der H. G. S. wordt, behoeft niet te rekenen op een goede „baan". De H. G. S. is nu eenmaal een „nul"!' In dat opzicht kan spr. niets beloven dan spot en verafschuwing. Spr. heeft het niet gehad over menschen maar over beginselen, tenzij personen zoo zijn samen gegroeid met par tijen en leuzen, dat namen noodwendig moes ten worden genoemd. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer O. S. v. d. Wal, die het debat nu niet bepaald op het peil bracht, dat de bekende spreker gaarne had gewenscht. Na een kort dankwoord van den voorzitter, sloot ds Ekering de vergade ring met dankgebed. INGEKOMEN PERSONEN. Wed. L. Oeffeit, R.K., van Ubbergen naar Luttik Oudorp 28. R. Dadeling, vrachtrij der, R.K., en gezin, van Beemster naar Hoe- verweg 11. W. J. J. Imming, z.b., R K„ v. Oudenbosch naar Spoorstraat 40 H. Schot, dienstbode, N.H., van Schermerhorn naar Waterschapstraat 10. M. J. de Boer, slagersknecht, N.H., van Heiloo naar Ridder straat 14. A. H. van der Beek, broodbak ker, en gezin, N.H., van Nieuwe Niedorp n. Tuinstraat 53. P. IJ. Hop. kapper, geen, van Wieringen naar Heul 3. P. Boekei, z.b., R.K., van Harenkarspel naar Zuider- houtlaan 10. J. A. B. Fenijn, behanger en stoffeerder, N.H., van Düsseldorf (D.) naar Dubbelebuurt 6. E. Schwiete, dienstbode, R.K., van Lüchteringen (D.) naar Kennemer- park 6. H. Cornelisse, broeder-onderwij zer, R.K., van Roosendaal naar Nassaulaan 30. Wed. C. Broersen, R.K., van Oude Nie dorp naar Nassauplein 11. H. A. Rouw. boekhouder, G.K., en gezin, van Goes naar Leeghwaterstraat 33a. G. Leerkamp, on derwijzer, N.H., van Enschede naar Stations weg 27. Wed. J. Vroegop, huishoudster, N.H., van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 22. P. Bernards, zendeling, van Haarlem n. Krelagestraat a. J. Koen. depóthouder. G.K., van Andijk naar Zeglis 6a. J. van Kalken, dienstbode, geen. van Enkhuizen n. Rochdalestraat 1. C. Kleen, monteur, geen, van Prumerend naar Stuartstraat 96. J. D. Nat, winkelier en reiziger in sigaren, en gezin, geen, van Driebergen—Rijsenberg n. Houttil 62. T. Dekker, winkeljuffrouw, N.H., van Amsterdam naar Laat 146. J. Streefkerk, z.b., N.H., van Schoonhoven naar Kanaaldijk 28. E. Jaape, z.b., D.G., van Hilversum naar Comansstraat 41. A. Kroone, dienstbode, R.K., van Castricum n. Groot Nieuwland 56 H J. v. d. Eijnden, opz. Ned. Heide Mij., en gezin. R.K., van Hilvarenbeek naar Prins Hendrikstraat 15. E. en L. Nol, geen, van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 107. Echtg. H. Schip horst, buffetjuffrouw, R.K., van Amsterdam naar Laat 81a. H. Hottenga, dienstbode, geen, van Zijpe naar Nieuwlandersingel 50. A. H. C. van Voorthuizen, telefoniste, N - H,. van Heiloo naar Kruislaan 14. F. Lan- gedijk, agent Levensverz. Mij-, en gezin, R.K. van Grootebroek naar C. W. Bruinvisstraat 55. J. C. Visser, dienstbode, geen, van Til burg naar Koningsweg 36. B. Filipsen, boerenknecht, N.H., van Oude Niedorp naar Zeglis 213. M. C. van Stijn, kapelaan, R. K., van Den Helder naar Verdronkenoord 76. J. Brandligt, buffetjuffrouw, N.H., van Bussum naar Hekelstraat 14. Echtg. Th. Bijman. R.K., van Haarlem naar Costerstraat 23. F. Bruijn, z.b., G.K., en gezin, van Avereest naar Kinheimstraat 37. J. P. Put ter, bakkersknecht, R.K., van Heer naar Zeglis 7. I. Verstraate, opzichter Z.Z.W., en gezin, N.H., van Wieringen naar Wester- weg 106. J. Schoonhoven, meubelmaker. G.K., en gezin, van Oudorp naar Langestraat 100. Wed. K Bood, N.H., van Oudkarspe! naar Luttik Oudorp 13. A. Doekes, dienst bode, G.K., van Voorschoten naar Kennemer- straatweg 51. M. Buijs, dienstbode, R.K., van Abbekerk naar Heilooërdijk 31. C. E. L. de Wit. h.i.d.h., R.K., van Eindhoven n. Oudegracht 287. Wed. J. D. Meijerink, N.H., van Doesburg naar Langestraat 61. D. Buisman, melkslijter, geen, en gezin, van Edam naar Zijdam 5. W. Vorstman, z.b., N.H., van Bloemendaal naar Kennemerstraat- weg 101. Jac. Horeman, boekbinder, N.H., van Haarlem naar Landstraat 83. A. Blom, z.b., N.H., van Amsterdam naar Wes- terweg 78. W. van der Plas, coupeur, en echtg., R.K., van Rotterdam naar Spoorstraat 68. E. G. Fluijter, brig. maj. Riiksveldw., en gezin. R.K., van Amsterdam naar Touis- santstraat 10. F. G. ter Horst, kantoorbe diende, G.K., van Barsingerhorn naar Wes- terweg 91. V. Stefaniak, dienstbode, R.K., van Haarlem naar Nassauplein 7. J. Horio, R.K., z.b., van St. Pancras naar Karnemelksbuurt 12. H. Tukker, N.H rijtuigpoetser N. S-, van Voorburg naar Po- pelmanslaan 15. J. Bakker, geen, winkel- beditnde, van Purmerend naar Boterstraat 8. Barendina Cobussen. E.L., directrice stoorawasscherij, van Den Heider naar Hei ligland 38c. J. van Doorn, R.K. voeger, van België naar Boomkampstraat 28. A Abbekerk, N.H., dienstbode, van Bover.- karsoel naar Visscherslaan 2. M. E. van der Meijde, N.H., leerl. verpleegster, van Spijkenisse naar Wilhelminalaan 11. A. B. Lablans. N.H., fabr.arb., van Amersfoort naar Leliestraat 13. C. dc Groot, echtg. v. P. J. Smit, geen, en zoon, van Den Helder naar Koningsweg 61. J. H. van den Berg, geen. onderwijzer, van Egmond aan Zee naar van Houtenkade 8. Louis Foreman, N.H., leerl. instrumentenmaker, van Utrecht naar Mient 21. M. Boon, N.H., dienstbode, van Texel naar Voordam 10. Matthijs van Eeten, geen. chaufieur, van Den Helder naar Kweerenpad 16. P. S. Gutter, geen. han delsreiziger, en echtg. C. Martin, R.K. van Heiloo naar Leliestraat 12. A Schaak, wed. v. J. Veldhuis, N.H., van Jisp naar Veerstraat 1. A. Adler, LdH.. officier L des Heils. van Winschoten naar Limmerhoek 40a. Tj. Luitjes, LdH.. officier L. des Heils, van Winschoten naar Limmerhoek 40a. Angelo Bruna. R.K., granietwerker, van italië naar Lindenlaan 44/ A. Wes- sendorf, E.L., dienstbode, van Duitschland naar Everdingenstraat. Z. van der Velde, R K, hulp i. d. huish van Amster dam naar Costerstraat 21. J. H. M. Haan, R K.. werktuigkundig teekenaar. van 's-Her- togenbosch naar Zocherstraat 7. G. Knaup. R.K., dienstbode van Duitschland n. Nieuwlandersingel 70. F. Swart N.I. win- weijuffrouw, van Amsterdam naar Mient 3-5. G. P. Vriesman, N.H., wagenvoerder-con- ducteur N.-H. tram, van Amsterdam naar St. Annastraat. Een heel onopvallend, heel stil faillisse ment is het, waar niet over gepraat wordt en waarvan menigeen bij het lezen der kleine mededeeling hoogstens gezegd zal hebbeno, hm, ja, waar was dat ook weer?" Het is het faillissement van de Haagsche vrouwenclub. Crisis? Tijdsomstandigheden? Zeer zeker, maar waarschijnlijk ook voor een deel tijds omstandigheden, die niets met de crisis te maken hebben, meer de ontwikkeling van het openbare leven, van het vrouwenleven in het bijzonder, in een bepaalde richting. De vrouwenclub werd indertijd opgericht met veel illusies en veel enthousiasme door een groep vrouwen, die haar leven lang ge streden hadden voor de vrijmaking, de onaf hankelijkheid der vrouw en die een uiting voor die nieuwe onafhankelijkheid wilden vinden in een stichting, waar zij zich thuis zouden voelen, waar het goed zou zijn te ver wijlen. Het was de bedoeling zoowel de on gehuwde vrouw een pied a terre te geven, als de gehuwde een plek. waar ze iets anders vond dan de alledaagsche, huiselijke om gang/ Het mooie huis op de Lange Vijver berg scheen wel een ideale verwezenlijking van dit doel. Het werd met zooveel liefde en zooveel zorg ingericht. Lees-, speel-, eet- en conversatiezalen en dan, niet het minst de groote zaal voor lezingen,' concerten, ten toonstellingen, die naar de stichtster. Marie van Dijk de van Dijkzaal genoemd werd. Natuurlijk, er werd lachend en spottend gesproken van „de Damessocieteit'', de „Da mes-Witte", maar de oprichters lieters spot ten cn stelden hun lokalen open voor wie er zich tóe aangetrokken voelde en lid wilde worden. Zij waren vast overtuigd, dat de vrouwen het heerlijk zouden vinden een plaats te hebben, waar zij „onder ons" kon den zijn. evenals de mannen dat hebben in hun sociëteiten. Misschien was dit, althans de eerste jaren ook wel zoo. Misschien ook was de behoefte aan een dergelijk clubge bouw, zooals men die in Engeland en Ame rika heeft, hier bij ons, en speciaal in Den Haag, niet zoo groot, omdat het leven nu eenmaal op een heel andere leest geschoeid is. Indien er een werkelijke, levende, niet kunstmatig geschapen behoefte bestaat, voor ziet die meestal in zichzelf. Zoo is het ook hier gegaan. Het openbare leven wijzigde zich. En de vrouwenclub kreeg, speciaal in den allerlaat- sten tijd, een hevige concurentie in de ver schillende bridgeclubs. Wie als rouw in Den Haag 's middags of 's avonds afleiding, uitspanning en verstrooiing wil zoeken bij het kaartspel is niet op een speciaal gebouw meer aangewezen, zij kan overal heen en de practijk heeft nu wel uitgewezen, dat zij in het algemeen de voorkeur geeft aan gemengd gezelschap boven dat van haar eigen sekse- genooten. En van de veel gesmade „huis houdelijke sleur" heeft zij zich al lang los gemaakt. Daarenboven komt, dat het Damesleesmu seum aan het Lange Voorhout en het katho lieke damesleesmuseum een huis of wat ver der, reeds in een bestaande behoefte voor zien hadden. Het Damesleesmuseum, dat zijn zilveren jubileum reeds achter den rug heeft, veroverde zich in den loop der jaren een groote plaats in het Haagsche vrouwenleven en bij ae eerste pogingen om een vrouwen- club te stichten is daar ook reeds voor ge waarschuwd. Bovendien zijn dan nog de laatste jaren al die flatgebouwen verrezen, die ook voor een deel, een klein deel misschien, maar dat toch niet te onderschatten is, de bestaansrei n voor de vrouwenclub wegnamen. Want een van de attracties was, dat de getrouwde le den daar 's Zondags met hun gezin konden komen dineeren, met het oog op hc' ontbre ken van huishoudelijke hulp op dien dag. Dan mochten de heeren der scheooing er ge ïntroduceerd worden. Dit was dan te be schouwen als een concessie aan de getrouw de leden en een concessie aan het sterke ge slacht. Nu geloof ik, dat een man aan weinig dingen zoo het land heeft als aan goedgun stig en min of meer neerbuigend ergens te worden toegelaten, waar hem overigens on dubbelzinnig duidelijk werdt gemaakt, dar hij geen recht heeft er te zijn en dat zijn aan wezigheid niet op prijs wordt gesteld en uiteraard kon de animo voor deze Zondag- sche uitstapjes op het uitsluitend gebied der vrouw slecnts matig zijn. Zoo heeft de club de laatste jaren weinig bloei gekend en hoofdzakelijk moeten steunen op de oude getrouwen. En de crisis met de gebiedende noodzaak tot bezuinigen cn het schrappen van allerlei contributies voor lid maatschappen heeft den laatsten stoot gege ven. Het huis aan den Langen Vijverberg stelt nu zijn zalen disponibel om te bridgen onder deskundige leiding en de Van Dijkzaal is er nog om te getuigen van de eerlijke, ent housiaste pogingen eener nobele vrouw om vreugde te brengen in het leven van haar zusters die daarvan niet gediend bleken. Nu moge de crisis veel op haar geweten hebben, het lijkt tocht, dat er allerlei moge lijkheden blijven, als men de smaak van het publiek weet te treffen en tegemoet te komen. Er werdt zcovee! gesproken over bezuinigen en de noodzaak om sober te leven, dat men geneigd zou zijn te verwachten in de verschil lende inrichtingen van vermaak slechts wei nig bezoekers te zien. In den schouwburg is dat ook inderdaad veelvuldig het geval. Maar verder! Wie op Zaterdagavond een kijkje gaat nemen in de groote restaurants, waar het mondaine Den Haag verstrooiing komt zoeken, moet vooral niet te Iaat in den avond zijn entree maken, als hij tenminste geen ta feltje besproken heeft, want dan loopt hij kans geen plaats meer te krijgen. Na afloop van concert, schouwburg of bioscoop en ook wel „zoo maar" stroomen de groote resiau- rants vol met een elegant publiek en er wordt met niet veel minder animo gedanst dan en kele jaren geleden, niettegenstaande de be wering, dat de groote voorliefde voor dan sen sterk begint te verminderen. Dit laatste nioge voor de ouderen gelden, die aan de bridgetafel zich beter op hqn plaats voeleü a Het bestellen van zaden voor den moestuin. We hebben ze weer ontvangen de prijscouranten van zaden en olanten on we kunnen beginnen aan een prettig werkje n.1. het bestellen van een en ander. Om dit behoorlijk e kunnen doen maken we een plan voor de beplanting onzer tuin, zoodat we ongeveer kunnen berekenen hoeveel we van alles noodig hebben. Zonder dat kunnen we eieenüjk niet bestellen. We weten dan immers niet of er voldoende ruimte voor een en ander aanwezig is Dit geldt zoowel voor den siertuin als voor den grnententuin. Voor laatstgenoemden is het maken van een teeltplan niet zoo erg moeilijk. We hebben dan gewoonlijk een terrein dat in den winter geheel leeg is. zoodat de beschikbare ruimte gemakkelijk is te overzien en op te meten We bepalen nu wat we zullen teelen en w elke opper vlakte voor de verschillende gewassen zal worden benut. Hierbij houden we rekening met wisselteelt, zooda> b v. de zelfde of overeenkomstige gewassen met steeds op de zelfde plaats konten, met- het oog op plantenziekten en de aanwe zige voedingsstoffen in den bodem. Daarna kunnen we berekenen hoeveel zaad cf wel hoeveel planten we ongeveer noodig hebben. Ook houden ve er reke ning mede dat bepaalde soorten in com binatie met elkander kunnen worden geteeld, zoodat dan 2 of zelf 3 soort°n op een en hetzelfde grondstuk komen. Hierbij denkeu we b.v. aan spinazie tus- s.Len erwten, peulen of tuinboonen, kropsla tusschen bloemkool of stam- boonen, peen waardoor radijs wordt gezaaid enz. Hier volgeu d: beuoodigde hoeveelheden zaaizaad van de voor naamste groentensoorten Voc r bet be zaaien van 10 M! is ongeveer noodig: van spinazie 4 a 5 ons. van tuinboonen 2K ons. van halfhooge of hoogc dop erwten 1 ons, van stamhooge of hoosre doperwten 1 ons, van stam- of kruiperw ten 3/4 ons, van stumboonen 1 ons, van stokbeenen 54 ons. van schonene»ren 15 gram. van raapstelen, radijs en uien 54 ons. van veldsla 10 gram. van zomer- pen 15 a 20 gram, van winteroeen 10 A 15 gram. van postelein ons en van wit lof 4 gram Op zaaibedden om later uit te planten, zaaien we oa verschillende koolsoorten, kropsla en andijvie Van kropsla nemen we een vroeec soort en een soort voor den zomer; hetzelfde kunnen we doen met andijvie. Voor de zaaibedden is van a' deze oorten de k öinst verkrijgbare hoeveelheid, b v. een pakje, voor eigen gebruik in de mee te gevallen ruim voldoende Bestel jw za den vooral bij een solied adres; al"een goed zaad kan goede plengen leveren Tn 'n volgend artikel het een en ander over sierplanten. dan op den dansvloer, voor de jonge iren- schen is dit niet het geval. Die bridgen van daag en dansen morgen en omgekeerd. Nu is het waar, het uitgaan is in dit sei zoen den menschen ook wel zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk gemaakt. Zoo is bij voorbeeld, behalve dat de prijzen verlaagd zijn, in een der grootste en elegantste restau rants de champagnedwang afgeschaft zonder dat misschien het verbruik aanzienlijk minder geworden zal zijn Onlangs voerde een Haagsche Lebem-nn een paar familieleden uit een andere stad op een Zaterdagavond rond door uitgaand Den Haag, zoo'n soort tournée des gTands ducs, zij. het op iets bescheidener sch-a!. omdnt Den Haag in enkele aspecten wel een „coin de Paris" kan zijn, maar dan toch c n heel bescheiden hoekje Waar ze kwam, ze vond.n slechts met moeite een plaatsje en eindelijk zei de provincieman: Het schijnt hier toch nogal te schikken met de malaise. De ander haalde de schouders on en legde geduldig uit hoe goed het was dat de men schen wat minder angstig werdpn om geld uit te geven, hoe daardoor veel we~'r,ooe'' 1 voorkomen kon worden en hoe we het daar om moeten toejuichen, dat ook het mondaine leven weer langzaam in de oud" band k^mt. W. (Uitsluitend 2e hand!- artikelen) Van 15 regels 60 cent bij vooruit* betaling te voldoen. TE KOOP GEYTRAA(iP een in goeden staat zijnde TRAPNAAIM ACHTNE Br met prijs en merk onder letter O 567 bureau van dit blad. TE KOOP 12 stuks in zeer goeien staat zijnde DAMESR7JWIEEEN, prij zen vanaf 13. Luttik Oudorp 3 bij de Vlotbrug. JAN BLOKLAXDS Rijwielhandel. TE KOOP: HEEREXRIJWIELEN 4.50—6, DAMESRIJWIELEN 8 00 tot 11—, TRANSPORTRIJWIEL 8 00. Ook des Zondags. LIMMERHOEK 18. TE KOOP 1 keurig en solied Gazelle RIJWIEL, billijken prijs J. BLOKLAND, Luttik Oudorp 3 bij de Vlotbrug. Telef. 538 TE KOOP KIPPENHOK Te bevr. METIUSSTRAAT 9. Oud papier, Couranten, Boeken, fles- schen te koop gevraagd. Deze worden door ons bij elke hoeveelheid gekocht en van huis afgehaald. Briefkaarten w >r- den vergoed. L DE JONG. Cudegr. 48, 3de huis van de Bioemstr., Alkmaar. TE KOOP GEVRAAGD prima ORGEL. Aanbiedingen onder letter R 569 bu reau van dit blad. Fornuizen: emaille en gegoten voor spotprijzen, pracht Kippenhok met ren. Alle soorten Meubelen, Brandkasten, Bedstellen z. g a. n J L. SOSTMAN Jr., Rpierstraat 10. .-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6