Van Rommelzaken Hobbeltie CATARRH j&Heeutecadeu Jieck School Onze JCohniên KOEDÏJK TEXEL, gen „Crescendo" en „Sint Ceacilia" te Noord- scharwoude en „Gemengd Koor" te Zuid- 1 scharwoude zullen hieraan deelnemen, terwijl de voorbereidende werkzaamheden ook door deze drie vereenigingen zullen geschieden. Bij ót betaaikantoren is, raar men ons meedeelde, weer een bedrag ontvangen, om te worden uitbetaald aantuinders die na 1 Mei 1932 nog winterkool en voor 1 Novem ber vroege kool hebben geleverd. We ver namen. dat er nog geen zekerheid bestaat, of ook de vroege aardappels, die niet over de veiling zijn verkocht, voor steun in aau- meiking zullen komen Men verwacht echter, dat dft wel het geval zal zijn. WATERSCHAPSBESTUREN. Benoemd zijn met ingang van den len donderdag in April as. tot heemraad van het waterschap De Beemster de heer H. Zijp Kzn., de Beemster; tot hoogheemraad van het hooghecmsraadschao van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland de heeren A Schrooder te Heiloo en J. Bruin Czn. te Zijpe. Zaterdagavond werd door de Coöpera- deve aan- en verkoopvereeniging haar jaar vergadering gehouden in het lokaal van den I iheer Jb Groot onder leiding van den heer P Zwetsman. Medegedeeld werd dat er met den uitvcer- dei weer voor een jaar een overeenkomst is gesloten. doch het minimumloon is met 100 verlaagd. Verslag werd uitgebracht over de werking van de E N. C K.. welke zeer naar genoegen was. doch de omzet is weer ver laagd, daar er een scherpe concurrentie is en iroeiliikheden door invoerrecht en contin- genteer'ngen. Ook het verslag 'an het Cen traal Bureau getuigde van een gezond zake- 'lijk leven, doch overeenstemming met de N. C. K. te Vlaardingen kon niet verkregen worden Naar aanleid.ng van de mededeelin- gen vroeg de heer W. Butter of net loon der uitvoerders invloed heeft op den prijs der meststoffen en meende dat dit zeer gering zal zijn. Ook de heei Jn. Ploeger achtte verlaging niet noodig, gezien de winsP die gemaakt is, daar het werk in vele gevallen hetzelfde is. !De voorzitter an'woordde dat liet loon vast gesteld wordt naar den oinzet en niet naar de winst. Dit wordt door het bestuur geregeld, doch wij houden we! rekening met de op merking der leden. De voorziPer bood thans aan de winst en verliesrekening over 1932, welke in eindcijfer 22815 57 aan wees, met een winst van f 667.46 De balans wees aan als eindcijfer 14747 waarin als reserve vermeld staat 7652.07 De winst zal op de reserve geplaatst worden. Na menige bespre kingen werd het geheel goedgekeurd. Uit het jaarverslag zij vermeld dat de maandelijksche controle van boeken en kas bij den uitvoer der nauwkeurig worden verricht, doch alles ós altijd uitmuntend in orde. Er is één alge meene vergadering gehouden, het ledental is 143, de omzet in het afgeloopen jaar is als volgt: 66050 K G kalizout. 89875 K.G super- fosphaat. 79100 K G. zwavelzure ammoniak, 66800 K G. kalksalpeter. 900 K.G. Nitrafoska, 1500 K G. kalkstikstof. 1000 K G. stofkainiet, 22755 K.G. patentkali, 4130 K.G. chilisaipeter, 20600 K.G. kalkammonsalpeter, 26600 K.G. Ihomasmeel, 5164 K.G. kalkmergel, 318 Kg konersulphaat, 135 K G. Pota Bordelaise, 95000 K G. anthraciet, 5000 stuks koolkragen, 113 stuks erwtenruiters, 343 stuks manden, 116 baal turfstrooisel. De secretaris ontving applaus en dank voor zijn keurig jaarverslag De bestuurs verkiezing gaf tot uitslag dat het aftredend bestuurslid de heer K. Stam Hz. met op één ma algemeene stemmen werd herkozen. Het plaatsvervangend bestuur, de heeren D. de Waal, Jb. Brouwer en Jb. Boldewijn werd met meerderheid van stemmen herkozen. Vast stellen salaris en oresentiegelden bestuur. Hierbij stelde de heer C. Prins voor het pre sentiegeld te veriagen. De voorzitter bestreed d t door te zeggen dat eiken avond op zijn minst 3 uur onafgebroken gewerkt wordt, waarna het op denzel'den voet werd vast gesteld. Het bestuur stelde voor om aan de leden die een klein bedrag schuldig zijn, verder crediet te verleenen tot het hun toe gekende hoogste bedrag. Dit is tot 120 of tot 0.80 per snees. Dit werd zonder be spreking goedgekeurd Bij de rondvraag besprak de heer W. But ter een schrijven te richten tot het Centraal Bureau, om bij de regeering aan te dringen om de coöperatie te steunen voor het ver krijgen van hulpmeststoffen voor de zwakste leden. De voorzitter zegde medewerking h>\ Na eenige besprekingen van enkele huis houdelijke zaken volgde sluiting. Ca tarra n^eft vele voran.ii. Sommige daarvan moeten door een specialist wor den behandeld. De hierna beschrever behandeling brengt evenwel bijna altijd verlichting en verbetering. Smelt een lepel vol Vicks VapoRub in een kom met kokend water Doe een handdoek om de kom, zoodat er eer. trechter gevormd wordt. Adem geduren de een paar minuten den stoom met de dampen in. Doe dan Vicks in de neus gaten en snuif bet goed op. Bij andere verkoudheden wordt Vicks tegen bedtijd op keel en borst ge wreven. Alleen de heer Lpe was, door drukke werkzaamheden verhinderd, afwezig. De voorzitter bood al de raadsleden een afdruk aan van 't jaarverslag over deze gemeente over 1932. Op een adres van den Bond van Onder wijzers houdende verzoek, om aan behoeftige schoolkinderen van gemeentewege voedsel en kleeding te verschaffen, werd na stemming afwijzend beschikt. Alleen de s.d.a.p.-raads- leden .stemden voor. De overige raadsleden waren van meening, dat de hiervoor aange wezen instituten in dergelijke gevalles niet te kort schieten. Medegedeeld werd, dat het rijkssubsidie voor de Zeevaartschool werd verleend tot 1 Sept. a.s. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de 3 landarbeidersbonden in deze gemeente om een toeslag op het loon der werkloozen van 2.50 per week. In andere gemeenten is hiervoor geen toestemming verleend, deelde de voorziter mede. Wel werd de kolentoeslag gebracht op 1.50 per week. Op verzoek werd den heer J. de Groot eer vol ontslag verleend als directeur der Zee vaartschool. Gevraagd was ingaande 1 Maart. Voor de bijzondere scholen werd een voor schot beschikbaar gesteld van 80 der kos ten door de gemeente in 't laatst afgesloten boekjaar betaald voor het openbaar onder wijs. Voor de R.K. school te Den Burg voor Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"! gem. 199 Y» leerl. 2502.46, voor de school v. Chr. volksonderwijs v. gem. 8254 leer!. 1033.76, v. d. School m. d. Bijbel voor gem 93 1/4 leerl. 1168.32. Aanvragen waren ingediend om mede werking tot verkrijgen van een plaatsje en land volgens de L.arb.wet, n.1. van J. Vos te den Burg; P. Koopman, P. H. Poler en J. v Leeuwen te Eierland. Aan allen werd mede werking toegezegd. De heer Dros werd benoemd tot afgevaar digde van den raad in de aandeelhoudersver gadering van de T.E.M., plaatsvervanger de heer H. Leber. Tot commissaris van de N.V. de T.E.M werd met 11 van de 12 stemmen herbenoemd de heer Smit Kleine. Den afgevaardigde naar de T.E.M werd opdracht gegeven te stemmen vóór tariefver laging voor afname van electrischen stroom. De stroomprijs zal hierdoor buiten het vast recht voor kleinere afnemers van 15 op 10 cent en voor grootere afnemers (die hooger vastrecht betalen) van 5 op 3 cent gebracht worden per K.W.U. Ook het vastrecht zal worden verminderd, doch, omdat voor percee- len met veel vertrekken het 3 cents tarief ge nomen wordt, is de vermindering voor per- ceelen met weinig vertrekken het hoogst. Ver wacht wordt, dat deze verlaging een winst derving van 18000 p. jaar met zich brengt. Voor 1933 werd een netto winst van 25000 a 26000 verwacht, welke nu op 7000 ge raamd wordt. De stroomafname voor klein- krachtverbruikers werd eveneens verlaagd, terwijl de gemeente voor eenzelfde bedrag meer stroom kan afnemen voor straatver lichting. Nadat hiertoe toestemming was ver kregen, besloot de raad gedurende den zomer tijd aan winkels in het bijzonder banket- en sigarenzaken, langeren tiid van openstelling te verleenen, ook des Zondags. Bij de rondvraag werd aangedrongen om bij herziening van de dienstregeling der auto bussen er op aan te dringen, dat deze ook Waaien Burg en Zuid-Ejerland aandoen. Ook werd verzocht om verbetering van het toevlucht voor onbehuisden. Hierna sluiting. PREDIKBEURTEN. The Star of Hope Mission, Woensdag, avond 8 uur, bovenzaal Central, de heer Se- vensma, van Amsterdam. MEJ. VERHOEVE TE EG MOND AAN ZEE GEHULDIGD, In een der lokalen van de school voor voorbereidend lager onderwijs had de offi- cieele sluiting der school en tevens de huldi ging van mej Verhoeve, die 38 jaar als hoofd dezer inrichting was werkzaam ge weest, plaats. Daartoe uitgenoodigd door een comité, bracht burgemeester Eyma naar voren, dat hij het betreurde hier het woord te moeten voeren. Wij zijn hier, aldus spr., als 't ware op 'n begrafenis. Ons voorbereidend lager onder wijs is dood. Maar laten wij hopen „schijn dood". Het is u allen bekend, dat eind Dec. onverwacht het besluit gevallen is dit onder wijs stop te zetten Ook voor u, mej. Verhoe ve, kwam de tijding onverwacht om het werk dat u 38 jaar met alle liefde en toewijding hebt verricht, noodgedwongen te staken. Bij het bezichtigen der leermiddelen kan ik, aldus spr., niet anders dan vol lof zijn over de wijze, waarop u deze hebt verzorgd. Daarvoor dan namens de gemeente mijn har- telijken dank, mede aan de helpsters en oud- helpsters. Het comité heeft gelden bijeen weten te brengen voor een stoffelijk blijk van waar deering en spr. bood mej. Verhoeve zes stoe len en mej. de Wit een collier aan. Hierna nam pastoor van K'eef het woord en betreurde het dat het voorbereidend on derwijs tengevolge van bezuiniging moest worden opgeheven. Spreker noemde deze be zuiniging een averechtsche bezuiniging. On der de liefdevolle leiding van mej. Verhoeve was deze school geworden tot dat wat ze was. Deze school was méér dan een „be waarschool" zooals dat in kleine plaatsen wel voorkwam. Hef onderwijs behoefde niet onder te doen voor dat in grootere plaatsen en dat met de bescheiden middelen, die u, mei. Verhoeve, ten dienste stonden. De groote liefde, geduld en toewijding, waarmede gij hier met de kinderen omging, konden niet an ders dan een gunstigen invloed op de kinde ren hebben. Namens de ouders zeg ik u dan ook hartelijk dank, aldus besloot spreker. Daarna nam de heer Bosschaart, hoofd der openbare lagere school, het woord. Spr. her innerde aan de heerlijke oogenblikken wan neer mej. Verhoeve op den dag van toelating der leerlingen met de gansche schare kleu ters de „groote school" binnenkwam. Spr. vervolgde oun., dat er altijd een prettige sa menwerking was. Het zaad, dat u hier in de kinderharten strooide werd op de lagere school verder ontwikkeld. Ten zeerste ontroerd door deze huldiging, dankte mej. Verhoeve mede namens mej. de Wit, voor de waardeerende woorden en het stoffelijk huldeblijk. DE DIENSTWEIGERAARS ONDER STRENGE BEWAKING. De wegens dienstweigering gearresteerde inlandsche marine-schepelingen zijn op Ma- doera ondergebracht in een tiental barakken. Zij werden, seint Aneta aan het Hblonder bewaking gesteld van 120 man marechaussee. Zaterdagmorgen zijn nog 60 marechaussees uit Malang naar den Oedjoeng vertrokken en aldaar aangekomen, bestemd voor Madoera ter aflossing van 60 man Soerabajasche mare chaussee Een vijftal commissies is benoemd ter be spoediging van de berechting der dienstwei geraars Zaterdagochtend zijn drie nieuwe inheem- sche dienstweigeraars gearresteerd en naar Madoera overgebracht De troepen, welke aan den Oedjoeng wa ren gestationneerd, ziin naar het kampement teruggegaan. AARDSCHUIVING. 21 slachtoffers. In het Solosche had een ernstige aard- schuiving plaats, voorafgegaan door een kleinere schuiving. 21 Dessamenschen vlucht ten ineen huis Toen zij beraadslaagden over wat verder te doen viel vond een tweede schuiving plaats, 150 meter breed. 250 meter hoog en anderhalve meter dik. Door de ge weldige intensiteit werd het huis platge drukt. Alle 21 menschen werden bedolven. Door den nacht, de regens en het gevaar voor nieuwe schuivingen was onmiddellijk reddingswerk onmogelijk, volgens een Aneta- bericht aan het Hbl. Heden och .end meldde Aneta, dat aan den Oedjoeng (Soerabaja) weer vijf nieuwe in- heemsche dienstweigeraars zijn gearresteerd. S.D.A.P. EN N.V.V. IN VERGADERING BIJEEN. Gistermorgen 5 Februari belegde de alge meene Raad uit S.D.A.P. en N.V.V, in het gebouw Carré te Amsterdam een openbare protestvergadering inzake de reactionnaire vervolgingen in Indonesië. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. Oudegeest, voorzitter van de S.D.A.P. Na de opening Roerda, hoofdbestuurder van het Ned.- nam den heer J. Indisch Onderwijzersgenootschap, het woord De heer J. Roerda noemde eenige flagrante voorbeelden van naar hij zich uitdrukte bruut optreden van de politie ten opzichte van enkele Nederlandsche onderwijzers, sprak over een verbittering jegens de regee ring, die onder de Indische ambtenaren zou bestaan. De heer Roorda trachtte in het ver loop van zijn rede aan te toonen, dat de re geering in Nederlandsch-Indië geheel be- heerscht wordt door het z.g. grootkapitaal. Spr. wees in felle woorden op de salariskor tingen, die de Nederlandsch-Indische onder wijzers in de laatste jaren moesten ondergaan, waarna hij vervolgens het ontstaan schetste van de z.g. „wilde scholen", particuliere scholen, die over het algemeen vo:gens spre ker, bedroevend slecht geleid worden. Daarna nam de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V V. het woord. Volgens dezen spreker zinken de groote loonsverlagingen, aie de ambtenaren moesten ondergaan, in het niet bij de loonsverlagingen van de inheem- sche bevolking. Spr. schetste uitvoerig den toestand van de inheemsche bevolking. Hij wees op het feit, dat van geen enkele zijde iets wordt gedaan voor den noodlijdenden in lander. Spreker noemt sterke vakorganisatie het eenige middel om den Inlandschen arbeiders een beetje hooger op te brengen. De heer Kupers verklaarde in den loop van zijn rede, dat S.D.A.P. en N.V.V. bereid zijn, als het moet allen moreelen steun en ook an deren steun de Inheemsche volksbewegingen te verleenen. De heer J. Oudegeest sloot de vergadering, met het voorlezen van eenige telegrammen omtrent muiterij op Inlandsche schepen en met het voorlezen van een resolutie, die met algemeene stemmen werd aangenomen. De vergadering was matig bezet en had een vlot verloop. De heer Stokvis, oud lid van den Volksraad, als spreker aangekondigd, was wegens ziekte verhinderd. ROOFOVERVAL TE GEFFEN. Een zwaar gewonde Zaterdagavond te omstreeks kwart over ze ven is een onbekende binnengedrongen in den winkel van de 73-jarige mej. Betje van Dijk te Geffen (N.B.) De onverlaat heeft getracnl de vrouw te wurgen en haar met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een ijzeren staaf, een ernstige wonde aan het hoofd toegebracht Badend in haar bloed, is de vrouw in elkaar gezakt. Zij verloor evenwel niet het bewust zijn. Even later kwam een tweede onbekende, die eenige, voor de vrouw onverstaanbare, woorden sprak. Beide mannen zijn toen per fiets gevlucht in de richting Den Bosch. Mei. Langens, die toevallig passeerde, heeft de oude vrouw de eerste hulp gebracht, terwijl zij tevens de marechaussee van het misdrijf in kennis heeft gesteld. De brigades van Oss en Geffen hebben een onderzoek aangevan gen. BAKKERSKNECHT OVERVALLEN Zaterdagavond om zeven uur is te Oss de 18-jarige bakkersknecht van den Akker door een drietal gemaskerde mannen overvallen, die hem van zijn geld, vijf guldens ongeveer, beroofden. De bakkersknecht had juist even te voren de door hem ontvangen gelden afge dragen. De daders zijn onbekend gebleven. EEN FEDERATIE VAN GROSSIERS BONDEN. Te Utrecht hebben grossiersbonden een vergadering gehouden, ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid om te komen tot oprichting van een landelijke federatie van grossiersbonden voor de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van den zelfstandigen groothandel in den meest uitgebreiden zin des woords. Een commissie van voorbereiding werd in gesteld, aan welke werd opgedragen een on derzoek in te stellen naar den omvang van het grossiersbedrijf hier te lande, met de be staande grossiersbonden in de verschillende branches over het belang van een landelijke federatie nader van gedachten te wisselen en het maken van een ontwerp-statuten. Daarna zal een tweede vergadering wor den gehouden, waarop zoo mogelijk, tot defi nitieve oprichting van een landelijke federatie van grossiersbonden zal worden overgegaan. DE BELGISCHE SLAGERSKNECHTS EN HET NEDERLANDSCHE VARKENSVLEESCH. Het Hbld. deelt mede, dat de slagers aan het abattoir te Kurigem bij Brussel, na dezer dagen een proteststaking van een uur te heb ben gehouden, Zaterdag een delegatie van werkgevers en werknemers in het slagersbe- drijf heeft afgevaardigd naar den minister van nijverheid en arbeid De delegatie bep'eit- te een volledig invoerverbod voor versch var- kensvleesch. Een dergelijk verbod zou een gunstigen invloed hebben op de Belgische ar beidsmarkt, daar tal van s'achtersgezellen, niet alleen te Kurigem maar ook op a.rdere abattoirs te werk gesteld zouden kunnen worden, ind;en het door n'ets gemotiveerde invoerverbod voor levende varkens uit Neder land werd opgeheven. Het slachtioon dat thans aan Nederland sche s'achters ten goed komt, zou in dit ge val door Belgen verdiend kunnen worden. GRAFMONUMENT DR. J. TH. DE VISSER. De overdracht van het monument op het graf van wijlen dr. J. Th. de Visser, welke op verzoek van mevr. dr. G. I. de VisserVan de Garde een sober en intiem karakter zal dragen, zal Donderdag namiddag geschieden in de kapel van de begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam. DE KWESTIE VAN DE BREDASCHE ONGEHUWDE MOEDER. Het kind op de stoep De predikant-advocaat Cladder heeft een schrijven ontvangen van den officier van jus titie te Breda, waarin gemeld wordt, dat de zaak. strafbaar gesteld volgens art. 256 van het Wetboek van Strafrecht (het doen te von deling leggen van een kind) buiten vervol ging is gesteld. VRACHTVERDEELING IN DE BINNEN VAART. De Kamer van Koophandel voor Zaanland te Zaandam heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht met verzoek, het ontwerp van wet, houdende tijdelijke maatregelen ter be vordering eener evenredige vrachtverdeelmg in de binnenscheepvaart, niet aan te nemen. Naar het oordeel van de Kamer bevat het ontwerp van wet verschillende bepalingen, waarvan de strekking èn voor handel èn voor industrie schadelijk moet worden geacht. Zij sluit zich tevens aan bij verschillende bezwa ren, die inzake het ontwerp van wet naar voren zijn gebracht in de vergadering van het comité van actie, gehouden te 's-Graven- hage op 3 Febr. j.1. De Kamer is overtuigd, dat bij aanneming van het ontwerp in de practijk zal blijken, dat een bevoordeeling zal olaats hebben van buitenlandsche havens en buitenlandsche industrieën. TWAALF INBRAKEN OPGEHELDERD Den laatsten tijd werden te Heerlen en Hoensbroek herhaaldelijk inbraken gepleegd De Hoensbroeksche politie heeft thans twee 20-jarige jongemannen aangehouden, die van deze inbraken verdacht worden. Ten huize van een oom van een van de béide jon gens, werden de gestolen voorwerpen van een tien twaalf inbraken gevonden. De beide jongens hebben bekend. DE AUFWERTUNGSZAAK. De Amsterdamsche notaris in vrij heid gesteld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den notaris aldaar, die onlangs in verband met u w zgn' Aufwertungszaak door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf (met aftrek van preventief) is veroordeeld, op vrije voeten gesteld. De notaris, zooals men weet, tegen het vonnis in hooger beroep gegaan. Het Hof heeft voor de invrijheidstel- ling een uitgebreide reeks voorwaarden ge steld. Zoo moest de notaris weer een cautie van 30.000 storten en zich verplichten op de zitting van het Hof, waar zijn zaak behan deld zal worden, te verschijnen, enz. DE LOODGIETERSSTAKING TE BUSSUM. In principe overeenstemming bereikt. Vrijdagavond werd ten gemeentehuize te Bussum een conferentie gehouden, samenge roepen door burgemeester, in verband met de reeds twee maanden lang durende staVtnor in het loodgieters- en fiftersbedrijf aldaar. Aan deze conferentie namen deel vertegenwoordi gers van de patroonsvereeniging en van alle werk'ledenorganisaties. Na langdurige be sprekingen werd volledige overeenstemming bereikt inzake de voorwaarden, waarop in eigen kring de opheffing der staking verde digd zou worden. In daarna gehouden bijeenkomsten hebben de organisaties deze voorwaarden aanvaard. De staking is dus thans, na twee maanden, opgeheven. EEN ARM VERBRIJZELD. Zaterdagmorgen zijn te Baarn op den Amsterdamschestraatweg hoek Heem stralaan een vrachtauto uit Zutphen en een personenauto uit Baarn, tegen elkaar gebotst. De chauffeur van de vrachtauto had zijn arm buiten het raam der cabine gestoken, lenopvo ge van de botsing werd deze arm totaal verbrijzeld. In gevaarlijken toestand werd het sla^'o^er naar het ziekenhuis te paarn vervoerd. De vrachtauto werd zwaar, de personenauto licht beschadigd. DE REIS VAN DE KONINGIN. De koningin en prinses Juliana zijn Za terdag 18 Jan. aangekomen in het slot Schönberg te Schönberg, waar zij de gasten zijn geweest van den vorst en de vorstin van Erbach-Schönberg. Maandag 30 Jan. reis den de koningin en de prinses door naar Len- zerheide. Het bericht betreffende een bezoek der prin ses aan Darmstadt en Heidelberg is volkomen uit de lucht gegrepen. BRANDEN. In een loods met chemicaliën. Zaterdagmiddag is brand ontdekt in een uit eterniet opgetrokken loodsje op de ach terplaats van de N.V. Pharmaceutische Groothandel v.h. Schmaltz en Wehrlich en D. Veen en Co., Beulingstraat 4 te Amster dam. Er lagen in het loodsje partijen cellu loid, bromium, zwavelzuur, enz., opgesla gen, licht brandbaar goedje. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door zelfontbranding van celluloid. De brandweer wist in 20 minuten het vuur te bedwingen. Voor alle zekerheid werd de maskerploeg nog ontboden, één van de brandwaebts van deze ploeg kreeg lichte brandwonden aan beide handen. Tenslotte heeft de brandweer ook nog ge bruik gemaakt van schuim om de laatste resten vuur te doen verdwijnen. Tijdens het blusschingswerk zijn 25 explosies waargeno men. Fabrieksbrand te Beekbergen. Een groote brand heeft Zaterdagavond ge woed in de fabrieksgebouwen der N.V, As best - en Kerkfabriek Geerdink te Beekber gen en heeft in het comp.ex van gebouwen groote verwoestingen aangericht. De brand is ontstaan in een der gebouwen waar een zeer groote hoeveelheid kurk was opgeslagen, welke reeds in vlammen stond, toen de brandweer met tien stralen het vuur aantastte. De zeer sterke zuidwestelijke wind joeg de vlammen naar de andere gebouwen en was tevens een groote belemmering bij het blusschingswerk, waarbij nog kwam, dat er een sterke rookontwikkeling was. De blusschingspogingen werden thans ge concentreerd op een groote ijzeren loods, wel ke nog niet door het vuur scheen aangetast, en waarin een groote hoeveelheid gerooster de kurk was opgeslagen. Spoedig echter bleek, dat het vuur ook hierheen was door gedrongen, en binnen korten tijd kon ook dit gebouw als verloren worden beschouwd. Ern stig gevaar liep daarop een gebouw, waarin de machines waren opgesteld, benevens een nieuw gedeelte der fabriek Inmiddels was echter steeds meer materiaal aangevoerd. Omstreeks tien uur was alle gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld, maar vermoedelijk moet zij gezocht worden in broeiing. In de fabriek was Zaterdagmiddag niet ge werkt. had de man ook een schepnet bij zich en hij had ze nu maar voor 't grijpen. m nam er zooveel als hij noodig had en borg ze in zijn emmertje. Zoo heb ik genoeg hoorl en ik dank je wel voor je goede hulp, zei de man met een blij gezicht. 76. Ik had zeli zoo n schik in al die visscheik dat ik nog een poosje doorspeelde. Ze kie men hoe langer hoe dichter bij me, ze l"1!' zelis mijn schoenen. Toen kwam er plotselio» een geweldige hond aangevlogen en p'0®"1 ploem ploem, alle visschen verdwenen weer 't water.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6