Agmda £aatste betichten Stad m Omgeving, lüeec&ecicht Bioscopen. Cinema America in tot en met Donderdag eiken avond half 8, hpofdnummer De avon turierster van Tunis (sens hoofdrol Ellen Richter. Toegang boven 18 jaar. Victoria-thater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Hoogheid amuseert zich (operette), hoofdrollen Lien Deijers en George Alexander. Toegang boven 18 jaar. Woensdag half 3, middagvoorstelling. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer Wie sag ich 's meinem Mann (rom.), hoofdrol Renate Muller. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 twee hoofdnummers: 1. Zijn laatste gang (dram.), hoofdrol Jack Holt; 2. De middernachtzon (rom.), hoofdrol Lau ra la Plante. Toegang boven 18 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tof 1 uur; Zondags gesloten. Dinsdag 7 Februari. 3—5 en 7—10 uur, Kapelkerk, bijbelten toonstelling. 8 uur, handelsschool, lezing dr. v. d Sleen over Suriname, voor de volksuniversi teit. Woensdag 8 Februari. 35 en 710 uur bijbeltentoonstelling in de Kapelkerk. 8 u., Logegebouw, Nieuwesloot, lezing me vrouw AlblasRütel over Mediamieke ver schijnselen, voor de vereen, van spiritisten Harmonia. 8 uur, Harmonie, feestavond Burger IJs club. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, ver gadering Het Witte Kruis. Donderdag 9 Februari. 35 en 7—10 uur biibeltentoonstelling in de Kapelkerk. 8 uur, De Graanhandel aan het Luttik Oudorp, lezing met lichtbeelden over „Cre matie en beschaving" door Andries de Roza voor de Arbeidersvereeniging voor lijkver branding. Zoo is deze muiterij dan ook niet alleen een aanfluiting voor het gezag der marine, doch tevens een harde knauw voor het prestige van het Nederlandsche gezag in Oost-lndië. Ons inziens behoort de marine thans een grondige zuivering te houden onder het in landsche personeel, zoodat eens en vooral vaststaat dat dienstweigering onder geen be ding mag en ongestraft kan voorkomen. De inlandsche matroos heeft het in vergelijking met zijn kamponggenooten financieel zeer goed; geschikte liefhebbers voor den marine- dienst zijn in dezen crisistijd genoeg te vin den. Het ontslaan van talrijke, blijkbaar in een militaire organisatie onbruikbare elemen ten lijkt ons dringend noodig, al zal de ma rine daardoor tijdelijk in een moeilijk parket raken. Maar met krachtige hand moet thans het mes gezet worden in een blijkbaar zeer wonde plek. Er is geen keus. De taak van Nederland in Indië is te groot, en te verant woordelijk om zulke ziektehaarden niet onver biddelijk en tot eiken prijs uit te roeien. De „N. Rott. Crt." (lib.) spreekt van een ongehoord feit, schokkend voor onze marine en tegelijk een krasse aanranding van het gezag". Het blad schaart zich onder hen, die de muiterij als een hoogst ernstig feit beschouwen, als een krankzinnig avontuur, waarop zeker spoedig de ontnuchtering en. naar men hopen mag, een afdoende ontnuch tering zal volgen. „Het is om deze redenen, dat wij nog eens met klem tegen elh? paniekstemming, die niet anders doet dan in de kaart van revolu- tionnaire elementen spelen, waarschuwen. De autoriteiten hebben thans in de eerste plaats een koel en breed inzicht noodig en een ner veuze openbare meening kan hieraan schade doen. Waar allen het over eens zullen zijn, dat is dat de muiterij op „De Zeven Provinciën" een keerpunt behoort te beteckenen met be trekking tot de tucht en wellicht ook tot de geheele inwendige organisatie bij onze mili taire en maritieme machtsmiddelen. Dit punt is nu onverbiddelijk aan de orde gesteld en kan niet met uitspraken en leuzen worden op gelost, maar enkel door bezonnen organisa tie, waarin niet een negatieve maar een posi tieve geest de leiding heeft". Zuivering van de marine zij thans de leus, concludeert het blad. Maai bij een zuivering voor de leus mag het niet blijven: „En hier toe zou zulk een zuivering zich bepalen, in dien ze enkel bestond in net uitsnijden van wat thans rot is, zonder tegelijk de voor waarden te scheppen weike verdere onzui verheden zooveel doenlijk voorkomen. Bij de regeering is hiertoe de zedelijke moed noodig om zonder vooroordeel het probleem in zijn vollen omvang aan te vatten en aldus te toonen dat Nederlana nog altijd de gees tesgesteldheid bezit om uit tegenslag nieuwe kracht fe putten". „De Tel." (neutraal) bespreekt allereerst het Nederlandsch en Ned-Indisch overheids beleid der laatste decenniën, „dat over zich heen laat loopen". „Zoozeer is het beleid op marchandeeren met zijn onderdanen, zoo gaarne pleegt het eindeloos overleg, zoo weinig regeerkracht en vastberadenheid steekt er in, dat het ge- zagselement ten oaastebij is platgetreden. Wie het constateert, zal voor reactionnair worden uitgekreten door hen, die niet kun nen of willen beseffen, dat gezag en vrijheid elkander in een gezond regeeringsbeleid al leszins verdragen. Het Nederlandsche en Nederlandsch-indische regeeringssteUel heeft dat evenwicht evenwel uit het oog verloren. De vrijheid is bandeloosheid, het gezag een schim geworden" Het blad verwacht en vertrouwt dat straks de muiters op voorbeeldige wijze zullen wor den gestraft, doch is zich er tevens van be wust dat daarmee alleen de mentaliteit der oproerkraaiers de wereld niet uit is. Dat vor dert meer, met name een leiding die den moed bezit om zich te :aten eerbiedigen en die het gezonde inzicht tot richtsnoer heeft, dat er. zoo in Indië als hier, in den vollen zin van het woord geregeerd moet worden. „Een blamage als die van „De Zeven Provinciën" wijst uit hoe diep het gezag al is weggezakt. Herstel daarvan, ten koste van welke middelen ook, is de eerste plicht van hen die het dragen moeten En slechts zoo zij zich daartoe zetten, zouden de hoogst beden kelijke gebeurtenissen van deze dagen nog iets goeds kunnen voortbrengen". De eisch, door „De Standaard'' (ant.-rev) gesteld, luidt: „zuivering van de vloot van alle opstandig gespuis" Ook dit blad ver klaart, dat het regeeringsgezag in de laatste kwarteeuw sterk geleden heeft. Maar of er fouten zijn gemaakt, kan het blad „geen lor schelen". „Er is muiterij op de vloot! Die muiterij moet onderdrukt worden! Dat is het eenige waarop het thans aankomt. Als er fouten begaan zouden zijn. dan kan men daarover later spreken. Nu is er echter maar één ding dot meetelt: de regeenng moet de baas blijven! Het gaat nu om het leven zelf van den Staat". Ten slotte staat voor „De Standaard" vast dat een grondige schoonmaak, een rigoureu ze zuivering van verdachte elementen onver mijdelijk is en dat, bij den nieuwen toestand die daarna ontstaat, maatregelen getroffen moeten worden om het langzaam werkend gif, dat de marine bedorven heeft, voortaan te weren. „Het Volk", orgaan der sociaal-democra ten, spreekt van „gewroken onrecht". „Reeds het feit alleen, dat een Neder landsche oorlogsbodem in handen is geweest van Indonesische proletariërs, zal niet na laten een geweldigen en onuitwischbaren in druk te maken op alle inheemschen, die na tionalistisch denken en voelen Wij kunnen hier gerust van een „deuk major" aan de Nederlandsche overheersching spreken". Het blad heeft niet de behoefte aan de bittere feiten veel commentaar toe te voe gen. „Wat de machthebbers in Nederland zoo wel als in Indonesië hier verricht hebben, is gezagsondermijning in plaats van gezags- handhaving gebleken. Zij hebben zich onbe kwame leiders betoond, gespeend van iede- ren zin voor menschelijkheid en recht. De verantwoordelijkheid voor het gebeurde komt niet meer op de schepelingen, die zich, om dat hun iedere uitweg benomen werd, aan de heilige krijgstucht vergrepen, doch op een overheid die haar taak niet verstond. En die deswege morgen in het parlement ter verantwoording zal worden geroepen". Grotesk vlootincident schreef „De Tijd" (r.-k.) boven haar beschouwing, waarin in de eerste plaats aan het bandietenstuk op Cura?ao wordt herinnerd. Maar: „Op het oogenblik kan niemand zeggen, in hoeverre de spontaan en stout georgani seerde insubordinatie den commandant aan den wal en het kader aan boord blameert Want uit de binnenloopende nieuwstijdingen blijkt het scheepsavontuur nog in een stadi um van mogelijkheden te verkeeren, waarvan onze vaderlandsliefde een gelukkiger einde verhoopt dan het voor ons nationaal fat- soensgevoel groteske begin. Liefst zou men het willen herleiden tot een incident, ten hoogste te vermelden in Lloyds register. Maar tegen den achtergrond van met vlieg tuigen bevlogen luchten avontuurt op den koers van muiters Hr. Ms. pantserschip. En het geënerveerde gevoel van de voor elk ver zet sympathieke revolutionnaire kunst zal vers en vorm vinden voor deze vaart van „De Zeven Provinciën", zoo niet de traditie dan toch den titel dragend van admiraal De Ruvters trotsche vlaggeschip". Ten slotte geeft het blad eenige aanwijzin gen omtrent de richting waarin men de aan leggers der muiterij moet zoeken: die van de heeren Wijnkoop en De Visser en hun kame raden. De a.-r. „Rotterdammer" meent, dat bij al de nare berichten, welke in dezen tijd veront rusting baren, dat omtrent het gebeurde op en met „De Zeven Provinciën" „de deur dicht doet". En: „het troostelooze is, dat op de Nederlandsche vloot, de vloot der tweede koloniale mogendheid der wereld, deze mui terij mogelijk was. Engeland ging vóór, maar bij ons ging het nog meer opvallend. Van alle kanten wordt geroepen om gezags- erkenning. Maar dan moet ook de daad bij hel woord gevoegd worden". Ten slotte vraagt het blad: waar ter we reld is het tweede land, dat toestaat dat zijn weermacht ondermijnd wordt door bonden, alsof het een stuk gewoon bedrijfsleven gold? „Het Vad." vroeg de meening van dr. Co- lijn, die met nadruk verklaarde: „De hoofd zaak is dat er een klaar geval van muiterij is en dat die muiterij moet worden onder drukt, zoo noodig door 't schip met een tor pedo naar den bodem van den oceaan te zenden". De heer Colijn was ten slotte van mee ning, dat, als de regeering haar autoriteit laat gelden, het niets anders behoeft te zijn en ook niets anders zal zijn dan een episode, maar een episode waaruit men wijs zal doen de noodige lessen te trekken voor de alge- meene versterking van het gezag. De lacht op „De Zeven Pro vinciën. De achtervolging van „De Zeven Provin ciën" wordt thans door meer schepen voort gezet. Aan deze achtervolging wordt thans deelgenomen door twee onderzeeërs, drie vliegbooten, de mijnenlegger Gouden Leeuw en net gouvernementsvaartuig „Eridanus". Dit laatste schip heeft het gouvernements vaartuig „Aldebaran" vervangen. De com mandant, officieren en schepelingen van De Zeven Provinciën, die zich aan boord van de Aldebaran bevonden, zijn overgegaan op de Eridanus. Het door de muitende bemanning van De Zeven Provinciën aan de wereldpers ge richt telegram wordt, zoowel als het andere telegram, waarin overgave wordt aangebo den, niet serieus beschouwd. Laatstbedoeld telegram was geteekend „de Europeesche en Inlandsche bemanning". Men neemt aan dat deze onderteeken-rg verzonnen is, daar men nog gelooft dat slechts eenige der inlandsche schepelingen aan het muiten zijn geslagen, terwijl zij de anderen hebben aangespoord om front te maken tegen de Europeesche officieren en onderofficieren. Een beslissend optreden wordt heden ver wacht- Een regeerinésverklaring in de Tweede Kamer. Bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer van heden heeft de minister van defensie, dr. L. N. Deckers, namens de re geering de volgende verklaring afgelegd: Meneer de voorzitter! de regeering stelt het op prijs de gelegenheid te hebben te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aan leiding van de muiterij aan boord van De Ze ven Provinciën, een misdrijf, waarvan de re geering en het Nederlandsche Volk met leed wezen en verklaarbare ergernis hebben kennis genomen. Aan boord van het muitende schip bevonden zich 16 officieren, 9 Europeesche onderofficie ren en pl.m. 140 inheemsche schepelingen. De Zeven Provinciën volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zondag Zuidwaarts de westkust van Sumatra en wordt op korten af stand gevolgd door een gouvernementsvaar tuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van De Zeven Provinciën, zeven officieren, tien Europeesche onderofficieren en 20 Europeesche korporaals en manschappen. De overige bemanning van De Zeven Provin ciën bestaande uit vier officieren, zeven Euro peesche onderofficieren, 17 Europeesche kor poraals en manschappen en 106 inheemsche schepelingen, bleef achter aan den wal. Het achtervolgende gouvernementsvaartuig is in staat omtrent plaats en koers van De Ze ven Provinciën juiste inlichtingen te geven. Volgens de laatste berichten bevond het schip zich ter hoogte van Simoek, ten Zuiden van Nias. De noodige strijdkrachten, de krui ser Java, torpedobootjagers, onderzeebooten, bewapend met oorlogstorpedo's en vliegtuigen, bewapend met bommen, worden samengetrok ken, om de muiters tot overgave te dwingen. Van onderhandelingen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk na sommatie, dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen worden geno men tegen verderfelijke invloeden, die de gees ten hebben rijp gemaakt tot aanranding van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich hebben genomen, dat gezag te dienen. De regeering zal het op prijs stellen, als de Kamer zou kunnen besluiten, de op haar dag order voorkomende interpellatie onmiddellijk te doen plaats hebben. Rumoer in de Kamer. Gedurende de voorlezing dezer verklaring werd de minister van defensie herhaaldelijk in de rede gevallen door Kamerleden. Er ontstond eenig rumoer. De president moest eenige ma len hameren en verzocht tenslotte de Kamer den minister in staat te stellen, met zijn ver klaring door te gaan. De debatten in de Tweede Kamer. De voorzitter stelt voor, de interpellatie- Drop direct te houden. De heer Alaraa is het er mede eens. Hij wil nadere inlichtingen. De heer de Visser (cotnm.) wil terugroe ping der troepen uit Indië. De heer Colijn zegt, dat de Kamer den voorzitter wel moet volgen, nu er zulke ern stige ondermijning heeft plaats gehad van de grondslagen van den Staat. De heer Wijnkoop bestrijdt het voorstel van den voorzitter. De heer de Visser wenscht een spoed-inter- pellatie over het gfbeujjde met De Zeven Provinciën. De voorzitter wil niet alles door elkaar doen halen. De heer Marchant bepleit den gewonen gang van zaken overeenkomstig het reglement van orde. De heer Albarda sluit zich hierbij aan, de heer Snoeck Henkemans wil hetzelfde. De heer Wijnkoop meent, dat juist de voor zitter alles omver haalt. De heer Aalberse wenscht onderscheid te zien gemaakt tusschen het debat over de regeeringsverklaring en over de door den heer Drop te stellen vragen. De voorzitter is bereid zijn voorstel zoo danig te wijzigen, dat eerst de interpellatie- Drop wordt afgehandeld. De heer Wijnkoop repliceert. Ook in de Eerste Kamer be sproken, maar geen verklaring afgelegd door de regeering. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer betreurde de heer de Savornin Lohman (c.-h.), dat heden in deze Kamer geen verklaring door de regeering wordt af gelegd inzake het gebeurde met „De Zeven Provinciën", dat rouw over ons land heeft gebracht. De heer Wibaut (s.-d.) betreurde eveneens het voorgevallene, doch vond vooralsnog geen aanleiding om van rouw te gewagen. De voorzitter hoopte, dat al het mogelijk? zal worden gedaan tot herstel van den eer bied voor ons gezag. Een onjuist bericht. Het momenteel in het buitenland circulee- rende bericht, betreffende overgave van de muiters aan boord van De Zeven Provinciën is volkomen ongegrond geweest, seint Aneta thans. Troepen te Serang. Eenige concentratie van legertroepen heeft te Serang plaats. De commandant van de zee macht in Indië confereert met minister Deckers. De commandant van de zeemacht van Ned. Indië heeft gisteravond een telefonisch ge sprek gevoerd met den minister van defensie in Den Haag, tijdens welk gesprek de situatie, geschapen door de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën, werd besproken. Motie van tronw in den ge meenteraad van Buitenzorg. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Buitenzorg, alvorens over te gaan tot de be handeling van de agenda met algemeene stemmen een motie aangenomen, luidende: „De stadsgemeenteraad van Buitenzorg be vestigt nogmaals in deze tijden aan uwe Majesteit en hare hooge vertegenwoordigers in dit deel der Nederlanden de plechtige ver zekering van hechte trouw aan het Neder landsch gezag en liefde voor het huis van Oranje" Deze motie zal telegrafisch ter ken nis van de koningin en den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië worden gebracht. Op de publieke tribune in de raadszaal had een groot aantal leden van het Indo- Europeesch verbond plaats genomen. Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. Vergadering van heden Dinsdag. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de tarwewet betoogde de heer Wibaut (s. d.), dat de voordeelen van de lage productiekos ten van de tarwe ook aan de verbruikers ten goede behooren te komen. Een groot be zwaar achtte hij het, dat de werking van deze wet wordt verlengd tot 1 Oct. 1937. DOOR KOMMIEZEN DOODGESCHOTEN? In den afgeloopen nacht heeft zich aan de Brabantsche grens nabij Roosendaal wederom een smokkeldra ma afgespeeld. Men ver moedt, dat zekere J. Valentijn, die hedenmor gen dood werd thuisgebracht, als slachtoffer' van een smokkelzaak is gevallen. In den afge loopen nacht sommeerden de kommiezen L. en van D. een over den grensweg Zundert Rucphen met groote vaart rijdenden vracht auto te stoppen. Toen aan hun bevelen geen gehoor werd gegeven en men dus blijkbaar met een smokkelauto te doen had, losten de kommiezen een 10-tal schoten op den wagen, echter zonder zichtbaar resultaat. De auto verdween snel in de duisteinis. Er werd verband gebracht tusschen deze schietpartij en het feit, dat hedenmorgen vroeg de ruim 20-jarige J. Valentijn uit St. Wille- brord dood met een tweetal wonden aan het hoofd in de woning van zijn broer werd bin nengebracht. Te St. Willebrord is men van meening, dat het slachtoffer in den hedennacht beschoten auto heeft gezeten tijdens welke schietpartij hij bij het kijken uit de cabine doodelijk zou zijn getroffen. Van andere zijde wordt echter ook nog gesproken over een mo gelijk gevolg van naijver tusschen twee vijan dige smokkelgroepen. Het onderzoek naar deze geheimzinnige zaak is nog in vollen gang, zoodat er nog niets positiefs over te zeggen valt. Het parket zal heden een onderzoek ter plaatse instellen en sectie op het lijk verrich ten. DE VERDUISTERING TEN NADEELE VAN HET ISRAELIETISCH WEESHUIS TE LEIDEN. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank heeft heden tegen den accountant V., directeur van het Apollo-theater, een gevangenisstraf van 3 jaar geëischt wegens verduistering van meer dan 100.000 gulden ten nadeele van het Isr. weeshuis te Leiden. Uitspraak over veertien dagen. HARENKARSPEL. Jan. Geboren: Wilhelmus Cornelis z. v. Jan Burger en Johanna Hessing. Jaco- bus z. v. Cornelis Dekker en Aaltje Buter. Anna Cornelia d. v. Hendrik Stam en Ca- tharina Jonker. Reinier z. v. Gerrit Kruijer en Afra Alida Broersen. Simon Wilhelmus z. v. Willem Stoop en Brigitta Burger. Catharina d. v. Pieter Meester en Maria Schuitemaker. IJda Gerarda d. v. Hein van Westerop en Aaltje Moras. Afra Johanna d. v. Hendrik Danenberg en Catharina Groot. Gehuwd: Andries Doodeman en Ca tharina Anna Nieuwboer. Overleden: Joukje Pietje Sloterdijk, oud 2 maanden. Arie Stammes, oud 79 jaren, echtgenoot van Aagje Sevenhuijsen. OVER DE INDISCHE MUITERIJ GESPROKEN. En als ik baas was, dan zou ik de od- standelingen niet in de petoet stoppen, maar ik zou ze toch aLen met elkaar zooveel cent jes bij elkaar laten lappen om de kolen en de olie te betalen, die ze met elkaar opgestookt hebben Ze kenne zegge wat ze wille, maar ik blijf beweren dat de Jappies er achter zitte Wat wil'en ze toch met die Alde baran, een schuit, zoo groot als een knappe Alkmaar Packet, met twee akelige kanonne tjes aan boord, terwijl de Zeven Provinciën zwaar gepantserd is Ze móéten hem hebben" is de volgende, let op den klemtoon. (De ontsteltenis dat ze „hem al hebben" is algemeen, want de groote „men" wist dat nog niet Ziehier enkele opmerkingen naar aanlei ding van het vlootincident, gehoord bij het bord voor nieuwstijdingen van onze courant. De vraagstukken van den dag worden hier steeds op de meest eenvoudige wijze opgelost. DE OPENBARE LEESZAAL BN BIBLIOTHEEK BESTAAT HEDEN 25 JAAR. Het was heden 25 jaar geleden, dat in café Central een vergadering werd ge houden van eenige belangstellendea onder voorzitterschap van den heer E C. Ch Bruins, waarin besloten werd tot oprichting van een Openbare Lees zaal en Bibliotheek hier ter stede Kort daarna kon reeds een gebouw aan de Kaarsemakersgracht met een bescheiden bibliotheek in gebruik wor den genomen, voornamelijk doordat een leeraar van de Cadettenschool de heer Weber zijn boekerij in bruikleen afstond. ZEDENMISDRIJF. Naar het Huis van Bewaring is heden overgebracht zekere W. K. alhier, we gens het plegen van ontuchtige hande lingen met een minderjarig meisje. MAISON DE BONNETERIE. De Langestraat is wederom een modern winkelpand rijker geworden. Als winkelzaak vertoont de Langestraat steeds een groote levendigheid. Ook thans maken verschillende winkeliers van de goed- koope prijzen der bouwmaterialen gebruik om hun zaken te modeiniseeren. Een van de weinig-? heerenhuizen in d»- straat nog aanweziv. wa»-=- ^rneen het naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766,4 mM. te Biarritz. Laagste barometerstand 742.6 mM. te Torhaven. Verwachting, geldig tot den avond van 8 Februari: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende, Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind; betrok ken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Bij de ontwikkeling van een rug van hoo- gen druk over Scandinavië is de vorst daar no£ strenger geworden en ook aan de Duit- sche Oostzeekust viel weer vorst in, terwijl elders in Duitschland de temperatuur daal- de. De gisteren vermelde Oceaandepressie breidt zich sterk Noord-Oostwaarts uit, maar vertoont verder in het Westen nog meer centra. In het Zuid-Westen stijgt de barometer tijdelijk. Op de Britsche eilanden valt overal regen, die naar onze omgeving zal doordringen. In Scandinavië klaart de lucht op, alleen aan de Noorsche kust valt nog sneeuw. Uit Duitschland wordt vrij veel mist gemeld. In Frankrijk valt in het mid den regen, die zich Oostwaarts verplaatst, terwijl het Westen tijdelijk opklaring heeft. Op IJsland waait een Oosterstorm, in het Kanaal waait het krachtig tot stormachtig uit West. advocatenkantoor van mr. Kraakman was gevestigd, doch dat a! eenige jaren als kan toor van de firma Stokvis in gebruik was. is thans, na enkele maanden arbeid, volgens plannen van den architect van Reijendam, in een modern winkelpand veranderd! De onderpui is in donkere tegels, en bron zen platen uitgevoerd. Door het maken van een ruim -portiek heeft men de beschikking gekregen over een drie tal keurige in bronzen 'ijsten gevatte etalage kasten, uitstekend geschikt voor het artikel dames-modes en dameskleeding, waarin Mal- son de Bonneterie zich heeft gespecialiseerd. De binnenbetimmering, eveneens ontwor pen door architect van Reijendam, en uitge voerd door de firma van Til, voldoet ge heel aan de tegenwoordige eischen. De kasten zijn stofvrij en zoo gemaakt, dat men de goederen toch overzichtelijk kan zien. Een eikenhouten parketvloer, centrale verwar ming, indirecte verlichting, een kantoorlo kaal, alsmede een doelmatige paskamer ont breken in deze nieuwe zaak niet. De ondernemer was vol lof over de uit voering van het werk door den heer H. Vos. Morgenmiddag wordt Maison de Bonneterie geopend en zal het publiek zich er van kun nen overtuigen, wat -deze zaak op haar ge bied weet te brengen. De zaak. gelegen aan de westzijde van de Langestraat, hoek Kreb- bensteeg, zal zich dan zeker in veler belang stelling mogen verheugen. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Mevr. R. PrinsVlessing schrijft ons: In aansluiting op het verslag, dat voor eenige weken mede in dit blad is vei schenen naar aanleiding van den verkoop van den verkoop van den weldadigheidszegel deelt het comité mede, dat er verkocht zijn te Alk maar en in het ressort* 25.358 zegels a 3 cent. 11.474 a 8 cent. 24.720 a 10 cent. 2.817 a 16 cent. Totaal dus 64.369 zegels met een waarde van 2376.58. Gelijk men weet. bedraagt de winst op een postzegel van 3 cent 1 cent, op die van 8 cent 3 cent. die van 10 cent 4 cent. op die van 16 cent 3!4 ceni. Uitgeest, welk dorp eveneens tot het res sort Alkmaar behoort, verkocht hiervan 2750 zegels. In het verslag ontbrak de speciale vermel ding van Uitgeest. MOEDERLIJKE SOCIËTEIT VAN LIEFDADIGHEID. Bovengenoemde instelling, één van de oudste hier ter slede op het gebied der web dadigheid (ingesteld 1828) heeft deze maarw haar geledingen hartelijk danken voor het door middel van lijst en bus. gehouden. Het bestuur wil gaarne langs dezen weg naast de verplichte niededeeling van het ver kregen bedrag de burg-rij van Alkmaar in al haar gledingen hartelijk danken voor het prachtige resultaat dat verkregen is. De opbrengst bedraagt n.1. f 430.53. BUURTVERKEER ALKMAAR-HAARLEM- Inzake het herhaalde verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, ondersteund door veie ge meentebesturen, om het buurtverkeertarief ook op het baanvak Alkmaar—Haarlem in te voeren, lezen wij in het verslag van den Spoorwegraad (verhandelde do. 18 Novem ber 1932) dat de Dienst der Exploitatie, op grond van het ingesteld onderzoek, van meening is, dat onder de tegenwoordige om standigheden invoering van dit tarief op noemd baanvak niet wenschelijk is De invoering van buurtverkeer, op de hJn AlkmaarDen Helder waarvoor de heer M- A. Kolster, vertegenwoordiger der K. K: in den Spoorwegraad, eveneens pleitte, onder de aandacht van de Directie der Ned- .puorwegen worden gebracht. De verlaging en herziening der aboof'

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2