Alkmaarsche Courant. De gevolgen van een operatie. Jiadiaaieuws JeuilleioH £ohMouw en Veeteelt Qemeettiecadw Honderd vin en dertigste Jaargang. DINSDAG 7 FEBRUARI B.Uitzending v. d. Ned. Chr. Blindenbond Nieuwe banen. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEEFOKVEREENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. SCHAGEN (Wordt vervolgd)» *0 32 1933 Woensdag 8 Februari, Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 6.Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding. 1015 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. V. A. R. A.-Klemorkest o. 1. v. P. Duchant, F Nienhuys (voordracht), Gramofoonplaten en lezing. 12.1.45 De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins en Gramofoonplaten. 2.— Vrouwen- uurtje. 3.Kinderuur. 5.30 Trio W. Drukker en Gramofoonplaten. 6 30 Causerie door S. de la Bella. 6.45 Gramofoonplaten. 6.50 Or gelspel J. Jong. 7.Toespraak door J. Oudegeest. 7.20 Vervolg orgelspel. 7.30 Toe spraak door G. J. A. Smit Jr. 7.55 Herhaling SOS Berichten. 8.— Wagner-Concert m. m. v. het V. A. R. A.-orkest o. 1. v. H. de Groot en IJac. Urlus (tenor). 8.50 „De stem van het ge weten", spel van H. zur Mühlen. V. A R. A.- tooneel o. 1. v. W. v. Cappellen. 9.30 Gramo foonplaten. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Zang bij de luit door J. Moulijn. 10.45 Gramofoonplaten 10.50 Vervolg zang bij de luit. 11.—12.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (NCRV-uitzending). 8 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gra mofoonplaten. 10.— NCR V-Dameskoor. 1030 Morgendienst. 11.—12.— Concert door het Trio v. d. Horst. 12.15 Gramofoon platen. 12.45 Concert. A. P. Smeehuyzen, orgel. R. Rutgers, altsaxofoon en A. Bon- gaards, tenorsaxofoon. 2—2.45 Landbouw- uurtje. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Concert door het Delftsche Trio. 5.Kinderuur. 6.— Causerie door M. K. W. Gerisch. 6 15 Cau serie door A. Stapelkamp. 6.30 Engelsche les. 7.Afgestaan. 7.45 Ned. Chr Persbureau. C. Wagemaker, causerie. A. Musch, sopraan IA. v. Pelt, viool en J. Veenschreuder, piano en harmonium. 9.Gramofoonpl. 9.50 Vaz Dias. 10.Orgelspel. 10.45—11.30 Gra mofoonplaten. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten. 11 $3 Lezing. 12.20 Orgelspel. Q. MacLean 1.05 L. iKemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Dan Godfrey m. m. v. E. Benbow, piano. 5.05 Orgelspel R. New. 5.35 Kinder uur. 6.20 Ber. 6.50 Mozart's viool- en piano sonates. 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8 35 Concert uit de Queen's Hall: BBC- Symphonie-orkest o.l.v. A. Schönberg en A. IBoult, m. m. v. E. Gerhardt, zang. In de pauze om 9.30 Berichten. 10.45 Muzikale causerie. 11.05—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert. 1.25 en 7.40 Concert door het Omroeporkest. 9.05 Gramo foonplaten. 9.20 Orkestconcert o.l.v. A. Wolff. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest „Wivex". 2.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 4.20—4.50 Gramofoonpl. 7.20 Ka mermuziek door strijkkwartet. 8.301.20 Dansmuziek door verschillende bands. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Populair concert o.l.v. J. Kreitz. 12.20 Concert o.l.v Wolf. 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert o.l.v. Kloss. 6.55 Gramofoonpl. 7.20 Dansmuziek door het Werag-kleinorkest o.l.v Eysoldt. 8.35 Concert Zie Daventry. 10.05 11.20 Dansmuziek uit Londen. Rome, 441 M. 8 05 Operavoorstelling uit een theater. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1 30 Concert uit Antwer pen. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Schubert-liede- ren door F. Anspach, tenor. 7.20 Gramo foonpl. 8.20 „La chimère", muziek van L Wiener Orkest o.l.v. Walpot. 10.3011.20 Max Alexys' orkest. 338 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Gra mofoonplaten. 6 20 Viool recital. 6.50 Ka mermuziek door Trio. 8.20 Gramofoonplaten 8.35 Maurits Sabbe-programma. 9.20 Con cert uit Parijs. 10.30—11.20 Vervolg concert uit Parijs. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert door orkest o lv. Krüger. 7.20 „Coriolanus", spel van Shakespeare met muziek van P. Höffer. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek uit Londen o.l.v. Henry Hall. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 40, ZESTIENDE HOOFDSTUK. De titel vas dit hoofdstuk moge bij den lezer niet te verheven voorstellen opwekken; met de „banen", hier genoemd, zijn eenvoudige baan t-j es van Mr. Dr. H. A. van Hoghen Lugt bedoeld. Ziet deze lezer dan evenwel nog met eeni ge belangstelling naar die baantjes uit, dan K hij daarbij in het gezelschap van den held van dit verhaaldie, helaas, aan 't eind van ,t vorige hoofdstuk een weinig heldhaftigen indruk maakte; terwijl de chef daarentegen zoo'n prachtrol speelde; immers die van aen overwinnaar. Een hyper-critische geest zou mogelijk kunnen opmerken, dat die overwin naars-pose van de hoogte der overschouwing n°g maar matig mooi was; gebazeerd hJ'H onbegrip en meerdere gemeenzaam- met de onwaarheid; maar zoo'n criticus u'K«uLVan fiT°ot onbegrip van 't wezen der 1prY„' £even! en is dus zelfs geen weer- mgging waard. tout seigneur tout honneur; en zoo mo- reed« 6 nie* .Pa'a^n te vermelden, dat Henri alw;„aan.z'in buisdeur samentrof met den hem n?£ n bediende van zijn kantoor, die een i een kameraadschappelijke nuance hij €'°Ppe overreikte, mededeelend, dat quitantie mee terug moest nemen. Het In het Parkhotel te Hoorn, dat zich voor dergelijke vergaderingen uitstekend leent werd Maandagmorgen een druk bezochte vergadering gehouden van den Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordhol land. De voorzitter, de heer Jm. Blauwboer te Schagen, verheugde zich over de groote opkomst, doch betreurde het, dat het ledental tengevolge van de tijdsomstandigheden, dalende is. Ten aanzien van de beweging om tot be perking van de productie te komen, was spr. van oordeel, dat aller" medewerking verleent dient te worden, wanneer het daartoe zal komen. In dat geval dient echter de beperking van het gecontroleerde vee geen gelijke tred te houden met de beperking van het ongecon- tróleerde vee. Het product trok van de vol waardige fokdieren staat verre boven dat van de ongecontroleerde koeien en hu be stuur zal paraat zijn en trachten, dat de vol waardige dieren, die met veel moeite en kos ten zijn verkregen en die Nederland niet kan missen, gespaard mogen blijven. De secretaris, de heer E. Koster Dz., deed hierop mededeeling van de ingekomen stukken en verslagen, die aanleiding gaven tot een korte bespreking. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het ledental met 70 achteruit ging en thans bedraagt 605. Het verslag geeft aan een vergelijking in opbrengst over de jaren 1910 en 1931 Voor de berekening in geld is voor deze verge lijking een prijs aangenomen van f 1 per K G. zuiver vet, wat ongeveer overeenkomt met 0.86 per K.G. boter. In 1910 bedroeg de totaal opbrengst van 2643 koeien in geld 343049, of gemiddeld per dier 130 In 1931 van 7166 dieren 1069859. of ge middeld per dier 149.30 De min. opbrengst in 1931 was per dier 16.32, de netto min. opbrengst per bedrijf was f 216.10. Tot lid van de Comm. v. d Coöp Aank. werd de heer E. Koster Dz te Berkhout her kozen. In de vacature-Jb. Kaan (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer D. Kaan te Wieringer- waard. Overeenkomstig een aanbeveling van het bestuur werd tot afgevaardigde en plaats vervanger bij het Stamboek voor 1933 ge kozen de heeren K. Metselaar en P Heringa. De begrooting voor 193^ wijst in ont vangst en uitgaaf een bedrag aan van 1919.32, met een post van 55.02 voor onvoorzien. De contributie werd terug gebracht van 1.50 op f 1 per lid. Twisk drong aan op verlaging van het be drag van 250 voor vergoeding Landbouw- huis. De voorzitter merkte op, dat het be drag reeds het vorig jaar verlaagd was. zoo dat thans een verlaging opnieuw niet moge lijk was. De begrooting werd hierop goedgekeurd. Voedercontrole. Ir. L de Vries, rijksveeteeltconsulent te Alkmaar, deed hierna eenige mededeelingen over voedercontröle voor fokdieren, waaruit bleek, dat er waarschijnlijk een vrij belang rijk verschil bestaat tusschen onze melk koeien ten opzichte van het verwerken van het voedsel. Spr. wees op de verschillende wegen, die in ons land bewandeld worden, om te komen tot een doelmatige veevoedering, waarbij hij het werk van de landbouwpers, de landbouw scholen en dat van de veevoeder-bureaux be lichtte. Spr was van oordeel, dat de contröle op de voedering per dier, naast de stalvoeder- contróle noodig was. De contröle op de hoeveelheid per stal oordeelde spr. meer een overlevering. De absolute juiste hoeveelheid per dier, moet, in verband met de eigenschappen van het betrokken dier. door den boer zelf worden vastgesteld. Voedercontröle zonder melk controle heeft geen zin. In de voedselomzetting van de dieren zijn groote individueele verschillen. De voeder contröle heeft ten doel. hoeveel vastgestelde hoeveelheden elke koe gebracht heeft, om na te gaan hoeveel voedsel een heden elke koe noodig had voor het produceeren van een was de quitantie, door Henri enkel te onder teekenen, van zijn laatste, en wel zéér laatste, maandsalaris, dat den hoofdinhoud van de eneveloppe uitmaakte, en dat vergezeld was van een zeer kort geleibiljet, waarop met driftig, maar niettemin zeer duidelijk hand schrift was vermeld: Hoewel sabotage het recht op loon doet verbeuren, wil de Overschiesche Bank alsnog het maandsalaris uitbetalen, daar zij er prijs op stelt, tegenover ieder volkomen loyaal en royaal te handelen. De directeur, MEIJERBEER. Dit document was het eerste wat Clara van de hevige gebeurtenissen van dien bewogen morgen ervoer; waarna dan spoedig her droef verhaal van de tragedie volgde Het scheen haar een oogenblik toe, dat ze nu wel weer voor groote moeilijkheden zou komen te staan; als Henri haar straks de verklaring ging vragen van dat al wat hem zoo onbe grijpelijk was. Maar dit viel mee; de grofhe den van den heer Meijerbeer hadden bij hem al eenigszins het vermoeden gewekt, dat het hier eenvoudig een geval van opzettelijk ruziezoeken betrof; wat bij vele menschen bij 't scheiden van de markt een psychische behoefte schijnt, en zoodra Henri dan ook zoo-iets zei van: „hij zocht blijkbaar onaan genaamheden; hij had zeker, in zijn toestand behoefte om eens te schelden", viel zij hem bij, en verstrekte hem in 't denkbeeld, dat dat nu toch waarlijk geen man was, om nog een woord over vuil te maken; en het snel overgaan naar een ander, Henri's be langstelling vastgrijpend, onderwerp had ze deze maanden a'.s h e t doelmatige middel leeren kennen „en", zei ze dus, „het was voor hen van heel wat meer be'ang te denken over een nieuwen werkkring; deze was toch hoeveelheid melk Spr betoogde de wenschelijkheid van de invoering van een dergelijke controle. In Denemarken is men in deze richting reeds werkzaam en wei sinds 1890. De eischen waaraan de voedercontröle moet voldoen, alsmede de moeilijkheden en de daarvan te verwachten voordeelen besprak spr. nog uitvoerig. Verplichte Rijks-Stierenkeuring? De hoofdinspecteur van het Stamboek, ir. H. W u b b e n s, hield hierop een inleiding over de vraag of de invoering van een ver plichte rijks-stierenkeuring al of niet wensche- lijk is. Ir. Wubbens betoogde, dat hij door een nauwkeurige studie van de productie van het stamboekvee, tot de conclusie is gekomen, dat de gemiddelde opbrengst van 16154 stamboekboeren bedragen: van 9138 zwartbonte dieren gem. 4603 K G. melk met 3.47 pCt. vet in 315 dagen; van 5518 roodbonte dieren gem. 4586 K.G. melk met 3.38 pCt. vet in 321 dagen; van 1488 zwartblaardieren gem 4293 K.G. De gemiddelde opbrengst der drie versla gen bedroeg 4569 K.G. melk met 3.45 pCt vet in 315 dagen. Spr. noemde dit een absoluut verrassend resultaat. Slechts weinigen zullen een zóó groote melkproductie bij een zoo hoog vetge halte hebben verwacht. Gebleken is, dat de in het Nederlandsch Rundvee Stamboek ingeschreven koeien ge middeld 1169 K G. me.k met 0.25 pCt. vet per koe meer hebben opgebracht Bij een melkprijs van 5 cent per K.G., met een vet gehalte van 3 pCt. en een gemiddelde melk- opbrengst van 3400 K.G. van den geheelen Ned. veestapel, komt men tot het resultaat, dat de gemiddelde opbrengst per stamboek koe 262.71 bedraagt tegen 181.37 per koe als gemiddelde van den geheelen Neder landschen veestapel. Dus een meer opbrengst per stamboekkoe van 81.39 Trekt men de extra onkosten af, die spr. op 26 beraamd, dan blijkt, dat het N. R S. stamboekvee voor een bedrag van 55 per jaar en per koe meer produceert. De Nederlandsche melkvee- stapel bestaat uit rond 1.300.000 dieren (melk- en kalfkoeien). Deze hebben dus in 1930 bij een melkprijs van 5 een* bij 3 pCt. vet voor een waarde van 1.427 000 meer geproduceerd dan een even groot aantal koeien met de gemiddelde productie van 3400 K.G. met 3.20 pCt. vet. Wanneer alle koeien in Nederland produ ceerden wat gemiddeld die van het N. R. S produceeren, dan zouden ze jaarlijks voor een waarde van ruim 100 millioen gulden meer opbrengen dan nu het geval is. Thans wor den een massa dieren door de boeren gehou den waarvan ze alle dagen verliezen. Spr. beoogt te bereiken, dat de koeien die worden aangehouden rendabel zijn; dat de ongecontro'eerde koeien verdwijnen. Het is beter op een boerderij 10 koeien te houden, die eenzelfde hoeveelheid melk leveren, dan 12. In de le plaats moet de melkcontrole wor den uitgebreid. Overal vaar die wordt toege past gaat de productie vooruit. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat het wenschelijk is, dat van overheidswege conti ole wordt uit geoefend op de stieren die ter dekking be schikbaar worden geste'd. Voorloopig wil spreker de stieren die voor eigenbedrijf worden gebruikt, buiten die con trole laten, omdat de controle daarop de men schen te veel tegen de borst sfuit. Ook dient rekening worden gehouden met het erkennen van de stieren. Laat men de menschen echter door laten werken met de koeien die zij hebben, maar laat de regeering maatregelen nemen voor het verhoogen van de productie van de die ren. Voor de controle wil spr. gebruik maken van de landbouworganisaties en de burge meesters verplichten overleg te plegen met de aangewezen commissies. In verband met de inleiding van Ir. de Vries, merkte de heer EDz. Govers op, dat op grond van voeder en melkcontrole een be kroond dier, dat later primair werd in Noordbrabant, verkocht moest worden, om dat bleek, dat het beest de boer voorzat. Met nadrang betoogde spr. de wenschelijkheid van de invoering van de door Ir. de Vries gewilde voedercontröle, buiten bezwaar van de boerenportemonnaie. Terstond wil spr. zoeken naar de wegen van de contröle, alvorens op een verplichte controle aan te dringen. Ir. de Vries wilde ook niet met alle koeien beginnen en dacht, dat men wel gebruik kon uit; of die meneer bij 't afscheid nu 'n beetje meer of minder hebbelijk was geweest. En, terwijl zij zelf van nature niet zoo erg be zorgd was voor het dagelijksch brood, be ijverde zij zich nu toch, Henri al het belang daarvan bij te brengen, en wist in hem een zekeren ijver te wekken. Wat kon hij nu pro- beeren? Nog eens de geldbranche? „Clara, gedachtig aan het echec, dat zij beter zag dan hij, ried het hem af. Waarom zou hij niet", als het mogelijk was, een meer weten- schappelijken werkkring kiezen? Tenminste, verduidelijke zij, een werkkring, waarmee je je met juridische auaesties hebt bezig te hou den. Je hebt als ambtenaar zoo vaak ge zegd, dat je dat miste Ja", stemde hij herdenkend toe, „dat is ook zoo Ik heb, vooral in de eerste jaren, dikwijls, als ik aan mijn studententijd terug dacht, 't gevoel gehad: is dat nu de practijk van al die mooie dingen die ik heb geleerd: encyclopaedie des rechts, rechtsfilosofie, crimineele anthropologie Het waren woorden en begrippen, die bo ven Clara's bevatting gingen. Ze herinnerde zich ook niet, ze ooit vroeger van Henri ge hoord te hebben; maar dat kon wel komen, doordat ze maar „een domme vrouw" was; bij wie dat 't eene oor in en 't andere uit was gegaan. Inderdaad had Henri er echter nooit over gesproken; de theoretische, ideëele be schouwingen over het recht, waren eenvou dig een nieuwe symptoom van het bovenko men zijner jeugd-gewaarwordingen in het tijdperk der ontleugening Zooals men door het overgieten met paraffine in Parijs, en dieet en uitvoerige uitstoomingen in Duitsch land, het lichaam van zijn jeugd kan terug winnen, waar alle stremmende en remmende zuren en zouten uit zijn gepuurd, en dan plots ook den jeugdigen durf en overmoed maken van de controleurs van de fokvereeni- gingen die er voor gevoelen. Alles wat moge lijk is dient gedaan te worden om de pro ductiekosten tot een minimum terug te bren- gen. De voorzitter vroeg voor het op zetten van de voedercontröle de medewerking der leden en verzocht de goedwillenden zien hiervoor binnen 14 dagen op te geven. Over de inleiding van Ir. Wubbens ont spon zich een uitvoerige discussie, waarbij bleek, dat men het grondidee van den heer Wubbens juist oordeelde, doch van oordeel was, dat de eischen in een in te stellen wet, hoog gesteld moesten worden, doch dat de wet soepel moest worden toegepast. Deze meening werd vooral door den heer P. Sta pel naar voren gebracht, terwijl de heer Kuhne uit Naarden betoogde, dat men maar moest beginnen en zoo weinig mogelijk in de wet moest plaatsen. De heer Stapel oordeelde dat de slech te dieren er uit moesten en dat men dus met de eischen in de wet niet te soepel moest zijn. Ir. de Vries wilde de uitvoerbaarheid provinciaal regelen Noodzakelijk achtte hij het voorts om de melkcor.tröle meer ingang te doen vinden. Ir. Wubbens was het hiermede eens. Z i. zou men er bij een doorvoering van de melkcontrole ook komen, doch een verplichte stierenkeuring zal reeds tot verbetering van de melkcontrole leiden. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten zich in beginsel voor het denkbeeld van den heer Wubbens te verklaren. De heer Ir. de Vries wenschte echter de aanvulling dat ook de fokvereeniging in aan merking kwam om naast het N. R. S als leverancier van fokmateriaal in aanmerking te komen. Ook hiermede vereenigde de vergadering zich, waarna men in een districtsvergadering overging. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond in voltallige zitting. Uit het jaarverslag van den correspondent der arbeidsbemiddeling bleek, dat het aantal ingeschreven werkloozen over 1932 heeft be dragen 436. E)e heer Bakker merkte op, dat het salaris 200, benevens 100 voor het stempelen veel te kort is en wil het salaris met 50 verhoogen. B. en W. zullen het verzoek na gaan. De verzoeken cm adhaesie van Ambt Har- denberg en Oudkarspel werden voor kennis geving aangenomen. De heer Bakker verzocht op verhooging van uurloon te willen aandringen, daar 25 cent uurloon volgens spreker te weinig is. Indien werk in handkracht zal worden uitge voerd, moet het meerdere door rijk en ge meenten worden bijgedragen en noemde dit meenten worden bijgedragen en spr. noemde dit voor Schagen dat reeds een zeer groote bijdrage heeft toegezegd, onbillijk. B. en W. zullen het probeeren. Ook was een verzoek ingekomen van H. de Graaf en andere kleine kooplieden om steun. Naar aanleiding van dit verzoek deelde B en W. mede, dat door hen is besloten tot de uitspraak van den raad, dus ongeveer 2 we ken, een steun aan elk der verzoekers te ver kenen van 3 per week, met in achtneming van de reeds door gemeente of crisiscomité verleenden steun. Voorts werd de navolgende steunregeling voor verzoekers en daarmede door B. en W. gelijkgestelde personen voorgesteld. Tot 15 Maart a.s. voor elk der eerste twee gezinsleden uit te keeren 1 per week en voor ieder kind, dat niet verdient, 0.50 per week en de uitvoering dezer regeling op te dragen aan B. en W., met dien verstande, dat elk geval op zich zelf zal worden beoor deeld. De heer van Nuland wenschte geen unifor me regeling vast te leggen en gaf B. en W. gaarne vrijheid ieder geval afzonderlijk te behandelen, waarbij dan van de voorgestelde bedragen kan worden afgeweken. Het voorstel-van Nuland werd na eenige discussie aangenomen, nadat het voorstel v Erp met alleen de voorsteller voor, was ver worpen. B. en W. stelden den raad voor in verband met het tot stand komen van de laadbrug op het Slotplein, artikel 12a der verordening op de veemarkt, behoudens koninklijke goedkeu- herwinnen, zoo overheerschten in Henri plots de indrukken, die hij in de eerste weken van zijn student-zijn van de studie der rechten had gekregen; en al de meer cynische in drukken van de jaren daarna waren met het veel besproken vezeljte hersen dat de inzet van dit verhaal is, verdwenen, al bleef de feitenkennis. Zij het ook, dat die naar ieder jurist zal begrijpen door uitzifting van alle leugen-elementen een beetje zonder ling eruit was gaan zien. Maar dat was iets, dat hem alleen door de practijk kon worden bijgebracht. Advocaat", zei hij mijmerend „ja. als ik in dat vak nog eens wat te doen kon krijgen Clara was „een domme vrouw"; wat zeg gen wil, dat zij zich met de verwikkeldheden van het publieke, maatschappelijke leven wei nig placht in te laten. Maar zelfs tot een zedige, in het verborgen bloeiende ambte- naars-echtgenoote was het wel doorge drongen, dat de advocatuur zonder leugen, laat staan zonder eenig besef van leugen, een heel bezwaarlijk beroep moest zijn. Toch tegenspreken was alweer moeilijk, daar de ware gronden waarop zij dit kon doen, nu eenmaal niet te noemen waren; en boven dien, wat wist zij van de advocatenpraktijk af? Neen, dat moest maar een en ander op zich nemen; als 't werkelijk zoo ver kwam, dat Henri daar ernstig over placht. Onbewust van die verzwegen tegenwer pingen zei deze peinzend: Ja, het is toch eigenlijk prachtig, ad vocaat te zijn. Menschen, die ten onrechte verdacht worden van iets kwaads; omtrent wie de tegenpartij een totaal verkeerde mee ning heeft zooals dat elk oogenblik voor komt, want de wereld is vol misverstand d i e dan te doen kennen als volkomen on- ring, voortaan te doen luiden als volgt: Het is verboden tijdens de markt groot vee en schapen te laden in wagens, motorrijtui gen en dergelijke, anders dan op de daarvoor door B. en W. aan te wijzen plaats. Na eeni ge discussie conform besloten. B. en W. stelden, behoudens goedkeuring door tien minister voor in deze gemeente de z.g. baggerregeling voor de tuinders in te voeren, waarvoor een crediet werd ge vraagd. De regeling zal zijn a's volgt: De arbeider staat in dienst der gemee. le en werkt bij een tuinbouwer, haalt per week 36 halve of 24 driekwart pramen, welke hij uit de slooten baggert, op het land brengt en over het land haalt door middel van een z.g. overhaalder. Ook kan bagger aan belten worden geschoten. De arbeider verdient dan per week 15, n.1. 12.50 loon, 1 per week voor gebruik van baggerbeugel en 50 cent voor gebruik van laarzen en 1 brand- stoffentoeslag. Heirvan moet afgehouden worden 1/4 ge deelte der premie volgens de ziektewet, het geen uitmaakt 2 pCt. van het verdiende loon, ad 15, terwijl de premie ongevallen wet geheel voor rekening der gemeente komt. De tuinbouwer betaalt in die 15 ten hoogste 30 pCt. of 4 50, terwijl de overige 70 pCt. in overleg met den betrokken minister komen voor rekening van rijk en gemeente, terwijl het rijk eveneens bijdraagt in het 3/4 gedeelte van de premie ingevolge de ziekte wet. De arbeiders zijn te verkrijgen, als tuin bouwers zich hiervoor bij de Arbeidsbemid deling aanmelden. Elke week wordt de hoeveelheid getrokken bagger bij de tuinbouwers opgenomen, ter wijl des Zaterdags de gemeente-ontvanger de arbeiders volgens een lijst na de regeling uit betaalt. Deze regeling staat onder controle van de Nederlandsche Heide Maatschappij te Haar lem. Opgemerkt werd. dat de zelfstandige tuinders niet voor zichzelf de bagger mo gen trekken, doch dat de regeling wordt vast gesteld op basis van wederkeerigheid, zoodat 8" eene tuinder voor den andere kan wer den. De heer Bakker achtte het aantal getrok ken baggpr te hoog en wilde inplaats 36 hal ve of 24 3'4 pramen dit bepaald zien op 30 respectievelijk 18. De voorzitter deelde dit bezwaar en zal ter bevoegdp p'aatse in dien geest wijziging ver zoeken. De regeling werd vervolgens goedge keurd Vaststelling verordening op het heffen van precariorechten voor zonneschermen, licht bakken en reclameborden, waartoe de raad met 6 te Ten 5 stemmen in de vergadering van 22 December f.1. besloot. De voorzitter las een bezwaarschrift voor van den Schager Handeldrijvenden en In- dustriee'en middenstand, waarin met redenen omkleed verzocht werd het ontwerp niet goed te keuren. Naar aanleiding van dit schrijven stelden B. en W voor bedoeld be sluit weer in te trekken. Mocht de raad tot intrekking der bedoelde heffing besluiten, dan zullen ter gelegener tijd voorstellen den rad bereiken tot dekking van het tekort. De heer Schoorl vroeg naar de wijze van dekking. De voorzitter zeide hierop nog geen ant woord te kunnen geven. Het voorstel niet over te gaan tot precario- belasting werd na eenige discussie aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Tot leden der commissie voor de eierveiling werden herkozen de heeren J. Schoorl en B. Orsel, van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer L. van Piiswijk idem, van de commissie Rietbosch de heeren K. Bakker en J. de Veer. Tot pl.verv. lid van den vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn werd gekozen de heer P. Klaver. Voorstel tot het verleenen van een jaarlijk- sche bijdrage in de kosten van verbetering van de lange en korte snevert. Onder overlegging van de door het dage lijksch bestuur van de Banne en Polder Schagen omtrent de onderwerpelijke aange legenheid ingezonden bescheiden stelden B. en W. voor, gelet op het belang voor de ge meente, aan goede toegangswegen verbon den, in de jaarlijksche kosten van den door het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier over te nemen weg, bij te dragen een som van 650 per jaar, zijnde de helft van het na aftrek der Provinciale bij drage over blijvend kostenbedrag. De andere helft z'1 door den polder Scha gen worden bijgedragen. Na eenige discussie werd het voorstel met 5 stemmen voor verworpen. De raad ging ongeveer 1 uur in comité. schuldig". Ja antwoordde Clara voorzichtig, „maar zoo eenvoudig is 't niet altijd", ein. digde ze schuchter; want ze voelde zich weer op een terrein vol voetangels en klemmen. Hoe kon men hém aankomen met schuldigen, die volhielden onschuldig te zijn; dus lógen; en met tegenpartijen die eischen deden, niet te-goeder-trouw; en met „ficties" en „excep ties" Henri keek haar aan met een vragenden blik in zijn zoo openhartige oogen. „Je be. doelt,dat het vaak móéilijk is om de men schen te laten inzien, dat ze een zaak verkeerd beschouwen? O, ik ben geen doetje, hoor! Ik weet héél goed, dat ze vaak zoo verblind zijn door hun eigenbelang, door baatzucht, dat ze de dingen niet kunnen zien, zooals ze zijn Maar per slot van rekening spreek je toch niet tot hén, maar tot de rechters. En die zijn toch wél toegankelijk voor de waarheid; die zijn toch belangeloos Ineens kreeg Clara een idee. Die advocatuur, dat voelde ze wel, dat kon geen dag duren; dat moest onmiddellijk mis zijn, bij 't eerste ge sprek met een cliënt Dat moest weer een ontzéttende teleurstelling worden, een afgrij selijk complex van moordende onbegrijpelijk heden. Maar: de rechterlijke machtNa tuurlijk, hij zou dan niet precies begrijpen, wit de aard van de onjuiste voorstellingen van d« verschillende pleiters zou wezen; hij zou voor „verblindheid", voor „niet goed kunnen zien" houden, wat inderdaad opzettelijke verdraai ing, „niet goed willen zien" was, maar was dat eigenlijk van zoo heel veel belang? Za moest daar nog eens met anderen over spre ken, weer miste ze Kees, als zoo dikwijls den laatsten tijd; maar dr. Marelman zou haar wel willen raden

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5