Alkmaarsclte Courant. Gooit Uw geld niet in het water Jladiameuws Stad en OmoevutQ JieuMetott De gevolgen van een operatie. U kunt meestal nog beter tien gul den in het water gooien dan een z.g. „goedkoope" lamp te branden. Deze z-g> ..goedkoope" lampen zetten Uw stroom niet in voldoende licht om. Philipslampen doen dit wel. Om dit te bewijzen bieden wij U een gratis lichtmeting bij U thuis aan. Lampen uit Uw eigen voorraad zijn waarborg voor een neutrale vergelijking. Vult slechts onze coupon in. COUPON Honderd vQl en dertigste Jaargang. WOENSDAG 8 FEBRUARI BIJBELTENTOONSTELLING IN DE KAPELKERK. V m (Inoullen wal verlangd wordt) Aan de N.V. Philips' Gloeilampen- Aan de N. V. Philips' Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mij Uul boekje over een Verzoeke bij mij als terbruiker doelmatige en economische oerlich- van minstens twaalf lampen per ting: „Licht in Uwe woning" jaar, een lichtmeting te doen gratis en franco te doen toekomen, verrichten. xg 56-8 Naamim Adres i Ho. 33 1933 Donderdag 9 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO), gGramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert, j. P. v. d. Wijngaart, viool en J. Wagenaar, piano. 11.Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.2.15 Het Ensem ble Rentmeester. 2.30 Vioolrecital Boris Lensky, aan den vleugel Egb. Veen. 3. Naaicursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.Voor zieken en ouden van dagen door mevr. A. van Dijk. 4.30 Pianorecital door G. Verhey. 5. Verhalen voor grootere kinderen door mevr. 'A. van Dijk. 5.30 AVRO-Kleinorkest o.l.v. IN. Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 7.Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Hais Bund en zijn orkest m. m. v. Irène Ambrus en Luigi Bernauer, zang. 9.— Clinge Doorenbos. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. Geza Frid, piano. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Genremuziek door het Omroeporkest. 10.55 Gramofoonpl. 11.Vaz Dias. 11.12. Hans Bund en zijn orkest. Huizen, 296 M. (8.9.15 en 112. KRO, 10—11.— en 2—11.30 NCRV). 8 9.15 en 10— Gramofoonpl. 10.15 Morgen dienst. 1045 Gramofoonpl. 11.3012. Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.Handwerkcursus. 3 3.30 Voor de vrouw. 4— Bijbellezing met muzikale medewerking. 5.Cello-recital door Reinier Bresser. Aan den vleugel: G. Seyler. 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door J. J. Adriaanse 6.45 Knipucursus. 7.Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.10.30 Concert door de Arnhem- sche Orkestvereeniging o.l.v. Jaap Spaander man m. m. v. A. de Rookvan Leeuwen, De afdeeling Alkmaar van het Ned. Bijbel genootschap organiseerde in de Kapelkerk met medewerking van net „Ned. Bijbelge nootschap" en van tal van burgers die zeld zame exemplaren inzonden, een bijbeltentoon stelling, die gistermiddag onder groote be langstelling door den burgemeester, mr. Wen- delaar, officieel werd geopend. De Kapelkerk is voor dit doel met palmen en bloemen versierd. Men maakt op de ten toonstelling in de eerste plaats kennis met de uitgaven van het Bijbelgenootschap. Bijbels (Staten-vertaling in verschillende formaten, Sn het mediaan-, dessendiaan-, galjard-, non- in verschillende formaten in linnen, in slap leder, linnenpapier, zeehondenleer, kalfsleer, juchtleder en varkensleder, Nieuwe Testamen ten, afzonderlijke Bijbelboeken, Bijbelbladen, de verschillende Evangeliën mèt en zonder plaatjes Gelijkenissen, Oude Testamenten, Bijbelsche landkaarten en de uitgave in de Indische talen. Vooral de tafel met de uitgaven in een 30-tal Indische talen (deze uitgaven vorder den een eeuw arbeid van de knapste geleer den en honderdhuizenden van het Bijbelge nootschap) vraagt een afzonderlijke studie. Men ziet hier de Maleische Bijbel van H. C. Klinkert in drie deelen. Men ziet er een Ma leische Bijbel met Arabische letter, geheel met de hand geschreven en daarna in steendruk uitgevoerd. De calligraaf werkte daarover 20 jaar. 'Alleen deze uitgave vorderde ruim 100.009. Men vindt er Oude en Nieuwe Testamenten in het Javaansch, Soendaneesch, Madoe- reesch, Boegineesch, enz. en om den inlander in de gelegenheid te stellen, met het woord Gods kennis te maken, zijn deze uitgaven voor enkele centen verkrijgbaar gesteld. Men vindt er ook de foto's van de mannen als dr. N. Adriani, die aan dezen arbeid hun teven hebben gewijd Onder de Holiandsche uitgaven, bijeenge bracht op een tafel bij den ingang, vallen op de Brieven van Petrus en andere onderdeelen van de Evangeliën die voor slechts 3 cent verkrijgbaar zijn gesteld. In een papieren omslag is er een uitgave van de Evangeliën, die slechts 10 cent kost Voor 10 cent is er zelfs een uitgaaf van het Nieuwe Testament, een boekje van 360 bladzijden, te bekomen. Van het Nieuwe Testament is er ook een uit gave voor Roomsch Kath.. goedgekeurd door den Bisschop van Antwerpen, dte echter 40 Oorspronkelijke roman door Jan Walch 41 Zeg weet je wat me eigenlijk nog veel mooier lijkt? Een betrekking bij de rechterlijke macht Henri glimlachte 'n beetje benepen Krijg je zoo makkelijk niet", zei hij. Oat geloof ik wel", zei ze; „maar oom extiusDie zou je misschien wel kunnen helpen Oom Sextius was raadsheer in het Gerechts- of te s Hertogenbosch. Hij was een bij de ee'e familie zeer beminde verschijning; een ejgenaardige vereeniging van distinctie en jo vialiteit; dien men goedhartig en hulpvaardig wist, en toch nooit dan met eerbied naderen ^u' ^°odra ze aan oom Sextius dachten, en an het inroepen van zijn tusschenkomst, na- (e° 11 beider gezichten dan ook een eigen- '!>e, heleefd-vertrouwelijke uitdrukking D van vriendelijk opziend vragen; als was ö'ljaar bij hen. rechter- me u'dachen", zei Henri. „De je er 'ike macht is een carrière op zich-zelf. •indiit"1'; met a<^unc'"£r'ffier of zooiets, en je Hooi» V ®"r'"'er; °f af® president van den Raad; of als jets daar-tusschen-in; zang. 8.30—9.— en 9.15—9 45 Causerie door mr. dr. J. Schokking. 10.30—11.30 Gramofoonplaten. Ca. 9.15 Vaz E)ias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12 20 Orgelspel R. Foort. 1.05 Gramofoonpl. L35 Orkest Birmingham o.l.v. J. Heward. 2 20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4 10 Voor de schotelt 4.25 Emilio Colombo en zijn orkest 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Mm zart's viool- en pianosonate*. 7.10, 7 30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Ring o'Roses", jazz- operette met muziek van G. Daeblitz 9 20 Berichten en lezing. 10.— John Johnson en zijn orkest. 11.05—12.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs ,Jtadio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten. 7.40 Orkestconcert. 8.20 Radio- tooneel. 9.50 Pianorecital door L. Kartun. 10.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.20 Pianorecital. 2.20 4.20 Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Ope ra-, operette- en walsenconcert door het Om roeporkest o.l.v. Mahler m. m. v. sofisten, o.a Herbert Ernst Groh, tenor. 9.5011.50 Dansmuziek o.l.v. Kai Julian. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Concert door orkest o.l.v. Dolezel. 12.20 Concert o.l.v. Evsoldt. 1.50 Gramo foonplaten. 4 20 Concert o.l.v. Wolf. 7.20 Ge- variëerd programma ol.v. Spitz. 9.50—11.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Symphonieconcert o.l.v. O. Szita. 10.15 Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l v. Leemans. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 EHto. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 10.30 11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Wa'pot. 10.30 11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Labende Schall- platten", programma, samengesteld door M. Dey. Muzikale leiding: Spitz. 9.20 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door O. Joost en zijn orkest. cent kost. Men vindt er Bijbels (Staten-vertaling) met duimgrepen, zeer geschikt voor studie-bijbel, in den prijs van f 1.40, Bijbels met reuzen let ters voor menschen met slechte gezichten, ja, er is zelfs een Bijbel in Braille-druk voor blin den, eveneens een uitgave van het Genoot schap. Naast de Staten-vertaling zijn er ook Bijbels in de Lutersche en de Leidsche ver taling, alle in verschi'lende lettertypen. Uit gaven van de Apocryfe Boeken ontbreken evenmin. Dat er voor de Hervorming reeds sprake was van Bijbel-verspreiding bewijst een aan wezige Bijbel van 1492, voormalig bezit van de. Wed. van Ruiven, wier echtgenoot, als gehate rentmeester, bij den opstand van het Kaas- en Broodvolk op zoo vreeselijke wijze om het leven kwam en die in haar Bijbel haar troost vond. Op de tafel van deze historische Bijbels vindt men een geschreven Bijbel van Thomas van der Fels en een exemplaar van den Bijbel, die Hendrik van Brederode te Vianen vóór den 80-jarigen oorlog in druk deed ver schijnen. Men vindt er ook miniatuur-Bijbel tjes, waarvan de kleinste zoo groot als een Maggi-blokje. Men vindt er Fransche en Duitsche Nieuwe Testamenten, die reeds in 1600 te Amsterdam werden gedrukt. De oude familie-Bijbel van de fam. Van der Leyden, uit 1727, waaruit steeds op de kansel in de Kapelkerk wordt gepreekt en die steeds daar ligt, kan men thans van dichtbij be schouwen. Bizondere platen-Bijbels, o.a. van Jan Luyden, krijgt men op deze tentoonstelling eveneens te zien. Uit een grafische voorstelling blijkt, dat het Genootschap jaarlijks een 60.000 Bijbels verkoopt en een 150 tot 170.000 stuks van haar uitgaven. Voorts zijn tentoongesteld groote platen van het Heilige Land. De opening. De voorzitter van de afd., ds. Baar, ging, na dat men Gezang 210, eerste vers, had gezongen, voor in gebed. De afd. Alkmaar, zoo zeide hij hierna, heeft de tentoonstelling georganiseerd om Het Woord meer bekend te maken en uit te dragen. Spr. richtte een bizondei woord van welkom tot de gemeente, wien hij dank bracht voor zijn bereidwilligheid, deze ten toonstelling officieel te openen. De afdeeling heeft de tentoonstelling ge organiseerd om het gezegende werk van het Bijbelgenootschap meer bekend te maken en de Bijbel onder de aandacht van meerderen te brengen, om zijn hooge cultureele, ethische maar je komt er niet maar zoo ineens tusschen- vallen Ja maar", zei Clara, „wacht esdie lange mr. Haverman, die zoon van den kruide nier in de Hoogstraat, die is toch ineens kantonrechter geworden. Ik herinner me, dat Suze Dutoit daar laatst over sprak..." Ja, als ze dat stuk stamboom erbij ge sleept heeft, is 't vast Suze wel geweestIk herinner me ook zoo-iets Bliksemsnel ging een vreemde gewaarwor ding door Clara heen. „Kees" dacht ze weer. Ja, die zou dat precies zoo gezegd hebben; en Henri vroeger nóóit; van dat „stuk stamboom erbij sleepen..." Was Kees maar hier Het was rustiger; het was, of hij noo- dig was, om weer compleet-plezierig te leven en te overleggen; zooals in Florence Maar Henri was aan 't verder sprekenDie Ha verman was getrouwd met een dochter van een gouverneur van de residentie; dat was een mooie introductie Nu ja", zei Clara, „een gouverneur van de residentie, dat is natuurlijk een pracht-pro- motor; maar tegenover zoo'n hoogen m i 1 i- tair kan toch een relatie uit de rechterlijke macht zelf, als oom Sextius, in een geval als dit wel opwegen..." Maar die Jan Haverman had ook een goeje, 'n uitstekend gereputeerde advocaten praktijk; én hij was plaatsvervangend kanton rechter Goed", zei Clara peinzend, maar niet uit het veld geslagen vrouwen zijn bü en religieuze beteekenis, waarvan ons gansche volksleven is doordrongen. Ook in onze dagen, zoo zeide spr., heeft de Bijbel nog wat te zeggen. Spr. hoopte, dat door de tentoonstelling meerderen gebracht zullen worden tot het Evangelie van Jezus Christus. Mr. Wendelaar had met genoegen gevolg gegeven aan de vereerende uitnoodi- ging om de tentoonstelling te openen. Spr. ambt brengt mee, dat hem meermalen derge lijke verzoeken bereiken en wanneer het doel sympathiek is, is hij als regel met vreugde bereid, aan die verzoeken te voldoen. Van daag doet hij dit met grooten schroom, die voortspruit uit een zekere angst om in het openbaar te spreken over dingen, die iemand bizonder lief zijn. In het gezelschap, waarin aanwezig zijn vele personen, die er een be roep van maken juist over de allerintiemste dingen te spreken, klinkt dit misschien vreemd, maar zij zijn dat gewoon en ik ben dat niet. Ik ben gewoon over dergelijke din gen zooveel mogelijk te zwijgen.. Bizonder overvalt de schroom mij, wanneer ik niet al leen moet spreken over zeer intieme dingen, maar ook over het Boek der Boeken in de Oudheid reeds genoemd Tabiblia, hetgeen dergelijke terrein-verkenningen de taaist volhoudende verspieders „in elk gevai, jij hebt weer uitstekende referentiën; en je doctoraal cum laude gedaan; en iedereen heeft altijd gezegd, dat je capaciteiten je een prachtige toekomst als ambtenaar verzeker den. Dus, als ze je nu, door de omstandighe den, laten afvloeien, dan zijn ze je toch wel eenige compensatie schuldig. En je hebt toch ook relaties genoeg". Dat was waar; en in elk geval: er mocht geen enkele kans verwaarloosd worden. Zoo dat ze besloten, oom Sextius om zijn hulp en bijstand te verzoeken. Het moest liefst met eenig overleg ge schieden; Clara begreep, dat men oom Sextius stel je voor: oom Sextius! de volte waarheid schuldig was Jawel, maar tegelijk voelde zij het bezwaar van velen, die iets „schuldig" zijn; namelijk: het on aangename dat er in het volledig betalen van een schuld gelegen is. Immers: al had zij zich een oogenblik voorgehouden, dat het er voor een rechter niet op aan kwam, of hij de onwaarheden die hem werden voorgedra gen, als opzettelijke of als onopzettelijke on waarheden beschouwde, zij wist toch in-zich- zelf heel goed, dat dit een al te onnoozele oplossing moest zijn. Want het ging om de beoordeeling van het te berde gebrachte ook uit het oogpunt van eerlijkheid; en vooral was dat bij beëedigde verklaringen het geval En er kwam onderzoek bij te pasen Maar och, hjij zou toch ook aiet maar zee beteekent „Het Boek". Het Boek, dat bevat, wat de allergrootste geesten der menschen hebben gedacht en gesproken over wat zij als het hoogste hadden leeren kennen. Niet alleen, wat de allergrootste geesten voor onze jaartelling hebben gedacht en gespro ken, maar vooral in het bizonder wat de grootste mensch, die waarschijnlijk ooit heeft bestaan, over God, Zijn Vader, heeft verteld Wanneer de menschheid voor de vraag zou worden gesteld, wanneer ze haar grootste goederen langzamerhand over boord zou moeten gooien, wat zij tot het laatst zou trachten te bewaren, dan gelooi ik, dat ik niet ver af sta van de waarheid, wanneer ik zeg, dat velen, die nagedacht hebben, zouden adviseeren: „Bewaar enkele boeken tot het uiterste" en onder die boeken zou „Het Boek" wel de eerste plaats innemen. Wanneer er in ons land een goed boek ver schijnt, verheugen wij ons erover, dat het in vreemde talen wordt overgezet. Werken van Shakespeare nemen de eerste plaats in. Ruim beschouwd verschenen ze in 24 talen. De Bijbel is in 800 talen vertaald en daarin kan men een aanwijzing zien van de groote liefde, die geheerscht heeft bij de menschen, die den Bijbel hebben gelezen en die aan dadelijk rechter wordenEn misschien was er bij de rechterlijke macht een zooda nige loopbaan mogelijk, dat hij bij het toe nemen van den zin voor de leugen allengs opklom, zoo, dat hij, wanneer hij geheel vol leugen-zin was, meteen voor de hoogere fucties voorbereid en dan ook anderzins ge schikt zou wezen. Zóó dacht zij het, en het viel haar wel op, dat deze bescnouwing van het stijgen in de maatschappij een beetje iro nisch klonk, maar dat was per slot van reke ning maar de booze schijn; want nu ja, men moet toch verstand hebben van liegen, wil men „menschenkennis" hebben. Daardoor waren de groote heiligen zoo naief Ze zuchtte; „heilige" was helaas géén carriere... Dus gingen zij, na voorafgaande brief wisseling, een dagje naar Den Bosch toe, en de nog steeds jongenachtig onbezorgde, helaas nog steeds even jongensachtig onbe zorgde Henri neuriede van 't- „lieve, zoete Gerritje". Het was aardig, het was vroolijk; maar het was ook een beetje onnoozel. En weer dacht ze, zittende in den trein, en uit ziend over het wijde waterland na Dordrecht het schildersland, in-éénen: „Kees". Hij was het complement dat faalde in hun samenzijn Oom Sextius ontving hen hartelijk als steeds in zijn villa'tje aan den Vugtschen Weg. Het was tegen koffietijd, toen zij er aankwamen; het was altijd tegen, of lie ver al even over koffietijd, als gasten uit Ho- land daar verschenen, en de geur van koffie en van een speciale soort lichtelijk verwarm- anderen hebben willen brengen. Het aantal exemplaren, dat jaarlijks in ons land door het Bijbelgenootschap wordt uitgegeven be draagt 150.000, een oplaag die geen enkel boek haalt. Wij leven in een verwarrenden tijd. Onge twijfeld zullen er zijn, die dat betreuren, doch eigenlijk zouden wij zeer dankbaar moeten zijn, dat ons het voorrecht is ge schonken, in dezen tijd te leven. Wanneer het gemakkelijk gaat, vervlakt de mensch. In on zen tijd wordt de mersch gedwongen, stel ling te nemen. Men ziet dan ook een krachtig opleven van persoonlijkheden in verschillen de richtingen, van menschen met karakter. Wat zou van dat alles terecht komen, wan neer ieder zijn eigen weg gaande, dikwijls met anderen in botsing komende, zich thuis gekomen, niet kon verschansen op een plaats, waar zij terugkeeren tot de bron van alle dingen. Die bron wordt hun geopenbaard op geen betere, geen duidelijker en klaarder wij ze dan in dit groote boek, dat door de tijden heen tot troost is geweest van ieder, die een oplossing zocht voor de vraagstukken, voor welke hij werd gesteld. Ik hoop, dat deze tentoonstelling nader zal den Bossche broodjes, die uit de keuken door de lange gang den bezoekers al bij de deur zoel tegemoet woei, was de eerste indruk dien ze van het gastvrije ouderwets-gezelli ge huis plachten te ontvangen. Het gepsrek begon dan, als steeds, aan de koffietafel; en oom Sextius, die een fijn psycholoog was en als zoodanig een met ontzag bejegende uit zonderingsfiguur in de rechterlijke wereld, merkte uiteraard onmiddellijk, dat zijn neef Henri niet alleen in opvallende mate van ma nieren veranderd, maar ook van geest meer dan „veranderd" was; en bepaald buiten het normale geraakt. Clara zag, hoe zijn hartelijke bonhomie, de gulheid waartoe zijn fijne glimlach zich al pratend verbreedde, telkens even bij Henri's woorden betrok; een goedmoedig knikken bleef ervan over, maar daarbij priemde een onderzoekende, het scheen bijna een wantrouwende, blik telkens tersluiks naar den zoo ongemeen onbevan gen pratenden jongen man. Het gaf haar een zekere geruststelling: zoo vormde zich al vanzelf een soort gemeenschap tusschen oom en haar; zij zou die slechts met een enkel woord van uitleg behoeven te bevesti gen, en wist dan zeker, dadelijk in hem een bondgenoot te hebben, die, wat hij ook voor raad mocht geven, in elk geval zou spreken met inzicht, en begrip, en meegevoel. Ze wist ook, dat zij nu de hersens niet behoefde te pijnigen om de gelegenheid tot een apartje met Oom uit te denken; die zou daar zelf wel voor zorgen.- (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5