Van Rommelzaken Hobbeltie Onze JCai&mw and: en Juiutkuiw Jiinitenlaiid 15 motorbooten en 200 kano's verbrand. brengen tot het doel, dat zij zich heeft ge steld. Het naderbij liggende is de propagan- da, de verspreiding van dien Bijbel, die hef Genootschap zoo lief is. maar het verderaf liggende moet dit zijn, dat het Genootschap ernaar streeft, den mensch zich steeds slef.'f^r bewust te doen worden van zijn Goddelijke afkomst en in de wereld te doen zegevieren de liefde tot den naaste. Met den oprechten wensch, dat deze tentoonstelling op beschei den wijze dat hooge doel mag brengen, ver klaarde spr. de tentoonstelling officiéél voor geopend. Ds. B o e k e, secretaris van het Nederi Bijbe'genootschap, verzekerde, dat het hoofdbestuur het organ.seeren van de ten toonstelling door de afdeeling hoogelijk ■waardeert. Het is gebleven, dat het goed is. Bijbel-tentoonstellingen te houden, ornaat daardoor de menschen kennis kunnen maken met de verschillende uitgaven van dezen tijd Ook de uitgaven van vorige eeuwen spreken tot den mensch. Spr. las hierna uit Samuel II 7. Ons practisch doel is, zoo vervolgde hij, dat het Woord Gods zijn looo heeft Men kan hier kennis maken met verschillende uit gaven en een keuze doen uit een lettertype dat het meest voldoet voor het oog. Spr. gaf hierna een enthousiaste uiteen zetting van hetgeen men op de tentoonstel ling kan zien. Na het zingen van Gezang 245, II, werd de thee geserveerd en de tentoonstelling be zichtigd. DISTRTCTS-ARBEIDSBEURS. Geopend van 9—12 uur. Voor werkgever» Van 9—12 en van 25 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden «taan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 106 timmerlieden 1 bouwkundige, 2 waterb. opzichter», 1 bouwk. opzichter, 3 opz. teekenaar», 9 betonwerker», 1 stuc. opperman, 1 glas in loodzetter, 2 straat- maker», 1 terrazzowerker, 3 steenhouwer», 1 steenbikker, 12 voeger», 23 stucadoors, 73 schilders, 64 metselaars, 29 opperlieden, 105 grondwerker». Groep Metaalnijverheid: 21 bankwerker», 16 loodgieters, 12 electriciens, 6 klinkers, 11 mon teurs, 6 machinisten, 15 ijzerwerkers, 8 metaal- draaiers, 6 smeden, 2 scheepstimmerlieden, 2 blikbewerker», 10 stokers, 2 «cheepsteekenaars, 1 metaalvijler, 2 plaatwerkera, 4 ketelmakers, 4 scheepsbouwers, 3 autog. lasschers, 2 vuur werkers, 1 kernmaker, 3 koperslagers, 3 wa genmakers, 1 electro-technicus, 1 radiomonteur, 1 voorslaander, 1 tandtechniker, 1 instrument maker, 1 constructiewerker, 5 carrosseriebou wers, 3 mach. teekenaars. 2 rijwielherstellers, 1 zandbereider, 1 metaalschaver, 3 lijnwer kers, 2 metaalslijpers, 1 operateur, 1 fitter, 3 zandvormers. Groep Voedings- en Genotmiddelen: 10 bak kers, 3 slagers, 2 koks, 1 botermaker, 1 suiker bewerker, 2 sigarensorteerders, 2 sigarenkist jesplakkers, 3 tabaksbewerkers, 1 tabaksstrip per, 1 ringster, 39 sigarenmakers. Overige beroepen: 29 chauffeurs, 8 maga zijnbedienden, 5 koetsiers, 4 chem. reinigers, 1 chem. perser, 3 winkelbedienden, 4 boekbin ders, 1 schoenmaker. 4 zakkenstoppers, 3 druk kers, 4 kleermakers. 4 bloemisten, 3 kappers, 6 beh. stoffeerders, 22 meubelmakers, 12 verte genwoordigers, 11 kantoorbedienden, 13 tuin lieden, 21 pakhuisknechts, 7 mach. houtbewer kers, 3 letterzetters, 2 borstelmakers, 1 mach. zetter, 11 boerenarbeiders, 2 kistenmakers, 1 kalkbrander, 270 los-arbeiders en 41 transport arbeiders. Gedeeltelijk werkloozen: sigaren-industrie 35, metaalnijverheid 50 overige broepen 9. Jeugdig personeel; 35. Geplaatst 19 werkzoekenden, 1 dienstbode en 1 werkster. Alkmaar, 4 Februari 1933. De Directeur v.n., ED. v. d. HEUVEL. beslissing een buitengewoon piinlijken indruk maakt. In de eerste plaats omdat zij terecht of ten onrechte wordt uitgelegd als een be wijs van zwakheid jegens een bepaalde groep: het vloot-personeel, waartegenover zwakheid wel het allerminst past. En in de tweede plaats omdat, terwijl zeker iedereen onzen braven Jannen-van-de-vloot dit buiten kansje van harte gunt, evenzeer iedereen weet dat het vloot-personeel vergelijkenderwijze niet tot de minst-begunstigden behoort. Integendeel: de cijfers zijn daar om aan te tooien, dat het personeel der vloot toch reeds hóóger wordt bezoldigd dan gelijkwaardige krachten van andere landsdiensten. ONGEREGELDHEDEN TE PARAMARIBO. Twee dood en, zestien gewonden. Bij een nieuwen optocht, welke gister te Paramaribo plaats vond met het doel te be- ioogen voor vrijlating van Dekom, schoot de politie op de betoogers. Een Creool en een Hindoestani werden redood, terwijl zestien Creolen, Javanen en Jindoestanis werden gewond. Het plein werd schoongeveegd. De betoogers trokken weg. De Javanen, die weder in massa naar de stad waren gegaan, beginnen opnieuw terug te trekken naar de plantages, seint Aneta aan de N. R. Ct. HET ONTZIEN VAN HET MARINE PERSONEEL IN INDIE. In een per luchtpost ontvangen exemplaar van de „Loc.'' oefent de hoofdredactie scherpe critiek uit op de houding van de ministers van Defensie en Koloniën ten opzichte van de salariskorting voor het marine-personeel in Indië Inderdaad vraagt men zich af (ald-us hei orgaan) waar het gezag blijft, wanneer eerst besloten wordt een extra-korting van 7 pro cent in te voeren voor alle civiele, militaire en maritieme landsdienaren, en daarna, op het iaatste nippertje, weer het besluit komt om die extra-korting toch eigenlijk maar weer in te trekken In te trekken: niet voor alle landsdienaren, niet voor de landsdienaren die in rustigen en waardigen vorm te kennen gaven hoe zij getroffen worden en hoe zij zich eenzijdig getroffen gevoelen maar juist en uitsluitend voor een groep Marine-perso neel, Voor een groep die, laat ons zeggen het nadrukkelijkst protesteerde. Voor alle anderen blijft de extra-korting van kracht. Zij blijft van kracht, ook voor de minst-bedeelden. Ook voor degenen, die zwe gen. Ook voor hen, die ondanks een vermin dering van inkomsten, welke met 17 procent korting plus inhouding van toelage op min stens 25 nrocent komt. met toewijding een verzwaarde taak vervullen. Ook voor gezags organen als leger en politie. ...^ar voor Marine-personeel geldt blijkbaar een andere maatstaf en jegens dit personeel achtte een Overheid zich niet te fier om een eenmaal opgelegde korting vlijtig in te trekken. Men heeft er zich rekenschap van te geven dat, door de gesplitste bevoegdheden ten aan zien van de Marine, de Indische Regeerir.g niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats aansprakelijk is; zeker heeft ook in dit geval de zeggenschap van den Minister van Defen sie zich doen gelden. Doch men heeft er zich in niet mindere mate rekenschap van te geven, wat de indruk is van deze zulllen wij zeggen: concessie? op alle overige groepen van landsdienaren in geheel Indië. Men moet betwijfelen, of de bevoegde instanties zich hiervan metterdaad genoeg zaam rekenschap gaven. Doch men kan als feit vermelden, dat deze DE STEUN VOOR DE DRUIVENTEELT ONVOLDOENDE. De heer A. Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat op druiven van den oogst 1932 een halve cent per K.ü van den steun, door de regeering gegeven, wordt betaald? Vindt de minister, dat een dergelijk be drag werkelijk als „steun" kan worden beti teld? Is de minister bereid om verbetering in dien „steun" aan den tuinbouw aan te bren gen door nieuwe wetsontwerpen aan de Ka mer voor te leggen? VARKENS IN BESLAG NEMEN. De minister van economische zaken en ar beid heeft op de schriftelijke vragen van ds G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer, over voortdurende inbeslagneming van var kens na het merken en het nemen van maat regelen in verband met de wijze van toepas sing der crisis-varkenswet, geantwoord: Het is juist, dat er herhaaldelijk varkens in beslag zijn genomen, echter niet vanwege de Nederlandsche varkenscentrale, doch door de daartoe bevoegde opsporingsambte naren. De minister acht het geoorloofd, dat op sporingsambtenaren, die zich kunnen legitl- meeren, met behulp van politie al of niet met medeweten van den burgemeester, over gaan tot het in beslag nemen van varkens bij hen, die ten aanzien van de verbodsbepa lingen betreffende het in voorraad houden van varkens in overtreding zijn. Het is den minister bekend, dat zich geval len hebben voorgedaan, waarin door var kenshouders werd beweerd, dat én of meer hunner varkens na en ten gevolge van het merken waren ziek geworden. In geen dezer gevallen kon na onderzoek blijken, dat het ziek worden een gevolg was van het merken. Het is den minister niet bekend, dat uit de toepassing van de crisis-varkenswet naast de voordeelen, die de varkenshouders door deze wet genieten, tergingen voortvloeien. DE STAKING TE ALMELO. Oeen steun van de arbeidersbonden en toch mtir stakers. Tengevolge van de staking bij de firma Ten Cate te Almelo was 't Maandag aldaar den geheelen dag buitengewoon druk. Dit werd mede veroorzaakt door de omstandigheid, dat er aan deze fabriek in drie ploegen wordt ge werkt. De schaittijden meegeteld gaan er dus ge woonlijk zes maal gedurende dien tijd arbei ders de fabrieksooort in en uit. Telkens was er Maandag van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling. Ook de laatste ploeg van zes uur was zeer slecht opgekomen. Het is wel zeker, dat, als die toestand zoo voort blijft duren, de fabriek een aantal dagen zal moeten worden stopge zet. Ook bij de katoenfabriek van de firma Scholte is een gedeelte van de avondploeg weggebleven. De staking breidt zich dus uit. Maandagnamiddag werd een vergadering gehouden, belegd door het hoofdbestuur van „De Eendracht". Aanvankelijk waren veel vreemde elementen de vergaderzaal binnenge drongen. Onder die omstandigheid wenschte het hoofdbestuur niet te vergaderen, daar het alleen zijn leden had opgeroepen. De zaal werd toen ontruimd door de politie, waarna de stakers onder controle van het bestuur van „De Eendracht" opnieuw werden toegelaten De secretaris van het hoofdbestuur deelde mede, dat men zich aan zijn eens ingenomen standpunt zou houden en geen uitkeering zou doen aan hen. die tegen het advies van het hoofdbestuur hadden gestaakt. Het regende protesten uit de vergadering, er werden harde woorden gesproken en het bestuur koos tenslotte maar den veiligsten weg en vertrok. Toch is de ploeg, die ter vergadering was en die om zes uur had moeten beginnen, niet aan het werk gegaan; dit ondanks de weten schap, dat er geen stakerssteun zou worden verstrekt. Ook de confessioneele organisaties, als mede de neutrale textielarbeidersbond, welker leden even goed in staking zijn gegaan als die van „De Eendracht'', hebben zich op het standpunt gesteld, dat geen uitkeering moet worden verstrekt. Met spanning wordt, zegt het Hbld., het verder verloop van deze groote wilde staking tegemoet gezien. Tot incidenten is het op een kleine uitzonde ring na tot nu toe nog niet gekomen. Het politietoezicht versterki In den toestand van de staking bij de firma Tvn Cate te Almelo was gistermorgen nog betrekkelijk weinig verandering gekomen Van de 6-uurploeg was een kleinere groep aan het werk dan Maandag, waartegenover echter stond, dat de ploeg van half acht weci wat grooter was. Naar verluidt, zal de fabrie.; echter op deze wijze niet kunnen blijven door draaien. Daar er Maandag nogal geschreeuwd werd door de omstanders, waardoor zij, die aan het werk wilden gaan, zich gehinderd voel den, heeft de politie thans uitgebreider maat regelen genomen. Er is versterking gekomen van rijksveldwachters en maréchaussees. Aan de fabrieken wordt nu door een politie-agent met een rijksveldwachter tezamen gepost en de maréchaussees zijn ongesteld op de knoop punten van het verkeer bij de fabrieken. Ook werd het niet meer toegestaan, dat stakers en belangstellenden aan de overzijde van het Vanaal tegenover de fabriek der firma Ten Cate bleven staan. Zij werden thans op een zeer behoorlijken afstand gehouden. Er ontstaat een merkbaar geprikkelde stemming tegen de hoofdbestuursleden van de organisaties, die niet te bewegen waren een besluit tot staking te nemen, echter toch de oonsverlaging niet accepteerden en die, nu er gestaakt wordt, blijven staan op het stand punt, dat er geen steunuitkeering kan worden verstrekt. EEN WAPENDEPOT ONTDEKT. De militaire politie van den kring Nieu- wenhagen (Limburg) heeft Maandag in sa menwerking met de rijksveldwacht van Ubachs-over-Worms ten huize van een inwo ner van Rimburg 23 pistolen en 600 stuks patronen gevonden. Proces-verbaal werd op maakt en de wapens en kogels werden in be slag genomen. SMOKKELAARS. Smokkelauto met 2000 K-O. suiker in beslag genomen. De sluiker ont- komen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de grensbeambten van het nabij de Belgische grens gelegen plaatsje Budel, in samenwerking met de marechaussee, een smokkelauto met 2000 K.G. van België uit frauduleus ingevoerde suiker in beslag kun nen nemen. Zij waren ervan op de hoogte, dat dien nacht over den grensweg een smok kelauto van België uit zou arriveeren. Met behulp van een versperring werd de weg af gesloten, terwijl de grensbeambten zich in de onmiddellijke omgeving verdekt opstelden. In razend tempo naderde de auto. Toen de in zittenden de versperring bemerkten, spron gen zij uit den wagen om zich nog tijdig in veiligheid te kunnen stellen. De stuurlooze auto reed in volle vaart door en kantelde na eenigen tijd in een langs den weg stroomend beekje. De beambten konden er niet meer in slagen de smokkelaars op te sporen. Een auto met Duitsche margarine aangehouden. Bij de grens te Glanerbrug wilde Maan dagavond een douanebeambte een auto aan houden, welke voor een overgang, waarvan de boomen neergelaten waren, stond te wach ten. Juist gingen de boomen omhoog en de bestuurder van de auto gaf vol gas. De be ambte sprong echter op den treeplank en sommeerde met de revolver in de hand tot stilhouden, waaraan de bestuurder tenslotte voldeed. Bij onderzoek bleek dat zich in den auto 1140 ponden Duitsche margarine be vonden, welke juist over de grens waren ge bracht. Auto en margarine zijn in beslag ge nomen. Een wapensmokkelaar, De marechaussee te Arcen (L.) arresteerde nabij het veer aldaar twee verdacht uitziende jongelieden. Bij het onderzoek bleek, dat een van hen om het middel een gordel droeg, waarin zich 15 revolver bevonden. De jonge man, afkomstig uit het Noord-Limburgsche grensplaatsje Wel, bekende deze wapens over de Duitsche grens te hebben willen smokkelen. De wapens werden in beslag ge nomen en de jongen werd geverbaliseerd we gens verboden wapenvervoer. De eerste kunnen alleen betrekking heb ben op woningen van woningbouwvereeni- gingen en gemeenten; met particuliere wo ningen heeft de regeering geen bemoeienis. De tweede laat de regeering aan de plaat selijke autoriteiten over. Of er aanleiding zal zijn voor overleg met huurdersvereenigingen. kan a priori niet worden gezegd. Wat de bouwvereenigingen van arbeiders betreft, in dien daarmee bedoeld worden vereenigin- gen. die met steun, krachtens de woningwet verleend, gebouwd hebben, is overleg met de besturen in zake huurverlaging bij voorbaat verzekerd. Op het oogenblik zijn geen bijzondere maatregelen in overweging. VERLAGING VAN DE HUUR PRIJZEN. Oeen regeeringsmaalregelen De minister van binnenlandsche zaken heeft op schriftelijke vragen van den heer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Kamer, over de van regeeringswege te nemen maat regelen tot verlaging der huurprijzen van woningen met lagere huurwaarde en van met overheidssteun gebouwde woningen, geant woord In het algemeen kan niet worden beaamd; dat, ondanks het dalen van het inkomen van de arbeidersklassen, de huurprijzen van wo ningen met lagere huurwaarde niet dalen, maar gehandhaafd blijven. Huurdaling komt voor. Het is juist, dat hier en daar de huur prijzen stijgen. De regeering bevordert, zooveel in haar vermogen is, verruiming van den voorraad woningen met bgere huurwaarde. Verrui ming van dezen voorraad moet op den duur verlaging van huurprijzen ten gevolge heb ben. Bijzondere maatregelen zijn niet noodig. Met toestemming van het gemeentebestuur en van den minister, belast met de uitvoering van de woningwet, kunnen woningvereenigin gen tot huurverlaging overgaan. Huurverla ging is reeds in eenige gevallen voorgeko men. De regeering bevestigt, dat het euvel der hooge huurprijzen vele arbeiders heeft ge noodzaakt zich in huurvereenigingen te orga- niseeren en door middel van huurstakingen vaak met succes te pogen tot verlaging van de huurprijzen te komen. Het is der regeering bekend, dat de arbei ders bij dit streven vaak stuiten op den te genstand van de plaatselijke organen. Dat het streven van de arbeiders alleszins te waardeeren zou zijn, laat de minister aan het subjectieve oordeel van den steller van de vraag; hij wenscht de plaatselijke organen vrij te laten, naar omstandigheden te hande len. Het is niet duidelijk of wordt gedoeld op maatregelen tot huurverlaging of op maat regelen betreffende huurdersstakingen. EEN BESLISSING IN HOOGSTE INSTANTIE. Buitenlandsche kinderen, als schoolcandidaten in grensgemeen ten, moeten medegeteld worden! In 1932 is door den gemeenteraad van Sas van Gent afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur der r.k. bijzondere jongens school aldaar om beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig art- 72 der Lager On derwijswet 1920 voor de aanschaffing van de noodige meubelen en leer- en hu'pmidde- len voor het inrichten van een vierde les lokaal. De gemeenteraal overwoog daarbij o.m., dat weliswaar het gemiddelde aantal leerlingen over 1931 1!8 bedroeg, maar dat dat aantal was bereikt door uitoefening van eenigen invloed op sommige ouders van leerlingen, en dat tusschen 1 September 1931 en 1 Januari 1932 dus buiten den gewo nen datum van toelating 6 leerlingen tot de schooi waren toege:aten uit de Belgische gemeente Assenede. De raad achtte het on billijk de gemeente te belasten met de onder wijsuitgaven, veroorzaakt door het school bezoek van buitenlandsche kinderen. Van deze beslissing is het schoolbestuur in beroep gegaan bij Ged. Staten van Zee land, daarbij o a. aanvoerende, dat het onbil lijk zou zijn ten opzichte van Belgische kin deren, wanneer deze van de Ned. scholen werden uitgesloten, aangezien tal van Ned. kinderen uit grensgemeenten die meer dan 4 K.M. van een voor hen toegankelijke school wonen, scholen in België bezoeken. Intusschen was het aantal leerlingen op- geloopen tot 123, onder wie 13 uit Assenede, en verwacht werd, dat dit aantal bij het be gin van het nieuwe schooljaar ruim 130 zou zijn. Ged. Staten waren echter van meening, dat ten onrechte onder het aantal leerlingen over 1931 de kinderen van vreemde nationaliteit waren gerekend, daar het toch onbillijk te genover de belastingbetalende Neder'andsche ingezetenen en tevens in strijd met den geest der wet is te achten, indien te hunnen behoeve lasten op de publieke kassen worden gelegd. Het college hield verder ook rekening met de mogelijkheid van verhooging van de leerlin- genschaal var. art. 28 der wet, en verklaarde het beroep ongegrond. Het schoolbestuur ging hierop opnieuw in beroep. De Kroon heeft thans met vernieti ging van het betreffende besluit van Ged. Staten, beslist, dat de gemeenteraad alsnog de gevraagde medewerking moet gevën; uit overweging, dat de aangevraagde meubelen en leer- en hulpmiddelen worden aangevraagd wegens de stijging van het aantal leerlingen der school; dat ten aanzien van de vraag, of de stijging van het aantal leerlingen een duur zaam karakter heeft, het gemiddelde aantal leerlingen over 1931 heeft bedragen 118 doch dat dit aantal bedroeg in 1932 op 16 Maart 124, op 16 Juni 132 er. op 16 September 133; dat onder deze leerlingen weliswaar leerlin gen, afkomstig uit Ass^nede (België) zijn, maar dat daarmede evengoed rekening moet worden gehouden, omdat de wet geen onder scheid maakt tusschen leerlingen van een be staande school, afkomstig uit Nederland of uit een aangrenzend land. nen voor een rechtstreeks: he aansluiting van de moderne Belgische kustwegen via den thans zoo uitstekend geoutilleerden provin cialen stoombootdienst op de Westerschelde (lijn Breskens—Vlissingen) met het Neder- landsche groote wegennet benoorden de Wes- terschelde, waardoor naast het gemeente- te vens een bijzonder streekbelang, alsmede het internationaal verkeer in hooge mate zal worden gediend. DE OVERVAL MET ROOF TE GEFFEN. De oude vrouw zwaar gewond. De toestand van het slachtoffer van den overval met roof te Geffen, de 73-jarige mej. B. van Dijk, is nog hoogst ernstig. De vrouw, die verpleegd wordt in het ziekenhuis te Oss, heeft verscheidene zware hoofdwon den. Zij heeft verklaard, dat zij bij confron tatie met de aanranders deze pertinent zou herkennen. Men vreest, dat zij het gebeurde niet zal overleven. - HET CARNAVAL TE WEERT. Een vereeniging van drankbestrijders te Weert heeft besloten wederom een actie op touw te zetten, teneinde tot afschaffing van het carnaval te geraken. Tevens zullen pogingen in het werk wor den gesteld om van B. en W. gedaan te krij gen, dat gedurende de carnavalsdagen geen dansvergunningen worden verleend. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Maandagmiddag is in het gebouw der IJmuider Federatie een vergadering gehou den van een 30 in den christelijken bond van transportarbeiders georganiseerde zeelieden, die reeds eerder den wensch te kennen ge geven hadden, als lid van de IJmuider Fe deratie overgeschreven te worden. Na be spreking van de actie in het visscherijbedrijf en de rol, door den Christelijken Bond daar in gespeeld, lieten 25 personen zich als lid van den Centralen Bond inschrijven Een motie werd aangenomen, waarin werd uit gesproken, dat de Christelijke Bond over haast en zonder behoorlijke toestemming van de leden-zeevissehers een nieuw contract had geteekend en dat men weigerde dit contract te aanvaarden. VAN PLANNEN TOT INPOLDERING HET ZWIN. Ten gemeentehuize te Retranchement heef' een bespreking plaats gehad van het college van Gedeputeerde Staten der provincie Zee land met het dagelijksch bestuur der ge meente in verband met den door het ge meentebestuur geuiten wensch om door mid del van werkverschaffing te komen tot inpol dering van het Zwin (overblijfsel van den zeearm die eens Brugge en Sluis met de Noordzee verbond. Dit plan zou voor de ge meente van zeer groote beteekenis zijn, om dat een oppervlakte van ongeveer 30 H.A. productief kan worden gemaakt en dit ter rein, aansluitend aan het Belgische kustge bied, zeer gunstige perspectieven opent voor de ontwikkeling van een gedeelte der Zeeuwsch-Vlaamsche kust (van Breskens tot Retianchement) als badgebied. Eventueele uitvoering zou tevens de mogelijkheid ope- BRAND, Een agent van politie, die aan den Amstel- dijk ter hoogte van Halfweg 't Kalfje sur veilleerde, zag omstreeks tien uur, dat er brand was aan den anderen kant van den Amstel op den Ouderkerkerdijk. Daar staan winterverblijven van de motorbooten en kleine vaartuigen, die des zomers den Amstel bevol ken en aan het water dikwijls zulk een fees telijk aanzien geven. De agent waarschuwde de brandweer aan den openbaren brandmel der op den hoek van Trompenburgerstraat en Amsteldijk. De betrekkelijk korte tijd die ver liep tusschen het ontdekken van den brand en het afdrukken van de brandschel, was reeds Voldpende om van den kleinen brand een grooten te maken. Het terrein, waar de uitge strekte loodsen vol met vaartuigen staan, is niet gemakkelijk te bereiken. Met de pont aan de Zuider Gasfabriek moesten de brandweer wagens worden overgezet. Toen de eerste wa gens van de brandweer voorreden, had het vuur al groote uitbreiding gekregen. Het was ontstaan in de bergplaats van motorbooten van den heer J. Drent, die deze ongeveer 40 meter diepe loods gehuurd heeft van den heer J. F. K. Harms, die daar in een belendende loods een even groote bergplaats heeft van kano's en roei-vaartuigen. Herhaaldelijk werden ontploffingen gehoord van de ben zinetanks in de "motorbooten. Hemelhoog sloegen de vlammen uit het dak en spoedig daarop was ook de winterberging van booten van den heer P. IJsselstein een prooi van het vuur. Over een oppervlakte an 40 bij 25 M. stond tegen half elf alles in lichterlaaie. De brandweer kreeg al meer en meer versterking. De drijvende motorspuit „Jan van der Hey- den" lag reeds voor den wal en goot met zes stialen massa's water op het vuur. Door mo torspuiten werd nog met 8 stralen gewerkt. Het was zeer moeilijk werken voor de brand weer, omdat zij het vuur niet kon omsingelen, want aan den achterkant was de grond zoo drassig, dat het onmogelijk was daar mate riaal te brengen. Tenslotte brandde het juist aan den achterkant het felste. De werkplaat sen van de bovengenoemde firma's, die daar gelegen zijn, benevens de kleedkamers op een hoogere verdieping werden door het vuur ver teerd. Tegen elf uur begon de brandweer ter rein te winnen en was het wel zeker, dat de motorbootenbergplaats „de Werf t Jacht" zou behouden blijven. De opslag- en berg plaatsen van de heeren Harms en Drent zijn zoo goed als geheel in vlammen opgegaan 79. Jan zelf ging nu naar een van de dorps herbergen om er te slapen. Hij zocht er één t-fY. nog nooit eer<Jer was geweest, want hij hield van een veranderingetje. Hoe ver wonderd was hij, toen hij de waard naar zich toe zag komen Daar heb je warempel Jan de tandarts! hoorde hjj hem zeggen. 80. En ja hoor! Het was de zelfde man, wie® Jan s middags zoo goed van zijn kiespijn had afgeholpen. Hé, vrouw, roept de waard ou. Kom toch eens gauw hier. Jij had immers ook kiespijn. Hier heb je Jan Rommelzak, die mij vandaag zoo fijn van mijn kies heeft afgehol- gen. Moet je hem ook even laten trekken?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6