gift van prins hendrik. de malversaties bij de gemeentelijke groenteveiling te amsterdam. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Redevoering van Beelaerst van Blokland. GRAAF ALBERT APPONYI OVERLEDEN. STAKING IN DE AUTO-INDUSTRIE. DE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. Jlccuwciactt Tlieuws BERGEN, BROEK OP LANGENDIJX. ST. PANCRAS. WIERINGERWAARD, TEXEL. EGMONDBINNEN. - heer 1 Isselstein kon een groote loods V an a n ach'erkant met veel moeite behouden af" en Kaar schatting zijn ongeveer 15 rhooten en daaronder zeer mooie, bene- motor uanoi. pn onfUi-e roeivaartoi. «.[i 200tal kano's en andere roeivaarhti- VcllS verloren gegaan. De oorzaak van den geil Vc. .„Ufthanrl Sd is onbekend. Prins Hendrik heeft van belangstelling n ^lijken in het internationale pooljaar ye eene bijdrage te bestemmen voor het y^o|0jjsch station nabij Reijkjavik. Zooals men weet zijn onlangs twee perso nen gearresteerd in verband met beweerde malversaties bij de gemeentelijke groentevei ling te Amsterdam. Van de beslissing van de •echtbank, waarbij de preventieve hechtenis met dertig dagen werd verlengd, gingen de verdachten in hooger beroep bij het Hof, dat 0p 3 Februari hun invrijheidsstelling gelast- tc Beide personen zijn thans echter op vorde- jfrcr van den officier weer in arrest gesteld. De rechtbank verlengde gister in raadka mer de preventieve hechtenis. De raadslieden van verdachten, mrs. de Vrieze en Wierstra, zijn nog heden in hooger beroep gegaan van deze beslissing van de rechtbank bij het Hof, dat zeer 6poedig. zal beslissen. TEGEN DE LINTBEBOUWING. De vereeniging van directeuren van hypo theekbanken heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij aandringt op ver werping van het wetsontwerp tot vaststel ling van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijkswegenplan voorko mend, subsidiair dit wetsontwerp in dien zin te wijzigen, dat de beoordeeling van de vraag, of en zoo ja hoeveel schadevergoeding aan den eigenaar verschuldigd is, in handen van den rechter gelegd wordt en dat tevens de rechrin van den hypotheekhouder beter zullen worden omschreven en gewaarborgd dan thans is geschied. De vereeniging juicht het ten zeerste toe, dat de regeering alles in het werk stelt om, zoowel ter voorkoming van schade aan het natuurschoon alsmede in het belang van een goed en veilig verkeer, lintbebouwing langs de rijkswegen tegen te gaan, maar zij be treurt het, dat dit wetsontwerp zonder nood zaak ontsierd wordt door een inbreuk op het door de grondwet gewaarborgd recht van eigendom, waaruit een koersverandering blijkt, welke niet onweersproken mag wor den gelaten. INTERNATIONAAL RECHT. Jaarvergadering van de Nederl. Vereeniging. Zaterdag hield de Nederlandsche Vereeni ging voor Internationaal Recht (Nederland sche afdeeling der International Law Asso- ciatioa) haar jaarvergadering te 's-Graven- hage. De voorzitter mr. B. C. J. Loder bracht in zijn openingswoord warme hulde aan de na gedachtenis van den heer mr. G. van Slooten Azn., die sinds 1921 het secretariaat had vervuld. Uit de door den plaatsvervangenden secre taris mr. K. Jansma uitgebrachte jaarversla gen over 1931 en 1932 bleek dat in verband met de crisis het aantal leden teruggeloopen was van 186 op 31 December 1931 tot 165 op 31 December 1932. Desondanks was de fi nancieele toestand der vereeniging niet onbe vredigend. De aftredende bestuursleden, de heeren mrs. J. Wolterbeek Muller, K. Jansma, W. «oosegaarde Bisschop, Th. A. Fruin, prof. j. Kosters, J. Coert en C. J. A. Hartzfeld wer den herkozen, terwijl voorts het bestuur w«d aangevuld door verk ezing van de hee- ftn mr. W. C. Bosman te Alkmaar, prof. mr. w. H. Drucker, prof. mr. j A. v. Hamel en pof. mr. J. v. Loon. Tot secretaris werd ge kozen mr. K. Jansma en tot penningmeester Prof. mr. J. v. Loon. DE SCHATTEN IN DE LUTINE. De plannen van den Gennepenaar om naar het goud van de Lutuu te duiken schijnen tot uitvoering te worden gebracht. De heer H. W. F. X. Beckers, machinefa- brikant te Gennep, die, zooals gemeld, het P»an heeft, te duiken naar het goud van de Utine, welk schip in 1799 op een afstand an enkele kilometers van Terschelling is ge zonken, zal het blijkbaar niet bij het plan la- en. Sedert Vrijdag toch ligt in de Nieuwe fven te Nijmegen het motorschip Flevo van senipper Schoustra, uit Zwolle, dat uit Dort- und is gekomen met een lading van 86 ton ar vervaardigde metalen onderdeelen van en grooten trechter, waarmee getracht zal 0rfen de schatten uit de diep onder het bedolven Lutine op te zuigen. ka» i ''f-Hd 's Per spoor aan de Nieuwe Nijmegen aangekomen het in de c,marMtlewerkPlaats van den heer Beckers stalij H^eehanische gedeelte van de in boort (w^«ide 28.000 K G.) waartoe be- pt/ neen Junkers vliegtuigmotor van 350 «en elertïwK6"^ is met gebruikmaking van BecWc s,cll€ kraan personeel van den heer "verlaHon" j')n toezicht begonnen met het vnn anH Vaü- .onderdeelen der machine en ^andaarfre "'jbehooren uit wagon in schip, ling. 8 vaart de Flevo af naar Terschel- 0prU1MINQ van ouden rommel. Een h Maar er zat honderd gulden in. ^dtstra'u °t?nSAter van de Van Oldenbarne- Politie .(li a^kerdam deed aangifte bij Pereeè' in a jjjdens de verhuizing uit Perceel i ^ostverlorenstraat, vóór tan geld en st,e 'houdende plm. 100 Zij verkpü'a6 S1€raden, op straat had d^'ng, dat heft* 5° r aanvankelijk in de bh* Sni2k"tie lee« wa3- Het kistje is gemeen e^,iinetfn0nWn» werd later d0^ bleek :",iVfLbrandin8 teruggevon- toen ledig te zijn, De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland heeft in de hoofdcommissie der ont wapeningsconferentie in een vrij uitvoerige redevoering, waarnaar door de aanwezigen met groote belangstelling werd geluisterd, scherpe critiek geoefend op het Fransche plan en het bekende Nederlandsche standpunt nog eens uiteengezet, dat nieuwe veiligheids garanties geenszins noodzakelijk zijn en dat de ontwapening bij de huidige veiligheidsga ranties kan en moet worden doorgevoerd. De afzonderlijke militair technische voor steilen van het Fransche plan noemde jhr. Beelaerts vérgaand genoeg. Hij kantte zich vervolgens nadrukkelijk tegen het fransche plan een Volkenbonclsleger te organiseeren en het zware oorlogsmateriaal in verschil lende landen ter beschikking van den Vol kenbond te stellen. Een dergelijke maatregel noemde spreker slechts een voorwendsel voor een bewapeningsvermeerdering en leidt onmiddellijk tot het behoud van al net zware aanvalsmateriaal welker volkomen vernieti ging de Nederlandsche regeering noodzake lijk acht. Minister Beelaerts richtte zich ver volgens tegen het Fransche voorstel van vei ligheidssysteem met de verschillende groe pen van staten te vormen en legde er den na druk op dat de groote koloniale mogendhe den in een ondraaglijke positie zouden ko men, ingeval de wereld zou worden inge deeld in afzonderlijke districten met ver schillende veiligheids- en ontwapeningsver plichtingen. Met referte aan de weigering der Engelsche regeering deel te nemen aan nieuwe veiligheidsgaranties, verklaarde jhr. Beelaerts, dat de Nederlandsche familie niet kan tcestand, dat Engeland uit de Europee- sche familie zal worden gestooten. Minister Beelaerts sprak vervolgens zijn groote vol doening uit over de regeling der kwestie van de rechtsgelijkheid dd. 11 December en legde er den nadruk op, dat de door de geheele openbare meening ter wereld zoo dringend geëischte beslissingen thans spoedig moeten worden getroffen. De overdreven bewapenin gen zijn een der voornaamste oorzaken van de huidige algemeene verontrusting en crisis en deze zware bewapeningen leiden onmid dellijk tot een algemeene catastrophe, welke slechts kan worden vermeden door de nako ming der plechtige verpachtingen van art. 8 van het Volkenbondspact. Minister Beelaerts wendde zich vervolgens tegen de internatio- naliseering der civiele luchtvaart en hij wijst daarbij alle maatregelen van de hand. welke hinderlijk zouden zijn voor de ontwikkeling van de civiele luchtvaart. Spreker besloot dat het resultaat der ontwapeningsconferentie slechts een comoromis kan zijn. De Neder- 'andsche regeering is bereid mede te wer ken, evenwel slechts op voorwaarde, dat niet alleen een beperking, maar ook een verla ging der wapeningen worde bereikt. Graaf Albert Apponyi, de bekende Hon- gaarsche politicus, is Dinsdagmiddag in ho tel Residenz te Geneve op 87-jarigen leeftijd overleden. Graaf Apponyi werd te Weenen geboren als zoon van den Hongaarschen hofkanselier en lateren president van het opperste ge rechtshof, graf George Apponyi. Sinds 1872 was hij lid van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, eerst als lid der Conserva tieve Partij, later als leider der oppositie. In het jaar 1899 keerde hij tot de regeerings- meerderheid terug. Van 1901 tot 1904 was hij president van het Huis van Afgevaardig den, eerst als lid der Conservatieve Partij, la ter als leider der oppositie. In het jaar 1899 keerde hij tot de regeeringsmeerderheid te rug. Van 1901 tot 1904 was hij president van het Huis van Afgevaardigden. Van 1906 tot 1910 was de thans ontslapene minister voor onderwijs en eere-dienst, evenals in het jaar 1917 na het aftreden van Tisza. Hij heeft deel uitgemaakt van de Roode Kruismissie. Na den oorlog werd Apponyi lid van de Hon gaarsche delegatie naar de vredesconferen ties, als zoodanig trad hij als voorzitter der delegatie op. In verband met zijn zienswijze trad hij nog voor de onderteekening van het verdrag van Trianon af. In 1924 werd hij de eerste vertegenwoordiger van Hongarije bij den Volkenbond, waar hij door zijn indruk wekkende betoogen de openbare meening over de geheele wereld gunstig voor Honga rije heeft beïnvloed. De tijding van Apponyi's overlijden heeft in Volkenbondskringen groote verslagen heid gewekt. Even tevoren had de voorzitter der ontwa peningsconferentie Henderson namens de om- wapeningsconferentie een schrijven tot den graaf gericht, waarin hij de hartelijkste sym- pathiën overbracht en de hoop op een spoe dig herstel uitsprak. Namens Hongarije werd den voorzitter dank gebracht voor dit bewijs van sympathie Later deelde Henderson mede, dat „zijn oude trouwe vriend graaf Apponyi" zoo juist was overleden. De aanwezigen verhie ven zich ten teeken van rouw van hun zete's, waarna gedurende eenige minuten stilte werd in acht genomen. Henderson verzocht vervolgens den vertegenwoordiger van Hon garije zijn regeering en de familie van den overledene zijn conaoleantie te betuigen. De zitting werd hierna geschorst. Voorloopig zal het stoffelijk overschot van graaf Apponyi worden bijgezet in de Notre Dame-kerk om dan over enkele dagen naar Hongarije te worden overgebracht. Communistische invloeden? Voor de tweede maal in 14 dagen tijd is een groote staking uitgebroken in de automobiel industrie in Detroit, thans in de fabrieken van de Hudson-Motor Cy. De staking brak uit in de afdeeling waar de carosserieën wor den vervaardigd en ongeveer 3000 arbeNers legden het werk neer, waarbij zij tergelijker tijd eea lijst met 12 eischea overhandigden Tengevolge van de staking in deze afdeeling moest ook het werk worden stopgezet in de af deeling voor de motoren en chassis, waardoor 3000 andere arbeiders het werk moesten neer leggen. Naar de meening van de leiders der Hudson-fabrieken is deze staking veroorzaakt door dezelfde communistische invloeden, die onlangs ook de staking in de Ford-fabrieken to.t stand wisten te brengen. De stakers eischen o.a. een loonsverhooging van 20 voor de vaste loonen en een verhooging van 30 voor de uurloonen, alsmede invoering van den 8-uren-dag en de 5-dagen-week en verbetering van verschillende andere arbeids voorwaarden. Het werk wordt hervat. De Groat Northern Railway Company maakt bekend, dat de stakende Iersche spoor wegarbeiders in zoo grooten getale het werk hervatten, dat het weer zich aanmeldende aantal werkkrachten grooter is dan waaraan onmiddellijk behoefte is. Te Belfast is de toestand thans zoo, dat men het einde yan de staking als nabij be schouwt. 4000 OPSTANDELINGEN IN MANTSJOERIJE DOOR JAPANNERS GEVANGEN GENOMEN. De Japansche troepen zijn er in geslaagd Keijueen, Njoetsjang en Liaotscho van Chi- neesche opstandelingen te zuiveren. De Ja panners hebben 4000 opstandelingen ontwa pend en 10.000 geweren buit gemaakt. Hier mede zouden, naar verklaard wordt, alle op standelingen in Noord- en Zuid-Mantsjoerije zijn vernietigd. RUSSISCHE WALVISCHVAARDERS VERBEURD VERKLAARD. Besloten is, dat drie Sovjet-Russische wal- vischvaarders welke de gesloten haven van Futami, in de verboden zone der Bonin-eiPn- den, op 3 Jan. zijn binnengevallen met het doel steenkolen en water in te nemen, ver beurd verklaard 2ullen worden wegens- over treding van de wet op de scheepvaart. De schippers hebben ieder 1000 Yen boete gekre gen. Het „moederschip" Aleut is vrijgelaten. SNEEUWSTORM IN HET WESTEN VAN DE VEREENIGDE STATEN. Een hevige sneeuwstorm heeft gisteren ge woed boven het midden-Westen van de U.S. A., van de Rocky Mountains tot de Allegha- nies. Het verkeer ondervond groote stagnatie De temperatuur daalde op sommige plaatsen tot 40 en 36 gr. onder nul. EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE T ZAND. 30 Blikken tijdens het vervoer te Schoten bij Haarlem aangehou den. Later bij huiszoeking te 't Zand nog 116 blikken gevon den. Zondagmiddag is op het kantoor van de directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Schagen binnengebracht een groote partij gedistilleerd, welke uit een geheime distilleerderij te 't Zand afkomstig zou zijn. Bij informatie vernam de Sch.Crt. het vol gende Zondagmiddag is onder Schoten bij Haar lem door een paar kommiezen een vracht auto aangehoudén, bestuurd tloor de gebr. T. van 't Zand. Eenerzijds wordt gezegd, dat het een gewone aanhouding was ter contro leering van wegenbelasting, waarna het een en ander aan het licht zou zijn gekomen, an derzijds wordt beweerd dat 't 'n opdracht was vanuit Amsterdam, waar men er den reuk van zou hebben gekregen, dat door ge noemde perSbnen op clandestiene wijze ge distilleerd van de hand werd gedaan. Hoe het echter zij, na aanhouding van den vrachtauto Zondagmiddag, bleek bij onder zoek, dat er zich in den wagen 30 blikken be vonden, elk inhoudende 10 liter gedistil leerd met een alcohol-percentage van 96 pCt. Deze hoeveelheid alcohol, benevens de vrachtauto werden in beslag genomen en de gebr. T. gearresteerd. Vervolgens werd door een inspecteur en de beide kommiezen ten huize van één der gebr. T. te 't Zand huiszoeking gedaan, waarbij nog 116 blikken, eveneens elk van 10 liter, werden gevonden en in beslag genomen. Ge zamenlijk werden de beide hoeveelheden toen getransporteerd naar het accijnskantoor te Schagen. De gebr. T. zijn nog denzelfden avond aan een verhoor onderworpen, waarna ze op vrije voeten zijn gesteld. Wij vernamen nog dat voor een hoeveel heid alcohol als hier in beslag is genomen 5000 accijns zou moeten zijn betaald. Bovengenoemde alcohol zal ongetwijfeld mèt den vrachtauto verbeurd worden ver klaard. ZUIDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer P. Schoenma ker vergaderde de vereeniging voor Zieken huisverpleging De voorzorg met een 25-tal leden. De voorzitter, de heer J. de Ruiter, open de de vergadering met een woord van wel kom, er op wijzende, dat het een jaar gele den is, dat een ledenvergadering is gehou den, wat een goed teeken is; hoe minder ver gaderingen hoe beter. Het wordt al meer ge voeld, dat een vereeniging als deze in een gevoelde behoefte voldoet. Aan het door den heer D. de Geus uitge brachte Jaarverslag ontleenen we het vol gende: Ondanks den slechten financieelen toestand waarin bijna al de leden verkeeren, is de contributie door bijna allen op tijd vol daan. Het bestuur is daar dankbaar voor en het rekent er op, dat dit in het komende jaar weer het geval zal zijn. Mochten er in de komende, tijden onder de leden zijn, die niet bij machte zijn hun contributie te betalen, dan is het gewenscht, dat zij zich tot het be stuur wenden, misschien is er dan een op lossing yoor te yinden, dat het wel wordt betaald Niet betalen geeft zorg aan den bode en is gevaarlijk voor het betrokken lid, want wie te veel contributie ten achter is, kan niet als lid worden beschouwd en heeft derhalve geen recht op uitkeering. De stand waarin de kas verkeert is gelukkig goed te noemen. Slechts 2 is men achteruitgegaan en er zou nog een voordeelig saldo zijn, als de achterstallige contributie nog binnen kwam. Er zijn 11 personen voor rekening der vereeniging in het ziekenhuis opgenomen met een totaal aantal ligdagen van 172. Twee personen hadden 35 ligdagen, de andere van 3 tot 32. Overleden en overgeschreven zijn 25 personen, bijgeschreven 18, dus een teruggang van 7 leden. Het aantal leden be draagt 392. Er zijn 3 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden, wat een goed verschijnsel wordt genoemd, daar het aantal vergaderingen toeneemt, als er veel zieken zijn. In het bestuur heeft geen verandering plaats gehad en de samenwerking kan zeker aangenaam worden genoemd. Vorig jaar is door de Federatie een Onderlinge Operatie- kas opgericht, waarvan bij de oprichting 33 leden van deze vereeniging als lid toetraden Van den heer Woldhuis was een verzoek ingekomen, om ook in aanmerking te komen, om patiënten van en naar het Ziekenhuis te brengen. Dit werd goedgekeurd, maar in 't vervolg moet dnar'oor Pen briefje gehaald worden bij den voorzitter. Verder werd er door het bestuur op aan gedrongen, dat zoodra iemand uit het Zie kenhuis thuis komt, er bericht bij den voor zitter wordt gedaan. Nog werd meegedeeld, dat het contract, dat met den houder van een z:ekenauto., den heer Met te Alkmaar voor 2 jaar was ges'o- ten, volgens het tarief van 40 cent per K M met een maximum van 6, dit tarief nu op 30 cent per K.M. met een maximum van 5 is gebracht. De heer Jb. van Twuijver deed rekening en verantwoording. Ontvangen was ƒ585 75, uitgegeven 587.54. Bij monde van den heer C. Kosteliik werd namens de commissie, die de bescheiden heeft gecontroleerd, gerappor teerd, dat alles in orde was bevonden. De penningmeester werd gedechargeerd, terwijl hem dank werd gebracht voor zijn werk zaamheden. In verband met de rekening werd meeegedeeld, dat de Federatie verzochl heeft om verlaging der ligkosten, doch van het St. Elizabethsgesticht was geen bericht terug ontvangen, terwijl vanwege het Neu traal Ziekenhuis werd meegedeeld, dat de exploitatie geen verlaging toeliet. Omtrent de Onderl. Operatiekas werd meegedeeld, dat de ontvangsten 1483,40 bedroegen met een batig saldo van ruim 559. Het aantal leden is boven de 1200 gestegen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J de Ruiter met bijna algemeene stemmen her kozen en nam zijn benoeming aan. Het bestuur kreeg mandaat om een afge vaardigde voor de Federatievergadering te benoemen. Nog werd besproken de leemte in het reg lement, dat in een boekjaar 2 maal 35 dagen wordt uitgekeerd: wie in Maart in het zie kenhuis komt, kan 2 maal 35 dagen uitkee ring krijgen, daar er een tusschenruimte van 6 maanden moet zijn, maar wie in Juni er In komt, kan maar 1 maal 35 dagen worden opgenomen met uitkeering. Besloten werd 't woord boekjaar te schrappen. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering „Draagt Elkan ders Lasten". De Vereeniging voor Ziekenhuisverple ging „Draagt Elkanders Lasten'' vergaderde Maandagavond in „Concordia". Aanwezg 70 leden. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende met een woord van welkom op deze 8ste ver gadering, welke in zijn geheel meer een ver slag is. wat in het afgeloopen jaar is gepas seerd. Dank zij de verhoogde contributie is de stand der kas gunstig. Het nut der vereeni ging komt iederen dag tot uiting. Financieele hulp der gemeente in den vorm van subsidie is gelukkig niet noodig. Met den wensch, dat de besprekingen vas aangenamen aard mogen wezen, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Rekening penningmeester. De heer K. de Geus deelde namens de com missie tot het nazien der rekening mede, dat een en ander in de beste orde is bevonden Spr. zeide, dat een woord van dank aan den penningmeester wel op zijn plaats is. (Ap plaus.) De penningmeester, de heer P. van Dijk, bracht hierna het verslag uit. De ontvang sten bedragen 2913.09, de uitgaven 2870.50, alzoo een batig saldo van 42 59 Het bezit der vereeniging is met 716.33 ver meerderd. In het jaarverslag werd gememoreerd het overlijden van het bestuurslid wijlen den heer P. Kramer. De vergadering herdacht dit ver scheiden door zich een oogenblik van de zit plaatsen te verheffen. Er zijn 5 bestuursvergaderingen gehouden. Het ledenaantal bedroeg per 1 Januari 1933 329 huisgezinnen met 1115 betalende leden. In vergelijking met het eerste jaarver slag was dit 225 huisgezinnen met 800 beta lende leden, wel een bewijs dat de vereeniging in een groote behoefte voorziet. De voorzitter sloot zich aan bij hetgeen in het jaarverslag over wijlen den heer P. Kra mer is gememoreerd. Spr. gaf in overweging een candidaat van dezelfde gezindte te ver kiezen. In de vacature Kramer werd de heer K. Volgers gekozen met 41 stemmen, terwijl de aftredende bestuursleden, de heer D. Kan gen en P. van Dijk. resoect. met 67 en 65 stemmen werden herkozen. Tersprake werd nog gebracht het in de vo rige vergadering aangenomen voorstel, dat luidt, dat er na ieder ziektegeval een half jaar moet verstrijken alvorens men weer voor uit keering in aanmerking kan komen. Na eenige discussie werd het besluit gehandhaafd, waarbij de voorzitter toezegging deed dit punt het volgend jaar nogmaals onder oogen te zien. Voorstel vrijstelling van contributie aan 4 leden. De heer A. Keppel zeide, dat dit voorstel voor het eerst op de agenda voorkomt. Spr vond het een mooi voorstel, doch zag liever, dat er een regeling getroffen werd, dat werk- loozen de halve contributie betaalden. Spr. wilde zoo noodig bij de gemeente om subsidie aankloppen. De voorzitter zeide, dat de opzet der ver eeniging is om het 2onder hulp der gemeente te redden De heer J. 7eemari stelde voor om maande lijks 4a 5 werkloozen om beurten vrijstelling te verleenen van contributie De naam der vereeniging is Draagt Elkan ders Lasten: laat ons dit niet de daad toonen De voorzitter zeide, dat in dez? wel iets gedaan wordt. De heer Mul vroeg of thans niet tot ver laging van contributie kan worden overge gaan er of de veroleegkosten in de ziekenhui zen niet verlaagd kunnen worden. De voorzitter antwoordde, dat het punt contributieverlaging in het bestuur reeds be sproken is, doch dat het voor den financieelen toestand der vereeniging beter is hiertoe nog niet over te gaan De heer Van Dijk deelde mede, dat met de Firma Met te Alkmaar een overeenkomst is aangegaan voor vervoer per ziekenauto. De prijs is 7.50 per keer. Verder zeide spr., dat reeds eerder pogingen zijn gedaan om tot ver laging van de kosten ziekenverpleging te ko men. doch dat de exploitatie dit niet toelaat. Dinsdagavond werd in hotel „Concor dia" door den waarnemend notaris, den heer J de Groot, een openbare verkooping gehou den. Het pakhuis en erf aan de Handels kade, eigendom van de heeren P. F. Slot te Noordscharwoude en J. Gootjes te St. Pan- cras, werd in combinatie met twee akkers bouwland aan de Papemersloot resp. groot 7 en 8 snees, behoorende tot de nalaten schap van wijlen den heer K. de Geus Gz te St. Maarten, gekocht door den heer P. F. Slot te Noordscharwoude voor 3530. Enkele roerende goederen en een paar schuldvorderingen uit dezelfde nalatenschap, tot een totaal bedrag van 2706.80 werden door den heer C. de Geus Kz te Sint Maar ten gekocht voor de somma van ƒ11. Een akker bouwland, groot 27 snees, gedeelte van de Schagergroet aan de Reiiersloot, bracht 41 per snees op. Kooper de heer K. Swa ger te Noordscharwoude. Door de gasfabriek te Alkmaar is gedu rende het afgeloopen jaar 334.400 M3. gas in de gemeente Bergen afgeleverd tegen 328.450 M3. gedurende het jaar 1931. Voor 1933 is de gasorijs gelijk aan dien in 1932 op 13 cents per M3. vastgesteld. Door verschillende ingezetenen zijn in den laatsten tijd nogal eens Belgische vijf franc stukken voor Nederlandsche rijksdaal ders in betaling ontvangen, waardoor een ongewenscht verlies wordt geleden. Men zij dan ook op zijn hoede. Dinsdag werd op uitnoodiging van de afd. Broek op Langendijk der Ned. Chr. Ra dio-Vereen. in de Geref. kerk de film „De klokken luiden" vertoond. Ds. van Baaien sprak een openingswoord, memoreerende den zegen welke er uitgaat van de Chr. Radio-uitzending, terwijl na het ver- toonen der film ds. Donner een opwekkend woord sorak om ieder op zijn wijze de Chr. Radio-vereen, jaarlijks te steunen met een bij drage. De vereeniging „Volksonderwijs" hield een gezellige bijeenkomst in het café van den heer Bouwstra. De zaal was vrij goed bezet. De voorzitter de heer de Ruiter, voorzitten der vereeniging, opende de bijeenkomst met een uiteenzetting van het nut van gemeen schappelijk onderwijs. Als spreekster trad op mevr. Da. Rappold van Alkmaar. In een gloedvolle rede welke door het pu bliek met ingenomenheid werd aangehoogd, zette spreekster uiteen de verdeeldheid van het onderwijs en het nut van Volksscholen. Door eenige jongelui werden eenige voor drachten en een paar tooneelstukjes ten beste gegeven, wat vrij goed werd weergegeven, ge- zién de jeugdige dilletanten. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door de familie Deutekom van onze plaats. Haar schitterende muziek droeg vee) bij tot de gezelligheid. Een gezellig bal besloot den avond. Maandagavond werd ten overstaan van Notaris J. Koomen in 't café van den heer Jb. Borst te Breezand publiek gepresenteerd een woonhuis met erf gelegen te Breezand groot 8 aren 26 c.a. behoorende tot de na latenschap van wijlen wed. A. van Roze laar. Het perceel werd in bod gebracht door den heer W Pronk te Breezand op een be drag van 2050. Volgende week afslag. Van de 140 schoolgaande kinderen zijn er momentgel ongeveer 50 afwezig wegens het heerschen der mazelen. Niet allen zijn aangetast, doch moeten thuis blijven omdat broertje of zusje mazelen hebben. Voor eenigen tijd zijn uit deze gemeente een paar personen naar -Frankrijk vertrok ken om daar op eenige veehouderijen de lei ding van de schapenhouderij op zich te ne men. Naar wij vernemen zal binnenkort weer een tweetal ingezetenen naar Noord- Frankrijk gaan met hetzelfde doel. Op den duur zal dit voor de Nederlandsche schapen houders stellig geen voordeel brengen. Werpt de schapenhouderij in Frankrijk bete re resultaten af, dan zullen de Hollandsche veehouders daar spoedig de grenzen gesio ten vinden. Maandagavond kwamen de bakkers uft deze gemeente bijeen om tot een overeenkomst te komen om op erkende chr. feestdagen geen bakkersarbeid te verrichten, onder voorbe houd, dat onder bepaalde omstandigheden met algemeen goedvinden hiervan kan wor den afgeweken. Een bestuur werd nog niet gekozen, bin nen korten tijd zal opnieuw een vergadering worden belegd, teneinde een vereeniging oo te richten.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7