WILHELM RICHARD WAGNER 1813 - 1883. m SPORT EN WEDSTRIJDEN. LUXE VERHUUR JAC. MET Blauw Wit strijdt voor het bestaan. West-Frisia ontvangt de Stormvogels. Een belangrijke ontmoeting tusschen Eindhoven en P. S.V. Zal Alcmaria morgen weer eens winnen DE EERSTE KLASSE. Hft programma van morgen is lang niet M dig- 'n Westen en het Oosten wor- i "slechts enkele wedstrijden gespeeld, om- men daar de heele zaak gelijk wil maken, naar is wel wat voor te zeggen en in dit ver end is het zeer gelukkig, dat de Stormvogels jL wedstrijd tegen West Frisia te spelen Vrijden. In de eerste plaats wordt daardoor wellicht een duidelijker beeld verkregen van <kn strijd om het kampioenschap en n de *weede plaats bestaat de mogelijkheid, dat thans uitgemaakt kan worden, of West Frisia inderdaad een concurrent is voor V.U.C. in den strijd om de laatste plaats te ontloopen. Afdeeling II. Afdeeling III. Afdeeling IV. DE TWEEDE KLASSERS. Nu in het Noorden Maandag 13 Febr. is het 50 jaar geleden, dat Wagner stierf Zondag a.s. 2 uur ALCMARIA I Z.V.V. I. RUIME WAGENS BILLIJKE TARIEVEN AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. TEL. 572—873 ALKMAAR Van den anderen kant is er ook veel tegen het onvolledig afwerken van het programma, omdat daardoor de competitie voor vele clubs verlengd wordt en diverse vereenigingen ge doemd zijn een paar weken rust te houden. j>it is vooral het geval in het Oosten, waar ook de vorige week al een wedstrijd op het program stond en waar ook nu weer slechts een ontmoeting is vastgesteld. Wanneer we de wedstrijden van morgen «ven onder de loupe nemen, dan beginnen we weer met stdeeling I. In afdeeling I is het in de eerste plaats Blauw Wit, dat onze belangstelling vraagt. Sinds haar jongste nederlaag is haar positie vrij critiek geworden en nu de ploeg blijkbaar geheel gedemoraliseerd is, vreezen we, dat het met Blauw Wit gedaan is en dat het straks de degradatiewedstrijden moet spelen. Blauw Wit gaat naar H.-D.V.S. In het Stadion werd deze club met flinke cijfers ge klopt en dus zou ook nu de kans er zijn, om een overwinning te behalen Maar al zou 'n normaal Blauw Wit daartoe zeker in staat zijn, in haar tegenwoordigen vorm geven we haar weinig kans. Tenzij er een nieuwe geest over de ploeg gekomen is. In dat geval wint Blauw Wit en is de strijd om de laatste plaats opnieuw ontbrand. Verder is hier vastgesteld de wedstrijd Z.ZF.C.—R.C.H. Een wedstrijd, die feitelijk van geen belang meer is: beide clubs behoo- ren immers tot de middenmoot. De uitslag zal wel in 't voordeel der Zaansche ploeg zijn Wij hebben reeds opgemerkt, d^t hier ge speeld wordt de voor beide clubs van be lang zijnde ontmoeting West FrisiaStorm vogels. De thuisclub heeft de punten brood- noodig, om een klein beetje uit de verdruk king te komen; de Stormvogels mogen niets meer verliezen, wil hun kampioenschapskans geen gevaar loopen .De omstandigheden zijn dus vrijwel gelijk en men kan er op rekenen, dat er enthousiast gespeeld zal worden. Al is Stormvogels technisch de meerdere, wij ge- looven, dat .de uitslag best eens een gelijk spel zou blijken te zijn. Van belang voor West Frisia is ook de wedstrijd V.U.C.Hilversum. V.U.C. staat onderaan, Hilversum is vrijwel zonder ge vaar. Er is dus voor de Haagsche club een mooie gelegenheid om te winnen en het lijkt er op, dat dit het geval zal zijn. Nu of nooit, zullen de V.U.C.-ers wel denken! HaarlemK.F.C. en SpartaD.F.C. zijn onbelangrijke wedstrijden. De beste kansen hebben K.F.C en Sparta. Ook nu maar één wedstrijd in het Oosten en weer is P.E.C. er bij betrokken. Het gaat nu naar Enschedé en zal het er tegen de club van die naam zeker niet zonder kleer scheuren afbrengen. Een gelijk spel zou al een mooi resultaat zijn, doch 't is best moge lijk, dat Enschedé beide puntjes thuis houdt. En P.E.C. al weer definitief haar kans op de eerste plaats kwijt is In het Zuiden is daar plotseling de plaat selijke ontmoeting EindhovenP.S.V. van bijzonder belang geworden, dank zij de jong ste misstappen der lampjesmenschen. P.S.V. moet nog drie wedstrijden spelen en heeft nog vier punten noodig, om kampioen te worden, als M.V.V. tenminste al haar wed strijden wint. De eerste ontmoeting tusschen deze twee won P.S.V., doch morgen kon het resultaat wel eens andersom zijn. Ook dan heeft P.S.V. nog een mooie kans, doch dan komt alles op de twee laatste wedstrijden aan. Hoewel het doelpuntenverschil gering zal zijn, verwach ten wij voor P.S.V. hoogstens een gelijk spel. Willem II—N.A.C is een strijd tusschen oude concurrenten, waarvan de thuisclub de zwakste is. Zij staat echter nog lang niet vei- ng, terwijl N.A.C. „niks gebeuren kan". Juist caarom zal Willem II er alles op zetten, om te winnen. En daar is kans op Zoodat de strijd om het degradatiegevaar te ontloopen, zien zal bepalen tot Middel burg en B.V.V. Eerstgenoemde ontvangt N.O.A.D., dat 7/J5' 's' Cm me' een overwinning uit de ®ouwsche hoofdstad terug te keeren. En de naar Longa, wat ons 'n hopeloos ««val hjkt voor de Bossche club Afdeeling V. QuirL°C»'taiS' 200 verrassend geklopt door Be staa r .H^rgen naar de Friesche hoofd- al ppn°im 'a *e bezoeken. Dat wordt ook nen wedstr>jd voor de a.s. kampioe- geliiir „Si 1 frisia het wel eens tot een gers tin brengen. Wat echter de Gronin- is ornnf n hindert, want hun voorsprong groot genoeg. ®0f concurrenten, als men het tenminste haar nmT®!1 mag'> Veendam vergezelt d't géval uf ?1 bekampen. En ook in •en. hebben de Groningers de beste kan- QroninaènC C'Uk iU-* Leeuwarden trekt naar «"SllE1 W O.V.A.V. een taaie te- Wijk snel j1' 0-V.A.V. kan zeker een met inn e^a<r?lt sleePen. a's zij ten- PCt. ijver en doortastendheid speelt. En dat is altijd nog de vraag, als er een feestavond aan vooraf gaat. Be Quick—Achilles moet een nieuwe zege worden voor de oude Groninger club, die nog steeds een mooie kans heeft op de tweede plaats. Van zeer groot belang is hier de ontmoe ting Alcides—Sneek. Het is de strijd tusschen de twee laagst geplaatsten. Sneek moet win nen, wil ze ontsnappen. Doch zoover komt het denkelijk niet. Een gelijk spel zou al een mooi resultaat zijn! Alcmaria heeft morgen een zware en be langrijke taak te vervullen: het moet van Z.V, V. winnen! We behoeven onze lezers niet duidelijk te maken, wat eigenlijk de wedstrijd tegen Z.V. V. beteekent. In 't kort komt het hierop neer; verliest Alcmaria morgen, dan wordt ze on middellijk betrokken in het gevecht om de laatste plaats. Haar voorsprong is nog slechts twee punten en wij hebben de vorige week gezien, dat de staartclubs zich beginnen te roeren. Er moet dus gewonnen worden. Allereerst is daarvoor noodig enthousiast en snel spel. Vervolgens breede aanvallen over beide vleu gels. En dan de durf, om te schieten. Een woord tot de Alcmaria-aanhang. Wanneer het waar is, dat een club gesteund moet worden door haar supporters, dan is het zeker op dit oogenblik. Laat de trbune (er zijn thans rolluiken achter-boven de tribune aangebracht!) tjok-vol zijn en laat iedereen zijn club op gepaste manier aanmoedigen. Samenwerking is noodig. De spelers heb ban een moreelen sfceun noodig. Welnu, geef haar die, supporters van Alcmaria. Op die wijze kan deze zeer belangrijke ontmoeting gewonnen worden. De beid^ degradatie-condidaten D.E.C. en V.V.A. hebben een uitwedstrijd. D.E.C. speelt in Haarlem tegen E.D.O. en V.V.V. in Wor- merveer tegen W.F.C. Hoewel, normaal ge sproken, de bezoekende clubs moeten verlie zen. zou het best mogelijk kunnen zijn, als ze beide voor 'n verrassing zorgdenen mede daarom moet Alcmaria oppassen- T.O.G.—Zeeburgia wordt, nu T.O.G. heelemaal safe staat, zeker door Zeeburgia gewonnen. In de B-klasse gaat H.F.C. paar Alphen, om daar tot de ontdekking te komen, dat de tegenstandster thuis zeer sterk is. Gelukkig staat v. d. Meulen weer in het doel, zoodat een gelijk spel zeker bereikbaar is. A'.F.C.Spartaan wordt een wedstrijd met traditie, die aan de gastheeren de beste kan sen biedt. In Baarn daarentegen zien we de thuisclub verliezen van Bloemendaal. DE DERDE KLASSE. Hollandiais vrij, en mag dus eens kijken, wat haar concurrenten doen. Zaandijk ont vangt D.W.V., wat bijna zeker een nederlaag voor-de thuisclub beteekent. Benieuwd zijn wij naar het resultaat van de ontmoeting Volewijckers—Meervogels. Veel verschil in kracht is er niet en het terreinvoordeel zou wel eens de beslissende factor kunnen zijn. PurmersteijnHelder geeft aan de thuis club gelegenheid, om haar zwakke positie te verbeteren. Veel kans is er wel niet op, doch men kan nooit weten. Zóó sterk is den Helder niet! K.V.V.—Assendelft moet door de gasthee DE VIERDE KLASSE. Alkmaar trekt naar Schagen, een oude 20 jaar geleden bedragen, tegenstander uit de N.H.V.B. Ofschoon de resultaten er op wijzen, dat Alkmaar de zwakkere der beide clubs is, meenen wij toch, dat hier eenilein kansje is op een gelijk spel. Als de Alkmaarders tenminste niet al te veel pech hebben. Komaan, groen-witten probeert het eens en tap nu eens uit een ander vaatje. Een overwinning doet zooveel goed, dat er spoedig meer kunnen volgen! ZilvermeeuwenTexel wordt een thuis overwinning en UitgeestD.T.S. vanzelf sprekend ook. LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Kon er j.1. Zondag een beslissing vallen en werd er inmiddels een kampioenschap ge noteerd, thans is dit niet het geval, geen enkele ploeg uit het omschreven rayon zou thans reeds een kampioenschap kunnen be halen. De beslissende wedstrijden laten nog wat op zich wachten. Edoch,echter kunnen enkele ploegen het kampioenschap zeer dicht benaderen, ter wijl weer in andere afdeelingen eveneens de kans bestaat, dat een geweldige spanning voorloopig zou kunnen voortduren en daar bij blikken we vooral even naar het Oosten en Zuiden. In het Westen brengen de Alkmaarsche Boys thans een be zoek aan Z. F. C. V en we mogen natuurlijk aannemen dat er gewonnen zal worden. He: eerste treffen in de kaasstad bracht wel een bescheiden 4—2 overwinning op, doch na dien speelden de Boys steeds meer in vorm en indien de Alkmaarders a.s. Zondag de zaak niet onderschatten en dadelijk flink aanpakken en volhouden, dan kan een zege niet uitblijven, ook al weten we dat de Zaan sche aanval soms gevaarlijk kan zijn. Tevens bestaat dan de kans dat de Boys iets kunnen uitloopen in verband met het treffen tusschen Assendelft II—R. C. Z. I. Het is geen onmogelijkheid dat de Zaan dammers die nu geheel vrij uit kunnen spelen de Assendelfters een puntje zullen afsnoepen. We zullen het daar dan ook aan vankelijk maar op houden. K. F. C. II gaat bij W. F. C. V op bezoek en zal wel weten te winnen, of zullen de Wormer- veerders eindelijk eens? Nu Bergen I bezoek krijgt van Zaandijk II geven we haai bij flink aanpakken kans op twee winstpunten. Komaan Bergenaren! de strijd reeds beslist is, zal Succes I wel van het bezoekende H. R. G III weten te winnen. Een huldiging zal stellig wel aan deze ontmoeting vooraf gaan, waar tevens de bondssecretaris den wedstrijd zal leiden. Succes II brengt een bezoek aan M.L.D. I en zal trachten de laatste plaats voorgoed te verlaten. Of haar dit gelukken zal? We be twijfelen dit! Wieringerwaard I krijgt bezoek van Petten I en dit kan een pittige ontmoeting worden. We houden het hier op een puntenverdeeling. In het Oosten een zeer belangrijke ontmoeting enwel, An- dijk I—M. F. C. I. In Medemblik wisten de Andijkers eertijds de traditie te breken en ook thans geven we hen de kans op beide winstpunten, waardoor zij dan de leiding in de afdeeling zouden krijgen. De ontmoeting Strandvogels I—West-Frisia III is van even groot belang, daar beide clubs nog een zeer goede kans hebben. Het krachtsverschil zal wel niet bizonder groot zijn en we verwach ten een puntenverdeeling. In het Zuiden kunnen weer enkele candidaten wat inloopen, daar een tweetal leidende ploegen vrij af hebben. Westzaan I gaat bij Z. V. V. III op bezoek en waar de Zaandammers zelf nog een kans hebben, zullen de Westzaners er wel niet zonder kleerscheuren af komen en we geven hen slechts kans op één winst punt. Purmersteijn II, dat bezoek krijgt van W. F. C. IV, kan eveneens runner up blijven en zal met de Wormerveerders wel raad we ten. Z. F. C. IV—Zilvermeeuwen II hebben beiden ook nog een kans. Wat te zeggen van deze plaatselijke ontmoeting. Mogelijk een puntenverdeeling, al stellen we in de Z, F. C.-ers het meeste vertrouwen. In de tweede klasse slechts de ontmoeting Alkmaarsche Boys II D. T. S. II. Na de jongste successen van de Boys te beoordeelen, moet hier dan ook een Alkmaarsche zege vallen. En hoe groot de uitslag zal worden, hangt geheel van den tegenstand van de Oudkarspel ieren af. In de derde klasse kan Bergen II, dat bij de Alkmaarsche Boys III op bezoek gaat, haar zeer kleine kans op de bovenste plaats verspelen. Deze Boys-reserves zullen zeker wel zoo voorzich tig zijn, door een overwinning, de mooie kans te behouden. Dan weer zal K. S. V. hen als een scha duw blijven volgen, daar wij de Koedijkers wel in staat achten, Vrone II in eigen huis te kloppen. Alcmaria V krijgt tegen het bezoe kende Uitgeest III, kans op beide winstpun ten. In de vierde klasse een zeer belangrijke ontmoeting, en wel tusschen Bergen lil en Schoorl II. Eerst ge noemde ploeg beschikt over 5 verliespunten en Schoorl II over 3 verliespunten. Dat be loofd dus een partijtje te worden en hoewel de Bergenaren terreinvoordeel genieten, stel len we in de andere „duinbewoners" iets meer vertrouwen. De lachende derde „Alkmaar III", zal het bezoekende Akersloot I wel met ledige han den naar huis sturen. K.S V II doet zulks met C.S.V. III, terwijl we de Alkmaarsche Boys IV tegen het bezoekende Ursem II ook kans op beide winstpunten geven. Alkmaar IV zal het in eigen huis tegen Nieuwe Nie- dorp III wel niet bolwerken. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. K. N. V. B. 2e klasse A. Alcmaria—Z. V. V. 4e klasse A. Schagen—Go ahead Res. 3e klasse A. Hollandia 2Alcmaria 3 N. H. V. B. 1 B. W. F. C. 5—K. F. C 3 f 10 u. Assendelft 2R. C Z. 1 Bergen 1—Zaandijk 2 Z. F. C. 5—Alk. Boys 1 terr. B 2.30 2 D. Alkm. Boys 2—D. T. S. 2 2.30 3 B. Vrone 2—K. S. V. 1 Alcm. V. 5Uitgeest 3 12 u. Alkm. Boys 3—Bergen 2 10 u. 4 D. Bergen 3Schoorl 2 Alkmaar 4N Niedorp 2 12 u. Alkm. Boys 4Ursem 2 u e i/ or V 3 Alkmaar 3Akersloot 1 2.30 Junioren A. Purmerst. aZ. F. C. a 2.30 Z. F. C. b—Alkm B. a 2.30 Hollandia aK. F. C. a 12 30 ALCMARIA-N1EUWS. Het Februari-nummer van het Alcmaria- Nieuws begint met een artikel van de redac tie secretaris, getiteld „Er uit!" Hierin wordt gewezen op de politiek en de godsdienst, wel ke geen van beiden in het vereenigingsleven een rol moeten spelen. In een neutrale club kan iedereen komen en is iedereen welkom, als men maar niet komt, om er politieke ideeën en godsdienstige meeningen te propa- geeren. Deze twee vraagstukken hooren elders thuis. Wagners tweede vrouw Cosima Lisxt. 'Maandag zal het 50 jaar geleden zijn, dat Wagner is gestorven. Toen Wagner reeds lang een veelomstre den figuur was door sommigen blind ver good, door anderen even consequent vervloekt schreef hij: „Het is met mijn leven heel vreemd gesteld. Wie het nauwkeurig nagaat, moet inzien, dat slechts één begeerte er een voorname rol in speelt: de behoefte aan rust en vrede. Daarentegen is mijn uiterlijke levensloop zoodanig, dat de meest op avon turen verzotte zonderling zich geen andere had kunnen wenschen". Zoo teekent Wagner zelf de kwellende strijdigheid van zijn willen en zijn moeten. Deze man, die tot de markantsche persoon lijkheden van de kunstwereld der vorige eeuw behoort, die geheel nieuwe wegen insloeg en daarom verguisd werd, die een nieuwen vorm: het muzikale drama schiep, zou dus volgens zijn eigen verklaring een ruste- looze zoeker naar rust zijn geweest. Hij werd den 22sten Mei 1813 als negende zoon van een politieambtenaar te Leipzig geboren. Nadat zijn vader was gestorven, kreeg zijn stiefvader, Geyer, een veelzijdig funstenaar, grooten invloed op den ontvan- elijken jongen. Richard liep vrijwel voor alles warm, wat op muziek of litteratuur leek. Al vroeg begon hij te componeeren en zijn vlijt op school leed daar nogal onder. Op zekeren dag zette hij het zich in het hoofd, dat hij muziek zou studeeren. Deze studie be stond aanvankelijk in een uiterst losbandig leven. Eindelijk gelukte het den voorzanger Weinlig den jeugdigen, zeer begaafden losbol voor ernstig werk te interesseeren. Zijn eerste ouverture viel als een baksteen, maar met z'n C-dur symphonie, die werd uit gevoerd onder leiding van Heinrich Laube, boekte hij een artistiek succes. Dit leverde in- tussehen niet veel geld op en Wagner trok de wereld in om te slagen. In 1833 werd hij te Würzbudg, waar zijn broer operazanger en regisseur was, dirigent. Zijn eerste opera's „De feeën" en „Het lief desverbod" werden hier geschreven. Voor nadere bijzonderheden over deze beide wer ken verwijzen wij naar het desbetreffende artikel van Erich Kleiber. Vermeld zij nog, dat Wagner te Würz- burg tien gulden per maand opstreek. Na dien was hij kapelmeester te Lauchstadt, Maagdenburg en Riga en in November 1836 trouwde hij met de tooneelspeelster Minna Planner, die volgens hem „uit het schmieren- milieu als een heilige te voorschijn trad". Te Riga liep het eindelijk ook mis; zijn pogingen om zich daar door het schrijven van krantenartikelen te bedruipen, faalden en over Londen nam hij de vlucht naar Parijs, waar hij zijn opera „Riënzi'* (naar den roman van Bulwer Lytton) wilde uit brengen. Drie jaar bleef hij daar, om dan tot de ontdekking te komen, dat „een arm musi cus, die redelijke eischen stelt", in Parijs geen kans heeft. Op het titelblad der partituur van „De vliegende Hollander", welk werk hij in zeven weken vervaardigde, zette hij„Temidden van nacht en ellende! Per aspera ad astra. God geve het. RW." Ook schreef hij in dien tijd: „Ik ben nog steeds dezelfde snuiter zonder geld met mooie vooruitzichten Deze mooie vooruitzich ten bestonden in het hofkapelmeesterschap te Dresden. De betrekking kreeg hij inderdaad na het sensationeele succes van „Riënzi", (op 20 October 1840 te Berlijn) en van „De vlie gende Hollander (op 2 Januari 1843 te Dresden). Reeds in '42 was hij naar Duitsch- land teruggekeerd. Zeven jaar lang wijdde hij zich nu aan een hervorming van tooneel en orkest en aan de opvoeding van het publiek. Hij bereikte niet veel. Bij de opvoering van „Tannhauser" in 1845 ontstonden al moeilijkheden. Een voor stelling te geven van „Lohengrin" bleek zelfs onmogelijk. In 1840 was hij gedwongen Dresden te verlaten, daar hij had deelgenomen aan revolutiónnaire bewegingen. Vijftien jaren zwerven waren van dit laatste het gevolg. Hij trok eerst naar Weimar; hier wist Liszt een uitvoering van „Lohengrin" te organisee- reo. Daarop toog hij naar Würzburg; van daar begaf hij zich naar Parijs, en vervol gens naar Londen. Tenslotte vestigde hij zich in Zürich, na een verblijf te Bordeaux. Een te Zürich wonende koopman, Wesendonk ge- RICHARD WAGNER, naamd, bood hem een tuinhuis in het park van zijn villa als asyl aan. Voor 't eerst in zijn leven betrok Wagner een eigen, rustige en vredige woning. In die periode heeft hij zijn grootste daden op artistiek gebied verricht Geïnspireerd werd hij o.a. door Mathilde Wesendonk, de vrouw van zijn gastheer, die hijzelf zijn eer ste en eenige liefde op het hoogtepunt van zijn levensweg noemt. Hij schreef in Zwitserland o.a. „De kunst en de revolutie", „Het kunstwerk der toe komst", en „Opera en drama". Ook de tekst van de tetralogie „Der Ring der Nibelungen" (Rheingold, die Walküre, Siegfried, Gotter- dammerung) werd hier op papier gezet. Door de jaloezie van zijn vrouw was Wagner genoodzaakt Zürich te verlaten en het zwerven begon opnieuw. Na Venetië, waar „Tristan und Isolde" werd afgeschreven, kwamen Lüzern, Parijs en Weenen. Geen wonder dus, dat Wagner de uitnoodiging van Ludwig II, koning van Beieren, om naar. München te komen, met beide handen aan greep. De kunstenaar, die al heel lang zwer- vensmoe was, moet zijn tranen niet hebben kunnen bedwingen, toen de gelukstijding hem bereikte. Op den 4en Mei 1864 stond hij voor 't eerst van aangezicht tot aangezicht tegen over den Beierschen vorst, die drie jaar lang een van zijn trouwste vrienden werd. Deze Ludwig was een schoonheidzoeker, die als 't ware was overrompeld door 't manuscript van „Der Ring der Nibelungen". Doch de zelfde mensch, die als aestheticus Wagneis bewonderaar werd, kon het als vorst niet ver hinderen, dat zijn vriend aan de hofintriges ten prooi viel. Na de catastrophe begaf de componist zich opnieuw naar Zwitserland. Ludwig zorgde ervoor, dat Wagner geen financieele zorgen had. De laatste kon later het huis Tribschen bij Lüzern koopen. Hans von Bülow, de knappe Wagner-dirigent, bewerkte, dat de roem van den meester niet slonk. Von Bülow's echtgenoote Cosima Liszt (een dochter van Franz) werd Wagners tweede vrouw. Het huwelijk tusschen hen werd den 25sten Augustus 1870 voltrokken. Wagner had de lang ontbeerde geestelijke verzorgster gevonden. Langzaam rijpte intusschen het plan, om na zoovele artistieke tegenslagen een apart theater in een bepaalde omgeving op eigen bodem te stichten, teneinde het Duitsche mu zikale drama tot bloei te brengen. Tenslotte werd dit denkbeeld werkelijkheid. Den 22sten Mei 1872 werd op den heuvel van Bayreuth de eerste steen gelegd van een Wagnertheater. „Parzifal", Wagners laatste werk, is te Bayreuth in het jaar 1882 niet minder dan zestien maal opgevoerd. In 1833 ondernam Wagner een reis naar Venetië om daar genezing te vinden voor eeni ge kwalen. Op 13 Februari is hij daar door een beroerte getroffen. Zijn stoffèlijk over schot werd naar Bayreuth vervoerd, waar het in den tuin van zijn huis „Wahnfried" (waar zijn „Wahnen" „Frieden" vond) begraven werd. Over een tekort aan bekendheid heeft Wagner op lateren leeftijd niet te klagen ge had; over te weinig vijanden evenmin. Zijn tegenstanders moet hij meer hebben lief ge had dan zijn vergoders, tenminste wanneer hij ernstig meende, wat hij eens schreef over het genie: „Gelukkig is het genie, dat nooit geluk had. Het is zichzelf zoo dierbaar. Wat beteekent dian nog het geluk?" Kan je liegen? Nee. Nu ben je verboden, veracht. Geen fatsoen lijk mensch spreekt meer met je. Dus: hoop steeds, dat je goede genius je zooiets be spaart. Lach, wees lichtzinnig, maar duld en martel jezelf: zoo wordt alles nog goed. Droom! Dat is het allerbeste! Deze woorden werden echter geschreven vóór Bayreuth Hoe 't zij, Wagner behoort thans tot de officieel erkende genieën en zijn muziek zal wel geapprecieerd worden, zoo lang er menschen leven. Sommigen zullen haar mooi vinden, omdat de naam Wagner indruk op hen maakt, anderen zullen haar liefhebben om haars zelfs wil. Misschien dacht de muziekdramaturg, dien ieder fat soenlijk mensch thans herdenkt, bij het neer schrijven van hetgeen wij boven aanhaalden wel aan de eerste soort aanbidders, wier oor gewillig is, maar ook lang. Bram Elte heeft dit onderwerp eens aan getast en het korte artikel is duidelijk ge noeg. Pear schrijft deze keer een lang verhaal over de grijze oudheid, over de gloriedagen van R.A.P., Ef.V.V., P.W., enz. Een verhaal, dat iedere voetballer met genoegen zal lezen Een zeer goed geslaagd verslag van den feestavond is van Vanderem, terwijl Don- ckels en M. Schuurman ook nog eventjes aan dien avond terugdenken. Sylvain Bastin geeft zijn zooveelste cau serietje uit Antwerpen, v. d. M. verklapt het verleden en de toekomst van dienzelfden Bastin en tenslotte zien wij in dit nummer den burgerlijken stand, bestuurs- en redactie mededeel ingen. Een klein, maar aardig nummer dus weer.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11