Alkmaarsche Courant. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE NEUNKIRCHEN. $jOQ£li$sdi Oveczicht Bij Pijn ^Binnenland lBuitenland Honderd *01 en dertigste Jaargang. ZATERDAG 11 FEBRUARI fljttler spreekt in Berlijn. AANSLAG OP SOC.-DEM. DAGBLADBEDRIJF, DE KOUDE IN AMERIKA. Reeds 70 dooden. GROOTE BRAND OP HET GANZEN- EILAND TE CHICAGO. NIEUWE ONLUSTEN OP CUBA VERWACHT. DE VLOEDGOLF BIJ ST. JOHNS. Bewoners nog in groot gevaar. VERSTERKING VAN DE JAPAN- SCHE STRIJDKRACHTEN TE MANTSJOERIJE. Einde Maart 57000 man. JAPAN TEGEN CHINEESCHE SOUVEr.ETNITEIT IN MANTSJOERIJE. OPROEP VAN MAARSCHALK TSJANG KAI SJEK TEGEN DE COMMUNISTEN. DE FRANSCHE FïNANC.?EELE KAMER-DEBATTEN. De grootste gashouder der stad in de lucht gevlogen. Het aantal dooden minstens 50 en het aantal gewonden 1400. EEN CATASTROPHE. ffo. 36 1933 Waarom de Nat.-Soc. beweging? In het Sportpalast te Berlijn had gis teravond de eerste vergadering plaats van de nat.-soc. partij, sinds de benoe ming van Adolf Hitier tot rijkskanse lier. Op die vergadering heeft de nieuwe rijkskanselier een redevoering gehou den. die door middel van luidsprekers aan den volke verkondigd werd. Hitier verscheen in Nazi-uniform en werd met het Deutschlandlied verwel komd. In zijn gezelschap bevonden zich prins August Wilhelm en een aantal S. S. leiders. Hitier gaf een uiteenzetting van de redenen, welke hem aanleiding hadden gegeven de nationaal-socialistische be weging te stichten. Toen in 1918 de oorlog was afgeloopen, was ik, evenals millioenen anderen, een onbekend sol daat. Onschuldig aan de oorzaken van den oorlog en de leiding in den strijd en onschuldig aan de politieke constellatie van het Duitsche leven. Een ding heeft Hitier toen misschien van de anderen onderscheiden: het was de erkenning, dat men slechts het hoofd kan bieden aan de misdaad revolutie, indien men uit de fouten van het verle den wil leeren. Hitier was het toen dui delijk, dat uit den chaos slechts een weg omhoog leidde: den wensch een nieuwe eenheid van het volk te verwerven. De natuurlijke verschillen moesten door een groot ideaal worden overbrugd. Er moest een nieuwe vlakte worden ge schapen waarop het volk zich zelf zou kunnen terugvinden. De strijd tegen het Marxisme werd indertijd voor de eerste maal verheven tot een strijddoel. Ik deed de gelofte, niet te rusten aleer dit verschijnsel uit het Duitsche leven zou zijn verwijderd. Hitier zeide ten slotte: Het Marxisme beteekent de vereeuwi ging der verscheuring van de natie en daarmede de ellende van het geheele volk en het verraad juist aan de arbei dersklasse. welke men met het Marxis me beloofde een betere toekomst te ver schaffen. Naar buiten pacifistisch, naar binnen terroristisch. Hitier vervolgde: Duitschland deed afstand van alles, wat in 50 jaren met moeite was opge bouwd. Leger, vloot en handelsvloot werden vernield. Koloniën werden weg genomen en het Duitsche bedrijfsleven verloor zijn in het buitenland belegde kapitalen. Door de vredesverdragen werd het Duitsche volk belast met ver plichtingen, welke waanzinnig waren, omdat zij voor de toekomst de wereld verdeelden in twee helften: de overwin naars en de overwonnenen. De Duitsche onderhandelaar had verplichtingen aangegaan, welke niet te vervullen zijn. Het Duitsche volk moest de inflatie dulden. De cultuur.verviel, de werkloos heid nam toe. De herinneringen aan het Duitsche verleden werden weggevaagd. Hitier herinnerde er aan, dat bij den wederopbouw de krachten gevonden zullen moeten worden in de eigen natie, besluitende met de woorden: Een nieuw Duitsch Rijk zal opstaan van grootheid, eer. kracht, heerlijkheid en gerechtig heid. o De redevoering van Hitier in het Sportpalast heeft in Parijs zoozeer de aandacht getrokken, dat de „Intransi- geant" gisteravond laat een extra-editie heeft uitgegeven. Onder het opschrift: „De leider kondigt het Marxisme een ware oorlogsverklaring aan", schrijft het blad o.a.: De rijkskanselier heeft zich misschien minder aan den vorm gelegen laten liggen, maar zijn redevoe ring was vervuld van den wil de toe hoorders mee te sleepen. Of de rede voering gewild, gekunsteld of echt ge weest is, is in zooverre bijzaak, dat de toehoorders iederen zin zijner uiteenzet tingen met ontzaggelijken bijval ont vingen. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardf's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct Verkrijgbaar bij Uw Drogist. laatste schattingen is het waarschijnlijk, dat het aantal dooden ongeveer 50 zal bedragen. Dit aantal is niet hooger door het feit. dat in de bedrijven voor een deel maar buitenge woon weinig personeel werkte. Weliswaar liggen de meeste dooden nog onder de puin- hoopen. Zoo zijn in een café aan de Saar- bruckerstrasse door instortende muren alleen reeds 4 arbeiders gedood. Het aantal der ge wonden kan op het oogenblik niet bij benade ring worden geschat. Groot is natuurlijk het aantal diergenen, die door invliegende ven sterruiten en neervallende brokken muur werden gekwetst. Gevaar voor nieuwe ontploffingen. Het gevaar voor verdere ontploffingen is nog niet geheel uitgesloten. Onder het bran dende gedeelte der benzolfabrieken liggen n.1. nog eenige met benzol gevulde tanks, die natuurlijk ieder oogenblik in de lucht kunnen vliegen. Het is slechts te danken aan de tegen woordigheid van geest van een arbeider, dat de gasleiding onmiddellijk gesloten werd. Dit deel der fabrieken heeft nog een voorraad gas, waardoor de gaslevering nog 18 uur zou hebben kunnen geschieden. Wanneer dan ook genoemde arbeider de leiding niet afge sloten had, zou de omvang der explosie nog veel grooter zijn geweest Omtrent de oorzaak van den ramp kunnen uiteraard op het oogenblik nog slechts vage vermoedens worden uitgesproken. Zoo ver moedt men, dat de explosie van den gashou der, die een inhoud heeft van 120.000 M3., doch op het oogenblik der ontploffing slechts met 12000 M3 gevuld was, veroor zaakt is door de in de oenzolfabriek ontstane kleine explosie welke ongeveer 5 minuten voor 6 uur ontstaan is. Volgens een ander ver moeden zou de ontploffing zijn otnstaan doordat een vonk uit een motor brand zou hebben veroorzaakt, welke brand zich dan zou hebben uitgebreid tot de benzolfabrieken, waardoor deze explodeerden, waarna ach tereenvolgens de groote en de kleine gashou der in de lucht vlogen. De ontploffing, die, gelijk reeds gemeld, tot in Karlsruhe en Mannheim gehoord kon worden, heeft van zelf sprekend een groot aantal nieuwsgierigen naar het terrein van den ramp gelokt. In de straten van Neunkir- chen heerscht dan ook een druk verkeer. Onafgebroken reeksen auto's stuwen zich door de straten heen. Politie en landjagers uit het geheele Saargebied handhaven de orde. Het mag een geluk heeten, dat de licht installatie van de stad ongeschonden is en kan blijven functionneeren. De regeeringscommissie was reeds kort na het ongeluk ter plaatse, waar onmiddellijk beraadslaagd werd over de te nemen hulp maatregelen. Alle omliggende grensplaatsjes werden na tuurlijk door de explosie getroffen, daar de luchtdruk de ruiten vernielde en ook hier en daar door glassplinters verwondingen deed ontstaan. Ooggetuigenverslag. De geëxplodeerde gasketel was in 1931 ge bouwd voor de gasvoorziening van het Saar gebied. Het was een der grootste gashouders van Duitschland. Dicht bij den gashouder bevindt zich een arbeiderskolonie, bestaande uit 15 dubbele woningen. Deze geheele kolo nie ligt in puin. Uit deze puinhoopen alleen reeds zijn tot dusverre 25 dooden geborgen, maar te verwachten is, dat het aantal slacht offers hier tot over de honderd stijgen zal. De gebouwen zijn door de zware, rondvlie gende stukken ijzer volkomen vernietigd. De brandweer is reeds met kracht begonnen aan het opruimingswerk in het centrum van de stad, dat onmiddellijk na de explosie is afge zet. De hooger gelegen huizen werden door de ontploffing van hun daken beroofd, ter wijl het winkelkwartier van de stad één groote puinhoop is geworden. In de nabijheid van den haard der ontplof fing liggen de moderne benzolfabrieken en cokes-fabrieken van de onderneming. Dezen staan in lichterlaaie. Het aantal op de on derneming zelve gevallen dooden schijnt minder groot te zijn, dan men oorspronkelijk vreesde. De materiëele schade is echter ont zaggelijk, daar de voornaamste afdeelingen geheel in puin liggen. In de ziekenhuizen der onderneming zijn tot gisteravond laat reeds 250 zwaar gewonden en ongeveer 1000 licht gewonden ondergebracht. In een bioscoop in Neumkirchen stortte tengevolge van de ontploffing het dak in Hierdoor werden drie personen gedood en talrijke anderen gewond. In een katholiek ziekenhuis stortte de zoldering van een zaal in. Door de politie en de landjagers zijn uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen, daar men vreest voor onlusten in den loop van den nacht. De toegangswegen naar Neunkirchen zijn over een grooten afstand afgezet. Een officieel bericht De regeeringscommissie van het Saargebied geeft het volgende communiqué uit over de ontploffing in Neunkirchen: Gisteravond om 6 uur 05 is door onbeken de oorzaak de groote gashouder van het Neunkircher Eisenwerk" voorheen gebroe ders Stumm—Neunkirchen ontploft. In aan sluiting hierop raakte de benzolfabriek in brand en de in de nabijheid liggende huizen stortten in. In verren omtrek werden de ven sterruiten beschadgd. Ook dooden heeft de explose geëscht, waarvan tot dusverre 15 zijn geborgen. Of nog meerdere dooden on der de puinhoopen liggen kan op het oogen blik niet worden vastgesteld. Talrijke ge wonden, die onder de ingestorte huizen of op straat lagen, zijn overgebracht naar de omliggende ziekenhuizen. De sanitaire en veilghedsmaatregelen zijn genomen. De be trokken autorteiten en vertegenwoordigers van de regeeringscommissie vertoeven op den plaats des onheils. Tal van dooden geborgen. Tegen 1 uur in den afgeloopen nacht heeft men 40 dooden kunnen bergen. In de stad zelf zijn 7 dooden gevallen. De tramwagen, die zich op het oogenblik van het ongeluk in de nabijheid van den gashouder bevond, werd volkomen van het onderstel gedrukt. Hoeveel personen daarbij om het leven zijn gekomen heeft men nog niet kunnen vaststel len. Bij het ongeluk werd ook dr. Pupp, directeur van het Otto Wolf-concern gewond, die op bezoek was in het gebouw der directie. Het treinverkeer op de lijn Saarbrücken— Neunkirchen—Frankfort moest, daar op ver schillende plaatsen schade was toegebracht aan de baan, tot ongeveer 10 uur worden stopgezethet station Neunkirchen is zonder licht. Meer dan 300 zwaargewonden: 1000 tot 1200 lichtgewonden. Het reddingswerk te Neunkirchen is den geheelen nacht met alle beschikbare krachten voortgezet. Vanmorgen tegen 6 uur waren 45 dooden geborgen. Het aantal zwaar ge wonden is grooter, dan men aanvankelijk had gedacht en bedraagt ongeveer 300, ter wijl het aantal licht gewonden met 1000 a 1200 zeker niet te hoog is geschat. Het ge vaar dat de aanwezige benzoltanks zou ont ploffen schijnt thans wel geweken te zijn Zooals te verwachten was, dook in den loop van den nacht ook het gerucht op, dat men hier met een daad van sabotage te doen heeft. Hoewel men met dergelijke geruchten zeer voorzichtig moet zijn, acht men de waarschijnlijkheid ervan versterkt door het feit, dat de gasinstallatie te Neunkirchen de modernste van geheel Europa is. Het reddingswerk op de plaats van de ramp wordt ononderbroken voortgezet. Naar verluidt, zou in een met den grond gelijk gemaakt woonhuis nog een familie van 8 personen bedolven liggen. Voor de puinhoo pen der woonhuizen spelen zich hartver scheurende tooneelen af. Verpletterd en ge wond staan de gezinnen voor hun verwoeste woningen. Het is bijna niet te beschrijven hoe de half verdoofde ongelukkige menschen probeeren uit de puinhoopen de meest waar- delooze voorwerpen te redden. Vrijdagavond laat is in het bedrijf van het soc.-dem. „Neumaerkisches Volksblatt" een bom tot ontploffing gebracht. De luchtdruk was zoo krachtig, aat een groot gat in de muur van het. huis geslagen werd en alle rui ten sprongen. Ook de machines werden be schadigd. Het is twijfelachtig of het bedrijf zal kunnen worden gaande gehouden. Van de daders ontbreekt tot op dit oogenblik ieder spoor. De koude in Noord-Amerika houdt aan, tot nu toe worden reeds 70 sterfgevallen ge meld tengevolge van de koude. Naar uit Chicago wordt gemeld, heeft een groote brand een zeven-verdiepingen hoog op het Ganzen-eiland gelegen graanpakhuis. waarin 1.630.000 bushel tarwe waren opge slagen, verwoest. De schade bedraagt onge veer een millioen dollars. 300 brandweerlie den hebben met 26 stralen het vuur bestre den en hebben verhinderd dat de brand zou overslaan op het belendend gebouw. De blus- schingswerkzaamheden worden ernstig be moeilijkt door de hevige koude, 25 graden Celsius onder nul. Uit Miami in Florida wordt gemeld, dat het aldaar gevestigde hoofdkwartier der Cu- baansche revolutionnairen mededeelingen doet over het beginnen van nieuwe gevechten in de Cubaanscne provincie Orienfe. Twee goed bewapende legers der opstandelingen onder leiding van zonen van generaal Meno- cal, zouden oprukken in de richting van Ha vanna. Men verwacht elk oogenblik, het uit breken van bloedige gevechten op het geheele eiland. De vloedgolf, die het eiland «<tndy Point bij St. Johns aan de kust van New Found- land heeft geteisterd heeft een groot gedeelte van het eiland weggeslagen. De laatste ver binding met het vasteland is verbroken. Het dorp op het eiland staat bijna geheel onder water en de bewoners verkeeren nog steeds in groot gevaar. Volgens mededeelingen in militaire krin gen te Tokio zouden de Japansche strijd krachten in Mantsjoerije zoodanig worden versterkt, dat zij tegen het einde van Maart 57.000 man zullen tellen. TWEE OPLICHTERS GEARRESTEERD Bedrijvers van millioenen-zwendel. De recherche te Antwerpen heeft Donder dag twee personen, genaamd Floren en Van Schoonbeke gearresteerd, aie zich reeds eenige jaren uitgaven als groot-industrieelen en door het stichten van gefingeerde onder nemingen tal van personen voor millioenen hebben opgelicht. De beide gearresteerden opereerden niet alleen in België, doch ook in Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitsch land en Roemenië. Teneinde een basis voor hun financieele operaties te hebben, stichtten zij te Brussel de „Belgian Investment Trust", die er in één der voornaamste straten van Brussel een luxieus ingericht kantoor op na hield, waarin echter slechts drie be dienden werkzaam waren. Deze trust was de kern van een concern van gefingeerde onder nemingen en de zaken bestonden voorname lijk uit het aan den man brengen van aan deden en obligaties der z.gn. ondernemin gen. Men was zooogenaamd met de Roe- rneensche regeering in onderhandeling over den aanleg van groote waterwerken, aan welker financiering nog slechts 30 millioen francs ontbrak. Informaties werden onder teekend met de vervalschte handteekening van vooraanstaande personen. Ook aan het vervalschen van chèques schijnt men zich herhaaldelijk te hebben schuldig gemaakt. Bij een huiszoeking in het kantoor vond de politie slechts de correspondentie, waaruit bleek dat men een bedrag van millioenen als resultaat van de jongste oplichtingspogin gen verwachtte. In goed ingelichte kringen te Tokio meent men te weten, dat de Japansche delegatie te Genève opdracht zal krijgen de aanbeveling van de commissie van 19, waardoor China de souvereiniteit over Mantsjoerije zal verkrijgen, beslist afte wijzen. Maksoeoka zal opdracht krijgen de V. B.'s vergadering mede te deelen dat Japan vasthoudt aan de er kenning van Mantsjoekwo als onafhan kelijke staat. Men acht het niet uitge sloten dat de delegatie opdracht krijgt naar Japan terug te keeren. Uit Hankau wordt gemeld, dat maar schalk Tsjang Kal Sjek zijn leger heeft opgeroepen voor een nieuwe veldtocht tegen het Chineesche roode leger, aan gezien de communisten volgens hem de schuld dragen, dat China niet.in staat is Japan voldoende tegenstand te bieden. De eerste nationale taak is de uitroei ing van het communisme in China, waartoe in 1933 een groot, offensief een einde zal maken aan de communisti sche beweging. Hedenmiddag zal de Fransche Kamer beginnen met de algemeene beschou wingen over de financieele voorstellen der regeering en de wijzigingen die door de financieele knmercomm'<sie zijn uitgewerkt. In het algemeen is men in parlementaire krineren van mee ning, dat men er in zal slagen tot over eenstemming te komen tusschcnd e af wijkende eischen dar reereering, de fi nancieele commissie en de meerderheid in de kamer. Inmiddels neemt in het land de omvil tegen de voorgenomen be lastingmaatregelen toe. Vertegenwoor digers van handel en industrie hehhen besprekingen trehad met den minister president en den minister van financiën w aarin zij eveneens bezwaren maakten tegen verbooging van de belasting en zich verzetten tegen elke nieuw e belas- ting. EEN HERINNERINGSBORD. De plateelbakkerij „Zenith" te Goude brengt een in relief uitgevoerd Gouda-aaide- werk-herinneringsbordje 1933 in den handel, voorstellende de provinciën Noordholland en Friesland, welke door den afsluitdijk verbon den zijn. Bovenaan staat „Eerste Reis Afsluitdijk 1933", terwijl om de namen „Holland Freis- land" de golven spoelen. Deze bordjes, uitgevoerd in verschillende kleuren, zijn in den handen gebracht als een herinnering voor hen, die den 35 K.M lan gen tocht langs den afsluitdijk hebben vol bracht. EEN BOEK OVER ZUID-AFRIKA. Wij ontvingen The Sourh and East African Year Bock and Guidc for 1933. Het is een uitgave die wij reeds vroeger besproken heb ben maar waarvan thans weer een nieuwe uitgave voor dat jaar is verschenen. in dat boek uitgegeven door de Union Castle Line is in Engelschen tekst alles gegeven wat den zakenman en tourist over Zuid-Afrika kan interesseeren, landbouw en nijverheid, bevolking en bestuur passeeren de revue en het zeer uitvoerige en fraai uitge voerde werk geeft daarnaast van elke plaats van eenige beteekenis een uitvoerige uiteen zetting. Een zeer uitgebreide atlas van alle deelen van het besproken gebied vult weer dit stan daardwerk aan. \Vie cr bijzonderheden van wil weten kan zich wenden tot de vertegenwoordigers van de Union Castle Line, de heeren de Vries er Co., De Ruyterkade 100 te Amsterdam. MANIFEST AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! Namens de vele duizenden, georganiseerd in de Boerenbonden en namens vele tiendui zenden nog niet aangeslotenen en namens hun vrouwen en kinaeren, hebben de bestu ren der Samenwerkende Boerenbonden een manifest gericht tot het Nederlandsche volk Zij wijzen op de ondanks de steunwetten sterk verminderde opbrengst der bodempro ducten en op de daling der landprijzen, waartegenover de kosten van levensonder houd in de groote steden nog 140 pCt. van 20 jaar geleden bedragen. En waar voor den boer het kostenniveau gemiddeld lang niet daalde in evenredigheid met de productieprijzen, moet eiken dag door hem bijgepast worden, zoolang hij nog iets heeft bij te passen, hetzij geld of crediet. Honderden gingen reeds te gronde en dui zenden-worden naar den afgrond gedreven En in hun ondergang nemen ze breede groe pen neringdoenden mede. Wat ons bij alle politieke partijen trof is het gebrek aan inzicht bij de leiding ten aan zien van de onmogelijke positie van den landbouw. Nog enkele maanden scheiden ons van den verkiezingsstrijd. Thans doen wij nog een maal een beroep op het Nederlandsche volk en op de politieke partijen. Wij vragen Gisteravond is te Neunkirchen een gas houder in de lucht gevlogen. De ontplof fing veroorzaakte een troostelooze ruïne. Er zijn ongeveer 50 dooden en vele hon derden gewonden. De hospitalen zijn overal vol met slachtoffers. Gisteravond om 6 uur tien heeft te Neunkirchen een buitengewoon ernstig ont ploffingsongeluk plaats gevonden. De groot ste gashouder van het Saargebied, welke een capaciteit heeft van 120.000 M3., 80 M hoog is, een doorsnede heeft van 45 M. en een grondvlak van 1550 vierkante meters, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in de lucht gevlogen. De ontzettende lucht druk heeft een verwoestende uitwerking ge had op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in de omgeving. De straten der stad zijn bedekt met glasscherven en dakpannen. Zoo goed als alle ruiten der ge bouwen en huizen in de stad zijn vernield. Het terrein, waarop de ramp plaats had, is door politie en gendarmerie afgezet, zoodat het absoluut onmogelijk is het ongeluk in vollen omvang te overzien. Hoeveel personen gedood of gewond zijn is nog niet bekend. Vast staat, dat alle be schikbare ruimten in de hospitalen en zie kenhuizen der stad Neunkirchen is opge- eischt. De ontploffing werd gehoord tot in Mannheim, Karlsruhe, Landau en Heidel- berg. De omvang van het ongeluk. De vreeselijke ontploffing te Neunkirchen heeft een groote verontrusting bij de bevol king teweeg gebracht. Het terrein van de ramp is in verren omtrek afgezet. Er hebben nog eenige kleinere ontploffingen plaats ge had. Men veest, dat het gevaar nog niet is geweken, zoodat nog niemand binnen de af gezette zóne wordt toegelaten. Roode Kruis- colonnes zijn ontboden. De politie heeft in structie gekregen manschappen ter beschik king te stellen voor de afzettingen. Eenige in de nabijheid van den gashouder gelegen huizen zijn ingestort. Van andere buizen zijn de daken ingestort. Tal van per sonen zijn onder het puin bedolven, terw 1 zeer veel menschen op straat gewond zijn door steenen, glasscherven en afgeworpen dakpannen. Eenige straten maken den indruk a'sof zij aan een bombardement hebben bloot gestaan. Om kwart over zeven heeft nog een ontploffing plaats gehad, welke in een om trek van 20 tot 30 K.M. is waargenomen. Het aantal slachtoffers 100? Hetaantal dooden en gewonden is nog 'et bij benadering bekend, daar zelfs de po- in.'n ^eei? overzicht van den toestand heeft n,€" krijgen. Het verluidt dat een zeer Fr aanta' personen is gedood of gewond. un*, zelfs van 100 slachtoffers gespro- noch officieel is nog niets bekend. kanfe,^r<??te on,ploffing is aan den eenen zei («.I Keulen aan de andere zijde tot Ba- gehad i°+ Te **aclen beeft men den indruk heeft i een n'euwe ernstige aardbeving plaats gehad. 50 dooden; 250 ernstig- en 450 lichtgewonden. Uit Saarbrücken wordt gemeld dat te Neunkirchen thans 50 dooden, 250 ernstig- en 450 lichtgewonden geteld zijn. Tot de dooden en gewonden behooren niet alleen tal van arbeiders en employe's der onderneming, maar ook vrouwen en kinderen uit omlig gende huizen. Alle vrachtauto's uit Saarbrücken zijn ter assistentie vertrokken. Alle ziekenhuizen van Neunkirchen en om geving, tot Friedrichsthal aan toe zijn reeds overvol met zwaargewonden. De stad een blik. troostelooze aan- Over de catastrophe die deze stad Vrijdag avond getroffen heeft kan nog het volgende worden gemeld: De stad Neunkirchen, die in totaal 42000 inwoners telt, biedt een troosteloozen aanblik van verwoesting en opwinding. Overal scho len groepen menschen samen, die de gebeur tenissen van de laatste uren uitvoerig be spreken. Auto's van den geneeskundigen dienst doorkruisen de straten om overal waar dit noodig hlijkt de eerste hulp te kun nen verleenen. De doktoren uit de geheele omgeving zijn gealarmeerd. Alle brandweren uit de omge ving zijn in Neunkirchen samengetrokken, evenals de geneeskundige diensten, welke allen met groote inspanning en ijver hun droeve werkzaamheden verrichten. 500 Ar beiders zijn met de ruimingswerkzaamheden bezig. Op verschillende plaatsen moesien de ongdukkigen, die bedolven lagen onder in gestorte ijzerconstructies met zuurstofappa raten los gemaakt worden. Hoe geweldig de uitwerking der ontplof fing was blijkt wel uit het simpele feit. dat brokstukken van den grooten gashouder en van de buitengewoon zware buisleidingen tot drie Kilometer ver het land in geslingerd zijn. De Saarbrueckerstrasse, die naar de plaats des onheils leidt, ligt bezaaid met brokken ijzer, kapotte buizen en stukken van de omhulling van den gashouder. In de verder afgelegen plaatsen Homburg, Zweibrucken. Welles weiier, Bexbach, Fran- kenholz. St. Ingbert etc. zijn tallooze venster ruiten door den ontzaggelijken luchtdruk ver nield. Kilometers ver is de gaslucht nog dui delijk te bespeuren. Op de landwegen zijn masten van hoogspanningsleidingen omge worpen. Het terrein in de onmiddelijke nabijheid van den gashouder ligt ais een beeld der ver schrikking uitgespreid. De huizen zijn tot op de fundamenten met den grond gelijk gemaakt Op de straten stapelen de menschen de stukken huisraad, die zij nog uit de puinen te voorschijn kunnen halen, op Onder de overblijfselen van een geheel in gestort huis ligt nog een geheel gezin be dolven. Op deuren als draagbaren worden dooden en gewonden weggedragen. Onver moeid zwoegen de vrijwillige helpers der reddingscolonnes om te helpen, waar nog hulp geboden kan worden De ziekenhuizen van het geheele gebied, tot in Homburg toe, zijn geheel vol met gewonden. Gelukkig blij ken de eerste geruchten, die reeds spraken van 250 dooden. niet juist te zijn. Volgens de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9