jfaliano Van RommelzakenHobbeltie VOL LOF Qemezntetadm Xcouinciaal Tlieuws CASTRICUM. seis# BROEK OP LANGENDIJK. TEXEL. WIERÏNGERWAARD. ZUIDSCHARWOUDE. OUDKARSP^L. LANGENDIJK. levenslust. De partituur is schier overladen met glasheldere me odieën. Reeds de ouver ture maakt den indruk van een rymne aan de levensvreugue. Wagner gebruikt hier trian gel, castagnetten en tamboeriin: instrumen ten, die hij daarna nog maar éénmaal en wel in de Parijsche Venusberg-sccne uit „Tann- hauser", benut. Het strenge unisonothema, dat betrekking heeft op den huichelachtig- preutschen Stadhouder Frederik, is zeer zeker Wagner op zijn best. De gelijkenis tus schen een melodie uit „Tannhauscr" en de kloosterscène, waarmee „Het liefdesverbod' begint, va!t voorts op. We hebben hier te doen met een thema, dat wij (in een anderen toonaard) terugvirden in de derde acte van „Tannhauser" en dat daar het feest der ge nade te Rome typeert. Zoowel hier als in „Tannhauser" heeft het bewuste thema een duidelijk religieuze strekking, hetgeen een keer te meer bewijst, dat Wagner een melodie niet alleen muzikaal maar ook steeds muziek dramatisch voelt. De première van „De feeën" mocht w ag ner niet beleven, daar dit werk eerst na zijn dood in München ten doop werd gehouden, maar „Het liefdesverbod" werd door het 'Maagdenburgsche opca-gezeschap uitge bracht. De politie nam evenwel aanstoot aan den titel „Het liefdesverbod" en dwong den componist dien naam in „De novicen van 'Palermo" te veranderen. Den 29sten Maart 1836 beleefde de opera dan haar eerste op voering. Reeds na de tweede werden de voor stellingen gestaakt, vermoedelijk, omdat het bii genoemde tweede representatie tot een on gehoord theaterschandaal achter de coulis sen kwam. De echtgenoot van de primadonna Poliert ranselde uit jaloezie den tenor af. en een algemeene kloppartij onder het theater- personeel was het gevolg. Sindsdien rustte de onera in het archief en is thans, nadat zij in München eenige jaren geleden werd opgehaald, voor 't eerst in Ber lijn opgevoerd. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeen- ee te 2 uur. Aanwezig alle leden met uitzon dering van den heeer Aukes. Bij de ingekomen stukken waren een twee tal brieven van den voorzitter en secretaris van het maatschappelijk hulpbetoon de hee- ren Louter en de Nijs, waarin deze als zoo danig ontslag nemen. De voorzitter zeide, dat in een volgende vergadering de benoeming van opvolgers zal moeten geschieden. Verder werd besloten een strook grond aan te koopen voor verbetering van de bocht in den Brakersweg tegen 50 ct. per M2. Alvorens de raad aan de agenda begon, wees de voorzitter op de aanwinst van de raadzaal, n.1. het electr. uurwerk, dat op de schoorsteen een plaats heeft gekregen. Hierna werd behandeld het rapport van het G. O. omtrent het voorstel in den raad gedaan tot max. pensioenverhaal van het gem.personeel. De eerste spreker, de heer Spaansen. bracht in een breed betoog naar voren, waarom hij met een voorstel in den raad is gekomen. De tijdsomstandigheden geven richting aan zijn daden en waar den tiid somber is en waar schijnlijk nog somberder zal worden, kan hij het advies van het G O., dat max. pensioen- verhaal heeft verworpen, niet overnemen en handhaafde dus zijn voorstel. De heer Hellinga betoogde, dat het G. O eenzijdig is samengesteld en ten aanzien van het voorstel dat de heer Spaansen doet, wees spr. er op, dat als steeds de verlaging van het levenspeil moet worden gevolgd het salaris altijd op de grens van het hoogst noodzake lijk komt. Boeren en tuinders hebben een gou den tiid gekend, maar heeft een ambtenaar of arbeider in dienst van de overheid die wel ge kend? Bovendien de financieele toestand der gemeente dwingt niet tot het stellen van zulk een daad, daarom mede zal hij tegen stem men. De heer G. F. Res gaf aan, waarom hij principieel is voor pensioenstorting. Dat is, omdat hij meende, dat ieder zijn eigen dag moet verzorgen. Is het loon dan te laag als dat er af moet, dan moet dat verhoogd wor- den. De heer J. de Nijs verklaarde zich mede, omdat de fin. nood der gemeente niet tot zulks een daad dwingt tegen het voorstel van den heer Spaansen. De heer B. Res wees op de verlaging van den loonen bij het Rijk en bij de Spoorwegen Hij was van oordeel, dat. gezien de salaris sen, geen offer van de ambtenaren wordt ge vraagd, als het voorstel wordt aangenomen. Bovendien is het billijk tegenover de inge zetenen die zonder inkomen of een heel klein inkomen moeten bijdragen in de lasten van de ambtenaren. De voorzitter bestreed in een breed betoog, dat een onbillijkheid wordt begaan tegenover andere groepen der bevolking, die het minder goed hebben Bovendien zijn de loonen hier niet zoodanig, dat deze boven de door hel Rijk betaalde loonen zijn. Dan wets hij er op, dat de loonen zijn vastgesteld op basts van geen premieheffing. B. en W. zijn bovendien principieel tegen heffing om grond van hun maatschappelijke en godsdienstige overtui ging om dat standpunt te verduidelijken, wijst hij om de encyclieken wat oude recht vaardig loon moet worden beschouwd, het geen niet is om op den grens van het toelaat bare te kunnen leven, maar dat ook het loon zoodanig moet zijn, dat eenige levensvreugde kan worden genoten. Bovendien de uiterste noodzaak voor verlaging is niet aanwezig. De heer Spaansen was door hetgeen ten opzichte van zijn voorstel is gezegd, niet overtuigd, dat de rechtvaardigheid zal wor den aangetast bij aanneming daarvan en zal dus dit voorstel handhaven. De heer G. F Res, die in eerste instanbe heeft gezegd, dat zijn steun aan het voorstel- Spaansen voorspuit om tegenover de burgerij ook verantwoord te zijn, stelde er prijs op te verklaren, dat die steun niet wordt ingege ven door een soort van wangunst ten opzichte van het gem.personeel. De heer Helling onderschreef, hetgeen de voorzitter heeft opgemerkt. Ten opzichte van het gezegde van den heer B. Res ten aanzien van den steun aan de tuinders, die zou aan genomen zijn door den raad, dat deze zou bedragen 9 tot 15 per week, merkte hij ie ieder over de gunstige resultaten die bij hoest en verkoudheid worden be reikt met heilzaam en, o.... zoo fijn. Onder voortdurende schei kundige controle van het Laboratorium Dr. v. Hamel Koos ik Harmens, A'dam. Engros: Fa. J. Lieshout. Fa. G Kuijper op, dat alle voorstellen die gedaan zijn tot steun aan tuinders zijn instemming hebben gehad. Hij heeft steeds alles gedaan ora die menschen te helpen. De heer B. Res betoogde nogmaals, dat de hand niet is gehoudïen aan het voorsel van verleden jaar en ook nu om de tuinders met een minimum en meer te steunen. Dat geen belasting verhooging is ingevoerd, bestreed hij aan de hand van het aangenomen voor stel tot verhooging en invoering van perso- neele belasting en straatbelasting. De heer de Nijs sloot zich aan bij het principieel betoog an den voorzitter. Weth. de Vries wees den heer G. F. Res er op, als hij prinicieel op het standpunt staat, dat het personeel zelf moet zorgen voor pen sioen, die toch in het vrije bedrijf niet zoo is, omdat het principe dat de patroon zorgt voor den ouden dag van zijn personeel door de wet is gewaarborgd. Weth. Bemmer betoogde, dat als de be grooting er aanleiding toe had gegeven, zeker niet zou geaarzeld zijn het mes ook in de salarissen er diep in te zetten. Bovendien kan men nu wel dit voorstel aannemen, maar de hoogere loonen kan men niet aan. Dit om dat de salarissen van burgemeester, enz. door Ged. Staten worden geregeld. Hierna ontspon zich een discussie tusschen de heeren B. Res en Hellinga over den steun die aan de tuinders is gegeven. De heer Hellinga vroeg het woord voor een persoonlijk feit, dat hier bestaat, dat de heer Res zou gezegd hebben, dat de heer Hellinga zou redeneerèn, laat de tuinders maar mod deren. Daar is geen sprake van en tegen een dergelijke uitlating protesteer zeide de heer Hellinga. Hierna werd het voorstel van den heer Spaansen ondersteund door den heer B. Res, in stemming gebracht en hierover staakten de stemmen. Vóór de heeren Spaansen, Twisk, B. Res, G F. Res en Borst. Tegen de heeren Weenk, Hellinga, de Nijs en de beide wethou ders. Vervolgens werd behandeld het voorstel tot aanvulling van de salarisverordening, dat werd aangenomen zonder stemming. Even zoo een voorstel tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de rechtstoestand verordening voor ambtenaren. Tot voorzitter en plv. voorzitter van het scheidsgerecht voor ambtenaren werden met algemeene stemmen benoemd de heeren J. J. Roovers-, secretaris van Amsterdam en mr. A. Koelma, secretaris van Alkmaar. Hierna werd behandeld een voorstel van B. en W. tot ontslag van den gastoker Tromp, waarover een besloten zitting plaats heeft. Na heropening werd door den heer de Nijs een voorstel gedaan tot een halfjaar schor sing van Tromp. Het voorstel van B. en W. kwam in stemming en werd aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Hel linga en de Nijs. Bij de rondvraag stelde de heer B. Res een vraag over het voetpad van Kleibroekerweg- Steweg. De voorzitter antwoordde, dat juist heden proces-verba al is opgemaakt, omdat niet vol daan is aan de aanschrijving tengevolge van schouw daarop uitgegaan. De uitslag daar van zal nu moeten worden afgewacht. Hierna sluiting. De gehouden collecte ten bate van het plaatselijk Crisis-comité heeft opge bracht een bedrag van 284.75, terwijl bovendien nog enkele giften te ver wachten zijn. Het chr. mannenkoor „de Lofstem" zaï Donderdag 16 Febr. 1933 een uitvoering ge ven in de herv. kerk, onder le.ding van haren directeur, den heer Paul Kok. Gezien de resultaten welke het mannen koor reeds mocht boeken onder haren emi nenten en bekwamen directeur, betwijfelen we niet of velen zullen optrekken om het koor te hooren, te meer daar ook ten gehoore ge bracht zullen worden de succes-nummers, waarmede verschillende prijzen en tevens di- recteursprijs zijn behaald op het gehouden concours in December 1932 te Scheveningen. Het opgerichte consultatiebureau voor zuigelingen. gehouden ju het betaalkantoor alhier, mocht zich reeds in een druk bezoek verheugen. Vele huismoeders waren met hunne kinderen aanwezig voor een consult. Wel een bewijs dat het een goede ge dachte is geweest van de vereeniging „Het Witte Kruis" om hier ter plaatst een consul tatiebureau te vestigen. In de jaarvergadering van de leden van de afd. Texel van het Witte Kruis werd Don- dei dagavoni besloten tot aankoop over *e gaan van een rreuwe ziekenauto inerk Stude- bsker voor een bedrag van 4000. De aan koop geschiedt rechtstreeks, zonder tusschen personen. Het benoodigd bedrag voor dezen auto is nog niet geheel bijeen, doch men hoopt door vrijwillige bijdragen de rest te ontvangen. Uit de overlegde balans en winst- en ver liesrekening bleek, dat slechts een winst van 1.90 te boeken viel. De balans sloot met een bedrag van 6942.03, de winst- en ver liesrekening op 2122.38. Aan giften was ontvangen 108, aan contributie 1943.30. Uit de rekening bleek, dat pen bedr?g van 150 was uitgetrokken voor proces-Boon. Op een desbetreffende vraag van een der aanwezigen, of dit proces nog niet was alge- loopen, deelde de voorzitter N. A. Mu.aer mede, dat wel weer opnieuw met den heer C. Boon Pz. zou moeten worden geprocedeerd, daar deze nu weer beslag had gelegd op den weg van het Witte Kruis en dit bedrag een voorschot is voor de proces-kosten aan Mr. Langeveld. STOMPETOREN. Het Witte Kruis, afdeeling „De Scher mer", vergaderde Donderdagavond in het lokaal van café Renses te Stompetoren. De voorzitter, dr. H- Heringa, verwel komde bij de opening het bestuurslid den heer D. de Boer Pz., die dezen avond voor het eerst zitting nam. Hij deelde vervolgens mede, dat van den cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" te Oterleek Woensdagavond de laatste les was gegeven. Deze had evenals het vorige jaar te Stompetoren een prettig verloop gehad. Spr. zou het wenschelijk achten dat voor de beste leerlingen van beide cursussen en ver volgcursus in het leven wordt geroepen. Volgens den leider, den heer Stoutjesdijk, zouden dan voor deze leerlingen zes lessen voldoende zijn. Dit voorstel zal het volgend najaar nader worden besproken. Hierna rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1932. Kassaldo 0.66, uitgaven over '32 f 296.88, ontvangsten 296.56, totaal 297.22, saldo 0.34; reserve 170, voor- deelig saldo f 170.34. De heeren D. de Boer Pz. en J. de Wit, die de boeken en bescheiden hadden nage zien, verklaarden dat zij deze in orde had den bevonden en hierna werd de penning meester, den heer C. Kramer Glijnis, dank gebracht. Ingekomen een verzoek van mejuffrouw wed. Jb. ValkLeegwater, om ontslag als magazijnmeesteres. De voorzitter stelde voor, dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, daar toch de betrokkene haar taak zeer vele jaren op voorbeeldige wijze heeft vervuld, en dit te doen ingaan op 1 Maart a.s. Daarna benoeming van haar opvolger. Hiervoor hadden zich drie sollicitanten aangemeld. Na gehouden stemming werd benoemd mejuffrouw B. M. Woerdeman Hulleman, te Stompetoren. De overdracht zal op een nader te bepalen datum plaats vinden en bepaald werd, dat de goederen in het magazijn moeten worden geborgen. Hierna werd uitvoerig besproken de mo gelijkheid van uitzending van kinderen naar vacantiekolonies door het „Witte Kruis''. Dit in verband met een ingekomen schrijven van de oudercommissie te Oterleek. Verschillende leden vonden dit niet de taak van de vereeniging, daar toch deze afdeeling haar leden heeft in vier verschillende gemeen ten en wel te Oterleek, Schermerhorn, Oudorp en Zd. en Nd. Schermer. Of men zou naast deze afdeeling een ver eeniging voor dit doel moeten oprichten, maar of dit in deze tijdsomstandigheden mogelijk is, wordt ten zeerste betwijfeld. Wel zou het „Witte Kruis" zijn bemidde ling en medewerking willen én kunnen ver leenen, maar dan zou het financieele gedeelte via betrokken gemeentebestuur of armbestuur of op een andere maniér worden geregeld. Besloten werd dat de vereeniging zich bij het Centraal Genootschap zal opgeven als afdeeling, tot dusver was zij lid. Zij krijgt dan het recht van uitzending en kan in voorkomende gevallen haar bemidde ling verleenen. De rondvraag leverde ditmaal heel weinig hare kinderen aanwezig voor een consult. De tweede bijeenkomst, welke vanwege ons Nutsdepartement Donderdagavond werd gehouden, was zeer matig bezocht. Mevrouw Koomen, die de lezing op zich had genomen, had daarvoor gekozen De vierde wijze uit het Oosten, een mooi ve&haal, waarbij Artaban als „vierde wijze" met zijn drie prachtige stee- nen op zoek naar den Messias, dezen niet vond, doch door de mooie parelen toch drie menschenlevens heeft gered, de laatste na 33 jaar. Met algeheele aandacht werd de spreekster gevolgd. Na de pauze hebben we met den heer Sieswerda met behulp van een projectielantaarn een zwerftocht gemaakt rondom de Zuiderzee. Eerst een korte inlei ding, hoe het meer „Flevo" in het jaar 1260 den vorm van de Zuiderzee heeft gekregen en nu voor duizenden visschersmenschen geen bestaan meer oplevert. Door de vertooning van eene honderdtal plaatjes hebben we ver schillende havenschepen, botters, dorpen enz bezocht. Bij elk plaatje een toelichting dooi den heer Sieswerda. Het was een aardige avond. In zijn slot woord sprak de heer J. Koomen den wensch uit, dat de laatste avond, welke door eigen krachten gehouden zal worden, goed zal sla gen en hoopte op aller medewerking. De IJsclub „Ons Genoegen" vergader de gisteravond in het lokaal van den heer H. Stoffers De voorzitter, de heer S. de Boer, verwel komde de weinig aanwezigen in hartelijke bewoordingen. De rekening van den penningmeester, den heer C. de Boer Cz,, gaf de volgende eindcij fers: ontvangsten saldo en contributie 51306, uitgaven 18221, batig saldo 330.85. De heer C. de Boer Cz. werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Uitbreiding met twee nieuwe bestuursleden was wen schelijk en werden hiervoor gekozen de hee ren D. van Kleef en Jn. Schoenmaker, die de benoeming aannamen. De voorzitter deelde mede dat aan den bondswedstrijd te Alkmaar voor onze afd deelnam de beer Jac. Renaud. Deze kwam te vallen en wist niettegenstaande dit toch nog als no. 6 aan te komeu. Dit werd gezien een deelname van 40 zeer gunstig ge noemd en heeft op waardige wijze onze af deeling vertegenwoordigd. Verder deelde de voorzitter mede dat het bestuur de wenschelijkheid heeft onder de oogen gezien om hier cok bondswedstrijden eventueel te kunnen houden en daarvoor den Zuid-Scharwouder Polder zeer guns g heeft geoordeeld. Na eenige gedachtenwisseling vond de ve gadering deze zienswijze van het bes uui goed en gaf machtiging aanstonds daartoe stappen te doen. Daarna sluiting. De vereeniging „Helpt Elkander" was Vrijdagavond ter jaarvergadering bijeen in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Uit het jaarverslag stipjien wij aan dat het ledental met 23 is achteruitgegaan we gens vertrek en overlijden, daartegenover zijn 10 nieuwe leden ingeschreven, en is het totaal aantal leden op heden 250. Verder bevatte het verslag de gewone mededeeun-^ gen en een huldebetuiging voor het 25-jang jubileum als commissaris van den heer J. Bruin. Zietegevallen waren weinig voorge komen. Hoewel zijne functie niet zoo in het oogloopend is, vraagt het toch veel accura tesse en ook daarin is Bruin te prijzen Met den wensch dat hij nog in lengte van jaren op dezelfde wijze zal mogen arbeiden tot steun van het bestuur en vereeniging. Toen de voorzitter mededeelde dat het be stuur gemeend heeft goed te doen als erken-1 tel ijk bewijs den jubilaris een leuningstoel te moeten geven, stemde de vergadering met applaus hiermede ih. Aan het beredeneerd verslag van den pen ningmeester, den heer Jb. Kramer, ontleene» wij het volgende: Ontvangsten aan contri- butiën 2734,21, aan rente 50.22, totaal 2784.43; uitgaven aan uitkeeringen 2011.09, diverse onkosten 432,92, totaal 2444,01, een batig saldo dus van 340 42, dit bedrag gevoegd bij den vorigen stand, geeft een totaal bezit aan van 1802.32 286 uitkeeringen hebben plaats gehad. Evenals in het jaaroverzicht van den secre taris, kwam ook in dit verslag tot uiting dat dank zii het weinig aantal ziektege vallen de in het vorig jaar verlaagde con tributie, toch nog een gunstig financieel re sultaat verkregen is. De voorzitter zegden ook dezen function- naris dank voor zijn veel omvattend beheer, dat hij reeds nagenoeg 35 jaar waarneemt Ook zinspeelde spr. op de weinig ziektege vallen, wat tot blijdschap stemt, daar elders in ons land de griepziekte weer in ernstige mate heerscht. De heer Jb. Kramer gewaagde ook nog van de prettige samenwerking met den jubi laris, zeide hem daarvoor dank en bracht ook dank aan den bode, den heer G. Koe man, die steeds nauwgezet zijn functie waar neemt. Aangezien er nogal bedankjes waren, vroeg de heer Bouman den penningmeester of dit een oorzakelijk gevolg was van den crisistijd, waarop deze laatste antwoordde, dat naast vertrek en overlijden er wel een paar dergelijke bedankjes zijn. Aangaande deze laatste zeide hij, dat het bestuuur zoo ver mogelijk gegaan is en dat de meest mo gelijke soepelheid betracht is. Hierna vond de heer Bruin gelegenheid zijn hartelijken dank te betuigen aan be stuur en leden voor het mooie cadeau en hoopte nog lang de functie waar te nemen De drie aftredende bestuursleden, n.1. de heeren J. Kramer, P. Glas en P. de Graaf werden allen met bijna algemeene stemmen herkozen. De contributie werd ook voor dit jaar weer vastgesteld op 0.25 vol en 012 half, met dezelfde uitkeering als vorig jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Groen hoe of het nu moet indien de contributie niet betaald kan worden. De voorzitter verwees o.m. in zijn antwoord naar de mededeeling van den penningmeester, dat het bestuur zoover mogelijk gaat en dat soepelheid uiterst betracht wordt. Hij gaf in ernstige overweging te doen wat men kan om lid te blijven, in het belang van ons zelf en ons allen. Hij hoopt dat men natuurlijk gevrij waard zal blijven maar desnoods kan nog in dit verband een beroep gedaan worden op de algemeene instellingen. De heer Bouman zeide hierop ongeveer dat ook het A. A. Z. A. dit punt onder de oogen gezien is, en dat contributie-verlaging veel meer schade dan baat is. Verlaging zegt voor het lid toch heel weinig, en voor een vereeniging zoo zeer veel. Om het lid maatschap te kunnen bestendigen, wordt ook hier gedaan wat maar mogelijk is. Laat men nu in deze ook het bestuur van Helpt El kander de vrijheid geven, naar inzichten te handelen, dan weten wij zooals nu weer gebleken is dat dit nog de beste oplossing is. De heer Buur sloot zich hierbij aan en na nog eene korte bespreking bleek wel dat de vergadering het standpunt van het be stuur onderschreef. Dus keurde de vergade- r'n? bet goed, dat het bestuur elk geval af- zondrlijk beschouwd en daar naar handelen zal, hoewel het gelukkig nog heel weinig voorgekomen is. De heer Jb. Kramer vroeg de vergadering iiiavii>'>>»s vin ui sieil^n naar de mogelijkheid van herverzekering van reeds uitgetrokken Iede\ De bedoeling is dat indien leden die reeds 13 weken trokken hebben nog langer te doeiwekkpn b.v b één of ander lichaam. Deze macht- ging werd verleend en zal het bestuur b Lr me. een afgerond voorstel komen. Hiem sluiting. 1713 Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" hield dezer dagen hare algemeene Wa gadering ten lokale van den heer P. maker .alhier. 0en- In zijn openingswoord memoreerde h voorzitter, de heer C. Oudendijk, dat ook a onze vereeniging de crisis niet ongemerJt voorbij gaat. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat 2 concoursen is deelgenomen, waarbij i»a in de eere-afdeeling en in de superieure «3 afdeeling werden behaald 2 eerste priizoi o eerste eere-pnjzen plus de wisselpriie 11 W. F. B. voor de tweede maal en een zilver^ krans voor het hoogste aantal punten Uit de rekening van den penning™*»^ bleek, dat de ontvangsten hebben bedrad 1011.09, de uitgaven 1098.38 alzoo ifL nadeelig saldo van 87.29, waardoor reserve is gedaald tot f 141.57, waarvan nog een flinke Nieuwjaarsrekening moet betaald Medegedeeld werd! dat Jen huurverlaging kon worden verkregen anw de muziektent is afgebroken en tot nader order bij den heer D. Kist zal worden opge riagen. Besloten is om bezuinigingsredenen in 1933 aan éen concours deel te nemen «r wel aan dat van den W. F B De aftredend? bestuursleden, de heeren C. Oudendijk en 1b van Twuijver werden beide herkozen Na nog eenige besprekingen van buishoudelijken aard volgde sluiting. 1 Vrijdagmiddag werd in de Openb. Lagere Schoo.1 een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen dier school getrokken bloembollen. Door een 7-tal bollen bouwers waren daarvoor verschillende soorten bollen beschikbaar gesteld, t. w. Theeroos. Fred Moore, Ibis, E'ectra, Proserpine Copland, Roos van Dekema en Tournesol. waarvan elke klas een soort mee naar huis had gekregen om op te kweeken. De behaalde resultaten waren vrij goed. Het is van de bollenkw^ekers goed gezien, om de jeugd liefde voor de bloemen bij te brengen, want het spreekwooid „Jong ge leerd, oud gedaan" zal ook hier van toepas sing zijn. De prijswinners waren: 1. L. de Graaf Dz., 2. P. de Graaf Pz3. G. Reinders, 4. P. Kos telijk. 5 W. Kostelijk, 6. H. van der Weerd, 7. N. de Geus Dd., 8. H. Groenveld Kz„ 9 N. de Geus Pd. en 10. A van der Weerd. Zooals den lezer wel bekend zal zijn, heeft een deputatie van de afdeeling van den Neutralen Bond den 23e» Januari een onder houd gehad met B. en W. van deze ge meente. Daar is besproken, dat het voor de bouwers onmogelijk za'. zijn hunne arbeiders te betalen, hoewel zij ze zeer gaarne willen houden en voor de goede bewerking van het land noodig hebben. Ei werd aangedrongen, dat ook het gewone landwerk onder de werk verschaffing werd gesteld. Wan: als dat niet het geval wordt, zullen de arbeider» aan stonds aan den weg door het Geestmeram- bacht moeten werken, terwijl hunne krach ten bij het landwerk zeer noodig zijn. Men had verzocht, een en ander aan de commissie uit de 50 Westfriesche gemeenten mede te deelen en te verzoeken dit op het actiepro gramma dier commissie te doen opnemen. Op het schrijven van B en W. van Oud- karepel is dezer dagen antwoord ontvangen, waarin er op werd gewezen, dat het ge vraagde niets anders is, dan de veelbespro ken, veel bepleitte en tot beden nog nooit verwezenlijkte wensch. het gewone landwerk al3 werkverschaftingsobject aangemerkt te krijgen. U kent uit den treure de afwachtende houding en motieven hier tegen de rede ring. Inmiddels is door ons reeds om indj- vidueele geldelijke steun aan aan noodlijdende bedrijfschefs verzocht. Wij zullen zeker geen kans voorbij laten gaan om de verkrijging van het een en ander te blijven bepleiten Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond heeft dezer dagen vergaderd. Men besloot de algemeene bondsvergade ring op Dinsdag 28 Februari 1933, des mor gens te 10 uur in „De Unie" te Alkmaar te Houden. De agenda is heel belangrijk Er zijn vel ingrijpende voorstellen, vooral van de der afdeelngen. iwelke in de geest van n Boerencomité werken. Het standpunt van n huidige hoofdbestuur in verband met samenwerking met het Boerencomité ïsjy kend, zoodat het prae-advies van het no01 bestuur zeer zeker afwiizend zal zijn- 87. En moet ik dat allemaal alleen op eten? Als ik U was zou ik nog maar voor 2 men schen bijdekken. 'k Denk, dat de heeren ook wel een hapje lustenl De comro'ssaris liet zich dat geen tweemaal zeggen. Hij zette zich direct bij Jan neer« De veldwachter, die er anderi t>est in zou hebben, kon nu het eten niet door zijn woede en zijn pijn, die steeds werd. Hij ging met zijn rug naar de zitten, de hand aan zijn wang, die steeds begon uit te zakken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6