„ARNHEM" De muiterij op de Zeven Provinciën. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ £cwd: en Juinêouw Ü8itmetdand KOEDIJK l* neer Keijser is echter niet verder geko- da=r j J maar' daar de heer Govers hem had Ji^eelde, dat dit rapport geen zin voorn 3ar efn fideel nieuwe verdeeling in 't Keii«prmen cijfers mocht hij den heer 2ou vep|n°g n'ct mededeelen. De verdeeling schierUn S^e?tler zii" en trapsgewijze ge- ramina ~ernam de heer Keijser, dat de m 1 biJ de schapentelling ver Een resolutie voor „Indië vrij" van de S. D. A. P. Protestvergaderingen. Den Helder rustig. Fr zullen nieuwe afdeelingen worden opge richt in Naarden-Bussum en in de Haarlem- ^Vter^besloot. om. als er actie moest worden oeid itegen een executoriale verkoop, feder gevai op zichzelf grondig te onder- Z°Opn^en schrijven van den Plattelanders- .„„a met een aanbod voor samenwerking S afwijzend beschikt. Op de algerneene vergadering zal worden pfolten het voorstel van het hoofdbestuur te,-wille van de vlotte behandeling der °oorstellen. twee afgevaardigden per afdee- vnz te zen<^eri' Terwijl men tevens besloot an de alg- vergadering voor te stellen, dat 3 ral worden gestemd per 10 leden, b v een afdeeüng van 51 leden heeft 5 stemmen, een afdeel in g met 55 leden 6 stemmen, zoodat een getal van 5 of meer naar boven wordt afge- r°Tot nu toe werd de voorzitter door de al- meene vergadering gekozen. Dit zal in het vervolg door het hoofdbestuur geschieden. De kwestie of het mogelijk is, dat niet- (uinders zitting kunnen hebben in het hoofd bestuur, zal op dé aigemeene vergadering een punt van bespreking uitmaken. Het be treft hier het geval P. Hart. Naar aanleiding van de geopperde wensche- Jijkheid van een bestuursuitbreiding met 2 leden, zijn de heeren G. Groet van Warmen- liuizen en J. Bakker te Oude Niedorp door de betreffende afdeelingen candidaat gesteld. ST. PANCRAS. De gemengde zangvereeniging „Zang- pist" afdeeüng kinderkoor gaf een uitvoering in het café van den heer Bouwstra. Opgevoerd werd de operette „Kampavon turen", kinderzangspel in 3 bedrijven. Tekst en muziek gemaakt door den directeur, den heer H. J. Zaal. Het spel der jeugdige spelers en speelster was, zouden we kunnen zeggen, volmaakt in orde. De zang klonk in elk liedje op zich zei: zuiver. De costuines, welke geleverd waren door de firma Riddenkhof te Hoorn, waren door den auteur schitterend gekozen, alles getuigde van goed inzicht in deze zaken, wij kunnen niet onders dan de heer Zaal felici- ieeren met een zoo'n schitterend geslaagden avond. Een verloting werd nog gehouden, welke tot uitslag had dat de le en 2e prijs J. Gutter 3e prijs M. Nieuw land, ten deel vielen. De muziek, verzorgt door de heeren Ot tink e.a. droeg veel bij tot de gezelligheid van deze avond. Na afloop werd de directeur door de ver- eetiiging een fruitmand aangeboden. Door den directeur werd aan mevrouw van Kampen en de heeren Volkers als medewer kers in de operette een fraai bloemstuk aan geboden. SCHAGEN. Overgeplaatst De rijksklerk der directe belastingen ter controle grondbelasting te Tiel, heer J. Tjoelker, is met ingang van Februari 1932 overgeplaatst naar het ontvangkantoor te Schagen. wonderen valt, dat de besturen der organisa ties bij de verdeeling niet gemoeid zijn, doch de voorzitter merkte op, dat den heer Govers, die hier advies had gegeven, de belangen van Texel zeer goed zijn toevertrouwd en deze op uitstekende wijze door hem zijn behartigd. In verschillende afd., oa. bij Hoorn en in Z.H. meende men zelfs tegen de extra-uitkee- ring aan Texel te moeten protesteeren. Besloten werd dus voorloopig een afwach tende houding aan te nemen. WARMENHUIZEN. Donderdagavond omstreeks 9 uur werc door voorbijgangers brand ontdekt op de bo venverdieping bij de fa. Sötemann, manufac- turenhandel, alhier. Door krachtig ingrijpen wist men met moeite de brand te blusschen en de motor spuit, die inmiddels ter plaatse was gekomen, behoefde geen dienst te doen. Het perceel bekwam veel waterschade. ONTSMETTING VAN BIETEN ZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is van het wegvallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden wor den; tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schim mels helpt zaodontsmetting natuurlijk niet. Jet kan dus wel voorkomen, dat, niettegen staande ontsmet zaad is uitgezaaid, de op komst te wenschen overlaat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de met het uitzaaien van ontsmet zaad verkregen resultaten, ra den wij aan uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ontsmet suikerbieten- of mangelwortelzaad uit te zaaien. Natontsmetting. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing, in alphabetische volgorde ge noemd), van Ceresan natontsmetter of Germi- san ter sterkte van y2 procent (M K.G. ont- smettingsstof op 100 L. water) of 4 uur in 1/4 procentsoplossing (1/4 K.G. ontsmettings- stof op 100 L. water). Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 tot 4 Liter van de oplossing noodig. Dezelfde op lossing kan meerdere malen achtereen ge bruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen dat 1 K.G. zaad ongeveer 0.8 tot 1 L. oplossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloei stof is, met het oog op de bevochtiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de be handeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid. Vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad be vordert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ontsmetting kan ook geschieden volgens de machinale om schepmethode. Hierbij wordt het zaad ont smet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droogontsmetting. Een goede ont smetting wordt verkregen, door per 20 K.G zaad, 4 L. van een 3 procentige oplossing van bovengenoemde middelen te gebruiken. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen zijn doorgaans iets minder dan bij onderdompeling van het zaad. Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.1. 4 tot 5 min. in den trommel rondgedraaid. beschermt Uw gezin in moeilijke jaren, bijkantoor Kanaalkade 2, Dir. A. J. Stikkel. Bij de toepassing van de machinale om- schepmethode is het ten zeerste gewenscht gebruik te maken van machines, die zoodanig zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien tot het zaad toevloeit. Wordt vloeistof in één keer aan het zaad toegevoegd dan gaat het samenkoeken. Droogontsmetting. Als droogontsmettingsmiddel voor de ontsmetting van bietenzaad kan worden aan- jevolen U. T. 683. Per K.G. zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ontsmet ting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het verkrij gen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droog- ontsmettingsapparaten. Met U.T. 685 behan deld bietenzaad kan niet worden voorgeweekt daar de ontsmetting dan onvoldoende wordt. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, als mede door de rijkslandbouwconsulenten. ONTSMETTING VAN VLASZAAD. Het wegvallen van jonge vlasplantjes ten gevolge van Motrytis of van Colletotrichum (Cloeosporium) aantasting kan door ontsmet ting van het zaad met een der hier onder ge noemde droogontsmetters tot een zeer gering percentage teruggebracht worden. Goed werkende middelen zijn in alphabe tische volgorde Abavit B, Ceresan, Tillantin R. en Tutan. Van deze middelen wordt per 100 K.G. zaad 250 tot 300 gram gebruikt. Een eerste vereischte is, dat de ontsmettingsstof goed over het zaad verdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hiervoor in den handel gebrachte droogontsmetringsapparaten. Omscheppen van het zaad met het ont smettingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inademen, waardoor vergiftiging kan optreden is dan zeer groot. Ook al werkt men met een geslo ten apparaat, dan toch is het nog noodzake lijk de noodige voorzorgsmaatregelen, b.v. het houden van een doek voor den mond, te nemen, om inademen te voorkomen. Om verstuiven tijdens het zaaien zooveel mogelijk te verminderen, doet men goed het zaad eenigen tijd van te voren (plm. 14 da den) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de kiemkracht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk legeren en later weer aantasting door Botryti» Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den -.Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsulenten. Ingekomen personen. J. Duinmeijer van Assendelft. Kè Boersma van Alkmaar. J. J. Meyering van Bergen. A. Bijpost van Soesterberg gem. Soest. C. V Ruiter van Alkmaar. Vertrokken personen. M J. Koedijker naar 's-Gravenhage. P Rood naar GheeUbij Antwerpen (B.) A Nieuwland naai; Anna Paulowna. TEXEL. In een daartoe gehouden druk bezochte vergadering van de leden der afd. Texel en Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw werd de uitkeering uit het z.g. Schapenpotje van de regeering besproken. 't Bestuur dee.de mede, dat Texel van de 350.000 die na aftrek der onkosten hiervan overblijven een bedrag van 20.000 zou krij gen als extra uitkeering. Deze mededeeling heeft onder de Texelsche veehouders groote opschudding veroorzaakt, daar hiervan slechts steun wordt gegeven aan boeren, die meer dan zes gedekte ooien per H.A. houden cn hierdoor voor 19000 van de 29000 scha pen niets extra wordt gegeven. In een gecom bineerde vergadering van de besturen van M. van Landbouw en L.T.B. werd een rapport gemaakt, waarin gewezen werd op de onrechtvaardige verdeel ing en daar wel niet 58000 ontvangen zou worden, werd berekening gemaakt van een steunverdee- ung van 3.75 per gedekte ooi. Doch op aanraden van den gemeente-secretaris, den Jonker, die bang was dat men door te sw vragen weinig zou krijgen, werd be- ten eerst nog eens met de hoofdbesturen Tu or8anisaties hierover te onderhandelen, hu** afgevaardigden van den L.T.B. werden I ™°or aangewezen en van de Holl. Mij. v. "nabouw, de heer C. Keijser Hzn. overtreden. dere ,r?-r povers gaf den raad, geen vti- aanradèl Tren- Ook de L T B- heeft op *faak+ n Van hoofdbestuur de actie ge- Opgemerkt werd nog, dat 't te yer- De wnd. commandant der „Ze ven Provinciën". De door de bom gewonde Europeeesche marinier Bom verklaarde, dat hij degene is geweest, die op de „De Zeven Provinciën" de witte vlag heeft geheschen. Deze mededeeling wordt nader geverifieerd door een spe ciale commissie von onderzoek aan boord van het eskader. De hoofdleiding van dit onder zoek is opgedragen aan den kapitein ter zee F. W. C. Koster, die tevens tijdelijk het com mando over „De Zeven Provinciën'' waar neemt 28 Europeesche opvarenden van „De Zeven Provinciën" gear resteerd. 28 Europeesche schepelingen van de Zeven Provinciën zijn gearresteerd en werd door de „Orion" te Batavia aangebracht, ter wijl aan boord van de Java zich 184 Inland- sehe schepelingen van de Zeven Provinciën bevinden. De berechting der muiters. Maandag 20 Februari zal de Volksraad door den commandant der zeemacht in Ned. Indië worden ingelicht omtrent de eerste uit komsten van het onderzoek met betrekking tot de gebeurtenissen aan boord van de Zeven Provinciën. Hierna zal gelegenheid worden gegeven om verklaringen af te leggen. Wat dit onderzoek betreft, vernemen wij, dat dit op zoo snel mogelijke wijze zal worden voort gezet. De berechting heeft in Nederlandsch Indië plaats, waarna de Europeesche ge straften naar Holland zullen worden gezon den voor het ondergaan van hun straf. „Nederland kon niet anders" Ook de Duitsche „Börsenkurier" hield zich gisteravond bezig met de muiterij. Volgens het uitreksel van het artikel, dat het Wolff- bureau seinde, besloot het blad aldus: „De Nederlandsche regeering mocht niet anders gehandeld hebben dan zij gehandeld heeft". Een vraag naar aanleiding van de houding der officieren. Uit het relaas van de luitenant-ter-zee 3e kl. Baron De Vos van Steenwiik zijn meer bij zonderheden gebleken over de houding van de officieren van „De Zeven Provinciën waarbij velen de vraag hebben gesteld, hoe 't mogelijk is. dat de officieren aan muiters een eere-woord hebben gegeven, onder den indruk van doodsbedreiging aan de gijzelaars. Hoe is dit mogelijk met den eed destijds afgelegd, wa<yM troyw wot^t gejwojeo aan de Konin gin, gehoorzaamheid aan de wetten en onder werping aan de Krijgstucht? aldus vraagt De Crt. en zij vervolgt dan: Wij hebben over deze zaak ons nader op de hoogte gesteld. Naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, is de houding der offi eieren een teere kwestie, en het is beter, in het openbaar geen gedecideerd oordeel uit spreken vóór men van alle feiten volkomen op de hoogte is. Er doen zich verschillende vragen voor welke van beteekenis zijn. Ten eerste de ver klaring hoe het toch mogelijk is geweest, dat de commandant van de Zeven Provinciën zoo veel vertrouwen bleef houden in zijn men schen na wat enkele dagen te voren was ge beurd met het Europeesch en inlandsch per soneel te Soerabaia, wat gevolgd werd door waarschuwingen van verschillende zijden. Dan de vraag hoe en wanneer de le offi cier van boord is gesprongen omdat hier niet over boord sprong de le officier, doch tevens de waarnemend commandant, waardoor de positie der jongere officieren buitengewoon verzwaard is en hij dus niet al'.een een schip maar ook de getrouwen die van hem allen steun moeten hebben, in den steek liet. Het overgeseinde verslag van den jeugdi gen, gewonden luitenant-ter-zee zal nog veel aanvulling noodig hebben, vóór het bevre diging kan geven. Men zij echter, het zij nog maals gezegd, voorzichtig met het uitspreken van een oordeel, vóór men alles weet, immers deze marine-officier heeft zelf gezegd: dat er „omstandigheden zijn, die men beleefd moet hebben". Het geheel is wel een zeer droeve bladzijde in de geschiedenis der marine, maar ook in dat van het corps zee-officieren. Wij kunnen slechts hopen, aldus de be voegde zijde, dat de gevallen slachtoffers, a's een afschrikwekkend voorbeeld herhaling in welkomen vorm ook, zullen voorkomen. Momenteel kunnen wij dankbaar zijn, dat het muitende schip is heroverd. Vele zeer moeilijke vraagstukken zullen thans moeten worden opgelost. Wellicht, dat er nu wat meer geluisterd zal worden naar den raad van bevoegde autoriteiten uit marine-kringen, wier adviezen helaas zoo dikwijls in den wind worden geslagen en waarmede in dit geval speciaal bedoeld v/erd het hebben van te veel inlanders op de vloot. Het onderzopk Uit een ingesteld onderzoek is, naar De Telg. meldt, gebleken dat als leider der mui- Iers beschouwd moet worden de Europeesche korp.-machinist Boschart, die aan boord van de Zeven Provinciën steeds de leiding heeft gehad en o.a. luitenant de Vos van Steen- wijk van de radiokamer verwijderde. Wat de navigatie tijdens de vaart van de Zeven Provinciën langs Sumatra's Westkust betreft, staat het thans vast, dat deze geheel in handen is geweest van Europeesche onder officieren. De gevangen officieren hebben in geen enkel opzicht hun medewerking aan de navigatie verleend. Nader is gebleken, dat de muiters door den commandant van het Java-eskader zesmaal gesommeerd zijn zich over te geven, alvorens order werd gegeven tot gewelddadigheden over te gaan. Toen na de zesde sommatie nog geen bevredigend antwoord was gekomen, werd de bom geworpen. Bij het overbrengen der gevangen muiters naar het eiland Onrust waren de Europeesche schepelingen geboeid. DE S.D.A.P. en de muiterij. Een motie voor de bevrijding van Indië. Zaterdag is, naar het Volksblad meldt, een spoedevergadering gehouden van het Partij bestuur. Daarbij waren alle leden aanwezig, uitgezonderd Zwertbroek, die verhinderd was en Vliegen, die in het buitenland is. Aanleiding tot de bijeenkomst waren de fce- angrijke politieke gebeurtenissen van deze week: de parlementaire situatie, ontstaan door iet aannemen van de motie-Boon in de Tweede Kamer en de ontzettende ontknoo- iing van de gebeurtenissen met „De Zeven rovinciën". Het P. B. formuleerde zijn standpunt in de volgende motie: „De openbare vergadering, belegd door de S.D.A.P. op Zondag 12 Februari 1933 naar aanleiding van het voorval met het oorlogs schip „De Zeven Provinciën"; spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de wreede wijze, waarop de regeering iet oorlogsschip onder het marinebevel heeft teruggebracht; stelt vast, dat de muiterij van de bemanning iet gevolg is geweest van de politiek, door de Nederlandsche regeering regeering in Indië tegenover de bevolking in het algemeen en tegenover de marine-scnepelingen in het bij zonder, gevoerd en van de verregaande zor geloosheid van de bevelvoerende officieren; stelt voorts vast, dat de muitende beman ning herhaaldelijk heeft verklaard, slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot geweld te willen overgaan; dat zij ook geen geweld heeft gepleegd en dat dus aan de muiterij op andere wijze dan door het gebruiken van het vreeselijkste oor logswapen en ten koste van een aantal men- schenlevens een einde had moeten worden gemaakt; waarschuwt tegen het opzweepen van de nationalistische hartstochten, die in Neder land en onder de Nederlanders in Indië zijn losgebarsten, en die slechts verhooging van de spanningen kunnen te weeg brengen en andere ernstige gebeurtenissen kunnen te voorschijn roepen; protesteert tegen de houding der regee ring, die wegens een aangelegenheid van zeer ondergeschikt belang een conflict met de Tweede Kamer heeft geforceerd en zich daar door in ernstige dagen aan de verantwoor ding tegenover de vertegenwoordiging des volks poogt te onttrekken; roept de arbeidersklasse van Nederland op. om, ook in geval een Kamerontbinding mocht volgen, met al haar kracht onder de leiding der sociaal-democratie den strijd te voeren voor de vrijmaking van het Indonesische volk en tegen het militarisme". Rust in Den Helder. Door het geheele laad liep gister het ge rucht, dat in Den Helder ongeregeldheden op eenige torpedobocten der marine zouden zijn uitgebroken. Dit berictit is onjuist; in Den Helder was het gisteravond volkomen rustig. Een soldaat gearresteerd te Ede Volgens het Volksbiad is het in Ede den militaire autoriteiten naar het hoofd geslagen. Verschiliende maairegeien tegen eventueeie revolutionnaire woelingen zijn genomen. Zoo werd een deel der politietroepen uit Ede naar Amsterdam gezonden, teiwü', een derde van de aanwezige troepen in Eae geconsig neerd werd gehouden. Geregeld doorkruisen patrouilles het dorp. terwijl de wachten extra versterkt zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een dieustulirntige de boomen op het kazerneterrein voorzien van pamfletten, waar in de soldaten werden opgeroepen om zich solidair te verklaren met de schepelingen op de Zeven Provinciën. De dienstplichtige K. is voor dit feit in voorloopige arrest gesteld. Bij het meerendeel dei soldaten hebben de genoemde maatregelen slechts vrooüjkheid verwekt. Bewaking van het kruithuis te Den Bosch. Sedert enkele dagen wordt het kru'thuis in Den Bosch door soldaten met de bajonet op het geweer „bewaakt" In aansluiting hierop deelt het Volksblad thans mede dat de plaat selijke adjudant in zijn hoedanigheid van waarnemend garnizoenscommandant, majoor W. H. Wamsinck order heeft gegeven, deze scherpe „bewaking" uit te strekken tot de kazerne en alle overige militaire gebouwen hier ter stede. Deze soldateske bedrijvigheid trekt vrij groote belangstelling van het publiek. De fascist Baars zet n-u zijn „zegetocht" in het Zuiden voort en zaï hedenavond in het Casino te Den Bosch spreken. De plaatsvervangende garnizoenscomman dant heeft een verbod uitgevaardigd voor alle onder zijn bevel staande militairen om deze vergadering te bezoeken. wooid van protest te uiten tegen het karakter der gebeurtenissen. Twee en twintig jonge mannen, die, als ze tot de kapitalistische klasse hadden behoord, nog op school- en collegebanken zouden zitten, zijn gedood. Sor. verzocht het gehoor zich een minuut van zijn plaats te verheffen om de dooden te her- denken. Hierop was het woord aan ir. J. Albarda* Spr. begon met de erkenning, dat muiters op een oorlogsschip door geen enkele regeering kunnen worden gedood. Nergens ter wereld heeft ooit een regeering muiterij lijdelijk aan gezien. Maar erkenning van de noodzakelijk heid om het opstandige schip weder onder het normale bevel te brengen, gaat samen met het afkeuren van de wreede methode, die tegen de muiters is toegepast. Ir. Alberda gaf een uitvoerige uiteenzet ting van het gebeurde met de Zeven Provin ciën. In oorlogstijd, zoo zeide hij o.a. wordt eerst een waarschuwingsschot gegeven, hier was de eerste bom een voltreffer. Twee en twintig jonge mannen vonden den dood. Nederland kent de doodstraf niet, hier werd zezonder vonnis of onderzoek ••:t'revoerd. Het beleid van de re^eering in deze zaak noemde spr. dom en tactloos. Men schuift de schuld van het gebeurde o.m. op de marinebonden. Zij hebben echter het onmogelijke gedaan om excessen te voor komen om langs legalen weg tot het doel te komen. Doch tot het volgen van deze legalen weg zijn zij niet in staat gesteld. Ook wordt er gezegd: „de vloot moet wor den gezuiverd van rood personeel", doch, zoo voer de spreker aan, uit welke gezinnen de jongens ook worden gerecruteerd, zij zullen op de vloot als socialist eindigen. Het is noodzakelijk, dat de regeering aan het volk rekenschao aflegt van het gebeurde met de Zeven Provinciën in Indië. Onder daverend applaus deelde spr. mede, dat hij! den Tweede Kamer-voorzitter verzocht heeft, de Kamer bijeen te roepen om hem gelegen heid te geven te interpelleeren over de gebeur tenissen. Hierna was het woord aan dr. F. M. Wibaut, die zich aansloot bij het gesprokene door ir Albarda. Vandaag, aldus spr., is reden voor rouw, ergernis en verontwaardiging. Ergernis en verontwaardiging over de dragers van het gezag, die dit gezag misbruikten. Dit gezags- schandaal zal onzen strijd tegen het milita risme sterken. Voorts werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid W. Drop en door den In diër Palar. Ook de heer Drop ging uitvoerig het ge beurde met de Zeven Provinciën na en fel he' elde hij de houding van de regeering. De heer Palar noemde de muiterij een on bezonnen daad en een symptoom van de on bruikbaarheid van de Indische vloot. Het ge beurde is een bewijs, dat de schepelingen zich niet langer laten ringelooren. Spr. schetste den indruk van de muiterij op de inlandsche bevolking, onder wie de onte vredenheid groeit. Tegen het werpen van den bom wil spr. niet protesteeren: de aanval kwam van een vijand en men protesteert slechts als deze van een vriend komt. „Nooit zullen wij 10 Februari 1933 ver geten", riep spr. uit. Motie. De heer de Miranda sloot hierop de bijeen komst hij herinnerde er aan, dat ook de ge lijktijdige vergadering door de federatie be legd in „Bellevue" en „Handwerkersvrien denkring" zeer druk bezocht zijn. De motie geliik aan die van het P. B. welke wij elders publiceeren werd aangenomen, waarin geprotesteerd tegen de wreede wijze, waarop de Zeven provincie weer onder het ge zag is teruggebracht. OPRUIENDE BILJETTEN IN BESLAG GENOMEN. De verspreiders, onder wie een ge meenteraadslid, gearresteerd. Zaterdagochtend heeft de Rotterdamsche politie een inval gedaan in de kantoren van het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat. Daar is een collectie pamfletten, waarin opgeroepen werd tot een vergadering van Zaterdagmid dag, in beslag genomen, omdat er in deze pamfletten ooruiende taal was gedrukt. Er werd o.m. tot daadwerkelijk verzet opgeroe pen. In veiband hiermede zijn in het kantoor negen menschen gearresteerd, onder wie een gemeenteraadslid, de heer Menist. Zaterdagmorgen zijn aan de stempel lokalen van de werkloozen nog verscheiden pamfletten verspreid, maar de politie heeft de verspreiders aangehouden en de pamflet ten, welke zij bij zich hadden, in beslag geno men. EEN ZEER TOEGEJUICHTE BENOEMING. In Didam (Geld.) is men zoozeer gesteld op den burgemeester, dat de raad in meer derheid besloten heeft om op de gemeentebe- grooting geen salarispost voor hem uit te treken, nu hij in afwijking van het verzoek van een groot deel der gemeentenaren is herbenoemd tot burgemeester. PROTESTVERGADERING VAN DE S.D.A.P. AFD. AMSTERDAM. De gebeurtenissen in Indië. Stampvol was de groote zaal van Carré gistermorgen, waar de federatie Amsterdam van de S.D.A.P. haar protestvergadering hield en waar ir. Albarda, dr. F. M. Wibaut en W. Drop spraken over de gebeurtenissen in Indië en protest tegen het door den mi nister van defensie uitgevaardigde verbod betreffende de bladen der Arbeidsrpers. De voorzitter, de heer de Miranda, opende de vergadering met de opmerking, dat het doel van de bijeenkomst was verheldering te brengen in het gebeurde in Indië. eg een ZEILSCHIP GEZONKEN. Twee opvarenden mee omgekomen? In den nacht van Vrijdag op Zaterdag i3 op de Amer bij den polder De Koekoek ge vonden het zeilschip „Onderneming", me tende 120 ton, geladen met zand, toebehoo- tende aan H. van Dongen te Made (Noord brabant). Twee zoons, resp. 20 en 21 jaar oud, zou den het schip brengen naar de haven van Drimmelen. Men heeft van de beide jongens geen spoor ontdekt. De roeiboot hangt nog achter het schip, dat op een zandbank zit, en nog gedeeltelijk boven water uitsteekt DE MAIL UIT INDIE. De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde", zal morgen om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmor gen 15 dezer om 7 u. 5 te Zevenaar, 9 u. 32 te Amsterdam W.P., 9 u. 51 te Amsterdam cjb.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7