[Provinciaal 'flieuws Kaatste b (Rechtszaken Kuchtuaact (Keek School ifiCmnieuws Jsigezonden Stukken UITBREIT '1 STAKING HUUR BETALING TE AMSTERDAM. 'Aan de vele gevallen van huurstaking is Vandaag een aanzienlijke uitbreiding gege ven door een huurstaking, welke een com plex omvat van ongeveer 900 woningen van de stichting West te Amsterdam. De voor- naamsche eisch geldt een huurverlaging van 20 pCt., welke door de directie niet kon wor den ingewilligd. Naar ons hedenmorgen werd medegedeeld, zijn tot nu toe 600 bewo ners in staking gegaan. In de straten viel niets bijzonders waar te nemen. DEMONSTRATIE VAN COMMUNISTEN. De Communistische Partij, de Roode Vak- Vereenigingsopposotie, het Werkloozen Strijdcomité en andere communistische bon den hebben gistermiddag te Amsterdam ge demonstreerd o. m. voor den strijd van de Indische arbeiders, tegen loonsverlaging, tegen honger, oorlog en fascisme. Tegen één uur verzamelden zich op het Amstelveld een aantal groepen, die uit ver schillende dee'.en der stad waren gekomen. Hierbij sloten zich aan afdeelingen uit plaatsen in Noord-Holland en Utrecht. On der begeleiding van de politie zette de op tocht zich in beweging, met zich voerende een groot aantal, meest roode, doeken met leuzen die betrekking hadden op het doel der demonstratie. Er werd getrokken over het Frederiksplein, door de Van Woustraat, Al- bert Cuypstraat, Ferdinand Bolstraat, Jac. v. Campenstraat, Museumplein, Hobbema- straat, Stadhouderskade, Overtoom, Con- stantijn Huvgensstraat, Bilderdijkstraat, De Clercqstraat, Marnixstraat naar het Wester park. De optocht, waarin naar schatting 4000 betoogers meeliepen, verliep rustig. Spreekkoren die verboden waren, werden niet gehoord. Wèl werden eenige liederen gezongen. Na aankomst in het Westerpark werd nog een meeting gehouden. DE KONINGIN TE DEN HAAG TERUG. Veel enthousiasme. Hedenochtend om 11.09 uur is de ko ningin aan het Staatsspoorstation te Den Haag aangekomen, na haar veiidijf in Zwitserland, dat zij tengevo'ge van de politieke situatie heeft moeten beëin li- gen. Vele rijen dik stonden de belang stellenden te wachten, totdat de trein zou binnen komen. De politie had uitge breide ordemaatregelen getroffen, opdat alles een ongestoord en rustig verloop zou hebben. Toen H. M. op het bordes v.. n het station verscheen, barstte van aile kanten het „Leve de Koningin" los en ging over in een langdurig hoera-ge- roep en gejuich, dat eerst een einde nam, toen een groep van aanwezigen het Wilhelmus inzette, dat dadelijk door allen overgenomen werd. Terwijl de po litie de grootste moeite had om de geest driftige menigte in bedwang te houden, stapte de koningin in haar auto en reed vervolgens langzaam langs de 'uichende en met hoeden zwaaiende menigte, wel ke zich in de Rijnstraat had opgesteld. Achter den auto, waarin de koningin gezeten was, reed nog een auto voor het kleine gevolg. De auto's reden langzaam de Rijnstraat uit, terwijl een groote me nigte den stoet trachtte te escorteeren, hetgeen de politie zooveel mogelijk poog de te beletten. Ook op den weg naar het paleis stonden tallooze belangstellenden Hier en daar ging bij het passeeren van H M. een luid hoera op. Dadelijk na het vertrek der koningin stroomde het volk weer in verschillende richtingen weg zonder dat voorzoover nagegaan kan w orden ongeregeldheden hadden plaats gehad Bezoek aan de koningin-moeder. Op w eg van het Staatsspoor-station naar het paleis Noordeinde heeft de koningin nog een bezoek van ruim 10 minuten gebracht aan haar moeder in het paleis Voorhout. Ook daar was spoe dig een groote menigte samengestroomd, die de koningin luide toejuichte. Bij het verlaten van 't paleis deed de koningin moeder haar dochter uitgeleide Uit het publiek klonk weder hier en daar het Wilhelmus. Een groote menschenmenig- te wachtte voorts in de omgeving van het Kon paleis de komst van de ko ningin af Men had zich zoowel in het Noordeinde als in de Heulstraat in dich te rijen langs den weg geschaard, de rijweg was door de politie vrij gehouden. Precies te 11.35 uur kondigde luid hoera •de komst van de koningin aan. De zeer vele belangstellenden brachten haar een hartelijken groet en er werd herhaalde lijk hoera geroepen, waarvoor de ko ningin dankte. Ten slotte werd spontaan door het publiek het Wilhelmus aange heven. Inmiddels was H M„ nog eenige malen groetend, het paleis binnen gegaan, waar zij even later voor een der bovenramen weer verscheen, waarbij zij opnieuw har telijke sympathiebetuigingen in ont vangst had te nemen. GIFTEN VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik heeft zoowel voor den kunstavond op 20 Februari als voor het ruiterfeest der huzaren op 13 Februari, welke beide avonden gegeven worden ten bate van het Nationaal Crisis-comité er het Haaesche comité, een belangrijke gift geschonken. BEZUINIGING OP DE WAREN- KEURING. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnen'.andsche zaken heeft de nijverheidsraad opnieuw in behande ling genomen het voorstel van de commis- sie-Welter om de uitgaven voor de toepas sing van de warenwet met drie-en-een-halve ton te verminderen, een vraagstuk, waarover de raad zich reeds eerder tegenover de re geering had uitgesproken. De raad heeft zijn vroeger ingenomen «landpunt, dat de bezuinigingen op de wa- renkeuringsdiensten niet mogen worden be reikt door de kosten daarvoor gedeeltelijk op het fcediijfsleven af te wentelen, gehand haafd. HAVEN VAN LEMMER IJSVRIJ. Tengevolge van den Noord-Oostelijken wind is het ijs voor de haven van Lemmer afgedreven, zoodat deze thans geheel ijsvrij is. In verband hiesmede is de ijsbreker Daniël Goedkoop, die de geheele week te Lemmer gestationneerd lag, weer naar Amsterdam vertrokken. DE STAKING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. De Federatie van Textielarbeiders te En schede heeft Zaterdagmiddag in haar alge- mee ne bestuursvergadering de situatie van het conflict in de textiel-industrie te Almelo besproken. Naar aanleiding van verwarrende mededeelingen deelt de federatie ons mede, dat harerzijds besloten is de staking met volle kracht door te zetten. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Na afloop van een bal kregen in den afge- loopen nacht onder Küindijk (gem. Odoorn) enkele cafébezoekers twist. Hierbij werd de 22-jarige A. J. uit Emmen met een mes in de borst gestoken. In ernsti- gen toestand werd de getroffene naar zijn woning overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. TUSSCHEN DE BUFFERS DOODGEDRUKT. Gisterochtend omstreeks zeven uur is op het stationsemplacement te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. De rangeerder C Simons geraakte tusschen de buffers van twee wa gons bekneld, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. Hij werd naar het St. Iganatius- zkkenhuis overgebracht, waar zware inwen dige kneuzingen werden geconstateerd. Eeni ge uren later is de man aldaar overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. VERKEERSONGEVALLEN. Een auto-bandiet. Zaterdagavond om kwart voor acht is door den bestuurder van een vierwielig mo torrijwiel op den Hartveldschen Weg onder de gemeente Diemen een aanrijding veroor zaakt, waarbij een tweewielige melkwagen omver is gereden en de bestuurder daarvan, G. uit Diemen, ernstig is gewond. De be stuurder van den auto is na de aanrijding, nadat hij de lichten van den wagen had uit- gedaraid, in de richting Amsterdam wegge reden. Niettegenstaande dit is het nummer van den auto grootendeels opgenomen. De burgemeester der gemeente Diemen raadt den bestuurder in zijn eigen belang aan zich zoo spoedig mogelijk bij de politie te Diemen te melden. HEIL OO. Aan B en W. van Heiloo is de colgen- de vraag gesteld: Ondergeteekende Teunis Kostelijk lid van den raad brengt hierbij in herinne ring dat te nbehoeve van den aanleg van een weg Heiloo dorpN. H. Kanaal door de toenmalige wegencommissie in over leg met B. en W., nader vastgesteld in den openbaren -aad van bovengenoemde gemeente, den 27 October 1932, is beslo ten tot aankoop van een strook grond pl.m. 375 M2. van perceel B 1038. Zooals nu is afgepaald geworden en uit nadere inlichtingen is mij gebleken, dat van bedoeld besluit belangrijk wordt afgeweken. Indien dit inderdaad juist is, willen B. en W. aan den raad mededeelingen doen, welke motieven hen er toe hebben kunnen leiden, om van een dusdanig be sluit af te wijken zonder den aad hier in te kennen? OTERLEEK, Zaterdagavond vond in café de Vries een buitengewone ledenvergadering plaats van de ijsclub. Het bestuur had deze uitgeschre ven op verzoek van een aantal leden, welke zich niet konden vereenigen met den gang van zaken. Waarschijnlijk was dat ook oor zaak, dat de vergadering drukker bezocht was, dan in jaren het geval is geweest. Al hoewel de debatten somtijds scherp waren, raakte de goede toon geen oogenblik verlo ren. Na een kort openingswoord gaf de voorzit ter, de heer S. Hoogvorst, het woord aan den eersten onderteekenaar, den heer Jb. Wage naar, om het verzoek nader toe te lichten. Deze ontwikkelde zijn grieven tegen den laatst gehouden wedstrijd in schoonrijden. Hij gaf de voorkeur aan een jury van buiten staanders, daar anders de kans groot was, dat men leden en deelnemers zou verliezen. Als het teveel geld kost om een jury te laten komen van buiten, zou hij liever zein, dat er inleggeld werd geheven. Nadat ook de andere onderteekenaren in de gelegenheid waren gesteld, hun meening te motiveeren, was het woord aan den voor zitter. Deze gaf toe, leek te zijn op het gebied van schoonrijden, doch was er van overtuigd dat alle juryleden zoo goed mogelijk hun taak hadden vervuld. Spr. was er niet voor een jury uit een andere gemeente te laten komen, want dat kost geld en daar moet men zuinig mee omspringen. Bovendien zal het ook dan niet uitblijven, dat de een teleurgesteld en een ander verwonderd is, over de beslissing van de deskundigen. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie, waaraan door vrijwel allen werd deelgenomen. Het resultaat hier van was, dat met groote meerderheid van stemmen werd besloten geen vreemde jury te nemen. Nog werd bepaald dat niet-ingezetenen lid kunnen worden, als er ter plaatse geen club is. Indien ze evenwel niet voor 1 Nov. als lid zijn ingeschreven, zullen ze worden uitge sloten van wedstrijden. Diegenen, welke reds lid zijn van een andere club, mogen in geen enkelen wedstrijd mededingen. Bij de rondvraag bracht de heer Zwaan de onbillijkheid ter sprake, dat bij kinder wedstrijden rijders en loopers dooreen wor den gemengd. Algemeen oordeelde men dit niet juist, doch de oplossing is niet gemak kelijk. Op voorstel van den heer J. de Wit besloot de vergadering die kinderen, welke niet kunnen rijden, uit te sluiten van den eigenlijken wedstrijd, doch dit te verzachten, door hen wel te doen deelen in de algemeene traditie. Zoo is ook deze puzzle weer o^e- lost. W ARMENHUIZEN. Dezer dagen vergaderde de IJsclub Warmenhuizen. De opkomst der leden was zeer gering. E>e voorzitter, de heer H. G. Rijs, memoreerde hetgeen in de afgeloopen winterperiode door het bestuur van de ijsclub was gedaan voor de leden en huisgenooten en sprak zijn misnoegen er over uit, dat bij het houden van wedstrijden op de medewer king van het publiek niet geheel kan worden gerekend daar men zich op de wedstrijdbaan begeeft. Spreker rekende voortaan op de volle medewerking. De wedstrijden zijn over het geheel goed in den smaak gevallen en spreker bracht verder den dank uit aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van baanvegers. Het aantal leden is door de mindere contributie aanmerkelijk gestegen en bedraagt thans ruim 300. Hierna volgde vaststelling der rekening. De ontvangsten van de leden bedroeg 84.50, uitgaven totaal 59 45, saldo vo rige jaren 41.32 nog in kas 69.17. Opnieuw werd de gedachte naar voren gebracht van het oprichten van een ijsbaan. Hiervoor wordt zeer geschikt geacht het stuk wei- en bouwland, gelegen aan den Cost- wal het z.g. „bulleweidje". Het bestuuh werd gemachtigd om in prin cipe hierover met het gemeentebestuur te onderhandelen en een en ander zal door het bestuur in oogenschouw worden genomen. De verkiezing van de bestuurleden zal wor den uitgesteld tot de najaarsvergadering en in de maand November zal de contributie bij de leden worden opgehaald. Hierna sluiting. BOVENKARSPEL. Bij ministerieel besluit zijn de vaste transportarbeiders uit deze gemeente in de steunregeling opgenomen. Eveneens werd bij ministerieel besluit de termijn voor werk verschaffing (baggeren) verlengd tot 25 Maart a.s. De bloembollenveilingsver. „Westfries land" heeft weer een veiling van plantgoed gladiolen gehouden, waarvoor wederom groote belangstelling was. De prijzen bleven goed gehandhaafd. BLOKKER. Woensdag 1 Maart a.s. hoopt de heer A. van der Veer, kantoorhouder der poste rijen alhier den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ned. pos terijen. CORRESPONDENTIE. H. M., alhier. Wat U veroordeelt komt in allerlei zaken voor. Wij kunnen niet inzien dat plaatsing vpai Uw stuk daar in eenige verandering ltan brengen. Red. Alkm. Crt. Ongecorrigeerd DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Het onderzoek. De commissie van onderzoek zal zoo spoedig mogelijk on Onrust haar taak aanvangen. De geheele opzet daarvan wordt heden geregeld. Beoogd wordt daarbij verschillende politieke waarne mers in te schakelen. De drie van den kruiser Zeven Pro vinciën aangebrachte Europeesche ma trozen, die door de gearresteerden te Malang als opruiers zijn aangewezen, werden direct na aankomst per auto naar Malang vervoerd. Versterkte wachten. In de gevangenis te Malang bevinden zich momenteel Europeesehc korporaals en matrozen tterwijl drie mannen cellu lair zijn gezet. De wacht is versterkt, telkens zijn 25 man op schildwacht. Weer dienstweigering. Zaterdag zijn wederom 7 inheemsche dienstweigeraars in de marine kazerne Oedjoeng te Soerabaja gearresteerd. Volgens een mededeeling van het de partement van marine in Ned. Indië blijft de Zeven Provinciën voorloopig bij Onrust, terwijl het eskader voorloopig blijft oefenen in het Westelijk deel van dv Javazee. De bemanningen blijven ge heel geconsigneerd aan boord. Deze consignatie geldt ook voor de schepen en n arine-inrichtingen bij Soerabaja. 24-uur-staking als protest tegen het uitgeoeiende geweld. Als protest tegen de middelen die ge bruikt zijn om de Zeven Provinciën In handen te krijgen, hebben de arbeiders, die werken aan het op te richten van Heutz-monument op het Olympia plein te Amsterdam, hedenmorgen een 24- uurs-staking geproclameerd. DE MOORD TE WANROY. In hooger beroep voor het Bossche Hof. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde heden in hooger beroep de strafzaak tegen den 22-jarigen P. H. van den Vleugel te Oosterhout, assistent op een zuiverfabriek, die door de rechtbank te 's-Hertógenbosch is vrijgesproken van doodslag, gepleegd te Wanroy op 18 April 1931 op zijn oom P. van den Vleugel, directeur der zuivelfabriek te Wanroy. Deze was dien dag teruggekeerd van een driedaagsche reis en had zich des avonds om hall elf naar de kippen-kooi achter zijn huis begeven, om voor de Uppen te zor gen. De verdachte, die gedurende de af wezigheid van zijn oom het beheer over fabriek had gevoerd, volgde hem. In het p- penhok was de verslagene bezig met de broedmachine, toen hem een slag met een flink ijzer op het hoofd werd gegeven hij neerviel. Zijn kleeren werden met petro leum overgoten en in brand gestoken. Volgens verklaring van den gemeente-veld wachter was de verdachte des nachts hem ko men wekken voor de in overspannen toestan afgelegde mededeeling, dat hij zijni oom had geslagen en deze misschien wel dood was. 1lij vroeg gevangen genomen te worde. Na anuer hal ven dag vreeselijke pijnen geleden te heb ben, is de heer van der Vleugel overleden, na dat hij aan een verpleegster te kennen had gegeven, dat zijn neef hem niets gedaan Volgens de psychiaters dr. Casparie en dr. Janssen heeft de verdachte waarschijnlijk in een droomtoestand, ontstaan door schrik, ge handeld. Hij was niet in staat zijn wil te be palen en bewust zulk een beestachtige daad te plegen. Verklaarbaar is, dat de verdachte gt- durende eenige dagen zijn geheugen kwijt was tengevolge van den schrik, dat hij in dien toestand toch logisch handelde en naar den veldwachter ging. Bij de behandeling van de strafzaak in eersten aanleg eischte de officier van justitie vier jaren gevangenisstraf wegens mishande ling den dood te ngevolge hebbend en teeken- de appèl aan na het vrijsprekend vonnis. Door het hof werden 24 getuigen gehoord, waarbij de verdachte werd bijgestaan door zijn raadsman, mr. P. van Zinnicq Berg- mann te 's-Hertogenbosch. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo ning eener vergadering op DONDERDAG 16 FEBRUARI A.S., nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De L.o. Burgemeester, J. WESTERHOF. Alkmaar, 11 Februari 1933. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van leden der commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs (bijlage Nr. 15). 3. Voorstel tot wijziging van het Regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad, met betrekking tot het trekken der afdeelingen (bijlage Nr. 14). 4. Idem tot afwijzing van een verzoek van het bestuur der Bloemisten-Patroons- vereeniging Almaar en Omstreken en eenige bloemisten-winkeliers inzake heffing van be lasting van bloemenventers (bijlage Nr. 16). 5. Idem tot het verkenen van voorschot ten voor 1933 op de gemeetnelijke vergoe ding in de kosten van instandhouding aan de besturen van bijzondere scholen voor la ger onderwijs (bijlage Nr. 17). Idem tot het verleenen van een subsidie uit de gemeentekas in verband met de her denking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje (bijlage Nr. 25). 7. Idem tot vaststelling eener verorde ning, regelende de rechtspositie van de amb tenaren, vermeld op de 1 ijst van betrekkingen bedoeld in art. 1, le lid. van het ambtena renreglement (bijlage Nr. 18). 8. Idem tot wijziging der Winkelsluitings verordening (ten behoeve van vischwinkels) (bijlage Nr. 19). 9. Idem tot wijziging der Algemeene Po litieverordening met betrekking tot beper king van vrouwenbediening in vergunnings- of verlofslocaliteiten (bijlage Nr. 20). 10. Idem tot wijziging der Algemeene Po litieverordening met betrekking tot handha ving der orde in het woonwagenkamp (bii- lage Nr. 21). 11. Idem tot aanvulling der Algemeene Politieverordening met eene bepaling tot we ring van hinder van muziek (bijlage Nr. 22) 12. Idem tot wijziging der Motor- en Rij wielverordening (bijlage Nr. 23). 13. Idem tot verhuring van een complex van 4 noodwoningen aan de Noorderkade (bijlage Nr. 24). 14. Idem tot afwijzing van een verzoek van het Werkloozen-Strijd-Comité inzake verhooging van ondersteuning enz. (bijlage Nr. 26). 15 idem tot vaststelling eener suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1932 "(bijlage Nr. 27). 1 6 POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ijsvogel" (uitr.) kwam Zaterdag te Medan en Zondag te Bandoeng; de „Peli kaan (thuisr.) kwam dien dag te Rome en 2 vglste^ op Schiphol; de „Havik" (thuisr.) arriveerde te Rangoon en kwam gister te Calcutta; de „Oehoe* (uitr.) Zater- dag te Cairo en landde gister te Bagdad. Men meldt ons dat ds. Klein zijn ontslag aangevraagd heeft als Evangelisator te Uit geest uitgaande van de Geref. Kerk te Krommenie en wel met ingang van 1 Mei a.s., teneinde zich na dien datum beroepbaar te kunnen stellen. INTREDE DS. W. J. WEGERIF. Na in denzelfden dienst door Dr J C A ÏÏT nfwS'9raw/enha^e inge,eid te zii" IT1 ul%' s We?enL overgekomen uit Ltrecht,Zondagmorgen in de overvolle Re- monstrantsche kerk aan den Westersingel te Rotterdam, zijn intrede bij de Remonstr. ge- aldaar. Als tekst van zijn intree- ?o w, dh.'i gekozen: Jesaja 55, Vers l£a „Want in blijdschap zult gij lieden uit trekken, en met vrede voortgeleid worden". Ds. Wegerif wilde trachten iets van die sterke en bemoedigende Evangelieprediking te brengen, want dit is het brood, dat waar lijk voedt. Malaise en crisisbeschouwingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag Deze beschouwingen echter voeden niet, zei 9e spr., maar ondermijnen. De waarlijk gees- =N telijke mensch durft het leven aan. Hij jg gten optimist, geen pessimist en ook geen idealist. Hij is realist, werkelijkheidsmenscb maar dan ook een geloovig realist, die staat in de werkelijkheid. Deze mensch, die met beide voeten op aarde staat heeft hét oog omhoog en een hart, dat warm klopt voor zijn medemenschen. Wij moeten samen bou wen, eindigde spr. zijn predikatie, aan het beste, wat er in het leven is. Door een zang koor werd ds Wegerif een zegebede toege zongen. De burgemeester van Rotterdam mr. P. Drooglever Fortuyn, woonde dezen dienst bij. Zooals men zich herinneren zal, is ds. We- gerif Remonstr. predikant te Alkmaar weest. ?e- DE WONDEREN DER NATUUR. van den Hollandschen cineast r C Mol te Haarlem. De filmavonden van de Volksuniversiteit mogen zich in een zeer groote belangstel, ling verheugen. Niet minder'dan 1500 be. langstellenden waren de drie voorgaande avonden aanwezig, een aantal waaruit dui. delijk blijkt, dat de Volksuniversiteit ook on dit gebied datgene weet te geven, waarnaar de smaak van het publiek uitgaat. In verband met de vertooning van „Woq. deren der Natuur", onder welken titel dt Hollandsche cineast J. C. Mol te Haarlem een serie van zijn allernieuwste films heeft samengevat, waren wij gistermorgen aan wezig bij de première voor Amsterdam in het theater Tuschinski. Reeds dadelijk bij het binnengaan van het theater bemerkten we dat deze populair-wetenschappelijke voor! stelling, waaraan de groote pers reeds meer dere artikelen heeft gewijd, de belangstel ling van het Amsterdamsche publiek der mate had getrokken, dat in het groote film- paleis bij den aanvang veel meer filmliefheb bers aanwezig waren, dan gewoonlijk bij de Zondagmorgenvertooningen het geval is. En zij, die gekomen waren met zeer hoog gespannen verwachtingen, zullen, evenals wij, ten zeerste voldaan huiswaarts gegaan zijn. Wat de heer Mol in zijn films heeft weten neer te leggen, kan dan ook op pulair-weten schappelijk gebied met het beste concurree- ren en niet dikwijls zal het publiek en vooral niet een verwend als het Amsterdamsche zich gedrongen gevoelen na elke acte met een enthousiast handgeklap van zijn waar deering te doen blijken. De film is een bezoek overwaard! Op zeer prettige wijze licht de heer Mol zijn prachtig werk persoonlijk toe en wij ho pen, dat Donderdagavond ook de Alkmaar- ders, en in het bijzonder de natuurliefhebbers door een volle zaal het streven van dezen kundigen cineast zullen waardeeren. Alvorens hieronder een kort overzicht te geven van den inhoud der film, willen wij tenslotte in het bijzonder de ouders der scho lieren van de middelbare scholen den raad geven de jongelui hierheen te laten gaail. Doch gaat zelf ook mede. Tot slot het overzicht van de uit 6 deelen bestaande film. Een zwerftocht door een water druppel. Tienduizenden malen vergroot toont de film ons op het doek, wat het microscoop ons openbaart over de wonderlijke weield van een waterdruppel. Microscopische kristallen. Een weelde van vormenschoonheid toonen deze kristallen van verschillende chemische stoffen door het microscoop gezien. Sommige bee der doen denken aan de ab solute films van Ri'ttmann, andere schijnea hun motieven te ontleenen aan vormen uit het plantenrijk. Wij zien kristalbloemen zich ontwikkelen en eigenaardige mozaïkpatronen ontstaan- Een oneindige verscheidenheid van natuur- ornamenten. De koekoek. Deze film geeft een overzicht van de le vensgeschiedenis van deze interessante vogel, die haar eieren legt in het nest van een an dere vogel. De lotgevallen van de jonge koe koek in het vreemde nest worden dan te zien gegeven. Iets uit het leven der insecten- Met behulp van vergrootglas, vertraagde en versnelde opnamen, onthult ons dit ge deelte van de film de interessante levens geschiedenis van de mug en van een onzer mooiste dagvlinders ,.de kleine vos". Het aquarium van Artis. Een serie beelden van bijzondere sprook jesachtige schoonheid, waarbij de eigen aardige sfeer van de wereld onder water ge heel is bewaard gebleven. Bloeiende bloemen en planten' bewegingen. Bij deze zeer merkwaardige film is de tijd tienduizenden malen versneld. Men ziet de planten zich bewegen en bloemen binnen en kele seconden openbloeien. Bij deze versnel ling van den tijd toonen ons de planten be wegingen van vaak wonderlijke schoonheid. (Buiten verantwoordelijkheid van Rtdact'e. De opname in ae rubriek, bewust geenszins dat de 'edactie er mede instemt Geachte Redactie, Mogen wij een klein hoekje van uw veelge lezen blad vragen? Bij voorbaat onzen dank. Het is onze vraag of een bezitter van een hond dit dier den ganschen dag dat i® nu zoo erg niet maar ook des nachts bo ven achter op het balcon mag laten staan. Het beest kan het niet helpen, maar de buren kunnen des nachts niet slapen van het vree- selijk geblaf. Er zijn zieken voor wie het erg onaangenaam is. De bewoners schijnen er zelf geen last van te hebben, of ze willen het niet hooren. Mag dat nu? Zou er geen mogelijkheid zijn, dat we daar van af kwa men? Met beleefde groeten, EENIGE BEWONERS VAN DE DUBBELE BUURT. (De politie zal ongetwijfeld bereid zijn hieraan zoo mogelijk een einde te maken. Red. Alkm- CrfJ

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8